Plaatselijk Nieuws. ELat over de banken wegvluchtte. De voorstelling moest worden onderbro ken. o ZWARTE GRIEZELIGHEDEN. Op 8 Mei zullen te Leopoldville verscheidene negers, die deel uit maakten van een geheime vereeni- ging worden terechtgesteld. Zii had den verscheiden inboorlingen gedood. De negers hadden zich in een lui paardenhuid gestoken en wurgden hun slachtoffers met ijzeren klauwen. o WERVELSTORM IN ASSAM. Volgens berichtten uit Calcutta heeft een zware wervelstorm de stad 3ylhet in Assam geteisterd. Twintig personen zouden gedood zijn en ve le anderen gewond. Vele houten hui zen werden door den storm opge nomen en honderden meters meege voerd. Een tegelijker tijd woedende stormvloed bracht verscheiden boo ten tot zinken. De verbindingen met 3ylhet zijn verbroken, zoodat geen betrouwbare 'berichten over den om vang van de aangerichte verwoestin gen verkregen konden worden. o— TWEE GROOTE BRANDEN EN EEN SPOORWEGONGELUK. Het Poolsche gehucht Pawlowice is Woensdag door een hevigen brand bijna geheel in de asch gelegd. Zeven personen zijn in de vlammen omge komen. Bovendien werden tal van personen gewond. 94 Boerderijen werden totaal vernield, 3000 perso nen zijn dakloos. De materieele scha de is zeer groot. De oorzaak van den brand wijt men aan de groote hitte. In het gehucht Grabowo bii Torun zijn door een brand 8 boerderijen met 26 woonhuizen en voorraadschu ren in de asch gelegd. Een knaap is in de vlammen omgekomen8 3 stuks vee zijn gedood. Hier zijn 300 dakloozen. De oorzaak van den brand is ook hier de hitte. Bij Zamosc is een personentrein op weg naar Lublin ontspoord. De machinist en de stoker werden zwaar gewond, eenige passagiers licht. De oorzaak van de ontsporing wordt ■éveneens gezocht in de hitte, die de rails heeft doen uitzetten, zoodat ze krom trokken. HEUSDEN. Heden wordt van hier ver plaatst de Marechaussée P. J. Mars naar Woudrichem en wordt vanWou- (drichem naar hier overgeplaatst de Marechaussée Vonk. De alhier gehouden Emma- bloem collecte bracht f21,65 °P- Door de Kon. Marechaussée is gearresteerd J. V. alhier, verdacht van misdrijf tegen de zeden. In de gisteravond gehouden vergadering der Prot. Kiesver. wer den gekozen tot afgevaardigden voor den z.g.n. dubbelen raad in verband met de voorstellen tot het vereenigen van Heusden en Doeveren bij Heus- den, de heeren: J. v. d. Schoor. Joh. Vos. J. v. Wijk. Door de R. K. Kiesvereen.. welke vergadering eveneens gister avond werd gehouden, werden be noemd de heeren T. v. Deursen. y Klijn-Loeff. Dr. R. Verhoeven. N. Vermeulen. ANDEL. 1 Onder veel belangstelling her dachten Ant. Verschoor en echtge- noote alhier, hun ,50-jarige echtver- eeniging. Andel's fanfarecorps bracat een serenade. De brandstoffenver. „Ons Be lang" vergaderde in de v.m. openba re school. De boekhouder deed re kening en verantwoording, waaruit bleek dat er een batig slot van f 13 •aanwezig was. Tot leden van de Com missie tot het nazien der boeken wer den aangewezen de heeren P. Hoesen en J. de Fijter Az. Aangezien de arbeiders bij de werkverschaffing in Andelerbroek be zwaar maakten tot 6 uur des avonds te werken en het werk om 5 uur neerlegden, hetgeen alhier steeds de gewoonte is geweest, zijn ze Zaterdag j.l. door den opzichter naar huis ge zonden en voor onbepaalden tijd ge schorst. Deze week had een bespre king plaats ten gemeentehuize met den Inspecteur van de werkverschaf fing, waar de arbeiders werden ge boord. Hoe de zaak zal worden ge schikt is nog niet bekend. De arbei ders worden er evenwel deze week zeker de dupe van. ALMKERK. De vergadering van Stemger. ïngel. van het Waterschap „Oudland van Altena", die j.l. Vrijdag in café Dekker gehouden werd, stond onder voorzitterschap van den dijkgraaf mr. A. den Dekker, Secr.