Twee goede beroemde zullen II helpen. liurgerlijke Stand. HET 750-JARIG BESTAAN DER STAD 's-HERTOGENBOSCH. Kunsttentoonstelling. Het bestuur van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Weten schappen in Noord-Brabant te 's Her togenbosch beoogt de organisatie ee- ner tweeledige schilderijen-tentoon stelling, ter gelegenheid van de vie ring van het 750-jarig bestaan der stad 's-Hertogenbosch. Deze tentoon stelling zal plaats vinden in Juni '35 in het Centraal Noord-Brabantsch Mu seum te s-Hertogenbosch, welks con servator, de heer Karei Azijnman, zich met de leiding heeft belast. Het verzoek tot organisatie is uitgegaan van het hoofdcomité tot viering van het 750-jarig bestaan der stad. De twee afdeelingen, waaruit deze tentoonstelling zal bestaan, zijn: Afdeeling I: Werken van Nederlandsche mees ters (olieverfschilderijen), die hun onderwerp aan Noord-Brabant heb ben ontleend. (Stads- en dorpsge zichten, landschappen, intérieurs, por tretten van Noord-Brabanters, enz.). Afdeeling II: Werken (olieverfschilderijen), ver vaardigd door in Noord-Brabant ge boren kunstenaars. Deze catagorie wordt in de keuze van het onderwerp vrijgelaten. Het ligt in de bedoeling hierbij een loterij te organiseeren van 1500 loten (a f I,welker opbrengst zal dienen tot aankoop van zes der ge- exposeerde schilderijen tegen den prijs van f250,per stuk. De bezoekers zullen bepalen welke schilderijen worden aangekocht, en wel op de volgende wijze: De bezoeker, die zijn lot toont, ont vangt een lijstje, waarop hij zes num mers behoort in te vullen. (4 uit de eerste en 2 uit de tweede categorie). De werken, die de meeste stemmen op zich vereenigen worden aange kocht en daarna verloot. Het be hoeft geen betoog, dat de verkoch te loten slechts éénmaal kunnen wor den gebruikt en dat de keuze beperkt blijft tot die schilderijen, welke voor den prijs van 1250,door de ver vaardigers voor dit doel beschikbaar worden gesteld. Zij, die een uitnoodiging ontvan gen om te exposeeren in afdeeling I. (Noord-Brab. onderwerp), kunnen 2 schilderijen inzenden. Degenen, die worden uitgenoodigd tot expositie in afdeeling 2 (in Noord-Brabant gebo ren schilders), mogen één werk ten toonstellen, onder verplichting van opgave hunner geboorteplaats. Ten einde de moeilijkheden te voorkomen, die een commissie van beoordeeling dikwijls meebrengt, zal de hulp der navolgende schilderkun dige genootschappen worden ingeroe pen: 1. Arti et Amicitiae, Amsterdam. 2. Sint Lucas, Amsterdam. 3. Pulchri Studio, Den Haag. 4. Kunstkring, Den Haag. Tot deze genootschappen zal het verzoek .worden gericht de plannen dezer tentoonstelling onder hunne le den bekend te maken. Het werk, dat onder de auspiciën van deze Ge nootschappen ter expositie wordt aan geboden, zal zonder voorbehoud wor den aanvaard, voor zoover de plaats ruimte zulks toelaat. Hetzelfde geldt voor kunstenaars, die rechtstreeks door het Comité worden uitgenoo digd. Voor al het ingezonden werk geldt de restrictie, dat eventueel „naakt" van decenten aard moet zijn. Deze vroegtijdige mededeeling be oogt o.a. de kunstenaars in de gele genheid te stellen hun aandacht aan het Noord-Brab. onderwerp te schen ken. Correspondentie te richten aan de secretaresse Centraal Noord-Brab. Museum te 's-Bosch, vóór 1 Augus tus 1934. Eere-Comité: Voorzitters: Mr. Dr. A. v. Rijcke- vorsel, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant; Jhr. Mr. A. v. Sas- se van Ysselt. Leden: Mevr. J. v. Rijckevorsel, jonkvrouwe Serraris;. Mevr. M. v. Lanschot, jonkvr. v. MeeuwenMevr. L. v. Beuningen, Fentener v. Vlis- singen; Mevr. M. v. Lanschot, La- gasse de Locht; Mevr. A. Philips, de Joiagh; Mevr. M. v. Rijckevorsel, baronesse de Bieberstein Rogalla Za- wadska; F. Bobeldijk; Jan Bogaerts; Theo v. Delft; Mej. Ant. Lewin; Prof. Huib Luns; Herman Moerkerk; Frans Oerder; Frans Slager; Piet Slager; Jan Sluijters; André Ver horst; Albert Verschuuren; Antoon v. Welie; Vincent Cleerdin; Antoon Coolen; Antoon v. Duinkerken (W. Asselbergs).; Herman v. d. Eeren- beemt; Gerard v. Imbeeck. Uitvoerend Comité: Karei Azijnman, Voorzitter; C. v. Lanschot, Vice-Voorz.; Mr. R. Ba ron de Bieberstein Rogalla Zawads- ky, Penningmeester; Mej. C. Ingen- Housz, ie Secretaresse; Mej. C. van Meerwijk, 2e Secretaresse. Technische Commissie: Karei Azijnman, Voorzitter; Ir. K. Bouman; Gerard Gerrits; J. Heesters; H. Mens; Reinier Pijnenburg. ANDEL. Over de maand Mei 1934. Geboren: Maaike, d. van B. KraaijLievaart; Gijsbert, z. van D. MillenaarRutgers. Getrouwd: J. Sterrenburg 34 j. en H. J. v. Rijswijk 21 j.; A. v. d. Vliet 46 j. en G. Crielaard 36 j. Overleden: J. Straver 87 jwedr. van A. Jonkers; J. Verzijl 64 j.echt- genoote van J. Schouten. DUSSEN. Over de maand Mei 1934. Geboren: Adriana M. d. van F. v. DortmontMeijers; Joannes L. z. van J. P. Damenv. d. Pluijm; Jo anna A. M. d. van J. R. v. Dinteren v. Erp; Adrianus J. A. z. van G. L. v. d. Pluijmv. Biesen; Johanna M. d. van J. P. Vingerhoetsde Wit; Emerentia C. A. d. van Th. L. Pen- ninxv. d. Pluijm; Antoon z. van A. de GraafQuirijns; Antonius D., z. van D. J. VollebregtHeijmans; Cornelia, d. van D. WijnandsRom- bout. Getrouwd: Jan Pellicaan, 23 j. en A. H. Kivits 24 j.; C. A. v. d. Pluijm 33 j. en J. M. Wagenmakers 27 j-1 J- v- Vugt 28 j. en M. v. Dort mont 28 j.; J. M. v. Dortmont 32 j. en C. H. v. d. Pluijm 30 j. Overleden: Petronella M. v. d. Pluijm 3 j.; Johanna M. Valk 57 j. weduwe van W. J. HeuvelmanQui- rinus Vos 72 j. KERKWIJK. Over de maand Mei 1934- Getrouwd: W. Wijgerse 33 j. en H. C. Verbeek 31 j. Overleden: Bastiana Westerla- ken 83 j. wed. van J. A. C. Dinge- mans; Peter Vos 81 j.; Teunis G. v. Opijnen 62 j. echtgen. van G. C. de Kort. WOUDRICHEM. Over de maand Mei 1934- Geboren: Bernard E. z. van B. Smitv. d. Starre; Jenneke d. van A. Vinkv. Wijk; Antonie C. d.van W. Viveende Kriek; Hermanus M. z. van P. ViveenMiddag. Getrouwd: Leendert H. Verzijl 30 j. en Johanna Viveen 29 j.; Hen- drikus Verschuur 39 j. en Neeltje Struik 27 j.; Cornelis B. v. Wendel de Joode 30 j. en Pieternella J. van Wendel de Joode 33 j.; Teunis Otte- vanger 27 j. en Grieta Bakker 20 j.; Adriaan M. Verwoerdt 31 j. en Cor nelia Klop 28 j. Overleden: Hendrina C. Buur man 77 j. WASPIK. Over de maand Mei 1934. Geboren: Adrianus J. z. van L. FittersVos; Margaretha M. doch ter van L. Joosenv. Liempt. Getrouwd: Johannes C. Ver- schure 31 j. en Maria A. Kemmeren 28 j.; Johannes A. Kemmeren 26 j. en Maria A. Smits 25 j.; Cornelis A. Heijmans 28 j. en Mechelina W. M. v. d. Mosselaar 24 j.; Lambertus Smits 33 j. en Adriana C. Zwaans 28 Overleden: Petronella Meijers wed. van Mathijs Hoogers 78 