ALMKERK. Op Vrijdag 13 April j.l. heeft de Onderl. Varkensverzekering „Al ler Belang'' alhier, haar jaarlijksche ledenvergadering gehouden in café M. v. d. Heuvel te Nieuwendijk, on der leiding van haren Voorzitter den heer J. Snoek. Na gebruikelijke ope ning gaf de secretaris zijn notulen en jaarverslag ten gehoore, waaruit bleek dat genoemde vereeniging zich in een bloeienden welstand mag ver heugen. Haar ledental bedroeg per 1 Jan. 1934: 162. Ruimschoots heeft zij in het afgeloopen jaar aan haar verplichtingen kunnen voldoen, dit bleek voornamelijk uit het verslag van den administrateur, dat sloot met een saldo per 1 Jan. 1934 met een reserve van goed f 1200. Aan 14 leden werden doode varkens uitbe taald, die hiervoor een voldoende bedrag uitgekeerd kregen. Door den voorzitter werd tevens nog herdacht het overlijden van den heer Jan v. d. Stelt te Nieuwendijk, die zeer veel voor deze vereeniging gedaan heeft en die nog hiervoor dank werd gebracht. In zijn plaats werd tot bestuurslid gekozen de heer C. v. d. Stelt te Nieuwendijk, die zijn krachten gaar ne beschikbaar stelde. Wegens pe riodieke aftreding waren aftredend de heeren W. Noorloos Czn. en A. Colijn te Dussen, die met meerder heid van stemmen werden herkozen. De premie per maand en per var ken werd voor 1934 weer vastge steld op 25 ct., terwijl de contributie gehandhaafd bleef op 50 ct. per jaar voor het lidmaatschap. Aan het ein de van de vergadering werden de aanwezige leden gratis' consumptie aangeboden, waarna onder dank voor de opkomst de vergadering werd gesloten. CAPELLE. J.l. Dinsdagmorgen vond dhr. P. J. v. Alphen alhier, een ballon, opgelaten bij een wedstrijd te Elver- sele in Oost-Vlaanderen (België). Aan het verzoek de aan de ballon ge hechte kaart op te zenden, is na tuurlijk door den vinder gevolg ge geven. Bij zijn werkzaamheden had de landbouwer B. O. het ongeluk zich zoodanig aan een ploegschaar te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. GENDEREN. Ten gemeentehuize alhier had eene vergadering plaats van de Afd. Genderen van den Bijz. Vrijw. Land storm, onder voorzitterschap van den WelEerw. Heer Ds. Menken, voorzitter van de plaatselijke com missie van den B. V. L. De vergade ring die belegd was met het doel: uitreiking der verworven prijzen door de leden bij de schietoefenin gen, werd door den Voorzitter met gebed geopend. Hierna wijdde de Voorzitter een plechtig woord aan de nagedachtenis van H. M. de Ko ningin-Moeder en werd gezongen: Mijn schild en mijn vertrouwen Zijt Gij o God mijn Heer, enz. De Voorzitter heette allen hartelijk welkom, inzonderheid luitenant Groe nendijk, die een inleiding hield over de revolutionaire groepen in ons va derland. Spr. stond hierbij inzonder heid stil bij de N. S. B., die den laatsten tijd liet meest van zich doet spreken. Vervolgens werd een kop je koffie gedronken en nog gezongen het bekende Da Costa-lied: „Zij zul len het niet hebben, Ons oude Ne derland'', enz. Hierna had uitreiking der prijzen plaats. Ten slotte werd nog besproken hoe het deelnemen aan het lidmaatschap voorde B.V.L. kan worden bevorderd, waarna de Voorz. deze geanimeerde vergade ring eindigde met dankgebed. 's-GRAVENMOER. Het Chr. Gem. koor en Kin derkoor „Halleluja'' gaf in het ge bouw der Geref. Kerk een zangavond met medewerking van den heer Jos. Luijten (tenor) te Breda. Gewijde lie deren werden gezongen, die ondanks hun eenvoud toch ter wille van hun verworven burgerrecht in onze chris telijke kringen, alsmede aan hun in houd „als goede oude bekenden'', alleszins waardig zijn om door koor gezongen te worden. Het program ma werd uitstekend afgewerkt en het kerkgebouw was tamelijk gevuld. In de bocht Julianalaan-Vaart- weg bij het café van G. Smits had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto bestuurd door S. uit Waspik en een luxe auto