So. 5433 Vrijdag 11 Hei De Grootmoeder. TWEEDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Binnenland. FEUILLETON. Laiidboiiwrubi'iek. BEHOORENDE BIJ HET VEEL' ANIMO. Voor de te vervullen vacature van secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland hebben zich niet minder dan drie honderd sollicitanten aangemeld, van wie het meerendeel een academischen graad heeft behaald. DE NIEUWE SPELLING WORDT OP i SEPTEMBER A.S. INGE VOERD. In zijn radio-redevoering heeft mi nister Marchant meegedeeld, dat met September a.s. de schrijfwijze van het compromis zal worden ingevoerd. DE WERKLOOZENSTEUN IN DE GROOTE GEMEENTEN. De samenkomst tusschen den Mi nister van Sociale Zaken en de Wet houders van Financiën en van So ciale Zaken der vier groote gemeen ten, welke tegen 5 Mei beraamd was, is met het oog op enkele voorbe reidende werkzaamheden op 12 Mei gesteld. o CHR. NATIONAAL ZENDINGS- FEEST. Op het Zendingsfeest, Woensdag 4 Juli op Middachten bij De Steeg, zal de openingsrede worden gehou den door Dr. J. F. Beerens, predi kant te Utrecht en voorzitter van de Utrechtsche Zendingsvereeniging, en de slotrede door Ds. R. Dijkstra pre dikant te Amsterdam en voorzitter van het Java-Comité. o COMMENTAAR OVERBODIG. Het Zendingsbureau te Oegstgeest verzoekt ons plaats voor het volgen de Het is vandaag 7 Mei. Zes dagen van deze maand zijn voorbij. Noo- dig was dus 6 maal f 2.700.is f16.200.Ontvangen is f 5.400. In zes dagen ontvangen, wat noo dig is voor twee dagen. Commentaar overbodig. Vóór het midden 'dezer maand ,is ■er nog minstens ;f 25.090.noodig om Wet geld voor de 'eerstvolgende ^es w'eken naar Indië te kunnen zenden. Dat kan ni'et 'wachten op Pinksteren. Wij hopten op 'een 'goede Pinkster- colltecte. Het aantal aangevraagde boek jes heeft ongeveer de 'f180.000 bereikt. Als elk een gulden opbrengt Maar ook vóór Pinksteren zijn er nog v'ele dingen noodig. Het Zendingsbureau heeft Postreke ning No. 6074. NED.—SPAANSCHE HANDELS BETREKKINGEN. D'en 3en Mei !is te Madrid aangeko men mr. J. H. de Mol' van Otterlooi, referendaris aan het Departement van Economische Zaken, om deel te nemen aan dte besprekingen, welke gevoerd 62. Zij was verschrikt over haar ver wrongen trekken, die haar als een furie deden uitzien. Zooeven, zeide hij heb je je onverstandige woorden laten ont snappen. Die dag komt nooit! Gene- viève zal voor mij altoos blijven, wat zij nu is. Ge wildet mij over een ernstige zaak spreken; Albert heeft u de moeite be spaard. Hij 'heeft mij juist; over me vrouw en juffrouw de Prémorin ge sproken en verteld, wat hij u had mee gedeeld. Wij hebben daar dus niet meer over te spreken. En dan moet ik u 'nog zeggen, dat ik alles, wat Geneviève doet, volkomen goedkeur. Dat wit zeggen, dat Geneviève alleen het recht heeft, alles te doen en te zeggen, dat zij meesteres, en dat ik niets meer ben hier in huis. Na die woorden gesproken te heb ben verliet mevrouw Lionnet de ka mer en sloeg de deur achter zich Geneviève barstte in snikken uit. Kom bij mij, zeide mijnheer Lionnet en opende zijn armen voor haar. Haar omhelzende zeide hij: word'en tusschen de Nederlandsche en I Spaanschte delegaties ter regeling van I dte handelsbetrekkingen tusschen bei- dte landen. In verband met de omstandigheid, dat dte kaasuitvoer van Nederland naar j Spanje, één der belangrijkste punten uitmaakt van dte reeds sinds enkele wteken gevoerde onderhandelingen, heeft drs. C. Eygenraam, handelsconsu ltent van den Alg. Ned. Zuivelbond, in dten loop van de afgeloopen week te Madrid besprekingen gevoerd met de Nederlandsche delegatie. JAPANSCH—NEDERL. HANDEL. De Japansche suikerindustrieelen heb ben bezwaar gemaakt tegen een ver grooting van den invoer van ruwe suiker uit Java als middel om de ja pansche handelsbalans met Nederl. Oost-Indië in evenwicht 'te brengen. Deze houding is naar -voren geko men in een Vrijdag gehouden con ferentie, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers der regeering en van de industrie. Niettemin zouden zij, indien de re geering de controle op 'de suikerpro ductie in Japan zou aanvaarden, in dien de regeering zulks wenscht er mede instemmen, dat ruwe suiker, van Java afkomstig, zal worden ingevoerd. KON SLECHTS LOOPEN MET EEN SLAKKENGANG. 