DE LAATSTE GANG NAAR HET RAADHUIS. men stuk, waaraan deze voldeed en het navolgende Kon. Besluit voorlas 's-Hertogenbosch, 28 Maart 1934. Aan den Gemeenteraad van Heusden. Ik heb de eer U mede te deeien, dat bij Koninklijk Besluit van 20 Maart 1934, nr. 14, op zijn verzoek, met ingang van 15 April 1934, eer vol ontslag is verleend aan den Heer H. J. v. Eggelen, als burgemeester Uwer gemeente, met dankbetuiging voor de goede diensten, door hem als burgemeester bewezen. De Commissaris der Koningin in Noordbrabant. Hierop verkreeg de heer A. de Haan, als eerste Wethouder het woord en sprak als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Nu wij dezen middag voor het laatst onder Uw leiding vergaderen, meen ik allereerst een woord van dank te moe ten brengen voor al. datgene, wat gij in het belang van deze gemeente en niet het minst als Burgemeester hebt ge daan. Schier in eiken vorm hebt U Heus den gediend, als Ontvanger, als Secre taris en Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand en tenslotte als Burgemeester en 'in al deze betrekkingen hebt U ver boven den norm uitgestoken. Zoowel uwe administratieve als uwe iinantieele bemoeïngen hebbeii een ie der waardeering en respect afgedwon gen, maar het meest hebben wij U bewonderd als hoofd van de gemeente, als leider van den Raad; U hebt hier bij qualiteiten getoond, die U stem pelen als man van buitengewone gaven. Persoonlijke belangen hebt U steeds op den achtergrond gesteld. Toegankelijk voor een ieder, die met zijn nooden tot U kwam, hebt U er van gemaakt, wat er het beste van te maken viel. Uw benoeming dateert uit de oorlogs jaren. Zoodra toen het eenigszins mo gelijk was, hebt U de distributie, met alles wat hieraan vast zat, opgeruimd, den weg geëffend voor een betere sa menleving, waarna U terstond begon nen bent met de hoog noodige verbe teringen. Ik wit er slechts enkele noemen: De muren van de wallen, welke in zeer slechten toestand verkeerden, hebt U met geringe kosten in orde weten te brengen; op het juiste tijdstip hebt U twee nieuwe scholen, welke drin gend nobdig waren, weten te stichten. Verschillende straten hebt U voor een groot gedeelte laten vernieuwen en op het meest geschikte oogenblilk hebt U de electrificatie weten door te zetten. Uw bestuur is vruchtdragend geweest. Bijna een halve eeuw hebt U de ge- meerite gediend1 en in den korten tijd, dat U als Burgemeester d'e leiding hebt giehad, hebt U voor de gemeente veel tot stand weten te brengen. Onze kleine gemeente Heusden kan thans feitelijk uw leiding nog niet mis sen; er vallen ter plaatse nog belang rijke aangelegenheden te regelen; ik wil er slechts enkele noemen: Vereenigingj met omliggende ge- mieenten; waterleiding met daar bijko- mlende aansluitingen; de zeer dringen de behoefte aan geschikt bouwterrein ten minder belangrijke aangelegenheden; last not least de afwikkeling van de crisis aangelegenheden; hoe deze af wikkeling zal geschieden, wij weten het niet; ook wij weten niet op welke wijze deze zal geschieden, maar wat wij wel weten is, dat, wanneer Gij kapitein .op de brug waart gebleven, dit scheepje in veilige haven zoudt hebben weten te brengen. De Raad der gemeente Heusden ejn ook de inwoners, zouden U nog gaarne eenige jaren de leiding van de gemeente hebben toevertrouwd. Uw licht heeft ten 'vollle over de ze gemeente uitgestraald, maar tevens ook verre daar buiten. Tal van menschen hebben bij U hun ne opleiding genoten als Secretaris ein Burgemeester en hebben het tot zeer achtènswaardige posities weten te bren gen en hebben hunne levensposities voor een groot gedeelte aan U te dan ken. Terecht kan van U worden gezegd, dat U een lichtend voorwerp bent geweest voor tal van menschen; maar de schoonste parel die U siert mag ik toch zeker niet vergeten en dat is bij alle goede hoedanigheden als mensch