No. 5412 Woensdag 28 Febr. Een vooriscHrijdende wetenschap TWEEDE BLAD Radioprogramma. voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Reehtzakeii. Laifidboiiwriibriek. Uit het dagelyksch leven, BEHOORENDE BIJ HET Wat mij de wijzen als wijsheid verkonden, Straks komt een wijzer, die 't wegredeneert. (De Genestet). Niet over de vinding van den Egyp- tischen geleerde, die een geheel dag rantsoen voedsel voor een mensch tot één tabletje, als een asperientje weet samen te pakken, willen wij het hebben. Ook niet over het kunstvleesch, dat een katoenfabrikant uit katoenzaad heeft weten samen te stellen. Dat zijn nieuwtjes, die even de ronde doen door de pers en dan weer vergeten worden, omdat men het practisehe resultaat nooit ziet. Er zijn geheimenissen in de natuur, die pas stukje voor stukje aan de ge leerden bekend worden. Maar eigenaardig is hef, dat de prac- tijk die geheimenissen vaak wel deed vermoeden en er gebruik van maakte, bewust dat er wat was, onbewust wat het was, dat bij sommige middelen, die men aanwendde, een bijzondere uitwer king had. Daar is b.v. levertraan een bewijs van. Men wist, dat er een geheimzinnige wer king van uitging en paste die wetenschap toe. Later, veel later ontdekten de ge leerden, dat het vitaminen waren, en ging men deze en andere vitaminen op sporen. Daar hebt ge slakkenmeel. Men strooide, ondanks de theorie herfstaanwending voor schreef, het ook wel en met succes in het voorjaar, tot einde Maart toe, uit Eenigen tijd geleden kwam men er achter, dat van de fosforzuurmeststofïen, deze zich het mooist door de bouwvoor verdeelde, al leerde de theorie ook, dat het moeilijk door den bodem drong, omdat slakkemee! onoplosbaar in water is. Men wist wel, dat er een bijzondere werking van slakkenmeel uitging, doch lette niet op de kalk, die het bevat, rekende er niet mede. En nu komt men ertoe, om de kalk uit een baal slakken meel gelijk te stellen met een baal mergel. Men wist theoretisch, dat kiezelzuur in slakkenmeel aanwezig was. Dat dit kiezelzuur mede bewerkstelligt de gunstige resultaten, die voorjaarsaanwendiDg heeft, daaraan dacht men niet. Pas voor kort is dit ontdekt Dat magnesia en mangaan aanwezig waren, ook dit wist men. Maar dat deze stoffen medewerkten om de bijzonder gunstige resultaten van slakken meel, die de practijk wel wist (en on bewust van wat het was, paste men deze wetenschap toe), dat hebben pas onder zoekingen van den laatsten tijd aan het licht gebracht. Vele andere voorbeelden zouden wij kunnen aanhalen. Inderdaad de weten schap, ook en vooral de land- en tuin bouw wetenschap, schrijdt steeds voort. En men raakt ook in de practijk nooit uitgestudeerd. blauw worden der aardappelen. Wat een last, wat een schade heeft dit euvel reeds veroorzaaktWat een geruststel ling, te weten dat bij voldoende kalibe mesting het blauw zich niet meer ver toont. Bij de uien kreeg men eveneens een eigenaardig groeigebrek bij onvoldoende kali in den bodem. De gevolgen hiervan waren niet zoozeer een minderwaardig heid van het product zelf, maar de op brengst was aan den zeer lagen kant. Zoo zouden wij meer voorbeelden op kunnen noemen, b.v. de randjesziekte der bessen enz. Wat betreft de bestrijding van schade lijk gedierte heeft men prachtige resul taten verkregen bij bestrijding van slak ken met Kainiet of 20 pCt. kalizout vermengd met kopersulfaat. Volgens de jongste onderzoekingen is kainiet een goed verdelgingsmiddel van engerlingen in winterrogge, haver, zomer- tarwe en zomergerst. In verband met de te verwachten vreterij in deze gewassen, vooral als