No. 5427 Vrijdag 20 April. e tijd De Grootmoeder. WONDER BOVEN WONDER! TWEEDE BLAD Firma L. J. Veerman voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON. Binnenland. B. E. S. PETROLEUM OASKOOKSTEL. VEILIG - SNEL - GOEDKOOP» BEHOORENDE BIJ HET PIJN IN DE LENDENEN. Als gij niet slapen kunt van de pijn in uw rug, als gij bij uw werk ook voortdurend gekweld wordt door dof fe of stekende spierpijn, en gij last hebt van een afgjeimat gevoel, hoofd pijn, duizeligheid en dergelijke ver schijnselen, is dit een teeken, dat de organen, welke het urinezuur uit het bloed dienen af te voeren, traag wer ken of verzwakt zijn. Dit urinezuur kan zich dan naargelang van het gestel van den lijder afzetten in ver schillende deelen van het lichaam en verschijnselen als de bovenstaande veroorzaken. Grijpt gij niet spoedig in om het kwaad in zijn aanvang te stuiten, dan kan het zich steeds verder uitbrei den en wordt gij een slachtoffer van chronische rheumatiek of andere on- gewenschte verwikkelingen. Neemt bijtijds uw maatregelen en gebruikt het middel, dat reeds zoo talloos velen geholpen heeft en dat, wetenschappelijk samengesteld, reeds jarenlang bewezen heeft aan zijn doel te beantwoorden: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Personen uit uw eigen omgeving zullen u bevestigen, dat zij inderdaad hun gezondheid volko men herkregen door het gebruik van dit alom bekende middel. Stelt het niet langer uit, doch haalt vandaag nog een doos gij zult ons dank baar zijn voor dien raad. Verkrijg'o. bij apothekers en drogis ten hTi.-, f 1,75 en f3.— per doos, om zetbelas ting inbe grepen. Let vooral op den juisten naam. RUGMUfft UlEREMl .Vergadering van den raad der ge meente BRAKEL op Vrijdag 6 April 1934 des vm. te 11 uur. Aanwezig de Burgemeester en de heeren I. v. Dalen en F. v. Dalen, wethouders; H. C. v. Daalen; F. A. v. Veenendaal; B. v. d. Veer en J. H. Vermeulen. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen. De heer v. Veenendaal merkt op, dat hij in de vorige vergadering voor gesteld had de hondenbelasting naar het inkomen vast te stellen. Alsdan worden de notulen goedgekeurd. Ingekomen: Schrijven van Mej. M. Janssen, on derwijzeres aan de O. L. School al hier, houdende het verzoek om eer vol ontslag als zoodanig met ingang van 16 Mei 1934. Besloten wordt het gevraagde ontslag met ingang van voormelden datum te verleenen. Schrijven van Ged. St., houdende bericht, dat door de Provincie Gel derland over het cursusjaar 1933-'34 een subsidie verleend wordt van f 37.50 voor den landbouwcursus. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 30 Maart 1934, waaruit blijkt, dat de ontvangsten tot op voormelden da tum f 55336.97 en de uitgaven tol op voormelden datum f 52741,49 heb ben bedragen, zoodat er in kas moet zijn f2595,48. Een en ander wordt in goede orde aangetroffen evenals de verdere boeken en bescheiden. De Voorzitter zegt, dat het nood zakelijk is om eene geldleening van tenminste f 3000 aan te gaan, tenein de de rioleering te kunnen financie ren. Waar deze werkverscnaffing eene gemeentelijke is, zal de gemeen te de loonen en verdere onkosten voor moeten schieten, terwijl eene afrekening met het Rijk later volgt. De heer v. d. Veer is van meening, dat f 3000 wellicht niet genoeg zal blijken te zijn en zou dat bedrag gebracht willen zien op f 4000. Besloten wordt vervolgens een kas- geldleening aan te gaan van f 4000 tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. De Voorzitter zegt dan, dat men niet voort kan gaan om alle werk- loozen steeds maar door naar de verschillende werkverschaffingen te zenden, waar de middelen ten eenen- male onvoldoende zijn. Wanpeer een maal de afrekening komt, zal de gemeente voor de gewone uitgaven geen geld meer in kas hebben. Spr. zou alleen de fabrieks- en landarbei ders in de werkverschaffing willen houden en deze laten rouleeren met dien verstande, dat elk geval op zich zelf beschouwd wordt. Spr. weet heel wel, dat er bezwaren aan ver bonden xijn, maar men zal toch re kening moeten houden met de geld middelen. De heer v. Veenendaal zegt, dat er gesteund moet worden, daar spr. anders wel aan ziet komen, dat de