IHIIUU 1 HERDENKING .AFSCHEIDING'' 1834-1934. Nu in heel ons land actie gevoerd wordt met het oog op bovengenoemde herdenking en deze ook staat gehou den te worden in de Zuidelijke Pro vinciën Brabant/Limburg, za'. het goed zijn de zoonoodige inlichtingen te ver strakken. Voor deze herdenking van de Af scheiding werd opgericht een Hoofd comité bestaande uit verschillende le den der Gereformeerde Kerken, welks doel aldus werd omschreven: „de her denking bevorderen van hetgeen God in de Afscheiding van 1834 heeft ge wrocht en de bevestiging van dien ar beid, zooals deze sinds 1892 wordt voortgezet in de Gereformeerde Ker ken in Nederland." Wanneer wij letten op de samen stelling van dit comité, zal het ons opvallen tot onze blijdschap, dat daar van deel uitmaken verschillende man nen, wier namen niet alleen een uit- nemenden klank hebben onder ons, maar ook een zeer vooraanstaande plaats innemen in ons Kerkelijk leven, in het leven van School, Maatschappij en in den Staat. Om slechts een en kelen naam naar voren te brengen. Het is ons een eere, niet maar als onzen Eere-Voorzitter, doch als onzen eersten Voorzitter, die zelf actief hoopt deel te nemen aan onze Herdenking, onze Minister-President Dr. H. Colijn te mogen noemen. Onder zijn naam wordt onmiddellijk genoemd Z.Exc. A. !W. F. Idenburg, Minister van Staat, Dr. H. H. Kuijper en Dr. F. W. Gros heide, Hoogleeraren aan de V.U., Dr. K. Dijk, Curator aan de V.U. De Hoog leeraren Dr. T. Hoekstra en Dr. J. Ridderbos van de Theol. School. En zoo zijn meer namen te noemen. Maar het is reeds genoeg om U te doen zien, dat de plannen van de Herden king aanstopds weerklank hebben ge vonden bij de meest toonaangevende mannen van ons volk, en dat het daar om ook niet verwonderen zal dat het Coimité met groote dankbaarheid kan gewagen hoe ook de Generale Synode van Middelburg met groote waardee ring heeft kennis genomen van de plan- pen van het Comité en de Kerken adviseert het Comité in de uitvoering van zijn plannen te steunen. De Acta dezer Synode opslaande vinden wij or, der artikel 249 vermeld: Herdenking van de Afscheiding, en onder ten 4e lezen we dan verder als het besluit der Synode: instemming te betuigen met het doel van het Comité tot her denking van de Afscheiding van 1834, en de middelen welke het Comité tot bereiking van zijn doel heeft gekozen In de belangstelling van de Gerefor meerde Kerken in Nederland en van onze Gereformeerde broeders en zus ters aan te bevelen. Ten aanzien van deze middelen tot daadwerkelijke uit voering van de Herdenking verklaar de de Commissie, die de Synode in deze zaak had te adviseeren: „de mid delen, die het Comité voor de berei king van het gestelde doel bevorde- iijk acht, mogen naar het oordeel der Commissie op allen instemming reke nen." (Bijlage LXVI art. 249). Zoo opent zich dan voor het Comité wel een zeer gunstig aspect. Met de krach tige aanbeveling van zulke mannen met «de warme aanbeveling van de Gevv. synode. Als daarbij Gods zegen ons 'deel mag zijn en alle medewerking wordt verleend, want de zaak van de Herdenking van de Afscheiding moet de zaak worden van alle Gereformeer den, |dan zullen verwezenlijkt worden de plannen, welke het Comité zich voorstelt. Thans daarover een enkele mede- Üeeling: De Herdenkingsplannen. Daar toe behoort het bevorderen van de pu blicatie van wetenschappelijke en po pulaire geschriften op de Afscheiding jyetrekking hebbende; blijkbaar voelde de Adviseerende