So. 543? Vrijdag 25 Mei. DERDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. loetbaispo rt BEHOORENDE BIJ HET CONCOURS voor Muziek- en Zang verenigingen te Woudrichem op 2e Pinksterdag 1934. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van „Woudrichem's Fanfa recorps heeft deze muziekvereen. op 2e Pinksterdag een concours voor muziek- en zangvereen. georganiseerd waaraan door ruim een 20-tal veree- nigingen werd deelgenomen. Het concoursterrein werd Zater dagmiddag geopend, waarna eerst een voetbalwedstrijd werd gespeeld tusschen Stormvogels I te Woudri chem en Longa I te Heusden, welke eindigde met 43 voor Longa. Hes avonds om 8 uur kwam de welbekende muziekvereen. „Oefening en Uitspanning" te Wijk onder lei ding van haar bekwamen dirigent, de heer Roza, een openingsconcert geven, hetwelk reeds heel wat volk op de been bracht. Zooals we van deze vereeniging gewoon zijn, werden ook dezen avond de verschillende nummers prachtig uitgevoerd en oogstten deze luiden bijval en ap plaus van het publiek. Na afloop van het concert werd door den Ed.Achtb. Heer Burgem. Jac. v. d. Lely na mens Woudrichem's Fanfarecorps di recteur en leden van de vereeniging hartelijk toegesproken en mede na mens het publiek dank gebracht voor de prachtige muziek, welke dien avond ten gehoore werd gebracht, daarbij den wensch uitsprekende dat bij voorkomende gelegenheden "'Wou drichem nog meermalen, van de lief lijke tonen der Wijksche muziekver- eeniging zal mogen kunnen genieten. De directeur der vereeniging bracht den Burgemeester dank voor de ge waardeerde woorden en gaf de ver zekering dat ook in de toekomst we der gaarne een aanbod tot het geven van een concert zal worden aan vaard. Op het concoursterrein heerschte den geheelen Zaterdagavond een zeer gezellige drukte. Maandagmorgen om 10 uur werd het concours geopend met een toe spraak van den E.A. Heer Burge meester van Woudrichem, Eere-Voor- zitter van het concours-comité, die de volgende rede hield Geacht bestuur, directeur en wer kende leden van Woudrichem's Fan farecorps en verdere aanwezigen. Toen ik van Uw Voorzitter de uit- noodiging ontving om dit nationaal concours voor muziek- en zangveree- nigingen met een enkel woord te willen openen, heb ik er geen oogen- blik aan gedacht om aan die uit- noodiging geen gevolg te geven. Want zoowel als burgemeester de zer gemeente en als Eere-Voorzitter van het comité stel ik het zeer op prijs voor de tweede maal een con cours uitgaande van Uwe vereeniging te mogen openen.! Ik zeg voor de tweede maal, want 5 jaren geleden bij de herdenking van het 1 o-jarig bestaan werd door Uwe vereeniging het eerste concours gegeven en nu Woudrichem's Fan farecorps in 1934 vijftien jaren be staat wil zij dit jubileum eveneens met een nationaal concours herden ken. Alzoo heeft Woudrichem's Fanfa re dan gedurende 15 jaren na- ver schuilende. „up en down's" het hoofd boven water weten te houden. Een heele prestatie voor een vereeniging in een kleine plaats. Want in plaat sen als de onze gaat het steeds met moeite en zorg gepaard om vereeni- gingen in stand te houden en dit is vooral met muziekvereenigingen het geval, die daarbij nog door haar grootere uitgaven voor instrumenten met financiëele moeilijkheden te kampen hebben. In dien tijd heeft zij verschillende vereenigingen ten tooneele zien verschijnen, doch vele zijn daarvan weder verdwenen. Met Woudrichem's Fanfare is dit gelukkig niet het geval geweest, doch in dien tijd is het gebleken dat zij een corps is, dat er zijn kan en een goede naam gekregen heeft. En dat die naam wel verdiend is moge blij ken uit de resultaten die