Oil nummer Destaat uit 3 bladen {zuidvruchten I 5. P. lankhayze# (o's Bank Jf.V. Fotografisch Atelier te Heusden Beide Paaschdapen den geheelen dag geopend. I A. BAALOTS, ïoor ie schooDmaak L Verschuur-Baert Gedurende de maand April een prachtige vergrooting 13 x 18 GRATIS. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. LET OP! Agentschap van de Amsterdamsche Baat Jf.V Amsterdam UNO VAN ALTENA No. 5421 Vrijdag 30 Maart 1934 drogistkrij gorinchem. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Uw eigen belang zegt U koopt in de Gasthuisstraat 62 Telefoon 264 strekking heeft, dan de aanhef der tce- Uchting zou doen vermoeden. Het ont werp richt zich niet alleen tegen mis bruiken. Het heft principieel in menig geval het verschil op, dat bestaat tus- schen een ondernemer voor eigen reke ning en de naamlooze vennootschap. Het komt ons voor dat het ontwerp wet nu juist niet in den meest geschik- ten tijd is gekomen. Immers wordt er niet veel verdiend en daardoor weinig gereserveerd. Veel contanten zal eene eventueele wet dds nooit in het laat je kunnen brengen. Hierbij komt dan nog, dat de dividendbelasting voor de Wiel niet ten aanzien van alle naamlooze vennootschappen, doch alleen voor be- besloten vennootschap vervalt, wat dus paalde categoriën, doch zooals het ont-1 beteekent eene mindere inkomst dezer j werp nu luidt, zullen, al naar het iin- belasting tegenover eene nieuwe, waar- ■r"° ff*ftnD6 zicht van den belastinginspecteur, zeer i van men niet al te hooge verwachtingen rirma VwUr3y deugdelijke ondernemingen onder de l mag koesteren wet kunnen gebracht worden, die slechts hierin van andere naamlooze vennootschappen verschillen, dat b.v. het kapitaal beneden de f 100,000 blijft, Op 2e PAASCHDAG is onze zaak 0f dat het aandeelenkapitaal in enkele tot 1 uur geopend. DE BESLOTEN VENNOOTSCHAP PENWET. handen zit, doch die overigens in het oeconomische leven gelijkwaardige taak vervullen en dezelfde behoefte aan so- hed'e bednijfsmethoden, afschrijvings- en reserveeringspolitiek hebben, als ven- Kort geleden is een wetsontwerp in- nootschappen, die buiten den greep van gediend op de „besloten" vennoot- den belastinginspecteur blijven. schappen, dat reeds nu hevige tegen- Gelijk wij reeds aanstipten, is de kanting ondervindt. En dit is zeer be- grondgedachte, waarop het ontwerp is grijpeliijk, want ondanks de juiste ge- j opgetrokken, verdedigbaar, doch deze dachte, welke aan het ontwerp ten gedachte wordt in de criteria, welke de grondslag ligt, bevat het bepalingen, belastingcontröleur zal kunnen laten gel die voor vele handelsondernemingen en den, om eene vennootschap tot ge bedrijven een onverkomelijke hinderpaal sloten" vennootschap te verklaren, niet zullen blijken te zijn. Wat toch is het geval? Dei belastingwetten beschouwen, de naamlooze vennootschap als een ge heel op zich zelf staand1 lichaam, ge heel afscheiden van hare aandeelhou ders. Maakt de vennootschap winst dan wordt deze slechts door de belasting} getroffen voorzoover zij wordt uitge keerd'. De naamlooze vennootschap is dus absoluut vrij in het maken van reserves. De ondernemer daarentegen die zijn zaak drijft voor eigen rekening of in firma betaalt belasting over d'e gèhee- le netto winst, die het bedrijf oplevert. De eenige belastingvrije reserve die hij kan maken is eene zekere afschrij ving voor waardevermindering van zijn bedrijf smateriaal. Het is dus volkomen begrijpelijk dat de uit belasting oogpunt beschouwd' gunstige voorwaarden waaronder bij eene naamlooze vennootschap reserves kunnen worden gemaakt, veie onder nemers er toe hebben gebracht om hun