Ja, natuurlijk, M. HO luid.vruchten S. p. rankhsyzen Co'r ïa#k Jt.V. mijn BRIL is vi GORINCHBlIf^Zusterhuis 6. ediplomeerd "Opticien. öft nummer beslaat uil 3 maflen M U D O RODENTj A. «HUMERI j A. BAALr_, Vanaf heden speciale prijzen voor Kapokhedden. FIRMA «FOH. B^IOL HEflIDEI Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Agentschap m de ftnjterdansche Baak jt.V Amsterdam ysh -• V <4r r UND van aiteha Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs. per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. No. 5427 Vrijdag 20 April 1934 Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Winkelsluitingswet heeft nim mer onze sympathie gehad en zij zal die ook wel nooit krijgen. Wan neer men het beginsel dat in het vrije bedrijf ieder het recht moet hebben om zijn werkkracht naar zijn goeddunken te kunnen ontplooien, prijs geeft, dan opent men de deur voor allerlei dwaasheden en mis standen. En tot welke dwaasheden men dan kan komen, daarvan geeft het onlangs ingediend ontwerp be treffende den verkoop door automa ten een schitterend staaltje. Heel begrijpelijk is het, dat door de gedwongen winkelsluiting de ver koop door middel van automaten erg is toegenomen. De automaat toch komt zoo zeer tegemoet aan de be hoeften van den consument, die de dupe werd van de Winkelsluitings wet, dat het in het automaten-bedrijf gestoken kapitaal rendabel wordt. En nu zal er eene automatenwet komen welke ten doel heeft, dat bedrijf wat in den weg te gaan staan. Komt de ze wet er dan zullen alleen winkel houders verkoop-au tomaten mogen hebben, gevuld met artikelen welke ook in den winkel worden verkocht. Zoo zal dus een sigarenwinkelier geen automaat, gevuld met choco lade, buiten mogen hangen en een kruidenier geen automaat voor siga ren en sigaretten. Bijvullen van een automaat op een oogenblik waarop de winkel gesloten moet zijn, zal worden verboden. Voor het bijvullen zijn nog een paar regels, maar die zullen we maar met stilzwijgen voor bijgaan. Wie de memorie van toelichting bij het wetsontwerp leest, krijgt den indruk dat het geheele ontwerp feitelijk gezocht is en soms kan men zijn lachen niet bedwingen. Er is volgens bedoelde memorie op het gebied van den verkoop door au tomaten een „eenigszins'' verwarde toestand ontstaan. En als er in ons kleine Nederland ook maar iets „ee nigszins'' verward is, komt er eene wet om de zaak heel dikwijls nog verwarder te maken. Met meerdere voorbeelden zouden we dit kunnen aantoonen. De „eenigszins'' verwarde toestand is deze dat als automaten worden gebezigd, voorwerpen, die op den keper beschouwd, geen automa ten zijn en dat automaten in winkels geplaatst worden met de bijbedoe ling de Winkelsluitingswet te ontdui ken. Men zou zoo zeggen, dat deze bezwaren gemakkelijk zouden zijn te ondervangen door een kleine wij ziging van de Winkelsluitingswet indien het ten minste bezwaren zijn door eene bepaling 'op te nemen van wat onder een automaat moet worden verstaan. Ook kon dan de verkoop door middel van automaten in win kels gedurende den sluitingstijd wor den verboden en behoefde er geen afzonderlijke wet te worden gemaakt, waarvan de toelichting zelf erkent dat zij „de vrije ontwikkeling van een automatenbedrijf en van de in dustrie, die deze toestellen vervaar digt tot op zekere hoogte in den weg zal staan.'' 