U op ver schillende concoursen behaald hebt. Gedurende Uw bestaan zijn door U een tiental prijzen behaald, waar van 8 onder leiding van Uw vorigen directeur, den heer Krielaart, die Uwe vereeniging door den dood is ontvallen. Voorwaar was dit voor U een groot verlies zulk een kundig man op muzikaal gebied te moeten missen. Doch in zijn opvolger, de heer Kentie, schijnt U eveneens een goe de keuze te hebben gedaan, want hij blijkt ook de rechte man op de rech te plaats te zijn. Onder zijn leiding mocht Uwe ver eeniging nog 2 prijzen behalen, waar van de laatste verleden jaar te Rhe- nen werd verworven, n.l. een 2e prijs in de afd. Uitmuntendheid. Ik mag daarom niet nalaten Uwe vereeniging met dit 15-jarig bestaan mijn gelukwenschen aan te bieden en U daarbij voorspoed en een ver dere gelukkige en krachtige ontwik keling toe te wenschen en daarbij de sympathie en medewerking van de Woudrichemsche burgerij in ruime mate te blijven ontvangen. Ik wil hieraan toevoegen een ge- lukwensch voor bestuur, directeuren werkende leden, die gedurende die jaren hun beste krachten ten dienste der vereenigÏBg hebben gegeven en met zooveel succes en dat dit be stuur met den directeur nog vele jaren haar mag leiden, steunen en voorgaan. Ik hoop dat Uwe vereeniging nog tal van jaren de eer van Woudrichem moge hoog houden, hetgeen onge twijfeld zal geschieden, gelet op den aanleg en ijver Uwer leden en on der de bekwame leiding van Uw ijverigen directeur. Verder wil ik een hartelijk welkom toeroepen aan de besturen, werken de leden .en directeuren der deelne mende vereenigingen. Het doet mij een groot genoegen dat zich voor dit concours een 25-tal vereenigingen hebben aangemeld en hoop dat iede re vereeniging dat succes zal beha len, hetwelk men zich heeft voor gesteld. Mocht dit evenwel niet het geval zijn, dat dan toch ieder een aangename herinnering aan dit con cours en de oude veste Woudrichem mag behouden. In de tweede plaats heet ik harte lijk welkom de leden van de jury, de heeren v. d. Nieuwenhoven, van Beek en Herwig. Gij zijt hier van daag onmisbaar. Gij hebt een schoo- ne, doch een zware en moeilijke taak, welke ook dikwerf een ondankbare blijkt te zijn. Ik wensch U de noodige wijsheid en kracht om Uw moeilijken arbeid, kon het zijn zooveel moge lijk tot ieders bevrediging, te vol brengen. Tenslotte heet ik hier allen wel kom die heden naar deze plaats zijn gekomen om van de schoone muziek, welke ten gehoore zal worden ge bracht, te genieten. Mocht U dezen morgen soms wat somber gestemd zijn, dan hoop ik dat U door de lief lijke accoorden, die gij thans in zoo ruime mate zult kunnen beluisteren, in de gewenschte stemming zult ge bracht worden en ik hoop dat het weer daartoe zal medewerken. Ik mag ook niet nalaten aan dit welkomstwoord een woord van har- telijken dank te verbinden en dit te brengen aan hen, die op eenigerlei wijze aan de organisatie van dit feest hebben medegewerkt. Ik hoop van harte dat dit feest zal slagen en zal beantwoorden aan de verwachtingen, die men er zich van gekoesterd heeft. Ik wil eindigen met den wensch, dames en heeren, dat U zooveel mo gelijk zult medewerken om dit con cours in alle opzichten te doen sla gen, dat het een regelmatig verloop en een goed einde mag hebben, zon der door eenigen wanklank te wor den verstoord, zoodat men steeds zal kunnen getuigenHet concours te Woudrichem gehouden ter herden king van het 15-jarig bestaan van Woudrichem's Fanfare was uitslui tend tot veredeling der zang- en mu ziekkunst. En hiermede verklaar ik het con cours voor geopend. Na een hartelijk applaus op deze rede beklimt de Voorzitter