Zondag j.l. nam Ds. Hooijkaas, welke ruim 2y2 jaar als Herder en Leeraar werkzaam is geweest hij de Herv. Kerk alhier, afscheid van deze genreen te. Na het gebruikeLijk gemeen schappelijk zingen enz. sprak Z.Eerw. dat het God is, die ons leven bestuurd. Hij heeft mij hierheen gezonden, ook heeft Hij mij hier vandaan geroepen. Vervolgens memoreerde spreker, dat hiij als jong predik,ant hier kwam ;en veel in Uitwdjk geleerd heeft en ook goede jaren heeft gehad, zoodat hij moest zeggen: „Wat zal ik met Gods gunsten overlaan, dien trouwen Heer voor zijn gena vergelden". Na zijn inleidend woord, waarin spre ker 'een overzicht gaf van zijn ambts bediening in deze gemeente, bezien van de geestelijke zijde, waarin hij God voor zijn trouw en onderwijs hem ge schonken dankte, koos hij tot tekst Hand. 20 27. Hierin liet Z.Eerw. uitkomen, dat de gemeente zijn rechter niet is, alleen het Woord. De Raad Gods is vast, de uitverkiezing zeker. Bekeering en geloot is het werk van Christus. Voor het laatst vermaande de schei dende Leeraar zijn gemeente: „Bekeert U en gelooft in Christus". Na deze boeiende en vermanende prediking volgde de gebruikelijke toe spraken, welke werden beantwoord door Ds. van Dingstee uit Almkerk als consulent; door Ds. de Leeuw uit Sleeuwijk als ringbroeder en door Ou derling Nieuwenhuizen. Na deze toe spraken werd Z.Eerw. staande toege zongen Ps. 134:3 en 121 4. Behalve genoemde predikanten was ook nog aanwezig Ds. de Bruin uit Woudrichem. Onder de groote schare, welke zich i'n het kerkgebouw bevonden, waren vrienden aanwezig uit Almkerk, Gies- sén, Rijswijk, Haaften, Poederoijen en Spijkernisse. Donderdag 24 Mei werd in het café Vos door de Coöp. Boerenleen bank „Veen", een algemeene leden vergadering gehouden. A,anwezig vol gens de presentielijst 31 leden. Na het openingswoord door den voor zitter, werd tot secretaris voor deze vergadering benoemd, de kassier Jac. v. d. Pol, door wien de notulen van de vorige vergadering gelezen en on veranderd werden goedgekeurd. Uit het financieele verslag van het afgeloopen boekjaar ontleenen wij het volgende: De rekening vermeldde een bedrag van f47353.71 in ontvangsten en uit gaaf. De balans in actief en passief was 174931,35. Aan spaargelden werden over 1933 ingelegd f 18197.16, uitge geven f 12567.66. Door den kassier werd medegedeeld, dat na nieuwjaar een belangrijke stij ging van belegde spaargelden plaats vond. Verder vermelden wij: Gegeven voor schotten f450.terugbetaalde voor schotten f 1424.92. Ontvangsten in loo- pende rekening f21281.84, uitgaven in ioopende rekening f28024.77. De gemaakte winst 217.94, werd hij het reservefonds gevoegd. Het le dental bedraagt thans 109. Hierna had de verkiezing plaats van een bestuurslid, en een lid voor den Raad van, Toezicht. Herkozen werden resp. J. C. Blankers en Joost den Dek ker. Tot plaatsvervangende bestuursle den werden herkozen, de heeren C. G. Timmermans en G. v. Ballegooijen. Allen namen hun benoeming aan. Bij de rpndvra,ag bepleit het lid M. G. Timmermans, verlaging Van het ren tepercentage. De Voorzitter antwoordt, dat verla ging van rente over de geheele linie, zeker in de eerste pla,ats verlaging der rente van voorschotten bij de boe- renleenb. zou tengevolgehebben, wat voor den landbouw dringend nood zakelijk is. De Voorzitter sluit hierna de ver gadering en zegt, d,at de boerenleen bank meer en meer het vertrouwen gaat winnen van de geldbeleggers, waardoor ook weer anderen geholpen kunnen warden. In de gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd besloten een crediet beschikbaar te stellen voor uit breiding van het buizennet der water leiding in v.m. Baardwijk. Van de opbrengst der verkochte entree-kaarten van het door Woudri- chems Fanfarecorps gehouden concours is een bedrag van f84.65 afgedragen aan het Plaatselijk Crisis-Comité alhier. Dezer dagen herdachten de ech telieden H. van Straten en J. van, Vugt alhier, onder veel blijken van be langstelling hunne 40-jarige echtver- eeniging. Gedurende de maand Mei j.l. werden voor den Vleeschkeuringsdienst ter keuring aangegeven 7 koeien, 20 varkens en 5 kalveren. De in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden collecte voor de Ver. Zendingscorporaties heeft f 24.76 op gebracht. Bij de gehouden keuring van trekhonden werden alle 16 aangeboden honden goedgekeurd. Maandagmorgen is op den Ban- dijk (Biesbosch) nabij de Kivietswaard, een luxe auto van den dijk gereden. Vermoedelijk door slaap overvallen, raakte de chauffeur zijn stuur kwijt, waardoor de auto, geladen met boter, op bovengemelde plaats aan de-binnen- z,ijde van den hoogen dijk reed. De wagen werd hierbij ernstig beschadigd. Als een wonder mag het genoemd worden, dat de chauffeur zelf met den schrik en enkele ontvellingen vrij kwam. Het zoontje van den heer J. C. kwam biij het spelen op het schoolplein zoodanig te vallen, dat de rechterarm ernstig werd gekneusden, waarvoor doktershulp moest worden ingeroepen. Onze dorpsgenoote Mej. C. van Loon, thans/ verpleegster in het Chr. Sanatorium voor Zenuwlijders te Zeist, slaagde voor het eindexamen diploma Zenuw verpleging. Vergadering van den Raad der ge meente SPRANG-CAPELLE, óp Vrijdag 17 Juni, des nami. 3 uur. Voorzitter: Wethouder Middelkoop, wegens afwezigheid van Burgemees ter Meijer, Secretaris: Weled. Heer v. d. Berg. Afwezig de heer Timmermans. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen, die bij d% stukken ter in zage hebben gelegen, worden vastge steld. De heer Kraak zegt, dat door de gemeenschappelijke regeling met de ge meente Loon op Zand, tengevolge van de opheffingj der O.L. Scholen in de Heistraat en te Vrijhoeve-Capelle, voor de ingezetenen moeilijkheden zijn ont staan. Ten eerste dat ziij hun kinderen zoo ver naar school moeten sturen;, maar ook tevens dat zij die geen be lasting betalen en hier geen schoolgeld behoefden te betalen, daartoe in de gemeente Loon op Zand gedwongen worden dit wel te doen. Spr. zou B. en W. willen verzoeken* stappen te doen om deze onbillijkheid opgeheven te krijgen. De Voorzitter zegt, dat zoodra B. en W. hiervan kennis hebben gekregen, zij stappen hebben gedaan om deze on billijkheid opgeheven te krijgen, die reeds tot .gevolg hebben gehad, dat de vervolgingen thans zijn gestaakt. B. eni W. zullen trachten deze kwes tie op te lossen. De heer Kraak zegt, dat hij eerst heeft geschreven aan het gemeentebe stuur te Loon op Zand over deze kwestie, van welk gemeentebestuur hij geen antwoord kreeg. Hij heeft zich daarop tot Ged. Staten gewend, waar op 'hij binnen 14 dagen bericht van het gemeentebestuur van Loon op Zand ontving. