No. 5431 Vrijdag 4 Mei WONDERBOVEN WONDER! Als U houdt van goed passende Kleeding ë!l si ATHMER-MARTENS Goriitchem. TWEEDE BLAD B. E. S. PETROLEUM OASKOOKSTEL. VEILIG - SNEL - GOEDKOOP. 1XGEZ0XDEX. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binneiilaiul. behoorende bij het PIJN IX DE GEWRICHTEN. Gewrichtspijnen worden veroor zaakt door urinezuur dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten ten gevolge van onvoldoende zuivering van het bloed door verzwakte wer king der daarvoor zorg dragende or ganen. Verkeeren deze organen in f 232287.63 en de uitgaven f 220427.S9, gezonden toestand, dan wordt het inhoud der kas op 30 Dec. f 11859.74. te stellen, wordt thans goedgekeurd. j Mocht door onvoorziene omstandig heden of door wijziging van de ren- Op 12 April j.l. werd in het tevoet aan de Centr. Bank. door bestuur café van Jan Bouman te Aalburg, de en r v. j. noodig geoordeeld worden, Algemeene ledenvergadering gehouden <je rentevoet in den loop van het jaar van de coöp. boerenleenbank te Wijk te wijzigen, dan zal aan de leden hier- en Aalburg. van kennis worden gegeven. Nadat de presentielijst is geteekend, gen en ander wordt door de Alge- wordt door den voorzitter, den heer meene vergadering goedgekeurd. D. v. Wijk, de vergadering met een Daarna ontspon zich een ernstig en woord van welkom tot de aanwezige langdurig debat, tusschen het hestuur leden geopend. en een der leden, die niet tevreden. Door den voorzitter wordt de kas- sier A. Michaël benoemd tot secretaris der Algemeene Vergadering en worden de leden M. Bouman en Ant. Michaël verzocht als stemopnemers te willen optreden, waaraan door hun wordt vol daan. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Daarna wordt de rekening en balans voorgelezen waaruit blijkt, dat .de totale ontvangsten in 1933 hebben bedragen urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij ver zwakt, dan raakt het bloed overza- digd ermede, het urinezuur .kristalli seert en zet zich af in de spieren, gewrichten enz. De scherpe kanten der kristallen veroorzaken de ondra gelijke pijnen, waaraan rheumatiek- patiënten lijden. Meer dan ooit is het in zulke ge vallen noodzakelijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn herhaalt zich daarna slechts erger. Door echter de afvoer- organen tot gezonde werking te bren gen, wordt het urinezuur ook gere geld afgevoerd, en hiervoor kunt gij niets beters gebruiken dan het mid del dat reeds jarenlang zijn deug delijkheid bewezen heeft en waarvan duizenden verklaarden, dat bet hun uitstekend geholpen heeft: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitsluitend op de bovengenoemde or ganen, zij doen slechts één ding, doch doen dit dan ook uitermate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uit stekende hoedanigheden van dit pro baat middel. Verkrijgb. bij apothekers en drogis ten a~TT.-, f 1,75 en f 3.— per doos, om zetbelas ting inbe grepen lUGPIJlF Nieren Let vooral op den juisten naam. De balans geeft 'n actief van f218377.10 en een passief van f217127.60, zoodat de winst in 1933 bedroeg f 1249.50. Het reservefonds is thans nagenoeg f 11000.:—. Daarna wordt de rekening en balans vastgesteld en geteekend. Vervolgens is aan de orde, herkiezing van één lid van het bestuur, en één lid van den Raad van Toezicht; aftre dend zijn de heeren T. A. Smookers en Joh. Vos, die met nagenoeg algemeene stemmen werden herkozen; één stem was uitgebracht op A. Bouman en 1 blanco. Daarna kwam in behandeling de ren te voor deposito's en de rente voor uit betalingen. Door een der leden wordt voorgesteld, de rente van spaargelden en deposito's te verminderen. Door den voorzitter, die in overleg met het bestuur en Raad van Toezicht noodig heeft geoordeeld de rente van spaargelden niet te verminderen, om zoodoende afvloeiing van spaargelden te voorkomen, wordt het voorstel niet ondersteund. Door een ander lid wordt voorge steld de rente van opgenomen geld met één vierde proc. te verminderen. Hierop had bestuur en R. v. T. even eens bezwaren, omdat het noodig is voor de soliditeit der bank om reser- ven te vormen, waarop door de Cen trale Bank ook steeds wordt aange drongen. Het voorstel van het bestuur, om deposito rente evenals vorig jaar op 31/2 proc. en de rente van voorschotten in loopende rekening op 4y2 proc. te galen en tuinfluiters hebben er het meeste van te lijden. Aan het uithalen van nesten onzer vogels is geen en kel voordeel verbonden; integendeel het algemeen belang eischt, dat dit kwaad zooveel