j IR. MUSSERT OVER DE SCHREEF. „Trouw aan de beweging gaat voor trouw aan een corrupte Regeering". vergelijkingsinkomen, hetgeen overeen stemt met f 2700 voor het inkomen over het belastingjaar. Verder is een bepaling opgenomen, die zal voorkomen, dat het doel der wet wordt voorbijgestreefd door be tasting te heffen van dengene, wiens inkomen alleen door een erfenis of een legaat is vermeerderd of voor ach teruitgang met meer dan een tiende is behoed. Tenslotte wordt voorgesteld, de cri sisinkomstenbelasting te heffen over 5 achtereenvolgende belastingjaren, voor .tiet eerst over het belastingjaar 1934 *—'35. ïn de Dinsdag gehouden bijeenkomst ivan de Eerste Kamer heeft de Mi nister-president de heer Cotijn, citee- rend uit een geheime circulaire van de N. S. B. de verbluffende mededeeling gedaan, dat de heer Mussert zijn. vol gelingen heeft voorgeschreven, dat trouw aan de N. S. Bi. gaat voor trouw aan een corrupte Regeering, die steunt ,op de bonzen der vakbeweging. De indruk van 's Ministers verklaringen was 100 groot, dat de heer de Savornin Lohman, die op het Regeeringsverbod der N. S. B. critiek had laten hooren, uitriep: „U hebt mi/ overtuigd!" Na deze mededeetingen, waarbij zich nog aansloot de verzekering vari den heer Colijn, dat in Utrechtsche krin gen namen worden gefluisterd van per sonen, die betrokken zouden zijn in een z.g. Stavisky-affaire, welke, zoo ze bekend werden, de Kamer met stom heid, zouden slaan, is de verklaring begrijpelijk, door minister Colijn af gelegd, dat indien de Regeering moet toeslaan, ze raak en hard zal treffen. VERSLAG van de Vergadering der KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN voor de Langstraat, gehouden op 7 Februari 1934. 'Aanwezig acht leden van de af- ijdeeling Grootbedrijf en 9 leden van 'ide afdeeling Kleinbedrijf. VoorzitterG. N. van Loon. SecretarisiMr. R. J. Th. van der Heijden. Na onderzoek der geloofsbrieven Ider herkozen en nieuwgekozen leden worden deze door den Voorzitter ge ïnstalleerd. De notulen der vergadering van tl 5 November worden onveranderd Vastgesteld. De Voorzitter houdt hierna de ge bruikelijke Nieuwjaarsrede. Aan deze rede ontleenen wij het volgende Woorden van nagedachtenis wer- Iden gewijd aan den Oud-Voorzitter ider Kamer, den Heer Bernard J. (H. C. Timmermans, die op 25 Ja nuari j.l. is overleden en Voorzitter (d-er Kamer was vanaf 1 April 1922 tot 1 Januari 1930. Gedwongen door ernstige onge steldheid van blijvend karakter, heeft fhii het Voorzitterschap neergelegd. Qllii bleef lid tot 1 Januari 1932. Zijn figuur werd vooral geken merkt door een snelle, breede en juiste visie op de telkens wisselende problemen, die zich tegenwoordig in het zakenleven voordoen, en door een zekere geestdrift bii het uitvoeren van besluiten, die alle hinderpalen ter zij de schoof. Hij wist niet alleen zijn eigen za ken tot bloei te brengen, maar steeds heeft hij zijn tijd en zijn werkkracht ïn tal van functies ook voor alge- meerie belangen in ruime mate gege ven. Warm voorstander van den voor uitgang zijner woonplaats, had hii Itevens groote belangstelling voor al le economische aangelegenheden van ihet uitgestrekte district onzer Ka mer. •Terwijl de heer Timmermans in Ide kringen der Neder landsche (Schoen- en Lederindustrie, en ook 5sn 'breedere maatschappelijke krin- jgen van dit gewest, een voorname positie was gaan innemen, bleef hii eenvoudig van hart. Afkeerig van felle vertoon wist hii ook in den om- tgang met de eenvoudigste menschen ieen zekere kameraadschappelijkheid {te iyewaren. Djê' zaken onzer Kamer lagen hem