1884 1934 t 7 JUNI. Y eilingberichten. GOUDEN PRIESTERFEEST VAN DEKEN WOUTERS TE HEUSDEN. Voetbalsport. Marktberichten Rivierbericliteii. Buitenland. CORRESPONDENTIES. Vragen op rechtskundig gebied |Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). toen onderzoekingen ingestelt waarbij verschillende onderaardsche gangen werden blootgelegd en waarbij men tevens op de wallen van het oude binnenkasteel stuite. Thans heeft men echter professor Moe laars laten komen, die met behulp van zyn toestellen verschillende plaatsen heeft aangewezen waar volgens hem edel me taal in de bodem aanwezig moet zijn. Tot heden heeft men echter noch niets ontdekt wat op een geheimzinnige schat duidt. Bet kasteel van Wouw zou volgens de gravers in de Middeleeuwen door roof ridders bewoond zijn Later werd het door Prins Maurits veroverd en tot jachthuis ingericht I Thans is er niets meer van over dan eenige fundamenten,- die thans echter danig onderzocht worden. MEISJE OVERREDE* EN GEDOOD. Op den Capelscheweg te Capelle a. d. IJsset reed een vrachtauto bestuurd door H. van V., wonende aan 's Gravenweg aldaar. Plotseling liep het driejarig doch tertje van B. de Bruin over den weg voor de auto laDgs. De bestuurder kon niet meer tijdig remmen en zoowel het voorwiel als het achterwiel van de vrachtauto gingen over het hoofd van het meisje Het kind werd in de ouderlijke woning binnengedragen, waar dokter Van Senus den dood con stateerde, die onmiddellijk na het ongeval was ingetreden, j o FRAUDE De directeur van de Soester Bankver- eeniging, voorheen Sukkel en Co. is ge arresteerd wegens wanorde op zaken. Een bedrag van f 15000 is zoek. AVONTUREN VAN 2 BERGENAREN. Twee Bergen op Zoomsche werkloozen hadden het plan opgevat op de Ooster- schelde te gaan visschen. De tocht werd met een klein bootje (schieter) aangevan gen en weldra zaten de visschers midden op de Schelde. De beide amateur-vissehers, die geheel onbekend waren met het vaar water, hadden niet op den sterken wind gerekend, met het gevolg, dat zij afdreven en genoodzaakt waren den geheelen nacht rond te zwalken. Toen den volgenden morgen de Ierseksche motor botter YE 58 onder Strien kwam, vond hij daar de kleine boot met de 2 inzittenden, geheel uitgeput zonder eten en drinken. Na de menschen van het noodige voedsel te hebben voorzien, zijn beiden te Bergen op Zoom aan wal gezet. o KIND DOOR AUTO OVERREDEN. Zaterdagmiddag werd het twee-jarig meisje C. M. te Amsterdam in de Kleine Bikkerstraat door een auto overreden. Het linker voorwiel ging het kind over het hoofd, het was op slag dood. o— DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Door den sneltrein, die Zaterdag om halfeen van Eindhoven in de richting Weert was vertrokken, werd even voorbij het station Maarheeze de 55 jarige ongehuwde arbeider J. Ros, die de spoorlijn overstak, gegrepen. De man was op slag dood. In de vergadering van de Commissie, bedoeld in art. 158 Gemeentewet, van Veen hebben wij den heer W. den Dekker laten zeggen, dat de gemeente secretaris en burgemeester overbodig worden, dit laatste moest vanzelfsprekend ontvanger zijn, iets wat een aandachtig lezer ook wel zal hebben begrepen. DE REDACTIE. In verband met uw antwoord op mijn rechtskundige vraag in uw blad van 11 Mei j.l. heb ik de eer U inliggend een schets van een en ander betreffende de afdamming van den sloot, te doen toe komen. Ik kan U hieromtrent nog nader mede- deelen, dat