Dit nummer Bestaat uit 2 itladen De Grootmoeder Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Biiiteiiliiiid^eSi Overzicht ftitiiieiilaini FEUILLETON. No. 5408 Woensdag 14 Februari 1934 SNEL WERKEND Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. en onschadelijk Tegen een opko mende ongesteld heid en tegen hoofd pijn/helpt As pirin afdoen de. Let erop, dat U de ''echte Aspirin krijgt met het Bayer-kruis den oranje band. Die alleen helpt snel, zonder schadelijk^ te zijn. JEUGDIGE DIEVENBENDE. 38. Geneviève dacht aan hem, dien zij beminde, aan haar vader, haar broeder en ook aan haar moeder, en altijd kwa men haar dezelfde vragen op de lippen: Waarom toonde haar moeder zich zoo onverschillig en terughoudend? Waarom had haar liefde van vroeger plaats gemaakt voor een soort van haat, die met eiken dag verergerde? Evenals altijd kon zij denken en den ken, maar zij vond geen antwoord op haar vragen. Eensklaps werd er aan de kleine poort gebeld. In haar overdenkingen gestoord, 9prong Geneviève op. Maar zij was moedig, zooals zij ook tot Louise had gezegd. Er werd voor de tweede maal ge beld. Toen ging het jonge meisje, meer verwonderd dan verschrikt, naar de poort en vroeg: Wie is daar? Een vriend, antwoordde een jonge, zachte stem doe open, juf frouw. Maar mijnheer, ik ken u niet, ik weet niet, wie ge zijt. Dat is waar, juffrouw, maar ik herhaal u, ik kom als vriend bij u, i en uit groote noodzakelijkheid. Juf frouw, ge wordt door een groot ge vaar bedreigd. Een gevaar! Ja, ik kom u beschermen, u ver dedigen, u redden! Ik wil u wel gelooven, maar Doe open, juffrouw, ik bid u voor uzelf; een oponthoud zou noodlottijg kunnen zijn... Maar mijnheer, niets zegt mij, dat gij niet met boos opzet hier wilt door dringen. Mijn God! mejuffrouw! her nam hij wanneer men ergens met boos opzet wil binnendringen, schelt men niet aan de poort, maar klimt de muren over. Dat is waar, zeide het jonge meisje. Zij zag door het hek een jongen man, goed gekleed en met een net uiterlijk. Zij stelde zich gerust, en zon der zichzelf af te vragen, of zij on voorzichtig handelde of niet, deed zij open. Zoodra de onbekende binnen en de poort gesloten was, zeide hij: Kom, juffrouw, kom ,gij moet eerst weten waarin het gevaar bestaat, dat u bedreigt. Zij richtten hunne schreden naar het huis, waar zij binnengingen. Toen zij in de eetkamer waren ge komen, zagen zij elkaar aan. Geneviève, een weinig bevende, richt te haar vragenden blik op hem. Uitvoering groote werken. Minister Colijn deelde in de Eerstei Kamer mede, dat binnenkort is te verwachten een wetsontwerp waarbij als eerste termijn wordt aangevraagd 6o millioen gulden voor de uitvoe ring van groote werken, o.a. inpol dering van den N.O. polder der Zui derzee en kanaalwerken. EEN DURE STAKING. Naar de IJmuider Federatie mede deelt, heeft de staking in het vis- scherijbedrijf het vorige jaar den mo dernen bond ruim f750,000 gekost* MINISTER COLIJN VLIEGT NAAR JNDia Naar de Tel. uit betrouwbare bron verneemt, overweegt minister-president dr. Colijn ernstig zich binnen, niet tel langen tijd per vliegmachine naar Ne- derlandsch-Indië te begeven, ten eindei zich persoonlijk op de hoogte te stel len van de meest actueele problemenl der Nederlandsch-Indische politiek. De minister-president heeft zich in dteni zin tegenover verscheidene personen) uitgelaten. De vliegtocht van Dr. Colijn naaïl Ned. Indië zal vermoedelijk in April plaats vinden met de Pelikaan. ONGELUK MET REVOLVER. De 15-jarige bakkersknecht R. v« d. Meulen te Dokkuin, was bezig met het schieten op musschen. Deze ge vaarlijke liefhebberij verrichtte hij met een oud-kaliber revolver, voor zien van scherpe patronen. Door een' onhandige manoeuvre met het vuur wapen, trof de jongen zich zelf irt den buik. Zwaar gewond werd hij opgeno men en naar het Diaconessenhuis Leeuwarden vervoerd. De politie heeft de revolver en de munitie in beslag genomen. BELASTING OP RADIOTOE STELLEN Naar wij vernemen is sinds eeni- gen tijd bij de regeering de heffingj van een belasting op radio-toestellen Hij scheen blijde en vroolijk te ziljn. O! nu, zeide hij nu kan ik ruimer ademhalen; ik ben bij u, ge hebt niets