bestuurd door N. uit Sprang-Capelle. De au to's reden met een geweldigen klap recht op elkaar in en het mag een wonder heeten, dat behoudens een bloedneus van N. er geen persoon lijke ongelukken plaats hadden. Bei de wagens waren aan de voorzijde totaal vernield. De heer Snels, volontair ter gemeente-secretarie te Waspik werd benoemd in gelijke betrekking alhier. GORINCHEM. Donderdag, 19 April werd al hier devierde maandelijksche paar denmarkt in dit jaar gehouden. Bii een aanvoer van 391 paarden, hitten en veulens en een over het algemeen vrij levendigen handgl, besteedde met de navolgende prijzenLuxe paar den f 300—f350; werkpaarden f200 f300; 1 1/2-jarige paarden f120 f200: 2 1/2-jarige paarden f200 f300; veulens fóof120; slacht- paarden f50—f140; hitten f70 f 180; per stuk. Ditmaal waren geen buitenlandsche paardenhandelaren aanwezig. Aan de Veilingsvereen. G. en O. besteedde men voor: kropsla f3 f4,50; idem 2e srt. f2f3: roode kool f5; violen f 1,10—f1,50: ver- geet-mii-niet f0,50f1,85; madelief jes 0,60—f 1,30; muurbloemen f 1,30 f 1,80; per 100 stuks, stoofsla 5 1/2 91/2 ct.; spinazie 25 ct.poste lein 22 ct.; witlof 812 ct. idem 2e srt. 37 ct.; culemansappelen 11 13 1/2 ct.; zure moesappelen 10 1/2 ct.; alles per k.g. aardbeien 13 ct. per stuk; wortelen f8,50—f 11; ra barber f 1,50—f3,50; radijs f1,50 f2,50; selderie fif 1^50: per 100 bos. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA. Herhaalde malen is er in ver schillende bladen op gewezen, dat door de Regeering verplichtend is gesteld dat tuinbouw (waaronder vroege aardappelen) en fruitbedrij- ven worden geregistreerd. Sommigen hebben dit nog nagelaten. Hiervoor wordt alsnog een korten tijd gele genheid gegeven en wel aan het kan toor der Veilingvereen. „De Lang straat'' te Drunen, alsook bij den heer M. van Wijk Azn. B 81 te Gen- deren, Secretaris van bovengenoem de Veilingvereeniging. OUDENDIJK. In een gehouden vergadering van het voorl. bestuur der vereen, voor Neutraal Bijzonder Onderwijs, werd tot voorzitter gekozen de heer H. van An- del, tot secretaris H. de Lorm en tot penningm. J. H. Verhoeven. Het fanfarecorps „Kunst na Strijd", dir de heer C. G. v. Dijk te Almkerk, zal deelnemen aan het con cours te Huis ter Heide en wel in de Eere-afdeeling. Tevens wérd 'het uit- genoodigd!, 's avonds een concert te ge ven, waaraan gaarne gevolg zal worden gegeven. RAAMSDONKSVEER. J. v. ~d. L. had' het ongeluk een ketel met kokend water over beide bee- nen te krijgen, waarbij deze zoodanige brandwonden opliepen, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. SLEEUWIJK. Het zoontje van den heer G. V. te Werkendam was met nog ec- nige vriendjes op een vrachtauto ge klommen. Ter hoogte van De Hoef alhier viel hij van den wagen. Met een gapende hoofdwonde werd het ventje in deerniswekkenden toestand opgenomen. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. Op Dinsdag 24 April a.s. des namiddags 2 uur zal nabij het ge meentehuis een algemeene keuring van trekhonden worden gehouden. Het bestuur der Oranjevereen. alhier, had aanvankelijk besloten ee ne bazar te houden ten bate van een te houden Oranjefeest op 19,20 en 21 April. Deze datums zijn nu echter vervallen en zijn vastgesteld op 31 Mei, 1 en 2 Juni a.s. Er is bereids reeds een aanvang gemaakt met het circuleeren van een lijst, waarop ieder, die belang stelt in het Oranjefeest verzocht wordt te tee- kenen voor een geldelijke gift. Ook is er nog een aparte lijst waarop ieder, die een geschenk wenscht te geven voor de te houden bazar, daar op zijn naam kan zetten. Wij hopen dat èn bazar èn Oranjefeest schitte rend zullen slagen. Bij de werkzaamheden hakte een werkman zijn collega Dekker alhier, zoodanig met een houweel in zijn rug, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stel len. SPRANG. Onder vele belangstelling her dachten j.l. Donderdag de echtelieden J. v. Drunen en J. Hoevenaars hunne 40-jarige echtvereeniging. VEEN. Bij de gehouden candidaatstel- ling voor den z.g.n. dubbelen raad werd een lijst ingeleverd mét de vol gende namen 1M. Smits. 