De Grootmoeder. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. UND VAN ALTÊHA No. 5412 Woensdag 28 Februari 1934. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Biiitenlaiidscli Overzicht Nauwelijks waren de indrukken van de aangrijpende begrafenis plechtigheid eenigszins bezonken, of het Belgische volk gaf uiting aan zijn gevoel van vreugde over het feit, dat het er van overtuigd is. dat het in den nieuwen troonopvolger Leo pold III een vorst verkreeg, die zijn vader waardig is, die vele karakter trekken met zijn vader gemeen heeft en die reeds thans als kroonprins, evenals zijn gemalin en zijn kinderen de liefde van het Belgische volk heeft gewonnen, zoodat men met vertrou wen de regeering in zijn handen legt. De nieuwe Koning ving zijn rede aan met de navolgende troonrede. „Mevrouwen en heeren," „ik ken de zware plichten, die mij zijn opge legd. Om die te vervullen behoef ik slechts 't voorbeeld mijner voorvade ren te volgen. De traditie eischt. dat ons vorstenhuis zich in dienst der natie stelt. Mijn vaste wil is 't zulks nooit te vergeten." De koning betuigde vervolgens zijn erkentelijkheid voor de hulde, die het land heeft gebracht aan zijn vader, koning Albert. Deze dank bracht hij mede namens zijn moeder, koningin Elisabeth. „Ook uit het buitenland," aid. de koning, „zijn talrijke rouwbewijzen binnen gekomen. Namens België brengt hij daarvoor dank. speciaal ten aanzien van de aanwezige vor sten, staatshoofden en hoogte verte genwoordigers, alsmede ten opzichte van de deputaties der Fransche en Britsche legers, die bii hem herinne ringen hebben opgewekt aan onver getelijke dagen van roem en smart. „Ik ben diep getroffen" aldus Leo pold „door de aanwezigheid van zoo vele oud-strijders. De gestorven koning had zijn wa penbroeders lief. En ik hoop dezelf de hartelijkheid en genegenheid en warmte te vinden." Na gewezen te hebben op de be zoekingen, die het Belgische volk heeft doorstaan wees hij op de nood zakelijkheid van eenheid. Hij verklaarde overtuigd te zqn van het belang van de bevestiging van den maatschappelijken vrede en dat alles moet worden gedaan ter verwezenlijking van den vrede. „De verwezenlijking van den vrede aller landen en volken." „Wij beleven op internationaal ge bied de rampen van den economi- schen oorlog. Dienaangaande heeft de overleden vorst bij meer dan een gelegenheid het dreigende gevaar ge zien en uiting gegeven aan zijn angst. Met alle macht wil ik mijn steun verleenen aan elke poging om een heid, handel en nijverheid, doelmatig te dienen en den toestand te verbe teren, die zoo zwaar den middenstand en de arbeiders treft." Vervolgens herinnerde Leopold III er aan dat hii zich gedurende de laat ste jaren hoofdzakelijk heeft toege legd op de bestudeering van het ko loniale vraagstuk en hij wees op de groote beteekenis daarvan voor het land. Hii bracht hulde aan het geniale inzicht van den vorst, die den Congo tot ontwikkeling heeft gebracht, wat bijgedragen heeft tot de grootheid van het vaderland. Hieraan zal hii zijn aandacht wijden. „De geestelijke en zedelijke krach ten bevorderen de ontwikkeling van een volk. De groote geestdrift, die herhaaldelijk tot uiting komt voor de stichting van het Nationaal We tenschappelijk Front is het gevolg van een schoon initiatief van mijn vader. Ik zal op dit punt de sporen van mijn vader volgen. Het behoud van de nationale onaf hankelijkheid en de onschendbaar heid van het grondgebied is onaf scheidelijk verbonden aan de eenheid der natie. De eendracht der natie die dezer dagen tot uiting is gekomen moet voortduren. Ons land zal niet nala ten mee te werken aan het bevesti gen van den vrede die door toenade ring van alle volken bevestigd moet worden. Wij zullen alle offers moeten aan vaarden voor de Verdediging van onze vrijheid en goederen. Aan deze zaak zal ik mii wijden en de koningin denkt hierover als ik. Onze kinderen zullen wii in den zelfden geest opvoeden." Koning Leopold III besloot zijn rede met het uitspreken van den vu- rigen wensch dat de Goddelijke Voor zienigheid moge meewerken aan den voorspoed, grootheid en het geluk van het vaderland. In een radiorede te München heeft de Nationaal Socialist Habicht. de Oostenrijksche regeering verschil lende