60jarige hopeloos door rheumatiek. Nu weer geheel In orde. Hier volgt een hoopvolle 'boodschap voor alle lijders aan rheumatiek. Kon iemand in een hoopeloozer toestand zijn dan deze vrouw was wie kan blijder zijn dan zij -nu is: „Meer dan 18 maanden fang was ik kreupel door rheumatiek in de knieën. Zonder stok kon ik 'niet loopen, en dan nog maar met een slakkengangetje. Tweemaal per week werd ik met elec- triciteit behandeld. Maar bet 'hielp al lemaal "niets, zoodat ik het maar op gaf en dacht, dat 'mijn geval hopeloos was. Ik was over tie 60 en kwam tot de conclusie, dat ik 'had afgedaan. Knie len kon ik niet en ik moest als het ware mijn beenen in bed tillen, zóó on bruikbaar waren ze. Toen begon ,ik me af te vragen, waarom zou ik Kru- schen Salts niet eens probeeren? Ik deed het; ik liet alle andere middelen of behandelingen varen en nam alleen Kruschen Salts in mijn thee. Nu kan ik weer loopen en draven als ieder ander van mijn leeftijd of veel jonger. En wat meer zegt, ik kan weer sla pen ,wat heel wat -voor mij beteekent (na het lijd'en, dat ik doormaakte)., Voor dit alles bten ik slechts Kru schen dankbaarheid verschuldigd. Mevr. P. C. De pijnen en stijfheid van rheu matiek worden veroorzaakt door een overmaat van urinezuur 'in het lichaam.. De zes zouten in fUuschen sporen Uw nieren en andere 'inwendige orga nen aan tot gezonde, geregelde wer king; ze helpen de organen alle scha delijke afvalstoffen en overtollig urine zuur uit het lichaam te verdrijven, die de oorzaak zijn van Uw pijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bii alle apothekers en dro gisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Adv. Fanfare „OEFENING BAART KUNST" Ie BRAKEL, die fer viering van het 15-jarig bestaan op 21 Mei (2de Pinksterdag) een groot Nationaal Muziek- en Zangconcours houdt. De feestgids geeft de verzekering, dat een bezoek aan dit concours voor muziek- en zangliefhebbers aan te bevelen is. Arm kind, hoe wordt je toch mis kend! XXI. MIJNHEER DE BARON. De Italiaan Paolo, die te Marseille aan de kust een zwervend leven had ge leid en van wien de menschen zeiden: „Hij zal nog aan de galg eindigen!" was niet veel minder geworden, dan hij had beloofd. Wij hebben gezien, dat hij een waar misdadiger was gewor den. Hij had onbeschaamd den naam van baron de Verboise aangenomen. Hij was een meester in het bedriegen. Hij speel de een duistere rol' in die wereld, waar hij door hoogen invloed toegang had verkregen. Maar terwijl hij zijn vreeselijk ambt van spion uitoefende, tot groote vol doening van hen, wie hij van dienst was, en die hem betaalden, vervolgde hij zijn doel; om dat te bereiken, schuw de hij niets, zelfs de misdaad niet. Daar van was de moord op Darasse een bewijs. Hij wilde in het bezit van het onmetelijke fortuin van die markiezin de Saulien komen, ongeveer twintig of vijf en twintig millioen francs groot, en had zich daarom voorgenomen, Ge neviève de Mérulle te huwen. Dan eerst zou hij aan de markiezin de Saulien haar kleindochter en eeni- ge erfgename terug geven. Heel alleen was hij in het bezit van JACHT OP SMOKKELAAR. De "kommiezen der directe belastin gen te Zevenbergen ontmoetten aan den Zeedijk onder Zevenbergen een man, die een verdacht corpulent voor komen had. Toen zij den onbekende sommeerden om te stoppen, ging hii er van door. Hij sprong over een sloot en verdween in het veld. In de schuur van den landbouwer S. verborg hii zich onder het hooi, waar hii al spoedig werd gevonden. Het bleek te zijn zekere H. uit Zwaluwe. Hii had margarine, die hii frauduleus vervoerde, onder zijn kleeding verbor gen. De smokkelwaar werd in beslag genomen en tegen den vervoerder proces-verbaal opgemaakt. AARDAPPELEN EN KALI. De vorige aardappeloogst is gewel dig groot geweest. Liet het zich in den beginne aanzien, dat massa's on verkocht zouden blijven en den weg opgaan van zooveel andere kostelijke producten, later bleek, dat het met de aardappelen