Dit nummer bestaat uit 3 bladen Veehouders ma COOPS «j Zuidvruchten t A. BAAIJ F Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No. 5417 Vrijdag 16 Maart 1934. GRATIS Binnenland. Gebruikt daarop steeds onze G I S T E R U GORINCHEM. Steunverleening op doeltreffende wijze. i I 5. P. £antc)isyze» (o's Bank Jt. A. Yerschuur-Baert uur UND VAN AITENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die zich op dit Blad wenschen te ahonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummer, De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. DROESPOEDER per pak f 0.75 ZOGPOEDER per/pak 0.75 KIPPENPOEDEEt per pak 0.75 NAVUILPOEDER per dubbel p. 0.75 KWALSTERPÓEDER per pak 0.75 SPENENZAL/F per groote bus 1.00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. Wanneer de huidige steunregeling voor werkloozen bevrijd werd van de onbillijke en ongelijke behande ling van ongeorganiseerden tegenover georganiseerden dan zou daarmede stellig eene niet te onderschatten ver eenvoudiging en bezuiniging zijn ver kregen. Maar men moet nog verder j gaan te worden, of de gegevens be- gedaan tot schade ook van de ge- steunden zelf. Door de huidige toepassing van de maximum-tarieven is een gansch ver keerde geest gekweekt. De werk loozen verkeeren volkomen begrijpe- lijk in de veronderstelling dat zij recht hebben op steun en wel vol gens een bepaald tarief. De georga niseerden krijgen zooveel, de onge organiseerden zooveel, bijslag voor kinderen zooveel, huurbijslag zooveel, kolenbon zooveel benevens een bon voor goedkoop vleesch en goedkoo- p>e margarine. Wie minder krijgt voelt zich onrecht aangedaan en volgens de loopende praktijk is dit ook inder daad het geval. Van de bepaling in de steunregeling dat niemand aan die regeling eenig „recht" kan ont- leenen komt in de praktijk dan ook niets terecht. En geen wonder dat de gevolgde praktijk „beroepssteun trekkers" kweekt. De tarieven moeten zoo spoedig mogelijk verdwijnen om plaats te ma ken voor het beginsel dat iedere aan vraag om steunverleening op zich zelf moet worden bekeken en beoor deeld. Voor de gesteunden zal dit een voordeel zijn, want dan weten zij dat met hunne persoonlijke om standigheden en die van hun gezin rekening wordt gehouden. En de ge meenschap is er te dieper van over tuigd dat de gemeenschapsgelden doeltreffend worden besteed. Boven dien zou eene aanmerkelijke bespa ring op steungelden worden verkre gen, welke nu tientallen millioenen guldens vragen. In een nummer der Nieuwe Rot- terdamsche Courant van eenige we ken geleden lezen we het volgende: „Wij hebben eenige hoop, dat mi nister Slotemaker de Bruine het ver der in deze richting zal willen sturen. Immers, deze bewindsman wees er in zijn circutaire van September j.l. nog eens uitdrukkelijk op, dat om trent de aanvraag om ondersteuning nimmer een beslissing mocht wor den genomen, dan nadat omtrent de gegevens, door den aanvrager ver strekt, een nauwkeurig onderzoek was ingesteld. Hierbij diende o.m. nage gaan en ook de huidige methode van steunverleening volgens tarief laten varen. Feitelijk is bij de steunverleening van een tarief geen sprake, maar in de praktijk gaat men vrijwel nooit anders dan volgens tarief te werk. Echter staat in de steunregeling met zooveel woorden dat de door haar genoemde normen slechts als maxi ma mogen worden aangemerkt en dat nauwgezet met den toestand van elk gezin in het bijzonder rekening moet worden gehouden, terwijl verder al len in zoodanige mate steun mag worden verleend als met het oog op de behoeften en de omstandigheden van den ondersteunde noodzakelijk moet worden geacht. Het juiste beginsel