Commissie van de Sy node daarvoor ook. Van de Kerk van Ulrum de Moederkerk van de Afschei ding was bij de Synode een vraag in gekomen om maatregelen te nemen, waardoor de Afscheiding in het juiste licht zal worden gesteld. Dienaangaan de oordeelde de Commissie; dat dit Sliet geacht kan worden tot de taak van de Kerken te behooren. Wel geeft zij gaarne de hooge beteekenis toe van wat Ulrum' te dien aanzien wenscht, maar zij oordeelt, dat het stellen van de Afscheiding in het juiste licht, aan de geschiedschrijvers moet worden overgelaten en voorts, dat het Comi té van de Afscheiding van 1834, daar bij goede diensten kan bewijzen. Dit laatste is goed gezien, dunkt ons, Het plan van het Comité is dan ook het bevorderen van de publicatie van we tenschappelijke en populaire geschrif ten op de Afscheiding betrekking heb bende. In het Rijksarchief in Den Haag moet nog veel materiaal liggen. Dit kan een ontdekte schat zijn van groo te beteekenis. Maar al dit in doozen hoog opgestapelde materiaal moet ver werkt worden met oordeel des onder scheids gesorteerd, gezift, systematisch worden geordend. Hier kan een prach tig arbeidsterrein zich ontsluiten voor een jong theoloog met historischen zin, een jong predikant of één van de ve le candidaten, die beschikbaar zijn. Vrucht van dezen bizonderen arbeid zou zijn, dat wij kregen een Kerkhis torisch Archief van de Afscheiding; van welk een beteekenis dit kan zijn om aan het ideaal van Ulrums Kerk te voldoen en ook door de Synode Commissie van zoo groot belang ge acht, om de Afscheiding in het juiste historische licht te bezien, met zijn groote leering voor de Kerk van alle eeuwen, valt licht te verstaan! Voorts zullen de gelden besteed wor den voor de uitbreiding van de Bi bliotheek van de Theolog. School, een broodnoodig ding, zal deze dochter van de Scheiding als wetenschappelijke Hoogeschoo! in de Theologie aan haar geweldige taak in naaste en verre toe komst kunnen beantwoorden. Dan is gedacht aan de versterking van de bestaande fondsen, die hulp verfeenen aan buitenlandsche Studen ten, welke studeeren aan de Theol. School of aan de V.U., een al even urgente zaak, wijl het buitenland roept om mannen, die in de verwarring en verwildering van de geesten met vas te hand de banier van de Geref. Waar heid hoog houden. Dan ligt het in de bedoeling op te richten een zeer eenvoudig gedenktee- ken te Ulrum, dat op bescheiden, maar toch zichtbaar sprekende wijze naar Oud-Testamentisch voorbeeld, bij hei nageslacht in gedachtenis houdt Gods groote daden, daar in dien toen- maligen uithoek, in dat Groningsche dorp, in dien Kring van versmaden het gouden licht van de Reformatie voor zijn zien te doen opgaan. Het glanspunt van het programma is evenwel, naast de officieele herden king door de verschillende plaatselij ke Kerken een groote herdenkings samenkomst, die wij ons voorstellen te houden. Wie let op de plaats van d< ze bijeenkomst, Kampen, de vermaarde IJsseistad, met de geschiedenis van de Afscheiding zoo onlosmakelijk verbon den, het Jeruzalem wel niet van Ne derland, maar toch van de Afscheiding te noemen, in de herinnering roepend de namen van mannen, die wij als onze Vaderen van de Scheiding eeren, met zijn reeksen van Dienaren des Woords, daar opgeleid' en gevormd, bekwaamd en toegerust; met zijn Con ferenties, vergaderingen, historische da gen van beslissende beteekenis. Wie let bp den Feestredenaar, die daar hoopt bp te treden, Dr. H. Colijn, die gaat