Laiidbouwmbriek. Rechtzaken. V eilingberichten. Burgerlijke Stand. INGEZONDEN. Binnenland. CONSERVEERING VAN GROEN VOER. De conserveering van groenvoer ien wel bepaaldelijk het inkuilen vol gens de Finsche methode trekt steeds meer de aandacht onzer land bouwers, en niet ten onrechte. Deze methode toch heeft verschillende voordeelen boven de Hollandsche. Toch hoede men zich voor over dreven verwachtingen en meene niet, dat de nieuwe inkuilmethode uit komst zal brengen in den bestaanden crisisnood. Het „Overijselsch Lbld." brengt, op grond van de ervaringen in 'taf- geloopen jaar, de voordeelen o.i. te rug tot hun juiste proporties. Ze zijn; ie. Grooter zekerheid van slagen; ook zij, die nog nooit hebben inge kuild, loopen bij een juiste opvolging der voorschriften, weinig gevaar, dat het product zal mislukken; wat van de Hollandsche methode niet gezegd kan worden 2e. Ook eiwitrijke gewassen kun nen met zeer veel succes worden in gekuild, een zeer belangrijk voordeel, vooral in dezen tijd; de Holl. metho de laat ons hier in den steek. 3e. Het uitstekend resultaat met het nagras, terwijl in veel gevallen bij hooiïng hiervan weinig terecht komt en de conserveering volgens de Holl. methode heel veel routine ver- leischt, om de vereischte tempera tuur te verkrijgen. De genoemde voordeelen zijn van groot belang en alleszins waard ze te benutten. De rechtstreeksche financi- jeele voordeelen zijn evenwel niet, zoo als velen zich schijnen voor te stel len. Genoemd Landbouwblad zet de volgende rentabiliteitsrekening op: Rekent men per H.A. de grasoogst op 20.000 K.G., dan zit hier onge veer 3500 K.G. droge stof in, waar in 10 pet. verteerbaar eiwit of 350 KG., en 50 pet. of 1750 KG. zetmeel- waarde. Schat men den prijs van 1 KG. verteerbaar eiwit op 12 cent, en 1 KG. z.w. op 15 cent, dan is de waarde van 20.000 KG. gras onge veer f113. Volgens de in de laatste 'jaren genomen proeven, mag men dooreen de verliezen bij de Holland sche methode rekenen op 30 pCt. van de z.w. en 50 pCt. van het ver teerbaar eiwit, wat in geld uitgedrukt een verlies beteekent van f 39. Neemt men de geleden verliezen bij de Finsche methode aan op 10 pCt. z.w. en 20 pCt. verteerbaar ei wit, wat voor het laatste niet aan de lage kant is, dan hebben we hier een verlies van f13,90, dus f25.10 minder, dan bij de Hollandsche methode. Hiertegenover staan echter de jn eerdere kosten, die men bij de Fin sche methode krijgt, en wel: 200 KG. zuur a f3,50 =f 7. 65 KG. geslibd krijta 21/2 ct. - 1,65 "li 5 pet. rente en afschr., silo v. f 60,— - 9,— „kosten opzetstuk - 2.50 Totaal f20.15 Volgens deze berekening geeft de nieuwe methode per H.A. dus een besparing van f4,95 tegenover de Hollandsche methode. De kosten voor het opzetstuk per silo zijn geschat, omdat dit voor meerdere silo's is te gebruiken en dus niet nauwkeurig is te berekenen. Uit deze berekening volgt, dat de directe voordeelen boven de Hol landsche methode nu niet zoo ver bijsterend groot zijn en verder, dat getracht moet worden bij deze metho de, de vaste kosten, vooral de silo- bouw, zoo sterk mogelijk te drukken. En dit laatste kan alleen, wanneer de boeren in staat zijn zooveel moge lijk zelf de silo's te bouwen, waardoor ze het arbeidsloon van een metselaar, dat ver ligt boven het negatieve loon, dat de boer zelf verdient, kunnen uit sparen. Maar ook dan zullen de fi- nancieele voordeelen boven de Hol landsche methode nog niet zoo heel groot zijn. o GRASBEDEKKING OF ZWARTE GROND Het is al sedert tientallen jaren in de ooftbouwwereld een veel be sproken, maar steeds onopgelost vraagstuk geweest, wat in boomgaar den het voordeeligst is: grasbedek king van den bodem of het zwart- houden van den grond. In een on langs gehouden buitengewone algem. verg. der Ned. Pornologische Ver- eeniging werden door den heer R. Lijsten te Arnhem de voordeelen van de grasbedekking uiteengezet, door den heer A. v. d. Have te Kapelle !die van den zwarten grond. De con clusies, waartoe de beide betoogers kwamen, verdienen de volle aandacht en overweging der fruittelers. De heer Lijsten concludeerde: ie. De structuur van den bodem wordt door een gras bedekking zoo gunstig mogelijk. 