Voetbalsport. Marktberichten Plaatselijk Nieuws. van een weg, om vervolgens met groote snelheid tegen een boerderij te botsen. De ijswagen werd vrijwel geheel vernield. Een 49-jarige jongen uit Amsterdam, een vriend van den chauffeur, die naast dezen gezeten was, werd vrijwel op slag gedood. De bestuurder zelf werd op den weg geslingerd, doch kwam er met enkele schrammen af. Het lijk van het slacht offer, M. Bijl, is naar het Binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. Vergadering van den Raad der ge meente ANDEL, op Vrijdag 20 April, des nam. 2 uur. Voorzitter: Wethouder C. Verwijs, wegens afwezigheid van den Burge meester. Secretaris: Weled. Heer B. v. Andel. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Secretaris leest het formuliergebed, daarna de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd worden vastge steld. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten tot goedkeu ring der gem.-begrooting en die van het G.E.B. Proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger en den administrateur van het G.E.B., waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Beide stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Wijziging ambtenaren-regiem, voor gemeente-ambtenaren, in verband met 'n aanschrijving van den Minister. Het betreft hier de bekende wijzigingen, die verband houden met maatregelen te gen revolutionaire gezindheid', dragen van insignes en uitsteken van vlaggen. De heer Hoesen meent, dat er niet veel over te peggen valt, alleen hij stemt 'jfegen. De heer Dibbits zegt, dat wat de bepaling der ambtswoningen betreft, men deze hier in de gemeente met heeft. Met op een na algemeene stemmen worden de voorgestelde wijzigingen vastgesteld. Wijziging begrooting 1933 en 1934. De Secretaris licht toe, dat deze wij ziging hoofdzakelijk verband houdt met de werkverschaffing en steunverleening. De betreffende post hiervoor moet met f 4000.worden verhoogd, het bedrag kan worden gedekt door verhooging van eenige posten en verlaging van andere. De heer Schouten merkt op;, dat blijkt, dat op den post werkloozenzorg f4000 te kort komt. De heer Hoesen vraagt hoeveel van het rijk wordt terug ontvangen. De Secretaris antwoordt, dat dit nog niet bekend is, er wordt evenwel ge rekend op 76 pCt., hoewel het echter reeds meer dan half April is weet de gemeente thans nog niet wat zij voor 1933 zal ontvangen. Voor dit jaar heeft de werkverschaffing en steunverleening f 12000.gekost. De heer Millenaar meent, dat dit toch niet kan blijven voortgaan, dit moet toch spaak loop en. De heer Hoesen zegt, dat de men- schen toch aan het werk moeten blijven, men kan ze toch niet aan hun lot overlaten. De heer Schouten merkt op, dat men in Nederland aan de spits staat, wat de sociale wetgeving betreft, van heel de wereld. In de goede jaren heeft dit zijn goede zijde gehad, doch in de cri sisjaren heeft het ons land een strop bezorgd, het kan niet meer concurree- ren, tengevolge van de hooge loonen. Er behoeft evenwel niet lang over ge sproken te worden. We weten, allen, dat de menschen het bedrag dat zij krijgen, uoodig hebben, maar hoe als er 'niet meer is, wat dan? Men kan de grenzen "wel hermetisch sluiten voor den 'invoer, maar men kan dan ook niet uitvoeren. De menschen redeneeren vaak 5oo erg kortzichtig in dit opzicht. Nederland 'moet invoeren, anders kan het nog geen draadnagel maken. Na nog eenige fdisoeissie over deze laatste kwestie wordt tot de voorge stelde begrootingswijziging besloten. De begrooting 1934 wordt gewijzigd in verband met de distributie van vleesch 'en margarine. De heer Hoesen vraagt of de ver dienste, die uit het distribueeren voort vloeit ten goede komt aan ingezetenen. De 'Secretaris zegt, dat de slagers met het distribueeren van het vleesch zijn belast. Vaststelling aantal opcenten op de gemeentelijke inkomstenbelasting voor 1934'35. Bij de begrooting is gere kend óp 80 opcenten. Met algemeene stemmen wordt dit getal thans definitief vastgesteld. Vaststelling gemeentelijke vergoeding voor de bijz. .lagere school voor 1934. De Secretaris