Ja, natuurlijk, Dit nummer Destaat uit 3 bladen C. JAMIN, Rotterdam. L BAAIJENS, tZ Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN mijn BRIL is van G0R1NCHEM, Zusterhuis 6. ■bb Gediplomeerd Opticien. A. fERSGHÜUR BAERT 5. J>. Cankhnyz«n (u's Buk Jf.V. Agentschap van de AasterJaasche Bank Jf.VAmsterdam 1934 No. 5441 Vrijdag 8 Juni Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS Voetbalsport. iand VAN alten A Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur eti Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van de Commissie, vol gens art. 158 der gemeentewet in het leven geroepen, om rapport uit te brengen over de door Ged. St. voorgestelde vereeniging van de dorpen Doeveren en Heesbeen met de gemeente Heusden. Voorzitter: WelEd. Heer A. de Haan, Loco-Burgemeester. Secretaris: WelEd. Heer A. van Delft, gemeente-secretaris. Aanwezig de heeren: R. Verhoe ven, Joh. Vos, N. Vermeulen, J. v. Schoor, J. v. Wijk, P. v. Deursen en A. Kleijn-Loeff. De Voorzitter opent de vergadering en zegt, dat het hem genoegen doet dat de heeren hun benoeming heb ben willen aanvaarden. Voor het onderzoek der geloofs brieven schorst hij de vergadering. Na heropening worden de geloofs brieven onderzocht en leggen de com missieleden de eeden af, bij de wet voorgeschreven, waarop de Voorzit ter hen voor geïnstalleerd verklaart. De Secretaris leest het bekende schrijven van Ged. St. voor, waarin het voorstel tot vereeniging van de dorpen Doeveren en Heesbeen met Heusden wordt omschreven. De Voorzitter zegt dat deze dor pen geheel op Heusden zijn aange wezen. Nu gaan de protestansche kin deren naar de openbare school alhier, met de kinderen van katholieke ou ders was dit reeds eerder het geval. De heer Vos gelooft dat er niet veel tegen het voorstel valt te zeg gen, hoewel men er in Eethen nog al tegen is. De Voorzitter zegt dat door de vereen. Heusden krachtiger wordt, natuurlijk zijn er wel bezwaren, de ingezetenen zullen vanzelf ook wel vragen om electrisch licht, waterlei ding en bewaking, doch deze bezwa ren zijn van later zorg. Heusden heeft reeds meermalen voor de bijvoeging bij zijn grondgebied van deze dorpen geadviseerd, thans schijnt men naar dit advies te willen hooren. De heer Vos meent, dat de ge meente verplicht zal worden de kin deren hier naar school te vervoeren. De Voorzitter meent dat dit op den weg van het rijk ligt, dat door de opheffing een bezuiniging bereikt van f3500 A f4000, terwijl het ver voer per auto een f 600 zou bedra gen, maar de minister houdt zich aan den afstand van 5 K.M. De heer v. d. Schoor merkt op, dat de menschen hier geen afstan den kennen. Met algemeene stemmen verklaart de commissie zich hierop voor het voorstel van Ged. St., waarna de .Voorzitter de vergadering sluit. WASPIK. Voetbalbond S. O. S. o NIVEA CRÈME. NIVEA OLIE. ZIJ-CRÈME. CRÈME-MOUSSON. PONDS-CRÈME. KALODERMA-GELEE. T OILLETPOEDERS. DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. Vergadering" van de Commissie, vol gens art. 158 der Gemeentewet in het leven geroepen om advies uit te brengen over het voor stel van Ged. Staten tot ophef fing van de Gemeente EETHEN en het voegen van de dorpen Doeveren en Heesbeen bii Heus den het overige gedeelte bii de Gemeente Wijk en Aalburg, ge houden op Maandag a Juni n.m. 3 uur. Voorzitter: Edel Ach tb. Heer D. F. Brune. Secretaris: WelEd- Heer D. A. v. d. Schans, gemeente-secretaris. De leden L. A. v. Andel, H. v. d. Heuvel, P. Boll, J. de Bruiin. A. D. v. Buuren, Jac. Branderhorst en H. Vos zijn tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering en dankt de heeren voor 'hun be reidwilligheid, om ondanks denjbrand te Babyloniënbroek, tegenwoordig te willen zijn. 