j.; Cor nelia Schouten, echtgenoote van Joh. v. Loon 68 j... EETHEN. Geboren: Pieter, z. van G. B. Uijthoven en van Corn, de Vette; Elizabeth J., d. van Joh. de Fijter en van W. Douw; Adriana Anneke, d. van Adr. Groenenberg en van N. J. C. Lankhaar; Johan, z. van Joh. Lankhaar en van J. van Daalen. Overleden: H. G. Dalmaijer, 24 j., echtgenoote van B. van Ber- kel. H. M. DE KONINGIN MOEDER t- Dat het bericht van het overlijden van H. Mi. de Koningin-Moeder ook in Indië groote verslagenheid heeft gewekt moge blijken uit het volgen de verslag, dat wij ontleenen aan de Menadosche Courant. Resident van Minahassa is de heer F. Visman die meermalen korter of soms langerer tijd te Meeuwen ver toefde. De burgemeester van Menado is de heer H. F. Brune, zoon den heer D. F. Brune, burgemeester der gemeente Eethen. Het bericht van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder veroor zaakte in geheel Minahassa groote verslagenheid. Weliswaar heeft Aneta ons op de hoogte gebracht, dat H.ft. ernstig ziek was, maar dat H.M.'s verscheiden reeds zoo spoedig zou piaats hebben, dat zal wel nie mand gedacht of verwacht hebben. Het eerste bericht ontvang de Re sident Dinsdagnamiddag aanboord van den Japanschen kruiser „Kuma," tijdens de receptie, waarvan wii eer gisteren melding maakten. De receptie werd toen onmiddellijk onderbroken en op het voorbeeld van den Resident verlieten de receptie- gangers direct den Kruiser, waar op hetzelfde moment de Japansche vlag half stok werd geheschen. Voor het vertrek van de „Kuma" bracht de Commandant van dezen oorlogsbodem gisteren morgen een officieel bezoek van rouwbeklag bii den Resident. Dinsdagavond beierden de klokken van de Protestansche en Roomsche kerken te Manado, zoomede die van de Protestantsche kerken op tie groo te plaatsen in het binnenland als To- mohon en Tondano gedurende een half uur, n.l. van half zeven tot ze ven uur. Alle negorijen van de Minahassa hebben de vlag halfstok geheschen en alsvanzelf bijkans geheel Mana do, de vice-consulaten der vreemde Mogendheden, eveneens die naast de Hollandsche driekleur ook hun eigen vlag hebben uitgestoken, zooook de Japansche inwoners van Manado, het geen als een treffend bewijs van pië teit van de buitenlanders voor onze overleden geliefde Vorstin dient te worden beschouwd. Alle scholen te Manado zijn giste ren gesloten. Gisterenmiddag ten 5 ure werd ten Residents huize gelegenheid gegeven, om bezoeken van rouwbeklag bij den Resident af te leggen. Van deze ge legenheid werd een zeer druk gebruik gemaakt. Alle Europeesche Ambtenaren van Manado, de Burgemeester, leden van de Rechterlijke Macht, leden van den Gemeente- en Minahassa-Raad, de plaatselijke Militaire Commandant, de Officier van Gezondheid, de Aposto lisch Vicaris, de Pastoor/ de Wnd. Predikant, kopstukken uit de han delswereld en het Bankwezen, ver scheidene districtshoofden van de Minahasa en vele particulieren wa ren aanwezig, gekleed in groot ambts- costuum of gala. Ten( 5 ure precies verscheen de Re sident in de voorgalerij. Onmiddellijk daarop nam onze Burgemeester het woord en sprak de volgende gedenk rede Daar is rouwe op het huis Daar is rouwe in de kluis Nu de Heer ons gebed heeft ver worpen. Want zoolang als hij leed, Ging één biddende kreet, Als een offerand' op uit de dorpen. Toen de