eischen gesteld, waaraan deze zal moeten voldoen, gullen de nazi's gedurende eenigen tijd den strijd sta ken. Wanneer echter, zoo werd er drei gend aan toegevoegd, de Oostenrijk sche regeering toont, dat er met haar niet valt te praten, zal de strijd on verbiddelijk worden voortgezet. Ha- bicht's ultimatum loopt heden te twaalf uur af. zoodat men benieuwd is wat er zal gebeuren, wanneer de „wapenstilstand" ten einde is. Volgens geruchten is de toestand zeer gespannen geworden en zouden door de Oostenrijksche regeering, zoowel bondstroepen als Heimwehr- leden naar de grens zijn gezonden. Ook wordt verzekerd, dat treinen voor het vervoer van wapens en de daarvoor benoodigde munitie naar de grens zijn gedirigeerd. Aan den anderen kant wordt mee gedeeld, dat de Oostenrijksche nazi's, die naar Duitschland zijn gevlucht, evenmin stil zitten en eveneens in grooten getale er zijn berichten, die van tienduizend man spreken naar de grens zijn vertrokken. Zouden deze laatsten berichten waarheid bevatten, dan ligt daarin het vermoeden opgesloten. dat Duitschland een inval in Oostenrijk aanmoedigt. Het is echter dus den anderen kant niet aan te nemen, dat Duitschland zich tot deze dwaze han delingen zou laten verleiden daar een dergelijke houding automatisch te genmaatregelen zou uitlokken der groote mogendheden, aan wier hoofc Italië zich heeft geplaatst en die niet zullen toestaan, dat Oostenrijks zelf standigheid in het gedrang geraakt door de inpalming van de zijde van het derde rijk. Naast deze buitenlandsche moei lijkheden. heeft Oostenrijk ook nog zijn binnenlandsche. Want al heeft de regeering Dollfuss met de sociaal democraten afgerekend nadat dezen hun gewapend verzet eenige dagen, gedurende welke veel bloed vloeide, vruchteloos hadden volgehouden, maar nu heeft zii en met de natio naal-socialisten te maken, die eer lang waarschijnlijk tot hernieuwde en felle actie zullen overgaan, en met de Heimwehrlieden. die momenteel wel-is-waar bondgenooten der regee ring zijn, maar die nu weldra hun loon zullen opeischen voor den steun, dien zii hebben verleend bii de ver nietiging van het austromarxisme. Ik ben niet in dienst der politie. Het jonge meisje is zeker geen mede plichtige; het zou schande zijn haar te verdenken. De moordenaar heeft lan gen tijd met haar gepraat, en natuurlijk weet zij niets van het gebeurde. Zij heeft den ellendeling bepaald beloofd te zwijgen; maar hoe heeft hij die belofte van haar kunnen verkrijgen? Onverklaarbaar! Zij is allerliefst, dat jonge meisje; hoe bevallig en gedistingeerd Hij was nog steeds aan het naden ken, toen hij, op ongeveer honderd passen afstand, een oude vrouw, ge kleed' zooals alle boerinnen uit die streek, langs den oever der rivier zag gaan. De kruier ging op de vrouw toe. Goeden morgen, zeide hij. Goeden morgen, mijnheer. Gij woont zeker te Nogent, goede vrouw, hernam de kruier. Ja, mijnheer, ik kom van Nogent. Woont gij er langen tijd? De oude boerin was verwonderd over de vraag. Zij glimlachte en antwoordde: Ik ben te Nogent geboren, en mijn vader, mijn moeder, ja, al mijn voor ouders zijn er geboren. Dan kent ge wel iedereen uit den omtrek? O ja, natuurlijk! Mag iik u dan eenige vragen doen? Waarom niet? Men kan een oo- genblik babbelen voor tijdverdrijf. Wat is er van uw dienst? Wiens eigendom is dit landgoed, dat heel mooi; schijnt te zijn? Weet ge dat niet? Ik kom nief van Nogent. Dat is waar, gij komt niet van hier, omdat ik u niet ken. Dat land goed met de villa behooren aan mijn heer Lionnet. Is hij er de eigenaar van? Ja, mijnheer. Wie is die mijnheer Lionnet? Hij is meubelfabrikant. O! die maakt goede zaken. Mijnheer Lionnet is de grootste koop man van den faubourg Saint-Antoine, en in zijn vak de eerste van Parijs, misschien van de geheele wereld. - Ja, hij is zeker geen gewoon man. - O! neen, zeker niet! hij is edel moedig en goed! Zooals hij is zijnier helaas! niet ve len; ik kan u niet al het goeds vertel len, dat hij te Nogent doet; gij moet ook eens zien, hoe bemind hij is. O! wanneer die eens sterft, zullen er veel menschen bij de begrafenis zijn. Nou, mevrouw Lionnet lijkt in dat opzicht in het geheel niet op haar man; zij is trotsch tegenover elkeen, voornamelijk tegenover arme