Buitenland. Binnenland. Voetbalsport. Burgerlijke Stand. V eilingberiehten. Plaatselijk Nieuws. van het Land te bereiken. Vanaf de Draaibrug viaAalburg, Wijk, Veen, Andel en Giessen tot Rijswijk bevinden zich langs en meer verwijderd van den dijk duizenden bloeiende pere- en ap- pelboomen, die een zeldzaam mooien bloem entooi bieden, doordat men ze vanaf den hooger gelegen dijk kan overzien. Dit stuk dijk is wel het .al lermooiste deel van den tocht en het brengt ons telkens in verrukking over het wonderschoone dat de natuur ons biedt. Na Rijswijk krijgen we het stadje Woudrichem, dat binnen de vesting nauwelijks duizend zielen telt. Het is er buitengewoon stil en met recht kan men spreken van een „ville morte." Evenwel zijn er nog enkele mooie ge vels, een oude stadspoort en eene an tieke protestantsche kerk. Eene bezich tiging van het fort Loevesteijn kan van uit Woudrichem gemakkelijk plaats hebben. Vanaf Woudrichem rijden we door de Zandsteeg naar den Merwede- dijk, vanwaar we een heel mooi kijkje over de rivier op Gorcum hebben. On gemerkt bereiken we het veer S!eeu- wijk—Gorinchem. Hier hebben we de keuze om öf de Zuidzijde der rivier te houden en den dijk te blijven volgen tot het veer den Kop van het Land èf het veer over te gaan en dan vanaf Gorcum den noordelijken MervvedecLijk te volgen via Hardinxveld, Giessendam, Sliedrecht, Papendrecht en Alblasser- dam en daar het Nieuwe Veer te ne men om dan binnen een goed kwartier Rotterdam te bereiken. Overvaren te Sleeuwijk geeft ons dus eene andere route dan we op de heenreis volgden. Van harte hopen we dat de vele lezers van ons blad, die het Land van Heusden en Altena nog niet kennen, zich genoopt zullen gevoelen om het gedeelte van Noordbrabant, gelegen tusschen Maas en Merwede, juist in dezen tijd eens te gaan bezoeken. Eene reis derwaarts zal hen stellig niet berouwen. NIEUW FINANCIEEL SCHAN DAAL IN FRANKRIJK. De gestorte gelden bii de in moei lijkbeden geraakte Banque des Coo peratives, bedragen volgens een me- dedeeling van den minister van finan ciën 345 millioen francs. Van dit be drag zou slechts een betrekkelijk klein gedeelte te redden zijn. In po litieke kringen verluidt, dat het on derzoek heeft geleid tot ontdekking van een groot schandaal, waarbij vele parlementariërs betrokken zijn. Vol gens het Journal hebben millioenen der gestorte gelden gediend tot de fi nanciering van socialistische candida- turen bij de Kamerverkiezingen van J 93 2Andere bedragen zouden op aanbeveling van linksche politici in twijfelachtige ondernemingen zijn ge stoken. DE (MIJNRAMP BIJ SERAJEWO. Die bijzetting van i io slachtoffers. De teraardebestelling van de slacht offers van de mijnramp te Senitze bii Serajewo, die aanvankelijk op Dinsdag was bepaald, is tengevolge van de voor den tijd van het jaar zeer groote hitte nog Maandag geschied. De voorbereidingen voor de teraarde bestelling waren slechts van korten duur. De i io kisten werden op een daartoe door de mijndirectie beschik baar gestelde plaats aan de aarde toevertrouwd. Nog 27 lijken van slachtoffers liggen in de mijn en kon den dus niet gelijktijdig met de an deren worden begraven. Op het kerkhof waren ongeveer 2000 'menschen bijeen. De plechtig heid