MDAT B ID HET GESCHENK m prima pajvorm JfUuwstc Dessins Eaagste prijzen. Waarom koopt een Confectiecostuum De nieuwste dessins in Overhemden, Petten. Uiterst concurreerende aanbieding LUIS AÜTO-MflüÈIkaaii lap prijzen. RUIL-AANBOD swAr> J'-PEN Wij brengen U een mooie sorteering A. J. BOELEN ™ttweb?SsN HEUSDEN. <30. Buitenland. Binnenland. 'iW w legde concept-besluit vast te stellen, waartoe met algem. stemmen wordt besloten, terwijl tevens wordt be sloten tot het aangaan van een geld - leening groot f 4000, voor den aan koop dezer pereeelen, bij de Bank voor Nederl. Gemeenten te 's-Gra- venhage tegen een rente van maxi mum 43/4 pCt. De aflossing zal plaats vinden in 40 jaren. c. Nota van aanmerkingen van Ged. St., gevallen op de gemeente- begrooting voor het dienstjaar '34. De Voorzitter deelt mede, dat van overheidswege wordt aangedrongen op verlaging van diverse uitgaafpos ten en verhooging van inkomst-pos ten en belastingen. B. en W. hebben alle posten na gegaan en de aangegeven bedragen, op enkele uitzonderingen na, gewij zigd, hierdoor worden de uitgaven verminderd met f5006, terwijl de .ontvangsten worden verhoogd met f6403,50 uit belastingen zijnde 20 opc. Fondsbelasting 3/4 Van f-2000 f1500, Hoofdsom Personeele belas ting f 1000, Opcenten Personeele Be lasting f 1000, 50 extra opcenten Per soneele Belasting 2500, benevens 50 Opcenten Vermogensbel. f 403,50. De ontvangsten kunnen bovendien nog worden verhoogd door heffing zan 4 pCt. pensioensbijdr. is f289,14. De uitgaven daarentegen behooren met f 100 te worden verhoogd, ter wijl er minder ontvangst is te boe ken van f314,00. Met een verlaging van f 1788,96 voor „onvoorziene uit gaven'', wordt een totale meerdere inkomst verkregen van f 13073,60. Voor steun aan werkloozen was uitgetrokken f52000, (f34340 -f- het uitgestooten bedrag f 17660). Bij nadere overweging blijkt, dat ©en bedrag van f42000, waarschijn lijk kan worden volstaan. De opzét wordt dan als volgt: Uitgaven steun, enz. f 42000, Rijksbijdrage f22926,40 Te dekken f 19073,60 In de begrooting 1934 was reeds gedekt f 6000, Zoodat blijft te dekken f 13073,60 wat bereikt wordt door de wijzi gingen hiervoren aangegeven. Volgens Ged. St. behoorden de op centen Personeele belasting gebracht te worden van 100 op 200. Dit is echter niet noodig, daar met 150 «opcenten kan worden volstaan. De heer v. Driel merkt op, dat de jaarwedden in deze gemeente aan den lagen kant zijn en vraagt of hef- fnig van 4 pCt. pensioensbijdragen beslist noodzakelijk is. De Voorz. deelt mede, dat de op merking van den heer v. Driel juist is, doch B. en W. meenen dat een globale aftrek van 4 pCt. nog het meest billijke is. Alle werkzaamhe den, de steun betreffende, worden ter secretarie afgedaan zonder eeni- nige extra vergoeding. Wil de Raad een vergoeding toekennen, dan kan dit later nader onder de oogen wor den gezien. Hierop worden de volgende voor stellen van B. en W. aangenomen met algem. stemmen. 1. Heffing van 150 opcenten op de Pers. belasting. 2. Heffing van 50 opcenten op de Vermogensbelasting. 3. Heffing van 100 opcenten op de Fondsbelasting. 4. Verhaal van 4 pCt. pensioens bijdragen op de betrokken ambtena ren. 5. Het in concept overgelegd be sluit voor nadere vaststelling der ge- meentebegrooting 1934. d. Het door B. en W. in ont werp overgelegde besluit tot ver strekking van een hypothecair voor schot aan Mej. v. Campen voor den bouw ©ener woning wordt door den Voorzitter voorgelezen en aangeno men met algem. stemmen. e. Rondvraag. De heer v. Straaten merkt op, dat aan het verbod om de Looze Stoep met een fiets af te rijden, niet de hand wordt gehouden. Besloten wordt een bordje aan te brengen. De heer Sigmond vraagt of de Voorzitter reeds geïnformeerd heeft naar de plaatsing van werkloozen bij de werkzaamheden van de water leiding. De «Voorzitter zegt dit te zullen doen bij de aannemers Visser en Smit, aangezien hij daarvan een gunstiger resultaat verwacht. Op een desbetreffende vraag van den heer v. Driel wordt besloten bij de PNEM stappen te doen tot verlaging van het tarief der electri- citeit en andere gemeenten in het Land van Heusden en Altena te be wegen een dergelijk verzoek te rich ten aan de PNEM. De heer v. Rosmalen informeert of het de bedoeling is den verbin dingsweg en de haven te Werkendam en het bouwrijp maken van het perceel „Transvaal'' in werkver- schaffing uit te voeren. De Voorzitter antwoordt, dat aan leg van de haven te Werkendam nog l.