waarlijk iets groots verwachten. Hier openen zich gezichtspunten, bij het indenken waarvan wij ontroeren een heilige trilling door ons vaart., Wat een verschil met honderd jaar geleden. Toen een Regeering die maat regelen nam tegen de Gescheidenen; mu een Regeering, die maatregelen neemt om zich bij de herdenking van de Afscheiding officieel te laten ver tegenwoordigen. Toen in de Kringen van de gescheidenen komende met uitgetogen zwaard, om ze uit elkaar te drijven; nu als de hoogste autori teiten verschijnende om aan de plech tige herdenkingssamenkomst luister bij te zetten; toen onze vaders en grootou ders als gescheidenen niet in tel, nu een zoon van de Afscheiding tot het hoogste Staatsambt opgeklommen van Minister-President en in die hoedanig heid de herdenkingsrede uitsprekende. Nietwaar als wij deze tegenstellingen ons indenken en straks voor oogen. hopen te aanschouwen, wie twijfelt er ook maar een öogenblik aan of zij zullen deze gedachtenis-bijeenkomst wijden tot een danksamenkomst van de hoogste orde, waarbij spannende momenten zullen zijn onvergetelijk, waarbij het in de ziel zal leven. Als mijne gedachten binnen in mij verme nigvuldigd worden, hebben Uwe ver troostingen zijne ziel verkwikt." (Ps. 94:19). Welk een prachtig harmonisch sa mentreffen is hier! Met zijn rijke ken nis ook van de historie, van zijn jeugd één van zijn lievelingsvakken, met zijn op de vergadering beslagleggende voor dracht met zijn breede visie, is ook voor deze herdenkingssamenkomst Dr. H. Colijn, de aangewezen man. Vanuit heel het land zullen de toe hoorders toestroomen, terwijl onbere kenbaar zijn zal het aantal dergenen die den machtigen feestredenaar per radio zullen volgen in ons land en verre, zeer verre over onze grenzen. Met dit geschrevene komt het ons voor, dat wij voor ons doel ditmaal genoeg gegeven hebben. Slechts willen wij nog op een twee tal dingen de aandacht vestigen. Het eerste is, dat de vraag zou kunnen rijzen of hier voor een particuliere her denking wel plaats is. Is de Afschei ding niet een Kerkelijk feit en is het niet voldoende, dat het alleen Kerke lijk wordt herdacht? In uitsluitend ker kelijke bijeenkomsten in elke Gemeente afzonderlijk! Natuurlijk moeten en zul len deze ook gehouden worden. Het is zelfs zoo vanzelfsprekend, dat gelijk zooeven door ons reeds werd gezegd daartoe geen bizondere aansporing be hoeft uit te gaan. Maar behalve de taak, die de Kerken' hier hebben, ligt er ook nog een taak voor anderen. Reeds de meer genoemde Synode-Com missie wijst daarop in haar adviezen; daarin maakt zij kennelijk het onder scheid tusschen wat kan geacht worden jn deze tot de taak van de Kerk te behooren, en dat gemeendt aan anderen dient overgelaten te worden in ver band waarmede zij wijst op ons Comité. Hier is ook nog iets, ja veel te doen voor het particuliere initiatief, ook een gezond anti-revolutionair beginsel! Het behoeft alles niet door de kerkelijke vlag te worden gedekt. Dat zou naar Rome rieken! Wij wenschen ook in dit stuk ons pad zuiver te houden. Bo vendien zal de geachte feestredenaar in het licht stellen, dat de Afscheiding een beweging is geweest, zeker Ker kelijk. Kerkelijke Reformatie maar met de meest verstrekende gevolgen voor de andere levensterreinen, zelfs hield zij in een nationale zegen. Zij is tot heil van zien, neen meer, zij is tot heil van het Nederlandsche volk geweest. De vraag mag gedaan of met haar niet een nieuwe bladzijde werd 'opgeslagen