lo. 5426 Woensdag 18 April. h rs. De Grootmoeder. TWEEDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON. Binnenland. BEHOORENDE BIJ HET We ergeren er ons steeds aan wan neer we in de nieuwsbladen lezen dat er weer een- ongeluk is veroorzaakt door een motorrijtuig, welks bestuurder onder den invloed van sterken drank bleek te zijn. Een onder „invloed" zijnd chauffeur, die im 'zoodanigen toe stand achter het stuur gaat zitten, stel len wij gelijk met een misdadiger, want de gevaren die hij te weeg brengt voor andere weggebruikers zijn vele en groote. We willen nu eens iets zeggen over den invloed van den alcohol op de meer of mindere geschiktheid om te chauffeeren en in verband daarmede op de ter zake absoluut noodige sa menwerking tusschen jurist en medicus. Om in een gegeven geval de vermin derde geschiktheid als gevolg van „on der den invloed van alcohol zijn" te beoordeelen daarvoor heeft de rechter, die het geval heeft te berechten, de voorlichting van den medicus buiten kijf noodig.' Zonder die voorlichting toch is de kans op vergissingen alles behalve denkbeeldig en het is toch zeker een algemeen belang dat die ver gissingen tot een minimum worden be perkt. We zeggen dit hier uitdrukkelijk, omdat er bij justitie en politie wel eens een zekere schuwheid bestaat te gen al wat „desknudige" is, voor zoo ver die niet uit eigen gelederen zijn gerecrüteerd. En dit is een geheel on juist standpunt dat aanleiding kan ge« ven tot heel wat onjuiste opvattin gen. Wat nu betreft het alcoholvraagstuk met betrekking tot chauffeurs staat medisch vast dat elke hoeveelheid al cohol de geschiktheid om te chauffee ren vermindert. We lazen omtrent dit vraagstuk een paar weken geleden een artikel in de „Haagsche Post," dat afkomstig is van medische zijde en waarvan we hier een brokje willen overnemen. „We hebben hier te doen met een vergif, dat kwalitatief en kwantitatief de fijnheid en snelheid van de reactie van den mensch op prikkels van buiten ongunstig beïnvloedt. Die verlenging van den reactietijd is meetbaar en ver hoogt reeds op zich zelf de kans op ongeva'len. Daardoor wordt immers wat men de „tegenwoordigheid" van geest noemt verminderd. En die is het die de situatie bij het plotseling opdoemen van onverwachte verwikkelingen moet beheerschen. In beginsel zou dan ook feitelijk het gebruik van alcohol voor het gaan chauffeeren moeten strafbaar worden gesteld, voor zoover het ver gif nog niet is uitgewerkt tegen het oogenblik dat men in „den wagen" stapt. Medisch gesproken is ieder on der invloed van den alcohol, die riog alcohol ih meetbare hoeveelheden in het lichaam herbergt. Juister,, wiens bloed nog alcohol bevat in meetbar concentratie. Want die concentratie is niet geheel afhankelijk van de gebruikte hoeveelheid, maar van de geresorbeer- de hoeveelheid en van het tijdsverloop. En dan is er nog een uitgesproken individueel en tijdelijk wisselende ge voeligheid voor de gifwerking: over- vermoeienis, infectieziekten als griep kunnen de werking van den alcoholfac tor in ongunstigen zin wijzigen, zoo dat iemand, die gewend was zonder eenig bezwaar flinke hoeveelheden „in te slaan" nu in eens het slachtoffer wordt". Er zijn tal van gevallen waarbij de politie direct met het volste recht kan en mag zeggen dat een chauffeur hem „om" heeft en de medicus kan uit den aard der zaak buiten die gevallen wor- den gehouden. Maar er zijn ook heel 1 wat gevallen, waarbij de politie voor groote moeilijkheden komt te staan. Nemen we b.v. een chauffeur, die naar alcohol riekt, die niet al te best uit zijn woorden kan komen en niet geheel zuiver van gang is, maar die toch een behoorlijk verhaal kan geven van de wijze waarop een door hem veroorzaakt ongeval heeft plaats gevonden. Stellig is dit een geval, waarbij het oordeel van een deskundige moet worden ge vraagd. Die deskundige moet den chauf feur dan onverwijld 'n rijproef laten af leggen en daaruit dan distilleeren in hoever de practische geschiktheid om werkelijk naar behooren een motorrij tuig te besturen, te