ONZE GOEKOOPE PATRONEN. Patronen (in de maten 5250 a 58 ct. plus 12 ct. verzendkosten), kunnen worden besteld bij de redactrice Dames rubriek, L. v. Meerdervoort 45a, den Haag. Maat en nummer van het ge- wenschte model s.v.p. duidelijk vermel den. De gevraagde patronen worden bin nen 3 a 6 dagen aan de aanvraagsters toegezonden. EEN GEMAKKELIJKE MANTEL. No. 668 is een gemakkelijke mantel, vooral voor haar, die dagelijks op de fiets zitten, omreden de halsgarneering uitstekend geschikt is voor hen, die weer en wind moeten trotseeren. Deze mantel kan worden gemaakt van tweed of een andere Engelsche wollen stof. De jas. loopt recht naar beneden, en de noodige ruimte wordt gevonden in de eenigszins klokkend loopende voorpanden en het één achterpand. De mantel bezit diepe zakken, waardoor de pas een sportief EEN EENVOUDIGE MEISJESJURK. Een eenvoudige en toch alleraardigste jurk voor onze jonge meisjes is dit mo del, no. 669. Dit jurkje kan het best wor den gemaakt van een wollen crêpe. De gekleurde garneering, welke men op de teekening ziet afgebeeld, kan worden ge kozen in crêpe de chine of een zijden lap je. De jurk, welke van een leuke, mo derne snit is, heeft maar een halve cein tuur, waarvan de uiteinden werden weg- a f' J X j i/lf iU, karakter verkrijgt. De kraag, die b.v. van namaak-beverbont kan worden genomen, kan ook open worden gedragen. Derge lijke sluitingen zijn niet moeilijk te ver vaardigen. De beide voorpanden worden geknipt zooals men dit bij een mantel met opslaanden kraag en revers zoudt doen. Alleen de revers worden hierbij evenwel aangeknipt. Nu krijgt men dus een mantel mèt revers- (vooral niet te lang) en géén kraag, doch inplaats van deze laatste bevestigt men een reep bont, welke geen andere sluiting vraagt dan een flinke lus, aan de linkerrever genaaid. U ziet, deze afwerking is niet te ingewikkeld. De mouwen loopen naar den pols toe iets nauwer. De knoopen, benoodigd voor mouwen en zakken, wor den natuurlijk in de donkere kleur van de mantelstof gekozen, evenals de kleine gesp. ONZE SLAAPKAMER. In spijt van de toenemende belangstel ling voor de hygiënische wetenschap, schijnen vele menschen nog steeds niet te willen erkennen, van welk belang een frissche atmosfeer in de slaapkamer is. Al jaren geleden werd er van alle zijden de aandacht op gevestigd, dat vooral de lucht in de rustkamers zoo zuiver moge lijk moet zijn. Het boek, hetwelk in 1855 van de hand van dr. Mac. Cormas over dit onderwerp verscheen, is evenwel helaas ook voor onzen tijd van groot nut, zelfs nog meer dan toentertijd, als men in het oog houdt, hoe de t.b.c. sinds dien tijd aanmerkelijk is uitgebreid. „Het is allemaal te wijten aan de slechte kamer lucht", schreef Mac Cormac, en in het bijzonder de lucht in de slaapkamers. Niet de buitenlucht, hoe guur en scherp, doet ons zooveel kwaad, maar de atmos feer binnenshuis! Een zuivere lucht in de slaapkamers benevens een vaak vertoe ven in de buitenlucht, zal ons zelfs in de steden nog beter bekomen, dan een verblijf op het land in een huis met slecht geluchte vertrekken. Werken met open ramen en slapen met open ramen of in de kamers, waar de ramen openstaan, zal onze gezondheid slechts ten goede komen, beter dan werkeloosheid en een verblijf in onfrissche huizen. EEN KEURIGE MIDDAGJAPON. Nu het voorjaar zoo langzamerhand weer zijn intreden doet, denken vele dames natuurlijk aan de te vervaardi gen japonnetjes, hetzij voor huis, kantoor of bepaalde gelegenheden. Het gekleede japonnetje evenwel geniet over het alge meen de meeste aandacht. En terecht, een gekleede japon is de meest prakti sche, vooral voor het werkende meisje gewerkt onder de twee lipjes, welke wet worden vastgehouden door knoopen er cnoopsgaten. Ook bij den hals worden dergelijke sluitingen aangebracht. Het r-okje heeft twee diepe ploöien; desge- wenscht brengt men nog twee plooien van achteren aan. Op dit