in onze lands histo> rie blaen, wier letteren vooral toen zoo duidelijk als blinkend goud, werden geschreven door den Vinger Gods, wiens werk de Afscheiding is. De laatste vraag die wij nog even onder de oogen zien is die van de feestgave, die bij inteekenlijst van U zal worden gevraagd. Oppert niet het bezwaar dat de tijden er niet naar zijn! Ons wil het voorkomen, dat deze Crisis-tijden er juist wel voor zijn tot het geven van zijn offers voor het welslagen van onze herdenkingsplan nen. Een vergelijking gemaakt tusschen de dagen van de Afscheiding honderd jaar geleden en nu en gij zult het volmaakt met ons eens zijn. Wat waren het toen bij uitstek zware tijden, voor onze voorouders. Wat hebben zij toen niet voor de zaak van haar Koning en God overgehad. Wat een enorme bedragen aan geld hebben zij betaald aan boeten tot in de honderden, ja duizenden guldens. Hun vrijheid had den zij feil! Hun naam, hun positie, hun eer, hun leven! Welk een offers gebracht door de kracht van het ge loof, het vuur van de liefde, door de beinselvastheid van hun heilige over tuiging ten aanzien, van wat hun het hoogste ging. Gods naam en zaak en Kerk in dezen lande. Neen wij over drijven niet, als wij hen voor de aan dacht laten passeeren als een stoet van echte geloofshelden en heldinnen. Als een wolk van getuigen, martelaarsge- tuigen. Zwak in zich zelf waren zij nochthans machtigen in hun Koning. Geweldigen, die als worstelaars voor Gods genadetroon, den hachelijken strijd 'voor de vrijmaking van zien ge streden hebben om in de uitkomst be vonden te worden meer dan overwin naars door Hem, die hen heeft lief ge had. Zij brachten het martelaarsoffer gewijd door tranen en zuchtingen. Bren gen wij als hun geesteskinderen, het dankoffer, hetwelk hooger in waar de stijgt naarmate het in grooten druk wordt gebracht met als bestemming niet alleen hun werk in gedachtenis te houden, maar het voort te zetten en uit te breiden, voort te planten, te verbreeden, te verdiepen, naar eisch der tijden, mocht het zijn door 's-Hee- ren goeden gunst tot een uitgebreiden zegen binnen en ook ver buiten onze vaderlandsche grenzen. Bovenal den God van de geslachten der aarde tot eer. Het Moderamen van het Comité: Dr. H. Colijn, 1ste Voorzitter!,/ Ds. J. Douma, 2de Voorzitter. Ds. J. H. Rietberg, 1ste Secr. Ds. G. Staal, 2de Secr.) J. H. Kok, 1ste penningm!. H. Diemer, 2de penningm. Dr. S. O. Los, Algem. Adjunct. Het Provinciaal Comité: Ds. C. J. Hakman, Voorzitter. Ds. F. Guillaume, Scriba. H. Knook, Seriba. Jac. G. van Oord.' Dr. K. Sietsemaj Ds. J. Wristers. Ds. G. J. Pottier. Laiidhoiiwrubriek. STOFWISSELINGSZIEKTEN BIJ RUNDEREN. Prof. dr. Sjollema, verbonden aan de Diergeneeskundige Faculteit der Utrechtsche Hoogeschool, heeft inde laatste jaren bij herhaling gewezen op de groote beteekenis van de mi neralen bij de voeding van onze huis dieren, en meer bepaald van onze runderen. Het resultaat zijner onder zoekingen heeft Prof. Sjollema neer gelegd in een boek, dat verschenen is bij de firma J. van Boekhoven te Utrecht. In de inleiding wijst de schrijver er op, hoe als negatief re sultaat der huisdierwording, gepaard gaande met de zucht om steeds meer melk van het dier te verkrijgen, voor hoog-productief melkvee langzamer hand voedernormen bereikt zijn, wel ke die van het benoodigde onder- houdsvoer zeer overtreffen. Gevallen zijn bekend, waarbij de 4-voudige hoeveelheid eiwit en de Alle soorten in verschillende variëteit Bij de keuze van f, aaizaden lette men vooral eering. tsmetting. ad kan nimmer te veel geschonken worden. GIES8EN (N.