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten, waarbij het Kon. Besluit wordt toegezonden, waarin goedkeuring wordt gehecht aan de verordening tot heffing van opcen- centen op de personeele belasting. Goedkeuring door Ged. Staten der gemeenterekening 1932 en verminde ring vani het salaris voor de ambte naren van den Burgel. Stand. Verslag 1933 volkshuisvesting. Wordt ter inzage gelegd. Procesverbaal van» kasopneming bij den gemeente-ontvanger. Bericht van den Minister, dat de rente voor! de verstrekte bouvveredie- ten van 6 pCt. tot 4 pCt. is terugge bracht. Verslagen van de Commissie tot We ring van Schoolverzuim en de Com missies vani Toezicht op het L.O. De heer Dalmaijer vraagt of B. en W. gevolg hebben gegeven aan het ver zoek vam de Commissie van Toezicht op hef L.O. Weth. v. Willigenburg antwoordt, dat hieraan in, den, kortst mogelijken tijd gevolg zal gegeven worden. Het be treft het aanbrengen, van een nieuwe vloer int een lokaal der Bijzondere school te Sprang. Bericht van den Minister, dat tot aan stelling van een 4de leerkracht aan de O.L. school 'te Capelle kan worden overgegaan. De Voorzitter deelt 'mede, dat B. en W. als' tijdelijk onderwijzeres hebben aangesteld mej. Oerlemans. Motie Van de moderne arbeidersbe weging over werkverruiming, wordt op voorstel van, B. en W. voor kennis geving aangenomen. Schrijven van den Noordbrab. Brand- weerbond, waarin wordt aangedron gen tot toetreding, kosten f 12. B. en W. (stellen voor, gezien de finantieelen toestand der gemeente, niet toe te treden, met welk voosrtel de raad accoord gaat. Wijziging begrooting Burgerl. Arm bestuur te Capelle. Wordt op voorstel van B. en W. goedgekeurd. Adres van den Chr. Bestuurderen- bond, waarin wordt aangedrongen tot het aanstellen van een commissie voor de behandeling van klachten in de werkverschaffing. B. en W. stellen voor, hierop niet in te gaan, aangezien de minister reeds voorzieningen heeft getroffen. De raad gaat ook met dit voorstel accoord. Adres vam werkefoozen, waarin ver zocht wordt wijziging te willen brengen in de regeling, waarbij bepaald is, dat voor hen die een eigen huisje bezitten, een zeker bedrag voor huur in minde ring wordt gebracht. Iets wat ook in toepassing wordt gebracht, al is de1 wo ning met een' hypotheek bezwaard. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de onbillijkheid van deze regeling tde geven en vragen daarom machtiging, om ieder geval afzonderlijk te beschou wen. Deze machtiging wordt verleend. Verzoek van D. v. Peer, winkelier te Capelle, om een stuk grond, eigendom van de gemeente en gelegen nabij het voormalige gemeentehuis 'te Capelle aan te koopen 'om er een winkel eni woonhuis té bouwen. B. en W.' -'stellen voor, dit verzoek af te wijzen, aangezien het 't eenige terrein is, dat de gemeente daar bezit en het college daarover de beschikking zo;u wil lep behouden.. De heer de Boer is het daarmede niet eens, het 'brengt nu slechts f40.op, dit kan meer zijn en zooals het er thans ligt ontsiert 'het de kom der gemeente. Doordat de aanvrager gelegenheid wordt gegeven om te 'bouwen, bestrijdt men de werkeloosheid. Spr. zou daar om B. en W. willen machtigen met den heer v. Peer in onderhandeling te tre den over 'een eventuelen verkoop. ij De Voorzitter merkt op, dat de gje- meente op zeer voordeet'ige wijze in het bezlit van het terrein is gekomen, met het hu'is dat er opstond, werd ze eigenaar voor f2300.terwijl de af braak f1800.opbracht, zoodat het de gemeente 'slechts f 600 heeft gekost. De heer de Boer vraagt, waarvoor men het 'terrein ooit kan noodig heb ben. Het) lijkt spr. een geschikte ge legenheid voor een mooi winkelhuis. De heer ide Bas meent, dat er vroe ger ook nog andere gegadigden voor het terrein geweest zijn, de gemeente wilde het toen niet verkoopen. Zou men nu van Zienswijze veranderd zijn, dan meent spr., behooren ook deze eerste gegadigden in de gelegenheid