doodsmare kwam, Zie mijn wangen zijn stram Doch ik schreid als een kind van mijn kinderen. In der schamelen nood, Gaf hij meer nog dan brood, Als een vriend had hij troost voor zijn minderen. Mijnheer de Resident. Zoo liet eens de groote dichter Potgieter het „Grootje van Eemnes" den dood van haar Kasteelheer be treuren. En met dezelfde enkele woorden zouden wij den dood van Hare Maje steit Koningin Emma kunnen geden ken. Gij moet mijnheer 'de Resident, met mil wel de ontroering gevoeld heb ben, die dat kleine groepje Neder landsche onderdanen doorvoer, toen gisterenmiddag van mond tot mond de mare ging„De Koningin-Moeder is overleden." Daar waren geen frasen, daar wa ren geen woorden, daar was piëteit vol zwijgend gevoel. En om aan dat gevoel uiting te geven zijn wii herwaarts gekomen, mijnheer de Resident. Ruim 50 jaren geleden deedi wijlen Hare Majesteit in stralende jeugd aan de zijde van haar Koninklijken Gemaal haar intrede in die lage lan den daar aan de Noordzee. Stormenderhand wist zii zich een plaats, neen, mijnheer de Resident. de plaats te verwerven in het hart van het Nederlandsche Volk. Zij was eerst de lieftallige, jeugdi ge Koningin zii werd spoedig de wijze, onnavolgbare Moeder van de toenmalige Kroonprinses, zii was een maal de krachtige en begaafde Re gentes voor Haar Koninklijke doch ter. Zii was daarna de teruggetrokken Majesteitelijke figuur op dep achter grond. Zij was de weldoenster voor tal van gestichten en ziekenhuizen, Zii was de Troostster van ons lijdend Volk. Zii was tenslotte de grijze Vor stin, die waardigheid op zeldzaam be- aafde wijze paarde aan beminnelijk- eid en vriendelijkheid. Ziet, mijnheer de Resident, wan neer wij zoo het leven van de thans verscheiden Vorstinne zien, dan zeg gen wij los van elke souvereiniteits leer in een enkelen volzin„Zii was Majesteit bij de gratie Gods." En thans staat het Nederlandsche Volk aan de doodssponde van deze onverdeeld beminde Vorstin. Meen niet, dat het de Majesteit van den Dood is, die verdeeldheid doet zwijgen, en partijgewoel doet verstommenneen het is de onver deelde liefde, die Hare Maiesteit, Koningin Emma zich heeft weten te werven, die in deze dagen het Neder landsche volk één doet zijn. Ver boven partijen en partijgewoel verheven, werd wijlen Hare Maje steit, Koningin Emma vereerd en be mind door elk lid van ons gansche Volk. Zoo zijn wii dan heden één in den dank aan den Allerhoogste, die ons deze edele, hoogbegaafde Lands vrouwe eenmaal schonk en zoo lang voor ons spaarde. Zöo zijn wij dan heden één in onze diepe droefheid over het gemis, van Haar, Die zulk een ruimeplaats in onze -harten weten in te nemen. Zoo zijn wii dan heden één in ons innig medeleven met hare Majesteit onze geëerbiedigde Vorstin, en Hare Koninklijke Hoogheden, de Prinses en den Prins, in het Verlies, 'dat het Koninklijke gezin wel moet geleden hebben bij het verscheiden van Hare Majesteit, Koningin Emma. Wil, Mijnheer de Resident, de ui ting van dien dank, die rouw, en dat medeleven van ons allen in ontvangst nemen, en daarvan kennisgeven aan de Indische Regeering, als een laat ste, stille hulde aan Haar, die Haar leven wijdde aan het Volk van het Koninkrijk der Nederlanden. Daarop antwoordde de Resident als volgt Mijnheer de Burgemeester; Mijne Heeren Het is ditmaal een droevige