Nieuwsblad Ho. 5417 Vrijdag 16 Maart fM. Km LAAT U NU EEN De Grootmoeder. Enorme voorraad Zéér lage prijzen TWEEDE BLAD voor het Land Tan Heusdeu en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. HORT - GORIHCHEM, Uitsluitend Maatwerk FORNUIZEN FEUILLETON. m LaiHlhouwiTiliriek. Elastieken kous, Buikgordel of Buikcor aanmeten. Gedurende de maand Maart HET BESTE VAN HET BESTE I Vragen op rechtskundig gebied |Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol» Bij alle Drogisten. ZEEK SPECIALE PRIJZEN. ZUSTERHUIS 6. GEVESTIGD SINDS 1876 47. Ja- BEHOORENDE BIJ HET PIJN IN DEN RUG? NEEMT U IN ACHT Wanneer tengevolge van een ge vatte koude, overwerking, te veel in spanning, slijtage, enz. bepaalde or ganen trager beginnen te werken, doen zich verschijnselen voor, waar van men de oorzaak dikwijls tever geefs zoekt. Het valt echter gemak kelijk te begrijpen, dat zich als ge volg dier trage werking onzuiverhe den in het lichaam ophoopen en on der deze is een afzetting van urine zuur in de gewrichten en organen het meest te vreezen. Gewoonlijk merkt gij dan op: pijn in den rug of de lendenen, hoofdpijn, een loom of dui zelig gevoel, rheumatische pijnen en meerdere verschijnselen van onwel zijn, die, naar gelang van de lichame lijke gesteldheid van den lijder ver schillend kunnen optreden. Verwaar- loozing van dergelijke verschijnselen kan tot zeer ongewenschte verwikke lingen leiden. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen heb ben gedurende de dertig jaren, waar in lijders aan dergelijke ziektever schijnselen ze leerden kennen en waardeeren, naam gemaakt en ge toond, dat zij de afvoerorganen (bij trage spijsvertering gebruike men ee- nige Foster's maagpillen) opwekken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezondheid en kracht aan alle levensorganen gebracht wordt. Verkrijgb. bij apothekers en drogis ten af i.-, doos, om- zetbelas- ting inbe grepen. Let vooral op den juisten naam. Ik ben Van mijn man wettig ge scheiden. Nu heb ik een kind uit mijn eerste huwelijk, welk mij met de echt scheiding toegekend 'werd. Van mijn vroegeren echtgenoot heb ik voor het kind om op te voeden nooit .geld ont vangen. Nu ben ik voor de tweede keer ge trouwd en i's het kind inmiddels onge veer 12 jaar geworden. Heeft nu mijn vroegeren echtgenoot nog eenig recht op het kind of blijft het voor altijd mijn gerechtelijk toe gewezen kind. Daar ik vanaf de ge boorte van "het kind altijd zelf voor de opvoeding gezorgd heb en het kind reeds 7 jaar was toen de echtscheiding plaats had. Uw Abonné. Op grond van omstandigheden, ont staan na de echtscheiding, zou de rechtbank op verzoek van uw eersten man na verhoor of behoorlijke oproe ping van beide ouders, de toeziende voogden en de bloedverwanten of aan- gehuwden van het kind, de voogdij aan uw eersten man kunnen opdragen, maar als er geen zeer bijzondere re den voor de Rechtbank bestaat om zulks te doen, behoeft U zich niet be angst te maken. DE ECONOMISCHE BETEEKENIS DER ONTGINNINGEN. Dit is de titel van een proef schrift, waarmee de heer B. Hoogh te Winterswijk is gepromoveerd tot doctor in de landbouwkunde. Het is in den boekhandel verkrijgbaar en bij den uitgever J. H. Donner te Rotterdam voor den prijs van f4,75. Het in 7 Hoofdstukken verdeelde proefschrift is zeer lezenswaard om den waardevollen inhoud. De heer Hoogh komt tot de conclusie, dat het kleine ontginningsbedrijf, en