2e. Tengevolge van deze gunsti ge bodemstructuur zal de luchttoe- treding worden bevorderd. 3e. De temperatuursschommelingen zullen in den bodem bij een grasbe dekking minder groot zijn dan in zwarten grond. 4e. Te sterke groei zal in de jeugd jaren door een grasbedekking worden tegengegaan. 5e. Bij een grasbedekking zal het overtolUge water sneller worden af gevoerd. Door een minder hoog vochtgehalte van den grond zal het hout beter uitrijpen en minder vat baar worden voor verschillende ziek ten. 6e. De werkzaamheden zullen op met gras bedekten grond sneller en beter kunnen worden uitgevoerd dan op zwarten grond. 7e. Grasbedekking zal een aanzien lijke besparing geven op de exploi tatiekosten en dus de rentabiliteit van het bedrijf verhoogen. De heer A. v. d. Have besloot zijn inleiding als volgt: We krijgen dus bij het bewerken van den grond en bezaaiing met wik ken of andere leguminosen als wilde klaver of morso witte klaver zooals ik gewenscht vind: ie. Een direct voordeel van f45 per H.A. 2e. Een direct voordeel van de stikstof in een vUnderbloemig gewas. 3e. Een indirect voordeel van de humus in een vlinderbloemig gewas. 4e. Een indirect voordeel van de structuur verbeterende eigenschap pen en geen onkruid door de wikken. 5e. Een direct voordeel van meer beschikbare stikstof en zuurstof in het voorjaar door den bewerkten grond en minder vochtonttrekking; hierdoor een betere en regelmatiger oogst van mooie vruchten. Tot de voordeelen van den gras ondergrond wordt altijd genoemd: be tere bewaarbare en mooier gekleurde vruchten, dan bij zwarten grond. Diezelfde voordeelen hebben we ook bij bezaaiing met een vlinderbloemig gewas, zoodat ik meen hiermede vol doende te hebben aangetoond, dat het hebben van gras onder vrucht- boomen niet zoo'n voordeel geeft, als de eerste spreker wel meende. Verder houden wij in Zeeland on ze ondercultuur van zacht fruit nog gaarne aan voor een groot deel, om dat er op de wereldmarkt nog behoef te aan is en we dan weer kunnen le veren, zoo spoedig de invoerrech ten verminderd worden in het buiten land. Bij een ondercultuur van zacht fruit is gras uit den booze, maar wel mijn systeem met het zaaien van een vlin derbloemig gewas te gebruiken, wat goed en goedkoop is. o EEN VERHEUGENDE STIJGING. Thomasmeel is niet duur. In de eerste crisisjaren, toen de nood voor den boerenstand steeds nijpender werd en over de geheele linie ver lies werd geleden, werd de bemes ting, en inzonderheid de minerale bemesting mede de dupe van de be- zuinigingsnoodzaak. Men ondervond de gevolgen, waarop door ons ook meermalen is gewezen. De boer was er allerminst blind voor. En toen dan ook, dank zij den regeerings- steun, de toestand dragelijker werd, de nood minder werd gevoeld, vloei den bestellingen gaandeweg bij de pakhuizen weer toe, en er kwam weer vraag naar kali- en fosforzuur-mest- stoffen. De kaliprijzen ondergingen een sterke daling, waarvan werd ge profiteerd. En in 't vorige jaar ('33- '34) steeg ook de afname van de fosforzuurmeststof Thomasslakken- meel zeer belangrijk: volgens het Centraal Bureau te Rotterdam van 172000 ton in '32-'33 tot 250 duizend ton. Een verblijdend en gelukkig ver schijnsel! Dat gaat in de goede rich ting. Nog een dito stijging ongeveer, en we naderen het verbruik van '31- '32. Er blijft nog een belangrijke ach terstand in te halen. Het „Centraal Bureau" schreef onlangs terecht: „...Als wij zien, dat kali weer ge heel op zijn oude fleur is aangeland, dan zou Thomasmeel nog aanmerke lijk in omzet kunnen stijgen." Zoo is het. „Maar" zoo hooren we dan moet het slakkenmeel