Openbare vergadering van den Raad der gemeente HERPT c.a. op Don derdag 22 Februari, des n.m. 4 uur. Afwezig wethouder v. Bokhoven we gens ongesteldheid. Aan de ofde was: Vaststelling der vergoeding voor 1932 en voorschot op de vergoeding voor 1934 bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. Hoewel bij een vijf tal gemeenten, welke vallen in dezelf de klasse als de onze om opgave is verzocht, zijn deze opgaven alle nog niet binnen. Er wordt besloten dit on derwerp aan te houden tot de volgen de vergadering. Verpachting land aan den Bernschen dijk. De Voorzitter deelde mede, dat er een inschrijving heeft plaats gehad met het resultaat, dat er een gegadig de is gekomen. Na eenige bespreking werd' besloten het weiland te gunnen aan Ant. Buijs voor den prijs van f91 voor den tijd van 3 jaar. Bij de rondvraag verzoekt het lid Van Herpt er bij den A.N.WLB. op aan te dringen dat op de handwijzers hier in de omgeving ook „Herpt" vermeld staat. Hij merkt op, dat in Heusden enkele nieuwe handwijzers zijn geplaatst maar op geen enkele wordt „Herpt" vermeld. De voorzitter zal dit ter kennis van den consul! brengen. Als niemand' meer iets voor de rond vraag heeft, zegt de voorzitter nog iets te willen mededeelen. Hij deelde medie, dat hij met ingang van 15 April a.s. ontslag heeft gevraagd als burgemees ter dezer gemeente. Dit bericht wordt door den Raad met verwondering ont vangen en de leden zeggen, dat zij gaarne nog eenigen tijd onder voor zitterschap van Burgemeester v. Eg- gelen in 't belang onzer gemeente had den gewerkt. Het lid v. Herpt verzocht voor dien datum nog een raadsvergadering te mo gen hebben, hetgeen de voorzitter toe zegt. B. Ct. Vergadering van den Raad der ge meente WERKENDAM, op Donderdag 22 Februari. 1934 nam. half 8. Voorzitter: EdelAchtb. Heer Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Timmermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent ide vergadering- met lezing van het formuliergebed, de notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat in de mo torveerboot een nieuwe Dieselmotor zal worden geplaatst, de oude motor kostte te veel aan reparatie, de kos ten ad f 2200 zullen uit het vernieu- mingsfonds worden betaald. Ingekomen stukken Schrijven Ged. Staten d.d. 24 Jan. 1934, waarbij het Gemeentebestuur wordt gemachtigd om uit de posten der begrooting 1934 uitgaven te doen, alsmede te ontvangen de in komsten daarop vermeld, een en an der voor zoover betreft de posten waartegen zij geen bedenkingen heb ben. Schrijven Ged. Staten d.d. 22 Dec. Ï933, met besluit tot beslissing der begrooting te verdagen. Idem d.d. 31 Jan. 1934. besluit, beslissing inzake vaststelling der bouwverordening dezer gemeente te verdagen. Kasopname door B. en W. per 29 Dec. 1933, alle boeken en stuk ken waren in orde in kas moest zijn en was f 17,876,88. Goedkeuring Ged. Staten wijziging Gemeentebegrooting en begrooting- veerbedrijf 1933. Verslag commissie tot wering van schoolverzuim over 1933 Brief Ged. Staten d.d. 22 Nov. 1933 mededeelende, dat het niet op den weg ligt van dit college, om inzake herzinning jaarwedden Ge- meentepersoneel richt lijnen te ge ven of te adviseer en, en het college vestigt de aandacht op de Staats commissie Schouten. Brief Ged. Staten d.d. 1 Dec. '33, zake herziening omtrent de eischen van benoembaarheid van den veld wachter-nachtwaker. besloten wordt de voorgestelde veranderingen door den Commissaris der Koningin, in het reglement aan te brengen. Brief