0.45 per doos. f 0.50, f 0^0 per doos DROGISTERIJ Botermarkt\72 HEU SD E Volgens het ontwerp za\ nu de automaat eene soort monopolk^voor den winkelhouder worden. Het ont werp legt er „nadruk"' op, dat de verkoopautomaat „als eene aanvul ling van den winkel is aan te mer ken.'' „De middenstand, wiens be lang de Winkelsluitingswet met het vrijlaten van den verkoop door au tomaten beoogde te dienen, kan er eene zekere aanspraak op doen gel den, dat deze werkwijze ook zijn domein blijft!'' En alsof deze logica nog niet dwaas genoeg is, wordt dan deze „aanspraak'' op het „domein" weer beperkt tot het „terrein van den winkelverkoop'', zoodat het do mein vaïr-de automaat niet verder kan gaan, dandqt waren van dezelf de soort als die, welke in den win kel, waarbij de automaat behoort, vegkfïcht plegen te worden. Dit is aldus de memorie van toelichting „uit het oogpunt van juiste con currentieverhoudingen gewenscht.'' Het toppunt van alle gekheid wordt echter bereikt bij de motiveering van het bijvullingsverbod gedurende de uren, waarin de winkels, krachtens de Winkelsluitingswet of de daarop berustende verordeningen, voor het publiek gesloten moeten zijn. Dat verbod stelt zich... „de bevordering van de rust van den winkelier tot doel.'' Die arme winkelier ook, ondanks de bescherming van >^jn rust, waarmee de Winkelslpmngs-- wet hem gelukkig maakL^mettemin aan den doodenden grbeid, zijn si garettenautomaat bij te vullen, zou worden prijs gegeven. Daar moet toch de wet hem tegen beschermen Als het ontwerp wet mocht wor den dan krijgen de boosdoeners, die met het monopolie dat de wet voor de winkeliers vestigen zal, geen reke ning hielden, zes maanden tijd om zich aan de bepalingen der wet aan te passen en hun automaten voor een heel zacht prijsje aan een mo nopolist over te doen. Winkeliers, die last van het bij vullingsverbod zouden krijgen, om dat hun automaat van te geringe capaciteit is, daar zij niet hadden gerekend op zoo'n wettelijken be schermengel voor hun rust, krijgen twee jaren tijd om een grooteren aan te schaffen. Twee jaren zullen zij zich dus nog mogen aftobben met bijvullen. Maar zoo'n grootere automaat kost geld en tamelijk veel geld ook. Hoe nu, indien de winkelier geen geld heeft om zoo'n nieuw exemplaar aan te schaffen? Hij komt dan in on gunstige verhouding te staan tot zijn rijkeren buurman en dit is toch wel wat erg. Wij weten hier geen ant woord op te geven. De geheele be weging is wel heel vreemd, maar tegenwoordig is het vreemdste nog niet mooi genoeg. Vergadering van den raad der ge meente De WERKEN en SLEEU- WIJK op Dinsdag 17 April 1934 nam. 2 uur. Tegenwoordig alle leden. Yoorz.: Ed.Achtb. Heer W- Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. HeerA. Ivnoot. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed en spreekt de volgende gedachtenisrede uit in verband met het overlijden van H. M. Koningin Emma. Mijne heeren, Voor wij onze werkzaamheden als Gemeenteraad thans aanvangen in de ze eerste vergadering na het ver scheiden van onze beminde Konin gin Moeder Emma, wensch ik van deze plaats een woord te Harer ge dachtenis te spreken, en ik weet, dat dit is naar Uw wensch en met Uw hartelijke instemming. Zij, die van ons werd weggenomen door den dood mocht Nederland met Verstrekt Handdscregjefén tegen nader overeen te komen voorwaarden, rekening-courant met rentevergoeding, isseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich jarfet den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingenl Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst^ Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting* Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA mat het volste recht zijn Lands-Moeder noemen. Is er op aarde reeds groo- ter eere-naam dan Moeder te mid den van den kleinen kring van het gezin, welk een liefde, welk een toewijding, welk een ziele-warmte moet er dan van Haar zijn