Dit inimer bestaat uit 2 mailen Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. No5444 Woensdag 20 Juni 1934 Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs. per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den raad der ge meente WIJK EN AALBURG op Donderdag 14 Juni des n.m. 3 uur. (Z.T.) VoorzitterEdel Ach tb. Heer C. B. J. Landweer. SecretarisWelEd. Heer W. Bon man Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, de secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die onveran derd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Adres van den heer N. v. d. Maa- den, waarin hii verzoekt vermindering van pacht, voor het door hem in 1928, voor 30 jaren gepachte terrein in de dijkkuilen voor het bedrag van f 80 per jaar. Waar de opbrengst zeer gering is, vraagt adressant de pacht te willen terug brengen op f 50 en zoo mogelijk de pacht ten name van zijn zoon te willen overschrijven. B. en W. erkennen de 'billijkheid van het verzoek en zouden de pacht per jaar willen verlagen aangezien het moeilijk is te zeggen hoe de toe stand over 10 jaar zal zijn, zii zou den daarom voor 1933 een pachtver- mindering van 30 pCt. willen toe staan, zooals ook andere pach ters hebben gehad. Met algemeene stemmen wordt volgens het voorstel van B. en W. besloten. Wat het overschrijven der pacht betreft, hiervoor zullen B. en W. la ter met een voorstel komen. Verzoek van de commissie, inge volge 158 der gemeentewet, in het leven geroepen om advies uit te bren gen over de voorgestelde vereeniging van Veen met Wijk, om haar gelden beschikbaar te willen stellen, voor het doen opmaken van een finanti- eel rapport. De Voorzitter zegt, dat dit verzoek in een vergadering van B. en W. is behandeld, en dat de meerderheid van het college van oordeel is, dat op dit oogenblik het opmaken van een rapport niet noodzakelijk is, om dat de raad later als het voorstel wordt omgezet in een wetsontwerp de raad nog voldoende gelegenheid krijgt een dergelijk rapport te doen opmaken. [Met zoo'n rapport zijn zeker 2 a f300 gemoeid, een bedrag, dat bespaard kan worden als de vereeni ging niet doorgaat. Op voorstel van den heer Roza wordt besloten dit schrijven te be handelen bij punt twee der agenda. Schrijven van Ged. Staten, waar/n wordt aangedrongen om in de ver ordening voor de begrafenisrechten een kleine redactiewijziging aan te brengen. Aan dit verlangen wordt voldaan. Adres van het gemeentebestuur van Geertruidenberg gericht tot Ged. Sta ten, waarin wordt aangedrongen op verhooging van de salarissen op alle gemeente-ambtenaren, met 10 pCt., als compensatie voor de door deze te betalen pensioenstorting. Verzocht wordt aan Ged. Staten hetzelfde verzoek te richten. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Op een vraag van den heer v. d. Mooren antwoordt de Voorzitter, dat hier reeds 5 pCt. pensioen storting op de ambtenaren wordt verhaald en de salarissen in de provincie Noord- Brabant in vergelijking met die in andere provincie's niet hoog zijn. De gemeente-begrootingen 1933 en 1934 worden gewijzigd conform het voorstel van B. en. W., eveneens die van het G.E.B., mede in verband met de hoogere winst over 1933, dan was geraamd. Thans komt punt 2 der agenda aan de orde, n.l. uitbrenging gevoelen aan Ged. Staten met betrek king tot de toevoeging van een deel der gemeente Eethen bij Wijk en Aalburg. De Voorzitter leest het bekende schrijven van Ged. Staten over dit voorstel voor en vraagt de heeren hun meening kenbaar te willen ma ken. De heer v. Wijk zegt, dat toen het ging over de vereeniging Veen Wijk, hij heeft gevraagd of de Voorzitter gegevens kon verstrekken wat de uit gaven en inkomsten van Veen en Wijk betrof, omdat maar niet zoo zonder meer is te beoordeelen, of de vereeniging voor Wijk wenschelijk is. Dit zelfde geldt natuurlijk voor dit voorstel. Het staat voor spreker echter wel vast, dat het plan niet uit voerbaar is. Ged. Staten zullen wel op de hoogte zijn met het gedeelte der provincie ten zuiden der Berg- sche Maas, ze geven evenwel blijk, dat ze met het gedeelte ten Noor den der Rergsohe Maas niet bekend zijn. Wat mbet het worden als de menschen van B.