zoo'n vaart niet zou loo pen. In sommige kringen is men zelfs bevreesd, dat een tekort aan dit on misbare volksvoedsel niet denkbeel dig is. Wat is de oorzaak hiervan? In de eerste plaats heeft de onverwachts intredende vorst in December velé aardappelen voor de consumptie on geschikt gemaakt. Dan zijn groote kwantums aan de consumtie onttrok ken en als veevoeder gebruikt. Ein delijk speelt het „blauw" worden weer zoo'n rol, dat duizenden kilo's aardappelen van de voorraden moeten worden afgeschreven. Wii zien dus, dat verschillende fac toren oorzaak kunnen zijn, dat in- plaats van een overschot een tekort kan ontstaan. Dat, inplaats van goed koopte prijzen, een product, indien het tenminste van goede kwaliteit is, nog een zeer redelijke opbrengst kan ge ven. Dit zien wii in de aardappelen oogst 1933 bewaarheid. Velen zagen de toekomst somber in, maken nu nog een goede prijs. het geheim der geboorte van haar, die nu juffrouw Lionnet werd genoemd. Wij weten reeds, dat hij een gemeu bileerde kamer had in een hotel van de rue Saint-Denis; daar was hij slechts bekend onder den naam van Etienne Eris. Maar in de rue Lavoisier, op de eerste étage, had hij een fraai ap partement. Daar was de Italiaan Paolo baron de Verboise. Hij was met mijnheer Lancastan in relatie gekomen door een der grootste banken van Duitschland, en het was de Fransche bankier, die den baron geld gaf op de wissels, die deze van het Duitsche huis ontving. Hij was slechts op het feest bij mijn heer Lancastan gekomen, om er mijn heer Lionnet en Geneviève te ontmoe ten. Hij zeide tot zichzelf, dat het oo genblik was gekomen, om het jonge meisje het hof te maken. Hij was reeds zoover gekomen, dat hij haar dankbaarheid had verkregen en hij verbeeldde zich, dat Geneviève spoedig haar hart voor hem zou openen. De beleediging, die juffrouw de Pré morin hem, onder de oogen van Gene viève had aangedaan, had een slechten indruk kunnen maken, en joeg hem schrik aan; maar de wijze, waarop het jonge meisje hem tegemoet was geko men en de goede ontvangst bij mijnheer Lionnet, hadden hem gerustgesteld. In elk geval moest zoo iets niet meer voorkomen. Hij kende juffrouw de Pré morin genoeg, om te weten;, dat het niet goed was, haar tegen zich te hebben!, Bii de a.s. in werking tredende teeltbeperking laat het zich aanzien, dat de a.s. oogst lang zoo groot niet zal zijn. Het is dus zaak van de oppervlakte welke men teelen mag, 1 niet alleen een zoo groot mogelijke opbrengst te halen, maar ook aardap pelen die door goede kwaliteit de hoogste marktwaarde hebben. En dan kunnen wij wel gerust zeggen aardappelen welke vrij van „blauw" geteeld worden. En zie met het middel een hooge opbrengst te verkrijgen wordt ook het middel tot verkrijging van een goede kwaliteit verstrekt. Van algemeene bekendheid is, dat de aardappel een echte kalivreter is. Dat om voldoende opbrengst te ver krijgen het dus noodig is, is dat voldoende van deze plantenvoedings- stof in den bouwgrond aanwezig is. Is dit niet het geval, en de kali in verhouding tot het fosforzuur en de stikstof onvoldoende, geringe op brengst, maar ook blauwe, oneetbare en onverkoopbare aardappelen. Het mes snijd door toediening van kali dus wel van twee kanten. Nu is het nog tijd de kali te ge ven, zoo noodig als overbemesting. Doe dit dan echter in den vorm' van patentkali. Deze is vrii van chloor. Kaniet en kalizout geve men op aardappelen niet. Bovenstaande is ook van groot be lang voor tuinen waar aardappelen voor eigen gebruik geteeld worden. Nog vaak ziet men hier de aardappe len ondoelmatig bemesten. Voor den verbouwer is het toch van het groot ste belang, dat hii aardappelen teelt welke tot laat in het voorjaar zonder blauw blijven. 5 a 8 K.G. patentkali per Are, naast fosforzuur- en stikstof- bemesting, zal ook hier, als in het grootbedrijf, wat kwantiteit en kwa liteit betreft doel treffen. o MELKWINNING EN KWALITEIT BOTER. De kwaliteit der boter is er niet op vooruitgegaan. Aldus constateer de onlangs Dr. A. G. Breen in een door hem gehouden lezing. Tot de ze conclusie kwam hij uit de gege vens der wekelijksche boterkeuringeii van den Geld.