in 't bijzonder dat beneden 10 of 12 Hectare, werkende dus met eigen personeel, indien de boer een niet te klein deel van het benoodigde grond- en bedrijfskapitaal zelf bezit, en alle weelde, ook bij de stich ting der gebouwen, vermeden wordt, geen slechte toekomst biedt. Natuur lijkzoo schrijft hij zijn de risi co's grooter dan op ouden cultuur grond; er moet hard gewerkt en sober geleefd worden, doch de zand boer is van huis uit met dat laatste goed vertrouwd. Aan deze kleinere bedrijven heeft de heer Hoogh in 't bijzonder aan dacht geschonkenhij heeft o. m. een 8-tal ontginningsbedrijven door een nauwkeurige boekhouding, door hem zelf bijgehouden en uitgewerkt, aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen. Deze boerderijen beslaan een oppervlakte van 5 tot 10 H.A.; 7 ervan zijn gelegen in de omgeving van Winterswijk, de 8ste, groot ruim 24 H.A., ligt in Drente. Uit de boek houdingen nu is gebleken, dat het zuiver inkomen van deze landbou wers van 192ó-'27 tot i93o-'3i ge middeld per jaar heeft bedragen f 1038,53. Over de verschillende ja ren was dit zuiver inkomen resp. f a 121,17; f 548,26; f 1300,29; f 1447,93; f810,41. De laagste was een verlies bij een der landbouwers in i93o-'3i van f3,92, de hoogste een zuiver inkomen van f 1830,49 in i92Ó-'27. Het zuiver inkomen omvat alles wat het bedrijf aan geld, ver meerdering van inventaris, eigen ge bruik voor de huishouding en wo ning heeft opgeleverd, benevens het eventueel verdiende arbeidsloon en de gekweekte rente. Dit zijn geen hooge inkomens, maar de cijfers zijn niet onbevredigend. Er moet hard voor gewerkt worden, en 't leven der menschen is sober, maar zoo zegt de heer Hoogh terecht wie het le ven dier landbouwfamilies nader kent vindt daar bij alle soberheid en bij ontzegging van genietingen, die het leven van een stadsarbeider niet kan ontberen, een zekeren welstand. Al moge het inkomen niet te groot zijn, de kleine zandboer weet er noch tans goed mee rond te komen. De heer Hoogh heeft ook nage gaan, hoe de uitgaven van een ge zin zijn samengesteld, en komt (Tan op een gemiddelde van f 224.52 aan voedingskosten voor een volwassen man. Intusschen is na het ingestelde on derzoek de toestand in den land bouw aanmerkelijk slechter gewor den. In het laatste onderzoekjaar (WjO-'sO kwam de invloed van de crisis reeds duidelijk'tot uiting: er was toen reeds een kapitaalverlies van gemiddeld ruim f 330 per be drijf, en na dien is het nog veel sneller bergaf gegaan. GEBREKEN IN DE COÖPERATIE VE ZUIVELINDUSTRIE. In een vergadering van zuivelmen- schen te Assen heeft de heer G. v. Leusen te Frederiksoord gewezen op enkele ernstige gebreken in de coop, zuivelindustrie. Hij noemde geest en wezen van de coop, zuivel bereiding fundamenteel ziek. In ste de, dat alle fabrieken samenwerken, om hun zaak, de zaak van den boer, in goede banen te leiden, is er een concurrentie waar te nemen tusschen de coop, fabrieken onderling, die in opzet en wezen verfoeilijk is, en niet in 't belang van den boer. Met on gemotiveerde uitbetalingen en ver- yy 19 keerde voorstellingen tracht men z'n zaak zoo gunstig mogelijk voor te stellen, in de hoop leden te winnen, die bij zustervereenigingen thuis be- hooren. Spreker noemde het een dringende taak voor de landbouwers, om de hand in eigen boezem te steken en, zich af te vragen, of de wijze van exploitatie hunner bedrijven, en van die welke daaraan