van den Ontvanger der Re gistratie en Domeinen verzoekend ontslag van huur van het door hem bewoonde pand, Hoogstraat 124 ei gendom der gemeente, omdat hem een ambtswoning is aangewezen, be sloten wordt met 1 Juli a.s. ont slag te verleenen. de Voorzitter deel de mede. dat de huur per 31 Jan. a.s. afliep. Verder verzoekt de Ontvanger een huurkorting te willen verleenen over 1933 van 10 pCt. zijnde f51 en over 1934 een korting van 20 pCt.. zijnde f 102. B. en W. stellen voor geen korting te verleenen. des te meer daar het contract, dat voor jaar was aange gaan tusschentijds wordt verbroken. De freer de Waard vindt dat er termen aanwezig zijn de huur te ver lagen. De huur is aangegaan in den tijd van hoogconjunctuur ook de ont vangen heeft den invloed van de cri sis ondervonden door aanzienlijke sa laris verlaging, terwijl volgens spre ker, een dergelijk huis in de gemeen te Werkendam moeilijk tegen den prijs van f 510.per jaar verhuurd zal worden. De Voorzitter merkt op. dat het Rijk een vergoeding geeft voor kan toor. waarop de heer de Waard ant woordt. dat daarvan betaald moet worden onderhoud, afschrijving meu- lair. vuur, licht en schoonhouden der kantoren, zoodat van de vergoe ding weinig overschiet en meerder heid van den raad is echter van ge voelen is. geen teruggave van huur over 1933 en 1934 te verleenen. zoo dat conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten inzake boeking enkele posten op de rekening. Hieromtrent ontstond verschil, doch bij informatie, is ge bleken, dat de Inspecteur der Di recte Belastingen te Waalwijk zich heeft vergist. De Begrooting 1934 is in verband met de circulaire van den Minister, inzake het „uit te stooten" bedrag aan den Raad teruggezonden. De be grooting is derhalve nogmaals nage gaan of er Bezuinigingen konden wor den aangebracht de navolgende wij zigingen worden voorgesteld. Verminderde ontvangsten. Uitkeering uit het Gemeentefonds f 168,98. Verminderde uitgaven. Toelage Gezondheidscom. f 182,65. Pensioenbijdrage, Secretaris van de Gezondheidscommissie f 1 5, Subsidie Wit-Gele Kruis f 10. Subsidie Moederheil f 5, Uitkeering Artikel 104 L.O. f 100. Vervolg onderwijs f 2co. Onvoorziene verminderd met f 1220,01. Samen f 1732,66. Verhooging uitgaven. Bijdrage L.O. f 100. Vergoeding posten bijzonder On derwijs f 1047,88. Bijdrage plm. crisis-comité f41 5,80. Samen f1732,66. Uit te stooten bedrag. Op de Begrooting geraamde steun f 50.000. Op de Begrooting uitgetrokken steun f 36.090,53. Uit te stooten plm. f 13.909.47. Verder deelt de Voorzitter mede, dat de salarissen der gemeenteambte naren en werklieden zijn herzien in overleg met de ingestelde Raadscom missie. en is men tenslotte gekomen tot de korting van 71/0 op de meeste salarissen en luidt het besluit dien aangaande als volgt Overwegende, dat het als gevolg van de circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 4 Nov. 1933 No. 20820 Afd. B.B. waarbil de rijkssubsidie in de steun- uitkeering aan werkloozen aanmerke lijk1 wordt verminderd, niet mogelijk is de Gemeentebegrooting dienst '34 sluitend te maken, dan na uitstooting van een niet onaanzienlijk bedrag, dat in aangehaalde circulaire ook wordt gewezen op de noodzakelijke bezui- gingen op jaarwedden, loonen enz. Gezien de ingewonnen adviezen van de betrokken ambtenarenvereenigin- gen. Gehoord het voorstel van B. en W., in overleg met de desbetreffende raadscommissie. De totale bezuiniging op de sa larissen zal bedragen f963,75. De