van individu- liseering bij de steunverleening staat dus officiéél op den voorgrond, maar in de praktijk is het verleenen van steun volgens de als maxima genoem de normen regel en het individuali- seeren naar werkelijk gebleken be hoefte uitzondering. Een natuurlijk gevolg hiervan is dat de een te veel en de ander te weinig krijgt. Ons hoofdbezwaar tegen steunver leening volgens tarief is dan ook dat allen te veel over één kam wor den geschoren en dat door gebrek aan controle en aan voldoende voor afgaand onderzoek de gelden niet doeltreffend worden besteed en in verkeerde zakken te recht komen. Vooral in grootere plaatsen is zulks het geval omdat zij die daar de hoe grootheid van het bedrag bepalen, hun menschen niet voldoende ken- treffende de gezinsformatie, de reden van ontslag, het verdiende loon, het beroep en de gezinsinkomsten inder daad juist waren. H Abrikozen per pond 50 cent d Appelen gj Peren Rozijnen Pruimen Botermarkt 88 HEUSDEN. w nen. Uit den aard der zaak is het voor een steunorgaan verbazend gemakke lijk zich van vaste tarieven te bedie nen, maar een feit is het dat daar door aan het doei en het karakter van de steunverleening tekort wordt Voorts diende te worden onder zocht, of de omstandigheden, waar in de betrokkene c.q. zijn gezin ver keert, inderdaad van dien aard zijn, dat termen tot ondersteuning be staan. Welnu, als dan ook nog de fictie van tarifieering wordt losgela ten, zijn wij op den goeden weg. Met enkele richtsnoeren voor de steun- organen voor intern gebruik, zou kun nen worden volstaan. Indien men ons nu vraagt, welke die richtsnoeren dan zouden moe ten zijn, willen wij wel verklaren, dat naar onze meening daarvoor voor- loopig aangehouden zouden moeten worden de huidige normen voor de ongeorganiseerden. Immers, dit is het eigenlijke maximum-steuntarief. Dit blijkt duidelijk uit de opmerkingen in het commentaar op de steunver leening van de heeren van Hoeven en Schouten, waar zij antwoorden op de opmerking, dat het niet juist zou zijn, na een zekere periode den steun te verminderen tot het tarief van de ongeorganiseerden. Zij schrijven, na melijk, dat de regeering deze steun verlaging na een zekere periode vast stelde, wijl de aanvankelijk hoogere steun slechts verleend werd aan ge- organiseerden „als belooning voorde geldelijke opoffering, welke zij zich hebben getroost", doordat zij n.l. als georganiseerden tevens waren aange sloten bij een werkloozenkas." Wij merken hierbij op dat deze be looning ons overbodig voorkomt, om dat door de overheid reeds rijkelijk subsidies worden verleend aan werk- loozenkassen, zoodat daarin voor de georganiseerden reeds voldoende be looning is gelegen. De Heeren van der Hoeven en Schouten zeggen dat het tarief van de ongeorganiseerden beschouwd moet worden als het eigenlijke tarief van steunverleening, dat over de ge- heele lijn door de steunorganen moet worden aangehouden als richtsnoer voor intern gebruik bij het beoordee- len van steunaanvragen. Dit tarief is in de groote steden voor gehuwde en ongehuwde kost winners nog altijd ongeveer f 12 per week benevens f 1,35 per week per gezinslid boven de twee personen, terwijl verder nog een huurbijslag kan worden gegeven voor zoover de huur hooger is dan f3,50 per week, met dien verstande, dat van hetgeen de wekelijksche huur meer dan f 6 bedraagt, slechts 2/3 wordt vergoed; geen vergoeding wordt gegeven voor hetgeen de huur meer bedraagt dan f 8 per week. Deze bedragen zijn waarlijk als norm voor intern gebruik niet te laag, wanneer men in aanmerking neemt, dat het huidige steuntarief altijd nog op het peil staat van 1921, en dat