Plaatselijk Nieuws. acht spr. het rapport in 1931 opgemaakt voldoende, om daarop zijn houding te bepalen. De heer Mans zegt, dat het gemeen tebestuur van Wijk steeds er naar ge streefd "heeft, alles zoo zuinig moge lijk te beheeren, om npet bi} het rijk om steun behoeven ;aan te kloppen. Dat de gemeente Wijk aan Veen een strop heeft, staat vast. Nu komen Ged. Staten reeds voor de 3de maal. De ne- venraad doet zijn best om d^e bezwa ren tegen vereeniiging zoo duidelijk mo getijk te maken en daanin moet de raad, meent spr., de commissie terzijde staan, men mag niet blijven zitten en moet alles in het werk stellen om de ver eeniiging te keeren. De Voorzitter is van oordeel, dat de commissie? niet mag treden in de taak van den raad. De raad heeft ,in deze kwestie meer bevoegdheid dan de commissie, de raad krijgt later nog gelegenheid zich .uit te spreken, de com missie kan slechts 1 maal advies uit brengen. De heer Mans acht diit niet goed. De Voorziitter acht dit iets anders, maar de wet heeft het tegenwoor dig zoo geregeld. De heer v. Wijk wil den Voorzitter persoonlijk en met nadruk afvragen of de raad later nog gelegenheid krijgt, om lint verzet te komen, als dat niet het geval is, wil spr. niet op geld let ten. De Voorzitter kan de heer v. Wijk pertinent verklaren, dat de raad daartoe nog de gelegenheid' krijgt. De heer v. d. Velden meent, dat het niet de bedoeling is, dat de commissie geen rapport zou mogen uitbrengen, maar een rapport van den raad en één van den bijraad' is overbodig en zou dubbele kosten1 meebrengen. Spr. acht het wel gewenscht, dat tusschen raad en bijraad steeds eensgezindheid blijft bestaan. De heer Bouman zou willen voorstel len, dat commissie en raad samenwer ken en gezamenlijk een rapport doen samenstellen. De Voorzitter merkt op, dat decom- misse nu rieeds een rapport wenscht en de raad de gelegenheid heeft dit later nog te doen als het noodig mocht blijken. Als Ged. Staten niet met het wetsontwerp komen, is het geld weg- g ego oiid. De heer v. d. Velden merkt op, dat B. en W. niet ongenegen zijn om' met den nevenraad samen te werken. De heer Sodderland! is het met de vorige spr. goeddeels eens, de finan- tieele zijde is vanzelf be'angriijk, het bezwaar van. te uitgestrektheid geldt voor spr. miet minder. Wat het rapport betreft, zou spr. ook liever een af wachtende houding .willen aannemen. De Voorzitter zal het voorstel van B. en W. torn voorloopig niet op het verzoek van de commissie tot oeschik- baarstelling van gelden, vloor het op maken van' een rapport, ,in omvraag brengen. Dit Voorstel wordt met op een na algemeene stemmen aangen'omen. De heer Mans stemde tegen. De vergadering vVordt hierop ge schorst voor de grasverpachting. De opbrengst da,arvan is: 1934 1933 Groot Korenzand f 411. f 386.— Klein Korenzand f 150. f 150. De „Ulven" f 69.— f 65.— „Dorpsbosch" f141. f118. De „Kuiper" f 76.— f 87.— Totaal f 847.— f 806.— Afd. Aalburg. 1934 1933 Uiterwaard Ebbe f 729.— f 837.— „Waardje" f 93.— f 91.— Totaal f 822.— f928.— De verpachting geschiedde zonder borgen, terwijl het gras 1 Juli gemaaid moet zijn. Het gepachte werd den pach ters gegund. Nadat de vergadering weer was ge opend, werd punt 2 der agenda weer aan de orde gesteld. Dhr. M'ans verklaart zich tegen ver- eeniging. Wijk is altijd nog in voordee- liger conditie dan de beide andere ge meenten. Wijk is wat zijn electriciteit befreft in een stadium, dat het baten afwerpt, van deze baten zouden de andere gemeenten nu profiteeren, ter wijl B. en W. en de raad gezwoegd hebben om het zoover te krijgen. De Voorzitter merkt op, dat als ae gemeente Eethen revenuen heeft, ook de gemeente Wijk bij vereeniging daar van zal profiteeren. De heer v. Wijk is van oordeel, dat het nu over de vraag gaat vereeniging Eethen en Wdjk, en de kwestie Veen en Wijk dus buiten beschouwing kan blijven. De heer Roza is het daarmede niet eens, er wordt immers in het schrijven van Ged. Staten gezegd, dat Wijk ver moedelijk inmiddlels ook Veen zal heb ben ontvangen, mocht