ook goedkoop worden aangeboden." Zeer begrijpelijk, dat ihen dit wenscht. En we zouden voor onze lezers dien wensch kunnen deelen. Edoch: kunnen we dit redelijkerwij ze verwachten? Wij mogen niet uit het oog verliezen: ie. dat de stikstof- en kaliprijzen noodgedwongen als gevolg der con currentie zóózeer naar omlaag gin gen; 2e. dat, gezien de sterk verminder de productie van het Thomasmeel, een prijsstijging, logischer zou zijn dan een prijsdaling. Bovendien: het Thomasmeel is niet duur. In de Me- dedeelingen van het Centraal Bu reau lazen we: „...In het verbruiks- seizoen is Thomasmeel dikwijls aan merkelijk duurder dan superfosfaat." Dat is zoo. Dat wil zeggen: wan neer men beide meststoffen louter vergelijkt als fosforzuurmeststoffen, zonder meer. Maar zulk een vergelij king is niet juist. Immers, men ne geert dan de waarde van de groote hoeveelheid kali, welke slakkenmeel bevat; een waarde, die, naar het vak blad „De Boerderij" onlangs bere kende, overeenkomt met 100 KG. mergel. Berekent men den prijs van 'tfosforzuur in Thomasmeel en in 14 procent super, dan krijgt men res pectievelijk 15.3 en 14.6 ct. per pro cent. Dat scheelt 0.7 cent; in een baal slakkenmeel van 17 procent is het verschil 12 cent. Maar voordien hoogeren prijs van slechts 12 cent, krijgt men dan een hoeveelheid kalk ter waarde van 100 KG. mergel. Zóó bezien en zoo alleen mag men het bezien is het slakkenmeel, ook bij vergelijking met - super, inderdaad goedkoop te noemen. BAZAR TE GENDEREN te houden op 7, 8 en 9 Juni a.s. 6e verantwoording: J. de Lange, een koffiekan; Mej. v. Wijk-Versteeg etui lepeletjes en een doosje kelk blaadjes; J. v. Rijswijk, Andel, flit spuit; N.Ni, schortje; C. de Joode, gehaakt babyjurkje; A. v. Wijlen, 1 flesch Boldoot, half pond tabak en een presenteerblaadje; N.N., 1 KG. cacao en 12 pakjes Custart sausen Nelly Kolff, 3 kleedjes; C. M. van Wijlen, buiten- en binnenband, fiets- tasch, 2 spatlappen, 8 zaklampen; Mej. H. Kleinloog, theemuts; N.N., 2 kinderslabbetjes, 2 inktlappen en een servetring; N.N. schortje; Cou- wenberg, familieschaalFa. v. Mel- le, 6 luxe doozen toffée. RECHTBANK 's BOSCH. Een vreemd geval. Voor de rechtbank werd de behan deling hervat van de strafzaak tegen L. v. O., 23 jaar, rijswerker te Wer kendam. Tegen verdachte werd 4 jaar gevangenisstraf geëischt ter zake dat hij op 10 Sept. 1933 te Werkendam getracht heeft J. v. d. Steenhoven van het leven te berooven, door op zettelijk met een revolver op dezen te schieten in de richting van v. d. Steenhoven welke op korten afstand stond en waardoor deze een zwaar lichamelijk letsel uitmakende verwon ding bekwam. Deze zaak diende op 9 Nov. 1933 doch werd uitgesteld voor nader on derzoek. 't Betreft hier een vreemd geval, omdat noch verdachte noch een der vele getuigen weet of loslaat wahrom het misdrijf geschiedde in den avond toen verdachte met an deren uit was. De getroffene moest in het zieken huis te Gorinchem een operatie on dergaan en daarbij werd ook een ko gel in het lichaam aangetroffen. Partijen zijn inmiddels weer goe de vrienden en de getroffene kwam zelfs een goed woord voor verdachte doen, toen hij als getuige voor de rechtbank verscheen. Na een nieuw getuigenverhoor meende de Officier dat voor wat het misdrijf betreft geen nieuwe licht punten in de zaak gekomen zijn. Spr. wees op het toenemende gevaar van het altijd maar schietwapenen dra gen en was van oordeel dat tegen de „revolverhelden" streng moet wor den opgetreden. Het O.M. eischte 4 jaar gevange nisstraf als reeds eerder geëischt. Mr. E. v. Zinnicq-Bergmann, Den Bosch, voerde de verdediging en ver zocht de invrijheidstelling van ver dachte, die al meer dan 8 maanden in voorarrest is. De Officier repliceerde. De recht bank ging in raadkamer, doch wei gerde de invrijheidstelling. Uitspraak 7 Juni. (B.Ct.). DRUNEN. Veiling. Peulen 38—52 ct. p. kg.; Dop