van Wou drichem's Fanfarecorps, de heer P. v. Krieken, den katheder en houdt de volgende toespraak: Dames en Heeren! In aansluiting aan het door onzen Burgemeester ge sprokene wil ook ik als Voorzitter van Woudrichem's Fanfarecorps U allen van harte welkom heeten bij de opening van dit concours. In de eerste plaats hartelijk dank aan onzen Eere-Voorzitter voor zijn zeer gewaardeerde openingsrede. Moge hij nog lange jaren de belan gen van onze gemeente blijven behar tigen en moge ook ons corps haar deel van deze behartiging erlangen. In het kort wil ik enkele gebeurte nissen uit de geschiedenis van onze vereeniging memoreeren, beginnende bij de oprichting vóór 15 jaren. Toen wij in 1919 onze vereeniging wilden oprichten waren de voorspel lingen ten opzichte van de kans hier toe en daarna van den levensduur hiervan, getoetst aan de ervaringen op vereenigingsgebied ter plaatse, niet "bijster gunstig. In de eerste plaats werd als bezwaar de dure aan koop van de benoodigde instrumen ten aangevoeld en daarnaast (zonder kwaadspreken) de grillige mentali teit van onze toekomstige muzikan ten wat betreft het benoodigde door zettingsvermogen. Gelukkig onder drukte het invloedrijke woord van Dr. A. A. Giesberts (die ons zoo jammerlijk vroeg door den dood wérd ontrukt) en dat van den heer Y. M. Spoor al deze bezwaren. De heer E. v. Tilburg (toen nog hier woonach tig) wees ons een weg tot zeer goed- koope aanschaffing van instrumen ten en nu werd besloten tot oprich ting van Woudrichem's Fanfarecorps. Dames en Heeren. Bij het terug zien op de afgelegde 15 jaren mogen wij gerust zeggen, dat niettegenstaan de liet nog al eens „krammen en lij men" was, het geheel ons toch mee gevallen is. Acht van de oprichters der veree niging mogen wij nu nog onder on ze leden tellen en zonder nu heele- maal te willen beweren, dat zij alleen de bloem vormen, kan toch worden medegedeeld dat een zestal hunner reeds jaren als bestuursleden fungee- ren. Waar bii vereenigingen op het ge bied van muziek of zang de maatstaf geldt „in welke afdeeling komt de vereeniging uit" kan ik U mededee- len, dat ons corps reeds 2 maal in de afdeeling Uitmuntendheid uit kwam en daarin beide malen een ruime 2e prijs behaalde. Wellicht mochten wij nu een hoogere afdeeling noteeren indien ons corps niet door het overlijden van onzen gewaardeer- den directeur Joh. A. G. Krielaart een moeilijken tijd moesten door ma ken. Van 1928 tot 1932 toch ging ons corps niet ter concours en al leen de energieke muzikale leiding van onzen directeur van heden, de heer Joh. Kentie Bzn. maakte het mogelijk, dat wij in 1932 op het con cours te Driebergen een 2e prijs in de afdeeling Uitmuntendheid moch ten behalen. Dames en Heeren! Het precies uit stippelen van ons vereenigingsleven gedurende de 15 jaren zou te veel van Uw tijd en misschien van Uw geduld vergen. Ik wil eindigen na nog eerst een woord van hartelijken dank te heb ben gericht tot allen, die tot het tot stand komen van dit concours heb ben medegewerkt. 'Het Eere-Comité voor het zitting nemen en het daar door verleende cachet aan dezen dag en in het bijzonder aan den heer Y. M. Spoor voor het belangeloos af staan van een geschikt terrein voor stalling van auto's en rijwielen, als mede aan den heer A. Benjamins voor het beschikbaar stellen van ver schillend materiaal. Dames en Heeren! Moge deze dag nu worden een bekroning op al ons werken. Mogen de heeren jurv-leden een moeilijke doch dankbare taak te vervullen hebben en elk hier deel nemende vereeniging zich naar het gepresteerde beoordeeld weten. Dan kan deze dag worden een van die, waarop wij allen met