mogelijk beteugeld wordt. Het is daarom dringend noodzakelrk, dat onze jongens telkens weer gewezen worden op het verkeerde van het uit halen van vogelnesten. Op scholen, waar het beschermen van vogels krach tig wordt aangemoedigd, zijn gunstige resultaten dan ook nooit uitgebleven. Wij moeten een beroep doen op het eergevoel der jongens. Welke jongen was, omdat er tegenwoordig, zelfs m'et soliede borgen, nog maar heel moeilijk voorschotten zijn te krijgen of soms geheel worden afgewezen. Door den voorzitter wordt daarop ge antwoord, dat de bank in de eerste plaats heeft te zorgen, dat de spaargel den veilig zijn, en dat die ten allen tijde opvorderbaar z>ijn, en ook onmid dellijk kunnen worden uitbetaald zoo dra die worden opgevraagd, en omdat vorige jaren veel meer geld inkwam, dan geplaatst kon worden, zijn er veel voorschotten gegeven met geringe jaar- lijksche aflossingen, zoodat thans de Centr. Bank de veiligheid boven alles stellende, eerst moet worden geraad pleegd en ingelicht over aanvragen en borgen, voordat eenig voorschot of cre- diet kan worden gegeven. Deze bepalingen zijn niet willekeurig door de directie van de C. B. genomen, doch alles is volgens de stand der boe ken op de Algem. vergadering van de Coöp. Centrale Raiffaisenbank op 22 Mei 1930 gehouden, vastgesteld, waar van de wettelijke bepalingen voor de meeste boerenleenbanken zijn vastge steld 15 September 1932. Hoewel onze bank op dit oogenblik geen behoefte aan contanten heeft en wij weer een beduidend bedrag van de C. B. hebben te vorderen, kunnen wij toch aan die wettelijke bepalingen niet ontkomen,, en als de loop der zaken ongeveer blijft zooals thans, zou on ze bank van haar crediet aan de C. B„ dat gesteld is op f40.000.in het geheel geen gebruik behoeven te ma ken. Verder kon de voorzitter nog ver klaren, dat de bank nog geen verliezen heeft geleden, dat van de reserve nog geen cent is afgenomen, dat wel een paar borgen hebben moeten betalen voor den schuldenaar, maar dat nog een paar posten, waarover bij het bestuur wel eenige zorg bestond, na genoegen zou er zich in zijn hart niet voor scha- zijn opgelost, zoodat wij de toekomst, men ruw e n hardvochtig te zijn tegen zwakke en hulpelooze schepselen. Het gaat dus niet om de vogelnesten alleen, maar zeker ook om het beste, dat er in de kinderziel leeft. mogelijk aan alle gemeenteleden te doert toekomen. Van dit boekje zijn verleden jaar ruim 260.000 exemplaren verspreid. HET UITHALEN VAN VOGEL- Tot dusver zijn er dit jaar 93.030 aan- NESTEN. gevraagd. Wij hopen, dat in de komen- Een woord tot ouders en de dagen het aantal bestellingen nog opvoeders. zóó zal toenemen, dat het getal van ver- De broedtijd der vogels is rauwelijks leden jaar zal worden overtroffen, begonnen en reeds bereiken ons k ach- Dan zal het een uitwerking kunnen ten over het verstoren van nesten door hebben, die zéér noodig is. Want de de jeugd. Allerlei vogelsoorten moeten maand April heeft ongeveer hetzelfde het ontgelden, maar de zangvogels als ingebracht van verleden jaar, n.f. ruim lijsters, merels, vinken, meezen nachte- f40.000.het bedrag is nog niet pre cies berekend maar dus is de achter stand weer vergroot. Inspanning van alle krachten op Pinksteren om dezen achterstand zooveel mogelijk te verklei nen is dus wel zeer noodig. Het Zendingsbureau heeft postreke ning No. 6074. o— PRAKTIJK-EXAMENS. Het Hoofdbestuur der Vereeniging „Het Nederiandsche Handels-Instituut" maakt bekend, dat de examens ter ver krijging van het praktijk-diploma voor boekhouden en handelscorrespondentie zullen worden afgenomen op 9, 10 en Géén Walm Géén Reuk Géén Roet!! Brandt 7 volle uren op 1 Liter Petroleum. Géén ontploffingsgevaar 1 Nooit verstoppen Géén pitGéén slijtage Enorm warmtevermogen, Voor GORINCHEM en OMSTREKEN alléén verkrijgbaar: die toch wel zeer zorgelijk is, nog met vertrouwen tegemoet gaan. A. MICHAËL. Aalburg, April 1934. )QS3i3Ei==iSL@ dan heeft Athmer-Martens voor U het juist geschikte model. In onze collectie MantelsMantel- costumesJaponnenBlouses en Costuumrokken zult U tientallen aardige modellen vinden, in alle mogelijke prijzen en uitvoeringen, speciaal uitmuntend door goede pasvorm. IS MANTELS, tweed-diagonaal en stichelhaar f 4 50 tot f 39.