bijzónder na. N^jdat hij zich reeds eenigen (tevoren uit andere openbare func- Ities. had moeten terugtrekken, nam bii in de vergadering van 30 De cember 1931 van onze Kamer af scheid in een uitvoerige, treffende toespraak, die hii slechts met de grootste krachtsinspanning ten einde kon brengen. Zijn kwaal zette haar sloopings- iwerk voort, totdat deze sterke per soonlijkheid dezer dagen in den leef tijd van 57 jaren, naar menschelijke berekening te vroeg, uit dit leven werd weggenomen. Door zijn helder inzicht en zijn stuwende kracht, alsook door zijn spontaan medeleven met het wel en iwee dezer streek, heeft hii zich voor onze Kamer bijzonder verdienstelijk gemaakt. t |Moge hii in vrede rusten. In zijn rede wees de Voorzitter er op, dat na de periode van voort durende prijsdaling van grondstoffen en fabrikaten, die ruim vier jaar aanhield, in het vooriaar van 1933 een stilstand is bereikt. Sindsdien wij zen de meeste grondstoffenprijzen we der een stijging aan. Voor een beoordeeling der alge- meene conjunctuur is het prijsverloop der ruwe huiden niet zonder belang, omdat de invoer zoowel als de uit voer van dit product in alle lan den vrij. en practisch onbelast is, en ook de prijsvorming nergens door rechtstreeksche maatregelen kunst matig is beinvloed. Bovendien is de ruwe huid een der meest internationale handelsar tikelen. in dien zin dat het aantal landen, die voortdurend ruwe huiden met elkaar uitwisselen, zeer groot is. Voor de verschillende huidensoorten, elk op zich zelf genomen, bestaat dus slechts één. weinig afwijkende, universeele prijs. Toen begin 1928 de huidenprijzen begonnen te dalen, was dit ook een der eerste verschijnselen, die het ein de der algemeene hausse inluidden. Het laagste peil der huidenprijzen werd bereikt in de periode April 1932 tot Mei 1933. Sindsdien valt een aanmerkelijke stijging te regis- treeeren. Er deden zich nog schom melingen voor. doch het laagste peil na Mei 1933 ligt aanzienlijk boven het laagste punt der eerstgenoemde periode, evenals ook het hoogste punt na Mei 1933 aanzienlijk hooger is dan de overeenkomstige noteering vóór dit tijdstip. De stijging kan op 40 h 50 pCt. worden gesteld. Uit deze en meerdere andere ge gevens zou mogen worden afgeleid, dat de wereldhandel over het diepste punt der depressie heen is. Of reeds van een beginnende al gemeene opleving kan worden ge sproken moet de toekomst uitwijzen. Er zijn nog maar al te veel facto ren. die aan een werkelijk herstel der algemeene welvaart in den weg staan. Een verhooging der grondstoffen- prijzen zal toch moeten worden ge volgd door een prijsverhooging der eindproductenen het is de vraag of bii de gedaalde koopkracht, die door steeds zwaardere belasting ver der wordt omlaaggedrukt. niet de af zetmogelijkheid zal inkrimpen. De totale werkloosheid in het dis trict onzer Kamer nam in 1933 nog toe. 1931 1932 1933 Geheel werkloos 2237 2477 2734 Gedeeltel. werkloos 646 594 642 2883 3071 3376 De toestand over het geheele dis trict samenvattend moet men zeg gen, dat de malaise zich in 1933 nog heeft geaccentueerd. Voor de voornaamste industriege meenten (Dongen. Loon op Zand, Waalwijk 1 te zamen is het beeld iets gunstiger. 