Binnenland. Plaatselijk Nieuws. De Secretaris licht toe, dat men op het Departement de begrooting heeft gelegd naast de rekening 1932 op wel ke wijze er nog wel wat te schrappen is. Nu' de raad evenwel besloten heeft tot het verleenen van steun, zou daar mede een verlaging verkregen kunnen worden, zoodat het uitgestooten bedrag door verschillende bezuinigingen is te rug te brengen op f 13.519.B. en iW. zouden' nu willen probeeren Ged. Staten te bewegen van hun eisch om de opcenten op de personeele belas ting op 200 te brengen, af te zien. Een vergoeding van f9.geraamd als uitkeering per leerling acht Ged. Staten te hoog en wenschen die te rug gebracht te zien op f 6.per leerling. B. en W. zouden het op f 7. of 17.50 willen steLlen, een bedrag waarmede het schoolbestuur genoegen wil nemen, onder voorwaarde, dat voor het openbaar onderwijs ook niet meer wordt uitgegeven. De heer de Bas zou niet hooger gaan dan, f 7. De heer v^ Willigenburg merkt op, dat bij het opmaken van de begroo ting het bedrag reeds omlaag is ge bracht. Nu Sprang-Capelle in moei lijkheden zit mag het onderwijs daar onder niet lijden. De heer, de Bas had dit geluid lie ver vernomen, toen het ging over de opheffing van de O. L. school, waarvan de kinderen de dupe zijn ge worden. De heer v.> Willigenburg merkt op* dat de minister geen rekening houdt met den afstand die de kinderen moe ten afleggen, als deze de wettelijke grens niet overschrijdt en het is voor spreker een vaststaand feit, dat het on derwijs op een school met vier leer krachten beter zal zijn dan op een kleine school. De heer Bas meent, dat het school bestuur accoord behoorde te gaan met het bedrag van f6. De heer Willigenburg antwoordt, dat het schoolbestuur met dat bedrag geen genoegen neemt» en zeker in beroep zal gaan,, want het kan er niet mee komen. De heer de Bas wil als dit zoo is er zich bij neerleggen, onder voor waarde, dat at zou het openbaar on derwijs iets meer 'kosten het school bestuur toch met het genoemde bedrag te vreden zal zijn en niet) boven de 17.50 zal gaan. Met algemeene stemmen worden de verschillende voorstellen goedgekeurd. Wijziging legesverordening. Volgens dC oude heffing brachten Üeze f300.op, volgens de nieuwe zaï dit een bedrag van f500.wor den. Deze nieuwe verordening zal 1 Augustus worden ingevoerd. Op voorstel van den heer Michaël wordt besloten voor de bouwvergun ningen te heffen, een leges van fl. per 11000.van de raming. Met algemeene' stemmen wordt de •nieuwe verordening! vastgesteld. Besloten wordt tot verhaal van de couponbelasting. Wijziging begrooting dienst 1933. Wordt gewijzigd conform' het voor stel van B. en W.. Uit de toelichting blijkt, dat de werk verschaffing heeft gekost f57.199.99, waarvan aan subsidie's is terug ontvan gen f 43.000. Besloten wordt tot het aangaan ee- ■ner kasgeldleening groot f 20.000, het zelfde bedrag, dat het vorig jaar op genomen zou worden, doch slechts tot f17000 werd opgenomen. Rente hoog stens 5 pCt. Vaststelling kohier straatbelasting. Wordt vastgesteld op een bedrag van 15857.50. De vergoedingen voor het bijzonder lager onderwijs wordt vastgesteld op t 8.27 per leerling.! Overgave in eigendom van in bruik leen gegeven schoolgebouwen, wat voor; 1932 voor de school te Sprang neerkomt op f2493.75, voor de Bijz. school te Capelle op f 1814.29. De Voorzitter lichj toe, dat de Bij zondere School te Capelle zijn gebou wen slechts in bruikleen heeft en dat het schoolbestuur deze 'liever in eigen dom zou willen hebben. Alvorens B. en W. echter! maatregelen voor over dracht treffen zouden zij eerst gaarne het gevoelen1 van; den raad vernemen pf deze er in principe voor is. De heer Verheijden kan zich er niet mede vereenigen,, het is nog niet le zeggen, hoe de toestand zich zal ont wikkelen. De heer Michaël ziet het nut niet in, Om de gebouwen aan de gemeente te houden. De heer de Bas kan zich in prin cipe wel met overdracht vereenigen, als ook het huis wordt overgenomen. De heer, Verheijden merkt op, dat bij hem daar juist de kwestie om gaat ten hij tegen overdracht