2. T. D. A. Schouten. 3. J. G. Vos. 4. J. M. Schreuders. 5. J. Verbeek. 6. W. den Dekker. 7. A. Kraaij. 8. W. F. Colet. Donderdagmiddag ontlastte zich boven deze gemeente een kort doch hevig onweer. Bii C. Honcoop sloeg het hemellicht op de electrische leiding met het gevolg, dat tal van lampen vernield werden. Eveneens werd belangrijke schade toegebracht, aan de telefoon van den postdienst, mede in dit pand gevestigd. WIJK EN AALBURG. Op Maandag 23 April te 6.30 uur zal in het Gymnastieklokaal te Aalburg de verloting plaats hebben van de fanfare „Onderling Genoegen" alhier. WELL. Dinsdagavond omstreeks zeven uur werd de 45-jarige caféhouder W. van Genderen uit Well-Ammerzoden, toen hij zich te voet naar zijn woning wilde begeven, bij het oversteken van den weg door een juist passeerendle hittekar gegrepen. In zorgwekkenden toestand en met inwendige kneuzingen werd het slacht offer naar het Protestantsch Ziekenhuis te 's Bosch vervoerd, waar aanstonds moest worden ingegrepen. Men vreest voor zijn leven. WASPIK. Dinsdag 24 April zal in het hotel v. Iersel eene buitengewone spoedeiscliende vergadering worden gehouden van hoofdingelanden van het waterschap „Het Zuiderafwate ringskanaal. Aan de orde zal wor den gesteld: Bespreking van afslui ting van eenige riviermonden binnen het gebied van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat. Zondag 1.1. is na den voet balwedstrijd te Waspik-Boven een rijwiel gevonden. Inlichtingen kun nen worden ingewonnen bij veld wachter J. F. de Moor. WOUDRICIIEM. De opbrengst van de Emma- bloom-collecte ten bate der Tubercu losebestrijding was in de verschillende gemeenten als volgt: Woudrichem 24.08 gld., Oudendijk 17.30y2 gld., boot Ver. Altena 18.58G gld., motorbooten Janihudi I en; II 26.25 gld., Sleeuwijk 23.81 gld., aan de veer boot 28.43V2 gld., Rijswijk 11.85ya gld., Giessen 6.36 gld., Andel 14.16 gld., totaal, der ontvangsten 171.24 gld'. Het resultaat i s, dank zij het werk onzer ijverige collectanten, de tijdsomstandig heden in aanmerking genomen, vrij goed te noemen. Bij de gehouden inschrijving voor het plaatsen en exploiteeren van een consumptietent op het concoursterrein van de muziekvereen., waren 9 bil jetten ingeleverd. Hoogste inschrijver was de heer W. van Straten te Alm kerk voor de som van 313 gld. In de afgeloopen week wer den aan de vischmarkt alhier, een drietal zalmen aangevoerd, welke f 1.35 tot f 1.40 per pond opbrachten. De uitvoering van het kinder koor „Frisch Gezongen" onder lei ding van den heer W. G. van den Heetcamp zal plaats hebben in het gymnastieklokaal der ie Openbare School alhier op 25 April a.s. In de Dinsdagmiddag gehou den raadsvergadering heeft de Raad besloten bii de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Sta ten tot opheffing der openbare school te Oudendijk. Vastgesteld werd een geheel nieu we Bouwverordening. Besloten werd tot het aangaan ee- ner gemeenschappelijke regeling met de gemeente Gorinchem tot het toe laten van leerlingen uit deze gemeen te op de openbare lagere en uit gebreid lagere scholen in die ge meente. (Volledig verslag in een volgend (nummer). In de buurtschap Oudendijk, tellende ruim 600 inwoners en be- hoorende tot de gemeente Woudri chem, bestaat sedert 1879 een open bare lagere school, de eenige onder wijsinrichting daar ter plaatse. De school heeft twee leerkrachten en telt ongeveer 60 leerlingen. ïn het begin van dit jaar werd uit hoofde van bezuiniging door Ge deputeerde Staten van Noordbrabant aan den Gemeenteraad voorgesteld de school op te heffen, waarop de Raad niet inging uit overweging dat bij op heffing