1931 1932 1933 Geheel werkloos 847 570 579 Gedeeltel. werkloos 602 509 575 Schoenindustrie. Uit meerdere ge gevens valt te concludeeren. dat de productie in 1933 eerder is toegeno men. Een gunstig verschijnsel is de paraatheid en het aanpassingsvermo gen der industrie, die zich met suc ces is gaan toeleggen op de vervaar diging van speciale schoensoorten (opanken. sandalen, sandalettes e.a.), die vroeger uit andere landen wer den betrokken. Ongetwijfeld heeft de contingen teering van schoenen tot deze ont wikkeling bijgedragen. Ondanks de import-beperking zijn de schoenenprijzen verder gedaald. De uitvoer is, tengevolge van de groote belemmeringen, die elders speciaal aan den schoenenimport in den weg worden gelegd, tot c.a. 1/10 gedeelte van den export van 1929 gedaald. Gerekend vanaf 1929 weegt de verminderde import van lederen schoenen ongeveer op tegen het ver lies aan export. Niettegenstaande de contingentee- ring was de invoer van rubberschoe nen in 1933 nog belangrijk grooter dan in alle voorafgaande jaren, uit gezonderd 1932. Onder den druk der hevige onder linge concurrentie is de prijsdaling zelfs te sterk geweest. Aangezien zekere uitwassen in het zaken doen zijn ontstaan, is men over gegaan tot de stichting eener cen trale organisatie, teneinde den handel aan bepaalde regelen te binden. De lederindustrie in dit district werkte in het algemeen op gelijke capaciteit als in 1932. Opmerking verdient het feit. dat de lederexport tegenover 1932 steeg met 668 Ton '(waarde f 1.061.000. Ongetwijfeld is echter deze toena me ten koste van den prijs gegaan. Hoewel de totale lederuitvoer ten bedrage van 2.850.000 K.G. en ter waarde van f8.795.000.aanzienlijk beneden de jaren 1930/31 blijft, ge tuigt 't feit, dat de export ondanks alle belemmeringen tegenover 1932 toe nam. van een te waardeeren activi teit. De rentabiliteit liet in de leder industrie alles te wenschen over. De geheel onbeperkte concurrentie van het buitenland maakte het onmogelijk de in 1932 sterk gedaalde lederprij- zen te verhoogen. Sommige belangrijke artikelen zijn. ondanks de stijging der ruwe huiden, in den loop van 1933 zelfs nog ge daald. Nog steeds is Nederland het eeni ge land ter wereld, waar leder vrij van inkomend recht kan worden in gevoerd. De met ingang van 1 Oc tober 1933 ingevoerde contingentee- ring van leder zal. wanneer aan de uitvoering behoorlijk de hand wordt gehouden, ten minste een einde ma ken aan de onbegrensheid van het, zoowel naar kwaliteit als naar prijs, abnormale aanbod uit diverse landen. De lederprijzen bewogen zich in r933 °P een peil. dat voor de ver scheidene soorten 25 a 50 pCt. lager ligt dan in 1913 Het proces der moderniseering had ook in de lederindustrie verderen voortgang. Men nam ook de fabri cage ter hand van speciale ledersoor ten. die vroeger hier niet werden ge maakt. Zou men. dank zii de begrenzing van het buitenlandsche aanbod, tot een eenigszins loonende prijshasis in het binnenland kunnen geraken, dan zou dit aan de exportkansen tegemoet komen. Anderzijds nemen de exportmoei lijkheden nog voortdurend toe. Zoo heeft Duitschland dezer dagen de in komende rechten op leder zoodanig verhoogd, dat de invoer vrijwel on mogelijk wordt. Hierdoor wordt voor al aan onze overlederindustrie weder groot nadeel berokkend. SCHEEPSBOU W-INDUSTRIE. Was het verslag betreffende deze industrie over het kalenderjaar 1932 reeds in mineur gesteld, de bedrijfs resultaten over 1933 zijn nog slechter geweest dan de meest pessimistische verwachtingen in den aanvang van het jaar. De algemeene toestand in de scheepvaart, voor zoover de scheepsbouw-industrie in ons district daarbij belang heeft, is in het af- geloopen jaar nog steeds teruggeloo- pen. De in September j.l. in wer king getreden „Wet op de evenredige vrachtverdeeling in de binnenvaart" heeft door prijsverhooging van de vrachten hier en daar voor de schip- Eers wel verbetering gebracht in hun estaansmogelijkheid. doch, aange