werd o.a. bijgewoond door den minister voor sociale zaken en den minister voor het mijnwezen. De Joego-Slavische regeering heeft namens vele buitenlandsche staten be tuigingen van deelneming ontvangen. o STORM EN OVERSTROOMINGEN IN- NOORD-ITALIE. Tengevolge van den storm en den hevigen regenval in Noord-Italië ko men op verschillende plaatsen over stroomingen voor. De stand van het Lago Maggiore is in de laatste 24 uur jneer dan 50 c.M. gestegen. De Po en de Adige (EtschT zijn op vele plaatsen buiten hun oevers getreden. De jaarbeurs te Varallo moest ten gevolge van het noodweer tot 1 Mei worden uitgesteld. In |de Dolomieten is overal opnieuw sneeuw gevallen. De temperaturen zijd sterk gedaald. Aan de Riviera woedt de storm éveneens met groote heftigheid. Te Genua moesten de schepen hun an kerkettingen versterken. Verscheiden •schepen, waaronder ook van groote afmetingen, hebben hun vertrek uit gesteld. CRISISVLE»SCH. Zeer waarschijnlijk zullen dezen zomer, volgens de Tel., de afslach tingen van het rundvee, waarvan het vleesch in de bussen voor de werk- loozen wordt verwerkt, worden stop gezet. Tot voor kort waren in totaal cir ca twintig millioen van die bussen geproduceerd, waarvan er circa 8 millioen door de consumenten zijn afgenomen. De voorraad bedroeg 27 Jan. j.l. 9 millioen, doch is intus- schen ten gevolge van een vermin derde afname naast een constant ge bleven productie, aangegroeid tot naar schatting 13 tot 11 millioen bus sen. De geringere consumptie is groo- tendeels te wijten aan een toene ming van het gebruik van versch vleesch, in het bijzonder kalfsvleeseh dat goedkoop is. Men zal dezen zomer doorgaan met de distributie, terwijl de productie zal worden stopgezet. Als de winter intreedt, zal de vraag naar het bus sen vleesch ongetwijfeld weer toene men, zoodat men dan spoedig door het teveel heen zal zijn en zoo noo- dig weer met de productie kan be ginnen. Tegen een stopzetting van de pro ductie in den zomer schijnt geen be zwaar te bestaan. Men verwacht n.l. in den zomer een veel geringer aan bod van vee aan de Centrale. o DE NIEUWE SPELLING. De hoofdregels van de nieuwe spelling zijn in het kort de volgende: Geen verdubbeling van de e in open lettergrepen. De ee blijft aan het einde van een woord, in afleidin gen van woorden op ee, in de ach tervoegsels -eelen en -eeren. De o wordt aan het einde van open lettergrepen niet verdubbeld, doch blijft vóór ch. Sch w ordt alleen geschreven, waar de ch wordt uitgesproken, uitgezon derd in den uitgang isch. De naamvalsuitgang -n bij lid woorden, voornaamwoorden wordt niet meer geschreven, behalve in verouderde vaststaande uitdrukkin gen. o— VARKENSSMOKKEL. Het onderzoek betreffende de smokkelarij met crisisvarkenis is in den laatsten tijd flink opgeschoten, inede dank zij een vruchtbare samen werking tusschen Nederlandsche en Belgische politieautoriteiten. Het rapport over het onderzoek in de grensstreek is zoo goed als. klaar; het vormt een flink boekdeel van bijna 200 pagina's. In de laatste dagen zijn verschil lende personen te Rotterdam in ver hoor genomen. Of er eenig verband is tusschen de veelbesproken smok- kelzaak en de arrestatie van de 10 keurmeesters te Rotterdam, waarvan er