Ja, natuurlijk, i Ui! 3 5. P. Cankhnyzïn ft Co's Buk Jf.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, mijn BRIL is van GORINCHEM, Zusterhuis 6. Gediplomeerd Opticien. III Medicinale Maagpepermunt de allerbeste. A. VERSCHUUR BAERT Agentschap van de Ansterdanjche Bank Jf.V., Amsterdam No. 5433 Vrijdag 11 Mei 1934 UND VAN AITEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs. per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vervolg raadsverslag EETHEN. De Voorzitter wil thans maar di rect punt 2 van de agenda n.l. Voorstel van Ged. Staten betreffende ophef dog der gemeente Eethen, aan de orde stel len. Van Ged. Staten is een brief ont vangen, waarin wordt bericht, dat dit college voornemens is aan de regeering het voorstel te doen tot opheffing der gemeente Eethen. Door bewoners van de dorpen Doeveren en Heesbeen is meermalen den wensch geuit b-ij Heusden gevoegd1 te worden. Ged. St. hebben dit overwogen, doch meenden aanvankelijk er niet toe te mogen mede werken, om de gemeente Eethen met dit gedeelte te verzwakken. Nu even wel de vereeniging rond Heusden aan de orde is gesteld en daarna de vereeni ging 'van Veen met Wijk, acht het col lege 'den tijd gekomen,, om aan het redelijk verlangen van genoemde bewo ners tegemoet te komen, om aan de wen- schen Van de ingezetenen van Ekaeveren en Heesbeen, die geheel op Heusden zijn aangewezen te voldoen en dit ge deelte te voegen bij de nieuwe gemeen te Heusden. Het overige gedeelte ten Noorden der Bergsche Maas zou dan gevoegd worden bij de gemeente Wijk. Door de vereeniging van deze beide gemeentenj, waarbij dan ook de ge meente Veen zjou gevoegd worden, wordt een krachtige gemeenschap ver kregen. Karakter en volksaard van bei de gemeenten zijn gelijk en vormen dus geen bezwaar. Verzocht wordt voor 10 Juni a.s. het oordeel van den ge meenteraad te mogen vernemen. De heer Donken verwondert het, dat Gied. Staten met het voorstel ko men, om juist de gemeente Eethen met een andere gemeente te vereeni- j gen, er ,zijn toch wel andere plaatsen, die eerder in aanmerking komen om vereenigd te worden. Bij spr. rijst de vraag, waarom komt men nu met een diergelijk voorstel. Dat de menschen in Doeveren en Heesbeen niet tevreden zijn is te begrijpen, zij verlangden even als het vorige deel der gemeente elec- trisch licht, het is geprobeerd, doch zij hebben het niet kunnen krijgen. De in- j gezetenen meenen echter, dat het wel mogelijk is en dat zij als ze bij Heus den worden gevoegd, het ook zeker zullen krijgen. Met de waterleiding zal het ook weer dien kant opgaan. Al zal het gedeelte aan deze zijde van de Maas het later misschien nog .eens krijgen, de bewoners van Doeveren en Heesbeen zullen er dan ook wel van verstoken blijven. Spr. heeft vroeger aangedrongen om in Eethen een nieuw raadhuis te bouwen, was dat gebeurt dan had de gemeente nu vermoedelijk seen steviger motief tegen 'het voor stel van Ged. St. gehad. Spr. vindt, dat het beleid van het gemeentebestuur steeds uiterst slap is geweest. De Voorzitter wil op dit laatste wel iets zeggen. De heer Donken zegt, dat hij vindt, dat het beleid van het gemeentebestuur slap is geweest, maar spr. vindt, dat de heer Donken vandaag erg critisch is aangelegd. Maar spr. lacht om zijn bewering, immers de heer Donken is er glad (naast. Spr. heeft her haalde malen gezegd, dat hij bij de P.N. E.M. is geweest, om te trachten de dor pen Doeveren en Heesbeen aangesloten te krijgen. Hier in oen openbare ver gadering heeft spr. zelfs gezegd, dat hij bereid is met iedereen, idie aan zijn woorden twijfelt, naar de P.N.E.M. te gaan, om de kwestie te gaan bespreken. Een tijdje geleden heeft hij nog een brief van het gemeentebestuur aan