Uit het dageljjksch leven, Buitenland. Rivierberichten. Afscheid Burge meester van als Burgemeester der gem. Herpl en Bern. rukte de macht over het stuur kwyt en reed het trottoir op voor de woning van den heer v. d. Velde, waar het driejarig dochtertje van den bewoner zat. Het kind werd zoodanig aangereden, dat het vry spoedig na het ongeval overleed. yECHTPARTU TE TEGELEN, Zondagavond is de 36-jarige A. Styger door F. van B. in een café aan den Aaldenkerkerweg te Tegelen bij een vechtpartij zoodanig met een mes toege takeld, dat hy enkele oogenblikken later overleed. De dader handelde uit minne- nyd. Hij is door de politie gearresteerd. De dader en zyn slaohtofier waren beiden gehuwd. Herdenking wan H. M. de Koningin-Moeder te Modjow&rno. Het Zeudingsbureau te Oegstgeest giro No. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende Toen Woensdag 21 Maart te Modjo- warno (Oost-Java) het overlyden van H. M. de Koningin-Moeder bekend werd, vatte de kerkeraad der Javaansche ge meente onmiddellijk het plan op dienzelfden avond een gedenkdienst in de kerk te houden. Wonderlijk snel verbreidde zich de droeve mare. Om half zeven veree- nigden zich eenige honderden Javanen in bet kerkgebouw. Eenvoudig en sober bracht de Javaan sche predikant D. Mestaka in herinnering, wat de oorzaak was van deze stille stonde en las hij Romeinen 3 17 voor. Tref fend wist hjj uit het leven en van den arbeid van Hare Majesteit de Koningin- Moeder naar voren te brengen, wat haar het hart van duizenden deed winnen de opvoeding van Koningin Wilhelmina, het vervullen van de taak als Koningin- Regentes daarna het helpen en steunen van zieken, blinden, ouden van dagen, en dat hare liefde zich ook uitstrekte naar deze gewesten. Met zichtbare blijd schap wees hy erop, dat dit alles in ver band stond met haar Christelyk geloof. In aansluiting daarop zong de gemeente de Javaansche berijming van Psalm 36 10 en 11 „Bij U is de fontein des levens, in Uw licht zien wy het licht, strek Uwe goedertierenheid uit over degenen, die U kennen en Uwe gerechtigheid over de oprechten van hart". Om uiting te geven aan de deelneming in de droefheid van het Vorstelyk Huis, verzocht de predikant de gemeente om enkele oogenblikken te zwygen. Deze eerbiedige stilte werd verbroken door 't voorlezen van Prediker 3 115. Daar na ging hij voor in gebed voor alle na bestaanden, met name voor de dochter en kleindochter van wijlen Koningin Emma. Aan het einde werd gezongen de Ja vaansche vertaling van: Boven de star ren, daar zal het eens lichten". VISSCHERBOOT VERGAAN. Tien menschen verdronken. Buiten de haven van Leixos, nabij Oporto, is een visschersboot door een geweldige golf omgeslagen. Slechts twee van de uit 12 personen bestaande be manning konden zich zwemmend redden. De overigen verdronken. BOTSING TUSSCHEN EEN AUTOBUS EN EEN VRACHTAUTO. By een botsing tusschen een autobus en een vrachtauto zyn te Elyria in den Amerikaanschen staat Ohio zes personen gedood en twaalf zwaar gewond. STEUNTREKKERS IN AMERIKA. Uit gepubliceerde statistieken blykt, dat het aantal gezinnen, hetwelk op het oogenblik steun ontvangt 4.700.000 be. draagt, tegen 4.600.000 op denzelfden datum van het vorige jaar en 3.000.000 in October j.l. O— OVERSTROOMINGEN. Door overstrooming van de Kenahvallei zyn meer dan 100 huizen van het dorp El Keana verwoest. Het geheele dorp is als het ware weggevaagd. In het district Deshna is door over strooming groote schade aangericht aan den oogst. ZELFMOORD. Te Parijs