meer te vreezen. Geneviève gevoelde inderdaad haar vrees verdwijnen. De nachtelijke bezoeker kon geen kwade bedoelingen hebben. Alles verried in hem den man van de wereld. i Hij was groot en slank en droeg een vollen, zwarten, net gesneden i baard. Onder zijn zware wenkbrauwen schitterden een paar levendige, ver standige oogen. Niets in zijn gelaat kon vrees inboezemen; integendeel, op dat oogenblik arukte het eerbiedige sympathie voor het jonge meisje uit. Dit alles had Geneviève opgemerkt. Hij droeg een vilten hoed, een fijn lakensch jaquet en een fantasievest. Een kostbare doekspeld versierde zijn das, die onachtzaam om zijn hals was gestrikt. Het was het costuum van een rijken stadbewoner. Mijnheer, zeide Geneviève ik wacht tot ge zoo goed wilt zijn, mij te zeggen Ik begrijp uw ongeduld, juffrouw, maarik moet eerst ademhalen. Luister nu, juffrouw. Ik woon te Parijs. Ik ben een mij ner vrienden te Joinvillen komen op zoeken. Ik kreeg het idee te voet van Joinville naar Nogent te gaan. Daar ik den weg niet goed kende, ben ik ver dwaald; daarvoor zegen ik nu den He mel, omdat ik daardoor in de gelegen heid ben gesteld, 11 te redden. De n^cht viel in, en toen ik wilde weten waar ik was, ben ik op een licht afgegaan, dat ik door de boomen zag schijnen. Ik kwam aan een herberg. Ik had dorst en Wilde juist een glas bier gaan drinken, toen ik door de vensterruiten twee mannen zag zitten, met een afschuwelijk uiterlijk, echte bandieten. Plotseling hoorde ik stappen achter mij. Het waren de twee mannen, die ik in de herberg had gezien, en daar ik niet gaarne met hen in aanraking wilde komen, ging ik van den weg af en ver borg mij achter een bosje. Op het oogenblik, dat zij mij voor- bijgingen, meende zij een geruisch te j hooren en stonden plotseling stil. Heb je niets verdachts gehoord? vroeg de een. Kom, een doode tak is van een boom gevallen, of er loopt een konijn tje rond. O, wat ben je laf! Neen, zeker niet. Nu goed dan. Ben je wel zeker, dat de juffrouw alleen, is? Heel zeker. De vrouw van den tuinman heeft op het bepaalde uur het telegram ontvangen en is daarna met haar man vertrokken; ik heb hen aan het station in den trein zien stappen. Morgen, als het ie laat is, komen zij Na tien uur zullen wij in den tuirt komen, door over den muur te klim men. Ik ken de plaatsen en weet hoe wij het huis kunnen binnenkomen. Maar als de juffrouw niet slaapt^ dan zal zij om hulp roepen. Het huis is ver genoeg van alle andere verwijderd, dat men haar niet hoort. Buitendien, indien zij te hard schreeuwt, stoot ik haar mijn mes in de keel. Geneviève was vreeselijk bleek ge- worden, en beefde over al haar le- den. Mijn God, is het mogelijk? riep zij met verstikte stem uit. Nu er zijn vele misdadigers) in de omstreken van Parijs, juffrouw; zi| beginnen de buitenhuizen te berooven. Voor eenige nachten hebben zij in de kerk van Petit-Bry ingebroken. Maar juffrouw, ik heb u nog niet het geheele gesprek meegedeeld. De eenë hernam: Ben je niet bang ,dat de ouders van het jonge meisje op de villa zijn aangekomen? Zij komen slechts Zaterdags te Nogent; alleen mijnheer Lionnet komt er soms onverwacht; maar vanavond is hij te Parijs teruggehouden. Ben je daar zeker van? »Ja- Wie is mijnheer Lionnet? (Wordt 'vervolgd). voor het Land van Oensden en Altera, de Langstraat en de Bommelerwaard Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjeband-buisjes van 20 tabl. JÓ ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a tO ets. Was het de vorige week Frankrijk dat wegens zijn politieke situatie in de eerste plaats onze aandacht vroeg, thans is het Oostenrijk, waar belangrijke dingen ge beuren. Alle teekenen wijzen er op, dat Bonds kanselier Dollfuss voor de Heimwehren (burgerwachten) zal zwichten, en in den vervolge een bewind zal voeren, dat meer dictatoriaal karakter zal dragen dan het tegenwoordige, wat van zelf meebrengt, dat de volksvertegenwoordiging zal worden uitgeschakeld of minstens, zooals in Italië en Duitschland het geval is, zal gedegra deerd worden tot slechts een raadgevend lichaam. Deze daad kan in de eerste plaats beschouwd worden als een aanval op het marxisme en bolsjewisme, terwijl