tot uiting gebracht. Dit lijkt ons de groote, onmiskenbare fout van het ont werp. Abrikozen per pond 50 cent Appelen Peren Rozijnen Pruimen 34 30 28 25 Botermarkt 88 HEUSDEN. Amöniac Zoutzuur Bruss. aarde Blauwsteen Glansverf Kwasten Creoline Lysol Marmerslijp Kunstkalk Waterverf Penseelen Botermarkt 72 - HEUSDEN - Openbare vergadering van den raad der gemeente EETHEN, gehouden op Maandag 26 Maart 1934, des voormiddags half elf. Voorzitter: Edelachtb. Heer D. F, Brune. Secretaris: Weled. Heer D. A. van der Schans. Afwezig de heeren A. Vos Czn. en E. de G. van Buuren. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de Secretaris het formulierge bed leest. De Voorzitter sprak hierop de vol gende woorden: Mijne Heeren! Het past ook ons meen ik onze vergadering niet voort te zetten!, dan na een oogenblik onze gedachten te hebben bepaald bij het groote ver:ie?, dat ons Vorstenhuis en ons Neder- Iandsche Volk door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder Zegt de hoegrootheid van het kapitaal van eene vennootschap iets omtrent heeft geleden. Voor 7 dagen ging de bedrijf in den vorm' van eene naamlooze het motief van de oprichting of dit treurmare door ons land en ver daar- vennootschap om te zetten. En dit is fiscaal of bedrijfsoeconomisch geweest buiten, dat Hare Majesteit na een on een gelukkige omstandigheid geweest, is? Dezelfde vraag kan gesteld wor- gesteldheid van slechts enkele dagen want nu zijn er heel wat ondernemingen den omtrent het aantal aandeelhouders, het tijdelijke met de eeuwigheid had en bedrijven, die in dezen crisistijd bij wie het kapitaal der vennootschap verwisseld en van de Haren en Haar alleen hun bestaan kunnen handhaven is ondergebracht of allengs ondergeko- j volk was weggenomen. Ik zal niet tiach- doordat ziij in tijden van voorspoed men. Waarom kan iedere vennootschap ten U in herinnering te brengen wat voor ruimere afschrijvingen en reser- worden getroffen, als maar vaststaat, de Koningin-Moeder voor Haar Huis ves hebben kunnen zorgen. Echter valt dat een groep van minder dan zes en Haar Volk is geweest om1 U daar- niet te ontkennen dat van de onbe- personen, familieleden en ondergeschik- door ook maar eenigszins te doen ge lemmerde gelegenheid tot oprichting ten voor één gerekend', er de macht in voelen, wat het verlies voor Vorsten- van naamlooze vennootschappen, die handen heeft? Dat zegt toch niets om- huis en Vaderland beteekent, het is hier niet de plaats daarvoor en bovendien; gij weet het uit ervaring of uit de dag- bij ons bestaat, ook veel misbruik is trent de reden, waarom de vennoot- gemaakt. Vele particulieren gingen er schap tot stand gebracht werd. toe over enkel' en alleen om aan een Het ligt voor de hand', dat op deze bladen van de laatste dagen, die immers deel van hun belastingaanslag te ontko- wijze ondernemingen binnen het bereik alle zonder uitzondering mag men men, dus niet uit bedrijfs-oeconomische der wet kunnen, en door den fel fis-1 wel zeggen over het leven en het overwegingen. En nu wil het ontwerp caal aangelegden 'belastinginspecteurwerk, over de zeer groote beteekenis, deze menschen ook in het belastingge- zullen worden getrokken, die zich die Hare Majesteit in de geschiedenis lid doen staan. Immers beoogt het vol- nooit aan eenig misbruik hebben sehul- gens den aanhef van de memorie van dig gemaakt, en waarbij ook het ont- toehchting paal en perk te stellen aan gaan van belasting nooit doel is ge- het misbruiken van den rechtsvorm der weest. Men denke b.v. aan groote be- naamtooze vennootschap om betaling drijven, die in familievennootschappen van belasting te