heer Visser vraagt hoe het wachtgeld geregeld zal worden als volgend jaar. een tweetal ambtenaren van het Waterleidingbedrijf eventu eel op wachtgeld komen. Spreker vraagt of dan het hoogere of het lagere salaris als maatstaf wordt aangenomen. De Voorzitter zegt. het is een tij delijke korting, dus voor de wacht geldregeling zal het hoogere salaris wel de basis zijn. Daarna gaat de raad met het voorstel inzake verla ging accoord. De heer de Waard doet een beroep op de besturen der bijzondere scho len ook hier de noodige bezuiniging toe te passen. Het ontwerp-besluit om de door de gemeente verschul digde couponsbelasting bh de uitbe taling der coupons aan de rechtheb benden af te houden, wordt goedge keurd. Het ambtenaren reglement, wordt gewijzigd in den zin als door de regeering voorgesteld, aangezien de redactie van het reglement over het geheele landuniform moet zijn. In verband met de nieuwe drank wet wordt de verordening voor de ze gemeente gewijzigd, in dien zin, dat in art. 1het gedeelte Biesbosch dezer gemeente wordt geschrapt waardoor B. en W. geen vergun ningen mogen worden afgegeven, daar de heer Schreuders voor zijn paviljoen aan het Veer Kop van het Land vergunning heeft verkregen, komt deze vergunning echter weer vrij. dan is, valt ook dit gebied weer, evenals de Uitbreiding en Visschers- dijk. onder de gedeelten waar B. en W. geen vergunningen mogen afge ven. De ontwerp verordening als be doeld in art. 43 der Drankwet maxi mum aantal verloven A voor den Biesbosch. wordt goedgekeurd, zoo als voorgesteld door B. en W. n.l. het verlof A niet in den Biesbosch te verleenen doch alleen verlof B. Bii de rondvraag spreekt de heer Zuiddam namens het steunorgaan dat een arbeid van ruim 2 jaar per 1 Februari is ontbonden, waardeeren- de woorden aan het adres van den Voorzitter, den heer de Waal. hii brengt hem hulde en dank voor het geen hii heeft gedaan voor de ge meente, en voor de werkloozen steun trekkers. dit alles deed hii zonder eenige partijdigheid (applausl. De Voorzitter sluit zich namens B. en W. gaarne aan bii het gesprokene van den heer Zuidam. De heer Visser, merkt op, dat in sommige gemeenten door de werk loozen productief werk wordt ver richt, tegen vastgesteld uurloon, hii zou dit ook wenschen voor deze ge meente. De Voorzitter zegt. reeds meer dan 1 jaar geleden het Departement hier op te hebben gewezen, daarop is nooit iets naders vernomen, alleen blijkt de Regeering thans te Alphen aan de Rijn en Boskoop een proef te nemen, de noodige aandacht in deze aangelegenheid zegt de Voor zitter toe. De heer Hakkers vraagt wan neer nu eens de sloot bii de lig- hallen wordt gedicht, nog steeds blijkt de rioleering de schuld, dat hiervoor nog geen afdoende oplos sing is gevonden. De heer de Boon ontketent door zijn vraag hoé het met de haven plan nen staat, onverwacht een langdurig debat tusschen B. en W. en vertegen woordigers van Schuttevaêr. De Voorzitter zegt. dat gewacht wordt op de bereidverklaring der schippers, om een bijdrage te ver leenen in den aanleg in het nemen van jaarabonnementen, tevens blijkt, dat de haven over de brug niet ge- wenscht wordt, en is er een ander plan ontworpen, n.l. ten W. van de Oude Veerpad. de Heide Maatschap pij is opgedragen een kostenbereke ning te maken. De heer Bogers merkt op, dat nim mer een besluit in den raad is geno men, om de haven te maken bij de Veerpad, 'waar deze haven dan geheel op het territoir van de Werken komt, daarbij komt, er wordt