is. De heer Verheijden verklaart zich tegen overdracht, de andere heeren voor. De Voorzitter zegt,! dat in verband met de verlaging van de rente voor de bouwvoorschotten tot 4 pCt., wat voor Capelle een vermindering van f1300 en voor Sprang van f450. beteekent, B. en W. de huren voor Capelle, zouden willen verlagen van f4.50 op f3.50, die van f3.50 op f3. wat een mindere; ontvangst aan huur van f 1100.beteekent. Voor Sprang zouden B. en W. de huur willen bren gen van f4.30 op f3.50, wat een ver mindering geeft van f 530. De heer Kraak zou liever alle hu ren ineens met 20 pCt. willen verla gen. De heer v. Willigenburg gelooft, dat het voorstel van B. en W. meer kans van slagen bij den minister zal heb ben. De heer Kerst verlaat de vergadering. Met algemeene stemmen worden de door B. en, W. voorgestelde verlagin gen goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat de Burgemeester hem verzocht heeft den raad te willen mededeelen, dat hij met enkele weken zijn' ontslag als Burge meester denkt aan te vragen. Rondvraag: De heer Verheijden zou B. en W. ernstig in overweging willen geven als zij op de provinciale Griffie en be spreking hebben over de 200 opcen ten voor de personeele belasting, dan ook op andere zaken te wijzen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit zeker zullen doen. De heer Kraak vraagt of niet een keer meer vergaderd kan worden. Op 13 Februari is de laatste vergadering gehouden en nu, zit men in de 6de maand, terwijl er 6 vergaderingen in een jaar gehouden moeten worden. De agenda isi overladen zoodat de laat ste punten niet met de noodige aan dacht afgehandeld kunnen worden en de raadsleden gaan vertrekken. De heer de Boer verklaart het met deze opmerking volkomen eens te zijn. De Voorzitter belooft, met deze op merking rekening te zullen houden. De openbare vergadering wordt hierop gesloten. HANDEN ONBRUIKBAAR. Vrouw die hulpeloos was door rheu- matiek. Nu werkt zij weer als de beste. Weer is een geval van langdurige rheumatische pijnen gezwicht voor wat thans over de geheele wereld erkend wordt als de meest doeltref fende methode ter bestrijding vap de ze kwaal. Hier volgt haar schrijven, dat wii bij de duizenden andere at testen in ons archief voegen „Nadat ik achttien jaar aan rheu- matiek geleden had in mijn armen, handen, beenen en voeten, besloot ik twee maanden geleden Kruschen eens te probeeren. Ik ben blij U te kunnen zeggen, dat ik er groote verbetering door gehad heb. Ik heb mij met electriciteit laten behande len, en probeerde -tallooze zoogenaam de anti-rheumatiek middelen, doch daarbij was er niet een, die mij eenig goed heeft gedaan. .Mijn handen wa ren nu en dan zoo slecht, dat ik er onmogelijk iets mee kon vasthouden. Sinds ik Kruschen Salts gebruik, ben ik weer in staat praktisch gesproken alles te doen wat ik wil. Ik zal het altijd aanbevelen." Mevr. L. B. Indien de inwendige organen niet behoorlijk functionneeren, gaan be paalde zure afvalstoffen- zich in het lichaam ophoopen in plaats van ver wijderd te worden; zii verontreinigen het bloed en veroorzaken lastige symptonenrheumatiek voor den een, overmatige vermoeidheid voor den ander, etc. Kruschen Salts heeft een stimulee- renden invloed op de inwendige or ganen, waardoor nieren en ingewan den eiken dag aangespoord worden alle schadelijke afvalstoffen uit het lichaam*te verdrijven. Zoo zorgt de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen er voor, dat de afvalstoffen zich nooit weer kunnen ophoopen, en zui ver, frisch bloed door Uw lichaam stroomt. Het gevolg is, dat ge U fljnker en opgewekter voelt dan ooit te voren. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bii alle apothekers en dro gisten k f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Adv. PHILIPS NEEMT ARBEIDERS AAN. Weer boven de 14.000. De Philips' Directie te Eindhoven deelt mede, dat ondanks belangrijke verplaatsingen naar het buitenland, de Philipsfabrieken te Eindhoven,, in ver band met de verhoogde productie, ge durende de laatste zes weken méér dan 1000 menschen hebben aangeno men, waardoor het aantal arbeidersj bij haar onderneming te Eindhoven weder boven de 14.000 is gestegen. VERLAGING STEUNNORMEN. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat tengevolge van de in den laatsten tijd plaats gehad heb bende niet onbelangrijke loonsverla gingen, de juiste verhouding van de tarieven der steunregeling tot de te genwoordige geldende loonen in de verschillende gemeenten is verbro ken. Herziening van deze regelingen is mitsdien geboden. Hierbij zal te vens worden rekening gehouden met de noodzakelijkheid om, gelet op den toestand van de Overheidskassen, be zuinigingen en besparingen op de uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening aan te brengen. De gelden welke op de begrooting van Sociale zaken voor dit jaar zijn uit getrokken, zullen ten volle aan de daarvoor in aanmerking komende ge meenten ten goede komen. Verhoo ging van den betrekkelijken post is echter uitgesloten. Gelet op de nog altijd omvangrijke werkloosheid zullen de gemeenten, aldus den Minister van S. Z., ook genoopt zien beperking van deze uit gaven te bevorderen, willen zij in staat blijven deze zorg in de toekomst te financiëeren. Met het oog op een en ander heeft de Minister van S. Z. besloten met ingang van 1 Juli a.s. een herziening van de steuntarieven zoowel als een wijziging van eenige bepalingen der tegenwoordige steunregeling aan te brengen en als voorwaarde te stellen voor het blijven ontvangen van Rijks subsidie. Nadere mededeelingen ter zake zullen zoo spoedig mogelijk vol gen. De Minister teekent uitdrukkelijk aan, dat wat de steuntarieven betreft het niet in zijn bedoeling ligt op de laagste normen een verlaging toe te passen. Dit laatste lid geeft nog eenigs- zins moed, dat de tarieven voor de landarbeiders, die op de meeste plaat sen, toch reeds abnormaal laag zijn te noemen, gehandhaafd zullen blij ven. Immers een verlaging van steun zou voor duizenden landarbeidersge zinnen beteekenen nog grooter ar moede, nog grooter gebrek. Naar men verneemt zal de verla ging op 1 Juli a.s. ingaan. Deze zou f 1,tot f 1,50 per week bedragen. r» AFZET VAN VROEGE AARD APPELEN. Telers van vroege aardappelen ge lieven er alsnog goede nota van te ne men, dat de, verkoop van dit product via de veilingen, welke door den Regee- ringscommissaris als zoodanig zijn er kend, moet plaats hebben. Van deze verplichting wordt geen dispensatie ver leend. Zij behooren bij de veiling hun ner keuze als aanvoerder te teekenen, waarna hun een rooivergunning, (te vens vervoefbewijs naar de veiling) wordt verstrekt. Aan den kooper wordt door de vei ling een vervoerbewijs uitgereikt, na dat door hem boven den koopprijs 1 cent per1 K.G. is gestort als crisis- heffing. Beneden een minimumprijs door den Regeeringscommissaris vast te stellen, mag niet worden verkoccht. De aardappelen moeten voldoen aan de volgende maten: Kriel beneden 28 mM.; Drielingen 28 tot 35 mM.; Groote 35 en op. Spoedige toetreding als veiler, met opgave' van den vermoedelijken aan voer, is in het belang van den kweeker. Vervroegde Eigenheimers en Bintje blij ven alsnog buiten beschouwing. Erkende veilingen in deze streek zijn de veilingen te Drunen en te Woudri- chem, waar alle inlichtingen zijn te verkrijgen. Betreffende het veilen op monster of het administratief veilen, zal 'nader worden bericht. DE BOSSCHE VEEHALLEN. Het te Weenen (Oostenrijk) verschij nende geïllustreerde weekblad „Das in teressante Blatt" van 31 Mei 1934, be vat eene interessante,; met vele fraaie toto's verluchte verhandeling over de Bossche Veehallen. Met lof wordt mel ding gemaakt over de schitterende ou tillage van „das. Wunderwerk". Wij herinneren er aan, dat de Bos sche Veehallen op 3 Juni 1931 in ge bruik werden genomen. o STEUN VOOR SCHEEPSBOUW? Crediet van twintig millioen? Het Volk meldt:; Wij vernemen, dat de regeering het plan heeft, binnenkort aan 't parlement een aanzienlijk crediet te vragen voor de ondersteuning van scheepvaart en scheepsbouw. Ons werd een bedrag genoemd tusschen de twintig en vijf en twintig