So. 5421 Vrijdag 30 Maart TWEEDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland. De plechtige begrafenis van H.M. de Koningin»Moeder BiritesslatHi BEHOORENDE BIJ HET Zooals wii reeds in ons vorig num mer mededeelden is de plechtige be grafenis van H. [M. de Koningin- Moeder geschied onder de 'belangstel ling van honderdduizenden. Overwel digend is bii deze begrafenis weder om gebleken, hoe hecht de band is, die Vorstenhuis en volk samen bindt, hoe één in lief en leed beiden zijn. Bij feestelijke gebeurtenissen is hier van herhaaldelijk reeds gebleken, thans bii deze droeve plechtigheid is idaarvoor opnieuw het bewijs ge leverd. Waar de rouwwagen passeer de was de menigte spontaan stil, zonder commando of dat zij er toe werd aangezocht. Op dat moment, toonde de zwijgende 'menigte oprecht deelgenoot te zijn, in de smart en den rouw die over het vorstelijk ige-? zin is gekomen. Daar passeerde het stoffelijk overschot van Haar, die ons allen dierbaar was, men voelde de smart als werd een der naaste bloed verwanten grafwaarts gedragen. Overweldigend vooral was ook het oogenblik toen H. iM. de Koningin en Prinses Juliana op den terug weg naar den Haag de menigte passeerde en deze menigte onder het diepste zwijgen ten teeken van groet en mé deleven een der handen in de hoogte verhief, waarbij het menigeen te machtig werd. Bii wiens licht de macht der hel ver slagen En de dood vernietigd is. enz. en vers 3 In uw hoede zijn we wel geborgen En schoon eerlang het oog ons breek' Open gaat het op den grooten mor gen Na deez'' aardsche lijdensweek. Plechtig klonken deze woorden uit den vervolgbundel, begeleid door het kerkorgel en drie bazuinen, door de groote ruimte. Over de samenstelling van den stoet schreven wij reeds. Behalve de genoemde vorstelijke personen en hoogwaardigheidsbekleeders namen aan de plechtigheid in de kerk te Delft deel Z. H. Exc. J. H. G. Jansen Aartsbisschop van Utrecht en de bis schoppen van Haarlem, 's Bosch, Breda, Roermond, de president en secretaris van Alg. Synodale Com missie der Ned. Herv. Kerk, de pri- mi van Deputaten der Geref. Ker ken van het Ned. Isr. en Port. Isr. kerkgenootschap. In 'den rouwstoet was het geheele Nederlandsche leger vertegenwoor digd n.l. Huzaren, Luchtvaart afdee- ling, Schoolcompagnie van den imo- tordienst, Regiment wielrijders, Veld artillerie, Motorartillerie, Corps rij dende artillerie, Luchtdoelartillerie, Genietroepen, Pontonniers, Torpe- disten, Hospitaalsoldaten enz. Op de markt te Delft stonden de mariniers met de marinekapel. Zachte treur muziek 'bleef klinken tot de rouw wagen het kerkplein was genaderd. In de vestibule van het kerkgebouw wachtte H. M. de Koningin de aan komst van het stoffelijk overschot af De marinekapel zette het Wilhelmus in op de oude toonzetting, onder de ze plechtige tonnen 'werd de kist door de kamerheeren in de kerk gedragen. De kist werd igedekt door het kleed, dat ook voor het laatst de kist met stoffelijk overschot van Z. M- Koning Willem III heeft gedekt. Het was het uitdrukkelijk verlangen van de Ko ningin, dat dit zou geschieden. De kerk was in grijze en witte tinten gekleed. Terwijl de kist naar binnen gedra gen werd, speelde het orgel het Wal- decksche volkslied. Buiten was alle muziek opgehouden. Het kerkorgel werd voor deze gelegenheid bespeeld door den blinden organist W. van Thienen. De leiding van het muzi kale gedeelte berustte bij dr. Johan Wagenaar. Op het orgel hadden zich drie bazuinblazers opgesteld, de hee- ren J. Zonneveld, Ph. jM,. J- Zalme en L. W. Bchweitzer. Nadat de baar pp de daarvoor be stemde plaats was nedergezet, werd deze overdekt met het rouwkleed. De kroon en de ordeteekens op het kus sen werden door den Hofmaarschalk agn den Opper-Kamerheer overhan digd, die deze op de kist plaatste. Nadat de opperceremoniemeester, de