— van MANTEL-COSTUMES Shetland- en angora-stoffen van f 9 tot 28.50. JAPONNEN. katoenen en zijden imprimé georgette enz. van f 0.98 tot f 25.75. SI BLOUSES, alpaga, crêpe, mat enz. van f 0.98 tot f 6.75 COSTUUMROKKEN vlotte modellen, Engelsche en donk. stoffen, van f 0.98 tot f 5.50 SI Om het uithalen van vogellnestjes te gen te gaan en de natuurliefde te be vorderen, is door een aantal organisa ties en instellingen, die vogelbescher ming voorstaan, waaronder de Neder iandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren (Prinses Madestraat 40, den Haag) de Nederiandsche Vereen, tot Bescherming van Vogels (Heeren gracht 540, A'dam) der Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen e.a. verleden jaar een geschrifte samenge steld, dat zich in het bijzonder wendt tot de onderwijzers der lagere en U. L.O. scholen, teneinde hun medewer king daarbij in te roepen. Dit geschrift je, dat 16 bladzijden beslaat en voorzien is van vele afbeeldingen is voor onder wijzers, die nog niet in het bezit daar van zijn, kosteloos Verkrijgbaar bij bo venstaande adressen. Teneinde de ver zendkosten zoo laag mogelijk te hou den, is het gewenscht, dat de geschrift- jes voor één school worden aange vraagd door het Hoofd der school. Voor elke klasse kan niet meer dan één geschriftje beschikbaar gesteld wor den. o NAAR PINKSTEREN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest (postrekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende: De maand Mei is dit jaar de maand, waarin het Pinksterfeest valt en daar mee een maand, die ook voor het Zen dingswerk van zeer groote beteekenis is. Op dat feest wordt in zeer vele ge meenten een inzameling gehouden voor de uitwendige Zending en dat behoor de in alle gemeenten te gebeuren. In de laatste jaren begint men de beteekenis hiervan beter te verstaan. Vroeger bracht deze Pinkstercoilecte voor onze Corporaties een bedrag op, dat niet ver boven de f30.000.lag. Maar door meerdere propaganda is dit bedrag b.v. verleden jaar boven de f85.000.geweest. Het is dus nog wel ver beneden het bedrag van de najaars- Zendingsweek, maar het doel om de Pinksterinzameling te maken tot een steun in het voorjaar evenredig aan dien, welken de offerweek geeft in het najaar, wordt iets meer benaderd. Daartoe heeft niet weinig bijgedra gen, dat ons Bureau sinds eenige jaren een Pinksterboekje uitgeeft, dat gratis in grooten getale ter beschikking van kerkeraden, vereenigingen, personen wordt gesteld, om het zoo eenigszins 11 Juli a.s. Aanmelding is mogelijk tot en met 20 Juni a.s. o NATIONAAL ZENDINGS- CHR. FEEST. Op den vooravond van het Chr. Nat. Zendingsfeest, dat op Woensdag 4 Juli op Middachten gehouden wordt, dus op Dinsdag 3 Juli zal op Middachten een inleidende samenkomst worden gehou den. Als sprekers zullen daar optreden Ds. J. H. Buinink van Rheden en Ds. H. J. Hack te Arnhem. De toegang tot deze samenkomst, die te half acht op spreekplaats I aanvangt,; is vrij. SAMENWERKING VAN KLEINE LANDEN. Een Noorsch blad over de po sitie der Oslostaten in scheep vaart en handel. Reuter meldt uit Oslo: Ingevolge de door de gezanten van Nederland, Noorwegen, Denemarken en Zweden bij de Engelsche regeering on dernomen stappen betreffende de moei lijke positie der scheepvaart, heeft het Noorsche financieele blad Okonomisk Revue uitgerekend, welke beteekenis! deze 4 landen hebben met betrekking] tot het aantal hunner bevolking, hun scheepstonnage en hun buitenlandsche handel. Hieruit blijkt, dat deze 4 landen als zeevarende naties tezamen een beteeke nis hebben eens zoo groot als Duitsch- land 'en bijna driemaal zoo groot als Frankrijk. Hun gezamenlijke tonnage bedraagt ruim 10 millioen ton en di'e van Frankrijk, Duitschland, Italië en Spanje, tezamen slechts 12 millioen. In bevolkingsaantal bereiken zij nog niet het kleinste van deze vier groote sta ten, t.w. Spanje met 23 millioen in woners, daar zij slechts nauwelijks 21! millioen -tellen. Tezamen hebben deze 4 kleine staten een import van circa 4 milliard Scandinavische goudkronen, dus ongeveer evenveel als Duitschland of Frankrijk, ofschoon Duitschland drie maal zooveel inwoners heeft. De export is geringer, n.l. 3 milliard tegen Duitsch land 5 en Frankrijk 3 milliard kronen.. Vergeleken met dev grootste zeemo gendheid, Engeland, hebben deze vier Oslo-staten bijna de helft van de En-: gelsche tonnage (Engeland 22.8 mil lioen ton). Hun export bedraagt aan zienlijk m-eer dan de helft en hun in voer ongeveer de helft van de Engel sche. Voegt men hierbij de twee anderei Oslo-staten, n.l. België en Finland, dan beteekenen deze zes landen in velerlei opzicht meer dan een groote mogend heid als Duitschland of Frankrijk. JficuwsMail IJZERHANDEL - WILLEM DE CLICHE. SCHHAÖEL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5