deze verbouwd worden op gescheurd grasland, vestigen wij de aandacht op een artikel in „De voeding der Planten" getiteldDe bestrijding van engerlingen met chemische middelen Bij genoemde korensoorten werd in 1933 op sterk door engerlingen aange taste perceelen kainiet aangewend, in hoeveelheden van resp. 80('1200 K.G. De tijd van aanwending was omstreeks het midden van Mei, terwijl de resulta ten werden opgenomen omstreeks een en drie maanden later. Hierbij bleek dat kainiet de engerlingen veidrijft wan neer een strook grond, naast de bestrooide, vrijlaat en doodt wanneer men de kainiet aanwend over den geheelen akker. Bij aanwending van 800 K.G. was de ver delging niet radikaal, wel evenwel bij de zooveel grooter gift van 1200 K.G. per HA. Bij bestrooiing van het gewas in een tijd dat er nog regen valt, is de werking binnen vier weken te bemerken, terwijl binnen drie maanden alle engerlingen verdwijnen. En dan eindelijk wat de bestrijding aangaat van onkruid door middel van gemalen kainiet. Hierop komen wij in een volgend artikeltje nog nader terug. Wat zou een leven zijn zonder idea len? Dood en doelloos, waardeloos en ge makzuchtig! Het is een bewijs van kracht en geest wanneer gij u iets voor oogen durft stellen, dat ge in vlijtigen arbeid en onvermoeide toewijding tot daad wilt omzetten. Het is de jeugd eigen, buiten het alledaagsche en gewone om, zélf Iets tot stand te brengen, waarover zij straks in voldoening getuigen kan: dat is werk van ons! Daar zou geen enkele fabriek be staan, 'geen enkel bedrijf bloeien, geen daaa gesteld zijn, als er niet eerst in een energiek gemoed idealen geboren waren. Het geheele leven stond stil als er geen streven naar iets beters was. Wat is uw ideaal? Welke is de taak die gij u oplegt om het leven nuttig en waardevol te maken? Ongelukkig het hart dat geen idealen kent! Het dobbert als iets doelloos door den tijd HARRY POLL. O- BOSSCHE RECHTBANK. Uitspraken H. v. V. te Wijk, overtreding Vuur wapenwet, appel Kgt. Oirschot, vonnis bevestigd. A. V., Driebergen Almkerk, Keuringsverord., appel Kgt. Heusden, von nis vernietigd, vrijspraak. De belangrijkheid van kali in het land- en tuinbouwbedrijf. Dat de kali een onontbeerlijke planten- voedingstof is, en het dus noodig is dat deze zich in voldoende hoeveelheid in bouwgrond bevindt om volledige oogsten te verkrijgen is van algemeene bekend heid. Meer en meer echter komt men tot de overtuiging dat de kalimeststoffen, welke hoofdzakelijk in de behoefte aan kali onzer gewassen voorzien, nog een andere rol kunnen spelen in het land en tuinbouwbedrijf. Gat zij nog andere eigenschappen bevatten dan direct voe dende. Eigenschappen welke eveneens van grooten invloed zijn op het gedijen ervan. Al staan wij nog slechts aan het begin der onderzoekingen, toch kan reeds met groote zekerheid gezegd worden dat de kalimeststoffen eigenschappen bezitten van gunstigen invloed bij de bestijding van sommige plantenziekten, bestrijding van schadelijk gedierte, verdelging van onkruid, verbetering der kwaliteit onzer gewassen, enz. De kalimeststoffen zijn dus niet alleen uit bemestingsoogpunt belangrijk in het land- en tuinbouwbedrijf. Als wij dan zoo eens nagaan de gun stige werking der kalimeststoffen dan denken wij in de eerste plaats aan het IDEALEN. Gelukkig het hart dat ze heeft: heer lijke idealen! Gelukkig de mensch die naast de harde werkelijkheid van allen dag en bij alle tegenslag de zekere vreugde in zich zelf draagt: Hoe troos teloos het heden zijn mag, toch kijk ik met blije oogen de toekomst in: daar ligt de