te worden gesteld tot koopen. De heer Verheijden merkt op, dat riiet is te zeggen waarvoor het ter rein nog eens dienst kan doen. Jaren geljeden kwam het rijk "bij het ge meentebestuur van Capelle met het aanbod om' i n de gemeente een post kantoor te bomven, op welk aanbod het gemeentebestuur inging, toen men evenwel zou gaan bouwen, was er een ander ministerie en bleef de bouw* ach terwege. Spr. zou het terrein in eigen dom van de gemeente houden. Ook de andere heeren denken er zoo over, al leen de heer de Boer verklaarde zich er liegen. Het verzoek werd dus van de hand gewezen. Verzoek van Joh. H. Akkermans te Dussen, om een terreintje aan den Ca- pelschen weg aan te koopen voor f103. B. en W.' stellen voor afwijzend te beschikken, waarmede de raad accoord gaat. Verzoek van C. Wagemakers om ver goeding der schade die werkeloozen, door het loopen over zijn terrein om bij hun werk te komen, hebben ver oorzaakt. De heer Kraak "meent als er schade vergoed moet worden, d'it door de kerk zal moeten geschieden. De heer de Boer merkt op, dat het 2 jaar geleden! is, dat er is gewerkt, nu pas om schadevergoeding te vragen is toch te dwaas, men 'kan op zoo'n verzoek toch niet meer ingaan. Ook bij spreker heeft men' over zijn terrein geloopen en hij' heeft nooit 'bemerkt, dat er, eenige schade is veroorzaakt. De Voorzitter zegt, dat het verzoek vroeger mondeling tot B. en W. is ge richt om schadevergoeding, deze heb ben den aanvrager naar het kerkbe stuur verwezen, cfjt wilde er niet op ingaan, vandaan evenwel het late in komen van d,'it verzoek. Uit het adres blijkt, dat adressant een schadevergoe ding vra(agt van f50.De Voorzit ter Zegt verder, dat B. -en W. wel be reid zijn tot het geven van een kleine schadevergoeding zij; achten f50 ech ter te véél. De h'eer Michael merkt op, dat het gemeentebestuur reeds eerder op een dergelijk verzoek eeni vergoeding van f 15.heeft toegekend, hij zou thans eenzelfde vergoeding willen verleenen. De heer Dalmaijer zou er f 25 van maken. De heer de Bas zou het op f 15.— houden. De heeren Vos, Kraak en Verheijden ondersteunen dit voorstel. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen. Adres van de: verschillende vergun ninghouders in d!e gemeente, waarin wordt verzocht, om gedurende den zo mertijd het sluitingsuur der café's te stellen ,op 11 uur inplaats van 10 uur, zooals thans het geval is. B. en Wi. stellen voor afwijzend te beschikken, omdat Zaterdagsavond het sluitingsuur reeds op 11 uur is bepaald en voor de overige avonden 10 uur laat genoeg! geacht ,mag w'ord'en. De heer de Bas Zoju het verzoek wel toestaan,' de menschen zitten op zware lasten en het café-bezoek neemt geregeld af, als zij er dus voordeel 'in zien, zou spr. ze hun gang 'lalen gaan, De beier Kraak merkt op, dat de meeste kasteleins slechts hebben ge- teekend uit co'llegialiteitsgevoel, deze zijn zelfs voor sluiting om 10 uur en gaan er direct mede accoord, als de raad het verzoek afwijst. Spr. zou even wél hen die open willen blijven, daar toe ook de gelegenheid willen geven. De heer de Bas zegt, dat als de men schen op een adres teekenen, hij zich daaraan houdt en het dus beschouwt, dat zij er wel prijs op stellen om hun café's tot 11 'uur geopend te houden. De heer M'ichlael meent, dat het reeds de 2de mlaal is dat een dergelijk verzoek door den riaad is behandeld. De eerste mtaal werd het verzoek toegestaan, toen de raad echter om ging werd het van de hand gewezen, zonder dat werd gevraagd: of de café houders door dit