jurkje staan twee kleine zijzakjes, omzoomd met de zijde of crêpe de chine, welke ook aan hals en mouwen^ worden aangebracht, heel vlug. en de werkende vrouw. Als wrj model no. 667 bekijken, dan zien wij, dat deze mid dagjurk evenmoudig en toch vlot is. Het is een japonnetje van donkere flamisoi, gegarneerd met een lichtkleurige sjaal kraag, welke het best in een dunne, soe pele stof, als crêpe de chine, crêpe geor gette, e.d. kan worden genomen. De kraag sluit van voren met een losse knoop der beide einden. Deze knoop dient ook los jes te worden gemaakt, anders g^eft de halsafwerking een stijven indruk. De mouwen vragen wel even onze bijzon dere aandacht. Het zijn de z.g. lantaarn mouwen en inderdaad hebben ze iets met de laatste gemeen! Op het eerste gezicht lijkt een dergelijke mouw niet gemakke lijk te maken, maar ais we eens om ons heen kijken en al die moeilijke, ingewik kelde mouwen aan de nieuwe japonnen zien, dan valt dit maaksel best mee! De bovenmouw is gewoon recht, aan komen twee klokkend geknipte stukken, welke aan den breeden, dus aan den eenigszins klokkenden kant, tegen elkaar worden gezet. De ondermouw is weer recht. Dc rok is ook klokkend en begint van voren met een niet te diepe punt. Desgewenscht kan deze punt ook van achteren worden aangebracht. Om het middel wordt een ceintuur gedragen, gemaakt in de kleui en stof van de japon. Dit japonnetje zal door de goeden pas vorm van het model slank af kleed en. VERWIJDEREN VAN TEERVLEKKEN. Teervlekken kunt u verwijderen door een laagje versche reuzel een paar uur er op te laten inwerken. Daarna met heet zeepsop wasschen. GESCHENKEN. Hoe moeilijk is het soms niet een oe_ schenk te geven aan een jarig familielid vriend of relatie, die men niet kan over slaan. Soms weten wij niet, of zeker ar tikel, dat wij voor hen dachten, den jari ge of jubilaris'zal voldoen. Tot men ten einde raad dan maar naar een bloemen- zaak gaat en „een bloemstuk" koopt. Meestal gaat men naar een winkel, zoekt wat bloemen uit, geeft een kaartje af en laat alles bij den jubilaris thuis bezor gen. Hiermede heeft men aan zijn ver plichting voldaanDoch ook bij het 3 geven van bloemen kan iets persoonlijks van de geefster naar voren worden ge bracht. De keuze der bloemen moet men niet aan den eersten, den besten bloe menhandelaar overlaten, doch men moet den persoon, waarvoor de bloemenhulde geldt, in gedachte voor zich halen, men denke zich in de levensomstandigheden van den vriend of vriendin en meestal zult u op dat moment de juiste bloemen uitkiezen, waarmede gij hem of haar bui tengewoon gelukkig zoudt kunnen ma ken. Ons prentje toont u een aardig ge heel gevuld met viooltjes. De deksel mag er natuurlijk niet op worden gedaan, doch is er meer bij om de doos compleet te houden, die al naar gelang de beurs van den gever of geefster het toelaat mooi of eenvoudig kan zijn. DE TIRANNIEKE HEERENMODE. t-. Een Engelsch schrijver is niet tevre den met de moderne heerenkleeding. Het wordt hoog tijd, aldus zijn meening, dat wij, mannen eens in opstand komen tegen de mode-tirannie der vrouwen. Te genwoordig geven de vrouwen driemaal zooveel voor haar kleeding uit als de mannen en het wordt zaak voor de man nen, om te zorgen, dat zij evengoed ge kleed gaan als de vrouwen, hun dochters of hun tikjuffrouw op kantoor. Pas in de laatste vijftig jaar hebben, volgens deze schrijver, de vrouwen geleidelijk aan haar positie verbeterd. Zij hebben de vrij heid gekregen, terwijl wij, mannen, die hebben verloren. Wij moeten heel wat terrein winnen om met hen gelijk te ko men. Tot de regeering van Koningin Vic toria, dus tot ongeveer het midden der vorige eeuw, kleedden de mannen zich werkelijk goed, maar sedert dien zijn zij hals over kop achteruit gegaan. Door de bank moet de man het met één pak kleeren per jaar doen, gaat schrijver ver ontwaardigd voort, terwijl zijn vrouw er op staat minstens zes