heeft de financier Rochette, die wegens oplichting tot 3 jaar gevan genisstraf was veroordeeld, zichzelf van het leven beroofd. TWEE TERECHTSTELLINGEN. Te Kiel zijn twee moordenaars Ernst Hommel en Joh. Degen terechtgesteld. Zij hadden in 1932 te Warendorf een boer vermoord. AARDVERSCHUIVING. In het Italiaansche dorp Grondona, dat op heuvels is gebouwd, heeft zich een aardverschuiving voorgedaan. Elf men- gchen werden door neerstortende rots massa's gedood, terwijl nog enkelen ster vend in het ziekenhuis werden gebracht. Alle woningen zyn ontruimd en 200 menschen zyn in de barakken onderge bracht. ontploffing. In de afdeeling van een kruitfabriek te Vonges, by Dyon, heeft zich een ont ploffing voorgedaan. Een arbeider werd gedood, terwyl een tweede verwondingen opliep, neergestort0"" By een skitocht je by Bergen in Noor wegen geraakte 5 joDgelui in een dichten mist, tengevolge waarvan zij in een 300 Meter diepe ravyn stortten. Vier hunner werden gedood, de vyfde kon, zy het zwaar gewond, gered worden. veertien koeien gedood. Op een boerderij in Engeland werden de koeien electrisch gemolken. Plotseling ontstond er kortsluiting en 14 koeien werden op slag gedood. HET EIGEN HART. Bij een vooraanstaande partij in ons Vaderland, een partij die het welzijn der burgers heet na te streven, is na vele mislukkingen en dwaalwegen een gelukkige ommekeer gekomen, wat be treft strijd-methode en innerlijke ge aardheid der strijders. Van een met geweld doorgevoerde verbetering op ie der gebeid, is men gekomen tot de wijze en noodzakelijke resignatie: de verinnerlijking, het streven naar verbe tering in het eigen harts-gebied. Men is tot de overtuiging gekomen: hij die de wereld hervormen wil, moet eerst zich zelf hervormen; wie iets be- teekenen wil voor het geluk der mensch- heid, moet eerst iets beteekenen ten opzichte der zelfvorming, karakter en heldhaftigheid. Hierbij staat men voor een schoo- nen en verheven strijd. „Hij die zich- zelve overwint, is sferker dan die een stad inneemt", zoo staat geschreven; omdat zoo iemand1 groote offers bren gen moet ter bereiking van zijn doel, véél af moet staan, om alle plaatsen van zijn hart ruimte te bieden voor menschelijkheid en recht. Het is opvallend in de geschiedenis van helden en .hervormers, dat zij dan eerst van waarde waren voor de maat schappij, naarmate zij uitblonken in grootheid van karakter en adeldom der ziel. Noemt dit dleugd of heiligheid of menschenliefde, in elk geval was de prijzenswaardige fierheid van hun ge moed, een waarborg voor de echt heid hunner idealen. En zij, in wier leven duistere plaat sen van bedrog en huichelarij, hoog moed, schandte 'en eigenwaan aan te wijzen zijn, zij hebben als „verlichters" en „voorloopters" de wereld' steeds in een avontuur gestort, ,ter wille van hun eigen belangen en bevrediging eigener hartstochten. Wat waarachtig goed is, blijft be staan. Het vindt zijn grondslag pp eeuwige waarheden. Doch hetgeen ge boren is uit vijandschap of onbezonnen heid, moet eerst een groote en lang durige verinnerlijking ondergaan, op dat het verbeterde hart zelf erkennen mag wat goed en wat verkeerd was in vorm en basis van dat beginsel. HARRY POLL. Op 17 April. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2.05 val 1 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.96 was 5 Crévecoeur (Maas) 0.95 was 3 St. Andries (Maas) 1 04 val Venlo 10 86 val 3 Maastricht 43.97 val 3 Vrijdag 13 April, des namiddags te 6 uur, werd alhier een raadsver gadering (g'.ehouden, waarvoor meer dan de gewone belangstelling be stond. Behalve den Voorzitter, den Edel- Achtb. Heer H. J. van Eggelen, den Secretaris, den WelEd. Heer F. van Liempt, de beide Wethouders en alle raadsleden, was mede tegenwoordig Mevrouw van Eggelen, de ZeerEerw. Heer Timmermans, pastoor der pa rochie van Herpt en de leden van het Armbestuur. Nadat de vergadering door den Voorzitter was geopend, werden de notulen der vorige vergadering ge lezen, die onveranderd werden vast gesteld. Mededeeling werd gedaan van kas opname bii den gem .-ontvanger op 12 Maart 1.1., waarbij alles in be hoorlijke orde wérd bevonden. Op voorstel van B. en W. werd overgegaan tot wijziging van het ambtenaren-reglement, hoewel deze wijzigingen practisch voor deze ge meente weinig belang hebben. Op voorstel van B. .en W. werd tevens met algemeene stemmen be sloten tot verhaal der couponbelas ting. In de vorige vergadering werd aan gehouden het verzoek van het Bestuur der R.K. School, om vaststelling der vergoeding voor 1932. De gegevens, die na dien zijn ontvangen, geven weinig meerder houvast, zoodat B. en W. moeten voorstellen het bedrag te stellen op f6.91, n.l. dat der uit gave per leerling van de O.L. School te Engelen. Dit bedrag is wel iets te hoog, doch waar toch later een verrekening over 3 jaren moet plaats vinden en het nu reeds te zien is, dat het bedrag voor 1933 belangrijk hoo- ger zal zijn dan voor 1932, meenden B. en W. gerust met dit voorstel te kunnen komen. De raad gaat met dit voorstel ac- coord. De gemeente-begrootingen 1933 en 1934 worden gewijzigd conform het voorstel van B. en W. De begrooting 1933 met een be drag van f33,90 voor het aanleggen van een lichtpunt, de begrooting '34 in ontvangst en uitgaaf met een be drag van f 450 voor de distributie van vleesch in blik. Aangezien geen der heeren iets voor de rondvraag heeft, verleent de Voor zitter het woord aan den gemeente secretaris voor het doen van voor lezing van een ingekomen stuk. De Secretaris leest het Kon. Besluit voor waarbij aan Burgemeester van Egge len, eervol ontslag met dankbetuiging voor de goede diensten aan de ge meente bewezen, wordt verleend als burgemeester der gemeente Herpt. De oudste wethouder de heer J. C. van Bokhoven nam hierop het woord en zeide: Het was in de oogst maand van het jaar 1922, een uitstap je makende met een mijner vrienden, dat wij in een van Heusden's poor ten U tegemoet kwamen en zooals gebruikelijk is, als vrienden elkaar ontmoeten, dan wordt er een buurt praatje gehouden. Het ging eerst over het jammerlijk sterven van on zen geachten vriend Leendert van Herpt uw voorganger als burgemees ter te Herpt, ten slotte werd er ge sproken over de vacature van burge meester. Ik herinner mij nog de. woorden van mijn vriend die zeide: U als burgemeester van Heusden kan Herpt ook wel hebben. Dat trok bij U, zooals wij opmaakten de aan dacht. En eénigen tijd later volgde de benoeming. Twaalf jaren heeft U aan het hoofd onzer gemeente ge staan en wij kunnen niet anders zeg gen dan dat wij in U hebben gehad een burgemeester, die in alle ge meentezaken op de hoogte zijnde, ook de capaciteit had om met den gemeenteraad en andere besturen de zaken op vriendschappelijken toon te behandelen en tot een goed einde te brengen. Wij danken U daarvoor. Nu gaat gij van ons scheiden, gij gaat rusten na uwen arbeid. Uit erken telijkheid voor liet vele dat gij voor onze gemeente gedaan hebt, hebben de leden van den raad en verdere ambtenaren van de