licht toe, dat de kos ten hebben bedragen voor 1933 in to taal f 1126.68, wat neerkomt op f7.30 per leerling. Bij enkele gemeenten zijn inlichtingen ingewonnen naar de kos ten 'van het openbaar onderwijs en de verkregen opgaven loopen van f 8. tot f 11.per leerling, zoodat de kosten hier dus laag zijn geweest. Met algemeene stemmen wordt het bedrag vastgesteld op f7.30 per leer ling. Vaststelling kohier 1934 voor de hon denbelasting. Dit kohier vermeldt 41 honden voor de eerste en 47 voor de tweede klasse, tot een gezamenlijk be drag van f135. De heer Hoesen vindt het ongehoord, dat hier zooveel honden losloopen, de ingezetenen ondervinden daarvan vaak veel overlast. Hij keurt het af, dat niet de hand wordt gehouden aan de bepa ling van vastliggen der honden. Hon den die als vastliggend worden aange geven, moest vast worden gehouden. De heer Schouten is er ook voor, dat hieraan de hand wordt gehouden. De heer Millenaar zou de wethouders willen opdragen, bij den Burgemeester aan te dringen om aan deze bepaling de hand te doen houden. De heer Hoesen zegt, dat er men schen zijn, die van den steun le ven en die er een of soms wel meer dan een hond op na houden. Aanbieding verslag 1933 der verrich tingen in verband met de volkshuis vesting. Wordt ter inzage gelegd. Bij de rondvraag informeert de heer Hoesen, hoe ver het staat met de werk verschaffing. Hoe is het gesteld, met de objecten in de vorige vergadering besproken, is van de regeering daar voor al toestemming verkregen? De 'Voorzitter antwoordt, dat de werk verschaffing aan het Noorder Afwate ringkanaal nog niet ten einde is. Voor de objecten in de vorige vergadering besproken, is toestemming verkregen. De heer Schouten acht het in het belang der werkeloozen, dat deze zoo lang mogelijk blijven waar ze thans zijn. De heer Millenaar vraagt of ook niet van particuliere zijde aangevraagd is om medewerking voor ontginning van griendland. De heer Schouten antwoordt, dat de ze aanvragen wel zijn binnen gekomen, doch nog In behandeling zijn bij B. en W. De heer Hoesen zegt, dat bij den jongsten brand enkele menschen op dracht door den gemeente-opzichter is verstrekt, om voor nablussching te zor gen, deze hebben echter nooit geen vergoeding ontvangen. De Secretaris deelt mede, dat de assu rantie 'maatschappij deze vergoeding zou uitbetalen, zij wilde dit echter niet aan het gemeentebestuur doen, doch zou deze uitkeering zelf rechtstreeks aan de betrokkenen geven. Opdracht tot na blussching is niet door den opzichter gegeven. De vergadering wordt hierop geslo ten. HEUSDEN. Begunstigd door prachtig weer en voor een vrij talrijk publiek hadden er Zondag j.l. de door Juliana uitgeschreven serie wedstrijden plaats. Deze serie-wedstrjjden mochten dan ook zeer zeker geslaagd heeten. De uitslagen der wedstrijden zijn als- volgt Wilhelmina I (Wijk) Capelle II (Capelle) 1—1. Deze wedstryd werd na eerst 15 mi nuten verlengt te zjjn geweest door Capelle met 5 penalty's gewonnen. R. W.B II (Besoijen)Baardwijk II (Baard wijk) 32. Capelle II—R. W.B. II 1—0. Zoodat R W.B. den 1ste prijs, zijnde een zilveren sportfiguur. verwierf, terwjjl Capelle de 2de prijs, zijnde een zilveren beker, had gewonnen. Vermeld dient dan nog alsdat den bonds scheidsrechter G. Verhejj alhier, de wedstrijden correct geleidt heeft. NIEÜWENDIJK. J.l. Zaterdag speelde de voetbalvereen. BlauwWit haar 2de competitie-wedstrijd tegen W.V.V. van Werkendam, welke zij verloor met 1 3. GORINCHEM, 23 April. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 329 runderen, 11 nuchtere kalveren, 16 schapen, 27 lammeren, 6 varkens, 121 overloopers, 599 biggen. Prijzen bjj redelijken handel Zware kalf koeien f 160250. Melkkoeien f 440—200. Kalf vaarzen f 130—180. Guiste vaarzen f 100140. Vaarkoeien f 90140. Pinken f 60110. Stieren f 60130. Graskalveren f 30—70. Nuchtere fokkalveren f812. Nuchtere kalvereD voor export f 25. Drachtige varkens f 4070. Natte zeugen f 2540 Overloopers f 1222. Biggen f812. Schapen met lammeren f 2025. Lam meren f 48. GORINCHEM, 23 April. Voor de Crisis-Rundvee-Centrale werden heden pl.m. 35 runderen overgenomen tegen de prijzen A plus 34 ct. A 30 ct. B 25 ct. en C 20 ct. per K.G. GORINCHEM, 23 April. Op de eierveiling van heden waren iangevoerd 63.957 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 1.80f2.50 per 100 Eendeneieren f2.302.45 per 100 Ganzeneieren f 3.505.50 per 100 Kalkoeneieren f 6.00 per 100 Op de weekmarkt golden de eieren 2 èt 21/s ct. per stuk; koeboter f 1.60 tot f 1.70; margarine f 1.20; beide per K.G. GORINCHEM, 23 April. De aanvoer ter wekelijksche pluimvee- markt achter de kerk was wederom ge ring, terwyl de prijzen varieerden oude kippen en oude hanen f 0.701.00 jonge hanen f 0 450.75 jonge hennen f 0.901.00; duiven 1045 ct. ko nijnen f 0.751.10; alles per stuk. BREDA, 23 April Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 89 stuks vee, t. w. 34 stuks hoornvee en 55 biggen. Prijzen Biggen f 811 Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2830 2527 Vette koeien 22—25 1921 Weide-beesten 80150 De handel in vet vee was goed, vaarzen waren gewild. Biggenhandel slap. Voor de Crisis-Rund vee Centrale werden aangevoerd 54 runderen, waarvan 12 afgewezen. ROTTERDAM, 24 April. Op de veemarkt waren heden aange voerd 188 paarden, veulens,2800 ma gere en vette runderen, 340 vette kalveren en graskalv., 1750 nuchtere kalveren, 124 schapen of lammeren, 1 overloopers of varkens, 40 biggen, 52 bokken of geiten. Per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. Koeien 5662 5054 4044 Ossen 53-57 46—50 38—42 Stieren 5054 4648 4042 Vette kalveren 80—90 60-70 45—55 Schapen 44 39 34 Lammeren 46 41 35 Per stuk Melkkoeien Kalfkoeien Stieren Pinken Graskalveren Vaarzen Werkpaarden Slachtpaarden Veulens Hitten Biggen Nuchtere fokkalv. id. slachtkalv. Schapen Lammeren Biggen per week f150 f150 f140 50 28 85 80 f 80 f f f f f f f 60 6 10 4 10 10 k f250 a f255 k f240 k f 95 a f 60 k f130 k f160 k f140 k f a f af k f a f k f k f 90 8 20 7 22 19 fl.10 k f 1.20 HEUSDEN. Hedenavond 7 uur viert de R.-K. Wierklieden-Vereen. haar jaarlijks St. Jozephfeest. De alom bekende spreker van den K.R.O. den Weleerw. Heer Ka pelaan B. Rjjken uit 's Bosch, zal bjj deze gelegenheid voor de R.K. Werkl. Vereen, optreden, terwjjl er wederom een gratis verloting v*n huishoudelijke artikelen voor de leden plaats heeft. Ook belangstellenden mogen deze lezing bjjwonen. De processie naar Elshout, ter eere van O. L. Vrouw, van de groote en de kleine H. Familie, zal dit jaar plaats hebben op Zondag 6 Mei, des namiddags circa S1/t uur. Op de nieuwe Maas bij Heusden werd met goed gevolg proef gevaren met een nieuw stalen Motortankschip, gebouwd bjj de Fa. De Haan Oerlemans te Heusden, onder toezicht van Bureau Veritas, voor buitenlandsche rekening. Het schip is voorzien van voorpiek, woning voor den knecht, cofferdam, 2x3 tanks door middenlangsschot verdeeld, weder cofferdam, motorkamer en achter- piek achterop een verzonken ijzeren roef, waarin verblijven voor den kapitein. De gezamenlijke tankinhoud bedraagt c.a. 326 Ms incl. de trunks. De afmetingen van het schip zijn lang 38.60 M., breed 5.05 M., holte 2 50 Meter. Het schip heeft een laadvermogen van 288.832 ton nen. Voor de voortstuwing is een Sulzer Diesel motor van 150 P.K. opgesteld. Verder bevindt zich aan boord een Guinard- pomp met 6" aansluiting voor het laden en lossen van benzine, petroleum, eetbare olieën, gasolie, etc. Tevens is het schip voorzien van electrisch licht. Het schip is zeer modern en gerieveljjk ingericht, terwijl het geheel keurig en netjes is afgewerkt en werd dan ook na de ge slaagde proeftocht direct door de opdracht geefster overgenomen. AALBURG. Tot President-Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer C. Bouman Cz., in plaats van den heer P. Bouman (aftredend). ANDEL. Door de politie werden van een drietal aardappelrijders uit deze gemeente aardappelen in beslag genomen, welke niet door een vervoerbewijs waren gedekt. De aardappels werden bjj het hoofd der politie alhier opgeslagen. Proces-verbaal werd opgemaakt. Op 29 April a.s. zullen A. Ver schoor en Echtgenoote