intusschen 1 uit de voorloopige hechtenis ontslagen is, kon men nog niet zeggen; sommigen van die ge arresteerden wrorden er trouwens van verdacht, zich reeds vóór de in voering der crisiswetten aan zekere fraudes te hebben schuldig gemaakt. O REGELING VOOR IIET LAST- VERVOER. BEURTLIJ STEN. Te DordrechtGorinchem, Geer- truidenberg en Ter Neuzen zal ten kantore der Bevrachtingscommissie of haar Agentschap voor de schip pers gelegenheid bestaan om zich te laten inschrijven als LASTSCHIP PER. Onder Lastschipper wordt ver staan de schipper, wiens schip ge schikt is voor het vervoer van Last- goederen en als ter zake kundig is voor wat betreft het last zetten, stu wen, afdekken enz. Een en ander ter beoordeeling van de Commissie. REGELING VAN INSCHRIJVING, AANVRAGEN ENZ.' De schippers, die in aanmerking komen voor het lastvervoer, kunnen zich laten inschrijven op de z.g. last lijsten. Bij de bevrachtingen zal het BEURTsysteem worden gevolgd. Door de betrokken Commissies wordt in het bevrachtingsboekje van den schipper eene aanteekening ge maakt, waaruit blijkt, dat zij last schipper zijn. Het plaatsen op de last- lijst sluit niet in, dat de schipper niet voor een andere reis in aanmerking kan komen. De schipper is niet verplicht zich op de lastlijst te laten inschrijven; dit geschiedt uitsluitend op zijn ei gen daartoe geuite wenschen. Zelf last zetten en stuwen is ver plichtend gesteld en in den vracht prijs begrepen, evenals het behoorlijk afdekken. De schepen worden ech ter geladen en gelost. Overigens wordt gevaren volgens de Rotterdamsche Beursconditien, tenzij zulks uitdrukkelijk anders ver meld staat bij de tarieven, die door de Commissie zijn vastgesteld. VRIJSTELLING. Vrijstelling wordt verleend voor de Lastschepen met eene scheepsruimte tot en met 10 ton. REGELING VOOR DE LAST SCHIPPERS, die NIET uitsluitend vervoeren, doch ook ARBEID ver richten. Binnen de grenzen der randge meenten Geertruidenberg, Raams- donksveer, Made, Drimmelen, Hoo- ge- en Lage Zwaluwe, Moerdijk, Strijen, Puttershoek, Zwijndrecht, Pa pendrecht, Sliedrecht, Giessendam, Beneden- en Boven-HardinxveldGo rinchem, Almkerk, Dassen, Bergsche Maas, Geertruidenberg, kunnen voor SCHEPEN BENEDEN 50 TON, binnen bovengenoemd gebied een verklaring worden afgegeven voor het vervoeren van BIESBOSCHPRO- DUCTEN, waaronder worden ver staan alle HOUTSOORTEN, groei ende in den Biesbosch, RIETSOOR TEN, GROND en GRONDZODEN. Om voor eene dergelijke verkla ring in aanmerking te kunnen komen, moet door den schipper een aan vraag worden ingediend bij de Com missie. Deze aanvraag moet gesteund wor den door eene verklaring van den opdrachtgever, waarin vermeld moet staan, welke werkzaamheden verricht moeten worden, den vermoedelijken duur der werkzaamheden, de hoeveel heid der te vervoeren producten en de aangeboden prijs, benevens de plaatsen, waar gewerkt moet wor den. De verklaring wordt afgegeven voor hoogstens EEN MAAND. Voordat eene verklaring als bo ven bedoeld, wordt afgegeven, moet 2 pCt. inschrijfgeld van het totaal be drag, dat door den werkgever wordt opgegeven en door de Commissie moet worden goedgekeurd, aan de Bevrachtingscommissie worden vol daan, waarvoor de zegels op de ver klaringen worden