dit onver hoopt het geval zijn, dan kan het voor Wijk van belang zijn, ,dat ook Eethen bij Wijk wordt gevoegd. Eethen wordt niet bij W,ijk gevoegd, als ook Veen er niet bijkomt. De heer v. d. Velden gelooft, dat Eethen gebruikt wordt om Wijk wat soepeler te maken ten opzichte (der vereeniging Veen met Wijk. De Voorzitter zegt, dat naar zijn meening het voorstel van Ged. Staten verband 'houdt met het verangen van de gemeente Heusden, om ook de dor pen Doeveren en Heesbeen in de ver eeniiging opgertomeu te krijgen. De heer v. d. Motoren zegt, dat de ondervinding heeft geleerd, dat op het schrijven van Ged. Staten juiet vo*>r 100 pCt. moet Worden ingegaan, men moet daar in den regel meer uit lezen dan er instaat. Met op één na algemeene stemmen spreekt de raad zichhierop uit te gen het voorstel van Ged. Staten, om de gemeente Eethen bij de gemeente Wijk te voegen. Alleen de heer R'oza stemde voor, onder de genoemde voor waarden. Rondvraag. De heer v. d. Motoren zegt, dat de bewoners langs den- Htoogen Maasdijk zonder water zitten, wat spr. wijt aan het gegraven Noorder-Afwaterimgska- naal en den duiker in den slotot langs (ten waard. De heer v. Wijk meent, dat als de sluizen van het N.-Afw.kanaal bij vloed een keer worden diicht gehouden, er dan voldtoende water komt, om ook in den slotot langs den Maasdijk te vloeiien. De Voorzatter belooft in dezen zin met den Voorzitter van genoemd wa terschap te zullen spreken. De heer v. Wijk vestigt de aandacht op den treunigen toestand van den Heusdenschen dijk, deze is onberijd baar. De gemeente heeft 50 meter la ten bewerken en 50 meter flink be- grint, spr. meent, dat de eerste be werking de gemeentfe veel te duur komt en met fliink begrinten oiok reeds een verbetering wordt verkregen. De Voorzitter acht dit mogelijk, maar afdoende verbetering krijgt men alleen op de eerste manier. 'De heer Bouman dringt aan, om de pomp in „de Buurt", die door de be woners niet Wordt gebruikt, over te doen brengen naar de Oudestraat, waai de bewoners ztoinder water zitten. De Voorztiter verklaart daartegen geen bezwaar te hebben. Dhr. Roza heeft er ook geen bezwaar tegen, doch meent, dat men >met het plaatsen van pompen voorzichtig moet zijn. De heer Mans wil de kwestie van het meerijden in de hondenkar ter sprake brengen. Naar spr. hoort heeft de Burgemeester geen gevolg gegeven, om de wet in deze wat stoepeler toe te passen en nog geregeld processen- verbaal worden opgemaakt, waarvan de raad' en de wethouders de schuld krijgen. Spr. wil dit verwijt niet heb ben, omdat die toepassing van de wet geheel voor rekening van den Voor zitter is. De Voorzitter antwoordt, dat het dwaas is de raadsleden of de wet houders in deze kwestie de schuld te geven. Ze behoort geheel tot de com petentie van den burgemeester en de ze 'heeft zich aan de voorschriften te houden. Er kan in deze gemeente aan 12 personen ontheffing worden verleend, 9 personen hebben deze reeds verkregen, zoodat nog aan 3 perso nen permissie kan worden gegeven, als zij er tenminste voor in aanmer king komen om mede te rijden. De heer v. d. Mooren wijst er op; dat het hoofdzakelijk melksters zijn, die de strenge toepassing treft. Dat in de kom van de gemeente streng op naleving van het verbod wordt gelet kan spr. billijken, maar deze melk sters moeten) het veld in, waar zoo goed ;als geen verkeer is en dit dus niet ,in gevaar kan worden gebracht. Bovendien is het voor een hond veel beter dat de melkster meerijdt dan dat zij aan de kar gaat hangen om den hond in bedwang te houden. De heer v. d. Velden vraagt, hoe het im andere gemeenten gaat, waar de burgemeester niet zoo streng toe zien. De Voorzitter antwoordt, dat dit voor rekening ^van; die burgemeesters is. De heer v. Wijk zou den burgemees ter willen adviseeren, in deze de hand over het) hart te strijken, bij bewijst veel ingezetenen daarmede een dienst. De heer Sodderland vestigt de aan dacht op den overlast, die de inge zetenen van Bosloopende honden on dervinden. De Voorzitter zegt, dat daartegen niet veel Te doen is, daarvoor zou een verordening in het leven geroepen moeten worden. De openbare vergadering wordt hier op gesloten, de raad gaat over in geheime zitting, ter bespreking steun regeling, die 15 Juni afloopt. Openbare vergadering van de Com missie van ingezetenen, bedoeld in artikel i 58 der gemeentewet, der gemeente WIJK EN AAL BURG, gehouden Donderdag 14 Juni 1934, des namiddags 7 uur. In het leven geroepen om advies uit te brengen over het plan van Ged. Staten, tot voeging van een deel der gemeente Eethen bij de gemeente Wijk en Aalburg. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. B. J. Landweer. Aanwezig de heeren E. de Graaff, J. C. Wink, C. van Helden, N. v. d. Maaden, R. van Suiilekom en A. Mi chael. Afwezig met kennisgeving de heer M. Schouten. De Voorzitter opent de vergadering; als Secretaris fungeert de heer E. de Graaff. De Voorzitter leest den bekenden brief van Ged. Staten voor, waarin de wenschelijkheid te kennen wordt gegeven, om het gedeelte van de ge meente Eethen, dat ten Zuiden der Bergsche Maas is gelegen te voegen bii de gemeente Wijk en deelt mede, dat de datum voor het inleveren van het davies der Commissie van 10 Juni op 20 Juni is gebracht. De heer de Graaff maakt de opmerking, dat het er veel van heeft, alsof Ged. S'aten de gemeente Wijk als een proefkonijn willen gebruiken. Eerst is weer het voorstel tot ver eenigen van Veen en Wijk gekomen, hoewel Ged. Staten wisten, dat men hier niet voor deze vereeniging is en nu komt men met dit plan, waar in spr. al even weinig zin heeft als in het eerste. Hij herinnert zich, dat in 1921 zeven zoogenaamde ach- terlandsche gemeenten werden ver- eenigd, waardoor zooveel burge meesters, zooveel secretarissen en ont vangers minder bezoldigd zouden be hoeven te worden en waardoor een groote bezuiniging zou worden ver kregen. Er zijn nu 13 jaren verloopen en dadelijk na de vereeniging be merkte men, dat de nieuew gemeen te Eethen haar belastingen moest gaan verhoogen. Tien jaar lang heeft men geprutteld over de wachtgelden, die men betalen moest en nu leest spr., dat de gemeente Eethen een schuld heeft van f 90.000. Van de voorgespiegelde voordeelen is dus al bitter weinig terecht gekomen. De rijke gemeente Ede moest ook ver- cenigd worden met Lunteren en Ben- nekom en deze week las spr., dat deze eertijds zoo rijke gemeente, met een schuld van f203.7 so.de hulp van het Rijk heeft moeten inroepen, dat is een voorbeeld, wat het gevolg is van vereenigen. Sp. gelooft, dat als Wijk vergroot wordt met Veen en het grootste gedeelte van Eethen, Wijk dan de tol zal moeten betalen. Spr. is daarom t egen de voorgestelde vereeniging, eerslens omdat er groot verschil is in richting der bevolking, verder de groote afstanden. Dat zou Wijk niet hinderen, maar in Gende- ren hoort nu reeds druk praten, het raadhuis zou hier moeten komen. Zouden jde bewoners van Wijk dan de dupe moeten worden? Ook de men taliteit van de bewoners verschilt en dan zijn er verder de historische gronden, waarom vereeniging niet wenschelijk is. Er is niemand in Eethen, die deze vereeniging ver langt, alles is er tegen. Het is cle 3de maal dat de vereeniging met Veen aan de orde wordt gesteld en nu dit weer. Dat de heeren in Den Bosch er anders over denken, k«n men hier niét helpen, maar spr. zou er voor gaan voelen, actie te gaan voeren om het Land van Heusden en Altena van Noord-Brabant afgescheiden te krijgen en het doen voegen bii Zuid- Holland, men is dan van den last af. De heer van Helden zegt, dat er beweerd wordt, dat een krachtige ge meenschap verkregen zal worden. Verbetering komt echter alleen, als de economische toestand verbeterd door vereeniging wordt die niet be reikt. Door» vereeniging krijgt men neiging om op grooter voet te gaan leven en meer uit te geven. Bii de kleine gemeenschap leeft meer ge voel voor zuinigheid. Daarom ziet spr. geen heil in vereenigen, bovendien zijn er de historische gronden en het verschil in bevolking, die tegen de