dan ook geen rekening meer zal worden gehouden met de verlangens van de christelijk- socialisten, van wie een niet onaanzienlijk aantal nog steeds geen vrede kunnen hebben met de verwerkelijking van fas cistische denkbeelden, tot wier kampioen, naar het schijnt, Dollfuss zich heeft opge worpen. Vandaar dat het waarschijnlijk is, dat alleen de gouverneurs der afzonderlijke landen, die zich kunnen vereenigen met den toekorostigen fascistischen regeerings koers, zullen worden gehandhaafd en als regeeringscommissarissen zullen worden bekleed met een machtig gezag, zoodat zij in zekeren zin alleenheerschers worden. Aangenomen wordt, dat bet meerendeel der christelijk-sociale gouverneurs zoo niet alle zich hetzij gretig, hetzij zonder op uitdagende wjjze verzet te plegen, aan den nieuwen toestand zullen aanpassen, bit zal echter vermoedelijk niet het geval zijn met den agrarischen gouverneur van Karintbië en stellig niet met den soc.-dem. burgemeester van Weenen, Seitz, die wegens hun weder- spannigheid ongetwijfeld aan den dijk zullen worden gezet. Trouwens voor Weenen is reeds een bondscommissaris aangewezen en wel Seidle, hoofdcom missaris van politie, wien echter alleen <le handhaving der orde is opgedragen, toodat deze aan 't socialistische stads bestu ïr is onttrokkeD. Dit feit kan worden beschouwd als het begin van een tegen de sociaal democraten gericht offensief en een eerste poging om genoemde partij uit het bestuur te stooten. Op de arre statie van den bekenden socialistischen leider Pücbler, burgemeester van Wiener- Neustadt dient in dit verband eveneens de aandacht te worden gevestigd bat de socialisten zich hier ook zoo zonder vlag of stoot, zooals dat in Duitsch land geschiedde zullen onder werpen staat te bezien. Maandag is het reeds tot ernstige botsingen gekomen tusschen bondspolitie en den socialistischen Schutz- bund te Linz. De poliiie te Linz had mededeeling ontvangen, dat in het partijgebouw groote wapen- en munitievoorraden waren opge slagen. Toen de politie van den Schutz- bund ontruiming van het gebouw eischte en uitlevering van de wapenvoorraden, werd er volgens de otücieele politiemede- deeling, uit het gebouw geschoten, waarop de politie zich terugtrok, en, nadat ver sterking was gearriveerd, een nieuwe poging deed om het gebouw binnen te dringen. De politie riep militaire assi stentie in en gezamenlijk werd een poging gedaan het gebouw te bestormen, welke aanval echter werd afgeslagen en niet tegenstaande de militairen het gebouw met machinegeweren betrokken, mocht het niet gelukken, het gebouw te ver overen. De socialisten verdedigden zich met handgranaten en wisten tot Maan dagmiddag alle aanvallen af te slaan. verzonden, om te trachten de oude groe peering van de linksche meerderheid weder tot stand te brengen. Dat inmiddels de vormiDg der nieuwe Fransche regeering ook van grooten invloed is op den binnenlandsch politieken toe stand in Oostenrijk, blijkt uit verschillende berichten uit Parijs, volgens welke het thans niet langer waarschijnlijk is, dat Frankrijk Dollfuss zal dreigen met het onttrekken van zijn steun aan Oostenrijk, wanneer dit land zou worden hervormd tot een volkomen fascistischen staat. Daar de regeering Doumergue zich nationalistischer althans nat'.onaler, oiiën- teert dan de voorafgaande kabinetten, waarin het democratisch element veel duidelijker was vertegenwoordigd, zal een Fransch Italiaanscbe samenwerking ook veel gemakkelijker worden, vooral wanreer men in overweging neemt, dat Barthou een der weinige Fransche staatslieden is, die steeds een toenadering heeft bepleit tusschen het fascistische Italië en het republikeinsche Frankrijk. Kortom ook een fascistisch Oostenrijk wordt door het tegenwoordige Frankrijk niet meer als iets verschrikkelijks en afschrikwekkends beschouwd. TIJDELIJK VERVOERVERBOD VAN AARDAPPELEN. Zaterdagavond trad in werking een tijdelijk vervoerverbod voor consumptie aardappelen naar de volgende steden Amsterdam, Delft, Groningen, 's Graven- hage, Haarlem, Leides, Rotterdam en Utrecht. be bedoeling van dezen ingrijpenden maatregel is, om de groote vooriaden te spuien, welke de grossiers in genoemde