-Penn. de heer Z. Snoek. De rekening over 1932 1933 werd onveranderd vastgesteld, met aan ink. f 16764,34; uitg. f 14877,37; batig slot f 1886,97. De begrooting over 1934-1935 met aan ink. en uitg. van f 16293,37 werd eveneens goedgekeurd. De vermindering van pacht voor band- en rietland over '33 werd vastge steld op denzelfden voet als over 1932, n.l. 50 en 40 pCt. Enkele stukjes grond werden in erfpacht gegeven. Daarna had stem ming plaats van een Heemraad, we gens periodieke aftreding. In de va cature Gulden werd met algem. stem men (372) gekozen de heer IJ. M. Kentie en met bijna algem. st. (364) herkozen de heer Joh. Daim. Door het bestuur zullen deze heeren als nummer één, worden geplaatst op de voordracht ter benoeming door H.M. de Koningin, terwijl het bestuur werd gemachtigd deze voordracht aan te vullen. Hierna sluiting. Maandagavond vergaderde in café Dekker het bestuur der Varkens- fokv. „Land van Heusden en Altena en Biesbosch", tot regeling der werk zaamheden voor den fokdag op 17 Mei a.s. De voorz. de heer J. Snoek, deelde mede dat van de Boerenleen bank te Almkerk voor dezen dag een subsidie was ingekomen van 10 gld., welke onder dank werd aanvaard. In de jury zullen zitting hebben de heeren Dr. Ir. J. H. F. Deckers, Rijkslandb. consulent te St. Oeden- rode en G. J. v. Poppel, burgemees ter te Gilze. Een terrein in de nabij heid van het dorp van den heer A. Verschoor Jobzn. is gehuurd, terwijl de heer v. Dijk de consumptietent zal verzorgen. De secr. de heer H. v. Andel deelde mede, dat de inschrijving vlot ver loopt, zoodat op een flinke deelname kan worden gerekend. Bedriegen de voorteekenen dus niet, dan kan deze Ie fokdag voor onze streek zeker een succes worden. De Emma-bloem collecte heeft alhier opgebracht f116,56. Op 6 Juni a.s. hoopt de Meis- jeskrans „Dorcas", alhier, onder lei ding van Mej. Hilberts een plezier reis te maken naar Nijmegen en om streken te maken. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooihandel gaat weinig of niets meer om, af en toe wordt een partijtje afgeleverd voor de pers. Voor het goede handelshooi besteedt men f9 a f 10. Voor stroo f4,50 a f5, alles per 500 KG. CAPELLE. In het Stationskoffiehuis van den heer L. F. v. Dongen alhier werd Dinsdagavond 8 uur onder leiding van den heer J. Huijsman de al gem. ledenverg. gehouden van de Coop. Boerenleenbank alhier. Na een kort openingswoord van den voorzitter werd de heer C. Vos, secretaris van het bestuur, benoemd tot secretaris dezer algem. vergade ring, waarna de voorzitter verslaguit- bracht omtrent den toestand der Bank, gedurende het afgeloopen boek jaar aan welk verslag wij het volgen de ontleenen: De totale omzet der Bank bedroeg gedurende het boek jaar 1933 f294141,60, dus f38108,72 meer dan het vorig jaar. Aan spaar gelden werd ontvangen f50465,17 en terugbetaald f64341,65. De gekweek te rente bedroeg*\ voor spaarders f 6304,64, waarvan in contanten werd uitbetaald f 898,96 en als spaargeld werd bijgeschreven f 5405,68. In '33 werd aan nieuwe voorschotten uitge geven f 2650. Het saldo der reeds uitstaande voorschotten bedragende f 126805,94 werd door terug- en af betalingen verminderd met f9296. zoodat op 31 Dec. j.l. het totaal op deze wijze verstrekte gelden bedroeg f120159,94. Aan voorschotrente werd ontvangen f5585,37. In loopende re kening werd uitgegeven f205126,29 en ontvangen f212672,68. Op het einde van het boekjaar bedroegen de totale uitgaven en ontvangsten in loo- pende rekening respect, f113205,83 en f31969,51. De in loopende reke ning ontvangen rente bedroeg f4338,21 en de uitbetaalde rente f416,51 terwijl de uitgaven voor di verse doeleinden bedroegen f 132,60. Het bedrag dat bij de Centrale Bank gedurende het afgeloopen jaar geplaatst was varieerde tusschen de 50 en 60 duizend gld. Het aantal spaarders bedroeg per ultimo Dec. I933 256- Er kwamen in 1933 4 nieuwe spaarders bij, terwijl er we gens overlijden en vertrek 11 afgin gen, zoodat het aantal spaarders met 7 verminderde. Het aantal voorschot ten nam toe met 3 en verminderde wegens geheele aflossing met 9, der halve een vermindering van 6. Het aantal loopende rekeningen bedroeg per 31 Dec. 1933 