Kamerheer ceremoniemeester en de vier slippendrager^ zich bij cle baar hadden geplaatst, ving de plechtige kerkdienst aan. Alle aanwezigen zongen daarna ge zang 2091 en 3. „Wees gegroet, gij eersteling der da gen [Morgen der verrijzenis Vervolgens hield de hofprediker, prof. dr. H. Th. Obbink, hoogleeraar aan de UtrechtscheUniversiteit, de volgende rede: Het moge niemand verwonderen dat wij hier, staande aan den ingang van den grafkelder, zijn begonnen met een Paaschlied op de lippen en het lezen van het Paaschevangelie dat ons spreekt van overwinning van den dood door het leven. Immers hier bij de lijkbaar van ons aller Koninklijke Moeder, der Vorstin die zoo wonderlijk bemind was door het Nederlandsche Volk mogen wij niet enkel ons hoofd in droefheid buigen en treuren om den zwaren slag die ons geliefd Vorstenhuis en ons Va derland heeft getroffen, maar moe ten wij ook roemen in de wonderlij ke liefde Gods, die den dood zijn scherpen prikkel heeft ontnomen en het graf van zijn wreedheid heeft be roofd. Haar, naar het koninklijk woord „ons aller Moeder", wier gansche leven één machtig getuigenis was van de liefde van Christus, dragen wij in de „Stille Week" naar Haar laatste rustplaats, die toch niet „Haar laatste rustplaats" is, want reeds rijst de Paaschzon boven Haar graf. God heeft Haar zóó begenadigd, Haar, die naast veel levensvreugde ook veel zware smart heeft gekend in Haar leven, dat Haar die ééne smart waar voor Zij vreesde; het oogenblik van het afscheid nemen van die Haar het liefste op aard waren, is bespaard gebleven. God sloot haar oogen zoo vredig toe en nam Haar tot Zich zonder scheidingssmart. En nu staan wij hier en gedenken Haar, deze begenadigde Vrouw. Het zou gemakkelijk zijn bij deze lijkbaar te prijzen en te danken voor alles wat Zij voor ons Land en Volk ge daan heeft en geweest is. Ja, het zou gemakkelijk zijn en verleidelijk ook. Er zou veel te zeggen zijn, veel dat bekend is en nog meer dat niemand weet. Maar wij zullen dat niet doen. Allereerst niet omdat de majesteit van den dood verbiedt de grootheid van een mensch te roemen, maar ook omdat wij daarmee niet zouden spre ken in den geest van Haar, die wij straks ten grave zullen dragen. Hier is iets anders om over te spreken. Dat rijke leven zoo rijk en heerlijk door de voortdurende ge meenschap met Hem, die de bron is van alle waarachtige grootheid. De liefde van Christus was de stuw kracht van Haar gansche leven, de altijd vloeiende bron van Haar vroomheid en vreugde, het geheim van Haar gezegend werk. Christus heeft gezegd, dat wij zoo hebben te leven, dat de menschen onze goede werken ziende, onzen Vader die in den Hemel is, verheerlijken. Zoo te leven dat de menschen ons er om prijzen, is al veel, maar méér is het als het zoover komt, dat de men schen óns en óns doen ziende, erken nen dat hier meer is dan menschelijk kunnen en deswege onzen Vader in den hemel' verheerlijken, voor wat Hij door menschen doet. Zóó was Haar werk en Haar leven. Zoo zien wij dan nu over mensche- lijke daden en menschelijke deugden heen naar Hem, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn en dan ken Hem voor wat Hij ons Vorsten huis en ons Land en Volk heeft ge schonken in dit heerlijk leven, dat wij zoo noode uit ons leven zullen missen. En wij kunnen niet nalaten aan deze plaats onze geëerbiedigde Konin gin en onze Prinses Juliana gelukkig te prijzen, dat God Haar de genade verleent. Op deze wijze en met zul ke gevoelens Haar zoo beminde Moe der en Grootmoeder ten grave te ge leiden en daarbij zich gedragen te weten door de gebeden van allen, die bidden hebben geleerd. Wij we ten en getuigen hier met dankbaar heid aan God, dat menschelijke Ma jesteit zich ootmoedig buigt voor Gods liefde in Christus. God zij ge loofd, die ons Volk in Oranje zulk een Vorstenhuis gaf. Zoo