de P.N.E.M. voorgelezen en het antwoord dat daarop is ingekomen. Wat daarin werd geschreven zal gelden voor deze gemeente, maar ook voor de gemeen te Heusden. Wat de 'kwestie van het nieuwe gemeentehuis betreft, den bouw daarvan is achterwege gebleven, om dat er geen geld voor was. Spr. heeft begrepen, dat de raad en ook de heer Donken daarvan doordrongen was. Voor de verkiezingen heeft de heer Donken een boel reclame gemaakt voor een nieuw raadhuis, toen deze eenmaal yj Abrikozen per pond 50 cent j Appelen 34 Peren 30 Rozijnen 28 Pruimen 25 4 Botermarkt 88 HEUSDEN. i ww WIP ww w een zetel had verkregen, heeft hij daar over geen woord meer gezegd. De heer Donken zegt, dat de Voor zitter hem niet als leugenaar moet uit maken, toen het ging over het hok dat hier bijgebouwd is, heeft spr. den bouw van een nieuw raadhuis ver dedigd. Voorzitter. U hebt voor de verkie zing gezegd, ik zal met het voorstel komen om in Eethen een nieuw ge meentehuis te bouwen, dit Voorstel is door U 'niet gedaan. Ik heb dat ge waardeerd en heb gemeend, dat U dat niet gedaan hebt, omdat er geen geld voor was. De kwestie van een nieuw gemeentehuis heeft met dit voorstel niets te maken. De heer Donken zegt, dat hij alleen heeft willen beweren, dat, als er een nieuw gemeentehuis was gebouwd de g'emeente meer houvast had gehad om tegen dit voorstel 'te protesteeren. Maar over den bouw Van het gemeentehuis heeft spr. wel gesproken. Hij be grijpt niet, dat de P.N.E.M. niet met cijfers is gekomen, waardoor werd aan getoond, dat electrificatie van Doe veren en Heesbeen 'niet mogelijk is, Oudheusden en Luttelherpt, die bog kleiner zijn, hebben bet wel gekregen. De Voorzitter zegt, dat hij heeft ge vraagd om cijfers bij 'de P.N.E.M., doch deze heeft alleen gezegd, dat zij niet tot 'electrificatie "kan overgaan. Waarom gaat de heer Donken dan zelf niet naar de P.N.E.M., als hij dit niet gelooft. De h'eer Donken antwoordt, dat de mensch'en beweren, dat de Voorzitter er niet g'eweest is. De Voorzitter meent, dat de heer Donken d'ergelijke praatjes niet op ta fel mo»et brengen, hij 'kan beter weten. De heer v. Buuren zegt, dat gespro ken wordt ov'er een krachtige gemeen schap, hij begrijpt h'eel die poppen kast niet, bet lijkt Wel of iemand uit Vught een dergelijk voorstel heeft uit gedacht. M'en komt met opheffing van scholen, gemeenten, verplicht de men schen om aan te sluiten aan een wa terleidingbedrijf enz., het is een rare beweging. Spr. zou zich krachtig wil len verzetten tegen dit voorstel van Ged. Staten, waarin geen enkel cijfer wordt g'egeven. De heer G. v. d. Beek zou eersteven d'en nadruk willen leggen op denhouw van een nieuw gemeentehuis, omdat de heer Donken meent, dat als men in Eethen een nieuw raadhuis had ge bouwd, m'en dan misschien 'een ar gument meier zou hebben gehad, om zich tegen de voorgestelde opheffing te verzetten. Spr. meent het een groot geluk te moeten noemen, dat dit nieuw raadhuis nog niet gebouwd is, want als deze plannen van Ged. Staten door gaan, zat d'e gemeente ook nog met d'en strop van het nieuwe gemeente huis. H'et komt spr. voor, dat bijvoe gen van Eethen bij Wijk en Aalburg, met afneming van Doeveren en Hees- been en voteging van dit gedeelte bij de gemeente Heusden, niet in het be lang van de gemeente Eethen is. Spr. is niet genoeg thuis in de cijfers voor de verschillende gemeenten, het zou erg nuttig zijn ook daar iets'meer van te weten, maar toch komt het spr. voor, dat de bewering dat volksaard en ka rakter van de ingezetenen der te ver eenigen gemeenten gelijk zouden zijn, niet geheel overeenkomstig de waar heid is, dat dit werkelijk zoo is, meent hij sterk te moeten betwijfelen. De ingezetenen van Eethen en Wijk