lui. Wan neer zij u aanziet, ziet zij er zoo min achtend uit. Zij denkt slechts aan haar toilet. Zich netjes te kleeden is haar grootste pleizier, en zij zou geen cen time aan een arme vrouw geven! En toch gaat zij Zondags naar de kerk. Wat kan zoo'n vrouw te bidden heb ben? Zoo bemind mijnheer Lionnet is, zoo gehaat is zijn vrouw. Zij weet het wel, want zij komt zooi weinig mogelijk op de Traïches. Mijnheer Lionnet heeft een doch ter. Ja, mijnheer, een heel mooie doch ter en ook een zoon. Zoo! een zoon ook? Een jongen van negentien of twin tig jaar, die er niet kwaad uitziet; hij is niet heel bekend, omdat hij altijd achter zijn moeder moet zijn. En het jonge meisje, lijkt zij op haar vader of haar moeder? Mijnheer, antwoordde de oude boerin ernstig juffrouw Geneviève is een engel. Ik geloof niet, dat de goede God een meer volmaakt schep sel geschapen heeft. Men houdt veel van mijnheer Lionnet, maar nog meer van zijn dochter; zij wordt aangebe den!... Zij is hier de voorzienigheid der ongelukkigen; haar lief handje deelt brood' uit, en haar zachte stem troost en brengt hoop in de harten terug. Juffrouw Geneviève Lionnet heeft alles voor haar: jeugd, schoonheid, gratie, beminnelijkheid, en meer nog dan dat Bij een geneesmiddel is een ongeschonden verpakking een waar borg voor de echtheid. Let dus op de onge- schonden verpakking van Aspirin! Dan is U zeker, de echte Aspirin te ontvangen, pijnstil- nd en onschadelijk. o alles, buitengewone goedheid! En zij is zoo geleerd als een dokter; zij schildert, speelt pianoi, zingt als een lijster en spreekt drie talen. Zij heeft haar ge lijke niet, mijnheer. En met dat alles is zij in het geheel niet trotsch; zij praat met iedereen. O! hij, die haar tot vrouw krijgt, mag gelukkig zijn. Terwijl hij naar die vrouw luisterde, was de kruier erg aangedaan, zonder te weten waarom; hij was verwon derd dat de tranen hem in de oogen; kwamen. Hij vroeg echter opnieuw: Woont de familie Lionnet ech ter voortdurend bier in den zomer? O neen, mijnheer, de villa is voor mijnheer Lionnet slechts een buitenhuis, waar hij wil komen uitrusten. De fa milie komt Zaterdags te Nogent, om er over den Zondag en Maandag te blijven. De overige mooie dagen gaan mevrouw Lionnet en haar zoon naar de zee. En juffrouw Geneviève? Juffrouw Geneviève, mijnheer, blijft den geheelen zomer hier. Alleen? Ja, wanneer de anderen er niet zijn. Maar alleen is zij niet; de tuin man en zijn vrouw wonen er ook. Hoe komt het, dat haar moeder haar ook niet meeneemt naar de zee? O, ja!... Welnu, mijnheer, er is iets ongelukkigs in de familie. Wat dan? Mevrouw Lionnet kan haar doch- VERKEERSONGEVAL TE DIEMEN. Fietser gedood. Zondagavond ;is een bejaarde wiel rijder, die op den Hartveldscheweg in het 'dorp Diemen reed, door een uit de richting Muidien komende auto- ge grepen. De automobilist wilde den wiel rijder links passeeren, kwam daarbij op 'de zich ter plaatse bevindende tram rails te slippen en greep den wielrijder, waardoor deze over een der voorspat borden heen werd geslingerd en met het achterhoofd' op straat neerkwam. Het 'slachtoffer 'waarvan de identiteit nog ?iiet 'kon worden vastgesteld, was op 'slag 'gedood. ONGELUK MET° EEN REVOLVER. Lijk van boschwachter te Ginneken gevonden. Zaterdagnacht werd de veldwachter van Ginneken gewaarschuwd door mej. v. R., echtgenoote van den boschwach ter in het Ulvenhoutsche bosch, dat haar man niet was thuis 'gekomen. On middellijk trokken de veldwachter en een aantal dorpelingen er op uit om de bosschen af te zoeken. Tegen mid dernacht deed men een verschrikkelijke ontdekking. Achter een heg vond men het lijk van V. R. Zijn dienstrevolver lag er naast. Het parket 'werd van een en ander verwittigd ten 'des Zondagsmiddags werd de 'lijkschouw gehouden. Aangenomen 'wordt, dat de revolver van 'V. R. moet zijn afgegaan, toen hij het Wapen 'nakeek. Het stoffelijk overschot werd naar het Si. Laurentius Ziekenhuis te Gin neken 'overgebracht. o INBREKERS GEPAKT. Rechercheurs van het Amsterdam- sche hoofdbureau hebben Zaterdag in den vroegen morgen een goeden slag geslagen, door de handig voorberei de arrestatie van twee bekende le den van het Amsterdamsche inbre kersgilde. Eén van deze lieden had zich reeds Vrijdagmiddag