aangebracht. Voori het bekomen van eene ver klaring wordt niet gebruik gemaakt van een scheepsbevrachter. Het varen met Biesbosch-produc- ten buiten het bovenaangegeven rayon kan niet geschieden met eene dergelijke verklaring en moet via de beurtlijst bevracht worden. Bii over treding wordt, afgescheiden van ge rechtelijke vervolging, de verklaring voor onbepaalden tijd ingetrokken. BIJZONDERHEDEN BIT HET LASTVERVOER.' Op de tarieflijsten staan de bijzon derheden van het vervoer vermeld. HEUSDEN. Zondag speelde P S.V. haar laatste com petitiewedstrijd tegen O.D.I. 2 uit Ros malen. De uitslag was 22. Zondag gaat Juliana 2 naar Besoijen en speelt hare 19e competitiewedstrijd voor de 2e klasse B.V.B. tegen R.W.B. 3 aldaar. CAPELLE. Met Hemelvaartsdag e.k. zullen door de voetbalvereen. „Excelsior" alhier, serie wedstrijden werden georganiseerd, waar voor een viertal mooie prijzen zijn uitgeloofd en waarvoor een achttal vereen, uit de omgeving hebben ingeschreven. WERKENDAM. Naar wij vernemen, hoopt S.V.W. I op 2e Pinksterdag a.s. Serie wedstrijden te houden, waarvoor verschillende vereen, bereids zijn aangeschreven. Voetbalbond S. O. S. Uitslagen van 21 April. Afd. B. Sparta I—S.V.W. II 4—0 Stormvogels IIWilhelmina II 01 W.V.V. II—Blauw Wit I 3—1 Achilles I—N.O.A.D- II 2—0 Afd. Junioren De Zwaluwen—Stormvogels 41 WilhelminaSparta 15 S.V.W.—W.V.Vj. 4—0 Programma voor 28 April. Afd. B. S.V.W. II—W.V.V. II. Wilhelmina IIAchilles. Blauw Wit—S.F.C. N.O.A.D. IIStormvogels II. De* ZwaluwenSparfa. Afd. Junioren: SpartaDe Zwaluwen. StormvogelsS.V.W. W.V.V.—S.F.C. LongaWilhelmina. Afd. A. vangt 5 Mei aan. HEUSDEN. Geboren: Cornelia Gerdina d. van M. Pelders en A. J. M. Verhoeven. GORINCHEM. Veiling van 23 April van de Veilingsvereen. „G. en O.'' Aardbeien f0,70f2,90; kropsla f2,50—f4; id. 2e srt. f 1,50—f2,30; roode kool f4,50f6,50; bloemkool f 11,50f26; violen f 0,50fl,50;ver- geet-mij-niet f0,40f 1,20madelief jes f0,40fl; muurbloemen f 1,50 f2; alles per 100 stuks. Komkommers ID/2181 2 CL P stuk; stoofsla 7—10 ct., postelein 10 14 ct.witlof 1014 ct.stoofpe ren 15 ct.culemansappelen 14 ct. zure appelen 101 '2 ct. per kg.: spi nazie 1726 ct. per kist; rabarber fl,50f3,50; radijs fl.50f2,30sel derie flfl,20; wortelen f7,50 f8,50; per 100 bos. DRUNEN. Veiling van 26 April. Per K.G. Goudreinet 3235; Wijnappelen 41 14 Ceulemans 1013 idem II 67 Brederode 18 22; Aardbeien 0,98 1,10; Witlof 9—15; idem II 3—6; Spinazie 2 3 Sjalotten 28 Postelijn 1719; Asperges 48 62; idem II 15 42; Rabarber l1/s-2; Schorseneren 34 Bloemkool 2427 idem II 10—17 idem III 4—9. Per stuk Komkommers 1518; Sla 21f24; idem II 1 2 idem III 1/23/iRoode kool 37 Andijvie 221/2 Selderij 17 Aardbeien 23. Per bos Radijs 1 3 Rabarber 1 3 Selderij Va1 VgTulpen 13 Keelen a/2l1/, 5 Preij 413. Per pot Bloemen 627. JAARLIJKSCH ONDERZOEK GROOT-VERLOFGANGERS. Het jaarlijksch onderzoek der groot-verlofgangers van de lichtingen 1922 en 1925 zal o.m. plaats vinden als volgt: Te Raamsdonksveer op 18 Juni voor de gemeenten Raamsdonk, 's-Gravemoer, Dongen, Sprang-Capel- le, Made c.a., Waspik en Geertrui denberg. Te Waalwijk op. 23 Juni voor de gemeenten Waalwijk, Wijk c.a., He- dikhuizen, Drunen, Heusden, Nieuw- kuijk, Herpt, Eethen, Veen