gemeente, het burgerlijk armbestuur zich verplicht gevoeld U een cadeau aan te bieden dat de goede verstandhouding met de besturen verraadt. Ik bied het een zilveren mokkastel U hierbij aan. Gebruik het nog lange jaren in gezondheid te samen met uwe gade. Ik hoop dat het steeds een aandenken aan uw Herptsche vrien den zal zijn. Op deze rede volgde een luid ap plaus. Hierop verkreeg de heer v. Liempt, gemeente-secretaris, het woord, die zeide, bij de installatie van Burge meester van Eggelen tot burgemees ter dezer gemeente te hebben gezegd, dat het voor de gemeente-ambtena ren een groot genoegen was, samen te kunnen werken met een zoo hoog staand man als burgemeester van Eggelen, iemand met zooveel admi nistratieve kennis. Die samenwerking is in de voorbije jaren steeds aange naam geweest en de burgemeester heeft de ambtenaren steeds ter zijde gestaan met zijn groote kennis en zijn goede hart. Spr. verklaart ver heugt te zijn hier in het openbaar hartelijken dank te kunnen betuigen, ook namens de overige gemeente ambtenaren. Hij geeft de verzekering, dat de prettige en vriendschappelij ke verhouding, die altijd tusschen burgemeester en ambtenaren heeft bestaan, steeds in aangename herin nering zal blijven voortleven. Spr. besluit met den wensch, dat het den heer v. Eggelen vergund zal zijn nog een lange reeks van jaren te genie ten van zijn -welverdiende rust na zijn lang leven van trouwe plichts betrachting. Hierna was het woord aan den heer A. J. j. v. Bokhoven, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur. Spr. verklaarde, dat de Burgemees ter heel goed op de hoogte was en is van den moeilijken tijd, die ook het armwezen doormaakt; een moei lijkheid, die zelfs met den dag nog grooter wordt. Het bestuur kwam dikwijls voor lastige en moeilijke fei ten en dan was het steedsvraag het maar aan den Burgemeester en deze werd altijd terstond bereid gevonden om advies te geven en wist steeds een goede oplossing te vinden. Het Arm bestuur is dankbaar voor den steun en de adviezen die de Burgemeester verstrekte, dankbaar ook omdat hii zich steeds alle moeite getrooste om de moeilijkheden van dit Armbestuur te verlichten, door de menschen zoo veel mogelijk te werk te stellen in werkverschaffing of voor hen een steunregeling te krijgen. De taak van het Burg. Armbestuur werd daardoor zeer verlicht en gemakkelijker ge- gemaakt. Daarom zal het Burg. Arm bestuur Burgemeester van Eggelen steeds dankbaar blijven en wenscht hij deze toe, dat hij de dagen, die hem nog resten, zal mogen slijten in het genot van een goede gezond heid. Hierna verkreeg de Z.Eerw. Heer Timmermans, pastoor, het woord, die verklaarde bij het afscheid van het hoofd der gemeente, als geestelijk hoofd den Burgemeester te mogen huldigen en dank te brengen. Spr. heeft het genoegen gehad, 10 jaren samen te werken, een samenwerking, die steeds van de beste verstandhou ding getuigde en waarbij steeds een lijn werd getrokken. Spr. moet den scheidenden burgemeester huldigen, ook omdat hij hem steeds terzijde heeft gesaan. Dankbaar blijft spr. van harte voor de daad en raad, die als deze werd gevraagd, terstond werd ver leend. Ook voor Herpt zijn er wel eens moeilijke tijden geweest, maar Burgemeester v. Eggelen werd steeds bereid gevonden, in die moeilijke tijden hulp te verleenen. Spr. dankt voor de milde giften, die Burgemees ter van Eggelen heeft geschonken aan den bouw der kerk, de milde giften voor de inwendige versiering der kerk, waardoor de Burgemees ter