Dit nummer Bestaat uit 3 Bladen Veehouders Firma COOPS A. VERSCHUUR BAEBT f A. BAAIJENS, Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Tuinbouw en Fruitteelt. 1 Agentschap van it Amsterdamsche Baak Jt.V-, Amsterdam 4 UND VAN ALTEN A No. 5439 Vrijdag 1 Juni 1934 Gebruikt daarom steeds onze DROGISTERIJ GORIINCHEM. Binnenland. 5. P. lankhnyzen Co's Baak Jt.V. SPROETENVERDELGER, is en blijft: SPRUTOL. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang. DROESPOEDER per pak f 0.75 ZOGPOEDER per pak 0.75 KIPPENPOEDER per pak 0.75 NAVUILPOEDER per dubbel p. 0.75 KWALSTERPOEDER per pak 0.75 SPENENZALF per groote bus 1 00 Capsules tegen Leverboth of ongansch bij Schapen. Ook de tuinbouw en fruitteelt, bron nen van Nederlandsche welvaart, waar door ons land over de geheele wereld eene zekere beroemdheid heeft gekre gen, zijn aan de van overheidswege getroffen crisismaatregelen niet ontko men. Ingrijpen van de Regeering was onvermijdelijk, wilden tal van bloeiende bedrijven niet geheel ten onder gaan tengevolge van den toestand van de wereldmarkt. Gm den tuinbouw en de fruitteelt voor al- geheele vernietiging te behoeden, is de regeering er toe over gegaan in 1933 eene Groenten- en Fruitcentrale in het leven te roepen. Aan deze cen trale werd het monopolie verleend voor den invoer van verschillende vruchten, zoowel versch als gedroogd of op an dere wijze geconserveerd. Dit monopolie werkt als volgt. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen trale koopt de partijen, welke in Ne derland worden ingevoerd, op en ver koopt deze weer aan den importeur tegen den inkoopsprijs, verhoogd met het prijsverschil, dat door den Minister van Oeconomische Zaken wordt be paald. Door dit invoermonopolie be reikte men twee dingen. In de eerste plaats hield men den prijs van het binnenlandsch fruit op peil en daar naast vormde men een bron van) in komsten voor het Landbouwcrisisfonds, waaruit alle steunmaatregelen voorden landbouw moeten worden bekostigd. We willen dit invoermonopolie met een voorbeeld demonstreeren en daar toe nemen we het product sinaasappels. Deze worden in groote hoeveelheden in kisten of kratten uit het buitenland in ons land ingevoerd. Nu mag de handelaar, die hen invoert, alleen ver- koopen aan de Groenten- en Fruitcen trale en deze koopt het product tegen den marktprijs. Nu wordt op dezen prijs een bedrag van 2 cent per K.G. gelegd en de partij wordt weer ver kocht aan den handelaar, die haar in voerde. Een en ander komt dus hierop neer, d'at de handelaar die wil invoe ren 2 cent per K.G. sinaasappels moet betalen alvorens hij machtiging ver krijgt tot invoer over te gaan. Voor de verschillende vruchten zijn deze prijsverhoogingen afzonderlijk vastge steld. Zoo betaalt men voor appelen ook 2 cent, voor ananas in blik en aardbeien iy2 cent, voor bananen 2% cent, alles per K.G. Met deze bedragen werd de binnenlandsche handel belast en daardoor kwamen tevens behoorlij ke bedragen aan het Landbouwcrisis fonds ten goede. Uit den aard der zaak verhoogden deze maatregelen den prijs van het fruit. Het goedkoope buitenl. fruit werd er duurder door, terwijl dit indirect er weer toe bijdroeg dat ook het binnen landsch product op prijs werd gehou den. Evenwel zal wel niemand beweren, dat het fruit in de laatste jaren niet aanmerkelijk in prijs is gedaald. Maar wanneer er geen invoercentrale noo- dig was geweest, dan had men nog veel lagere prijzen kunnen verwachten. In 1933 konden b.v. voor appelen en peren nog tamelijke prijzen worden bedongen en de Hollandsche fruitteler kon in dat jaar zijn product nog vlot van de hand doen. Van