plicht die mij hier doet staan als vertegen woordiger van de Indische Regee- rin&- Het is ditmaal een droevige reden waarom U allen opgekomen zijt naar het residentshuis. Wii plachten hier telken iare een maal samen te komen om ons Ko ninklijk Huis te gedenken. Dat was op 31 Augustus, den jaardag van onze Koningin, en wii waren dan ver vuld van feestelijke vreugde. Hoe anders is het thans. Ook thans komen wii samen om een gebeurtenis in ons Koninklijk Huis. Maar het is geen vreugde om het behoud en het bezit van een Koninklijk Leven dat onze natie geschonken is, maar wii komen samen om een doodsmare. Lang, heel lang geleden, toen Zii die thans is heengegaan, Koningin en Regentes was, kwam men hier in dit land telken jare bijeen om Haar, Koningin Emma's jaardag te vieren. Oudjes in dit land1 van de Minahassa, waar men van oudsher meeleeft met Onze Koninklijke Familie, kunnen zich dien tijd nog zeer goed herin neren. Daarna trad Koningin Emma meer en meer terug uit het openbare leven, Haar Koninklijke Dochter trad in haar plaats en thans komen wii hier voor het laatst samen om Haar te gedenken. U, Mijnheer de Burgemeester, heeft zooeven in treffende gevoelvolle woorden het beeld geteekend dat de Nederlandsche natie van wijlen Ko ningin Emma in de verschillende pe rioden van Haar aanwezen in ons midden ontvangen heeft. Het is een beeld eerst van echtelijke, en dan van nationale toewijding, en dan, als Zii Zich door den loop der omstan digheden meer en meer terugtrekt, blijft het beeld dat men van Haar ontvangt, er een van toewijding, echt persoonlijke toewijding, die, naar ma te de ouderdom nadert, doorglansd wordt door innemende vriendelijk heid, door die innemende vriendelijk heid die bij uitstek van. Haar uitstraal de. De plaats die wijlen Koningin Em ma vervulde als gemalin van onzen laatsten Koning, als Regentes en als Moeder van Koningin Wilhelmina was van uitnemend belang voor Neer- lands volk en staat. De plaats die Zii vervulde in onze Koninklijke Fami lie laat zich slechts bevroeden. Het laat zich echter met stelligheid be vroeden dat Haar moederlijke en grootmoederlijke figuur daar zeer smartelijk zal worden gemist. In dit leed deelen wii allen. Onder den indruk van dit leed, Mijnheer de Burgemeester, doet het goed zoovelen, dienaren van Land, van openbare gemeenschappen en colleges en dienaren van Kerken en sociaal streven, vertegenwoordigers van handel, bedrijf en transportewe zen en zoovele andere Nederlanders en Nederlandsche onderdanen, zoove le Minahassers vooral ook, te zien op gekomen, om door U, Mijnheer de Burgemeester hun deelneming te be tuigen. Ik houd mij ook overtuigd dat vele, zeer vele afwezigen, die hier niet aanwezig kunnen zijn, genooten zijn in deze deelneming. Het is mij een droevige plicht deze gevoelens van deelneming in ons na tionaal verlies straks over te brengen aan den Landvoogd. Mijnheer de Burgemeester Mijne Heeren, ik dank U allen zeer voor dit rouwbeklag. Hiermede is deze indrukwekkende droevige plechtigheid afgeloopen. Ongeveer half zes keerden allen, de meesten nog diep onder dan in druk van de plechtigheid, huiswaarts. Op den dag van de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot werd des morgens een officieelen Hall. rouw dienst Ln de Protestantsche Groote kerk te Menado gehouden, waarbij