japonnen te be zitten. De echtgenoot draagt zijn cos- tuums dag in, dag uit, maand vóór, maand na. Als zijn vrouw een avondcostuum driemaal heeft aangehad, zegt zij dat zij er niet meer in mag worden gezien! Als een man sokken koopt, kiest hij de sterkste, welke hij kan krijgen en die worden gemaasd, gestopt tot zij één en al „stop" zijn. Zijn vrouw daarentegen moet zijden kousen hebben en niemand heeft nog ooit een gestopte zijden kous gezien.... Een man kiest een costuum, dat een tijd „mee" kan, maar als zijn vrouw zich een japon aanschaft, welke het nogal „uithoudt", is zij diep ongeluk kig. En nu is het gekst, dat het er voor een man veel meer op aankomt goed ge kleed te zijn (schrijver is nog steeds aan 't woord!). De man dient zich in zijn zakenwereld een goed voorkomen te ver zekeren. EEN GEMAKKELIJKE KAST. Een ladenkast is toch niet in de „mo de", hoor ik velen van u reeds zeggen. Neen, een ladenkast in de mooie uitvoe ring als onze grootouders ze kenden, is inderdaad niet meer in de mode. maar een aardige eikenhouten uitvoering wel. Zooals u op de teekening ziet afgebeeld, staat deze kast op rolletjes; dat heeft een groot voordeel omdat deze kast namelijk bestemd is voor de jongenskamer. Jon gens zijn nu eenmaal bewegelijk en dat zit meestal ook in hun kamer. Zij veran deren graag de meubels, het bed en ge ven alles weer eens een andere plaats. Alleen die akelige kast moest altijd stijf op haar plaats blijven staan of je liep kans, de heele kast naar voren te zien vallen. Geef daarom uw jongens rolletjes on der zijn kast, dan kan hij zijn kamer naar hartelust veranderen. Nu heeft een la denkast in een jongenskamer nog een bijzonder groot voordeel. In een van de laden kan bijvoorbeeld zijn knutselge- reedschap. In een andere la zijn electri- citeits-onderdeelen. In weer eens andere lade boeken, schriften, penhouaes en der gelijke. Het voordeel van een ladenkast boven een gewone plankenkast hebt u natuurlijk na deze opsomming al gevon den. Want in een gewone plankenkast kunt u in een oogopslag zien, dat de elec- triciteitsonderdeelen schots en scheef door elkaar liggen, dat op de andere plank het gereedschap niet in de gereed schapskist ligt. En trouwens, al ligt alles altijd keurig op zijn plaats, dan nog zal den plankenkast op een jongenskamertje altijd rommelig zijn. Daarom alleen al is een ladenkast een uitkomst. U kunt slechts één lade tegelijk open maken en de jongen zelf natuurlijk ook. Hij zal dus veel meer alles, wat bij elkaar hoort, ook bij elkander in één lade doen, omdat hij het zelf veel te lastig zal vinden om iede- ren keer een of ander stuk gereedschap te moeten zoeken in een van de vele la den van de kast.' Doch is hij bijvoorbeeld aan het uitza gen, dan zal hij de lade open laten staan en steeds alles, wat hij gebruikt weer in dezelfde lade bij elkaar leggen. Zoo gaat het dan ook met zijn boeken en schriften en met den inhoud van de andere laden. Een van de nadeelen van een laden kast is, dat de jongens alles maar weg stoppen, waardoor de laden zoo overvol raken, dat zij tenslotte niet meer open of dicht kunnen. Dan is het tijd voor de moeder om eens in te grijpen en met een groote teil gewapend naar de kamer van haar zoon te gaan. Doch doet u dat nooit als u\v jongen niet thuis is, want dan zult u altijd allerlei dingen wegdoen, die hij juist bij het knutselen noodig had. Be steedt er liever een vrijen regenmiddag aan om samen alles eens door te nemeu en weg te doen, wat hij niet strikt meer noodig heeft. Op deze manier zal een la denkast werkelijk een genot zijn voor de jongenskamer en veel standjes en na righeid voorkomen. Ook bij het opruimen moet u uw jongen zooveel mogelijk la ten uitleggen waarom hij dit of dat niet kan wegdoen en maar niet zeggen: „Vooruit, die rommel moet ook weg en dat ook en dat ook!", want als u klei nigheden wegdoet, die hij voor het een of ander denkt