der betrokken school voor het Rijk een zeer geringe en voor de ge meente in het geheel geen bezuini ging op de uitgaven zou worden ver kregen, aangezien alle ouders en ver zorgers van schoolgaande kinderen aan den Raad hadden te kennen ge geven, dat zij bii eventueele ophef fing der school aan den Oudendijk hunne kinderen naar de openbare la gere school in de Vesting zullen zen den, waardoor op die school ruimte zou te kort komen en een leer kracht meer zou moeten worden aan gesteld: Tevens is door het Gemeen tebestuur gewezen op het groote ver schil in aard en bevolking van de twee gedeelten der gemeente. In de Vesting namelijk wonen hoofdzakelijk riviervisschers, wier aard en levens wijze een geheel andere is dan die van de bevolking van den Oudendijk, welke voornamelijk tot den landbou wenden stand behoort. Ondanks de aangevoerde bezwaren hebben Gedeputeerde Staten toch be sloten tot opheffing der betrokken school over te gaan, welk besluit door de inwoners van den Ouden dijk toet schrik en leedwezen is ver nomen. In een gehouden vergadering van ouders en verzorgers van leer lingen der betrokken school werd met algemeene stemmen besloten tegen het besluit van Gedeputeerde Staten bii de Kroon in beroep te gaan. Aangezien aan het zenden van de kinderen naar de openbare lagere verschillende kinderen op ongeveer school in de Vesting, welke voor 4 K.M. afstand van hunne woning is gelegen, in verband met een druk ken en voor het snelverkeer onge- schikten verkeersweg en het over blijven der kinderen gedurende (de middaguren, groote bezwaren zijn verbonden, is thans te Oudendijk een vereeniging opgericht met aanvanke lijk 55 leden, met het doel bij even tueele opheffing der school aldaar te komen tot het stichten eener neu trale bijzondere school, voor welker stichting het bii de wet vereischte aantal kinderen aanwezig is. Indien in hooger beroep het be sluit van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant wordt gehandhaafd en de school zal worden opgeheven, krijgt toen derhalve deze situatie, dat alle kinderen der school te Oudendijk zich als leerling der openbare school in de Vesting zullen doen inschrijven voor den tijd, liggende tusschen de opheffing der school en de stichting eener nieuwe bijzondere neutrale school en dat deze na de totstandko ming van laatstgemelde school allen weder naar die school zullen verhui zen. Een eventueele opheffing der betrokken school zal derhalve in plaats van bezuiniging in twee in stanties geweldig groote kosten voor de gemeente teweeg brengen. De raad der gemeente Woudri chem heeft eveneens met het oog op een en ander en uit overweging- dat opheffing der school voor de gemeente eerder verhooging van uit gaven dan bezuiniging zal veroor zaken, met algemeene stemmen beslo ten bii de Kroon beroep aan te tee kenen tegen het besluit van Gede puteerde Staten van Noordbrabant, waarbij de betrokken school is op geheven. WERKENDAM. Woensdagmiddag werd tijdens een onweersbui welke gepaard ging met veel wind, in een wei aan de Schans, een koe geheel door de wind opgenomen en een eind verder neer- smakt. 't Dier werd hierbij ernstig aan de bekken gekneusd. Benoemd als typiste op het bureau van de Regeeringscommissa- ris voor de steun aan de Griend en Rietcultuur, gevestigd alhier, on ze dorpsgenoote Mej. N. Baggerman. Donderdag 26 April des nam. 7.30 uur hoopt in de Nutszaal al hier op te treden, Ds. A. M. Berk- hoff van Utrecht, eertijds Chr. Geref. Predikant, met het onderwerp„Wan neer komt het duizend jarig riik?" Benoemd als leidsters der Herv. pMeisjesvereen. „Mirjam," de dames A. C. Dol en M. C. van Loon. Terwijl de heer A. v. d. Astem op polder „Welgelegen" een koe in de weide bracht, werd hij ^loor het dier medegesleept en zoodanig te gen een andere koe aangesmakt, dat hii bewusteloos bleef liggen. De spoe dig ontboden