wenschen over aat. Natuurlijk zijn er naast de rijproef nog wel andere proefmiddelen b.v. om met geopende en daarna met gesloten oogen langs een lijn te loopen, maar daarop willen we niet verder ingaan. En nu laten we den medischen mede werker van de Haagsche Post weer even aan het woord. Hij zegt dan ook nog: „Maar het ongeschikt blijken voor bepaalde fijne gecoördineerde bewegin gen en dus ook voor het besturen van een auto; ja zelfs het met behulp van fijne toestellen vaststellen van een belangrijk verlengden reactietijd is nog geen bewijs voor het aandeel dat de al cohol daaraan kan hebben. Ook de me- dedeeling van den man een bepaalde hoeveelheid alcohol te hebben geno ten over een bepaalden tijd waar bij men moet rekenen op een natuur lijke verbranding van 10 cc zuiveren alcohol per uur is slechts een klei ne aanwijzing. In twijfelgevallen, die meer voorkomen, naar mate de politie haar moeilijke taak serieuser opvat om een ieder, waaromtrent in dit verband twijfel rijst maar een oogenblikje mee te nemen naar „meheertje" zoo als ze in Amsterdam zeggen komt men er niet zonder deskundig onder zoek naar de lichamelijke verhoudingen en vooral ook naar de aanwezigheid van alcohol in het bloed. Voor dit doel beschikken wij tegenwoordig over de fijne micromethode van Widmark, waarvoor maar een druppel bloed noo dig is. Dan kan tevens naar koolmo- noxyde worden gezocht, die bij uit zondering ook soortgelijke vergifti gingsverschijnselen kan geven. Urine- onderzoek kan den twijfel opheffen. Op dezen weg is men in de groote centra in het buitenland reeds lang 55. Zij bekeek een prachtige schildërij van Titian, maar luisterde met aanr dacht naar het gesprek, dat er naast haar werd gevoerd. Dat gesprek werd door Cécile en Lanbrac, zooals het jonge mensch heet te, gevoerd op een wijze, die Geneviè- ve duidelijk liet blijken, dat zij niet heel kiesch in hun uitdrukkingen en manieren waren. Geneviève kon niet begrijpen, dat zij wezenlijk de dochter eener gravin was. O! zeide zaj ik heb mij een heel ander denkbeeld gemaakt van de dames der groote wereld! Een dochter van een gravin.,- Maar eensklaps begon zij te twij felen. Was die mevrouw de Prémorin eein echte gravin? Zij had Cécile gezien en haar hoo- ren spreken, en dat jonge meisje be stemde haar moeder voor Albert! En voortdurend prevelde zij: Arme Albert1. Ondertusscben waren de babbelaars de alkoof uitgetreden. Cécile zag Gene viève zich verwijderen en zeide tot haar medgezel: Wij zijn beluisterd. En zij vestigde c*n blik v»i Haat op Geneviève. Een nieuw personnage kwam op het tooneel. Hij scheen dertig a cwee en dertig jaar oud te zijn. Hij was ele gant gekleed, en droeg een rij van, vreemde ridderorders. Hij naderde juffrouw de Prémorin cim haar te begroeten. Zij richtte epn kwaden, trotschen blik op hem en zei de: Te Dieppe heeft mijnheer de ba ron de Verboise gedaan, alsof hij mij niet herkende; het verwondert mij, dat hij van idee is veranderd. Juffrouw, antwoordde de ba ron het verstand zegt ons tegen on ze gevoelens te kampen. Men kan bui tendien van gevoel' veranderen. Maar ik blijf bij mijn eersten in druk, hernam Cécile. En zij draaide den baron den rug toe. Toen zij zijn stem hoorde, richtt|e Geneviève het hoofd op. Zij kon nau welijks een kreet van verwondering weerhouden, toen zij den jongen man van de villa des Traïches, haar redder herkende. Hij steeg een trede hooger in haar achting, nu hij door Cécile was belee- dig'd, die zij verachtte en haatte, zoo veel haar zachte natuur het mogelijk .maakte. Zij aarzelde niet op hem toe \te gaan. voorgegaan en de politieartsen rekenen dit onderzoek tot een belangrijk on derdeel van hun taak." Wij voor oris zijn er in hooge mate mede ingenomen dat de wetenschap methoden kent om te onderzoeken in hoeverre alcoholgebruik invloed heeft op een bepaalden chauffeur met betrek king tot zijn taak. Maar al te veel nog treffen we chauffeurs aan die het verderfelijke van alcoholgebruik onder hun werk niet beseffen. Dat zoodanige menschen, dank zij den vooruitgang der