afwijzen ook schade leden. Die menschen moeten veel be lasting betalen en als er voor hen ge legenheid is iets te verdienen, wordt hun de gelegenheid doartoe ontnomen. De heer Verheijden vestigt ;er de aandacht op, dat de laatste bus om half elf aankomt, menschen die dan nog iets willen gebruiken, ontbreekt daartoe de gelegenheid. De heer de Boer is overtuigd, dat er personen op het adres geteekend heb ben, die er prijs op stellen dat het ver zoek wordt afgewezen. Verheijden. Waarom teekenen ze dan? De Voorzitter zal het voorstel van B. en W., om het verzoek af te wijzen, in -omvraag brengen. De heer de Bas stelt voor het In te willigen, wat door de heeren Kraak en Verheijden wordt ondersteund!. Tegen dit voorstel stemmen de hee ren Kerst, Vos, de B;oer, Dalmaijer en v. Willigenburg, de heeren de Bas, Kraak, Verheijden, Michael en Middel koop voor, zoodat de stemmen staken en het verzoek in een Volgende ver gadering opnieuw aan de orde zal wor- den gesteld. (Wordt -vervolgd). Of hij door de auto gegrepen is en onder den tram geduwd, is ook mogelijk, doch dit is niet te verklaren. De auto is ook door den tram aangereden en ernstig beschadigd. Direct is men begonnen om den jongen van onder den tram vandaan te halen. Geheel verbrijzeld zat hij onder de machina en het duurde ruim een half uur eer men hem er onder uit had. De jongen moet op slag dood zijn geweest. Door den Z.E. heer pastoor onzer parochie werd hem het H. Oliesel nog toegediend. Per brancard werd het lijk overge bracht naar het liefdegesticht alhier. De verslagenheid was in ons dorp alge meen over dit noodlottig ongeval. De jongen moet een kwartier voor het ongeval van huis gereden zijn om een bezoek te gaan brengen bij zijn meisje in Vlijmen. RIJSWIJK. We vernemen dat aan Ds. Benders, Ned. Herv. Predikant alhier, een maand verlof is verleend. Gedurende dien tijd zullen ringpredikanten den dienst waar nemen. RAAMSDONKSVEER. Maandag 11 Juni zal Dr. Knaap, alhier, het heuglijk feit herdenken, dat hij 25 jaar arts is, waarvan ongeveer 19 jaar in deze gemeente. Uit zijn talryke patiënten heeft zich een commissie gevormd om te zorgen, dat deze dag niet onopgemerkt voorby zal gaan. SLEEUWIJK. Het Dameskoor „Looft den Heer" alhier, heeft besloten deel te nemen aan het op 15 Aug. a.s. te houden Zang- en Muziekconcours te Almkerk. Naar wij vernemen, zal de Fanfare „Wilhelmina", alhier, deelnemen aan het concours te St. Maartensdijk. J 1. Donderdag, Vrijdag en Zater dag hield de Oranjevereen. alhier een bazar. Deze bazar werd alle avonden druk bezocht. Vooral Zaterdagavond, doordat de muziekvereen. alhier in op- marsch vanaf het Raadhuis naar de school marcheerde, trok veel volk, zoodat de bazar een succes is geweest. Langs dezen weg feliciteeren wij bet bestuur der Oranjevereen. met den gun- stigen afloop en spreken den wensch uit, dat het in dezen zomer te houden Oranjefeest even goed zal slagen als de bazar. Op Zaterdag 9 Juni a.s. zal de muziekvereen. „Wilhelmina" alhier haar eerste zomerconcert geven. Onze oud-dorpsgenoot, de heer G. Koppers, Kommies bij 's Rijks Directe Belastingen, is overgeplaatst naar Tegelen (Limburg). Tot Voorzitter van de afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier is gekozen de heer T. van Vuren alhier. SPRANG. Op den zolder bij de Gebr. v. d. S. ontstond begin van brand. Gelukkig werd het nog tijdig bemerkt en kon het vuur met enkele emmers water gedoofd worden. Tot organist bij de Ned. Herv. Kerk alhier is uit een 3 tal sollicitanten