prettige herin neringen kunnen terug zien. Ik dank U allen." Vervolgens wordt de eerewijn aan geboden aan de leden van het Eere comité en directeuren van aanwezige vereenigingen, waqrbij de heer H. P. Vos, Hoofd der ie Openbare School alhier een rede hield en namens het eere-comité den Voorzitter en leden der jubileerende vereeniging de ge lukwenschen aanbood met haar 15- jarig bestaan, daarbij tevens den wensch uitsprekende, dat Woudri chem's ingezetenen de vereeniging zoowel in financiëelen als in moree- len zin zullen blijven steunen. Hii hoopte, dat het concours goed zou verloopen en zeide, dat men vandaag de zorgen, welke tengevolge van de heerschende crisis door zoovelen zwaar worden aangevoeld, maar eens op zii moest zetten en in gepaste stemming feest moest vieren. Zijn woorden werden met daverend ap plaus begroet, terwijl de heer van Stokkum namens de muziekvereeni- ging zijn dank voor het gespreke- ne overbracht en mededeelde, dat de vereeniging zal trachten op den inge slagen weg voort te gaan en dat hij hoopte, dat deze van de ingezetenen der gemeente steeds den in het af- geloopen tijdvak genoten steun zal mogen blijven ontvangen. Inmiddels verschenen de verschil lende vereenigingen op de tent om hun muzikale kennis door de juryle den te zien beoordeelen. De jury bestond uit de heeren Henri van Nieuwenhoven te Breda; H. van Beek te Amsterdam en H. L. Herwig te Rotterdam. In den loop van den middag ver schenen een groot aantal personen op het terrein en er heerschte 'n gezel lige drukte, terwijl de aanwezige za- kenmenschen over het algemeen niet te klagen hadden over den verkoop van de verschillende consumptie-arti kelen. De in den loop van den middag bekend gemaakte uitslagen van het concours zijn als volgt 4e afdeeling: ic p. Mondaccordeonver. „Kunst na Arbeid" te Naarden, 322 pnt. ie p. Mannenkoor „Zang en Vriend schap" te Woudrichem, 308 p. 3C p. Fanfare „Kunst na Arbeid" te Langerak-Nieuwpoort, 249 p. 3e afdeeling: ic p. Mondaccord.ver. „Heilouw Ont waakt" te Heilouw, 327 pnt. 2e p. Mondaccord.ver „Jong Streven" te IJsselstein, 289 pnt. 2ep. Gem. Zangver. „Kunst na Ar beid" te Oudendijk, 285 pnt. 2e p. Doornsche Accord.ver. te Doorn, 284 punten. 2e p. Kinderkoor „Plet Sijsje" te Veen, 277 punten. 2e afdeeling. iep.R.K. Mondaccord.ver. „Ons Ge noegen" te Vlaardingen, 307 pnt. 2e p. Mondaccordeonver. „Kunst na Arbeid" te Jutphaas, 265 p. 2C p. Kinderk. „Zang en Vriendschap" te Gorinchem, 270 pnt. ie afdeeling. ic p. Fanfarecorps „Juliana" te Waar denburg, 354 pnt. ie p. Dameskoor „Altena" te Woudri chem, 313 pnt. iep. Gem. Zangver. „Excelsior" te Groote Lindt, 306 pnt. 2ep. Gem. Zangver. „Harmonie" te Papendrecht, 283 pnt. 3cp. Gem. Zangver. „Volharding" te Schelluinen, 224 pnt. Afd. Uitmuntendheid. 2e p. Dameskoor „Harmonie" te Pa pendrecht, 294 pnt. 2cp. Chr. Damesk. „Hosanna" te Al phen a. d. Rijn, 272 pnt. 2e p. Mondaccordeonver. „Excelsior" te Baarn, 268 pnt. Eere-afdeeling. 2ep. Gem. koor „Altena" te Wou drichem, 294 pnt. 3e p. Mondacc.ver. „Door Wilskracht Volbracht" te R'dam, 236 pnt. Superieure afdeeling. 