gelijkertijd een zeer mooi bouwterrein gemaakt, zoo dat de menschen gelegenheid krijgen te gaan bouwen in de Werken, het pu bliek waant zich daar nog als bewoner van Werkendam. Spr. heeft zulke ern stige bezwaren, dat hij nimmer hieraan kan meewerken, als raadslid en wethou der van Werkendam, meent hij te han delen In strijd met het gemeentebelang, hieraan zijn sanctie te verleenen. Spr. wijst in dit verband er nog op, dat wan neer 'er bouwterrein komt, dit mede tot gevolg zal hebben een verdere ontvol king van de woningen van de woning- bouwvereen., waar de gemeente thans een strop aan heeft van f3000. De Voorzitter zegt, dat er van de zijde van het gemeentebestuur van de Werken niets achter zit, om deze ha ven op het aangeduide terrein te krij gen, de schippers hebben zich een parig uitgesproken tegen de haven over de brug en waren voorstanders van de haven bij de Veerpad, het bouw terrein Is er bij gekomen, omdat men anders geen berging wist voor den grond1. Ook de opmerking, dat de toe loop van personen naar de Werken zoo'n 'belang is, gaat niet altijd; op, want Iedere tloename van bevolking brengt behalve de lusten, ook de lasten mee, 'zooals bijdrage bezoek der noder- wijsinrichtingen. De heer de Waard zegt niet te we ten, dat het niet op papieren hebben der handteekeningen van de schippers, waarmede zij zich verbinden de ge vraagde bijdrage te verleenen, nog een ontbrekende schakel was in de verde re uitvoering der plannen. B. en W. hebben de algemeene vergadering van Schuttevaêr bijgewoond, en daar heb ben ze gehoord, dat de schippers op hun eerewoord beloofd hebben, me de te werken. Spr. was van meening, dat dit thans voorloopig voldoende was, hij staat verwonderd over den gang van zaken. B. en W. hebben een plan ter berekening bij de Heide Mij. ingediend, en nu blijkt, dat een der wethouders onder geen voorwaarde met dat plan kan vereenigen, waarom maakt men dan kosten, ook werd opgemerkt, dat het plan niet voldoende is bekeken in het college van B. en W. en toch stuurt men het naar de Meide Mij., dit is voor spr. zeer eigenaardig. Hij deelt mede, de groote bezwaren van den heer Bogers en wil graag de zaak in het groot bezien, het is niet met een goudschaaltje af te wegen, welke be langen of nadoelen voor de eene of andere gemeente grooter of kleiner zijn. Men wenscht een doelmatige haven en werkverschaffing, dat kan hier bei de bereikt worden en daar in Werken dam geen terrein is voor een doelma tige haven, moet men op deze wijze zijn toevlucht zoeken op het gebied van de Werken. Het uitvoeren der werken kan men toch niet tegenhouden daar het volgens spr. wel goed mogelijk kon zijn, dat de Werken alleen deze werken ter hand nam. Tenslotte wordt besloten in een vol gende vergadering deze havenkwestie nogmaals aan de orde te stellen, en hoopt men tevens gegevens van de Heide Mij. te hebben gekregen. De heer Visser vraagt, waarom de Heide Mij. alleen is uitgenoodigd, er was besloten ook de Grond Mij. te vra gen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat de Heide Mij. reeds eenige werk zaamheden had verricht. De heer de Boon informeert nog maals hoe de onderhandelingen staan met het maken van een nieuwe vuil nisbelt. De heer Bogers zegt, dat de plannen van een nieuwe weg achter Werken dam om steeds belemmerend hebben gewerkt ;op de nadere bestudeering van dit onderwerp, doch hij meent niet langer te moeten wachten en tot da den te moeten overgaan. B. en W. worden gemachtigd dien aangaande de noodige stappen te doen. Daarna wordt de openbare vergade ring gesloten en gaat men over in be sloten 'vergadering. Vergadering van den raad der ge meente ZUILICHEM op 23 Febr. 1934, v.m. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer F. v. Hoogstraten. Secretaris: WelEd. Heer H. C. v. Os. Tegenwoordig alle leden. Te 10 uur opent de Voorzitter de vergadering met voorlezing van het formuliergebed. Hierna spreekt de Voorzitter, vol gens oude gewoonte, zijn Nieuwjaars rede uit. Spreker geeft allereerst een overzicht van de werkzaamheden in 1933, en eenige cijfers omtrent de uitgaven voor de werkloosheidsver zekering. De uitgaven aan steun heb ben bedragen f 3800. Voor werkver schaffing is uitbetaald ongeveer f 10.000, terwijl werkloosheidsverze kering ongeveer f 2200 heeft gekost. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, onveranderd goed gekeurd en geteekend. Eenige ingekomen stukken zooals: a. goedkeuring verhuring voormalige onderwijzers woning; b. goedkeuring kasgeldleening groot f7500; c. goed keuring rekening, dienst 1932; d. goedkeuring raadsbesluit tot het ge ven van 20 pCt. pachtvermindering op bouwland van de gemeente, voor 1 Jan. 1932 verpacht; worden voor kennisgeving aangenomen. Met algem. stemmen wordt beslo ten de begrooting 1933 te wijzigen in den zin, als door Ged. St. wordt gewenscht. Eveneens wordt besloten tot wij ziging der bouwverordening. Een verordening op de heffing en invordering van kade-, oever- en lig geld wordt vastgesteld. De pensioensgrondslag van den ge meente-ontvanger A. P. v. Genderen wordt opnieuw vastgesteld. Aan cle bijzondere lagere school wordt over 1934 een voorschot op de kosten van instandhouding enz. van f750 toegekend. De vergoeding over 1932 wordt eveneens vastge steld. Na eenige discussie wordt besloten de naam van de „Straat" te veran deren in „Molenstraat". Aan de Muziekvereen. „Door Eens gezindheid" alhier wordt vergunning gegeven om in het gebouw der O. L. een uitvoering te geven. Eveneens wordt aan genoemde vereerfiging ont heffing verleend ex. art. 51b clerAlg. Politieverordening, tot het geven van eenige concerten in het seizoen 1934. Verder wordt vergunning verleend aan de Chr. Landarbeidersbond tot het houden eener vergadering in de O.L. School en aan Mej. T. van den Bogerd om een knipcursus te ge ven in genoemd gebouw. Alles onder de gebruikelijke voor waarden. Aan M. v. Rijswijk wordt een stuk je bouwterrein in erfpacht gegeven onder de gebruikelijke voorwaarden. Daar tot 1 Mei a.s. de verordenin gen tot heffing van invordering van vergunnings- en verlofsrecht Konin klijk zijn goedgekeurd, wordt voor gesteld deze opnieuw vast te stellen. Met algem. stemmen wordt hiertoe besloten. Op het verzoek van de Geldersche Overijselsche Mij. van Landbouw om alhier een landbouwhuishoudcursus te houden wordt na toelichting van den Voorzitter, afwijzend op beschikt, daar in een naburige gemeente een lokaal beschikbaar is gesteld. Bij de rondvraag brengt de heer v. Dalen eenige klachten naar voren over vernieling van goederen, staan de in het vergaderlokaal,, en toebe- hoorende aan diverse vereenigingen. De Voorzitter zegt toe hiernaar een onderzoek in te zullen doen stellen. De heer Hooijkaas meent gelezen te hebben, dat de mogelijkheid er is om op de kosten van steunverleening en werkverschaffing 89 pCt. rijkssub sidie te krijgen. De Voorzitter zegt, dat dit aan B. en W. bekend is. De heer Kanselaar vraagt naar wel ke loor.normen de steun