plaatsen hadden opgeslagen, volgens con- tract met de Nederlandsche Aardappel- De staat van beleg is afgekondigd, terwijl j centrale op verzoek der regeering, zulks de arbeiders hebben geantwoord met het j met het oog op het plotselinge invallen proclameeren van een algemeene staking van de vorst, be grossiers krijgen nu de voor geheel Oostenrijk. De algemeene staking van 24 uren is afgekondigd door de Fransche socialistische- en communistische partijen met hun vak- organisatie's heelt een viij kalm verloop gelegenheid, deze voorraden zonder verlies van de hand te doen. Voor vrees, dat er nu te weinig goed koopere soorten zullen beschikbaar komen, bestaat naar men ons verzekerde, geen enkele reden. De regeering zal onmiddel gehad. Slechts kleine incidentie's hebben lijk ingrijpen als zulks het geval zou zijn. zich voorgedaan. Het is bomergue ge- j Eerder zullen na een dag of veertien, lukt een regeering samen te stellen, dat de aardappelprijzen, die allengs te hoog Zwolle - Meppel, een personenauto, be stuurd door den heer S uit Bussum, met een flinke vaart op eenige aan elkaar ge koppelde boerenwagens, bestuurd door den voerman Marinus uit de Lichtmis, gereden. De auto sloeg over den kop en werd ge heel vernield. De bestuurder bleef onge deerd. De voerman M. werd zeer ernstig gewond en in hopeloozen toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De boerenwagens, die eveneens geheel vernield werden waren niet van reflectoren voorzien. O— VERDRONKEN. De zestigjarige schipper Van Wessem van de „Zes Gebroeders", afkomstig uit Roosendaal is Zaterdagavond, toen hij zich aan boord wilde begeven te water geraakt en verdronken. Na langdurig dreggen is het lijk door de marechaussee opgehaald. O— De politie van Oud Beierland heeft de hand gelegd op een jeugdige dievenbende bestaande uit jongens van 14 tot 17 jaar, die er hun werk van maakten kleine diefstallen te plegen in winkels en uit onbeheerd staande auto's. —o ERNSTIG ONGELUK BIJ HET ZWEEF VLIEGEN. Nabij Tegelen heeft Zondagmiddag één der deelnemers aan een startoefening voor zweefvliegen, tengevolge van het breken van den kabel, waarmee het vliegtuig werd voortgetrokken, een gummi knots met groote kracht tegen het hoofd ge kregen. Het slachtoffer, de 36 jarige A. van der Munckhof uit Blerik, heeft een sche- delfractuur en is in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Tegelen vervoerd. aanvankelijk door de Fransche bevolking met instemming werd begroet. Echter worden reeds teekenen merk baar. dat de eensgezindheid, waarvan het kabinet een uitdrukking is, onder de verschillende kamergroepen niet zoo vlot tot stand zal komen. Er is n.l. door één waren geworden, doch nu reeds dalende zijn over het algemeen nog lager worden, I hetgeen trouwens volkomen de bedcelmg der regeering is. O— ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Zaterdagavond laat is nabij de Ljchtmis, TEGEN BOOM GEREDEN. Zaterdag reed de wielrijder A. v. d. B. der linksche groepen een uitnoodiging gemeente Dedemsvaart, op den straatweg uit Rosmalen op den Rijksweg 's Bosch BERUCHT INBREK ER GEARRESTEERD. De Amsterdamsche politie heeft een 35 jarig beiucht inbreker gearresteerd, die gesnapt werd toen bij met een van zijn helpers in de Paternostersteeg uit een perceel te voorschijn kwam. De ander wist te ontkomen. De gearresteerde was in het bezit van een groot aantal zeer moderne inbrekers wei ktuigen, waaronder apparaten om brand kasten open te scheuren. Het is de po litie bekend, dat hij steeds niet een bepaald aantal, eveneerre^geroutisieerde „vaklieden" werkt, gezamelijk hebben zij den laat-ten tijd verschillende inbraken te Amsterdam op hun geweten. Grave huiswaarts. Hij kwam met een voetganger in botsing en sloeg tegen eea boom. Hij bleek een zware hersenschud ding te hebben bekomen. -o- POGING TOT DOODSLAG. Wegens poging tot doodslsg op eea ambtenaar der grenscontrole te Vaals, is op last van den burgemeester van Vaals gearresteerd zekeren W te Maastricht, —o— f 6o MILLIOEN VOOR WERK LOOSHEIDSBESTRIJDING. o -O— —o— 3 j Ik wilde niet binnengaan en vervolg de dus mijn weg. terug. I J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1