alhier hun 50-jarige echtvereeniging herdenken. BRAKEL'. Jacobus van Baaien, broodbakker alhier, behaalde Woensdag j.l. op de ten toonstelling met vakwedstrjjd te Dordrecht een tweede prjjs met een inzending be schuit. De heer H. J. Brouwers, Ambte naar ter secretarie alhier, slaagde op 11 en 12 April j.l. voor bet schriftelijk examen der gemeente-administratie. CAPELLE. J.l. Vrijdagmorgen geraakte een der kinderen van J. M. alhier, spelender wijze in de Binnenhaven, juist toen het hoog water was, zoodat het water een aanzienlijke hoogte had. Gelukkig wist tijdig toegeschoten hulp de kleine spoedig weer op het droge te brengen, zoodat de kleine drenkelinge met den schrik en een nat pak vrjj kwam. Onze dorpsgenoote Mej. J. H. Cové is benoemd tot onderwijzeres aan een O.L. school te Renkum, aan welke school zij sedert 16 Maart j.l. tjjdeljjk werkzaam is. DUSSEN. In een te Dussen gehouden ver gadering is opgericht een vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het Land van Heusden en Altena. In het voor- loopig bestuur zijn gekozen de heeren C. J. Snjjders, burgemeester van Dussen en Chr. van Rjjswjjk, gemeepte -secretaris van Woudrichem. De opspuitingen aan de brug te Keizersveer vorderen thans heel goed. Massa's zand worden dagelijks aange- spoten. De westeljjke zijde is bijna ge heel aangevuldthans maakt men voor bereidingen om ook den oosteljjken kant vol te «puiten. Het zand wordt, via zandschuiten* door 'n tweetal bagger molens aangevoerd. Tijdens het prijsschieten op de bazaar had j.l Zondag mej. K. het onge luk een kogeltje in haar hoofd te krijgen. Terwijl de heer S. in een der banen schoot, liep plotseling mej. K. voor zjjn buks, met 't bovengemeld gevolg. Daar Dr. van Vuuren niet aanwezig was, werd zjj direct met de auto van den heer H. naar het ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. Den heer S. treft geen schuld. DOEVEREN. In den ouderdom van 72 jaar is te Oud- en Nieuw-Gasselt overleden Ds. Chr. Broekhuizen, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier. De overledene is 15 Januari 1862 geboren. In 1890 werd hjj candidaat in Gelderland24 Augustus van dat jaar aanvaardde hij het predikambt te Doeveren, welke stand plaats hij in 1893 met Losdorp (Gr.) verwisselde. In 1894 vertrok hij naar Oostrom, welke gemeente hjj 37 jaar heeft gediend. Sinds 27 September 1931 was hij te Oud- en Nieuw-Gasselt werkzaam. GENDEREN. Zaterdagmorgen verliet de ruim 16-jarige mejuffrouw Nellie Branderhorst vergezeld van haar vriendin Kooeje Mout- haan per fiets de ouderljjke woning, om de onderwjjs-inrichting in den Bosch te gaan bezoeken, die zij reeds eenige jaren bezocht en die zjj over eenige weken, na volbrachte studietjjd, zou gaan verlaten. Te ruim half acht, tusschen het voor malige fort en Haarsteeg, ongeveer ter hoogte waar de eerste huizen staan langs dezen weg, kwam hier een vrachtauto van de Firma WagenbergFesten uit Vljjmen, bestuurd door den chauffeur A. H. de Vaan hen te gemoet gereden. De meisjes weken opzjj uit, daarbjj raakte de remmen hunner fietsen in elkaar ver ward met gevolg dat beiden kwamen te vallen. Mej. Mouthaan, die langs den kant van de auto reed raakte het achter spat bord en bezeerde haar rechterschouder, doch bracht het er overigens goed af. Mej. Branderhorst is blijkbaar over haar vriendin heen gegleden en is daarbjj met haar hoofd zoodanig met de auto in aan raking gekomen, dat zij een diepe hoofd wonde opliep, waardoor zij onmiddellijk het bewustzijn verloor. De auto stopte onmiddelijk en de chauffeur legde met de hevig ontstelde vriendin en de inmiddels naderbij gekomen v. Tilborg uit Wijk en v. Beers uit Heusden het ongelukkige meisje, dat hevig bloedde langs den kant van den weg in het gras. De chauffeur ging terstond naar Heusden om genees kundige hulp in te roepen, die werd ver leend door Dr. Schimmel. Helaas men- scheljjke hulp mocht hier niet meer baten, kortentijd nadat de geneeskundige ter plaatse was verschenen, overleed de onge lukkige, zonder bij kennis te zijn geweest. Haar vriendin had inmiddels de familie in