-Brcek en Meeuwen hier naar de secretarie moeten ko men. Kan de Voorzitter ook mede- deelen hoe het met het electrisch net in de gemeente Eethen zit, spre ker meent weieens te hebben verno men, dat dit niet erg goed zit, en hoe is het verloop, krijgt de raad nog gelegenheid om zich met ver schillende zaken op de hoogte te stel len en zoo nocdig een finantieel rap port te deen opmaken? De Voorzitter antwoordt, dat de procedure zoo is, dat de raad in 2de instantie nog behoorlijk gelegenheid krijgt zich op de hoogte te stellen en over het voorstel zal worden ge hoord. Het is best mogelijk, dat Ged. Staten naar aanleiding van de ver schillende adviezen, die zii van ge meenteraden en commissie's ontvan gen hun voorstel niet verder uitwer ken en het laten rusten, gaat het wel door en wordt het wetsontwerp ge reed gemaakt dan krijgt de raad nog voldoende gelegenheid, om zich tegen de in het wetsontwerp opgenomen voorstellen te verweren. Wat het on gerief voor de menschen betreft die ver weg wonen het is de taak van 't gemeentebest. van Eethen zich daar over te verweren. Wat het contract met de P.N.E.M. en de gemeente Eethen betreft, spreker kan daarover geen inlichtingen geven hij zal daar na echter een onderzoek instellen. De heer v. d. Velden spreekt hier op als volgt: Mijnheer de Voorzitter, Ofschoon de vereeniging Wijk en Veen niet aan de orde is, wensch ik er toch iets over te zeggen. Toen in 1930 voor de tweede maal de vereeniging Wijk en Veen weer aan de orde kwam, is door het college van B. en W. opdracht gegeven aan het Verificatie Bureau der vereeniging van Nederlandsche gemeenten, rapport uit te brengen en een normale be grooting samen te stellen voor de nieu we gemeenschap, welke zou ontstaan door de samenvoeging van de gemeen ten Wijk en Veen. Ter vergelijking zijn daarvoor ont worpen normale begrootingen voor de bestaande gemeenten Wijk en Veen. Door de medewerking van het col lege van B. en W. en den waarne mend secretaris, had de samenstelling der begrooting voor de gemeente Wijk een regelmatig en vlöt verloop. Een vertraging in de beslissing van het gemeentebestuur van Veen, of het de voor 'het onderzoek noodige stukken ter beschikking van het college van B. en W. zou willen stellen, had tot gevolg, dat de werkzaamheden door het Verificatiebureau niet door konden gaan, aangezien 1 Dec. 1930 de ter mijn, gesteld door Ged. Staten voor het inzenden van het rapport, intus- schen was verstreken, heeft het col lege van B. en W. bij Ged. Staten ver lenging verzocht tot 1 Januari 1931, wat 'dan ook is toegestaan. Toen op 16 Dec. 1930 van het ge meentebestuur 'van Veen de mondelinge boodschap werd ontvangen, dat het geen medewerking voor het onderzoek wilde verieenen, werd door mij als waarnemend Burgemeester de mede werking van Ged. Staten, welke zij bij hun voren aangehaalden brief op verzoek van den Minister hadden toe gezegd, ingeroepen, met het gevolg, dat op 17 Dec. door het Verificatie- bureau ter Provinciale griffie te ,s Her togenbosch 'inzage kon worden ge nomen van de begrooting van de ge meente Veen, voor het dienstjaar 1931, met de toelichtende stukken. De drie begrootingen, te weten voer