is het dan waarlijk niet enkel rouw, die ons hier samenbrengt, maar ons hart is vol van dank en geluk voor Gods groote liefde, zoodat wij aan deze lijkbaar Paaschliederen kun nen zingen, liederen der overwinning in den mond van sterfelijke men schen. Amalia van Solms nam bij haar huwelijk als levensleuze: quid red dam Domino (wat zal ik den Heer vergelden) Wij doen dat ook hier bij deze lijkbaar. Wat zullen wij, volk van Nederland, den Heer vergelden voor wat Hij ons gaf, in dit, zoo be genadigde leven? Wij willen elkan der hier bij deze lijkbaar beloven dat wij den band tusschen Oranje en Nederland die ons land en volk reeds tot zoo grooten zegen is ge weest, niet alleen bewaren, maar versterken en daardoor toonen dat wij bij elkander behooren en bij el kander willen blijven en samen ont vangen den zegen dien Gods goed heid ons nog zal willen schenken. Geloofd zij Jezus Christus. Amen. Na de rede van prof. Obbink, zon gen alle aanwezigen, wederom be geleid door orgel en bazuinen, ge zang 2371 en 11: Vers 1 Beveel gerust uw wegen Al wat u het harte deert Der trouwe hoed' en zegen Zal Hem die het al regeert Die wolken, lucht en winden Wijst spoor en loop en baan Zal ook wel wegen vinden Waarlangs mijn voet kan gaan. Vers 11. Hoor onze smeekgebeden Heer, red uit allen nood Help onze wankele schreden En leer ons tot den dood Op Uwe hoede en zegen Vertrouwen, vroom van zin: Zoo voeren onze wegen Gewis ten hemel in. verzameld, die de Pr'.ises en de Ko ningin eerbiedig groette. Toen prof. Obbink na dit laatste gezang een kort gebed uitsprak werdj een der adelborsten ter zijde vani den grafkelder plotseling onwel en zakte in elkaar. Hij werd door eenige toeschietende militairen naar een der consistoriekamers gebracht, waar pleegzusters die zich in de kerk be vonden, hulp verleenden. Spoedig keerde hij weer in de kerk en op zijn plaats terug. Onuitsprekelijk aangrijpend was het oogenblik, toen de krroon van de lijkkist werd weggenomen en het zwarte doek over de kist werd weg geslagen om haar vervolgens de trap pen af te dragen, den grafkelder in. De geheele kerk rees op, terwijl het orgel, zéér zacht gespeeld, het eerste) vers inzette van ons mooie oude Wib helmus, waarbij bazuinblazers van het Residentie-orkest de melodie plecht statig ondersteunden. Dit moment in den middag zal voor allen, die er getuige van waren onvergetelijk blij ven! In zeer langzamen pas daalden de dragers met hun dierbare last de tre-< den van het trappenhuis af; streep na streep van de blank-eikenhouten kist, waarover de namiddag-zon gleed, onttrok zich aan het oog. In de kerk werd een doodsche stilte bewaard, waarin het Wilhelmus als een bede door de kerk zong. Slechts de Ko ningin, Prinses Juliana en de Vorst van Waldeck daalden mede in den kelder af, kort daarna gevolgd door den minister van Justitie mr. van Schaick, die in den kelder de ko ninklijke lijkkist verzegelde; terwijl prof. Obbink zegenend zijn hand over de kist uitstrekte bad hij het Onze Vader: „Onze Vader, die in de 'He melen zijt, Uw Naam worde gehei ligd, Uw Koninkrijk kome, Uw wil geschiede." Onderwijl klonk in de diepe kerk- stilte het gezang van ons volkslied door, dat buiten het kerkgebouw door een deel van het publiek was aange heven, op het moment dat men kon aannemen dat de kist de kelder was ingedragen. De verzegelings werkzaamheden duurden ongeveer 15 minuten, gedu rende welken tijd de stilte in de kerk werd bewaard. Ruim kwart over drie was de plech tigheid ten einde. Omstreeks half vier verlieten de vorstelijke personen, gevolgd door andere hoogwaardigheidsbekleeders de kerk. Om 10 minuten over half vier ver liet H.M. de Koningin in gezelschap van prinses Juliana en prinses van Erbach Schönberg de kerk. De ma- rrqekapel bracht toen opnieuw het Wilhelmus ten gehoore. De gordijntjes van de hofauto