ontgaan. Dat misbrui- zijn geconsolideerd, zooals er in Twente ken geschiedt dan door overmatig reser- en de Zaanstreek en dergelijke indus- telbf. Mo. i5 Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen,; Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA veeren. Over het ontwerp zelf geven we! triecentra zoo vele bestaan. Wil de fiscus degenen treffen, die zich hier eene korte kritiek van d'e Nieuwe aan misbruiken schuldig maken, dan be- van Haar Huis en ons Volksleven in nam, schreven. Bijna zonder uitzonde ring hebben menschen van allerlei siand en richting in de hoogste mate waardee- rend én dankbaar geschreven en ge sproken over deze Edtele Vrouwe, die zich, vanaf het oogenblik dat zij op 7 Januari 1879 met wijlen Koning Wil lem III in het huwelijk trad, geheel aan het Nederlandsche volk heeft gegeven Rotterdamsche Courant, waarmede wij hoort hij deze op te zoeken, doch mag t en het welzijn van dat volk met wijs ons gaarne vereenigen. j hij niet de onschuldigen met hen over „Het ontwerp denkt deze misbrui-één kam scheren. Zoo, als het ontwerp ken tegen te gaan door de mogelijk- nu luidt, opent het de deur voor vol heid te openen, bepaalde vennootschap- strekte willekeur, en dreigt het een pen als „besloten" te doen aanwijzen deel van het bedrijfsleven, en nog wel door den belastinginspecteur. De aan- het soliedst beheerde gedeelte daarvan, deelhouders van zoodanige vennoot- onderstboven te keeren." schappen zullen dan voor de inkomsten- Ook buitenlandsche houders van aan- belasting en de gemeentefondsbelasting deelen in besloten vennootschappen worden beschouwd als ondernemers, die zullen worden belast en zulks niet al- voor eigen rékening rechtstreeks deel- leen naar het inkomen, maar ook naar hebben in het bedrijf de rvennootschap, het vermogen. Dit heeft naar onze mee- en als zoodanig worden belast. ning zijne schaduwzijde omdat Neder- Maar als men dan leest, aan welke land tot nog toe voor den buitenlander regelen de inspecteur zich heeft te een aantrekkelijk land was om zijn ka- houden bij die aanwijzing, dan ziet pitaal te plaatsen, omdat er niet al men, dat 't ontwerp eene geheel anderete veel voor moest worden betaald'. beleid in Hare hoedanigheid! van Ko ningin, van Regentes en van opvoed ster onzer Koningin, heeft gezocht. Ik meen woorden te spreken, die U als uit het hart zijn gegrepen ais ik zeg: een zware slag trof niet aileen onze Koninklijke Familie, maar ook ons Vaderland, dat leed draagt over dit groote verlies en ook in onze gemeente zal de nagedachtenis aan Koningin Em ma blijven voortleven bij iedereen, die beseft van welke groote beteekenis zij was, wier leven onder alle omstandig heden van groote trouw, van groote toewijding, van eenvoud en van groote liefde voor wat zwak was en hulpbe hoevend getuigde. Gedenkende wat de beminde Vorstin was, past, bij alle droefheid, ook dankbaarheid aan God, voor wat Hij gedurende 55 jaren ons in deze Vorstin heeft geschonken: een Vrouwe der barmhartigheid' in wier oogen moederlijke bezorgdheid trilde voor lijdende menschen en die, hooge- lijk geacht en geëerd om; de wijze waar op zij Haar taak vervulde, zich inder daad een eerezuil heeft waardig ge maakt in de harten van duizenden bij duizenden, d'ie deze Steun van velen en van veie vereenigingen en de Sticht ster en Schenkster van Oranje-Nassau- oord, met weemoed zullen blijven nar staren. Besloten wordt het navolgende te legram' aan Hare Majesteit de Konin gin te verzenden: „Door het groote en smartelijke ver lies, dat Uwe Majesteit, Uw Huis en Uw Volk getroffen heeft ontroerd, zij het mij mede uit naam van den Raad