en als Burgemeester uw beminnelijken eenvoud; nooit of te nimmer hebt U zich 1 aten voorstaan noch op uw ken nis in gemeentelijke aangelegenheden, noch hooge opvattingen van plicht; U bent een sieraad geweest van hooge plichtsbetrachting; U hebt de gemeente Heusden met dienende liefde bestuurd'; die taak moet U lief hebben gehad; wij allen beseffen ten volle den strijd; dien U moet hebben doorgemaakt, al vorens U er toe kondet besluiten om van dit ambt ontslag te vragen. Tenslotte hebben wij uw meening, dat nu uw tijd gekomen is te eerbiedi gen; de raad en de gemeente zal U echter ten zeerste missen. De gemeente Heusden gevoelde zich bij uw leiding veilig. Laat ik eindigen met den wensch, dat U nog vele jaren te midden van uw gezin en allen die U dierbaar zijn, moge genieten van uw welverdiende rust; gij hebt gewerkt zoolang het dag was. De Raad en de ingezetenen van Heus den hebben gemeend U een kleine blijk van waardeering te moeten geven, bestaande uit een schilderstuk, geschil derd door een Heusdensche kunstschil der, voorstellende de gemeente Heus den gezien vanuit de Wittebroodstraat, met als domineerend' gebouw het Stad huis, waar gij het grootste gedeelte van uw leven hebt doorgebracht. In den gang is een console aange bracht, vermeldende uw ambtstijd als Burgemeester. De zusters van de meis jesschool hebben een gedenkboek sa mengesteld vermeldende de namen van de mlide gevers; moge U hierop met aangename herinnering terugzien. Ik heb gezegd. Na deze rede, waarop een luid ap plaus volgde, sprak de heer A. v. Delft gem.-secretaris, als volgt: Hoog geachte Heer Burgemeester! Pijnlijk verrast was ik, toen U me mededeelde, dat U wegens hoogen leef tijd met ingang van 15 April aan H.M. de Koningin eervol ontslag had ge vraagd als Burgemeester dezer ge meente. Hoewel ik kon vermoeden, dat U eerlang den gemeentedienst zou gaan verlaten, had ik niet willen verwachten, dat dit .reeds zoo spoedig zou geschie den. De redenen, die U echter hebben genoopt ontslag te vragen, moeten wij, gezien Uw veeljarige werkzaamheid in de administratie, eerbiedigen. Burgemeester, voor de aangename wijze, waarop ik steeds met U heb mogen samenwerken, zeg ik U har telijk dank. Ik betuig tevens mijn op recht gemeenden dank voor de hoogst bekwame leiding en de wijze lessen en wenken van U ontvangen. Namens het overige gemeente-personeel breng ik U dank voor al hetgeen U steeds voor hen hebt willen doen. Ik spreek de hoop uit, mede namens het gemeente-personeel, dat het U ge geven moge zijn met Mevrouw Uwe echtgenoote nog vele jaren in goede gezondheid en welverdiende rust te mo gen genieten. De EdelAchtb. Heer v. Eggelen richt te hierop het woord tot den raad en zei ongeveer als volgt: Mijne heeren, Wanneer het mij ooit moeilijk is geweest te zeggen, wat me op het hart ligt, dan is het op dit oogenblik. nu ik op het punt sta mijn betrek king neer te leggen. Vier en vijftig lange jaren ben ik in deze gemeente werkzaam, deze jaren gaan als het ware als een kaleidoscoop aan mijn geestesoog voorbij. Het was in April 1880, dat ik hier op de secre tarie als klerk te werk werd gesteld, de naam ambtenaar was toen nog niet bekend, dezen naam beschouwde men als te voornaam. Het salaris voor die betrekking van klerk be droeg toen f100. Spr. memoreert, dat hij als klerk belast werd met het minste en eenvoudigste werk, het werk van een eerst beginneling. La ter is de minder gunstige verhouding tusschen Secretaris en Burgemeester oorzaak geweest dat hij ander werk kreeg, werk waarvan hij profi teerde, maar dat trouwens vroeger heel wat minder was dan tegenwoor dig, voor een Burgemeester was het reeds voldoende als hij maar zijn handteekening kon zetten. Hij haalt een staaltje aan uit dien tijd van een Burgemeester uit de omgeving, die de stukken onderstboven getee- kend had, waardoor de Secretaris