toonde, dat al woonde hij in Heusden, hij toch ook burgemeester van Herpt was. Spr. kan voor dit alles het verdiende loon niet geven, maar hij twijfelt er niet aan, of de Lieve Heer zal daarvoor ruimschoots het loon verstrekken. Spr. besloot met den wensch, dat de goede God Burgemeester v. Eggelen nog een lang leven, en het genot van een goe de gezondheid naast zijn dierbare vrouw en kinderen moge schenken. Hierop verkreeg de heer v. Herpt, als Voorzitter van het Waterschap van Herpt en het Herptsche veld het woord, die den Voorzitter niet als lid van den gemeenteraad huldig den, immers anderen deden dit reeds, maar namens het Waterschap waar van hij Voorzitter is. In dit ambt beeft spr. steeds de volle sympathie en steun mogen ondervinden van Burgemeester v. Eggelen. Menigmaal hebben de belangen van het Water schap paralel geloopen met de ge meentebelangen, waardoor overleg tusschen beide besturen noodig was. Dit overleg was steeds vruchtdra gend. Het bewijs daarvoor hangt hier in de raadszaal, n.l. de ingebruikne ming van de pompinstallatie, die door het Hoofd der gemeente in ge bruik werd gesteld, toen kwam die samenwerking zoo bijzonder schoon tot uiting. Voor die samenwerking moet spr. namens het heele polder bestuur hartelijk dank zeggen. De groote verdienste van den Bur gemeester is wel tot uiting gekomen, in het zeldzame feit dat dit ontslag werd verleend onder dankbetuiging voor de goede diensten bewezen, dit praedicaat wordt zeer zeldzaam ge geven. Spr. dankt voor de goede diensten aan het Waterschap bewe zen, voor de goede en aangename sa menwerking, die er steeds heeft ge- heerscht tusschen beide beisturen, voor den goéden geest, die de Bur gemeester in de gemeente heeft ge bracht, moge die goede geest steeds blijven voortduren en moge het den Voorzitter gegeven zijn met zijn ga de en kinderen te genieten van de welverdiende rust. Hierna sprak de Voorz. een dank woord en zei dat het geen gemeen plaats is als hij zegt, dat het voor hem een groote moeilijkheid is ge weest ontslag te nemen van deze ge meente. Maar hij meende, hoe noode hij ook afstand deed, dat als men een zekeren leeftijd heeft bereikt, een leeftijd zooals hij die heeft bereikt, de tijd ook is gekomen, om afstand te doen en plaats te maken voor an deren. Hij dankt den waarnemend Voorzitter hartelijk voor zijn van zooveel vriendschap getuigende woorden en ziet daarin een uiting van de vertrouwelijkheid en goede verstandhouding die hij steeds bij de wethouders heeft mo gen ondervinden. Hij heeft de verga deringen hier steeds mogen leiden in den geest van vrede en vriend schap. Zeker er was weieens ver schil van meening, maar dit ver schil werd steeds op die wijze tot uiting gebracht, dat niemand zich daarover kregel behoefde te maken. Het heeft hem steeds getroffen, dat hij hier altijd werkte onder een geest van gemoedelijkheid, een aan gename en prettige omgeving. Hij kan daarvoor niet genoeg danken. Spr. is overtuigd, dat hij niet anders heeft gedaan, dan waartoe hij zich door zijn gevoel van plichtsbesef ge drongen voelde, daarom had hij een dergelijke huldiging en dergelijk blijk van stoffelijke waardeering niet mo gen verwachten. Hij dankt allen, die aan dit blijk hebben bijgedragen, ook namens zijn vrouw, voor wie het misschien geen verrassing is geweest, hij geeft de ver zekering, dat dit geschenk in zijn huis een eereplaats zal vinden en een blij vende herinnering aan de aangename samenwerking tusschen raad, ambte naren en armbestuur zal