en Oud- Heusden. Te Woudrichem op 25 Juni voor de gemeenten Woudrichem, Alm kerk, Werkendam, de Werken c.a., Op- en Neer-Andel, Giessen, Rijswijk en Dussen. HEUSDEN. Zondagmorgen zal voor de Luther- sche Gemeente alhier optreden Ds. Toxo- peus uit Breda. De kerkdienst vangt aan om 10 uur. Vanwege het overlijden van H., M. Koningin Emma en den rouw van het Kon. Huis waardoor geen openbare feestvieringen plaats vinden zal door de Heusdensche Muziekver- eenigingen hare jaarlijksche muziek- concerten ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana op 30 April niet plaats hebben en zullen de zomerconcerten met Pink steren aanvangen. Op Zaterdag 28 April a.s. zal alhier de Emmacollecte worden gehouden. Gaarne bevelen wij deze collecte, waar van de opbrengst komt ten bate van tuberculoselijders van alle gezindten in onze gemeente, in uw warme belang stelling aan. Op de j.l. Zondag gehouden ver gadering van de scherpschuttersvereeniging „De Langstraat" werd besloten dat het eerste bondsconcours alhier zal plaats hebben op den schutsboom der Kon. Erk. Scherpschuttersvereeniging op Zondag 3 Juni a.s. Door de vereeniging St. Blasius werd tevens haar jaarlijksche feestdag op Kermis Zaterdag 12 Mei vastgesteld. Het koning- schieten zal opgeluisterd worden door de „Fanfare der H. Familie." Woensdagavond vierde de R.K.W.V. haar jaarlijks St. Josephfeest in het pa tronaat. Mede waren aanwezig den Hoog Eerw. Heer Deken Wouters, alsmede onze oud-Burgemeester den heer v. Eggelen. De spreker voor dezen avond was de WelEerw. Heer Kapelaan B. Rijken uit 's Bosch. Spreker mocht na afloop van zijn rede een daverend applaus ontvangen, waarna een gratis verloting van huish. artikelen plaats had. Dezen avond was voor de leden en belangstellenden een ge- zelligen en leerzame avond. NEDERHEMERT. De Emmabloem-collecte bracht al hier f 74.86 op, het vorige jaar was dit f71.74. WASPIK. De justitie en politie hebben het onderzoek naar den moord op Kools alhier, krachtig voortgezet. Verschillende personen werden ge hoord. Een van hen, een zekere P. v. O. uit Capelle, die met den ver- slagene het laatst in het café „Mid denhuis'' heeft gezeten en met hem is vertrokken, is gearresteerden naar Waalwijk overgebracht. Op zijn in beslag genomen kleeren is bloed ge vonden, dat door Dr. v. Ledden Hul sebosch uit Amsterdam nader zal worden onderzócht. De vermoedelijke' dader v. O. heeft een volledige be kentenis afgelegd den moord te heb ben bedreven. Het lijk is na gerech telijke schouwing aan de familie vrij gegeven en is hedenmorgen om 9 uur ter aarde besteld. De heer A. G. de Bruijn her dacht j.l. Vrijdag den dag, waarop hij voor 25 jaren toetrad als lid van het R.K. Zangkoor. In eene feeste lijke bijeenkomst werd de. jubilaris gehuldigd door de leden van het Zangkoor en werd de avond in feeste lijke stemming doorgebracht. Voor diploma costumière zijn geslaagd de dames: R. Karsten, W. v. Ommeren, B. Verhagen, D. Wer- ther, A. v. Biesen, N. Kuijten, A. Rutters, R. Seur, B. Biemans, J. de Wit en A. Boons. Voor lingerie de dames: E. Broek mans, M. v. Dongen, C. v. Turnhout, A. v. Dongen, E. de Geus, J. v. Peer, C. v. Drongelen, M. Boezer, G- Man- demakers, A. v. d. Werken, R