Wijk, Veen en de vereenigde gemeen te, zijn volgens hetzelfde beginsel door het Verificatieburean opgesteld. De be grootingen zijn hoofdstuk voor hoofd stuk behandeld en er bleek hieruit, c'at er door Wijk finantieele offers gebracht zouden moeten worden. Bezien wij het resultaat van de overige hoo'dstukken, zoo geeft het rapport aan, dat onder normale omstandigheden door belastin gen, zie hoiofdstuk XII, zal moeten worden gedekt in de gemeente Wijk f17303.'in de gemeente Veen f9108.en in de vereenigde gemeen te f26521.Wanneer wij voor een oogenblik aannemen, dat deze cijfers het best tot een bedrag per inwoner n.i. tot f17303.2500 inwoners is f6.92 voor de gemeente Wijk en tot f9108.969 inwoners is f9.41 voor de gemeente Veen, als behoeftefactor voor beide gemeenten wordt aange nomen en daarnaast als draagkracht- factor plaatsen de gemiddelde netto opbrengst per inwoner uit de gemeente fondsbelasting, welke voor Wijk f9300 en voor Veen f1700 bedraagt, dan laat een vergelijking op duidelijke wiijze zien, hoe ongunstige financieele ge volgen de vereeniging van de gemeente Wijk met een gemeente die per inwo ner 35 pCt. meer uitgaven uit algemee ne belastingen te dekken heeft, en daar voor 51 pCt. minder draagkracht be schikbaar heeft, voor Wijk moet heb ben. Als in 1930 de gemeenten vereenigd waren, dan zou de niieuwe gemeente f3600 Tneer aan belasting hebben moe ten opbrengen, gerekend naar een nor male begrooting, en deze hadden de belastingbetalers van Wijk en Aalburg kunnen betalen. Hierbij, mijnheer de Voorzitter, wil ik het over het rapport 1930 laten. Ik heb dlit rapport om twee rede nen nog even naar voren moeten bren gen, ten eerste, omdat in 1930 geble ken 'is, dat de vereeniging vonr Wijk nadeelige gevolgen met zich bracht, en dat B. en W. en de raad al het moge lijke hebben gedaan en geen kosten ontzien, om de vereeniging tegen te gaan. Ten tweede zou volgens de meeniing van enkele ingezetenen, de raad in haar laatste vergadering zich niet genoegzaam uitgesproken hebben tegen vereeniging en de zaak te veel in een geheime vergadering besproken hebben, omdat, zoo zegt men, de Bur gemeester de vereeniging nu weer aan hangig zou hebben gemaakt, en de raad, althans (v. d. Velden) niet op het vraagstuk betreffende vereeniging Wijk en Veen durfde .in te gaan. Mijnheer de Voorzitter, wij staan op hiet oogenblik weer voor een zelfde gevat als in 1930, de vereeniging Wijk en Veen is weer aan de orde. We zit ten hier anders vertegenwoordigd als in 1930, een nieuwe Burgemeester en twee andere raadsleden, hebben nude vereeniging voor de derd miaal aan de orde is, dit groote vraagstuk op nieuw te behandelen. Wie de vereeni ging aanhangig heeft gemaakt is mij. niet bekend, of dit de Burgemeester heeft gediaan, of dit het gevolg is van het conflict raad Veen, Minister of dat de Griffier van Noordbrabant hierin al tijd nog niet heeft stil gezeten, dit al les is voor mij in het duister tasten, hiervan kan ik op het oogenblik nie mand beschuldigen, alleen staan wij voor het feit, om stelling te nemen te gen de vereeniging, wie er ook voor mag zijn, hetzij Minister, Ged. Staten, of onzen Burgemeester, ik zwicht daar niet voor, omdat ik overtuigd ben, cat hier iets onbillijks begaan wordt, van wie het ook uitgaat dat doet er niet toe, Wijk mag en kan de dupe niet worden van de vereeniging. Wijk, een gemeente die zich zelf nog 'kan redden en de hulp van de regeering nog niet noodig heeft, en wanneer, wij zullen hopen dat de cri sis vlug ten einde zal zijn, landbouw, handel |enz. w'eer gaat hereven, dan zou Wijk, omdat zij geen schuld heelt bij de regeering, dadelijk weer gaan opleven 'en belastingverlaging