bakkers en de winkeliers het slacht offer zullen worden. De heer- F. v. Dalen zegt, dat er behoorlijk gewerkt wordt! De heer L. v. Dalen zet den toe- waarin wij leven eischt van ieder individueel meer dan ooit te voren dat hij op de hoogte blijft met zijn beroep waarin hij te werk is gesteld. Aller noodzakelijkst is dus zich te abonneeren op de desbetreffende tijdschriften. Abonnementen op BINNEN- en BUITENLANDSCHE TIJD SCHRIFTEN worden aangenomen in den Boekhandel van de t© Heusdeut 56. De baron, mijnheer Lionnet en zijn dochter gingen er heen. Geneviève was in gedachten verzon ken; de twee heeren begonnen samen te spreken. Op de balustrade geleund, sloeg Ge neviève de dames gade, die beneden haar ronddraaiden. Zij bemerkte juf frouw de Prémorin, die, door het ge not van de wals meegesleept, in een verwaande houding van den triomf ha- rer schoonheid genoot. Geneviève begreep heel goed, dat een jongmensch als Albert, die nog alle illusies bezat, zich niet aan de bewondering kon onttrekken, die elk een voor juffrouw de Prémorin moest gevoelen, en al hare angsten kwamen met verdubbelde hevigheid terug. De wals was juist geëindigd. Juffrouw de Prémorin hief de oogen naar de galerij op en zag, dat Gene- viève's blikken op haar gericht wa ren. Deze gevoelde een soort van schrik, want de kwade blik van Cécile was vol haat. Mijnheer Lionnet betnerkte, dat z>sjn dochter bleek was. Scheelt je wat? vroeg hij haar. Een kleine ongesteldheid. ant woordde zijn het is de warmte, ik heb frissche lucht noodig. Welnu, zeide de baron laat ons naar den tuin gaan. De tuin van het hotel was voor de genoodigden geopend, want het was zacht weer, hoewel het jaargetijde reeds ver gevorderd was. Lampen en ballons, langs de lanen aan de takken der boomen opgehangen, verlichtten de wandelaars genoeg. Geneviève en de twee mannen zet ten zich op een bank neer aan den voet van een prachtige tamarinde, wier takken laag neerhingen. Boven hun hoofden hng een Jaipansche vaas, die als lamp diende en een blauw licht oveir hen verspreidde. Men zag slechts enkele groepjes wan delaars, die in de lanen zacht fluiste rend, op en neer wandelen. Vindt ge het hier beter? vroeg de baron. Ja, mijnheer, antwoordde zij. Ik ben niet aan bals gewend, en, zooals ge ziet, sla ik een gek figuur. O! gij behoeft hun die genoegens niet te benijden; niets kan vergeleken worden met het stille, rustige leven. Indien ik slechts naar mijn smaak te werk ging, juffrouw, zou ik mijn avon den niet temidden der menigte door brengen; maar er zijn vele zaken, waar aan men zich moet onderwerpen. Mijnheer, ik ben getuige geweest van de vreemde ontvangst, die juf frouw de Prémorin u heeft bereid; stand der kleine landbouwers nog maals uiteen. Besloten wordt dan naar de om standigheden hiernaar te werk te gaan. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. MINISTER VERSCHUUR VRAAGT ONTSLAG. De ontslagaanvrage van minister Verschuur wordt bevestigd. Omtrent den gezondheidstoestand van minister Mr. T. J. Yerschuur wordt nog het volgende medege deeld De minister is drie weken onder behandeling geweest van dr. A. Gee- sink en een operatie is niet noodig geworden. Ofschoon aanvankelijk de uretersteen op een afstand van vier centimerters van de blaas verwij derd was, is het door veelvuldige astoscopische behandeling in ver band met Röntgenologische opnemin gen gelukt eerst den steen lager te brengen. Eindelijk is gisteren dr. Geesink er in geslaagd met instru- menteele middelen een belangrijk deel van den steen weg te nemen, waarna op den zelfden dag nog de rest van den steen is gevolgd. Op advies van zijn geneesheeren zal minister Verschuur thans gerui- men tijd rust nemen. Wij vernemen in dit verband, dat hij zich voor herstel van gezondheid naar Royat in Frankrijk zal begeven. HET ZENDINGSBUREAU te Oegstgeest postrekening No. 6074 verzoekt ons plaatsing voor de volgende berichten: De Utrechtsche Zendings-Vereen. ho<opt in hare Algemeene Vergade ring op Dinsdag 29 Mei haar 75-ja- rig bestaan te herdenken. De huishoudelijke verg. wordt ge houden in het Dienstgebouw der Ned. Herv. Kerk op het Domplein. In de middagvergadering zullen daar spreken de