Vos, B. Michael en P. Snijders, die allen hunne opleiding genoten bij de Eerw. Zusters van het gezelschap J. M. en J. alhier. Op 29 en 30 April zal eene groote tentoonstelling worden gehouden van de gemaakte goederen in het schoollokaal der Eerw. Zus ters. WOUDRICHEM. Het bouwen van een woon huis met winkel en bakkerij voor Smits Jz. alhier, is gegund aan P. v. Straten alhier, metselwerk eti M. Borg en D. G. de Graaff alhier, tim merwerk. Het exploiteeren van een con sumptietent op het concoursterrein op 2e Pinksterdag alhier is gegund aan den hoogsten inschrijver W. v. Straten te Almkerk voor f313. De Algem. vergadering van de Coop. Boerenleenb. alhier zal wor den gehouden op Woensddg 2 Mei a.s., in de zaal van café Wed. P. G. Wilhelm alhier. Als bestuurslid is aftredend de heer F. C. Huyser en als lid van den Raad van Toezicht de heer S. H. Bax. Bij den secretaris der Var- kensfokver. Land van Heusden en Altena en Biesbosch, de heer H. v. Andel alhier, verscheen dezer dagen een vraagprogramma voor den fok- dag op 17 Mei a.s. De opgave voor deelname wordt ingewacht uiterlijk 30 April a.s. Voor inschrijving zal door hem op 28 April in café Dek ker te Almkerk zitting worden ge houden. Naar wij vernemen aal bin nenkort aan hen die in 1933 hun vroege aardappelen over de veiling verkochten, een zeker bedrag aan steun worden uitbetaald. WERKENDAM. De heer W. G. de Waard is benoemd tot bestuurslid van het Nat. Comité Voor Brouwgerst, in de le denvergadering, welke 16 April 1.1. te Amsterdam onder Voorzitterschap van Prof. Broekema werd gehouden, terwijl hij tevens werd benoemd als lid van de Pr oef technische Commis sie van het Comité voor Brouwgerst. Tevens is de heer W. G. de Waard bij ministeriëele beschikking van 12 April 1.1. benoemd tot bestuurslid van de Gew. Centr. Crisisorganisatie voor Noordbrabant. Alle aparte ge westelijke crisisdiensten zijn opgehe ven per 1 Mei, en daarvoor komt de Centrale Crisisdienst in de plaats. Het plm. 8-jarig dochtertje van den heer W. de Vries was nabij het Fop Smit-veer aan het hoepelen. De kleine bemerkte niet dat zij te ver ging en viel daardoor van den aan legsteiger in de rivier „De Merwede". Schipper P. v. Berchem, die het on geval had opgemerkt, kon het kind grijpen en van een gewissen verdrin kingsdood redden. Benoemd tot tijdelijk onderwij zer aan de Chr. U.L.O.-school a. d. Tol, de heer v. d. Oever van Schoon hoven. Op de rivier de Merwede na bij de punt van de „Jacomien" (Bies bosch) hebben een paar Werkendam mers in nood verkeerd. De motorschuit van den heer A'. v. Driel alhier was geladen met on geveer 6000 bossen rijshout en naar ons werd verzekerd, te veel vracht voor deze schuit. Met wat woelig water is 't schip dan ook vol gesla gen en gezonken. De beide opvaren den v. Driel en Kornet bleven drij ven op de last van het schip, wat hun behoud was. Door enkele men- schen van Lage-Zwaluwe, die met een vaartuig voorbijkwamen, werden zij opgevischt en aan land gebracht. Beide dorpsgenooten hebben be nauwde momenten medegemaakt. De gehouden Emmabloemcol- lecte heeft opgebracht f99,07. Het geheel komt ten bate der plaatselijke Vereen, van 't Groene Kruis.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2