Genderen gewaarschuwd, de vader mocht zijn kind evenwel niet meer levend aanschouwen. Men kan zich de smart en de radeloosheid voorstellen der ouders wier eenigste dochter zij was. In wjjden omtrek leeft de bevolking in deze smart der ouders mede en is begaan met dit tragisch gebeuren. Het parket uit 's Hertogenbosch, onder leiding van Mr. Dubois, heeft Zaterdag de gerechtelijke schouwing verricht en een onderzoek ingesteld, waarbjj de on schuld van den autobestuurder, die ook zeer onder den indruk was, volkomen kwam vast te staan. Onze correspondent schrijft nog Nimmer heerschte in ons dorp, alge meen zoo groote verslagenheid als thans naar aanleiding van het vreeselijke ge beuren j.l. Zaterdag te Haarsteeg, waar een zéér geachte jonge dochter uit deze plaats, als een pas ontloken lentebloem, door den dood is afgeknakt. De over ledene mej. Nellie Branderhorst was een zeer sympathiek meisje, die door haar gullen lach en vriendeljjken groet aller vriendschap had verworven, zoodat een menigte van tranen om haar worden geschreid, ook door hen, die niet met banden des bloeds aan haar verbonden waren. De droefheid der ouders en broertje, hoewel zij berusting zoeken in Gods wegen, is onbeschrijflijk. De plechtige begrafenis zal plaats heb ben Woensdagnamiddag, vertrek van de ouderljjke woning omstreeks 2 uur. GORINCHEM. In verband met den voetbalwed strijd België—Holland op 29 dezer, ver zoekt men er alsnog even de aandacht op te willen vestigen, dat op 28 en 29 April aan het gemeentelijk overzetveer die dagen met de twee grootste booten zal worden gevaren op 29 April reeds vanaf voorm. half zes. HEDEL'. De beer B. uit Heerewaarden is met zjjn auto, waarin 3 dames zaten, onder deze gemeente in een bocht geslipt en in een sloot terecht gekomen. Alle inzittenden liepen verwondingen op. Een der dames werd uit den auto geslingerd, zjj liep ernstige inwendige kneuzingen, een hoofdwonde en eenige gebroken ribben op. De gewonden zjjn met een anderen auto naar hun woonplaats gebracht. De auto is zwaar gehavend. NIEÜWENDIJK. Het O. M. bij de rechtbank te 's Bosch heeft tegen L. S expediteur te Zwijndrecht, die alhier door roekeloos rijden met een auto, den wielrijder J. Coljjn had aangereden, die aan de ge volgen daarvan was overleden, drie maan den gevangenisstraf geëischt en één jaar inhouding van het rijbewijs. De heer C. van der Stelt is ge kozen tot bestuurslid van de varkens verzekering Aller Belang" alhier, dit in verband met de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. van der Stelt. RAAMSDONKSVEER. -- De 39 jarige S. v. S. alhier, is Zaterdagavond op den Dordtschen Straat weg, onder de gemeente IJsselmonde, met zjjn auto in aanrijding gekomen met de stoomtram, waarvan de baan den rjjweg plotseling kruist. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De bestuurder is met een hersenschudding en een groote hoofdwonde in het zieken huis opgenomen. SPRANG. Vrijdagavond werd vanwege de A.R.J.A. een zeer druk bezochte verga dering gehouden, waarin als spreker optrad Ds. J. C. Hagen Geref. Pred. alhier, met het onderwerp „De .beginselen der R K. Staatspartij''. Door verschillende aanwezigen werd aan de bespreking deelgenomen. Aan het slot lieten een 7 tal belang stellende zich als lid inschrjjven. Na een woord van dank door den voorz., sloot Ds. Hagen met dankgebed. Zondag werd, zeker door het weg werpen van een brandende lucifer of eindje sigaar van een of anderen wande laar, het eiken bosch van J. T. en A. O. door brand vernield. SLEEUWIJK. Tijdens een onweersbui j.l. Woens dag waaide bij den heer L. van 't Sant alhier ongeveer 20 broeibakruiten stuk. Een koe van C. Walraven schrok, waar door zij een sprong maakte en de len denen brak, zoodat tot noodslachting moe§t worden overgegaan. In de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk zal Vrijdag a s. om 7 uur een vergadering worden gehouden van de Afd. van den Chr. Nat. Werkmans bond. Aan de orde Bijbel-inleiding, door den voorzitter voordracht, door H. van Vuuren, enz.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2