heeren J. Bijlefeld en J. A. Rooseboom, zendelingen op Halmahera, met ziekteverlof hier le lande. In de avondsamenkomst in de Domkerk zal de voorzitter, Dr. J. Beerens, het openingswoord spre ken. Daarna zal zendeling F. J. F. Hasselt, die als zoon van een zende ling op Nieuw-Guinee geboren, dit jaar zijn 40-jarig zendelingschap her denkt, enkele herinneringen oproe pen uit de geschiedenis. De feestre de wordt gehouden door Prof. Dr. J. A. Cramer te Utrecht, oud-voor- zitter der Vereeniging. De Chr. Oratorium-Yereeniging le Utrecht zal door haren zang de fees telijkheid verhoogen. DROEVE ERVARING. In het begin dezer maand waren, mede dank zij eenige collecten, die op het Paaschfeest gehouden wer den, de inkomsten voor het Zen dingswerk niet geheel onbevredi gend. Er waren zelfs een paar da gen, dat de inkomsten de behoeften van dien dag er is iederen dag ongeveer f2700 noodig voor den ar beid dekten. Helaas is deze opleving weer al te snel verdwenen. En er komt reeds kent ge haar goed? Neen, heel weinig, juffrouw. Zij schijnt een vreemde opvoeding genoten te hebben. Ik heb landen bezocht, juffrouw, waar jonge meisjes meer vrijheid heb ben, dan in Frankrijk; ten minste zoo denk ik er over; maar ik beoordeel juffrouw de Prémorin niet met dezelf de gestrengheid als gij. Zij heeft in den vreemde geleefd en heeft er gewoonten van overgehouden, die gij kunt afkeu ren; maar het zou onverantwoordelijk zijn, een oordeel te vellen. De welwillendheid dier woorden ver wonderde Geneviève een weinig. Ge zijt heel toegevend, mijnheer, zeide zij dat is goed. Mijn God, juffrouw, men moet dat tegenwoordig wel zijn; ik heb dik wijls personen gezien, die gesmaad zijn, hoewel zij verdienden geëerd te wor den! En als men naar den schijn oor deelt, vergist men zich dikwijls. Geneviève kon hem niet zeggen, wat zij van juffrouw de Prémorin dacht; maar zijn woorden veranderden niets aan hare meening. Het gesprek nam langzamerhand een andere wending. Mijnheer Lionnet ver zocht hem, zijn geschiedenis te ver halen. Zijn familie, vroeger heel rijk, was door de Revolutie geruïneerd gewor den. Zijn vader was vroeg gestorven, en hij was door zijn moeder opge voed. Toen hij van zijn moeder sprak, werd eenige dagen lang slechts 5 a f600 in. ij vragen ons steeds vruchte loos af, waaraan dit toch ligt? Ook deze maand is voor de helft voorbij. De inkomsten bedragen iets meer dan 20 van de 80 duizend gld.. die er ook deze maand noodig zijn voor de behoeften van dit jaar. Aan inhalen van een deel van het groóte tekort van verleden jaar denken wij nog niet eens. Het Pinksterfeest komt langzamer hand weer naderbij. De voorberei dingen daarvoor zijn reeds lang ter hand genomen. Maar de gemeente moge bedenken, dat er ook in deze weken tusschen Paschen en Pinkste ren dagelijks f2700 noodig is. luidt, zou de Minister-president dr. Co- lijn belast worden met de waarneming ad interim van het beheer van het De partement van Economische Zaken. AARDBEVING BIJ CELEBES. Het seismografisch instituut te Pul- kowo (Rusland) heeft om 10 uur 28 Greenwich-tijd een aardbeving gere gistreerd, waarvan de haard bij Cele bes moet liggen. De seismograaf sloeg 250 mikronen uit, hetgeen beteekent „zeer zware ver woestende aardbeving." o BRAND TE NOORDWIJK. Dinsdagavond brak brand uit iij de Brood- en beschuitfabriek van de fir ma Wanninkhof, welke gelegen is in de Voorstraat te Noordwijk binnen. De fabriek, die twee verdiepingen hoog is, stond spoedig in lichter laaie. De brandweer kon weinig tegen de vuur zee uitrichten. De oorzaak van den brand is onbe kend. —oS BLIKSEM INGESLAGEN. Dinsdagavond sloeg tijdens een he vig onweer de bliksem in de groote. voorraadschuur van den korenhandelaar Van Benkom te Oss. De schuur stond spoedig in lichter laaie. Niet minder dan tien ton kolen zijn verbrand. Twintig kippen en eenige varkens werden een prooa der vlammen. De brandweer stond machteloos. De belendende perceelen konden behouden blijven. o MINISTER DR. H. COLIJN. Neemt tijdelijk beheer „Econo mische Zaken" waar. Naar in parlementaire kringen ver- AUTO TEGEN BOOM GESMAKT. Drie gewonden, waarvan twee zeer ernstig. Dinsdagavond is aan den Vaartkant