de bewuste sloot eigendom is van het Waterschap „De Polder van Meeu wen" en deze sloot schouwbaar moet worden opgeleverd. De meeste afwateringen tusschen de wo ningen loopen uit op bedoelden sloot, zoo dat zoowel voor deze woningen als den aangrenzenden boomgaard geen uitwatering meer mogelijk is. M. C. We hebben hier dus te doen met eene schouwbare waterleiding en nu zegt art. 9 sub d van de keur van het waterschap ^,de Polder van Meeuwen" dat het ver boden is om zonder schriftelijke vergunning van het Dagelijksch Bestuur van den pol der o.m. dammen in de waterleidingen te leggen. De door u bedoelde sloot mag difs niet worden afgedamd. HEUSDEN. Zondag j.l. speelde Juliana I serie wedstrijd te Nieuwkuijk, uitgeschreven door de v.v. S.D O. aldaar. Na eersteen wedstrijd gespeeld te hebben tegen D E.S. I uit Alem, welke door Juliana met 3 0 werd gewonnen, moesten de Oranje Witten uitkomen in de demie-finale tegen het sterke V. F. C. II uit Vught. In een spannende, doch eveneens prachtige, wedstrijd werd Juliana wederom met 51 winnaar en plaatste zich hiermede in de finale. Nu moest Juliana uitkomen tegen Hollandia I uit Haarsteeg, die in middels waren vrijgeloot. Ook hier wisten de Juliana-mannen, hoewel zeer vermoeid, tegen het nog onvermoeide Hollandia- elftal een 21 overwinning te behalen, waardoor de OranjeWitten in het bezit kwamen van den lsten prijs. We wenschen inmiddels Juliana van harte proficiat met hare prestaties. Naar we vernemen, zijn de werk zaamheden op het Juliana-terrein voor den HollandDuitschland-dag op 17 Juni reeds zoover gevorderd, dat dit terrein in een uitstekende conditie verkeert. Tevens wordt medegedeeld, dat de HollandDuitschland wedstrijd door den bekenden lste klasse K.N V.B. scheids rechter, den heer St. Stassen uit Gorin- chem, zal worden geleidt. CAPELLE. Voor den bekerwedstrijd van den B V.B speelde de v.v. „Capelle" Zondag te Tilburg tegen een Longa-combinatie en verloor daarvan met 1 3. Voetbalbond S. O. S. Programma voor 9 Juni. Afdeeling A. S.v.w. I—N.EO. I. Longa ID.E.V.O. I. Wilhelmina ISparta I (C). Stormvogels IW.V.V. I. S.D.O. IN.O.A.D. I. Afdeeling B. W.V.V. II-Sparta (A). N.OA.D. II Wilhelmina II. De ZwaluwenStormvogels II. S.F C.—Achilles. Blauw Wit—S.V.W. II. Afdeeling Junioren. WilhelminaLonga. S.V.W.S.F.C. De Zwaluwen - Sparta. StormvogelsW.V V. GORINCHEM, 4 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd 64 runderen, 20 nuchtere kalveren, 150 lammeren, 78 land varkens en 416 biggen. Prijzen bij matigen handel Zware kalf koeien f160250. Melkkoeien f 140200. Kalfvaarzen f 130180. Guiste vaarzen f 100—140 Vaarkoeien f 90140. Pinken f 60110. Stieren f 60130. Graskalveren f 3070. Nuchtere fokkalveren f812. Nuchtere kalvereD voor export f 25. Drachtige varkens f 40 70. Natte zeugen f 2035 Overloopers f 1220 Biggen f610. Oude schapen f oude schapen met lammeren f 2025. Lammeren f 48 GORINCHEM, 4 Juni. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 33.634 stuks, De prijzen varieerden Kippeneieren f2.002.65; idem extra f 3.10 eendeneieren f 2.25f 2.40 Ganzeneieren f 4.00 alles per 100 stuks. Op de weekmarkt golden de eieren '21/i a 2Ya ct. per stuk. Koeboter fl.70; margarine fl.10, beide per K.G. GORINCHEM, 4 Juni. Bij een geringe aanvoer van pluimvee besteedde men ter pluimveemarkt achter de kerk voor:- oude kippen f 0.65 1.00 jonge hennen f0 901.10; oude hanen f0 651.00; jonge hanen 20—60 ct. jonge konijnen 2045 ct.duiven 10 15 ct.alles per stuk. BREDA, 4 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 106 stuks vee, t. w. 35 stuks hoornvee, 71 biggen en 0 paarden. Prijzen Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2932 2628 Vette koeien 24—27 2123 Ossen 2831 26 -28 Stieren 2628 2426 Er waren verschillende beste ossen en vaarzen aangevoerd, welke zoo goed als allen verkocht werden. De handel was over 't algemeen goed, Biggenhandel kalm. Volgende week weer aanvoer van beste vaarzen en ossen. ROTTERDAM, 4 Juni. Aanvoer 889 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 30—32 26—28 22—24 ROTTERDAM, 5 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd 300 paarden, 0 veulens, 875 magere en 845 vette runderen, 225 vette kalveren, 130 graskslveren, 1150 nuchtere kalveren, 128 schapen en lammeren, 25 bokken of geiten. Per K.G. 2e kw. 52—54 46—50 4446 le kw. 57—59 51-55 48—50 kalveren 60 -70 Schapen 37 Lammeren 39 Koeien Ossen Stieren Vette 3e kw. 38—42 40—44 38-42 50 -55 32 34 Per stuk Melkkoeien f120 a f210 Kalf koeien f125 a f215 Stieren f140 a f280 Pinken f 50 a f 90 Graskalveren f 30 a f 75 Vaarzen f 75 a f 120 Werkpaarden f 80 k f165 Slachtpaarden f 75 k f135 Veulens f k t Hitten f 60 k f 90 Biggen f a f - Nuchtere fokkalv. f 9 k f 18 id. slachtkalv. f 3 a f 7 Schapen f 8 a f 18 Lammeren f 8 k f 15 Biggen per week f k f Op 5 Juni. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2.03 val 3 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.21 was 2 Crévecoeur (Maas) 0.23 was 7 St. Andries (Maas) 0 40 was 5 Venlo 10 89 was 10 Maastricht 43.81 val 12 DKUNEN. Prijsnoteering van 31 Mei. Per K G. Peulen 2337 Erwten 1623 Aardbeien 3236 Asperges 3042 idem II 2027 Rabarber 23 Juin 68 Sjalotten 7 9 Tomaten 3846 Dubbele 5962 Wagenaars 5060 idem II 3842; Tuinboonen 1416; Spinazie 2—7. Per stuk Bloemkool 1119 idem II 510 Savoijekool -13X/SSpitskool 1 4; Andijvie 1 Komkommers wit 6-8 idem II 46 idem groen 5ll/2 idem II 35 Sla 1/32x/2 Per bos Selderjj i/2—li/2; Radijs 1/2—'2 Keelen 1/218/4 Óijpjuin i/21 Kervel Ys1 Peen 27Y«- Veiling van 4 Juni. per K.G. Peulen 1519 Erwten 1418 Dub bele boonen 50 —52 Wagenaars 4045 Stambooaen 40 42 Aardbeien 1628 Asperges 2735; idem II 1018; Spi nazie 711 Postel ij n 6 -9 Drooge boonen 1012 Kersen 2026 Aard appelen 612. Per stuk. Bloemkool 713; idem II 36; Sa- voyekool 24; Spitskool 24; Kom kommers Wit 131/2 idem Groen II 12Y2 Andijvie 23Y2 V22 Per bos. Radijs Ya17s Peen ZALTBOMMEL. Veiling van 4 Juni. Aardbeien Deutsch Evern le srt. koude grond 1020 cent per pond. Aanvoer aardbeien 220.000 pond. 2 DOODEN EN 11 GEWONDEN. Te Tomelosse in Spanje nam een wiel renner een hulde van het geestdriftige publiek in ontvangst van het balcon van het raadhuis af. Plotseling brak een leu ning van het balcon af en stortte op een vrouw en een 8 jarig kind, die beiden werden gedood. Voorts werden 11 per sonen gewond, van wie 2 ernstig. o CYCLOON TEISTERT OMGEVING VAN MARSEILLE. De omgeving van Marseille is in den nacht van Zaterdag op Zondag door een cycloon geteisterd.. De schade wordt op vele millioenen francs geschat. Spoorwe gen werden vernield en bruggen, die reeds eeu wen lang de stormen hadden getrotseerd werden weggeslagen. o HONDERDEN VISSCHERS OMGE KOMEN Volgens berichten uit Seoel (Korea) zijn in een hevigen storm meer dan 200 vis- schersschepen vergaan op de Oostkust van Korea. Reeds