'De geloofsbrieven worden orider- zc-cht en goedgekeurd. "De Voorzitter zegt "hierop, 'dat het de heeren bekend is waarover het gaat. Bii schrijven van 13 April zijn Ged. Staten met een voorstel gekomen, tot opheffing van de Gemeente Eethen. Reeds herhaaldelijk zou door bewo ners van Doeveren en Heesbeen zijn verzocht om bii de gemeente Heus den te worden gevoegd. Tot dusverre hebben Ged. Staten gemeend, dat de gemeente Eethen niet met deze ge deelten verzwakt mocht worden. Nu de regeering evenwel met een voor stel is gekomen tot vereeniging van gemeenten rond Heusden en Wijk en Veen, achten Ged. Staten ook den tijd gekomen aan de wenschen van deze 'bewoners van Doeveren en Hees been te voldoen. Doeveren en Hees been zijn door de Bergsche Maas van het overige deel der gemeente Eethen afgesneden en geheel aange wezen op de gem. Heusden. Het ten Noorden der Bergsche Maas gelegen gedeelte kan gevoeglijk bii de gem. Wijk en Aalburg worden gevoegd, dat ook de gem. Veen zal krijgen, door welke vereeniging een krachtig zui nig beheerde gemeenschap zal wor den verkregen. De finantieele positie van de verschillende gemeenten ver toont weinig verschil en ook de volksaard vormt geen beletsel. Ged. Staten verzoeken voor 10 Juni het gevoelen van de commissie over dit voorstel te mogen vernemen. De Voorzitter vervolgt, dat zooals de heeren weten dit voorstel reeds in een vergadering van den gemeente raad is behandeld en deze zich met algemeene stemmen tegen de ver eeniging heeft verklaard. Spreker geeft een opsomming van de 'belastingen en schulden in iedere gemeente, waaruit blijkt, dat in den finantieelen toestand der te vereeni gen gemeenten geen groot verschil bestaat. De heer v. Andel is van oordeel, dat de gemeente veel te uitgestrekt wordt als een der ingezetenen van Babyloniënbroek, Meeuwen naar de secretarie in Wijk. moeten heoben zii daarvoor een heele reis te maken. Is een burgemeester van zoo'n uit gestrekte gemeente wel in staat de belangen van de bewoners goed te behartigen. Het aantal zielen heeft geen beteekenis, echter wel de groote uitgestrektheid. De Voorzitter merkt op, dat deze vraag aan Ged. Staten zou voorge legd moeten worden, ze kan natuur lijk als bezwaar gelden. v De heer Boll zegt, dat uit het schrijven van Ged. Staten blijkt, dat de bewoners van Doeveren en Hees been meermalen gevraagd zouden hebben om bii Heusden te worden gevoegd? Zijn daarvoor ook bewij- j zen? I De Voorzitter zegt, dat er niet staat „de bewoners" maar ,,bewo- ners." I De heer Boll zegt, dat Doeveren 4 en Heesbeen plattelandsgemeenten zijn, die er niet veel voor voelen bii de stad Heusden gevoegd te worden. Als Heusden nieuwe straten noodig heeft zal Doeveren en Heesbeen die mee moeten betalen, die zelf niets nog geen straatverlichting hebben. Het eenige wat zij nog hadden een eigen school, is hen ook nog ontnomen. Spreker heeft het zelf beleefd, dat deze schooltjes knappe menschen heb ben voortgebracht, waarvan er een zelfs hoofd der school in Amsterdam is. Zijn hart schreeuwt als hii nu tblbf. No. 15 RaamsdonksveoT. Verstrekt Handeleeredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingenl Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt géiden a Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. -BBBB*- Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directi® T. BOONSTRA