sedert de kosten van levensonderhoud met circa 30 pCt. zijn gedaald! Bo vendien doet het merkwaardige feit zich voor, dat de steunbedragen veel al hooger zijn dan de uitkeeringen uit de werkloozenkassen, die door de menschen zelf werden vastgesteld en dus als voldoende werden be schouwd om tijden van werkloosheid door te komen. Vandaar dat zich momenteel de dwaasheid voordoet, dat van gemeentewege bijslag wordt gegeven op de uitkeeringen uit de werkloosheidsverzekering om deze ge lijk te maken aan den steun. Dit is een dwaasheid, omdat de steun im mer lager behoort te zijn dan de uit- keering uit de verzekering. Onze meening is dus dat steunver leening niet mag loopen volgens een vast tarief, maar dat elk geval ge heel op zichzelf moet worden behan deld. Het verleenen van steun naar behoefte mag niet langer eene fraaie zinsnede blijven in eene ministerieele circulaire, maar moet in de praktijk worden toegepast. Wanneer dan te gelijk vervalt het onderscheid tus- schen georganiseerden en ongeorga niseerden en voorts eene deugdelijke controle wordt gehouden ook tijdens de steunverleening dan zal eene een voudige en doeltreffende steunverlee ning in het leven zijn geroepen, waar bij de zekerheid bestaat dat de be schikbare gelden goed, billijk en nut tig worden besteed. tblbf. No. is Raamsdonksvi Agentschap vaa de Am;terdaa;che Baak Jt.VAmsterdam Verstrekt Eandelscredieten tegen nader overeen^té komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van UitlotingenJ Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safeloketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Een circulaire van de werkcom- missie der moderne arbeiders- bewe ging ter bestrijding der werkloosheid in Noord-Brabant. Een aangenomen motie wordt ter kennis gebracht, en verzoekt deze te willen steunen, in deze motie zijn een drietal punten vervat. De bestaande steunnormen en de werkverschaffingsloonen te handha ven, waar noodig deze in gunstigen zin te herzien en de thans geldende percentages in de steunregeling te verhoogen. Bevordering uitvoering van groote werken o.m. ontsluiting yan de Peel, verzwaring van dijken, verbetering spoorwegovergangen te Tilburg, den BEHANGSELPAPIER. PLAKMEEL. BEHANGDOEK. Restanten Behangselpapier tegen halve prijzen! Botermarkt 72 HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM op Dinsdag 13 Maart 1934, des namiddags 8 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. Beukenkamp. SecretarisWelEd. Heer J. A. Timmermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met voorlezing van het formulierge bed. De notulen der vorige vergade ring worden aangehouden. Als ingekomen stukken worden be handeld Schrijven van den Minister van Economische zaken, dat bij K. B. d.d. 17 Februari 1.1. de verordening inzake winkelsluiting is goedgekeurd. Bosch, Eindhoven, enz. Ontginning en ontwatering Üer gronden. Besluit van Ged. Staten d.d. 13 Dec. 1933, waarin wordt ter kennis gebracht, dat de jaarwedde van het ambt van ambtenaar van den Bur gerlijken Stand met 25 pCt. wordt verlaagd. Mededeeling aan den raad het ge nomen besluit inzake het verhaal van de couponbelasting te herzien, om dat, dit besluit is genomen voordat de Wet in werking is getreden f25 Februari 1.1.) en Ged. Staten van meening zijn, dat hierdoor de rechts geldigheid is, twijfel kan worden ge trokken. Besloten wordt het eerste besluit in te trekken, en een nieuw besluit wordt dien aangaande genomen. Schrijven van de Burgerwacht, om wederom een subsidie te willen ver leenen van f 60. De Voorzitter merkt op, dat f 50 op de begrooting is uitgetrokken, dit bedrag blijft gehandhaafd. Alle