heb ben niet de minste overeenkomst met elkaar, ze zijn juist tegenovergesteld. Met de ingezetenen van Veen, dat ook in de vereeniging opgenomen zal wor den, is dit nog meer het geval. Zon der de menschen te blameeren is het toch voor iedereen voldoende bekend, dat de volksaard der ingezetenen van Veen met die van Eethen lijnrecht tegenover elkaar staat. De ingezetenen van Veen zijn een heel ander soort menschen dan de ingezetenen van Eethen. Wat kerkelijke gezindte be treft, meent spr. ook te moeten zeg gen, dat ook die groot verschil op levert. Op kerkelijk gebied krijgt men een zeer groote verscheidenheid en groote verschillen, tusschen de inge zetenen van Wijk, Veen en Eethen. Dan komt nog het financieele gedeelte. Oppervlakkig beschouwt komt het spr. voor, dat door samenvoeging van Eethen bij Wijk, Heesbeen en Doe veren bij Heusden, wel een kleine be zuiniging zou zijn te verkrijgen. Waar evenwel de overgroote meerderheid der ingezetenen Doeveren en Heesbeen bij Eethen wenscht te houden en Eethen zelfstandig wil houden, meent spr., dat in den geest der ingezetenen wordt gehandeld, als men zich tegen deze voorgestelde opheffing, met alle ter beschikking staande middelen verzet. Spr. zou t en slotte den Voorzitter nog willen vragen of hij misschien eenige cijfers betreffende den finantieelen toe stand van de verschillende gemeenten kan geven. De Voorzitter zegt te hebben ge ïnformeerd naar de belastingen in de samen te voegen gemeenten: Aan opcenten op de grondbelasting worden op de gebouwde eigendom men in Eethen 80 en voor de on gebouwde 20 opcenten geheven. Voor Wijk en Veen zijn deze cijfers het zelfde. Op de personeele belasting worden in Eethen geheven 150, Wijk 140, Veen 200 opcenten, alle drie de gemeenten zijn ingedeeld voor deze belasting in de 9de klasse. Zij heffen alle drie ook 50 opcenten op de vermogensbelasting. Voor de fondsbelasting heft Eethen 100, Wijk 80, Veen 100 opcenten, alle drie zijn ze voor deze belasting inge deeld in de 3de klasse. De hondenbelasting bedraagt in Eethen voor vastliggende honden fl. voor losloopende honden f4. De hondenbelasting bedraagt in Wijk voor vastliggende honden fl.voor losloopende honden f 2.50. De hondenbelasting bedraagt in Veen f2.voor vastliggende en losloopende honden. tblbf. no. is Raamsdcnksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen^ Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden d Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTKA Het vergunningsrecht bedraagt voor alle 3 gemeenten f40.het verlofs- recht f25.Het aantal ingezetenen van Eethen bedraagt 2371, van Wijk 2518, van Veen 950. Van rentegevende eigendommen ontvangt de gemeente Eethen f2530.Wijk f 1403.Veen i 500.—. De schuldenlast van Eethen bedraagt f91616.van W«ijk f73450.en van Veen f46000.—. De heer Donken wil aan het door den heer v. d. Beek gesprokene nog toevoegen, dat de inwoners van Doe veren en Heesbeen op een enkele uit zondering na er prijs op stiellen bij Eethen te blijven. De heter G. v. d. Beek noemt dit verblijdend. Hiet is niet zijn bedoeling eritiek uit te oefenen op het regee- ringsbeleid, maar wel meent spr. mag men de verzuchting slaken, waarom nu zoo en niet zoo. De vereeniging van Eethen is slechts 10 jaar oud, waar om moet die nu weer uit elkaar ge scheurd worden. Een gedeelte fb»ij Heus den gevoegd en het andere dieet bij Wijk, w.aarom de gemeente nu niet in zijn geheel gelaten, zooals de menschen het ook zoo graag wenschen. Waarom moet Veen, dat zoo geschikt ligt om met Andel vereenigd te wor den, nu bij Eethen. Ieder eenvoudig mensch mo,et zeggen, dat Veen geogra- phisch hij Andel behoort te worden gevoegd. Merk SN f O. 3 O per