zijn omstreeks 50 lijken aangespoeld men vreest, dat eenige hon derden visschers zijn omgekomen. Heusden, het pittoreske stadje ann den zoom van het trouwe Brabant, zal Donderdag a.s io feesttooi zijn. Was 't niet, alsof een blijde feest)rompet, weer klonk, die de edele inwoners ten lestiine riep, toen Zaterdag 1 1 het door de fir ma Veerman keurig gedrukte programma verscheen voor de feestelijkheden ter eere van den Pastoor der St. Catharina- Parochie, die zijn gouden Priesterfeest gaat vieren Zijn de festiviteiten, ondanks crisis en malaise, die ook aan onze geliefde stad voorbijtrekken, om de zeldzaamheid van het jubilé toch al gerechtvaardigd; ze zuhen bovendien een lichtenden glans van vreugde en innige stemming uit onze oogen doen stralen en ons voor 'n oogenblik de sombere zorgen van onze donkere dagen do«n vergeten. Blijde zal dan ook de feest jubel schal len om 't groote voorrecht door den Algoeden God aan Deken Wouters ge schonken. Alles ook wijst er op, dat de komende feestdag voor de Katholieke Kerkgemeente van Heusden een zonne dag gaat worden. Wij zijn er blijde mee en feliciteeren den HoogEerw. Deken van ganscher harte Deken Wouters werd geboren te Til burg 25 Januari 1859, uit eeu z-^er achtenswaardige familie, waarvan nog twee leden den geestelijken staat omhels den. Zijne studies begon hij op Huize Ruwenberg en zette ze voort op de beide Seminaries van het Bossche Bisdom en bereikte zijn ideaal, waarnaar bij met alle vurigheid van zijn jongensziel lange jaren had uitgezien, in het jaar 1884, toen hij tot Priestsr werd gewijd. Na enkele jaren als Vice Prefect op t klein Seminarie in St Michiels-Gestel te hebben gearbeid voor de toekomstige Geestelijkheid van het Bisdom, werd hij in Juli 1888 benoemd tot kapelaan te Helmond. Met blij en dankbaar hart spoedde de jonge priester zich derwaarts. Hij vond er hetgeen hij altijd had verlangd, een trouwe en uitstekende kudde. Maar 't was toch alles geen rozeDgeur en maneschijn. Verre vandaar! Helmond immers was in die dagen een ontzettend groote parochie en er was maar ééne kerk voor geheel de stad. Daarbij kwam nog, dat toen ter tijd alom de standsorganisaties werden opgericht. Maar schoon heeft de toenmalige kape laan van Helmond zijn taak verricht, gelijk de oudere generatie dier stad nog zoo graag en vol erkentelijkheid getuigt. In het jaar 1904 had Deken Bijnen, die in den volksmond nog steeds voort leeft als „de man van het volk", het moede hoofd ter eeuwige ruste neer gelegd. Het Pastoraat der aloude St. Catharina-parochie te Heusden was va cant De toenmalige Bisschop Mwr. Wilhelmus van de Ven riep Helmond's oudsten Kapelaan om den herderstaf te voeren over deze parochie. In die 30 jaren, dat Deken Wouters in Heusden is, hebben we hem leeren kennen, als een echt degelijk Priester en Pastoor. Priester was hij vóór alle3 en boven alles. Priester in de nauw gezette vervulling zijner herderlijke werkzaamheden, een priester, die bad en werkte voor degenen, die door God aan zijn zorgen waren toevertrouwd. Priester was hij in zijn eenvoud, door zijn voorbeeld en woord het volk lee- rende God te dienen in „eenvoud des harten". Priester als geestelijk raadsman en ziele leider door zijn juist priesterlijk doorzicht, die zonder omwegen aan zoo- velen, gelijk de dichter zegt„wist recht te doen en richt te geven". Priester was hij naar het voorbeeld van den „Eersten Priester" in zijn goed heid