uitgegaan tot het groote Nederlandsche Gezin, om Haar zijn Landsmoeder te noe men! En toch dien naam droeg zij en zij was deze waard. Vol eerbie dige liefde zag het Nederlandsche Volk tot Haar op. Om haar ziele- adel ^nis zij bemind bij oud en jong, rijk en», arm, soldaat en Generaal, Abrikozen Appelen Peren Rozijnen Pruimen - Botermarkt 88 HEVSDEN. Hoog en Laag. En zulk een peminde Vorstin, die zich gegeven had voor Haar nieuwe Vaderland, nam God van ons weg, in dezen tijd, vol zor gen en bekommernissen op scnier elk gebied. Den 20en Maart 1934 ont sliep Zij zacht en kalm. Nimmer zal op deze aarde Haar vriendelijk oog meer blikken, Haar moederlijke ver schijning het hart van haar Volk doen trillen. Zij heeft Zich voor Ne derland gegeven, Haar Leven wij dende in volle liefde voor haar Volk. Zoo mochten wij, als Volk van Ne derland, Haar op den 27en Maart 1934 uitgeleiden naar haar laatste rustplaats, de door bloed gewijde graftombe van den Vader des Va derlands. Bij die plechtige Uitvaart heb ik onze Gemeente mogen ver tegen w o ord igen Zij heeft een lichtend spoor voor ons Volk nagelaten. Dat spoor moeten wij als haar kinderen volgen, zal ons dierbaar Vaderland in deze tijden van woe ling, deining en zucht naar veran dering niet wegzinken in een duis tere chaos. Dat lichtende spoor was „liefde tot den/ naaste.'' Zij ruste in vrede. Doch, staande in gedachten naast deze vorstelijke doode, gaan Uw en mijn gedachten ook uit naar onze Geëerbiedigde, onze Geliefde Konin gin Wilhelmina. Zij treurt. Die zelfk een lieve moeder ten grave heeft' gebracht, kent die smart. Want al is Zij een Oranje-Vorstin, een Groot te onder de Grooten. Zij is hier Kinid van Haar Moeder. Wie van haar on derdanen zou dan ongevoelig zijn of blijven bij deze haar Smart? Gol ven van weedom hebben zich over deze Koninklijke Ziel uitgestort. En omdat God Haar een Helper is, daar om streed en overwon zij. Wij als haar onderdanen wenschen Haar en Haar Huis in deze droeve rouw troost van Boven toe, zoodat Zij' Haar Koninklijke vinger mag leggen bij de woorden van ons Volkslied, Haar doorluchte Voorzaat, Prins Willem den Vader des Vaderlands, in den mond gelegd: „Mijn schild en mijn Betrouwen, „Zijt Gij, o God! mijn Heer; „Op U zoo wil ik bouwen, „Verlaat mij nimmermeer.'' Ik heb gezegd. De vaststelling der notulen der; vorige vergadering wordt aangehou den. Aan de orde is: a. verzoek van het bestuur der Chr. U.L.O. school om beschikbaar stelling van een bedrag ad f 173,49) voor aanschaffing van electrïsche lampen (f 101,39) en twee kachels (f72,10) ingevolge art. 72 L.O.-weL B. en W. stellen voor het aange vraagde bedrag toe te staan, waar toe met algem. st. wordt besloten. b. De Voorzitter deelt mede, dat van alle personen, behalve van Mevr. Middelkoop en den heer Sinookers bericht is ontvangen, dat zij accoord gaan met het in de vorige vergade ring vastgestelde bedrag voor aan koop van gronden, voor den aanleg van een verbindingsweg Straatweg- Kerkeinde. B. en W.stellen voor het overge- No. 1 (twee-persoons) Prima gestreepte tijk, vulling 20 pond de beste kapok. Bed, peluw en 2 kussens, compleet f 13,80. No. 2 (tweepersoons) Zware damast tijkj*\ vulling 22 pond. Bed, peluw en 2 kussens, compleet f 17,90a No. 3 (twee-persoons) Extra zwaar, de beste kapok tijk, vulling 25 pond. peluw en 2 kussens, conpteet^f 23)90. v. SK V -ff -J* - voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard telef. wo. is veer. HET AUTOMATEN BEDRIJF. Het radicale lizen verdelgingsmiddel Watten-Vergif Finale opruiming Snelwerkend Doodelijk i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1