32. Gedurende het betrokken boekjaar kwamen er 3 nieuwe bij, terwijl er geen afgingen. De zuivere winst welke thans weer op de reserve kan worden gebracht bedraagt f804,14. Het aantal leden bedragende 166 onderging de vol gende verandering. Er kwamen drie nieuwe leden bij. Een lid bedankte wegens vertrek naar elders. Het keurig verzorgde verslag werd onder dankzegging met alg. stemmen goedgekeurd, waarna de verkiezing plaats had van een lid van den Raad van Toezicht, wegens periodieke af treding van den heer C. Vos. Beide aftredenden werden herkozen en na men onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen deze her benoeming aan. Blijkens het door de daartoe be noemde commissie ingestelde onder zoek, bleken de rekening en balans over het 31 Dec. 1.1. afgesloten noek- jaar keurig in orde te zijn, zoodat deze met een woord van dank aan den kassier, den heer B. Verhoeven, werden goedgekeurd. Na de rondvraag werd de verga dering door den voorz. gesloten. Het echtpaar J. Faro, woon achtig in de Nieuwstraat, vierde j.l. Dinsdag onder zeer veel blijken van belangstelling, zoowel van familie als kennissen en buurtbewoners, zijn gou den huwelijksfeest. Door de buren was voor de woning van het jubi- leerend echtpaar een eereboog met passend opschrift geplaatst, 's Avonds brachten de muziekgezelschappen „Kunst na Arbeid" en „Sirena" het gouden echtpaar onder overgroote be langstelling een serenade. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", zal met Hemelvaartsdag deelnemen aan het Nationaal Muziek- en Zangconcours te Vuren in de Eere- afdeeling. DUSSEN. Op 1 Mei j.l. herdacht de heer Joh. Verduin alhier, den dag waarop hij, thans veertig jaar gele den, in dienst trad bii de N.V. Pa pierfabriek „De Maasmond." Op dezen, voor hem gedenkwaardi- gen dag, heeft het hem niet aan be langstelling ontbroken. In huiseliiken kring werd het heugelijk feit gevierd. GIESSEN. De heer Nico Garstman Jr., behaalde op 2 Mei te Utrecht het diploma Rijkshoefsmid. s GRAVENMOER. De alhier gehouden Emma- collecte heeft ruim f41 opgebracht. Voor het diploma costumière slaagde mej. A. Rutters alhier, welke haar opleiding genoot bij de Eerw. Zusters van het gezelschap J. M. en J. te Waspik. Mej. Adr. Hessels herdacht onder groote belangstelling den dag dat zij voor 30 jaren als dienstbode in dienst kwam bij den heer G. Snels v. Sprang alhier. 's-IÏERTOGENBOSCH. Bii de opheffing van de rijks kweekschool in 1894, waaraan een leerlingenschool verbonden was, be sloot het bestuur van de afdeeling Den Bosch van Tot nut van het al gemeen tot de oprichting van een bijzondere neutrale school, die 1 Mei 1894 geopend werd. Zij begon met ongeveer 125 leerlingen, welk aantal is aangegroeid tot bijna 500. Er is nu ook een u.l.o. school aan ver bonden. Het eerste hoofd der school was de heer H. P. van Nieuwenburg. Van de leden van het personeel, die van de oprichting af aan de school werkzaam zijn geweest, is nog slechts het plaatsvervangende hoofd, de heer V. van Doveren, in functie. Veertig jaar lang heeft hij deze functie be kleed en hij is met zeer veel succes in de opleidingsklasse werkzaam ge weest. De dag van Dinsdag is voor den heer Van Doveren, die aan het eind den cursus van zijn welverdiende rust hoopt te kunnen gaan genieten, dan ook niet onopgemerkt voorbijgegaan. Het bestuur der school, de tegenwoor dige directeur, de heer L. Beekman en zijn collega's verrastten hem met een prachtige bloemenhulde in zijn klaslokaal. Ook véle oud-leerlingen en ouders hebben op dezen dag blijk gegeven van de waardeering, die zii voor den hoogbejaarden on derwijsman gevoelen. NIEUWENDIJK. De arbeider A. D. geraakte bij de waterleidingwerken nabij den Uppelschendijk, met een zijner han den bekneld tusschen eenige buizen. Zijn toestand was van dien aard, dat de hulp van Dr. Van Leeuwen inge roepen moest worden, die direct ope ratief moest ingrijpen. A.s. Donderdag (Hemelvaarts dag") zal de Chr. muziekvereeniging „Crescendo" alhier, deelnemen aan het concours te Ermelo en wel in de 2de afdeeling. J.l. Zaterdag 28 April kwam de £hr. Besturenbond alhier, in jaar vergadering bijeen. De voorzitter de heer Joh. Ouwerkerk opent te ruim zeven uur de vergadering, laat zingen Psalm 119: 53 en gaat voor in gebed. Vervolgens ieest hij een gedeelte uit Gods Woords en wel, Corinthe 3 en spreekt naar aanleiding daarvan een kort openingswoord. Hij heet de tal rijke aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de verschillende afge vaardigden, o.a. de kerkeraad en die van diverse jeugdvereenigingen. De secretaris brengt nu zijn jaarverslag ten gehoore, dat, gezien haar een jarig bestaan, reden tot dank geeft. Hii wekt de diverse besturen, alsme de alle aanwezigen op om trouw te blijven aan hun organisatie. Al is het, dat men het hier al eens moeilijk heeft geen nood, wij weten, dat God ons niet zal begeven nog verlaten. Het jaarverslag van den penningmees ter was niet zoo bijzonder gunstig, er was over het afgeloopen jaar een klein tekort. Hier past ook weer de maatstaf van bezuiniging. Nu volgden de gelukwenschen van kerkeraad en diverse jeugdvereenigin gen. Vriend J. v. Ewijk van Almkerk ontvangt nu gelegenheid voor zijn onderwerp getiteld„Het doel en de ontwikkeling van Sociale Actie," waarop door enkele personen van ge dachten wordt gewisseld. Vriend L. v. d. Koppel laat ons nog een proza stukje hooren. Hierna wordt enkele oogenblikken gepauzeerd. In de pauze werden bloempjes ver kocht, ten bate van het T.B.C. fonds. De vergadering wordt heropend met het zingen van Psalm 121 1De voorzitter behandelt nu zijn onder werp, getiteld: „De Maatschappij." Viiend J. \an den Eoom laat nog een hum. voordracht hooren getiteld :„Een nachtelijk avontuur." De heer Kuipers werd bereid ge vonden een opwekkend slotwoord te spreken. Na nog enkele bespreken ge voerd te hebben over het a.s. défilé van het Chr. Nat. Vakverbond en de voorzitter opwekt om daar zoo veel mogelijk aan deel te nemen, sluit hij de vergadering. Hii zegt allen dank die tot het welslagen van deze ver gadering hebben medegewerkt, inzon derheid de dames, die ons van cho colademelk en koekjes wilden voor zien. Tot slot wordt gezongen Gezang 1801 en gaat de heer Kuipers in dankzegging voor. WERKENDAM. Sinds eenige dagen liepen er geruchten in ons dorp, waaraan men niet wilde gelooven, welke echter nu feiten zijn geworden. Eén der geneesheeren in onze ge meente, de heer A. Mijnlieff, arts, was reeds sinds enkele weken ongesteld. In zijn plaats was ,als waarnemer aan gesteld dokter H. R. Schols van Heke lingen. Nu heeft de heer Mijnlieff tot veler leedwezen het besluit genomen, zich uit zijn practijk terug te trekken cn heeft deze reeds deze week overge daan aan den heer Schols. De heer Mijnlieff vestigde zich in onze gemeente in Juni 1897, in >de va cature dokter van IJzeren, zoodat hij bijna 37 jaren in .onze gemeente is ge vestigd, "na vooraf werkzaam te zijn ge weest In een ziekenhuis te Utrecht. Thans moet hij op plm. 66-jarigen leeftijd rust nemen. Velen, zotowef in- als buiten de ge meente, zien noode, dat dokter Mijn lieff 'zich terugtrekt. In al deze jaren dat hij in onze gemeente was geves tigd, heeft hij het volkomen vertrouwen genoten, zoowel van zijn patiënten als andere ingezetenen. Bij allen bekend en geëerd. Steeds was hij bereid, zoo wel bij nacht en ontij zich daarheen te 'spoeden, waar men hem noodig had. Als 'een lichtzijde kunnen we nog mededeelen, 'dat dokter Mijnlieff met zijn 'huisgezin hier blijft wonen. Moge hij 'nog lang van een zeer welverdiende rust -genieten. De heer C. B. Bakker, circa 21 jaren bij hem in dienst, zal thans bij beide geneesheeren 'in functie blijven. De heer J. Admiraal, werkzaam met de buizenaanleg voor de waterlei ding, kreeg warm giettood over zijn gezicht en wel dicht bij de oogen. Hij leed hiermede veel pijn en moest zich onder geneeskundige behandeling stel len van dr. Schols. De heer A. de