ons, DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. De heer v. Buuren is evenals de heer v. d. Beek verbaasd, over wat men in den Bosch klaar maakt. Het burgemeestersambt was vroeger een eerebaantje en daar moet het weer na toe. Het zou voor Minister Colijn 'n groote verdienste zijn als hij den gul den omlaag deed gaan. Nu liggen zeer veel menschen op de pijnbank voor anderen. De heer E. v. d. Beek zegt, dat toen hij zoo juist hoorde zeggen, hoe krijgt men zoo iets klaar, toen gingen zijn gedachten naar Wijk en vroeg hij zich af, zou de gedachte niet zijn uitgegaan van den Burgemeester van Wijk. Hij kan Veen niet baas en heeft misschien gedacht als Eethen nu 'helpt, dan wen telen wij Veen af op Wijk en Eethen. Men wil Eethen misschien gebruiken, om iets, wat men zelf niet begeert, met een ander gezamenlijk te dragen. De heer v. d. Schans kan niet zien, dat er werkelijk door de voorgestelde vereeniging bezuinigd zal worden. De inwoners wordt veel overlast veroor- j zaakt, als er een kalf dood gaat, moet men naar de secretarie te Wijk. De geringe bezuiniging die misschien per* inwoner verkregen wordt, valt direct door den overlast weg. Waar kan op bezuinigd worden, op onderwijs niet, i brandweer ook niet. Bovendien is de bewerintg, dat de volksaard hetzelfde is Ook niet waar. Als men uit G'en- deren in de Polstraat komt, bemerkt men dat er andere menschen wonen. Ook in kerkelijk opzicht bestaat er groot verschil, zoodat er tegen de voor-, gestelde vereeniging veel bezwaren zijn. De heer G. v. d. Beek zegt, dat als er gesproken wordt over bezuinigen,, dat er voor de 3 gemeenten slechts 1 burgemeester, 1 secretaris, 1 ontvan ger komt, dan zou dit eenig voordeel kunnen opleveren, maar 'daar staat te genover, dat als de groote gemeentet' tot stand komt er meer bezoldigde amb tenaren op het gemeentehuis zullen moeten zijn. De heer v. Buuren vraagt den Voor zitter naar zijn meening, is deze van oordeel dat er iets van het voorstel komt? j De Voorzitter zegt voor deze zaak niet in den Bosch te zijn geweest, of het zoo op rólletjes zal gaan, meent hij evenwel te moeten betwijfelen. Als men ziet hoe lang de vereeniging Veen en Wijk reeds aan den haak hangt, dan zal het ook hier wel niet zoo spoe dig voor elkaar zijn. Het doet spr, genoegen te vernemen, dat bij de in gezetenen van Doeveren en Heesbeen 'een lijst circuleert, waarop bijna door alle ingezetenen wordt geteekend, waar in den wensch te kennen wordt ge geven om bij Eethen te blijven. Niette genstaande dus, ,als zij bij Heusden ko men electrisch licht zouden krijgen-. De heer Donken zou als blijkt, dat er weinig of geen voordeel door del samenvoeging wordt verkregen, een krachtig protest tot Ged. St. willen! richten. De Voorzitter meent, dat zoo iets niet op den weg van den raad ligt, deze spreekt zich uit, ook de zooi straks te benoemen Commissie wordt daartoe in de gelegenheid gesteld. Wil men verder protesteeren, dan moet dit van de ingezetenen uitgaan. Met algemeene stemmen spreekt de raad zich hierop tegen de voorgestelde opheffing der gemeente Eethen en sa menvoeging met de gemeente Wijk en Aalburg uit. Aanvraag ingevolge de landarbeiders- wet. Op voorstel van B. -en W. wordt besloten aan C. v. d. Mooren op zijn verzoek een voorschot te verleenen van f2500 voor aankoop van onroe rend go,ed voor de verkrijging van eert plaatsje, onder voorwaarde, dat door aanvrager 2 gegoede borgen ten ge noeg,e van het gemeentebestuur wor den Viesrtrekt. Daar ge,en der heeren iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering. 3 s voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard M. NORT j Zuidvruchten J A. BA AI JENS, >V- G 'A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1