erwten 2428 ct. p. kg.; Dubbele boonen 6072 ct. p. kg.; Wagenaars 5060 ct. p. kg.; Rabarber 221/, ct. p. kg.; Asperges 23—31 ct. p" kg.; Asperges 2 13—20 ct. p. kg.; Spinazie 211 ct. p. kg.; Juin 59 ct. p. kg.; Sjalotten 47 ct. p. kg.; Postelijn 68 ct. p. kg.; Bloemkool I, 1220 ct. en II 6—10 ct. p. stuk: Savoiekool 35 ct. p. st.; Andijvie i1/22 ct. p. st.; Komkommers Wit I 811 ct. en II 47 ct. p. st.; Komkommers Groen I 69 ct., II 46 ct., III 13 ct. p. §t.; Sla I U/a2^/2 ct., II 1/21 ct. p. stuk; Selderij 1/2U/a ct" p. bos; Radijs x/a2 ct. p. bos; Keelen 1/2ix/2 ct. p. bos; Peen 68 ct. p. bos; Peen II 25 ct. p. bos; Bloemen 38 ct. p. potje. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Pieter z. van W. Ip- pel en W. Potters; Bastiana H. d. van J. C. v. d. Straaten en C. A. Visser; Teunis z. van Z. Wijnands en A. Hakkers. (Buiten verantwoording der Red.b Heusden, 28 Mei 1934. Naar aanleiding van het bericht in uw blad van Vrijdag 25 Mei j.l. over over den Postdienst te Drongelen ver zoek ik U beleefd om plaatsing van het volgende: Uw berichtgever schrijft, dat veelal de correspondentie een bestelling ver traagt. Dit is echter onjuist. Dat de bestelling vanuit Eethen gaat, brengt in het geheel geen verandering in de ontvangst van de te bestellen correspondentie. Wel komen enkele dagbladen niet op tijd aan. Heeft hij dat misschien vernomen? Doch dit is het gevolg van de zomerdienst bij de Spoorwegen. Bestaande aansluitingen zijn daardoor verbroken, nieuwe moes ten geschapen worden. Een en ander is slechts een kwestie van een paar dagen, want dan heeft de dagbladlezer, als voorheen, zijn krant op tijd. De „groote ontevredenheid", waar van uw correspondent gewaagd, be perkt zich dan ook slechts tot de ge dupeerde lezers. Iets waar P.T.T. hoe genaamd geen schuld aan heeft. Waar 's morgens reeds vóór negen uur de kom te Drongelen besteld is, is de laatste regel van voormeld be richt weinig zeggend. Ik zou uw cor respondent met deze in overweging willen geven, om in het vervolg, bij vermeende vertraging van poststukken, zich om inlichtingen te wenden bij den P.T.T. Directeur te Waalwijk. Want door berichten, als die over Drongelen, wordt de zoozeer gewensch- te en noodige samenwerking tusschen publiek en P.T.T. niet bevorderd. U mijnheer de Redacteur voor de verleende plaatsruimte dankend ver blijf ik Hoogachtend, M. J. HARING, Hoofdbslr. P. T. T. tijd. te Heusden. REGELING VERKOOP VROEGE AARDAPPELEN. Namens de Provinciale Commissie van Veilingen van groenten, fruit en aardappelen in Noord-Brabant, dee len wij mede, dat volgens de Ned. Groenten- en Fruitcentrale te Den Haag, alle verkoop van vroege aardappelen door de kweekers uit sluitend en alleen via de veilingen kan plaats hebben. Wijl sommige telers van vroege aardappelen nog niet goed hiervan op de hoogte schijnen te zijn, meen den wij goed te doen onze belang hebbende lezers uitdrukkelijk er op te wijzen, dat van deze verplichting geen ■dispensatie wordt verleend, zoo dat er geen andere mogelijkheid van afzet is dan via de veilingen; ook is er anders geen vervoer mogelijk, want alle vervoer geschiedt metver- voerbewijzen afgegeven door de vei lingen. Teneinde nu onaangenaamheden, teleurstellingen, schade of tuchtmaat regelen te voorkomen, raden wij al le telers van vroege aardappelen aan deze beslist over de veilingen te ver koopyen. Onder vroege aardappelen worden verstaan alle aardappelen te rooien tusschen 1 Juni en 1 Augus tus, met uitzondering, tot nader or der, voor Bintje en Vervroegde Ei genheimer, omtrent welke soorten na dere mededeelingen zullen worden gedaan. In verband hiermede verzoekt de Provinciale Commissie der Veilingen in Noord-Brabant aan alle kweekers van vroege aardappelen om aan een der onderstaande Veilingen juiste op gave te doen, hoeveel aren afzon derlijk, van elke soort vroege aard appelen beteeld zijn, dus „zooveel" aren