zijn standpunt bekeken is dit des te verheugender, omdat door de daling van den dollar de Amerikaansche zomerappelen tegen ongekend lage prijzen op de markt waren, zoodat de prijzen voor onze eigen vroege appelen en peren zeer slecht zouden zijn geweest. Het in voermonopolie heeft dus ook hier in storting der prijzen voorkomen, zooals dit reeds 'door zooveel centrales is be reikt. Het 'is echter te betreuren, dat dergelijke steunmaatregelen uitsluitend tot stand luinnen komen door den prijs voor het binnenlandsch verbruik te yer- hoogen (of 'te belasten en toch schijnt een andere weg niet mogelijk. Wat aangaat de groenten, ook hier moest worden ingegrepen. Ook de groenten- teelt heeft de regeering voor groote moeilijkheden gesteld. 'De opbrengst der productie -van onze tuinbouwbedrij ven is 'in 1933 opnieuw achtergeble ven bij '1932. Volgens officieele cijfers is de opbrengst van onze groenten vele miilioenen minder dan de kosten, welke de telers hebben te maken voor de productie, 't Was niet mogelijk de pro het seizoen weer een sterkere prijs- schommeling te zien zuilen geven. Het prijsverloop zal "weer het normale beeld van vroeger gaan vertoonen. In het volle seizoen zullen steeds voor bepaalde groenten lage prijzen worden betaald door den grooten aan voer, welke er altijd zal blijven, zulks ondanks teeltbeperking. Maar aan den anderen kant zullen er ook weer prij zen betaald worden, welke den teler eene loonende opbrengst zullen waar borgen, waardoor voorkomen wordt, dat het tuinbouwbedrijf ten gronde gaat. En dat is per s'lot van rekening toch ook een groot Nederlandsch be lang. NIVEA CRÈME. NIVEA OLIE. ZIJ-CRÈME. CRÈME-MOUSSON. PONDS-CRÈME. KALODERMA-GELEE. T OILLETPOEDERS. DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. I s 1 4 f 4 i middel fijn figuur per pr>rd 18 ct. STIVALETTI, per halfponds pak 20 ct. MACARONI, per halfponds pak 15 ct. SPAGHETTI. per halfponds pak 15 ct. KWALITEIT PRIMA Botermarkt 88 HEUSDEN ft ft ft ft f v ductie met verlies voort te zetten en om het tekort eenigermate te kunnen) dekken, heeft de regeering een be drag van 5 millioen beschikbaar ge steld. Dit bedrag bleek al heel spoe dig onvoldoende en daarom werd 'het met 31/2 millioen. verhoogd. Deze steun had plaats in den vorm van toeslag op het product. Door de centrale wer den voorraden groenten opgekocht, zoodra de producten een zekeren mi nimumprijs op de veilingen niet kon den bereiken. Op deze wijze kreeg men ook 'hier eene stabilisatie der prijzen. Evenwel kan 'men niet blijven door gaan met geld bijpassen en daarom is er een schema ontworpen ten ein de de productie aan te passen aan de thans bestaande vraag, welke na de vernietiging van onzen export zoo deer lijk is afgenomen. Immers werd het grootste deel onzer gekweekte groen ten uitgevoerd, hetgeen door de toe standen in en de maatregelen van de ons omringende landen niet meer of al thans zoo goed als niet meer moge lijk is. Vandaar dat men gekomen is tot eene teeltbeperking en hiervan nu worden goede resultaten verwacht. Men hoopt langs dezen weg een eind te maken aan de steeds aanhoudende over voering der markt met groenten en tevens te komen tot eene verhooging van de prijzen der groenten. Volgens bestaande opvattingen in deskundige kringen behoeft dit echter niet de min ste zorg en ongerustheid te baren met betrekking tot de zoo belangrijke vraag der kosten van het levensonderhoud. De Feeltbeperking van tuinbouwgewas- sen zal tot gevolg hebben, dat de groen ten als in normale tijden gedurende ROOFOVERVAL TE VOORSCHOTEN. Daders maken f 6000 buit. In den nacht van Donderdag