zien het kwantum te vervoeren goe deren eer af- dan toegenomen is. heeft de scheepsbouwindustrie van die regeling in de binnenvaart nog geen voordeelen ondervonden. De werkgelegenheid was ook in het afge- loopen jaar nog zeer gering en be droeg ongeveer 20 pCt. van de werk gelegenheid in normale economische omstandigheden. De werkgelegenheid in 1933 biedt een iets gunstiger beeld tegenover 1932. de bedrijfsresultaten zijn echter veel ongunstiger. PAPIER-INDUSTRIE. Hoewel deze industrie hare perso- neelbezetting ongewijzigd kon hand haven, was het afgeloopen jaar ver re van gunstig. Tengevolge van ver hoogde tarieven, contingenteeringen, deviezen-bepalingen e.d. gingen ver schillende afzetgebieden verloren. Slechts door intensievere bewerking van nog behouden gebleven afzet gebied kon worden voorkomen, dat de totale afzet op de exportmarkt te rugliep. SUIKER-INDUSTRIE. Waar de suikerindustrie nog steeds onder de gevolgen der wereldcrisis gebukt ging, bleef de binnen het district onzer Kamer gevestigde Sui kerfabriek nog buiten bedrijf. Mocht Rijkssteun voor de suikerbietenteelt niet meer beschikbaar worden ge steld. dan is van een inbedrijfstelling dezer fabriek binnen afzienbaren tijd zeer zeker geen sprake meer. HOOI- EN STROOHANDEL. Het jaar 1933 was voor den hooi en stroohandel niet gunstig. De uit voer van stroo bleef bij dien in 1932 achter, terwijl de hooiuitvoer tot bij na nihil is gereduceerd, Met het ver bruik van hooi krimpt langzaam maar zeker ook de handel in dit artikel in. In de prijzen van hooi was wei nig of geen schommeling waar te ne men. De oogst 1933 was niet groot en de beschikbare voorraden zijn ver moedelijk te klein, zoodat een schraal voorjaar mogelijk nog eenige ople ving kan brengen. De prijzen van stroo gaven iets meer beweging te zien, echter van niet veel beteekenis. De vooruitzich ten voor 1934 zijn niet gunstig. GRAAN, MEEL EN VEEVOEDER. De prijzen van verschillende gra nen en veevoederartikelen liepen van af het begin 1933 zeer sterk terug en bereikten een zóó laag peil, als zelfs vóór 1914 niet werd gekend. Vanzelfsprekend was hiervan het ge volg, dat groote verliezen werden ge leden op voorraden en loopende con tracten. Intusschen zijn de prijzen in het najaar ten gevolge van Regee- ringsmaatregelen kunstmatig weder om opgeloopen. In het algemeen had den de bedrijven het zwaar te verant woorden. De thans zwaar drukkende lasten van uitbreiding van het pro ductievermogen in normale jaren wer den nog verhoogd door het vermin derde verbruik tengevolge van de crisis. Intusschen komen de verschillende steunmaatregelen voor landbouw, tuinbouw en veeteelt ook, zij het in direct, wel ten goede aan graan-, meel- en veevoederbedrijven. SCHEEPVAART (Binnen-). Het jaar 1933 is voor de binnen scheepvaart verre van gunstig ge weest. Naast de algemeene ongunsti ge economische tijdsomstandigheden is dit te wijten aan de zware con currentie, die de binnenscheepvaart te voeren heeft tegen het zich steeds meer ontwikkelende vrachtautover- voer, dat vooral door de verbetering van groote verkeerswegen en van ri vierovergangen sterk wordt bevor derd. De werking der „Wet op de even redige vrachtverdeeling in de bin nenvaart" intusschen heeft nog niet die verbetering gebracht, die men zich daarvan had voorgesteld. Het door de bevrachtingscommissies vrij geven van vervoer te water voor eigen werk, vaste relaties, enz. en de toename van het vervoer door het beurtvaartverkeer hebben de ver wachte verbetering van de particu liere scheepvaart tegenhouden. In tusschen zal een strengere