millioen gulden. Deze steunverleening zou, ook voor wat den scheepsbouw betreft, staan buiten de bemoeiingen van het Werk- tonds-1934. Wel schijnt het in de be doeling te liggen,: voor de regeerings- hulp bepaalde voorwaarden, te stellen, o.a. met betrekking tot de arbeidsvoor waarden van hef personeel, dat in de ondersteunde bedrijven werkzaam is. DE OVERVAL TE TEGELEN. Acht jaar geëischt tegen den dader. Het Openbare Ministerie bij de recht bank te Roermond heeft tegen den 22- jarigen timmerman C. W. J. uit Tege- Ien, ter zake van den in den nacht van 8 Februari van dit jaar in de woning van mej. J. Siebers te Te- gelen gepleegden overval met beroo- ving, waarbij de, weduwe ernstig met een hamer werd mishandeld, een ge vangenisstraf van acht jaar geëischt. Uitspraak over veertien dagen. JONGETJE VERDRONKEN. Het één-jarig zoontje van den land bouwer S. te Haastrecht is achter de ouderlijke woning bij het spelen te wa ter geraakt eif verdronken. HET AANTAL DIESELTREINEN NEEMT STEEDS TOE. Deze week is,' het aantal Dieseltrei- nen wederom vermeerderd. Er zijn nu achttien stuks „in de vaart", waaronder begrepen zijn twee voor reserve. Van de ruim honderd EM-treinen zijn er thans ongeveer veertig echte Dies- seis. .t o HET NIEUWE TARIEF. Van 10 op 12 pCt.? Zooals wii in het eind der vorige week hebben vermeld, is bii het De partement van Financiën in voorbe reiding een wetsontwerp tot herzie ning van het tarief van invoerrechten, dat nog voor 1 Juli inwerking zal treden. Nader komt het Hbl. ter oore, dat dit ontwerp gewijzigde tariefwet, be halve een reeks bijzondere verhoogin gen en nieuwe heffingen tot strekking zou hebben een algemeene verhoo ging van het grondtarief van 10 tot 12 pCt. DOOR AUTO AANGEREDEN. Duitsche vluchteling ernstig ge wond. Op den Nieuwe Rijksweg onder de gemeente Pijnacker is de 59-jarige Duitscher E. Sch., ontvlucht uit één der concentratiekampen in Duitsch- land, door eigen onvoorzichtigheid aangereden door een auto bestuurd door M. uit Rotterdam. De man werd zeer ernstig aan het hoofd gewond.' De Delftsche politie heeft hem naar het gasthuis te Delft vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. o Dr. C. J. K. v. AALST, ONDER SCHEIDEN. Naar wij vernemen is Dr. C. J. K. v. Aalst, president der Nederlandsche Handelsmaatschappij, die met 1 Juli a.s. zijn ambt zal neerleggen, bevor derd tot grootkruis in de Orde van Oranje Nassou. DE POSTJAGER. Dezer dagen is de „Postjager" in geschreven voor de Melbourne-race. Het is nog niet bekend wie het vlieg tuig zal besturen. Voorloopig kan nog niet meegedeeld worden door wie en op welke wijze deze vlucht zal worden gefinancierd. Uiteraard is het van groote beteekenis, dat het snel ste vliegtuig dat Nederland bezit aan deze race gaat deelnemen. Reeds lan- geren tijd waren er plannen om in ieder geval deze machine te doen deelnemen, daar er in Nederland breede kringen waren die het ern stig zouden betreuren indien een zoo snel toestel als de „Postjager" zou moeten achterblijven. Het is nu in derdaad gelukt, een weg te vinden om den „Postjager" te laten mee doen. ANDEL. Op den in de Ned. Herv. Kerk alhier, ontdekten zerk komt het vol gende voor; onder het ingebeitelde gemeentewapen Hier ligt begraven de Weledelge strenge Heer en Mr. Pieter Scharp. In zijn Weledelgeboren gestrenge le ven Heer van Op- en Neder Andel. Zaliglijk in den Heere ontslapen den 19 September 1766. In den ouder dom van 83 jaren en 6 maanden. Daarnaast op dezelfde zerk staat: Hier rust het gebeente van de Wel- gebore Vrouwe Ida Maria Royer. In leven Vrouwe van Op en Neder An del. Dierbare en zeer geliefde echt- genoote van den Welgeboren Heer van Andel. Zacht en zalig in den Heere ontslapen den 8 December 1762. AMMERZODEN. De chauffeur G. v. G. alhier, zou niet gestopt hebben op bevel van een paar politiemannen. De recht bank te Arnhem sprak hem vrij. De officier van justitie ging in hooger beroep, doch de vrijspraak werd door het Gerechtshof te Arnhem beves tigd. ALMKERK. Op de j.l. Woensdag 6 dezer gehouden voorjaarspaardenmarkt, werden 