-Br.) Telef. Rijswijk (N.-Br.) No. 3. 3-voudige hoeveelheid zetmeel ver strekt werden. Daarbij zijn de ei- schen, welke het lichaam ten opzich te van de minerale voeding te stel len heeft, ook aanzienlijk gestegen. Melk bevat 12 maal zooveel calci um (kalk) als bloed. Vaak leveren koeien in de eerste dagen na het af kal veren meer melk dan het li chaam bloed bevat, dat wil zeggen: de in de melk aangetroffen calcium - hoeveelheid overtreft die van het bloed met het twaalfvoudige. De vee- reet profijt, verschaft het dier voed- houder, vaak alleen berekend op di- sel in een mate, welke ver uitstreekt boven de natuurlijke verhoudingen. Het is duidelijk, dat hierdoor de bo dem bereid wordt voor het ontstaan van een reeks afwijkingen, welke het dier geheel en al, en vaak geruimen tijd en voor goed, buiten redelijke conditie stellen. Daarbij komt, dat vooral met betrekking tot de minerale stofwisseling het diëet zeer ten on gunste van gezonde verhoudingen ge wijzigd is. In den kunstzin en zijn ve le variaties en toepassingen heeft men bovendien een middel gevonden om de kwaliteit van het weidegras in die mate te beïnvloeden, dat ook de gren zen van het normaal-noodige vaak overschreden zijn. In het lichaam van een dier, dat op een dergelijk kunst matige wijze in zijn onderhoud heeft te voorzien, treden uit den aard der zaak verhoudingen in den evenwichts toestand op, welke zich naar buiten kunnen uiten, en dat ook doen, in een serie ziektebeelden, die vaak ver- loopen onder een acuut beeld, min der vaak onder een chronisch, maar die dikwijls in hun uitwerking wat gewonnen is in productiviteit weer belangrijk te niet doen. We bevelen het boek zeer ter lezing aan. Plaatselijk Nieuws. CAPELLE. Door den bouwkundige, den heer F. Michaël te Vrijhoeve-Capelle, werd namens den heer J. Pruissers alhier j.l. Maandagmiddag 3 uur in de zaal van den heer J. Treffers aan het Brug getje te Vrijhoeve-Capelle aanbesteed het bouwen van een woonhuis met boerderij aan de Hoogevaart, waarvoor als volgt werd ingeschreven: Kleinloog en Verhagen, Capelle f 8793 G. Baeten, Waspik f8710 C. B. Timmermans, Sprang f8583 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang f8379 Jac. v. d. Broek, Waspik f8336 D. Fitters, Waspik f8263 G. Paans, Capelle f 8250 Gebr. Spierings, Capelle f8249 C. Kersten, Raamsdonksveer f7996 J. Michaël, Vrijh.-Capelle f7953 H. Wagemakers, Capelle f7853 Het werkris aan den laagstelt inschrij ver gegund. LAND VAN ALTENA. Door den heer J. Snoek te Nieu- wendijk, voorzitter van de Stamboek- varkensfokvereeniging werden op de Paaschveetentoonstelling te Tilburg, met ingezonden varkens verschillende prij zen behaald, en wel: Een le prijs, te vens kampioen, een 2de prijs en een 4de prijs, tevens derde kampioen. Hij werd ook kampioen voor het beste ingezonden hok varkens. Voorzeker een pracht-succes. NIEUWENDIJK. Tot bestuursleden van de „N.V.Z.", afdeeling Nieuwendijk zijn herkozen de Jieeren: O. Walraven Sr. en H. C. O ttevanger. Leveringskaarten voor de rund vee Centrale, district 45, moeten wor den aangevraagd bij den districts secretaris O. Walraven Sr. alhier. Benoemd tot leden van de commissie tot wering van schoolver zuim de heeren: A. Versteeg, P. van Breugel Johz. en M. v. d. Stelt Jz. SPRANG. Onder leiding van haar voorz. de heer J. W. Genuït Jr. kwam de studieclub van den