wa ren thans weer omhoog. Het publiek wuifde de koningin hartelijk toe, maar niemand juichte. Minzaam buigend dankte H. M. de Koningin voor deze stille hulde, welke zoo treffend ge tuigde van aanhankelijkheid, trouw en piëteit. Rond vier uur arriveerde de Ko ningin in de Hofstad. Langs den weg had zich weer een groote menigte De 27ste Maart is beleefd. Koningin Emma die de liefde be zat van het gansche volk is ter ruste gelegd. Het gewone leven stelt weer zijn eischen en de tijd snelt voort. Maar, weken mogen maanden, maan den jaren worden, de herinnering aan Koningin Emma zal door het Neder landsche Volk worden bewaard als aan een Vorstin die dit volk heeft lief gehad en wier streven het was te leven voor anderen. LIJK OPGEHAALD. Te Roermond werd uit de Maas een in staat van ontbinding verkee- rend lijk opgevischt, waarbij werd ge vonden een Nederlandsch paspoort ten name van W. J. H. Smeets, ge boren te Montfoort 11 Dec. 1877. S. die den laatsten tijd te Hoensbroek woonde werd ongeveer een maand vermist. gevaarlijiTaandenken. De nabestaanden van een te En schede overleden inwoner troffen bij de nalatenschap een granaat aan, die door den overledene jaren geleden als oorlogs-souvenir werd gekocht en sindsdien een plaatsje had gekregen in het kantoor van den overledene. Een deskundige van de Hembrug werd naar Enschedé ontboden en de ze constateerde, dat men hier te doen had met een der meest gevaarlijke vernielingswerktuigen, waarvan het vervoer per span ten strengste verbo den is. Als een kostbaar kleinood werd de granaat daarop door den des kundige, vergezeld van een inspec teur van politie per auto naar een stuk heidegrond buiten Enschedé ver voerd, waar het tot ontploffing werd gebracht. ONGEVAL. Op de stoomschoenenfabr. der fa. v. Haren te Baardwijk had een ern stig ongeval plaats. De heer Ch. een der afdeelingschefs, moest voor het aanzetten van een motor, gebruik ma ken van een trap. Plij had het on geluk uit te glijden, waardoor hij met zijn rechterhand tusschen de buizen der centrale verwarming bekneld ge raakte, met het gevolg, dat zijn hand als het ware werd opengereten. BRAND. Tengevolge van het spelen met lu cifers door kinderen is de boerderij van G. J. Winters aan den Grintweg te Oud-Vollenhove totaal afgebrand. Vier koeien kwamen in de vlammen om. Ook een som gelds ten bedrage van 300 gld. ging verloren. der. Brazilië betaalt in huiden, rijst, tabak en koffie, welke goederen door de levering van de rails in Polen in gevoerd magen worden. De geheele zaak loopt dus over 32 millioen fr. 0 AANGEREDEN. Op de Brouwersgracht te Amster dam is een 11-jarige jongen door een auto aangereden. Met een her senschudding werd hij naar een zie kenhuis vervoerd. Te Nieuwlade is door een auto overreden en levensgevaarlijk gewond naar het ziekenhuis te Hoogeveen ver voerd de 10-jarige W. Schoemaker. O— ERNSTIG ONGELUK. Het paard van den landbouwer A. te Eibergen is op hol geslagen dicht bij een onbewaakten overweg. Het paard, dat een wagen, geladen met kunstmest trok, werd door een juist aankomenden trein gegrepen. De voerman werd van den wagen geslingerd en is met ernstige wo)nden naar een ziekenhuis overgebracht. Het voertuig is geheel versplinterd. De trein had een half uur vertra ging. OPLEVING. Te Antwerpen hebben 5500 dia mantbewerkers arbeid gevonden. In deze industrie zijn thans nog 6000 werkloozen. o BRAND. In het station Bentheim heeft een hevige brand gewoed. Ook de wo ning van den stationchef is door het vuur vernield. —o DIEFSTAL. Uit een vitrine, die zich nabij het; gedenkteeken voor den onbekenden soldaat te Washington bevindt, zijn talrijke orden en insignes gestolen; het graf zelf is niet geschonden. EEN EPIDEMIE. Uit Kopenhagen wordt gemeld dat in de concentratiekampen in Rusland, waarin alleen in Siberië meer dan een half millioen