medische wetenschap, een eeriijke en billijke straf kan worden opgelegd, juichen wij van harte toe. vraag ontkennend te moeten beantwoor- op te vangen en aldus te redden. BOTSING MET DE TRAMBUS. Zaterdagavond is op de Boergoensche vliet te Rotterdam een vrij ernstig on geluk gebeurd, dat nog zeer goed is af geloopen. De 60 jarige J. "Wiersma uit Rhoon keerde met zijn met een ponny bespannen yswagen huiswaarts. De man is eenigszins hardhoorend en heeft ver moedelijk de autobus-op-rails der R T.M niet gehoord. Bij het oversteken van de rails werd de wagen door den railroader gegrepen en niettegenstaande het krachtig remmen van den bestuurder, ongeveer 20 Meter meegesleept. De wagen werd ge heel vernield en Wiersma moest uit de stukken en brokken worden gezaagd. Hij bleek een gebroken been en eenige wonden aan het hoofd te hebben be komen. Per auto van den Gem, Geneesk. Dienst werd hij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en ter verpleging op genomen. De ponny liep eveneens eenige kwetsuren op. De tram bus werd licht beschadigd, doch kon de reis vervolgen. o LIEFDESDRAMA TE BERGEN OP-ZOOM. Jongeman schiet op zijn vroegere verloofde. Zondagnacht heeft de 21 jarige kleer maker R. de W. te Bergen-op-Zoom een moordaanslag gepleegd op de 17 jarige mej. M. Bergs. Toen het meisje van een partijtje naar huis keerde, werd zij ter hoogte van het slachthuis door haar vroe- geren verloofde staande gehouden. De jongeman loste twee schoten op 't meisje, dat getroffen werd en neerviel. Een derde schot trof den jongeman. Zijn lijk is overgebracht naar de sectie kamer van het politiebureau. Het meisje is naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zeer zorgelijk. INBRAAK TE ROTTERDAM. Zaterdagavond heeft men zich tijdens afwezigheid van den bewoner, F. J. V., door het dakraam toegang verschaft tot een pand aan den Goudscherijweg. Uit een kast werd een bedrag van f700. ontvreemd. De politie stelt een onder zoek in. O TOEPASSING DER ZEGELWET OP KWITANTIES, WAAROP OMZETBE LASTING WORDT IN REKENING GEBRACHT. Van verschillende zijden is in verband met de inwerkingtreding der Omzetbelas ting de vraag gesteld of kwitantiën we gens leverantiën van f10.of minder vrijgesteld blijven van zegelrecht, indien iet eindbedrag van de kwitantie boven f 10.stijgt, doordat de Omzetbelasting afzonderlijk in rekening gebracht wordt. De Minister van Financiën meent deze dende eenige vrijstelling welke hier in aanmerking zou kunnen komen is die van art. 37,10e lid, der Zegelwet. Hij acht deze vrijstelling niet van toepassing, om dat deze naar zijn meening uitsluitend betrekking hééft dp kwitantiën, welke worden afgegeven door het lichaam, dat de belasting of de daarmee gelijk te stel len inkomsten heft en niet op de kwitan tiën, welke betrekking hebben op de belastingen, die door degenen die ze be taald hebben van derden worden terug gevorderd. (Verg. P. W. 11452). Om vorenstaande redenen maakt het ook geen verschil of de Omzetbelasting, welke in rekening word gebracht, al dan niet door middel van omzetbelastingzegels op de nota is verantwoord. Ook indien dit wel het geval is, betaalt de leveran cier door het koopen en plakken der zegeN de belasting en vordert deze ver volgens van den afnemer terug De Minister machtigt de ambtenaren in overtredingen, welke te dezen opzichte vóór 1 April 1934 zijn begaan, te berusten MET REVOLVER GESCHOTEN. In een café aan de Raamstraat te 's Gravenhage heeft een onbekende be zoeker a bout partant een revolverschot gelost op een anderen bezoeker, die evenals eerstgenoemde slechts zeer kort daar aanwezig was geweest. Het slacht offer werd in de rechterborst getroffen en is achterovergevallen, waarna de dader onmiddellijk de vlucht nam en op straat uit het gezicht verdween, voordat de onthutste caféhouder gelegenheid had gehad hem achterna te rennen. De getroffene is de 30 jarige parket vloerenlegger Th. L. uit de Tasmanstraat Hij is door den G. G. D. naar het Ge meentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar bleek, dat zijn toestand wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk was. In de omgeving van het café verza melde zich een menigte nieuwsgierigen, die echter door bereden politie op een afstand werd gehouden. Inmiddels stelde de justitieele dienst een onderzoek in, echter zonder positief resultaat. Het café is ontruimd en tijdelijk gesloten o Acht woningen afgebrand te Hardtnxv-eld. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werden de bewoners van een vijftal wo ningen in de buurt Oudendijk, onder de gemeente Hardinxveld, wreed uit hun slaap opgeschrikt doordat te ongeveer één uur vermoedelijk door het omvallen van een nachtlichtje brand was ont staan in een blok van 12 woningen Het vuur breidde zich zóó snel uit, dat aan blusschen niet viel te denken, nog minder aan het redden van eenig ïuisraad, geld of kleeren. Doordat er een dubbele tusschenmuur was, bleven vier van de twaalf woningen behouden, de anderen brandden geheel uit om daarna in te storten. Van de acht verbrandde woningen waren er momenteel drie on bewoond. Bij de anderen ging al het ïuisraad enz. verloren. De huizen waren wél verzekerd, doch inboedels slechts van twee gezinnen. Zooals zich begrijpen laat, speelden zich in dit nachtelijk uur hartverscheu rende tooneelen af. In een der woningen waar zes kleine kinderen op zolder sliepen, was pas kort een tweeling geboren, doch allen konden worden gered. Een 18 jarig meisje, door de rook verstikt, liet zich van de eerste verdieping in haar angst door een luik naar beneden vallen, waar haar vader haar nog juist wist Op het zien van het jonge meisje reefde hij, maar, altijd meester over zichzelf, groette hij haar eerbiedig. Mijnheer, zeide Geneviève mijn vader weet, wat ik aan u ver schuldigd ben, en hef speet hem vree- selijk, dat hij u niet heeft kunnen be danken; hij zal blij zijn, wanneer hij dat vandaag kan doen. Hij boog en vergezelde Geneviève, terwijl juffrouw de Prémorin, bleek van woede, tot haar metgezel zeide: Wie is die vrouw? Ik moet haar naam weten! De baron had Geneviève zijn arm aangeboden, en ,zij richtten hun schre den naar mijnheer Lionnet, die met den koopman over een ernstige zaak sprak. Zoodra hij zag, dat zijn dochter aan den arm van een onbekende op hem toe wandelde, nam mijnheer Lionnet afscheid van den koopman. Met aangedane stem stelde Geneviè ve aan haar vader haar edelmoedigen verdediger voor. Mijnheer Lionnet drukte de handen van den gewaanden baron met warmte en zeide: O, ik zegen het oogenblik, dat mij vergunt u te zeggen, wat ik op het hart heb. Zonder u, mijnheer, zou mijn arm kind waarschijnlijk vermoord zijn; zij is u zoo dankbaar, en ik ben het niet minder; wij zullen nooit verge ten, hetgeen gij voor mij hebt gedaaL Gij overdrijft, mijnheer, ant woordde de baron bescheiden elk De schuren, welke bleven staan, dienen nu voor huisvesting van de zwaar ge troffen gezinnen, meest arme menschenj Het vuur werd bestreden met een slang op de waterleiding bet duurde vrij lang eer de motorspuit in werking was en toen was hulp overbodig. Kort na het uitbreken van den brand arriveerde de Burgemeester, de EdelAchtb. Heer Van Aken, op het terrein van de verwoesting. Gelukkig waren hierby dus geen menschenlevens te betreuren, doch tijdens 't blusschingswerk liepen een vrouw en 2 jongens enkele verwondingen op. O ZWARE HEIDEBRAND BIJ SOMEREN Zondagmiddag omstreeks 2 uur ontstond brand op de beide van de gemeente Lierop, die zich spoedig uitbreide tot de heide gronden van de gemeenten Mierlo en Heeze. Inwoners van Someren, Mierlo en Heeze trachten den brand te dooven. Tegen middernacht woede de heide brand nog op buitengewoon felle wijze voort. Tot uren in den omtrek was de rosse vuurgloed, die den hemel kleurde, zichtbaar. Boven de vlammende vlakte verhieven zich als brandende fakkels de in lichter laaien staande vliegdennen. Nog steeds breide het vuur zich uit in de richting Geldrop, tusschen de gemeenten Geldrop en Mierlo. Het was op geen honderd H. A. te schatten hoeveel grond nog door het zie dende element zou