controle op de naleving van de bepalingen der wet hier wel eenige verbetering kun nen brengen. De binnenscheepvaart maakt een zeer moeilijken tijd door en, al wor den de levensomstandigheden der schippers door bijzondere maatrege len tijdelijk gunstiger, toch zal er nog veel verandering moeten Komen, vooraleer er van een gezond bedrijf sprake zal kunnen zijn. MIDDENSTAND. Terwijl de positie van den midden stand in enkele industrieele gemeen ten van het district, in verhouding tot de tijdsomstandigheden, min of meer gunstig kan worden beoordeeld, is de toestand voor den middenstand in het algemeen, vooral in de lan delijke gemeenten, zeer moeilijk. De omzetten van winkeliers en kleine handeldrijvenden liepen sterk terug. De allereerste oorzaak hiervan is ge legen in de verminderde koopkracht van het publiek. Alleen de betere middenstandsza ken met voldoende bedrijfskapitaal kunnen zich behoorlijk handhaven; de kleinere zullen ongetwijfeld, in dien steun achterwege blijft, ten gronde gaan. Van de zijde van den Middenstand wordt intusschen aange drongen op een beperking in het oprichten van nieuwe zaken. LANDBOUW, TUINBOUW EN VEETEELT. Door de uitbreiding der van over heidswege ingevoerde steunmaatrege len werd een einde gemaakt aan het laagterecord, dat de prijzen van ver schillende land- en tuinbouwproduc ten hadden bereikt. Hierdoor onder vond de land- en tuinbouw verlich ting, al is er van een werkelijk loo- nend bedrijf nog geen sprake. Ook de resultaten, die met de vee teelt werden behaald, zijn beter dan in 1932, al is ook hier die verbe tering gevolg van door de overheid getroffen maatregelen. Pacht- en koopprijzen van lande rijen, tot een zeer laag peil gezakt, hebben die daling niet doorgezet, zelfs vertoonen ze thans hier en daar een kleine stijging. HANDELSREGISTER. Het aantal dossiers van het Han delsregister steeg in 1933 van 2300 tot 2427. Het aantal uittreksels uit het Handelsregister bedroeg 267 te gen 247 in 1932, het aantal inzagen 798 tegen 753 in het voorafgaande jaar. Het aantal certificaten van oor sprong en legalisaties bedroeg 136 tegen 95 in 1932. Het aantal ingekomen en uitgaan de stukken, (drukwerken, circulaires, formulieren, enz. niet medegerekend) klom van 4279 in 1932 tot 5105 in 1933. Het aantal verstrekte handels inlichtingen steeg van 1684 in het voorafgaande jaar tot 2532 in 1933. Uit deze cijfers moge blijken, dat van de diensten der Kamer nog steeds meer en meer gebruik wordt ge maakt. Kon ik U, evenmin als het vorige jaar, een vroolijk beeld van den wel vaartstoestand in het district onzer Kamer bieden, het stemt toch tot te vredenheid, dat die toestand over het geheel genomen niet slechter is ge worden. In sommige bedrijven was zelfs eenige opleving te bespeuren, al is die opleving vermoedelijk wel het gevolg van door de overheid ge troffen steunmaatregelen. Wat de werkzaamheden onzer Ka mer betreft, kan ik met voldoening vijzen op het besluit, in het afgeloo pen jaar genomen, tot instelling ee ner Commissie van belanghebbenden tot bestudeering van den waterstaat kundigen toestand van het gebied, behoorende tot het district der Ka mer. Binnen zeer korten tijd kan een rapport dier Commissie worden te gemoet gezien en wij mogen verwach ten, dat dit rapport veel zal bijdra gen tot een spoedige verbetering van den, op meerdere plaatsen onhoud- baren, toestand. Het verkeersprobleem in de Lang straat is nog niet opgelost, al zijn er teekenen, die er op wijzen, dat de bemoeiingen onzer Kamer in deze niet zonder vrucht zullen zijn. Inzake den spoorwegovergang bij 