menschen smachten de pest is uitgebroken. Het aantal sterfgevallen moet 1500 per week be dragen. o ONDER CURATEELE. De speciale boerenrechtbank te Regensburg heeft een boer het recht ontzegd verder de boerenhofstede te besturen, daar de man door dronken schap en verkwisting zijn hof met schuld zwaar had belast. DIEVENBENDE GEPAKT. De politie te Zaandam heeft een tiental personen aangehouden, ver dacht van diefstal en inbraak. De aangehoudenen, die allen een bekentenis hebben afgelegd worden o.m. verdacht van diefstal van een groote partij vleeschwaren van een fabriek „De Unie" te Koog a.d. Zaan, van een half varken ten nadeele van een Zaandamschen slager, van twee schapen uit de weide, twee ganzen en verder bedragen aan geld van f 100 en f 170 door middel van in braken, terwijl zij mede verdacht wor den van inbraken in de kiosken aan de stations te Zaandam en Wormer- veer. De verdachten zijn ter beschik king gesteld van de justitie. o ONTPLOFFING. In de electr. scheepssmederij van de fa. Voogdt en Ockers is een gas- ketel, welke gelascht werd, ontploft. De 38-jarige smid C. Ockers was met een apparaat bezig den ketel te las- schen. Door het gas dat zich nog in den ketel bevond, ontplofte deze. O. kreeg de stukken tegen het hoofd en liep verschillende verwondingen op. UIT HET RAAM GEVALLEN. Te Amsterdam is een 30-jarige vrouw uit de tweede verdieping van haar woning in de Retiefstraat, geval len. Met een hersenschudding, een ge broken been en inwendige kneuzingen is de ongelukkige naar een zieken huis overgebracht. o— BUITENLANDSCHE ORDER. De N.V. Handelsmaatschappij Gok- kes Jr. te Den Haag heeft van Bra zilië opdracht gekregen voor de le vering van 23.000 ton rails en 1000 ton spoorwissels, te zamen voor 16 millioen francs. De N.V. F. Kloos en Zn's. Werk plaatsen te Kinderdijk zal de spoor wissels leveren. De order voor de rails werd geplaatst in de Poolsche fabrie ken Königs und Laurahütte enFrie- denshiitte te Katowics. Het is eigenlijk een „clearing" or- SAMENZWERING. De geheime politie te Boedapest heeft een aantal intellectueelen gear resteerd, die er van worden beschul digd een complot tegen het leven van koning Carol te hebben gesmeed, aangezien zij van meening waren, dat hij de natie naar den afgrond leidt. Onder de gearresteerden bevindt zich o.a. de bekende Roemeensche chi rurg prof. Victor Gornoin. De poli tie weigert verdere inlichtingen om trent de namen der overige gearres teerden. WIJK EN AALBURG. Naar wij vernemen is door Ged. Staten wederom het plan tot vereeni- ging der gemeenten Wijk en Aalburg met Veen ter hand genomen. Mitsdien zal er een commissie van ingezetenen worden gevormd. De candidaatstelling daartoe zal plaats hebben op 18 April a.s. De jaarlijksche herkeuring van trekhonden zal voor deze gemeente worden gehouden op 26 April a.s. tus schen des v.m. 912 uur, nabij het gemeentehuis. De werkzaamheden bij het N. A.K. vorderen snel. Na 1 April zal slechts voor enkele arbeiders dezer ge meente werkgelegenheid bestaan. In verband met de ziekte van on zen plaatselijken predikant, had de aan neming van nieuwe lidmaten Woens. dagmiddag plaats door Dr. Tjalma te Veen. De bevestiging zal D.V. Zon dag a.s. plaats hebben in de avond godsdienstoefening, waarin Ds. Kloots uit Heusden zal voorgaan. WAARDHUIZEN. In de vorige week gehouden jaarvergadering der A. R. Kiesver. N. en O. te Waardhuizen en Uitwijk werden tot bestuursleden herkozen P. v. d. Wal, Z. v. Herwijnen en C. T. v. Herwijnen. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een batig saldo was van f 34,59 wat f 23,71 minder was dan vorig jaar. Er waren 13 van de 35 leden aanwezig en de voorzitter de heer C. Haspels, spoorde aan om leden te werven en ook om trouw de ver gaderingen te bezoeken. jVieuwsblail

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6