worden verwoest. De bosschen van de gemeente Heeze liepen ook groot gevaar. Van overheidswege werd alles in het werk gesteld om het vuur zoo veel mogelijk in zijn vaart te stuiten. Werkeloozen werden gerequireerd, burgers boden de helpende hand, kort om, wat aan blus- schingskrachten beschikbaar was, werd aan het werk gesteld. Al naar omstan digheden legt men tegenvuren aan, graaft men greppels en tracht men het voort- vretende vuur te dooven met zand. Maandagmorgen werd uit Someren gemeld, dat de brand was gebluscht. Naar schatting zijn een kleine 400 H.A. heide en 10 H.A. dennen afgebrand. Ook de ïeide en dennen rondom den waterplas Beuven zijn een prooi der vlammen ge worden, zoodat een groot stuk natuurschoon is verwoest. Hoeveel de schade bedraagt is nog niet bekend. O— DOOI ELIJK ONGEVAL. Zaterdag is op het terrein van de 3ataafsche Petroleum Mij. te Pernis een doodelijk ongeluk gebeurd. Door het ireken van een ketting van een heistelling viel een takelblok op het hoofd van den 55 jarigen gehuwden heibaas Chr. Streefkerk, uit 's Gravendeel. In zeer ernstigen toestand is de man naar het Jiaconessenhuis aldaar overgebracht, waar tij kort na aankomst overleed. —O— j BRAND TE AMSTERDAM. Zaterdagmiddag werd ia de Stoelrom- lenfabriek van de firma Moes aan de Wenslauerstraat te Amsterdam, een begin van brand ontdekt. De brand is ver moedelijk ontstaan door het overslaan van een vonk van een schaafmachine op zaagsel. De brandweer, die het vuur, dat op de tweede verdieping woedde, met twee stralen bestreed, was den brand spoedig meester. O— MOTORONGELUK. Zondagmiddag heeft in de gemeente ^istelrode een leerling-motorrijder een ernstig ongeluk veroorzaakt. De jongeman 'OO*; iraaf man zou hetzelfde gedaan heb- >en. En gij hebt uw leven gewaagd; er was groot gevaar voor u. Ik verzeker u, dat ik daaraan niet ïeb gedacht. Kom, kom, ge bezit behalve uw grooten moed nog bescheidenheid ge noeg, om ,u aan dankbetuigingen te onttrekken. En alsof hij mijnheer Lionnet gelijk wilde geven, begon hij over iets anders e ,spreken .en zeide: Wat een mooi feest is dat van avorld. Prachtig! men moet mijnheer Lan- castan zijn, om zoo iets grootsch te kunnen (geven. Hij is onmetelijk r.ijk- Er is bijna geen groote stad in de geheele wereld e vinden, waar hij geen zaken doet. Terwijl ik te Milaan was, heb ik hem belangrijke diensten kunnen bewijzen, en hij is niet ondankbaar geweest; hij heeft mij dikwijls belast met in den vreemde over zijn zaken te waken,. Reist gij veel? Ja, heel veel; ik d,oe het gaarne. Het bestaan, dat ik hier lijd, heeft geen aantrekkelijkheid voor mij. A propos, mijnheer, indien ik u ergens van dienst can zijn, stel ik mij gaarne te uwer beschikking. Ik heb reeds vele meu bels bewonderd', die in uw huis ver vaardigd' waren; het zou heel gemak kelijk zijn er in alle hoofdsteden van EurOpa grooten opgang mee te maken. Nu ja, antwoordde mijnheer ionnet, gevleid door de waardeering, die zijn werk genoot, daarover kun nen wij later spreken. Ik hoop, dat gij mijn magazijnen eens zult komen aezoeken. t ,;y Dat zal ik gaarne doen. Al pratende waren zij de monumep- trap van de galerij afgegaan, en wa- ren den salon, waar gedanst werc^ binnengekomen. XVIII. EEN SLECHTE DAAD. Het feest was in volle fleur en lever* de een prachtig gezicht op. Witte, rose, gele, blauwe stoffen, bloemen overal* edelgesteenten die op de schouders schitterden, het verguldsel, waarmee de zalen waren versierd, dit alles vormde onder den schijn der gasvlammen, eea glans, die de oogen verblindde. Geneviiève, nog altijd aan den arm van den barOn, dacht aan haar broe der, en zag droevig naar dat schittie* r,ende tooneel. Haar cavalier vroeg ,haar of zij wil de dansen. Zij 'antwoordde ontkennend, Nog nooit had ,zij de kalmte der een» zaamTieW meer op prijs gesteld. Boven in de <zaal liep een galerij waar eenige personen waren heen ge gaan, om zich kaan de drukte te ont trekken. J (Wordt vervolgd), J i I; .1 Nieuwsblad /.V!' nol - l>- r:.«

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5