Vries, metselaar, kreeg een stukje biksteen in 't linkeroog; na eerste behandeling van bovengenoemde arts, moest hij zich onder toezicht stel len van een specialist te Dordrecht. Aan de fa. de Klerk en Zwart werd onderhands opgedragen het werk, bestaande uit rijswerk, steen bezetting, enz. Hieraan worden plm. 25 personen uit onze gemeente voor ruim 1 jaar te werk gesteld. De laagste inschrijvers voor 't rijs werk, enz. ah. zgn. „Hellegat" wa ren de Gebr. van Oord, alhier, waar ongeveer 30 personen plm. 4 maan den werk zullen vinden, terwijl aan nemers werden van den Rijn, de Ge broeders v. Hattum te Zaltbommel; voor dit onderhoudswerk worden ook altijd Werkendammers gebruikt. Hierdoor zal het aantal werkloo- zen in deze gemeente aanmerkelijk verminderen. Op polder „Eierwaard" (Bies bosch) is een volkskeet afgebrand. Door 't flinke optreden van den kok kon veel gered worden van de in wonende arbeiders, zooals kisten, ge reedschappen, beddegoed, enz. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat 't rietendak had vlam gevat. Door den architect, den heer J. Bottenberg werd voor rekening van den heer D. de Heus (Biesbosch) aanbesteed het bouwen van een woon huis. Inschrijving Metselwerk: D. de Koter f 1367; C. H. v. d. Heuvel f 1288 en G. Vis ser f 1185. Timmerw.: Konings en Egas f696. Schilderw.: IJ. de Vries f 175. Lood- en Zinkwerk: J. v. Rooij f48. Smidswerk: de Kreek f65. Lood-, Zink- en Smidswerk: G. A'. Peters f 7770. Zaterdag, 5 Mei des nam. 8. uur zal de A. R. Kiesvereen. „Ne derland en Oranje" haar jaarvergade ring houden in het Gebouw van Chr. Belangen. Het agenda vermeld o.m. Bestuursverkiezing en onderwerp door wethouder J. J. van Oord „Rondom de Gemeentebegrooting 1934." Vorige week had alhier, een propaganda vergadering plaats waar als spreker optrad, de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, Voorzitter van „Patrimonium" met een onderwerp „Patrimonium in de zen tijd." Opgericht werd een afd. Werken dam met aanvankelijk 28 leden. In de voorloopige commissie hebben zit ting de heerenD. v. d. Horst, G. Ippel en Jac. G. v. Oord, spoedig wordt er een ledenvergadering gehou den. WIJK EN AALBURG. a.s. Donderdagavond 10 Mei zal de kleinhandelaarsvereen. „Alte na", gevestigd te Wijk en Aalburg in vergadering bijeenkomen in de oude school alhier. Doel van deze bijeenkomst is de inzameling der aanvraagformulieren tot het verkrijgen van erkenning als Groenten- en Fruithandelaar, welke onder de leden zijn uitgedeeld. De leden worden er op opmerkzaam ge maakt, dat de formulieren goed in gevuld en verzegeld van 2 pasfoto's, plus 1 gulden worden terugverwacht. WIJK. Morgenavond (Zaterdag) zal het kinderkoor „Jong Leven", alhier een uitvoering geven. Gezien het suc ces van vorige uitvoeringen dezer vereeniging, zullen ongetwijfeld ve len dezen avond weder komen genie ten van de zang- en tooneelstukjes, welke door de kinderen zullen wor den gezongen en voorgedragen. WOUDRICHEM. De laatste les van de moedercur sus zal besloten worden met een film, betreffende het geleerde. Gedurende de maand April j.l. werden aan de vischmarkt alhier aan gevoerd 11 zalmen, welke f 1.35 tot per pond opbrachten. Aan den dienstplichtige M. A. Baks ,van de lichting 1934, is door den Minister van Defensie 1 jaar, uitstel van: eerste oefening verleend. Door eenige visschers uit deze gemeente is deze week een aanvang ge maakt met de fintenvisscherij op de Bergsche Maas. De vangsten zijn nlog niet grtoot. Aan de vischmarkt alhier werd 18 tot 22 cent per stuk besteed. WASPIK. De heeren Gebr. Smits alhier behaalden op hét concours hippique te Oosteind den 2en prijs met het aange spannen type landbouwtuigpaard „Le- ra". Door den architect den heer A. G. de Bruijn alhier is namens den heer A. G. Vloeimans alhier het bou wen van een woonhuis bij onderhand- sche aanbesteding opgedragen aan de heeren L. Fitters en J. de Ruijter voor f 4472, 20 Dooden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2