-Ov. Bond van Coop. Zuivelfabrieken: terwijl in 1931 voot goede kwaliteit boter aan 48 fabrie ken een diploma kon worden uitge reikt, kon dit in 1932 maar aan 35 fabrieken geschieden. Wat is hier van de oorzaak? Di^, kan niet ge zocht worden bij de fabrieken zelf, daar deze minstens even goed waren waren ingericht als te voren. Bijge volg dient de aandacht te worden ge richt op de boerderij„Laat iedere veehouder er van doordrongen zijn, dat het maken van fijne boter en kaas afhankelijk is van de wijze, waarop de melk wordt gewonnen en behan deld!" Van de wenken, die Dr. Been in zijn lezing- vervolgens gaf, laten wij onder staande volgen: Noodig is een zooda nige standplaats, dat de koeien be hoorlijk kunnen staan en liggen en zicfh door hun Uitwerpselen niet bevuilen. Zorg voor goed licht en goede lueht- verversching is een eerste vereischtei Veel licht gaat de bacteriegroei tegen,., en doet het vuil beter zien. Uit een, vuilen stal komt geen zindelijke melk. Het witten der muren en zolders met kalkmelk, is zeer aan te bevelen; zoo veel mogelijk dient de staltemperatuur op ongeveer 15 graden Celsius te wor den gehouden. Te warme zoowel als te koude stallen hebben hun nadeehge uitwerking. Het opbinden der staarten is een eerste voorzorgsmaatregel voor het winnen van zindelijke melk. Het scheren van den staart (met uitzonde ring van d:e staartpluim) en den uier en de flanken, met de tondeuse is tem zeerste aan te bevelen. De melkveehou der mag niet verzuimen de staartpluim en staartinplanting geregeld te was- schen met een 'lauwe zeepoplossing, en de koeien dagelijks te roskammen en te borstelen. Vooral de laatste werk zaamheid wordt ruimschoots door een hoogerte mel'kgift betaald; tevens .heeft men daardoor mteer oog pp het al of niet zindelijk zijn van het vee. Het bdP- en hij gevoelde, dat een kleinigheid zijn geheele plan in duigen kon gooien, en zijn schitterende verwachtingen ver ijdelen. Den dag na het feest bij mijnheer Lancastan, ging hij naar de gravin de Prémorin, die in de rue de Presbourg op de eerste étage van een mooi, groot huis woonde. Mevrouw de Prémorin ontving hem dadelijk. Mevrouw de gravin, begon hij wij kennen elkaar reeds verscheiden jaren; in het begin waren wij vijanden:, maar spoedig hebben wij ingezien, dat het voor ons beiden beter was, goede vrienden te blijven. Dat is waar. Wij hebben beloofd, elkaar niet te zullen benadeelen. Ja, welnu? Wilt ge zeggen, dat ik mijn belofte niet ben nagekomen? Gij wel, maar juffrouw de Prémo rin niet. Mijne dochter! In welk opzicht. Gisteren bij mijnheer Lancastan., heeft zij mij openlijk beleedigd. Is het mogelijk! riep de gravin uit. Gij moet zelf maar oordeelen. En de baron verhaalde alles. Maar waarom heeft zij dat ge daan? vroeg de gravin. Omdat ik haar te Dieppe niet heb gegroet, heeft zij gedaan, alsof zij mij niet kende. O! Ik had ernstige redenen om zoo te handelen, en die had juffrouw Cécile moeten begrijpen, omdat ik op dat oogenblik met den ouden markies d>e Prémorin 'sprak, van wien ik eeniga inlichtingen 'wenschte te verkrijgen. Ja, dat had mijn dochter moeten begrijpen; -zij weet van hoe groot be lang 'het is, dat de markies niet tet weten komt, dat wij elkaar kennen. En 'toch was uw dochter gisteren boos. Zij 'is te driftig, en zij zal nu wel 'spijt hebben. Maar er is nog iets; op dat bal heeft zij een jong meisje, aan wie ik den arm gaf, impertinent behandeld, ert ik vreesde een uitbarsting, die heel jammerlijk had kunnen zijn. De gravin maakte een beweging vaa ongeduld. Cécilé is een dwaas, en doet mij dikwijls beven; ik heb haar reeds me nigmaal moeten waarschuwen. Zij schelde. Een dienstmesje kwam binnen. Vraag juffrouw de Prémorin hier te komen. Een oogenblik daarna kwam het meiss- je binnen. Zij maakte een trotsche bui ging voor den baron. Cécile, zeide haar moeder mijnheer de Verboise is een vriend, ik gebied je, hem als zoodanig te be handelen. O! een vriend! Te Dieppe heeft hij niet daarnaar gehandeld... (Wordt vervolgd.) j Jtienwslilad 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5