benoemd de heer C. van Zeist Jzn. Vrijdagmiddag kwam een dame, welke per fiets de Kattesteeg kwam uit gereden, met de juist passeerende luxe auto van den heer De B in aanryding. De fiets was geheel in elkaar. Boven wonder kwam de dame met den schrik vry. Burgemeester Meijer heeft per brief den raad dezer gemêente medege deeld, dat hij binnen enkele weken zijn ontslag zal aanvragen. Zijn EdelAchtb. heeft het v m. Sprang 34 jaar in het ambt gediend. Met enkele 5-tallen zal de afd. van den Byz. Vrijw. Landstorm deelnemen aan de op 23 Juni e k. te Moergestel te houden schietwedstrijden. A.s. Vrijdagavond zal voor de A R.J.A. in de kleine zaal van den Chr. Volksbond optreden, de heer H v. d Ham, Chr. onderwijzer alhier, met het onder werp „Ue schoolstrijd". Mejuf. Ondersma, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, slaagde voor de acte Godsdiens.onderwijs. UITWIJK. VEEN. WAALWIJK. Een voorstel van de commissie voor de gaswater- en electriciteitsbedrijven om de tarieven te verlagen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een boerderij met woon huis voor rekening van Mej Wed. Aarts, alhier, onder leiding van den heer Snijers, architect te Raamsdonksveer, werd inge schreven als volgt M. P. van den Berg, Tilburg, f8730 J. Kleingeld, Waalwijk, f8529 A. Mo'enwijk, Raamsdonksveer, f8343 J. Schalken, Waalwijk, f 8280 J Nieuwenhuijzen, Sprang, f 8249 C Fressen, Drunen, f8140 Mahieu en Van Hilst, Waalwijk, f7943 C. Timmermans, Sprang, f 7772 H. Maas, Waalwijk, f7750 C. van der Steen, Made, f7750 P de Graauw, Waspik, f7729 J. Kooien, Waalwijk, f7518 L Fitters, Waspik, f6889 Gunning volgens bestek. Het bouwen van 2 middenstands woningen in de Kerkstraat, alhier, voor rekening van den heer J. van den Heuvel, is bij onderhandsche aanbesteding opge dragen aan den heer G. Kleingeld te Babiloniënbroek Het bouwen van een heerenhuis in de Mr. Van Coothstraat, voor rekening van den heer L. Biekaart te Den Bosch, is by ondeihandscbe aanbesteding opge dragen aan de fa. Aarts en Zonen, alhier. WOUDRICHEM. In de bestuursvergadering der Land- en Tuinb.vereen. „Land v. Altena" werd als no. 4 op de voordracht geplaatst voor plaatselijk lid van de Landbouw- Crisis-Centrale, de heer A. Vink Czn. en als no. 2 de heer J. Spiering. De veiling van vroege aardappelen zal gehouden worden op Vrijdag a.s. Nadien zal dan eiken Maandag, Woens dag en Vrijdag veiling worden gehouden. WERKENDAM. Naar wij vernamen hoopt de Chr. Zangvereen. „Hallelujah", directeur de heer A. v. Hartingsvelt, deel te nemen aan het zaalconcours in het gebouw „Kunstmin" te Dordrecht, uitgeschreven door den Bond van Chr. Zangvereen. „De Drie Provinciën. ZUILICHEM. Ter vleeschkeuring zijn over de afgeloopen maand aangegeven 4 varkens en 3 schapen. ANDEL. Bij de gehouden keuring is de vos-merrie van A. de Lorm, alhier, goed gekeurd voor het Ned Stamboek Land bouw Tuigpaard. Het dochtertje Mina van H. van Andel Pzn., alhier, kwam aan het boven eind met de fiets te vallen. Ze ging van den dijk en viel met het gezicht door de ruiten van de woning van A. Ster- ienberg Hevig bloedend werd ze opge nomen. Ze bekwam een diepe bloedende wond aan den hals en een herschen- schudding. Dr. Van Oosterom, welke zeer spoedig ter plaatse was, verleende hulp. Nadat eerst vervoer was verboden, kon ze des nachts per auto naar huis worden vervoerd. Tot bestuurslid van het Water schap „De Polder van Veen" is herkozen de heer L. A. van Eethen, alhier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4