is een roofoverval gepleegd ten huize van den veehouder Valk aan de Veurschelaan bij Kniplaan te Voorschoten. Deze werd, terwijl hij te bed lag, door onbekende daders aangevallen en bewus teloos geslagen, waarna de aanvallers zich een bedrag van ongeveer f 6000 toeeigen den, waarmede zij zich uit de voeten maakten. De politie, die een onderzoek instelde, heeft later een aan Valk toebehoorend vest in een boot in de omgeving terug gevonden. Naar wij vernemen, zijn de verwon dingen van Valk niet ernstig. O— Chr. Nationaal Zendingsfeest. Het Zendingsbureau te Oegstgeest ver zoekt ons plaats voor het volgende Op het Crh. Nat. Zendingsfeest, dat Woensdag 4 Juli op Middachten bij de Steeg wordt gehouden, zullen als sprekers optreden de heeren Ds. Joh. Rauws, Welkomstwoord. Dr. J. F. Beerens, pred. te Utrecht, Openingsrede. G. Bakker, zendeling op Borneo, „Grepen uit het zendingsleven onder de Dajaks" Ds. H. L. Both, pred. te Arnhem, „De groote oogst en de weinige arbeiders". Exc. Dr. J. H. van Broekhuizen, Gezant der Unie van Zuid Afrika, „Die Sending en die naturellenvraagstuk in Suid Afrika". Ds. D. Crommelin, Zendingsdirector, „Een Javaansch apostel op Bah". Dr. W. J. L. Dake, zendeling-arts te Ban- boeng, „Uit de medische Zending op WestJava". H. Gordeau en F. J. F. van Hasselt, „Jeugddienst". Ds. C. J. Hoekendijk, oud-zendeling van West Java, thans pred. te Bussem, „Zendingsproblemen". Dr. H. Kaajan, pred. te Utrecht, „Wij wenschen Jezus te zien". Ds. H. Kluin, directeur Neerbosch, „Zijt daders des Woords". H. Lechman, zendeling in Suriname, „Hoe Surinama's slavenkroost als Christen gemeente naar zelfstandigheid streeft", J. van den Weg, zendeling op WestJava. „De taak van den kerkeraad op het Zendingsveld". Ds. R. Dijkstra, pred. te Amsterdam, „Slotrede". tblep. m« is Raamsdonksveer. Verstrekt Handdscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingenl Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gdden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst* Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting, Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Op den vooravond treden als sprekers op: Dp. J. H. Buinik, pred. te Rheden, Ds. H. J. Hack, pred. te Arnhem. o BRAND TE DELFT. In opslagplaats van manufacturen winkel. Dinsdag ontstond te Delft, op den zolder van den manufacturenhandel van den heer M. C. Hooven aan de Markt, een uitslaande brand. Reeds spoedig stortte het dak in, waarna de bovenverdieping uitbrand de. De politie-brandweer, die met twee spuiten en een' ladderwagen ter plaatse kwam, wist na een uur den brand te bedwingen. De brand was door onbekende oor zaak ontstaan op den zolder, waar een aantal balen kapok waren opge slagen. Zeg mij Uw naam- Mijn naam SPROETENBEZITTER, De schade wordt door verzekering gedekt. BRAND TE HELMOND. Twee arbeiderswoningen afgebrand. Dinsdagmorgen 'brak te Helmond, door het wegvliegen van een vonk uit de kachel, brand uit in de arbeiders woning van den geitenkoopman Van Aarle, aan de Heistraat. De bewoners waren niet thuis. De brand nam spoe dig in omvang toe en tastte ook de aangrenzende woning van een andere familie Van Aarle aan. De brand werd ontdekt door voorbijgangers. De 'beide woningen brandden tot den grond af. Een groot deel van de inboedels kon worden gered. De bei de families Van Aarle waren tegen brandschade verzekerd. o BRAND TE EINDHOVEN. In een auto-garage. t Dinsdagavond brak brand uit in de garage van den heer Blomhoff in de Laagstraat te Eindhoven. De brandweer tastte het vuur aan twee zijden aan. Het achterste gedeelte van de garage, waar de brand ontstaan was en waar gevestigd was een kan toortje en de werkplaats brandde ge heel uit. De inventaris alsmede een in reparatie zijnde auto werden een prooi der vlammen. De garage zelf, waar een aantal wagens gestald wa ren, kon behouden blijven. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duis ter. Plaatselijk ftieuws. HEUSDEN. Onze stadgenoot de heer Ant. Sluimers, is benoemd tot kweekeling met akte aan de openb. school te Meeuwen. A.s. Zondag wordt hier gehou den het eerste bondsconcours van den Bond van Scherpschutters in de Lang straat. Er wordt geschoten op den schutsboom op den wal nabij de Wijk- sche Poort. aalburg. De heer G. van Os Sr. aftredend bestuurslid van het waterschap „De Polder van Aalburg", is met algemeene stemmen als zoodanig herbenoemd. Den heer J. Bouman Jzn. alhier heeft voor den duur van 5 jaar een vry- willige verbintenis aangegaan bij het Ned. Oost Ind. leger. ANDEL. Op 5 Juni, a.s. zal de heer W, Bronkhorst, hoofd der lagere land bouwschool alhier, voor de jonge boe ren optreden met het onderwerp: „De Vrouw". In de, Ned. Herv. Kerk is bij werkzaamheden aan het Heerengestoel- te eeni zerk bloot gekomen uit het jaar 1756. Het was niet bekend^ dat deze aanwezig was. Onder de zerk! liggen begraven de Ambachtsheer vanl Andel en zijn vrouw. Het plukken van de aardbeieni van den koudcn grond alhier is aan gevangen. De aardbeien zijn over het geheel net bijzonderi' groot van stuk* hetgeen zijn oorzaak vindt in het min der gunstige weer. De afd. van den Chr. Nat. Werk mansbond hield, alhier een goed be- denvergadering. Het financieel verslag) van den penningmeester werd voorge lezen en de notulen goedgekeurd. Als leden van de Commissie van onderzoek! werden aangewezen) J. Bouman en J. Verwijs. Besloten werd aan de afd. Exloermond een bijdrage te verleenert van f2.50 en aan de Gesina Ida Stich ting voor ouden van dagen f5.Me- dedeeling werd gedaan dat er momeW- teel gelegenheid bestaat voor personenl van 16 en, 17 jaar tot den Bond! fjoia te treden. Verslag werd uitgebracht van de bezochte algemeene vergadering! van den Bond te Utrecht. Bij de rond vraag worden vragen gesteld over dent arbeidsduur bij de werkverschaffing). A LM KERK. In de week van 4—9 Juni zal alhier langs de huizen een collecte wor den gehouden, ten bate voor alleenstaande blinden te Wolfezen. De collecte gehouden in de Herv. Kerk alhier, ten bate voor de zen ding, bracht op f 94. A.s. Woensdag* 6 dezer hoopt de meisjeskrans „D'orcas",, onder lei ding van mej. Hilberts, per autobus van de N.V. „A.L.A.D." een plezier reisje te maken naar Nijmegen en om streken. Naar wij vernemen is door det Rijkspolitie alhier, bij' een winkelier! dezer gemeente een prikbord in beslag genomen. De organisatie' van het Zang en Muziekconcours, uitgeschreven doei) de Chr. gem. zangvereen. „Hallelujah"1 alhier, te houden op 15 Aug. a.s., heeft een gunstig verloop. Reeds een 25-tal vereenigingen lieten zich inschrijven! om aan dit concóurs deel te nemen'. Het Eere-comité dat is gevormd bestaat uit de heeren1 H. Blok, Burgemeester,, Eere-voorzitter; P. Bergmeijer, Burge meester van Onstvvedde; C. A. Wal raven en C. G. de Jong, Wethouders; C. v. Veelen, L. Velthuizen en C. Ver- steijne, Hoofden der scholen; J. de Wit* Onderwijzer; J. J. Koopmans, Veearts; J. Schripsema en G. J. de Vries, Art sen en G. J. v. Willigen, Notaris. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren M. de Peuter, A. Geudeke* W. Verschoor, H. Kruithof, A. J. Poul^ voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard 1 f I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1