-niet zeker is. Het bouwrijp maken van „Transvaal'' hangt af van den Minister van Sociale Zaken. Van de zen is nog geen bericht ontvangen. Wat den aanleg van den weg betreft, ligt het in het voornemen dit te doen in den vorm van arbeidsprestatie voor steun, omdat de financiën der gemeente geen werkverschaffing toe laat. De heer v. Rosmalen merkt op, dat de opzet van het werk toch is geweest om het in werkverschaf fing te laten uitvoeren. De Voorzitter zegt dat de toestand geheel gewijzigd is. Thans moet de gemeente 46 pCt. bijdragen en het Rijk geeft slechts 54 pCt. De gemeen te is al blij als zij den steun op het huidige peil kan houden. Er is momenteel geen andere weg open. Ook is arbeidsprestatie te pre- fereeren in verband met het afvloei- ïngssysteem der werkloozen. De heer v. Rosmalen bepleit werk verschaffing. De heer Dekker zegt dat de werk loozen toch de overige dagen in het vrije bedrijf mogen werkzaam zijn. De Voorzitter geeft een bereke ning van de alsdan te verstrekken steun, wat door den heer v. Rosma len wordt aangevuld. Tevens vraagt de heer v. Rosma len of bij arbeidsprestatie-steun 10 pCt. toeslag wordt gegeven. De Voorzitter antwoordt, dat ter zake eerst definitieve voorschriften gegeven moeten worden, daarna kan de gemeente haar houding bepalen. Spr. voelt echter meer voor het ver strekken van individueele hulp. Hierna wordt de openbare verga dering gesloten om over te gaan in comité-generaal ter bespreking van een reclame schoolgeld. Chineesch kruitdepot door onbekende oor zaak in de lucht is gevlogen. Volgens totnogtoe ontvangen berichten zijn hierbij 68 personen gedood. KRUITDEPOT IN DE LUCHT GE VLOGEN. Uit Dolonor wordt gemeld, dat op een militaire post by de stad Tsjinfoe een UIT HET GRIJS VERLEDEN. Bij Wolling heeft men bij graafwerk een uitgeholden boomstam gevonden, die een schip bleek te zijn geweest van oude Germanen. Het schip wordt op een leef tijd van 2000 a 2200 jaar geschat. o GRAF ZEPPELIN. De reis van de Graf Zeppeiin naar Zuid-Amerika begint dit jaar 23 Juni. Men zal doorvliegen tot Buenos Aires. GEARRESTEERD^" Te Gotheborg in Zweden zijn twee ar tilleristen gearresteerd, die lid waren van een communistische organisatie en in op dracht daarvan munitie hadden gestolen. Men schynt een in Zweden wijd vertakte communistische onganisatie op het spoor te zijn. 0 OPBRENGST HAVENRECHTEN. De Antwerpsche havenrechten hebben in 1933 128 millioen francs opgebracht, zijnde 3.700 000 francs minder dan in 1932. Alleen reeds de inkomsten van de graanelevatoren waren 2 millioen minder dan in 1932. MISHANDELING. Te Verviers hebben stakende textiel arbeiders werkwilligen lastig gevallen. Een ingenieur werd ernstig mishandeld. De politie heeft 15 stakers gearresteerd. ZWAAR ONWEER. Tijdens het zware onweer van Donderdagnacht sloeg de bliksem in de woning van C. Cuppen te Gas- sel. In allerijl konden zich de be woners, vader, moeder en vijf kin deren uit het brandende gebouw red den, dat in een minimum van tijd tot den grond toe afbrandde. Een paard, een drachtige koe, een jong rund en een zeug met vijf big gen verbrandden, benevens een 50- tal kippen. Het huis met inboedel was slechts laag verzekerd; een heele schade post. Maandagavond is door den blik sem getroffen de eendenkooi op het Zuidplaatje nabij polder Den Deen in den Biesbosch onder deze ge meente en brandde geheel af. De kooi en de schuur waren niet ver zekerd. BENZINE GEDRONKEN. Het anderhalfjarig dochtertje van den heer Meyers aan de Ziekerstr. te Nijmegen heeft gedronken uit 'n fleschje met waschbenzine. Eenige uren later is de kleine aan de ge volgen overleden. o ONWEER. Woensdagnacht sloeg de bliksem, tijdens een hevig onweer, in de boer derij van den landbouwer Sligte te Raalte. De boerderij brandde totaal af. Een paard, zes koeien en 10 varkens kwamen in het vuur om. Ver zekering dekt de schade. Tijdens een kort maar hevig on weer sloeg in Jllesse de bliksem in de boerderij, bewoond