's-Hertogenbosch in den weg naar de Langstraat bestaan er wel gege vens, die de verwachting wettigen, dat deze kwestie eerlang tot een op lossing zal worden gebracht. Ten slotte wijs ik nog op de voor het personeel der Kamer zeer groote uitbreiding van werkzaamheden ten gevolge der getroffen contingentee- ringsmaatregelen. De Kamer n.l. is belast met de uitvoering van die maatregelen en, wanneer ik mede deel, dat dit betreft de contingen- teering van 34 soorten artikelen, waarvan de meeste nog in verschil lende groepen zijn onderverdeeld, dan zal het U duidelijk zijn, dat deze nieuwe werkzaamheden, vooral waar het betreft de contingenteering van leder, de taak van het personeel zeer verzwaard heeft. Enkele cijfers over deze contingenteeringswerkzaamhe- den illustreeren zulks nog ten volle. Van 1 Januari tot 1 November 1933 werden afgegeven 144 invoervergun ningen, van 1 November tot 31 De cember j.l. 719. Voor het afgeven der invoerver gunningen zijn thans 41 verschillende registers in gebruik. Opgemerkt zij, dat elke vergunning in drievoud moet worden uitgeschreven en voor iedere vergunning consentgeld moet worden geïnd. Deze consentgelden moeten wekelijks aan het Crisis In- en Uit voerbureau worden verantwoord. Het aantal ingekomen en uitgaande brieven, uitsluitend betrekking heb bende op de contingenteering, be droeg in de twee laatste maanden van 1933 537. Llieronder zijn niet begre pen de zeer talrijke drukwerken, for mulieren e.d., welke in die twee maanden bovendien werden verwerkt. Verder was het aantal mondelinge en telefonische inlichtingen legio. Nog memoreer ik, dat onze Kamer in het afgeloopen jaar afscheid nam van de leden, de heeren Verheijen en Scheldekens, wien ik reeds namens U dank bracht voor hun zeer gewaar - deerden arbeid in het belang van handel en nijverheid in het district onzer Kamer. De periodieke aftreding en daar opvolgende verkiezing van leden on zer Kamer bracht nog een niet ver wacht verlies. De heeren Elemans en Rombouts keerden niet meer in de Kamer terug. Ik betreur hun heen gaan; zij waren leden, wier aanwe zigheid op prijs werd gesteld en ik spreek ongetwijfeld namens U allen, indien ik hun dank breng voor het geen zij voor de Kamer hebben ver richt. Laat ik tot slot de hoop uitspre ken, dat 1934 eindelijk de zoo lang verwachte opleving in het algemeen zaken- en bedrijfsleven moge bren gen, en dat God U allen in het aan gevangen jaar moge zegenen in Uwe ondernemingen en in Uwe gezinnen. Tot Algemeen Voorzitter der Ka mer wordt herkozen de heer G. N. van Loon en tot Voorzitter der Afd. Grootbedrijf de heer A. I. J. Smits. De heer J. C. H. M. W. Sassen stelde zich niet meer beschikbaar als Voorzitter der Afd. Kleinbedrijf; in zijne plaats werd gekozen de heer A. van Beek. In de Commissie voor het Handels register werd gekozen de heer G. F. P. v. d. Assum (vacature H. Verheij en) en in de Commissie» voor het Jaarverslag de heer V. D. C. Snels (vac. J. P. Elemans). Goedgekeurd wordt het besluit der Bevrachtingscommissie L. te Breda om het tijdelijk agentschap te Din- teloord te wijzigen in een vast agent schap. Aan de Directie der Ned. Spoor wegen was verzocht om te willen na gaan of het bezwaren ontmoet, dat door de Nederlandsche Spoorwegen bij drukke overwegen wordt aange geven, hoelang de overweg vermoe delijk gesloten zal blijven. Vooral bij 1449 1079 11$4 De hevigheid der algemeene de pressie in aanmerking genomen, kan de positie van de twee voornaamste industrieën in dit district tot eenige tevredenheid stemmen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6