70 stuks aangevoerd. Handel traag. pe alhier gehouden collecte, langs de huizen, ten bate voor al leenstaande blinden te Wolfheze, bracht op f34,34. Gedurende de zomermaanden,' zal alhier in de Geref. Kerk den dienst, des s avonds 7 uur gehouden worden. ,r~ jDe heeI B' alhier> had j.l. Maandagavond het ongeluk, bü het over een schutting klimmen, om te vluchten voor een hond, zich zoo danig aan zijn lichaam te bezeeren dat dr. Schripsema de wond moest hechten. DRUNEN. Zaterdag had de aanbesteding plaats van het verbouwen en vergroo- ten van het Veilingsgebouw te Dru nen. Inschrijvers waren: Leo Kooien, Nieuwkuik f3500, P. Groffen, Haarsteeg f2859.- B. v. Oers, Drunen f2781,50 Fa. Jehoel, Drunen f2540.- B. v. Loon, Drunen f2534, J. de Bont, Nieuwkuik f2525. G. de Bont, Nieuwkuik f 2478. Schapendonk, Drunen f 2480. J. Kooien, Waalwijk f 2480. Jos. v. d. Loo, Elshout f 2400. Gegund aan den laags ten inschrij ver. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, moge vroege aardappelen bene den 28 mM. vanaf Dinsdag niet meer op de veiling worden aangevoerd en. verkocht. LAND VAN ALTENA. In opdracht van de landbouw crisis-organisatie Noord-Brabant zijn als bestuursleden gekozen voor de gemeenten Dussen, Almkerk, Wer kendam, Sleeuwijk en Woudrichem, H. Groeneveld, voorzitter te Werken dam, H. v. Arkel, te Sleeuwijk, Jac. Leemans te Dussen en G. de Jong te Almkerk. Als secretaris werd be noemd de heer O. Walraven te Nieu- wendijk. NEDERIIEMERT. Ged. Staten hebben vastgesteld de rekening dezer gemeente dienst 1932, en wel wat den gewonen dienst» be treft de ontvangsten op f 23703.42, de uitgaven op f21520.29i/2 en het batig slot op f2183.121/2; en wat den kapi- taaldienst betreft de ontvangsten op f572.42, de uitgaven op f2197 en het nadeelig slot op f 1924.58. Door den eigenaar der bosschen op het eiland alhier zijn borden ge plaatst met opschrift:' „Verboden toe gang voor wielrijders", uitsluitend rusr tige wandelaars worden toegelaten. NIEUWENDIJK. Naar we vernemen is het aan gekondigde concert der Chr. muziek- vereeniging „Crescendo" op Zater dag 9 juni a.s. uitgesteld tot Zater dag 23 Juni a.s. Door de Fok- en Contrölever- eeniging „Verbetering zii ons doel" is een keuringscommissie benoemd, om de veestapels der aangesloten le den te keuren voor het Fokregister. Hierin hebben zitting de heeren: J. Snoek, C. de Bok, H. Crezee en C. Vermeulen P.A.zn. De vrouw van den heer Adr. V., had het ongeluk met het water scheppen, (doordat de stap brak! in den Berm te water te raken. Op haar hulpgeroep snelden eenige personen toe die haar na veel moeite op het droge wisten te brengen. Met den schrik en een nat pak bracht zii het er af. Als nagiften voor de Pinkster collecte zijn in de Geref. Kerk nog ontvangen f 35, zoodat de Pinkster- collecte heeft opgebracht f450,25. Het zoontje van den heer S. had het ongeluk in een onbewaakt oogenblik in een moddersloot te ge raken. Gelukkig, dat een voorbijgan ger dit bemerkte, die het ventje na veel inspanning wist te redden. Er heerscht hier momenteel een groote waterschaarste. Alle re genputten raken leeg. Bovendien is de waterstand in de polders ook laag. De 'behoefte aan de in uitzicht ge stelde waterleiding doet zich thans weer sterk gevoelen. Velen zien reik halzend uit naar de komst van de werklieden die onlangs de hoofdlei ding reeds hebben gelegd. Van ze kere zijde wordt beweerd, dat het nog wel een jaar zal duren eer de Nieuwendijk van water zal worden voorzien. Binnen afzienbaren tijd zal de watertoren worden aanbesteed. In aanmerking genomen de constructie van dit bouwwerk, dat ongeveer 55 meter hoog wordt en dat ruim 50.000 gulden kosten zal, ligt het voor de hand, dat de bevol king nog wel eenigen tijd geduld zullen moeten beoefenen. Ook de transportleiding, vanaf het pompen- station te Oosterhout naar den te bou wen toren nabij den Uppelschendijk, vordert veel tijd voor aanleg. Van deze ongeveer 20 K.M. lange leiding zijn nog slechts een tweetal K.M. ge reed.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 6