verplicht was ze opnieuw gereed te maken. vereenigingen heeft gedaan, en waar van hij in den waren zin des woords de ziel was. Dank voor de vri endschap die hij van hem mocht ondervinden, hij hoopt dat deze vriendschap ook in het vervolg zal blijven bestaan. Noode ziet hij als herder, Burgemeester v. Eggelen heengaan. Evenals zoovelen in de gemeente had hij gaarne gezien, dat deze was bezweken voor den drang, om op zijn besluit tot het neerleg gen van zijn ambt terug te komen, doch niettemin moet hij dit besluit rechtvaardigen. Spr. zegt dank voor alles wat de heer v. Eggelen voor Heusden heeft gedaan, zijn naam zal in Heusden steeds met eere blijven genoemd. Met den wensch, dat de goede God, den heer v. Eggelen lang zal doen genieten van een rust, die zoo ten volle verdiend is eindigde spreker. Thans verkreeg de WelEd.Gestr. Heer Cleerdin, Griffier van de Prov. Noordbrabant het woord. Deze verklaarde dat het bekend is, dat het als een zeldzaam feit mag worden beschouwd, dat het hoogste College in de Provincie, zich bij het afscheid van een Burgemeester doet vertegenwoordigen. Toen Z.Exc. den Commissaris der Koningin uit deze provincie den brief ontving, waarin Burgemeester v. Eggelen zijn ont slag vroeg, ontving hij dit verzoek met eenzelfde gevoel van spijt als het door velen in de gemeente Heus den is gevoeld. Het hoogste gezag in de Provincie heeft ook getracht Burgemeester v. Eggelen op zijn be sluit te doen terugkomen, doch heeft dit besluit ten slotte moeten eerbie digen. Maar, aldus spr., dit hoogste ge zag heeft het ook tot plicht gerekend, U mijnh. de Voorz. voor uwe zeer bijzondere verdienste dank te komen zeggen. Het is reeds gezegd, door uwen eersten Wethouder en door den HoogEerw. Deken, doch ook het Provinciaal Bestuur heeft ervaren, dat geen werk, hoe gering ook, door U met geringschatting werd behan deld. Hierbij spreek ik in de eerste plaats namens hen, die mij zijn voor gegaan, maar ook zij, die gedurende korleren tijd de Griffie hebben gediend ook zij erkennen in den persoon van den Burgemeester van Heusden een der voortreffelijkste burgemeesters onder de vele voortreffelijke burge meesters en secretarissen die de pro vincie Noordbrabant rijk is. Het werk dat van de Secretarie van Heusden kwam, was tot in de pun tjes af. Den lof dien U van verschil lende zijden wordt gebracht, doet ons goed, maar vooral het getuig schrift dat U bij uw ontslag door H. M. werd uitgereikt is een getuig schrift, dat getuigt van uwen arbeid van een halve eeuw, een arbeid die derd voor zijn voorzichtig beleid, werd verricht onder groote lief- Het verschil met tegenwoordig is J De liefde voor de ingezetenen van dc voor uwe gemeente. Spr. dankt wel zeer groot, het aantal voorschrif- Hij brengt dezen hulde voor rijn werkkracht en zegt dat de Secreta ris een dankwoord daarvoor dubbel heeft verdiend. Roppelletjes kent de gemeente-secretarie van Heusden niet, iets wat hij dankt aan de accura tesse van den Secretaris. Hij brengt een woord van dank aan de pers, waarvoor hij niets aan lof heeft, en met wie hij steeds op vriendschappelijken voet heeft ge leefd. Hij is dankbaar en erkentelijk aan al diegenen, die op eenigerlei wijze hebben* bijgedragen en meege werkt om dezen dag tot een onver- getelijken voor hem te maken. Spr. wil eindigen met den vuri- gen wensch, dat de gemeente de el lendige crisis spoedig te boven mo ge komen, en het de ingezetenen moge welgaan tot in lengte van da gen. Hierna sprak de HoogEerw. Heer Deken Wouters den scheidenden Burgemeester toe en zei, dat hij zich gerechtigd achtte, de eerste te zijn, om dezen zijn diep gevoel van dank en warme hulde te brengen. Toen de heer v. Eggelen 16 jaar geleden tot Burgemeester werd benoemd, was spr. met zeer velen in de overtuiging dat deze de ware man was voor bur gemeester van Heusden en iedereen