voor degenen, die in nood ver keerden. Maar toch was hij er de man niet naar, oui terug te schikken voor doortastendheid, wanneer het er op aan kwam een misbruik uit te roeien. Priester en Herder was hij in die dagen, toen zijn parochie in droefheid en rouw gedompeld lag. In de droeve dagen van 1918, waarin de besmettelijke ziekte (typhus) zooveel huisgezinnen wreedaardig uiteenruktetoen vooral toonde Pastoor Wouters te zijn, de herder die meeleed met zijn parochie. Maar toen ook was hij de Priester, die veel en vurig bad voor zijn beproefdp en lijdende menschen. Gezorgd heeft Deken Wouters voor zijn parochie in alles Zijn daar niet het patronaatsgebouw, naaischool en nieuwe R K Jongensschool, die getui genis afleggen, dat de heldere geest van Deken Wouters steeds open oogen had voor alles wat zijn volk behoefde. Zien we ook niet allen, hoe groot zijn ijver geweest is om 't Huis Gods op waardige wijze steeds mooier te versieren, omdat hij er wel van overtuigd was, dat dit alles 'n hulde bedoelde te zijn voorden Maker aller schoonheid en den Gever aller gaven en dat 't strekken zou ter opwekking zijner parochianen tot meer deren godsdienstzin. Mede parochianen van Heusden, ik weet dat ik niet handel in den geest van onzen Herder, wanneer ik deze woorden van hulde en waardeering breng voor het vele door hem in zijn 50 jarige priesterloopbaan voor veler en uwer welzijn verricht Maar „Wat m' op 's harten grond leit, Dat welt me naar de keel Neen, we weten het, dat we niet met mooie woorden om iemand moeten heen- draaien, maar bij zulke gelegenheden mag het toch wel eens ferm gezegd wor den. Ja, nu moeten we onzen Herder wel even op den kandelaar plaatsen, opdat de menschen door zijn goede da den gesticht, Gode lof zeggen en Hem danken voor den priester, die hen leidt. Om dit alles en nog veel meer, voelen wij ons dankbaar en blijde gestemd, nu voor God en voor onzen Deken, en bidden hartelijk, dat God hem nog vele jaren in gezondheid en kracht moge sparen voor ons dierbaar Heusden. 'N PAROCHIAAN VAN DE St. CATHARINA-KERK. BRAND MAAKT SLACHTOFFERS. Het plaatsje Romain bij Rijssel is door een zwaar onweer getroffen. De bliksem sloeg in in een brikettenfabriek, die in brand vloog en geheel werd vernield. Een werkman werd door het gas, dat zich als gevolg van dezen brand ontwik kelde, bedwelmd en kwam om het leven, vier mannen moesten in ernstigen toe stand in het ziekenhuis worden opgeno men. De aangerichte schade wordt op vier millioen francs geraamd. DUIVELSCHE VERGIFTIGINGSPOSING De politie heeft te Sacramento (Gali- fornië) een duivelsch complot ontdekt om een geheele wijk der stad te vergiftigen. In de brievenbussen van verscheiden aast elkaar liggende huizen zijn enve loppen gevonden, waarop stond „monster zonder waarde" en waarin kauwgummi zat. Ieder stukje bevatte cyaanzout, genoeg om 12 personen te dooden. DE BAT'A FABRIEKEN IN LICHTER LAAIE. Schade40 millioen kronen. Zondagavond is brand ontstaan in de opslagplaats voor grondstoffen van de wereldbekende schoenfabrieken van Bat'a in Otrokowitz bij Zlins. Het blusschiDgs- werk bleek zeer moeilyk te zijn, daar in de geweldige opslagruimten alle licht brandbare grondstoffen van de nevenbe- drijven der onderneming, waarbij zich veel olie en benzine bevond, lagen opgeslagen. Herhaaldelijk weerklonken luide ontplof fingen. Het geheele magazijn is een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2