alle auto riteiten tegenwoordig waren. Tijdelijke afsluiting Prov. weg Dussen Genderen. Wegens het uitvoeren van werken voor de drinkwatervoorziening van het Land van Heusden en Altera, zal het verkeer over den Provincialen weg van Dussen (aftakking Nieuwe Steeg) naar Genderen, voor zooveel noodig vaksgewijs, tijdelijk zijn belet vanaf 11 Juni 1934 totdat de werkzaamheden het beletten van het ver keer niet meer vorderen. De afsluiting van den weg en de om leiding van het verkeer zullen door borden worden aangeduid. en goedkoope huismiddelen tegen gevatte koude, griep, influenza, slijmhoest, ver stopping, volheid in de borst, gal,slijm, koortsigheid, maag- en hoofdpijn, trage ontlas ting, slechte spijsvertering, enz. zijn de geneeskrachtige Wortelboer's Kruiden en Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer. Reeds duizen den hebben er baat by ge vonden. Zij ook U zult tevreden zijn over de heilzame uitwerking. Vraagt aan diegenen, die ze reeds gebruikt hebben, dat is het beste bewijs. Overal verkiijgbsar. INGEZONDEN. (Buiten verantwoording: der Red.L Mijnheer de Redacteur, Mag ik nogmaals een plaatsje vra gen in Uw veelgelezen blad om en kele mededeelingen te doen over cri sisaangelegenheden. Het betreft thans het houden van fok- en mestkalveren, waarover bij de veehouders in onze streek ver schillende meeningen heerschen. Aan het overgroote deel der land bouwers is door de G.R.N. te Til burg een bericht gezonden hoeveel kalveren aan hen zijn toegewezen. Of men nu tevreden is of niet, voorloo- pig zal men het met dat aantal moe ten doen. Bij iedere toewijzing is een aantal kaarten gevoegd, dit zijn aan- vraagkaarten om de kalveren die aan gehouden mogen worden te laten schetsen. Wanneer men een kalf wil laten schetsen, vult men die kaarten in en zend ze naar onderstaand adres. Na 1 Juli a.s. moeten alle kalve ren die een gewicht hebben, dat ligt tusschen 100 K.G. en 170 K.G., voor zien zijn van een indentiteitsbewijs, moeten dus geschetst zijn, uitgeno men een reservekalf, dat ieder be drijf, dat kalveren heeft toegewezen gekregen^ voorloopig zal mogen aan houden. Dat reservekalf zal mogen dienen om later als plaatsvervanger te dienen van reeds geschetste kal veren, die men om de een of andere redenen wil vervangen door het re servekalf. We wekken alle veehou ders op om mede te werken aan de uitvoering van dezen crisismaat regel en het hun toegewezen aantal kalveren te laten schetsen. Aangaande de mestkalveren gelden de volgende regelen. Alle kal veren die gemest werden, moeten voorzien zijn van een maatvergim- ning, ook die kalveren die op dit oogenblik reeds korteren of lange- ren tijd in het mesthok staan. De aanvragers van een mestvergunning moeten deze aanvragen bij onderge- teekende, onder opgave vange slacht, kleur en afteekening van den kop en twee kenmerkende vlekken aan het lichaam of de pooten, en tegen betaling van 25 ct. per kalf. In de hoop dat deze enkele rege len voor onze boeren meer duide lijkheid aan bovenstaande zaak zal geven en U nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte teeken ik met de meeste hoogachting, L. J. VOGELAAR, Secretaris van District No. 44 der G.R.N.omvattende de Ge meenten Andel, Giessen, Rijs wijk, Veen, Wijk-Aalburg en Eethen. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4