noodig te hebben, dan zou het kunnen gebeuren, dat u hem den lust tot knutselen ontneemt en dan krijgen wij kribbige, zich vervelende kinderen die op hun vrije middagen geen raad nv.r zichzelf weten. LEVERTRAAN ALS GENEESMIDDEL. Levertraan heeft gedurende eeuwen reeds in de gunst gestaan bij het volk als genees- en voorbehoedmiddel tegen al lerlei ziekten. De oude Egyptenaren ge bruikten reeds levertraan tegen oogziek ten. In Siberië en het Noorden van Rus land heeft reeds lang de gewoonte be staan, om lijders aan uitterende ziekten voor het doen van visch- en traankuren naar de kustplaatsen der Noordelijke zeën te zenden. Uit den aard der zaak is levertraan een volksmiddel in die lan den, waar veel vette visch gevangen wordt, derhalve in de Noordelijke zee streken. Levertraan wordt ook door die bewoners gebruikt, omdat ze er beter door tegen de koude kunnen. Levertraan is een merkwaardig product. Als vet doet zij in voedzaamheid voor welk ander vet niet onder. Als prikkel is zij van groote kracht. Hij verhoogt de weerbaarheid van het zwakke organisme tegen infecties en is bovendien een uitstekend middel tegen beenzwakte. HOE ONTSTAAN ZEEPBELLEN? Bellen blazen is een heerlijke bezig heid voar kinderen. Zij bewonderen de prachtige kleuren en vinden het jammer, als zoo'n mooie zeepbel uiteenspat. Zij kunnen er zich uren lang mee bezig houden; wat zeepsop en een goudsche pijp is alles wat zij er voor noodig" heb ben. Het is wel eens interessant een zeepbel iets nauwkeuriger te bekijken dan kinderen het gewoonlijk doen. Slechts weinig menschen immers zijn bekend met de verschijnselen van straal breking en licht, waardoor de zeepbellen zulke schitterende kleuren krijgen. Het vlies je, waaruit een zeepbel bestaat, is onbeschrijflijk dun. Uit de uitdamping van haar oppervlakte, de samentrekking en uitzetting van de lucht, welke in de bel aanwezig is en de neiging van de zeepdeeltjes om naar de onderste gedeel ten van de bel te zakken, zijn oorzaak, dat de bel na eenige seconden uiteen barst. Als een zeepbel echter in een gla zen vat wordt geblazen, dat onmiddellijk wordt gesloten, dan blijft de bel eenigen tijd in wezen. De groote natuurkundige Isaac Newton heeft een zeepbel nauw keurig bestudeerd, waardoor hij nieuwe verschijnselen op het gebied van licht eri straalbreking ontdekte. Hij zag, nadat hij, een zeepbel met een glazen klok had overdekt, dat de kleuren in geregelde opvolging verschenen. Toen de bel dun ner werd door het aanhoudend zakken van het water, werden de ringen lang zamerhand breeder, verspreidden zich over de geheele bel en daalden tot den bodem neer, waar zij de een na den an der verdwenen. Toen de kleuren allen neergezakt waren, ontstond er in het middenpunt der ringen een zwarte ron de vlek, welke zich uitbreidde tot meer dan een halve duim in diameter, vóór dat de bel barstte. Door de ringen tus- schen objectief-glazen te onderzoeken, vond Newton, als er slechts acht of ne gen met het bloote oog zichtbaar waren, dat men er meer dan veertig kon zien door middel van een prisma, en zelfs als de luchtplaat geheel wit scheen te zijn, vertoonde het prisma nog een menigte ringen. Deze waarnemingen stelden New ton in staat om zijn kleurenschaal te vor men, welke van groot nut is bij optische onderzoekingen. GAATJES IN HOUT. Gaatjes in hout veroorzaakt door spij kers en schroeven kunnen worden opge vuld met een mengsel van zaagsel en lijm, dat tot een dikke pap wordt ge roerd. Als de gaatjes zijn opgevuld, wrijft men met een doek met was het c- hout na. VERSTOPTE AFVOERBUIS. Loopt de gootsteen, of het fonteintje of een buis niet goed door? Een beetje verstopt door zeep of zoo? Stop een handvol soda en een handval keukenzout in de pijp. Laat dit zoo een half uurtje zitten en giet er dan een ketel kokend water door. Naspoelen met een ketel warm water. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 8