zou kun nen invoei'en, terwijl Veen als nood lijdende gemeente nog jaren op het be- lastingpeil zal moeten blijven staan, als Veen z'elfstandig zou blijven. Wordt men vereenigd, dan veranderd de zaak, maar altijd ten koste van Wijk. I Veen h'eeft al een flink tekort op de geworte huishouding en natuurlijk een jaarlijks tekort op zijn rekening, waar moet het h'een, als dit alles maar op de schouders van Wijk wordt ge- schoven? I Is de Minister niet overtuigd, dat hij een groote .onbillijkheid, en onrecht vaardigheid begaat? Wanneer Z.Exce!- lentie een gemeente als Wijk, waar men trots op kan zijn, dat zij zichzelf in deze moeilijke tijd, ondanks de groo te werkeloosheid, nog weet te redden, een gemeente die met een jaarlijks tekort te kampen heeft nog in zijn huis- i houding op doet nemen, j Ik hoop niet, dat het Z.Excellentie zoo ver zal laten komen, mocht het wel zoo ver komen, dan moeten wij stelling nemen en één front vormen, raad en bijraad. Wij moeten het in deze eens zijn in alles, zonder eenige politieke bedoelingen, om onze zelfstan digheid te behouden e.n ons voor het financieel gevaar te behoeden ten kos- te van alle belastingbetalers van Wijk en Aalburg. Ik wil da.arom dan ook voorstel len geen kosten ,noch tijd, noch' moeite te sparen w;anneer het noodig is, be ter nu f 500.betalen voor een der gelijk rapport, om aan te toonen de financieele gevolgen die de vereeniging volor Wijk met zich brengt, dan ons en ons nageslacht deze onrechtvaardige last jaren ;op hun schouders te leggen. Ten sjotte ,zij nog meegedeeld, dat den aard der bevolking Wijk en Veen, ver uiteenloopertd .is. Wat de samenvoeging betreft Ee thenWijk hier kan ik pp 't oogen blik mijn oordeel niet 'over uitspre ken, of dit voor of nadeel voor Wijk en Aalburg met zich zal brengen, om dit te kunnen bewijzen zou een grondig rapport en begrooting moe ten worden opgesteld, en wanneer dit noodig mocht zijn, dan ben ik daar ook sterk voor. Ik zeg wanneer noo dig, want zoo ik van terzijde hoor, zou Zijne Excellentie de Minister zich persoonlijk hebben uitgelaten, dat er van de vereeniging Eethen, Wijk, niets komt. Wanneer dit op waarheid berust, dan zou een rapport overbodig, en de kosten onnoodig gemaakt zijn. Veen wil zelfstandig blijven, Eethen ook, en Wijk vraagt niet om Veen en Eethen, laat nu iedere gemeente zijn best doen, om zelfstandig te kun nen blijven. Wij zullen ook ons best doen om van Veen en Eethen ge vrijwaard te blijven. Mijnheer de Voorzitter, ik ben aan het eind van mijn betoog, en ik dank U voor den tijd die U mij hiervoor hebt toegestaan. De heer Roza meent uit het be toog van den heer v. d. Velden te moeten opmaken, dat de raad onmon dig wordt verklaard. De Voorzitter schijnt de raad en speciaal de wethouders dermate on der de knie te hebben, dat hii deze kan laten zeggen wat hii wil, wat spreker dus over dit voorstel gaat zeggen, is dan niet zijn meening, maar die van den Voorzitter. De kwestie mijnheer de Voorzitter die U thans aan de orde stelt, is van het grootste gewicht voor beide gemeenten, zoowel voor Wijk als voor Eethen. Voor spreker is de gewich tigste factor de financieele kwestie. De bewering, dat iemand kan zien, dat hii van de eene gemeente in een andere ovei j^at vindt hii belachelijk, men kan dan ook zien, dat men van het eene deel der bestaande gemeente in het andere deel overgaat. Als Wijk belast wordt met de zorgj voor Veen, voelt hii er iets voor, dat Wijk die zorg niet alleen krijgt te dragen, doch een ander die mee draagt, er wordt wel gezegd, dat de groote uitgestrektheid een bezwaac vormt, doch daaraan zou men te gemoet kunnen komen, hoewel dit vanzelf kosten zou