overige mededeelingen wor den voor kennisgeving aangenomen. Daarna komt het havenplan aan de orde en gaat men over in beslo ten vergadering. Bii heropening van de openbare vergadering, deelt de Voorzitter me de, dat aangaande het havenplan de heer de Waard het volgende voorstel heeft gedaan. In beginsel wordt besloten de ha ven aan te leggen volgens het plan Bogers, vervat in de missive d.d. 12 Maart 1934 aan den Raad ge richt. en de ontworpen schets, door den gemeente architect. De Heide- opritten beginnen ongeveer 200 Meter en worden verzocht of zii al dan' niet, en zoo ja, in hoeverre, wenscht te subsidieeren in het nieuwen plan. Volgens het plan Bogers wordt de haven aangelegd op grondgebied van de Werken c.a. en met den uitko menden groncl wordt 'bouwterrein ge maakt op het gebied van Werken dam ten W. van de ontworpen haven, bii het vorige plan, kwam de ha ven en ook het te maken bouwterrein op het grondgebied van de Wer ken c.a., en zulks ontmoette zeen ernstige bezwaren bij den raad van! Werkendam. Het voorstel wordt met algemee- ne stemmen aangenomen. Bii de rondvraag informeert dp heer de Boon over een lantaarn, die niet brandt. De gebruikelijke toezeggingen won den door den Voorzitter gedaan. Daarna sluit de Voorzitter de vei* gadering. STEUN AAN VERBOUWERS VAN PEULVRUCHTEN? De Landbouw-Crisiscommissie be handelde in haar Maandag gehou den vergadering de eventueele steun maatregelen, te verleenen aan de ver bouwers van peulvruchten. De com'- missie kwam tot de conclusie, dat' het gewenscht is, den peulvruchten- oogfet 1934 te steunen, met welke conclusie de Minister zich heeft ver- eenigd. Voor erwten en bruine boo- nen is de vorm, die de steun zal aannemen nog niet vastgesteld. Biï deze exportproducten waar dit pro bleem veel moeilijker is, dan bii niet of slechts voor een klein deel ta exporteeren producten, zal de w'ifze, waarop de steun zal worden g'ege- ven, nader door een commissie van' deskundigen uit landbouw en export- kringen in studie worden genomen. Bii veldboonen zal de steun ge schieden op de wijze, waarop de gerstoogst 1933 is gesteund. De uit voering hiervan zal worden opgedra gen aan de Graan centrale. Het ligt in de bedoeling voor veldboonen een prijs te bereiken, die omstreeks 9 gulden per 100 K.G. zal bedragen. o- AUTO TEj WATER. De bestuurder verdronken1. Notaris J. B. van Houten, wonendtel te Vianen,| is met zijn auto bij d'ef Liesbosch, onder de gemeente Jutphaas in de Keuische vaart gereden. Een schipper, die met zijn schip juist pasw seerde, heeft de auto uit de vaart opn gehaald. De levensgeesten van den heer Vafli Houten waren toen reeds geweken. o DE NIEUWE MAASBRUG BIJ HEDEL. Het „Huisgezin" bericht, dat de Rijks-i waterstaat opmetingen, heeft verricht voor het maken van opritten vooreen vaste verkeersbrug over de Maas bdj Hedel. Volgens, het voorloopig plan zouden aan de Noordelijke zijde de Maatschappij zal worden verzocht, binnen drie of vier weken een kos- ten-berekening samen te stellen, wel ke onverwijld in een raadsvergade ring zal worden onder het oog ge zien, teneinde daarin een beslissing te nemen in de al, of niet uitvoering ten Noorden van den driesprong! vaji den Rijksweg Utrecht—Den Bosch en den weg KerkdrielHedel. Aan de Bra- banfsche zijde van de Maas zouden de opritten van den weg Den Bosch— Hedel beginnen voor de in deze na der werken voor de haven. De ge- hijheid gelegen uitspanning café Tieu- meente de Werken en Sleeuwijk zal renberg en afsnijding van een gedeeb hieronder in kennis worden gesteld te va° het fort Crevecoeur vorderen. voor bet Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1