door den vee houder H. de Vries en eigendom1 van den heer H. W. Visscher te Steenwijk. Van de elf koeien, die op stal stonden, werden drie gedood, ter wijl ook een paard getroffen werd. De boerderij brandde af. GEZONKEN. Het zeilschip „Marchiena," schip per Boertien, met grind van den Rijn naar Enlchuizen, is op het IJsselmeer onder Oosterleek door een zware bui overvallen en dadelijk gezonken. De bemanning, bestaande uit schipper en knecht, wist zich met moeite in een boot te redden. Deze is, na een paar uur te hebben rondgedobberd, door een voorbijkomend zeilschip opge pikt en te Enkhuizen binnengebracht. WINDHOOS. Woensdagmiddag had tijdens het onweer te Mook een windhoos plaats. Een groot aantal boomen, waaronder vele vruchtboomen, werd ontworteld. Schoorsteenen, dakbe dekkingen en antennemasten werden afgerukt en aan de te velde staande gewassen werd belangrijke schade aangericht. De gevolgen van de hoos waren vooral van ernstigen aard in de on middellijke nabijheid van het spoor wegviaduct te Mook. Daar is terzijde van het klooster van de paters Pas- sionisten een nieuwe kerk in aan bouw. Men was met de werkzaam heden zóóver gevorderd, dat de over kapping bijna voltooid was. Tijdens het noodweer bevonden 'zich vijf werklieden op het bouwwerk. Plot seling werd door de hoos de kap opgelicht. De staaldraden, waarme de de spanten geschoord waren knapten af. Zware balken braken door en direct daarna stortte met donderend geraas het geheele ge vaarte omlaag in het kerkgebouw. Er werd een groote ruïne geschapen en de vijf menschen lagen tusschen de brokstukken. Direct schoot hulp toe, die de arbeiders uit hun benar de positie bevrijdde. Het ergst bleek er aan toe te zijn de timmerman P. Huibers uit Heumen. Deze had het bewustzijn verloren; een genees heer constateerde verscheidene bloe dende wonden, een gecompliceerde armbreuk en een hersenschudding. Per ziekenauto werd de man naar het Canisiusziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Zijn toestand was des avonds zorgwekkend. Van de andere mannen had F. A. van Resteren, uit Mook, vrij zware wonden bekomen. Hij kon echter, na ter plaatse ver bonden te zijn, naar zijn woning wor den overgebracht. De overige drie mannen kwamen er met lichte kneu zingen af, ofschoon zij door het ge beurde ten zeerste ontdaan waren. Een van deze arbeiders ontsnapte op merkwaardige wijze aan den dood. Hij bevond zich in een ruimte 'in den vloer van de -kerk, toen een zware balk naar beneden kwam. De balk viel schrijlings over het gat, zoodat de doodelijk ontstelde man er met slechts lichte wonden af kwam. Op eenigen afstand van de kerk werd het dak van een loods door de hoos opgenomen en een eind ver der neergesmakt. Ook in het Zuidelijk deel van Nij megen heeft de wind geducht huis gehouden. Hier werden verscheide ne boomen ontworteld. In de stad zelve beperkte het onheil zich tot afgerukte schoorsteenen en afgewaai de dakpannen, terwijl op de Nieuwe Markt een ijsco-wagentje door een rukwind vernield werd. Ook in Den Haag had een vrij hevige windhoos plaats. Bakfietsen werden omver geworpen, radiomas- s U voorkomt het lange wachten eer Uw costuum klaar\ is. U zeker bent van goed passen, daar U zich eerst hiervan kunt overtuigen. U eep ruime keuze hebt in stoffen, welke U gemaakt veel beter kunt beoordeelen dan aan het staal. U een goed piodel krijgt, daar alle costuums door prima coupeurs zijn gesneden. U een afwerking vindt, die voor geen enkel maat- costuum onderdoet. U een veel legere prijs betaalt. (an AUTO- EN MOTOR-BANDEN. 30\X 5 H. D. prijs f 22,50. Tevêqs van AUTO-ACCU'S. Doet uw voordeel en vraagt eerst prys bj ons. SLECHTS KORTEN TIJD GELDIG Tegen inlevering van \'n vulpen houder, onverschillig welk merk, gebruikt of gebroken, indien slechts de gouden pen aapwezig is, een vergoeding hiervoor van op den prijs van de ,Sj§\YAN" naar nw keuze. Voor ieder, die nog geen »$WAN« bezit, een bijzondere gelegenheid om zich deze wereldberoemde\vulpen aan te schaffen. Prijzen van ƒ7 50 tot 130. INLICHTINGEN BIJ FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. —O— ,i Ni '■V'-'r- 'M -V tijdelijk m. ruilvergoeding als baven.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2