vormen. Hij dankt vervolgens den Secretaris voor zijn gevoelige 'woorden. Spr. is over tuigd, dat hij geen tijgerachtige na tuur bezit, dit wordt echter altijd niet erkend en daarom schenkt het hem vooral zoo'n groote voldoening van de zijde van de ambtenaren de erkenning te mogen hooren, dat hij het steeds met hen goed heeft gemeend', hij voelt dit aan als een waardeering en stelt het daarom ook op hoogen prijs. Spr. dankt vervolgens den Zeereerw. Heer pastoor. Hij had niet verwacht, al is hij dan ook overtuigd, dat hij steeds zijn plicht heeft gedaan, dat hij diens hulde in ontvangst zou moeten nemen, immers hij had daarvoor geen bedankje mogen of kunnen verwachten. Het is echter prettig, dat iemands plichtsbe trachting wordt erkend. Steeds hebben pastoor en burgemeester goed met el kaar kunnen samenwerken, omdat zij beiden steeds op eigen terrein zijn ge bleven, omdat zij nooit hebben getracht iets te doen, dat tot den ander zijn terrein behoorde, spr. waardeert dit in hooge mate, want het komt ook wel' eens anders voor. Hii hoopt, dat de goede verstand houding, welke steeds tusschen hen heeft geheerscht, zal blijven voort duren; hii van zijn kant geeft de verzekering, dat mijnheer Pastoor op zijn hoogachting mag blijven rekenen. Hierna richtte spr. zich tot het Armbestuur. De Voorzitter van dit bestuur heeft hem wel iets te veel lof toegezwaaid, al wil hij niet ont kennen, dat hii heeft gedaan wat hii heeft kunnen doen, om de taak van het Armbestuur te verlichten. Spr. vindt het prettig, dat het Armbe- stuür zijn taak volkomen begrijpt, dat Armbestuur mag zich gelukkig prij zen in zijn penningmeester een man te 'bezitten, die op administratief ge bied goed op de hoogte is. Hii dankt de heeren van het Armbestuur voor hun vriendschap en de waardeering van zijn arbeid, die hii ook van hun ne zijde mocht ondervinden. Tot slot het woord richtend tot den heer van Herpt, bracht hij dezen eveneens ih»artelijk dank voor zijn waardeerende woorden. Als burge meester heeft hii uit den aard der, zaak niet zooveel voor het waterschap kunnen doen, als hii wel wilde. Het doet hem genoegen, dat wat hii heeft gedaan, wordt gewaardeerd. Hij1 brengt den heer van Herpt dank, voor de ingebruikneming van de pompin stallatie, die, zooals thans gebleken is, voor de gemeente van zoo groot belang ;moet worden geacht. Al gaat spr. als burgemeester heen, hij hoopt den weg naar Herpt en de Herptsche menschen nog steeds te zullen vinden, want hij heeft hier gaarne vertoefd, reeds van zijn jeugd af, al is de gang naar Herpt door zijn benoeming tot burgemees- van die plaats van zelf geregelder geworden. Spr. durft te zeggen, dat hij gedaan heeft, wat hij kon doen, en dat hij zijn eed, de belangen van de gemeente Herpt voor te staan, getrouw is gebleven. Hij hoopt, dat het de ingezetenen van Herpt in alle opzichten moge welgaan en dat de ellendige crisis waaronder ook deze bevolking zoo geducht heeft te lijden, spoedig een einde moge nemen, dat het hen moge welgaan en zij spoedig een beteren tijd mogen beleven. Tot slot richtte spr. eenige woorden tot de pers, omdat hij van de pers steeds de grootste welwillendheid heeft mogen ondervinden en tus schen hem en de pers steeds een goede verstandhouding heeft ge heerscht. Hierna werd den eerewijn rond gediend en bleef men nog een oo genblik gezellig bijeen. Na afloop der raadsvergadering kwamen de verschillende vereenigin- gen den burgemeester huldigen. De- —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6