Chr. Best. Bond Sprang-Capelle in goed bezochte ver gadering bijeen. Na gebruikelijke ope ning werd door den heer C. v. Caem Dzn. ingeleid het onderwerp „De be ginselen van Fascisme en Nat. Soci alisme," waarop een leerzame bespre king volgde. Besloten werd 9 April weer in vergadering bijeen te komen. Door de coop, broodbakkerij „De Broederhulp" alhier werd aan haar leden 20 pCt. dividend uitbe taald. De Chr. Zangver. „Excelsior" kwam in feestelijke jaarvergadering j.l. Woensdagavond bijeen. De ver slagen uitgebracht door secretaris en penningm. gaven reden tot dank. De vereen, mag zich in bloei ver heugen. De aftredende bestuursleden werden alle herkozen, welke onder dank hun herbenoeming aannamen. Het meer opgewekte gedeelte van het programma werd op zeer verdienste lijke wijze afgewerkt. De dienende Martha's zorgden voor een gulle trac- tatie. Om c.a. 12 uur sloot de voorz. dezen feestavond. Het bestuur der Ned. Herv. Zondagsschoolvereen. op Ger. Gr. „Jachin", is thans uit de navolgende personen samengesteld: Jac. v. d. Schans-de Rooij, voorz.; A. Bos secre taris en C. Nieuwenhuizen, penning meester. Aan dit bestuur zijn verschil lende dames als helpsters toegevoegd. Het bestuur der Ned. Herv. J. V. op G.G. is thans samengesteld uit de heeren H. v. d. Ham, ie voorz. D. Drost, 2e voorz.; W. Spuijbroek, secretaris; C. v. Caem, penningmees ter en D. Smits, alg. adj. VEEN. Donderdag 19 April zal plaats hebben de candidaat stelling voor verkiezing van 7 leden, voor een com missie uit de ingezetenen wier oor deel gevraagd za'l worden over een voorstel v>an Ged. Staten dezer pro vincie tot vereeniging van de gemeen ten Wijk c.a. en Veen. KAAMSDONKSYEEIL Naar wij vernemen werd tot bestuurslid van „De Eersteling" her kozen dhr. D. Konings en gekozen dhr. A. Schoenmakers. Dhr. v. Erp werd van de brug te Nederhemert overgeplaatst naar de Rolbrug alhier. WOUDRICIIEM. Met groote bezorgdheid heb ben de ouders van schoolgaande kin deren kennis genomen van het bevel dat de raad van Ged. St. ontving, om de 2e O. L. School op te heffen. Een ouderavond zal worden gehou den om deze zaak nader te bespreken. WAALWIJK. In de gehouden vergadering van den R. K. Onderwijzersbond werden de heeren Froklage te Waal wijk, Carpé te Heusden en v. d. Broek te 's-Hertogenbosch benoemd tot afgevaardigden naar de a.s. al- gemeene vergadering. WERKENDAM. Woensdagavond 28 Maart j.l. werd door de gecombineerde Jeugd vereen. der Chr. Geref Kerk, in de kerk een jaarfeest gehouden. Doordat Ds. Smits plotseling was verhinderd, had dezen avond de leiding Ds. de Groot van Gorinchem. Na 'tzingen van Ps. 145:4, gebed en 't lezen van Ps. 145: r tot en met 13, volgde een kort openingswoord. Uit de verschillende jaarverslagen bemerkten we, dat 't ledental iets te rug was gegaan. Felicitatie's volgden. Hierna werd 'tgped voorziene pro gramma afgewerkt. Verschillende Bijbelsche onderwer pen, Kerkgeschiedenis, Vad. Geschie denis enz,, werden afgewisseld door voordrachten en proza, door de M.V., J.V. en K.V. Op een tweetal onderwerpen werd bespreking gegeven n.l. „De Heilige Doop" en „De herdenking van de Scheiding," waaraan dan ook de aan wezigen flink werd deelgenomen. 't Was ruim 11 uur toen, na het zingen van Ps. 68:10, dit goed ge slaagd jaarfeest, door den heer H. C. Vos met dankgebed werd gesloten. Dienende Martha's zorgde voor de tractatie. De gehouden collecte bracht op f6,36.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6