juichte deze benoeming toe. Deze verwachting is niet beschaamd ge worden. Het burgemeestersambt was voor den heer v. Eggelen geen sine cure, de inwoners van Heusden heb ben dit ondervonden. Spr. heeft den Burgemeester vaak in stilte bewon- HET LAATSTE BIJEENZIJN MET DEN RAAD, FAMILIELEDEN EN GENOODIGDEN. ten en wetten is thans ontelbaar. Bo vendien liep b.v. de gemeente-reke ning 1880 over een bedrag van 14 a f 15000,de laatste rekening 1932 liep zonder werkloozenzorg over 54 a f 55000,Als een ander staaltje haalt spr. aan, dat de fa. Samson in 1886 een catalogus bezat, waarin 550 verschillende gedrukte stukken waren opgenomen, thans is dit aan tal gestegen tot 6000, waaruit dus dui delijk blijkt dat de betrekking van Burgemeester tegenwoordig geen si necure is. Het is volstrekt de be doeling van spr. niet om zichzelf vooruit te zetten, mijnheer de Haan heeft zijn verdienste zoo juist mis schien wel wat overdreven, doch hij durft gerust te zeggen, dat hij zijn plicht heeft gedaan en dat hij den afgelegden eed, de belangen van Heusden te zullen voorstaan heeft nageleefd. Het is natuurlijk uitgeslo ten dat hij daarvoor waardeering zou eischen, doch het is hem wel een groote voldoening, dat hem deze waardeering door de gemeente wordt geschonken, vooral op deze buiten gewone mate. Hij kan daarom niet genoeg danken en had deze ook niet in die mate mogen verwachten, noch van de zijde van den raad, noch van de ingezetenen en dat van buiten zoove len aanwezig zouden zijn. Hij dankt al len allerhartelijkst. In het bijzonder mijnheer de Haan voor zijn mooie rede en hoewel de lof hem daarin toegezwaaid mogelijk overdreven is, hij heeft er uit mogen ervaren, dat zijn arbeid gewaardeerd wordt. Spr. 'dankt hierop de wethouders voor hun steun en medewerking, evenals de leden van den raad. Vooral is spr. dankbaar voor het prachtige geschenk, dat een groote verrassing voor hem is. Hij brengt dank aan allen die aan dit geschenk hebben bijgedragen. De Secretaris voor de gesproken woorden, maar bovenal voor den steun die hij van hem in zijn arbeid heeft mogen ondervinden. Heusden de liefde voor zijn arbeid den beer v- Eggelen voor de goede heeft Burgemeester v. Eggelen nooitdiensten, die hij de Prov. Griffie verloochend. Zijn onvermoeide werk-j heeft bewezen, wiens arbeid hij door kracht voor den groei en bloei van zÜn keurig werk heelt verlicht. Aan Heusden, geven aanleiding hem thans de Prov. Griffie heeft men den Bui- op waardige wijze te huldigen. Lange 'jaren waart ge Burgemees ter en dit ambt was voor U geen sinecure. Spr. is overtuigd, dat er vele jaren zijn geweest, waarop het pad van Burgemeester v. Eggelen allesbehalve over rozen ging, niette genstaande echter zijn jaren stegen, bleef zijn werkkracht jong en frisch tot op den dag van heden toe. Spr. brengt dank voor de pretti ge samenwerking, voor de aangena me verhouding die tusschen spr. en den Burgem. steeds heeft bestaan. Dank zoowel voor de burgerl. als ker kelijke werkzaamheden. Dank voor wat hij in het belang der Katholieke gemeester van Heusden leeren ken nen als een man met een nobel hart en eerlijken levenswandel. Spr. eindigde met den wensch dat Bur gemeester v. Eggelen nog lange jaren van zijn zoo welverdiende rust zal mogen genieten. Hierop verkreeg de heer Brune, burgemeester van de gemeente Eethen, het woord, die sprak namens de burgemeesters uit de omgeving. In zijn rede liet deze spreker uit komen, dat Burgemeester van Egge len ook in het Land van Heusden en Altena goed werk heeft verricht, als gevolg waarvan de Burgemees ters uit deze streek meerdere malen onder zijn leiding werden 'biieenge- DE BURGEMEESTER TIJDENS ZIJN AFSCHEIDSREDE. R. KFoto-persbureau Het Zuiden", 's-Bosch. Foto Vaesen, Heusden. R. K- Foto-persbureau „Het Zuiden", 's-Bosch.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2