verwezenlijking van hetgeen mij innig houvast aan het leven geeft: mijn idealen! Over onze idealen mijmeren we in gelukkige oogenblikken; idealen na te streven geeft doel en beteekenis aan het bestaan; voor onze idealen, gevormd en geleidelijk gegroeid jin on bewuste jeugd-jaren, ontplooien we later de beste krachten en geen moeite en geen inspanning is te veel om datgene tot werkelijkheid te brengen, dat als droombeeld in ons leeft. Zooveel menschenharten er kloppen, zooveel idealen leven er. En gelukkig maar! De koele en be- rekend-evenwichtige mensch moge la chen om ondernemingsgeest en durf, om wagerij en ideaal, toch zijn het deze trekken in het moedige hart die het nieuwe 'tot stand brengen en ver- frïssching en verlevendiging bewerken. DONDERDAG 1 MAART. HILVERSUM 1875 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Zangvoordracht door Mevr. Bodi Kramer. 11.00 Knipcursus kinderkleeding door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 11.30 Piano-recital door Anthon Klumper. 12.00 Het Omroeporkest. 2.15 Halfuur voor de vrouw. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Vervolg knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.45 Overschakeling zender. 4.00 Halfuur voor zieken en ouden van dagen. Mevr. Ant. v. Dijk. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Radiotooneel voor grootere kin deren. Opvoering van „Op zoek naar de schatten van Bidoux". 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 Het Ouarnerikwartet. 7.30 Engel sche les voor beginners. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Jack Hylton en zijn Band. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Aansluiting met het Concertge bouw te Amsterdam. Het Con certgebouworkest. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.15 Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN 301.5 M. (N.C.R.V.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst door Ds. H. C. v. d. Brink. 10.45 Leger des Heils-kwartiertje. 12.15 Het KRO-Orkest. 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Verzorging zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. C. C. G. Visser. Zang en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. H. J. Steinvoort. 5.30 Concert. Viool en orgel. 7.00 Politieberichten. 7.10 Jetske van Oppen draagt voor. 7.30 Weekoverzicht. C. A. Crayé. 8.00 Uitzending van het Biduur voor den oogst uit de Eben-Haëzer- kerk te 's Gravenhage. Voorg.: Ds. L. H. v. d. Meiden. 9.30 Gramofoonmuziek en Vaz Dias. 9.45 Ouderuurtje. 10.15 Gramofoonmuziek. -o- VRIJDAG 2 MAART. HILVERSUM 1875 M. draagt voor. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.15 Gramofoonmuziek. .2.30 Mevr. Ida de Leeuw van Rees: Het verwerken van de jongens blouse van het gratis AVRO- knippatroon. 3.00 Gramofoonmuziek. (V.A.RA.) 4.00 Overschakelen zender. 4.30 Na schooltijd. Vertelling. 4.15 Gramofoonmuziek. 5.00 De Flierefluiters. 5.45 Orgelspel door Joh. Jnog. 6.00 De Notenkrakers. 6.45 VARA-Orkest. 7.30 Mevr. A. v. Wijk-de Groot: „So cialisme en Wereldbeschou wing". 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 De waarde van de boeren voor onze Volksgemeenschap. Spr.: Prof. Ir. W. Schermerhorn. 8.30 Concert door een piano. 9.00 Ons geloof in ons leven. Spr.: Ds. E. D. Spelberg. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Cursus: De humanistische waar de van onze schilderkunst. Spr. Dr. G. Knuttel. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Muzikaal allerlei m.m.v. orgel, saxofoon, trompet, zang, enz. HUIZEN 301.5 M. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst door Ds. D. Sik kel. 11.00 Hobo-recital door Joh. Midden dorp. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het ensemble van der Horst. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3.00 Bespeling van het studio-orgel. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Liederen-recital door Willem Hessink, bas-bariton. 5.00 Het NCRV-Klein-orkest. 6.30 „De groentetuin van den lief hebber", door A. J. Herwig. 7.00 Politieberichten. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Literair halfuurtje. 8.00 Orgelconcert door Jan Zwart. 8.45 Beau Heslinga: „Nu eens.... géén jagerslatijn". 9.15 De Kon. Mannenzangvereen. „Apollo". 10.00 Vaz Dias. 10.45 Gramofoonmuziek. 8.00 10.00 10.15 12.00 2.00 2.20 3.10 3.30 4.30 4.50 5.30 5.50 7.00 8.00 8.15 9.30 9.40 10.00 11.00 8.00 10.00 11.30 12.00 12.15 1.45 2.00 2.30 4.00 5.00 5.30 6.20 6.45 7.00 7.15 7.35 7.45 8.00 Plm. 9.45 10.15 10.50 10.55 11.25 11.40 ZATERDAG 3 MAART. HILVERSUM 1875 M. Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. Amsterdamsch Orkest. Intermez zo van orgelspel. Dr. W. Wienbelt: „Roosevelt's strijd tegen de bankiers, als deel van de Herstelcampagne". Gramofoonmuziek. Een plan van den arbeid. Lezing door M. Sluyser. Rotterd. Philharm. orkest. Overschakelen zender. Vervolg concert. Letterkundig overzicht. Muzikaal allerlei. V.R.O. B. de Ligt: Atheïsme". .Godsdienst en (V.A.R.A.) Herhaling S.O.S.-berichten, Vaz Dias en varia. Uit het Concertgebouw te Am sterdam. VARA-Philharm.-orkest tn.m.v. het Amsterd. Joodsch Koor. Vaz Dias. Toespraak door N. J. Swierstra. Daarna: Gramofoonmuziek. Vervolg uitzending vanuit het Concertgebouw te Amsterdam. Ernesto Arcari en zijn Orkest m.m.v. het opera- en operette duo Iren en Lucian. HUIZEN 301.5 M. Morgenconcert. Gramofoonmuziek. Godsdienstig halfuurtje. Politieberichten. Ali Alexander en zijn orkest. Verzorging zender. Halfuur voor de rijpere jeugd1. Kinderuurtje. Uitzending voor den Nëd. Bliin- denbond, m.m.v. sopraan, piano, declamatie en sprekers. Cursus schriftverbetering. Het KRO-Orkest. Journalistiek weekoverzicht. Het KRO-Orkest. Politieberichten. Prof. I. J. M. van den Berg: De zekerheid van de menschelijke kennis. Gramofoonmuziek. R.K.F.-kwartiertje. Folkloristisch programma. 8.30 Vaz Dias. De KRO-Boys. „Die Spookhuis". Tooneelstuk in één bedrijf. Vaz Dias. De KRO-Boys. Gramofoonmuziek. De KRO-Boys. o 400. Tom en Charles werden gebonden. Roger en Eenoog keken toe. „We moeten er nu maar meteen een eind aan maken, kapitein,* stelde de stuurman voor. „Die jongens blijven gevaarlijk voor ons." 101. Roger grijnsde alleen en wees naar de deur. „Ze zullen hun straf niet ontloopen." bromde hij. Maar niemand van de bemanning van de Vulkaan vermoedde, dat de seinen wa ren uitgezonden, en deze reeds waren opge vangen. Aan de horizon naderde een rookwolkje. 102. De mannen van de Vulkaan waren te druk met hun slachtoffers bezig. De jongens werden naar een hooge rotspunt gesleept. Een plank werd klaar gelegd. De dood van hun makker zou bloedig gewroken worden. Niemand keek naar de zee. fficttwsMad (A.V.R.O.) (K.R.O.) 8.00 Morgeiiconcert. (K.R.O.) 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. jl2.00 Politieberichten. (N.C.R.V.) (V.A.R.A.) 8.00 Gramofoonmuziek. (V.R.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 VAR A-Orkest. 11.05 Martien Beversluis 11.20 Gramofoonmuziek. (A.V.R.O.) (V.R.R.O.) (V.A.R.A.) (N.C.R.V.) (V.A.R.A.) Gramofoonmuziek. (V.R.R.O.) Morgenwijding. (V.A.R.A.) (K.R.O.) (H.I.R.O.) (K.RO.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5