geneesheer, de waarne mende arts H. R. Schols, constateer de een lichte hersenschudding. De WelEerw. Heer Ds. R. J. D. Beerekamp, welke het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft aangenomen, hoopt Zondag 10 Juni a.s. zijn intrede te houden; nadat hii is bevestigd door Ds. Meester van Wageningen. Zaterdag 21 April zal in onze gemeente de jaarlijksche Emma- bloem collecte worden gehouden, welke wij bij iedereen van harte kunnen aanbevelen. Woensdag 18 April des n.m. te 7.30 u. werd door de Werklieden- vereen. „Eendracht'' haar 3-maan- delijksche vergadering, tevens her denking van het 50-jarig bestaan dei- vereen., gehouden in de Nutszaal on der zeer groote belangstelling. Voorz. de heer F. v. Varik opent met '11 hartelijk welkomstwoord," te vens herinnerende aan 't heugelijk herdenken op dezen avond en deelt mede, dat 't bestuur heeft gemeend, hoewel de kas er niet royaal voor staat, dit gebeuren niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. Dank baar werd er op gewezen, dat de harmonie in deze 50 jaren zoowel van leden als bestuur, steeds zeer goed is geweest. Gewezen wordt ook nog op het feit, dat ieder lid kan worden, die met 'l reglement instemt, aangezien de vereen, ook niet ker kelijk of politiek is georiënteerd. Kas en leden zijn tengevolge dei- slechte tijdsomstandigheden terugge gaan, daarom mogen we echter de toekomst nog niet donker inzien. De voorz. hoopt dat de maatschappij beter mag worden en meer werk verruiming en ten slotte dat de ver eeniging in bloei moge toenemen. De notulen der vorige vergadering worden door den nieuwen secretaris, den lieer KI. de Vries voorgelezen, welke onveranderd worden goedge keurd. Verslag penningmeester over hel le kwartaal 1934: Ontvangsten 1' 435,15. Uitgaven f413,13. In kas op 31 Maart 1934 f22,02. Stand der bezittingen op 31 Mrt. j.l.: Kapitaal f 162,52. Reservefonds 1' 1721,25. Dordr. Scheepvaart Mij. f900. In kas 1'22,02. Totaal f2805,79. Boeken en bescheiden van den penningm. worden nagezien door de leden M. W. Booth, M. Kamsteeg en J. v. Oostrom; bij monde van laatstgenoemde werd dank gebracht. Voor de rondvraag was niets aan wezig. Thans volgt de „Herdenking van het 50-jarig bestaan der vereeniging.'' (Wordt -vervolgd). WAALWIJK. De werkman A. de B., werk zaam bij de firma T. wist niet min der dan 90 ratten te vangen. Een mooie opruiming. ZALTBOMMEL. Woensdagmiddag had alhier op den nieuwen verkeersweg een ontzet tend ongeluk plaats, dat zeer waar schijnlijk een menschenleven zal kosten. Des Woensdagsmiddags is het op de zen weg enorm druk met vee-auto-'s. welke van de Bossche markt komen,, en tijdens deze drukke uren was door de verkeerspolitie daar een post ge plaatst, die de wagens woog en con trole uitoefende op de passeerende au to's. Dit had een groote opstopping van tientallen vrachtwagens ten ge volge, terwijl de luxe wagens mochten passeeren. Een luxe wagen komende uit Den Bosch, kwam dus achter de file vracht auto's te voorschijn, terwijl op het zelfde moment een zware verhuisauto van de tegenovergesteld'e richting na derde. Om een botsing te voorkomen haalden beide wagens te ver uit en kwa men op het zachte gedeelte van den pas aangelegden weg terecht. De bot sing was zoo hevig, dat de 32-jarigen M. van K. uit Echteld uit den luxe wagen geslingerd werd en onder het langzaam wegzakkende voorstuk van de zwaren verhuiswagen terechtkwam. Eerst na geruimen tijd mocht het gelukken den ongelukkige onder den wagen uit te halen. Hoewel de borst kas was ingedrukt, leefde hij nog toen hij in het ziekenhuis werd opgenomen. De andere inzittende, de heer V. B. uit Lienden bekwam lichte verwondin gen aan hoofd en beenen, en kon na verbonden te zijn de reis vervolgen. De toestand van v. K. is zeer ern stig, vrijwel hopeloos. o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10