2e p. Mondaccordeonver. „Onderling Genoegen" te Hilversum, 281 p. De Directeursprijs voor het hóógst aantal punten in de muziek werd be haald door den heer P. F. de Kort, dir. van het Fanfarecorps „Juliana" te Waardenburg en die voor de afd. zang, door den heer A. W. Havelaar, dir. van het dameskoor „Altena" te Woudrichem. Het concours werd besloten met een des avonds gegeven concert door de welbekende muziekver. Kon. Har monie „De Bazuin" te Gorinchem, onder leiding van den heer Gerritse. Deze vereen, gaf een prachtig con cert, waarbij de verschillende ten gehoore gebrachte nummers zeer bij het publiek in den smaak vielen en eenige extra-nummers dan ook dank baar werden aanvaard. Na afloop van het concert werden directeur en le den door den E.A. Heer Burgem. van Woudrichem hartelijk toegespro ken en namens Woudrichem's Fan fare en alle aanwezigen dank gebracht voor de keurige muziek, welke dien avond ten gehoore is gebracht, on der mededeeling, dat hij hoopte dat de vereen, bij een volgende gelegen heid weder bereid zal zijn alhier van hun muzikale kennis te doen genie ten. De directeur der vereeniging, dankte den Burgemeester voor de gesproken woorden en zeide dat de vereeniging nog eens gaarne te Wou drichem zal terugkomen om een con cert te geven. Aan het einde van het verslagaan- gaande den concoursdag kan worden gezegd dat het door Woudrichem's Fanfarecorps ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der vereeniging ge houden concours in alle opzichten naar wensch is geslaagd en dat de hoop wordt uitgesproken dat deze vereeniging ook weder een volgend lustrum zal herdenken door het uit schrijven van een concours, hetgeen toch zoowel in het belang der ver eeniging zelf als in dat der muziek- en zangkunst in het algemeen kan worden geacht, aangezien op een zoo- danigen dag de werkelijke muziek liefhebbers en kenners van harte kun nen profiteeren, terwijl het strekt tot veredeling van de muziek- en zang kunst. De Rijksontvanger te Waalwijk brengt onder de aandacht van kleinhandelaren, die nog sigaren en sigaretten in voorraad hebben, waarvan de verhoogde accijns (voor sigaren ilx/2 percent en voor siga retten 50 percent) nog niet is betaald, hiervan aangifte moeten doen. Opgegeven moet worden de hoeveelheid voorhanden op 1 Juni a s. en de aangifte moet uiter lijk den 2en Juni ten Ontvangkantore worden ingeleverd. Vanaf heden zijn formulieren ten kantore te verkrijgen, waarop deze aan gifte moet worden gedaan. De benoodigde aanvullingszegels zullen dan uiterlijk 16 Juni in het bezit zijn van de aangevers, die moeten zorgen, dat de zegels uiterlijk 20 Juni op de verpakkingen zijn aan gebracht. Men is niet verplicht de kleinhandels prijzen met een gelijk bedrag te verhoogen die kan dus dezelfde blijven. Zoo men dit wel wenscht te doen, dan moet dit worden opgegeven met vermelding van de hoogere prijs, waarvoor men dan vanzelfsprekend ook meer moet bijbetalen. HEUSDEN. A.s. Zaterdag zijn zoowel voor het ju nioren» elfal als voor het eerste elftal van L.O.N.G.A. thuiswedstrijden vastgesteld. Het junioren-elftal speelt om half vijf tegen W.V.V. uit Werkendam, het eerste elftal om zes uur tegen N.O.A.D. uit Wijk. Zondag a s. speelt Juliana I hare 2e wedstrijd, de tusschenronde voor den B.V.B. Wisselbeker en wel tegen Capelle II. Na de schitterende overwinning die onze jongens Maandag j.l. op de Kaatsh. Boijs hebben behaald, gelooven we dan ook wel, als dat de Oranje-Witten het tegen Capelle niet gewonnen geven. De wedstrijd vangt aan om 2 uur en wordt gespeelt op het Juliana-terrein nabij de brug. Scheidsrechter is de Heer P. J. van Drongelen uit Vrijh.-Capelle. Na afloop van den voetbalwedstrijd kunnen de sportliefhebbers thuis het radio verslag nog volgen van den wedstrijd HollandZwitserland, welke te 4.20 aan vangt. ANDEL. De v.v. Sparta speelde een wedstrijd tegen Achilles nit Veen. Uitslag 2—1 voor Achilles. MEEUWEN. 2e Pinksterdag speelde de v.v. D.V.O. alhier een vriendschappelijke wedstrijd te gen Achilles uit Veen, welke eindigde met geljjk spel 2—2, Nieuwsblad u IH.ji 1 f m i| j t 1,^ (ilt imi j»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 9