laten insluiten in het pand Singel 328, waarin een bont handel is gevestigd. In den loop van den avond verscheen nummer twee op het appèl, die door zijn kameraad werd binnen gelaten. ter niet uitstaan. O! Zooals ik u zeg, mijnheer, is het. Men kan iets dergelijks niet gelooven, en toch is het waar; het valt de men schen op en zij begrijpen het niet. Kan men ook zoo iets onnatuurlijks begrijpen? Mevrouw Lionnet houdt niet van haar dochter, zij verafschuwt haar; waarom? Dat weet men niet. Ziet ge, mijnheer, daar steekt een geheim ach ter. Bij die rijke lui zal er ook wel eens wat verborgen gehouden wor den. Juffrouw Geneviève weet wel, dat haar moeder haar niet liefheeft, en zij lijdt er erg onder, het arme kind. Daarom blijft zij ook liever op de Villa. Zij weet zich wel afleiding te bezorgen; zij doet veel goeds, dat is haar geluk; bovendien houdt zij zich voortdurend bezig met schilderen, mu ziek en lezen. Waarlijk, vrouwtje, het verwon dert mij erg, te hooren, dat mevrouw Lionnet niet van haar dochter houdt. Maar is zij dan zoo ontaard? Zij wordt te Nogent ook een ont aarde vrouw genoemd. Houdt mijnheer Lionnet veel van zijn dochter? O, ja zeker! Hij aanbidt zijn kind en is trotsch op haar. Dat laat zich wel begrijpen (Wordt vervolgd). voor het Land van Hensden en Altena, de langstraat en de Bonelerwaard (Portugal) zijn twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst. Beide machines raakten in brand en stortten omlaag. De vijf inzittende militairen, onder wie kolonel Brito Pais, die in 1923 een vlucht naar China heeft gemaakt, kwamen om het leven. 42, HET DUBBELE LEVEN VAN EEN RECHTER. De politie te Jassy (Roem.) had zich geruimen tijd bezig gehouden met een groot aantal kerkdiefstallen in de omgeving, zonder erin te slagen den dader op het spoor te komen, toen zij een werklooze arresteerde, die eenige mededeelingen deed waardoor de aandacht gevestigd werd op een der meest geachte rechters uit Jassy, lid van een der bekendste families te Jassy. De politie stelde een onderzoek in en het ongelooflijke bleek waarde rechter leidde reeds jarenlang een dubbel leven en brak 's nachts in vele kerken in, ten einde heiligenbeelden en andere kunst schatten te stelen, waarvan hij een hart stochtelijk verzamelaar was. Bovendien had bij een bende kerkinbrekers georga niseerd, die hem bij het completeeren van zijn collpctie hielpen De rechter is ingesloten in de gevangenis o TWEE PORTUGEESCHE LEGERVLIEG TUIGEN VERONGELUKT. Boven het militaire vliegkamp te Cintra VLIEGONGELUKKEN. In de laatste vijf dagen zijn vele mi litaire vliegtuigen, die den postdienst in de Vereenigde Staten verzorgen, veronge lukt. In de verschillende deelen van het land zijn zes piloten om het leven gekomen. Bovendien vreest men voor het lot van acht passagiers, die zich aan boord van een reuzenvliegtuig bevonden. De ma chine is in een sneeuwstorm geraakt en wordt sedert dien vermist. Tijdens een vliegdemonstratie boven het vliegveld Orly, Frankrijk zijn Zondag twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst en gevallen. Beide piloten werden gedood. o EEN 12-JARIGE DETECTIVE. Te Berlijn werden verscheidene zaken lieden en ook arme menschen sedert maan den opgelicht door een individu, dat de politie maar niet te pakken kon krijgen. Een 12-jarige jongen zag den man, die ook zyn vader had opgelicht, in de Tau- erntsintrasse loopen. Hij volgde den man als een schaduw tot hij een bioscoop binnenging. Ook de jongen ging binnen en lette goed op waar de man plaats nam. Toen begaf hij zich naar een te- efooncel en waarschuwde de recherche, die eindelijk den oplichter kon arresteeren. De jonge detective heeft een bijzonder dankschrijven van het politie-presidium gekregen. OP IJSSCHOTS AFGEDREVEN. Naar uit Tiflis gemeld wordt zijn Zondag tengevolge van het breken van de ijskorst 400 visschers en 490 paarden op een i sschots de Kaspische Zee ingedreven. De ijsbreker „Staline" is uitgevaren teneinde den visschers hulp te brengen. Eerst moet echter worden uitgezocht, waar de schots is heengedreven. Een vliegtuig is tot dit doel opgestegen. Dit toestel zal trachten levensmiddelen en genees middelen op de schots te werpen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1