vroege aardappelen (allerlei soorten), zooveel aren Bintje en zoo veel aren Vervroegde Eigenheimer. Deze opgave moet uiterlijk vóór •5 Juni bij een der onderstaande Vei lingen gedaan zijn. Stel dus niet uit, doe het dadeÜjk, de tijd is zeer kort. Voor alle nadere inlichtingen zijn elk dezer Veilingen steeds gaarne be reid. Deze Veilingen zijn: Groenten- en Fruitveiling R. K. Boerenbond te Bergen op Zoom. R.K. Baroniesche Tuinbouwvereen. Productenveiling te Breda. R.K. Coop. Veilingvereen. te Ou denbosch. Bossche Veiling N.C.B. te 's Her togenbosch. Fruit- en Groentenveiling N.C.B. te Eindhoven. R.K. Veilingsvereen. v. d. N.C.B. te Tilburg. Veilingsvereen. „De Langstraat" te Drunen. Veiling van den R.K. Boerenbond te Roosendaal. Veilingsvereenigingen te Fijnaart, Zevenbergen, Vlijmen en Woudrichem. o WAARSCHUWING. De Comm. v. Politie te Rheden (bur. te Velp, Stationstraat) geeft een ieder, die relatie wil aanknoopen met Louis Carel Frederik Theodoor Hu- bert van Embden, geb. te Herwen en Aerdt, 26 Maart 1876, wonende te Velp, Heemskerklaan 11in over weging te voren inlichtingen in te winnen aan zijn bureau. Van Embden beweegt zich voor namelijk op het gebied van make larij van boerderijen. o VERZWEGEN VERMOGEN. Het verzwegen vermogen over 3 jaren bedraagt te Hilversum rond f 12,807,000, het verzwegen inkomen rond f 878,000. o HET VOORDEEL VAN ADVERTEEREN. In de Star, het Londensche avond blad, treffen wij een merkwaardig getuigenis aan van het voordeel van adverteeren. De heer Gordon Court ney, directeur van den Prins van Walesschouwburg, schrijft: „De directie van den Prins van Walesschouwburg heeft altijd het grootste vertrouwen gehad in dag blad-advertenties, vooral in de Lon densche avondbladen. Ik ben er daarom van overtuigd, dat het U belang zal inboezemen en genoegen zal doen te vernemen dat de adver tentie van een halve pagina in de Star van Donderdag een overweldi gende vraag naar plaatsen voor dien dag tengevolge heeft gehad. Onze nieuwe revue „Joie de Paris" was zeer gunstig door de critici ontvan gen en wij gebruikten onze halve pagina voornamelijk om dat aan uw lezers mee te deelen, met het bevre digende resultaat." Inderdaad een advertentie in een blad, dat duizenden onder het oog komt, is een voortreffelijke wijze van reclame. Strooibiljetten worden weg geworpen, de vele ongevraagde druk werken in iemands brievenbus wor den slechts zelden gelezen, maar de courant blijft nooit liggen. Ieder neemt haar op zijn beurt op en een welgeplaatste, goed geredigeerde an nonce trekt steeds de aandacht; niet alleen van hem of haar, die trouw de advertentiepagina's nagaat, maar ook van de weinigen, die er slechts sporadisch het oog op slaan. o LOERAH VERMOORD. Aneta seint uit Soerabaja De loerah van de dessa Spemoer- Songo in het Magetansche is in zijn woning door zestien dessalieden over vallen en vermoord. Eerst twee uur later werd op de tong-tong geslagen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat men hier te doen had met een interne dessazaak, waarin diverse des salieden waren betrokken. De loerah was 'zeer gehaat en maakte zich schul dig aan ontoelaatbare handelingen. o EEN [BAKKER, DIE MEEL STELT. In het laatste jaar werd dan eens hier, dan eens daar, van opslagplaat sen bij expeditie-ondernemingen te Groningen meel gestolen. Ondanks de bewaking gelukte het den dief toch zoo nu en dan een paar baaltjes meel van een hoop weg te kapen. De recherche heeft langen tijd moeten zoeken, maar tenslotte is het gelukt dezen dief op te sporen. Het is de 42-jarige bakker P. J. te Gro ningen, die voor eigen gebruik in zijn bakkerij zoo nu en dan met zijn bakfiets er op uit ging en een paar baaltjes meel van den wal weg nam, wat hij' direct daarna dan in zijn broodbakkerij verwerkte. Hij wordt ter beschikking van (de justitie gesteld. Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6