moet aanzien, dat de kinderen naar Heusden ter school moeten. Er staat een mooie school die niet gebruikt mag worden, spreker hoopt, dat de raad echter dit gebouw zal bewaren en eenparig mede zal trachten deze school weer geopend te krijgen, waar op hii altijd nog hoop heeft, zoolang Heesbeen en Doeveren bii Eethen blijven. Komen zij bii Heusden, dan is deze hoop vervlogen en zal Gen- deren de school afbreken. Daarom is spreker tegen het voorstel van Ged. Staten ook uit een motief van ver schil van godsdienst en volksaard. Naast onze bekende artikelen Jj Botermarkt 88 HEUSDEN. Telefoon 52. De heer v. d. Heuvel vraagt of Ged. Staten geen plannen hebben overgelegd, waaruit de bezuiniging is te zien, die door de vereeniging zal worden verkregen. De Voorzitter antwoordt hierop ontkennend. De heer v. d. Heuvel meent, dat zonder gegevens moeilijk te zeggen is of de voorgestelde vereeniging in het belang van de gemeente Eethen is. Hii kan zonder meer zijn stem niet aan de voorgestelde vereeniging ge ven. De heer Branderhorst vraagt of misschien de secretaris niet een be rekening heeft gemaakt. De Voorzitter zegt, dat die moei lijk te maken is. Spreker heeft daar op ook niet aangedrongen. Als dit een accountant moet doen kost het geld. Dit zou geen bezwaar geweest zijn, als het twijfelachtig was hoe of de ingezetenen tegenover het voor stel staan, doch van het begin af is er zoo goed als niemand in de gemeente die iets van de vereeniging wil weten, ook dan niet al zou er een kleine bezuiniging door verkregen worden. Daarom hebben B. en W. ook niet den moed gehad om kos ten te gaan maken, mede met den korten termijn door Ged. Staten ge steld. De heer v. Buuren had gedacht dat Ged. Staten motieven zouden hebben aangevoerd voor de vereeni ging en dat de commissie deze mo tieven had te onderzoeken. De Voorzitter licht toe, dat de com missie alleen tot taak heeft om advies over het voorstel van Ged. Staten uit te brengen. De heer v. Buuren acht het voor stel van Ged. Staten een ernstig in grijpen in de autonomie van de ge meenten. Er wordt in hun schrijven wel gesproken, dat een zuinig beheer de krachtige gemeenschap zal wor den verkregen, er wordt gesproken over de mentaliteit der bevolking, al lemaal zaken waarover niet maar zoo zonder meer advies uitgebracht kan worden. Spreker meent, dat Ged. Sta ten wel sterke argumenten moeten hebben om met dit voorstel te kér men, waarom worden deze argumen ten niet genoemd, moet daaruit de conclusie worden getrokken, dat zii zeer zwak zijn. Van de voorgestelde bezuinigingen verwacht spr. niet veel, door aanstel ling van ambtenaren, die noodig zul len zijn, zal een groot gedeelte des; bezuiniging weer verloren gaan. Heb ben Ged. St. een accountantsrapport samen doen stellen, ze zullen toch; niet op losse beweringen spreken, Spr. ziet van een krachtige ge meenschap ook niet veel terecht ko men, door het groote verschil in po litieke richtingen, zal men een ver deelden raad krijgen, waardoor dei gemeente niet zoo gemakkelijk te be sturen zal zijn. Spr. kan zich niet losmaken van de gedachte dat Ged, St.andere argumenten "hebben dar( zij aanvoeren, die naar hij meent, slechts schijnargumenten zijn. Als eï; vereenigd moet worden zijn er nogi wel andere gemeenten die er eer der voor in aanmerking komen. Ka rnen Ged. St. met hun ware argu menten niet naar voren, dan zij diei ook niet in het belang van de ge meente, anders zou men er wel meei komen. Spr. kan het niet anders zien, dan dat Ged. St. niet