annex zijn wel voor 100 pCt. voldoet aan de eischen, wel ke aan een goed economisch beheer gesteld mogen worden. Het moderne verkeer heeft zoo'n geheel anderen toestand geschapen, en voor dat verkeer betalen wij on ze belastingen, maar profiteert de landbouw daarvan op de meest in tensieve wijze? Er ligt, naar 'toor deel van den heer v. Leusen, een breed arbeidsveld braak: Centralisa tie van onze bedrijven kan voor den landbouw groote besparing geven! De auto's zijn er, om de melk te vervoeren op groote afstanden. Wan neer al die fabrieken in Drente er eens niet waren, en men moest de melkverwerking over de geheele pro vincie opnieuw opzetten, wat zouden er dan duizenden en nog eens dui zenden bespaard kunnen worden! Het zou de moeite waard zijn, eens in cijfers voor oogen te hebben, wat er bespaard zou kunnen worden op personeel, machines, gebouwen, brandstoffen, licht, enz. Men zou ge heel Drente in kringen moeten ver- deelen, en het moest uitgesloten zijn, dat de eene fabriek de andere zijn leden kon ontfutselen. Spreker heeft deze gedachte al lang bij zich omgedragen, men zal het „Luchtkasteelen" noemen; het zal on getwijfeld een reuzenwerk zijn om een systeem, dat langzaam gegroeid is, in betere banen te leiden, er zou den bij een grondige invoering van Ge hebt gelijk, ik moet u tevreden Stellen, enj den vrede weer in ons huisgezin invoeren. Welnu, Charles, ik beloof je, al het mogelijke te zullen doen, om je wenschen na te komen. Dat zul je zien. Maar één ding zou ik je willen vragen. Nu, spreek op! Ik voel in Geneviève's tegenwoor digheid iets, dat ik onmogelijk kan tegengaan. Een korte afwezigheid zou mij in staat stellen, de goede plannen, die ik heb, ten uitvoer te brengen. Ik begrijp je, je zoudt op reis willen gaan. Waarheen? Naar Nizza. Je weet, dat de dok ter mij heeft bevolen, een poosje in het zuiden door te brengen. Goed; je kunt met Albert naar Nizza gaan. Dank, Charles, heb dank. Rij mijn terugkomst zal ik nagedacht hebben, en zul je mij veel veranderd vinden. Wanneer vertrek je? Op het einde der volgende week; vandaag over acht dagen. Goed. En de vrede was weer geteekend tusschen de twee echtgenooten. XIV. EEN VERTROUWELIJK GESPREK. Die familie Lionnet was te Parijs teruggekeerd. Geneviève was meege gaan, zooals was besloten, en des Za terdags vergezelden mijnheer Lionnet en zijn dochter mevrouw Lionnet en haar zoon naar het station. Mevrouw Lionnet, haar tegenzin be strijdende, gaf Geneviève een kus, ter wijl Albert zijn zuster herhaaldelijk om helsde. Hij scheen haar door blijken van teederheid de voorkeur, die hij genoot, te willen vergoeden. Zij was echter boven jalouzie ver heven, en was zoo gehecht aan haar broeder, om te bewijzen, dat de groote onrechtvaardigheid harer moeder, haar liefde niet kon doen verminderen. Albert, zeide zij, met tranen in de oogen je zult mij nu en dan schrijven? Ja zeker. Beloof je het mij? Ja, en lange brieven nog wel. En, voegde hij er zacht bij als ik somtijds je raad mocht noodig hebben!, zal ik het je schrijven. Ja, doe dat, lieve Albert. De twee reizigers namen plaats in de coupé en een oogenblik later verdween de trein en Liet slechts een dikke streep rook achter. Vader en dochter gingen te voet r— naar den faubourg terug. De woning van mijnheer Lionnet on derscheidde zich, wat het uiterlijk be trof niet van de andere huizen der straat. De fabriek, een hecht en groot gebouw ,lag achter het woonhuis dat, waar men zich wendde, met den groot sten smaak gemeubeld en versierd was. Maar in zijne werkplaatsen, te mid den van zijne werklieden, was mijnheer Lionnet het meest op zijn gemak. Om zich te ontspannen van den ar beid ,'was het zijn grootste genot, in zijn huis bij Geneviève in vertrouwelijk gesprek zijn avonden door te brengen. Terwijl zijn vrouw met Albert de con certen, theaters en partijen bezocht, las of sprak bij met zijn dochter. Hun conversatie verflauwde nooit; zij deel den elkaar hun gedachten mede, en zij verstonden elkaar steeds, daar zij dezelfde gevoelens hadden. Acht dagen waren verloopen sedert het vertrek van mevrouw Lionnet en haar zoon. Geneviève had reeds een brief van Albert ontvangen, die een beschrijving van zijn verblijf te Nizza, Monaco, Mon- te-Carlo, Mentona en Beaulien bevatte, maar mevrouw Lionnet had nog niet geschreven. Op een ochtend, na het ontbijt, ont ving mijnheer Lionnet een brief. Eindelijk, zeide hij, toen hij de hand zijner vrouw herkende. Het jonge meisje, dat nooit ledig zat, was met een naaiwerkje bezig. Ziet u nu, vader, ik had wel ge lijk, toen ik zeide, dat gij niet te on geduldig moest zijn. Hum, zeide hij, na den brief gelezen te hebben zij schrijft niet veel; het schijnt, dat de bals, concer ten en rijtoertjes haar veel tijd' rooven. O, gij moet niet boos worden, vader; zij is nog jong en zij wordt nog steeds bewonderd; het is niet te ver wonderen, dat zij er behagen in schept. Bovendien is haar langen tijd al dat genot ontzegd geweest. Kindlief, je denkt aan een tijd, waarnaar ik dikwijls terug verlang. Toen hadden wij rust en boezemde de toekomst mij niet zooveel angsten in als nu. Maar waarvoor zijt gij angstig, lieve vader? Over allerlei zaken; ik zie Albert onbeschermd aan alle verleiding bloot staan. Zijn moeder herhaalt hem steeds, dat hij rijk is en dat hij zich slechts aan genot heeft over te geven; ande ren hebben er weer belang bij, hem hetzelfde te vertellen en hij laat zich te veel bepraten. En toch laat hij zich nooit te ver drijven; hij heeft een goed bart en edele gevoelens. Ik hoop, dat je de waarheid spreekt, Geneviève. En wat nog groo- tere dwaasheid is, zijn moeder heeft zich in het hoofd gezet, dat hij een meisje van edele afkomst zou trou wen waardoor\de salons van de groos te wereld1 voor haar geopend zouden. Daar hu reeds aan te denken! Albert is pas twintig jaar oud! Daarvoor moet men mevrouw Lionnet zijn! En dan de dochter van een graaf of baron!... "Ot ja, Geneviève, dat alles verontrust mij. Maar ik zeg: het is een 00ngeluk!, boven je stand te willen gaan! Daar om heb ik angst, wanneer Albert d'ooï; zijn moeder wordt geleid. Vader, vrees niets; wij zullen hem' wel beschermen; 'gij weet, dat hij den: raad zijner Zuster gaarne aanneemt. Ja, ja, dat weet ik. Maar je hebt je moeder tegen je. Het gelaat van Geneviève betrok1. Zij zuchtte en herhaalde de eeuwige vraag: Wat heb 'ik gedaan, pm haai; haat te verdienen? Niets, kind, niets; maar hare gfe voelens zullen veranderen; behoud maar alle hoop om haar liefde te herwinnen. Het jonge meisje schudde treurig het hoofd. Kom, kom, zeide hij vers geet je verdriet maar; jij lijdt zoo, en ik lijd weer op een andere wijze; alles zal voorbijgaan. Nu moet ik je alfeen laten; ik heb' met Henri 'Merson, mijn jongen ars chitect te -spreken. j (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5