onder de gemeente Leur een auto ver ongelukt. De auto, komende uit de richting Breda, slipte nabij den spoorwegover gang en kwam tusschen de rails, die rechts van den weg gelegen zijn. Bij een poging om uit de rails te komen, sloeg de auto, welke een vaart van on geveer 50 K.M. had, om en werd te gen een boom aan den overkant van den weg gesmakt. De auto werd geheel vernield, terwijl de drie inzittenden ern stig werden gewond. De bestuurder, de 62-jarige B. Kapelle uit Bruinisse, kreeg een zware hersenschudding en ernstige inwendige kneuzingen, terwijl zijn beide beenen zijn gebroken. De naast hem zittende 51-jarige B. Jon ker kreeg eveneens een hersenschud ding en zware inwendige kneuzingen. De derde passagier, de 37-jarige L. A. Jonker, bekwam alleen inwendige kneu zingen. Alle personen, die het bewustzijn kwijt waren, zijn naar het diaconessen- huis te Breda vervoerd. DE UITVOER VAN RIET NAAR DUITSCHLAND. De Minister van Eéonomische Za ken heeft een regeling van dén uit voer van onbewerkt riet naar Duitsch- land vastgesteld. De uitvoer van dit net zal slechts zijn toegestaan, wanneer de zendingen voorzien zijn van een certificaat, af te geven door den heer J. G. varu Oord te Werkendam. Deze regeling treedt in werking 18 April. o DE VERJAARDAGEN VAN LEDEN VAN HET KONINKLIJK HUIS. Beperkte viering tijdens den rouw. De Commissaris der Koningin schrijft aan de gemeentebesturen m Noord Brabant: De minister van Bmnenlandsche Géén Walmt! Géén Reuk Géén Roet!! Brandt 7 volle uren op 1 Liter Petroleum. Géén ontploffingsvaar 1 Nooit verstoppen I Géén pit! Géén slijtage! Enorm warm te vermogen. Voor GORINCHEM en OMSTREKEN alléén verkrijgbaar» zijn stem teederder en kon hij nau welijks zijn tranen weerhouden. Mijn moeder, zeide hij was een heilige een model van toewijding, van ontzegging en liefdadigheid. Hij verhaalde daarna eenige werken van liefdadigheid, die zijn moeder in stilte had verricht; hij sprak van de achting waarmee zij steeds werd be handeld. Sedert hij haar had verloren, was hij aan het reizen gegaan, en slechts eens had hij haar evenbeeld gezien. Het was het jonge meisje, dat op de villa des Traiches voor hem stond, en eveneens in haar gelaat een onvergelijkelijke ziel weerspiegelde. Dit zeide hij zóó eenvoudig, dat Ge neviève er niet beleedigd over kon zijn. Zij had met aandacht naar hem ge luisterd, zoodat zij niet bemerkt had, dat een schaduw achter de tamarinde voorbijgleed, de schaduw eener vrouw, die haar adem inhield om haar tegen woordigheid niet te verraden en goed te kunnen luisteren. De tijd ging te gauw voorbij, volgens de meeste gasten. De tuin was nu ver laten; zij die er gewandeld hadden, waren de zalen weer binnengekomen, om éenigè beroemde arïisten te hoo- ren, die genoodigd waren het feest met hun talent op te luisteren. In den tuin waren reeds verscheide ne lichten uitgegaan en de overige verspreidden nog slechts een flauw licht. In de zalen weerklonken 'de applaudis- sementen voor de artisten. De nacht was nog prachtig en helder; maar het werd langzamerhand koud. Geneviève wilde naar binnen gaan. Maar toen zij opstond, slaakte zij eèn kreet. De Japansche vaas viel plotseling op haar schouder neer; het branden de vocht verspreidde zich op haar kleeren, die op verschillende plaatsen vuur vatten. Mijnheer Lionnet en de baron, doof den het vuur haastig uit, om het jon ge meisjes te beschermen. Maar zij bleef bewegingloos uitgestrekt liggen; zij had het bewustz-ijn verloren en de twee mannen vroegen elkaar met on gerustheid af, of de vaas haar niet ern stig bezeerd had. Geneviève kwam echter weer bij, en terwijl zij tusschen alle nieuwsgierigen door naar een kamer in het hotel werd gebracht, zag zij juffrouw de Prémo rin met een kwaadaardigen glimlach op de lippen. Dadelijk schoot het haar te binnen, dat Cécile wel het touw, waaraan de vaas hing, kon doorgesneden hebben. Een van de doktoren, die zich op het bal bevonden, had mijnheer Lion net weldra gerustgesteld. Het jonge meisje was niet gewond. Door den schrik had zij het bewustzijn verlo ren. (Wordt vervolgd.) JHcuwsblail IJZERHANDEL - WILLEM DE BRUIN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5