wordt bere kend. De Voorzitter deelt mede dat deze wordt berekend naar f15 voor fa brieksarbeiders, en naar f 10.50 voor landarbeiders. De heer Hooijkaas informeert of het niet mogelijk zou zijn een werk verschaffing te krijgen met particu lieren. De heer Kanselaar meent vernomen te hebben dat voor zulke werken 87 a 90 pCt. rijkssubsidie wordt gegeven. De Voorzitter deelt mede dat door B. en W. reeds herhaalde malen is getracht in samenwerking met den polder werkverschaffing te krijgen. Echter is ons gebleken dat verschil lende personen welke hierover mede hebben te beslissen, rneenen dat werk verschaffing in den polder niets an ders beteekent, dan afschuiven van de kosten der bestrijding der werk loosheid van de gemeente op den polder. Ze weten echter niet dat werk verschaffing de gemeente veel meer kost dan steun. Spr. zegt echter toe inzake werkverschaffing steeds actief te blijven. Hierna sluiting met voorlezing van het formuliergebed. GEW. AARDAPPEL-ORGANISATIE VOOR NOORD-BRABANT. De Nederlandsche Aardappel-Centrale te Den Haag deelde ons; mede, dat in de vergadering met de Commissie van Advies, het volgende aangaande de teeltregeling werd besproken: 1. Een beperking op 100 pCt. van den verbouw 1933 'zal worden inge voerd. 2. Buiten onze regeling vallen ver moedelijk fabrieksaardappelen en tuinbouwaardappelen. 3. Zij die in 1933 beneden 10 Aren hadden en dus geen lid behoefden te worden, moeten thans allen lid worden, zoodat ook de tuintjeste lers om de steden onder d'e teelt- regeling vallen en wel voor de op pervlakte in 1933 door hen be bouwd. 4. De teelitvergunning zal vermoedelijk verbonden zijn aan het bedrijf. 5. Zij die in 1933 geen aardappelland hebben gehad: en dit voor 1934 trachten te huren om particuliere redenen, zullen geen teeltvergun ning kunnen krijgen. 6. Ten opzichte van soorten-aanbouw zullen zeker geen stappen van de Nederlandsche Aardappel-Centrale te verwachten zijn. —o VERDRONKEN. Het driejarig zoontje van Dekker, afkomstig uit Sliedrecht en thans ver blijf houdende op een baggermolen te Wieringen, is over boord geslagen en verdronken. O DE REIS NAAR INDIË VAN MI NISTER COLIJN. De Java-Bode bericht, dat Minister Colijn zijn reis naar Indiië zeer ver moedelijk per speciaal toestel van de K.'L.M. zal maken, dat het traject sneller zal afleggen dan de gewone lijntoestel- len. De Minister zal vergezeld zijn van twee hoofdambtenaren van het Depar tement van Koloniën, waaronder waar schijnlijk den oud-directeur van Onderwijs te Batavia, den heer Har deman, die thans hoofd van de afdee- ling Financiën op het Departement is en die de geheele dollarconversie heeft geregeld. o— GROOTE HEIDEBRAND TE SO- MEREN. Nabij het gehucht Heusden onder de gemeente Someren is een groote hei debrand uitgebroken. De vlammen gre pen snel om zich heen. Ruim 50 hecta ren struikgewas, heide en bosschen wer den door het vuur vernield. De brand is waarschijnlijk ontstaan door onvoor zichtigheid en onachtzaamheid. OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is in de EÜasstraat te 's Gravenhage een ongeluk gebeurd. Een 4 a 5-jarig jongetje, dat daar met zijn vader liep te wandelen, stak op een gegeven oogenblik plotseling den rijweg over met het noodlottig gevolg, dat 'hij door een juist passeerende auto werd overreden. Het ventje was op slag dood. De geneeskundige Dienst ver voerde hem naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde. y —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4