mee brengen. Het spijt spreker, daarom, dat men niet beschikt over financieele gegevens. B. en- W. hebben zich voor dit doel gewend tot het gemeentebestuur vanl Eethen om op gezamenlijke kosten een rapport te doen samenstellen om te weten hoe de toestand zal zijn, als de gemeenten vereenigd zijn. De gemeente Eethen heeft het niet noodig gevonden op dit voorstel in te gaan. Is men daar misschien ver zekerd, dat van de vereeniging Ee then en Wijk niets komt? Dan is het vanzelf ook overbodig, dat de gemeente Wijk alleen die kosten gaat maken, waarvoor spreker is het daar in met den heer v. d. Velden eens, men niet mag terugschrikken als het plan van Ged. Staten wordt doorge- zet. Waar het voor spreker vast staat, dat er van de vereeniging Eethen— Wijk niets komt, gjs vooraf of te gelijk de vereeniging VeenWijk plaats vindt, lijkt het hem toe, dat Wijk zich in eerste instantie niet mag verzetten tegen het voorstel van Ged. Staten omdat naar zijnv oordeel Veen1 door twee gemeenten beter gehou den kan worden, dan door Wijk al- I leen. Hii is tegen de vereeniging- van' Veen en Wijk, maar mocht die onver hoopt toch tot stand komen, dan ia spreker er voor dat Eethen, als ten minste het dan later op te maken finantieel rapport niet ongunstig voor, vereenigen uitvalt, meehelpt om den Jast van Veen te dragen. De Voorzitter verklaart het met den heer Roza wat dit laatste betreft eens te zijn. Als Veen bii Wijk wordt gevoegd is het van veel belang, dat een grooter complex een arm deel er bii krijgt dan een kleiner. Dit deel kan beter door 4000 dan door 2000; worden onderhouden. De heer v. d. Mooren zeg!, dat uit de cijfers .gegeven bij een raadsvergade ring bleek, dat Wijk er altijd nog het beste voorstaat. In hoeverre 4090 in gezetenen een arm gedeelte beter kun nen dragen dan 2090 is zoo ook niet te zeggen. Spr. is tegenstander van' vereenigen en al gelooft hij ook, dat Wijk beter .is met Eethen dan met Veen, is spr. toch ook tegen deze vereeni ging zoolang hij niet over meerdere gegevens beschikt, waaruit blijkt, dat de voorgestelde vereeniging ook wer kelijk groote bezuiniging geeft. De hee ren die telkens met het voorstel van vereeniging van Veen en Wijk komen, schijnen zichzelf wel een brevet vanl bekwaamheid te willen uitreiken. Vroe ger, voor 1914, toen de gemeentehuis houding zooveel eenvoudiger was, werd niet aan vereenigen gedacht, nu ze zoo veel ingewikkelder is, komt men met voorstellen tot vereenigen. De Voorzitter merkt op, dat eert burgemeester toen een salaris van! f1000 had tegen nu f2099. De heer Roza wil er nog even den! nadruk op leggen, dat hij alleen voor de vereeniging van Eethen en Wijk stemt, als vooraf of tegelijk vereeniging met Veen tot stand is gekomen en een op te maken rapport ook uitwijst, dat vereeniging Eethen en Wijk voordeel oplevert. Spr. definitief besluit blijft daarvan dus afhankelijk. Wat de vraag van de Commissie betreft, die advies heeft uit te brengen over de vereeni ging Veen en Wijk om gelden beschik baar te stellen, voor het opmaken van een rapport, spr. acht inwilliging van dit verzoek overbodig. Het zal toch im mers wel gelijk blijven of dit rapport wordt opgemaakt voor de commissie of den gemeenteraad, de resultaten zul len toch niet anders kunnen zijn. De commissie krijgt wel geen gelegen heid zijn gevoelen te doen kennen, de raad 'echter wel, deze heeft dus altijd nog de gelegenheid als het noodig mocht blijken een dergelijk rapport te doen opmaken. De raad heeft ook de zuinigheid te betrachten, gaan Ged, Staten niet verder met hun voorstel, dan is een rapport niet noodig ca voor het Land van Rensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1