rechtuit han delen en is zonder meerdere gege vens, tegen de voorgestelde vereeni ging. Ged. St. geven door hun voorstel blijk, dat zij de belangen van het Land van Heusden en Altena niet be grijpen. Ged. St. schrijven over men taliteit der bevolking, maar spr. ge looft dat tusschen de mentaliteit van Ged. St. en die van de gemeenten in deze streek zoo'n groot verschil bestaat, dat hij zich afvraagt of niet wenschelijk is, dat de grenzen van de provincie worden gewijzigd en het Land van Heusden en Altena bij een andere provincie wordt gevoegd. Er zal een gemeente worden gesticht van zoo'n groote uitgestrektheid en heterogene samenstelling, dat het voor den nieuwen raad moeilijk zal zijn die groote gemeente te besturen, tengevolge van de groote politieke tegenstellingen, waardoor men juist tegenwoordig alles spaak ziet loo- pen. Voor een raadslid uit Meeuwen zal het moeilijk zijn b.v. over de wa terleiding in Veen te spreken. Door de wijze waarop Ged. St. met hun voorstel komen, wordt er bij de bevolking een wrok gekweekt tegen de overheid, waardoor deze ook niet meer gewaardeerd wordt. De Voorzitter heeft zich voorgeno men alleen leiding te geven. Hij zal daarom ook niet gaan discussieeren. Hij wil evenwel deze opmerking ma ken dat Ged. St. geen accountants rapport noodig hebben, omdat zij be schikken over de gegevens van alle gem. Het is dus heel goed mogelijk dat Ged. St. hun voorstel wel dege lijk goed onder de oogen hebben ge zien. Spr. zoekt het motief in den brief, waarin gezegd wordt, dat bewoners van Doeveren en Heesbeen meerdere malen gevraagd hebben bij Heusden gevoegd te worden. Zoodra B. en W. vernamen dat in Heusden pogingen werden aangewend om de dorpen Heesbeen en Doeveren bij deze plaats gevoegd te krijgen, heb ben B. en W. zich terstond tot Ged. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard M. NORT HEUSDEN. ANDEL. Zaterdag speelt Sparta I alhier een uit wedstrijd tegen W V.V. II te Werkendam. WERKÊNDAM. Onder zeer groote belangstelling werd Woensdagavond op 't voetbalterrein aan den Bandijk een goed geslaagde vriend schappelijke wedstrijd gespeeld door Far West, onderafd. van de Turnvereen. O K.K. alhier en W.V.V. III, welke eindigde met 5 3 in 't voordeel van laatstgenoemde. We hopen van harte dat dit niet de eenigste wedstrijd zal zijn, gespeeld door deze plaatselijke clubs. Door een combinatie van S.V.W. en een elftal van Stormvogels werd een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld, wel ke eindigde met 76. VEEN. Woensdag speelde Achilles II haar 3e nederlaag-wedstrijd tegen Wilhelmina II uit Aalburg. Uitslsg 5—0 ten voordeele van Wilhelmina. De ingebruikneming van het nieuwe voetbalterrein van de R.K.V.V. „W S.C." zal a.s. Zondag plaats hebben. Er zullen vriendschappelijke 'wedstrijden gespeeld worden tusschen W.SC. 1 D.V.C. uit Dongen. W.S.C. 2E.S C. uit Elshout. W.S.C. 3 Wilhelmina 2 uit Kaatsheuvel. Uitslagen van 2 Juni. Afdeeling A. —S.V.W. I Longa I Wilhelmina I Stormvogels I S.D.O. I Afdeeling B. S.VW. II -Sparta (A) Wilhelmina IIBlauw Wit Stormvogels II - S.F.C. Achilles —W.V.V. II De Zwa'uwen N.O.A.D. II Afdeeling Junioren De Zwaluwen Wilhelmina S.V.W. —Longa Stormvogels Sparta S.F.C. —W.V.V. N.O.A.D. I W.V.V. I D.E.V.O. I N.E.O. I Sparta I niet 6—0 2—0 7—2 Afgek. 4- 3 44—0 0—4 6—3 7—1 opgek. 4—0 3—2 0-2 wordt binnen enkele dagen in onze zaak een depot gevestigd van de firma Alle artikelen worden aan de bekende lage pryzen verkocht.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1