en de ingezetenen der gemeente Eethen vergund: Uwe Majesteit oprechte deel neming te betuigen. De Almachtige geve Uwe Majesteit die troost, die Hij aleen geven kam" De Burgemeester van Eethen, Vervolgens leest de Secretaris de no tulen der vorige vergadering, die on veranderd worden vastgesteld'. De Voorzitter brengt een mondeling verzoek van Peters en Saakes uit Doe veren ter sprake, om' toekenning van een tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, voor hun kinderen die d'e Bijzondere school te Genderen zullen bezoeken. Deze ver goeding kan echter alleen worden toe gekend voor kinderen, dlie nog niet op een school dezer gemeente zijn toege laten. Spreker heeft een onderhoud' ge had met Colijn uit Doeveren, die de kin deren uit Doeveren gezamenlijk naar de Bijzondere school te Genderen wilde sturen. Aanvankelijk was de meening, dat het vervoer ongeveer f300.per aar zou kosten. Thans heeft Coiijn echter opgave der kosten gevraagd en het blijkt, dat deze f20.per week zullen bedragen, hetgeen per jaar on geveer f900.wordt. De zaak is dus vermoedelijk van de baan, daar de ou ders deze kosten niet kunnen dragen. Namens B. en W. -stelt de Voorzitter echter voor, beide verzoekers fl.per week tegemoetkoming in de kosten toe te kennen, voor een kind dat de BijA school te Genderen bezoekt en nog) niet op een school dezer gemeente ia toegelaten geweest. D'e heer Donken zegt, dat de gem meente zich op gevaarlijk terrein bet* geeft daar er op den duur wel 100 kinderen kunnen komen, waarvoor do gemeente moet betalen. De Voorzitter zegt, dat de gemeente) verplicht i s een billijke tegemoetkoming in de vervoerkosten toe te kennen^ Doet zij dit niet, dan zullen Ged. Sta ten zeker ingrijpen. Deze tegemoetkom ming wordt toegekend voor kinderen^ die de ULO scholen te 's Hertogen-» bosch, Waalwijk en Sleeuwijk bezoeken en spreker ziet geen reden om1 nu hier van af te wijken. De tegemoetkoming} is echter beperkt tot kinderen uit Doem veren, en wordt alleen toegekend, wanm neer zij nog niet op een school dezefl gemeente zijn toegelaten. De heer Donken wil de zaak aanhoum den tot de volgende vergadering, opdal hij eerst een onderzoek in kan stellen. Zoo kan spreker zijn stem: niet aant het voorstel geven. De Voorzitter zegt, dat hij het opf prijs stelt, dat de heer Donkenhef zoo serieus neemt met de geldmiddelen der gemeente. Deze zaak aanhouden! kan echter niet, omdat het volgerwlêi week April is en de menschen in Doe veren moeten weten waar ze aan tod zijn. De Minister heeft zelf uitgemaakt, dat er binnen den afstand van 5 K.ML behoorlijk Openbaar Lager onderwijs gegeven wordt, voor kinderen die op de opgeheven school te Heesbeen zijd toegelaten. Voor deze kinderen is -ex dus geen recht op eenige vergoeding De heer G. van derl Beek vraagt, hoeveel kinderen er op den. duur n,aas Genderen kunnen komen, waarvoor als dan een bijdrage moet wordeni gege ven. De Voorzitter antwoordt, dat er opj. 't oogenblik 8 kinderen uit Doeveren! schoolgaan, zoodat het aantal dus ons geveer tot dit bedrag zal stijgen. Diet Voorzitter brengt het voorstel van B. eri W. in stemming. Het wordt aangenom met 4 tegen 1 stem, tegen stemde dei heer Donken. i Op voorstel van B. en W. wordt del begrooting 1933 ten opzichte der werk* verschaffing en die voor den dienst 1934, in verband met den verkoop van een inschrijving op het grootboek ea geven wjj aan een ieder die ZES FOTO'S laat maken Ovale en vierkante lijsten in ruime voorraad. Het inlijsten van foto's en plaatwerk geschiedt GRATIS. AANBEVELEND, CH. VAESEN. voor bet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1