voorgestelde plannen pleiten. Spr. is van meening, dat van de vereeniging van Eethen bii Wijk niets komt en dit plan alleen geopperd wordt, om Wijk wat toeschietelijker te maken ten opzichte van de vereeniging van Veen. De Voorzitter acht dit laatste wel wat sterk uitgedrukt. De heer Wink verklaart den vori- gen keer reeds te hebben opgemerkt, dat heeren Ged. Staten blijkbaar niet begrijpen, dat het Land van Heus den en Altena een afzonderlijke po sitie inneemt in Noord-Brabant. Men spreekt, dat de kerkelijke gevoelens der bevolking hetezlfde zijn, dit is evenwel niet zoo, daarin bestaat groot verschil. Dat de bewoners van Doe veren en Heesbeen gaarne bii Heus den worden gevoegd is ook niet waar. Spr. is verder tegen vereenigen op historische grondslagen, die Wijk niet graag verlegd ziet. Ook het verschil in volksaard vormt een beletsel, om dat daardoor van eene vruchtbare sa menwerking niets zal komen en dan wordt de gemeente ook veel te uitge strekt, waardoor een goede samen werking tusschen gemeentebestuur en bevolking moeilijk is en een raadslid uit het eene deel moeilijk kan oordee- len over de belangen in een ander ge deelte. Wat de finantieele kwestie be treft, dit staat voor spreker op losse schroeven, maar van de voorgestel de bezuiniging ziet hii niet veel te recht komen, omdat een grootere ge meenschap op een grooter voet gaat leven. Ook de Minister heeft in de Kamers gezegd, dat hii het voordeel van vereeniging niet kan inzien, als Zijne Excellentie de kwestie objec tief beziet, dan is spr. overtuigd, dat hij dit voodreel ook hier niet zal zien. De heer Michael is het met den heer van Helden eens en beschouwt het voorstel van de vereeniging Eethen bij Wijk als een lokmiddel, om Wijk, ten opzichte van de ver eeniging Veen bii Wijk, wat toeschie telijker te maken. Komt "de vereeni ging tot stand, dan zal er een nieuw raadhuis moeten komen en waar zal dit worden gebouwd, billijkheidshal ve midden in de gemeente. De Voorzitter merkt op, dat als de vereeniging van Eethen zou door gaan, dan de vereeniging VeenWijk reeds heeft plaats gehad. Komt dit laatste niet tot stand, dan zal er ook van de vereeniging EethenWijk niets komen. Watde kwestie van het raadhuis betreft, men kan in Gen- deren niet verlangen, dat het daar komt, omdat het grootste gedeelte van de nieuwe gemeente Wijk blijft. Komt Veen bij Wijk, dan is het in het belang van laatstgenoemde ge meente, dat ook Eethen 'bij haar wordt gevoegd. Vierduizend ingezete nen kunnen beter een arm gedeelte er 'bij nemen dan 2 500 en daar idoelen ook heeren Ged. Staten op. Spr. ge looft niet, dat het de bedoeling van dit college is, iemand te blinddoe ken. De heer van Helden meent, dat Ged. Staten dan met een volledig plara hadden moeten komen. De Voorzitter is het daarmede niet eens, het zijn twee verschillende voor stellen, die afzonderlijk bezien moe ten worden. De heer v. Suijlekom zegt, dat als het werkelijk1 zeker is, dat Veen en Wijk worden vereenigd, er wel iets voor is dan ook Eethen er maar bij te ne men. Spr. kan zich evienwel niet voor stellen, dat die vereeniging Veen en Wijk wordt doorgezet. De Voorzitter gelooft, dat het 2de plan hoofdzakelijk verband' houdt, miet de plannen van vereeniging rond Heus den, al maanden terug heeft Heus den aangedrongen' ook Doeveren en Heesbeen in het plan tot vergrooting van Heusden op te nemen. De he'eq v. Helden meent de. con clusie te mogen trekken, dat Ged. Sta ten zelf overtuigd zijn, dat Veen voor Wijk nadeel oplevert en daarom als compensatie Eethen ook wordt bijge voegd. De Voorzitter merkt op, dat het rijk niet gebaat is met de stichting van een gemeenschap, die zich zelf niet kan bedruipen. De heer v. Helden meent, dat het rijk een arme gemeente moet helpen en dit niet door een andere gemeente alleen nnoiet laten doen. De hqer v. Suijlekom ziet van een drachtige samenwerking in de nieu we gemeente niets terecht komen. Als het voordeel! over duizenden liep in- plaats van over enkele honderden, dan was misschien het voorstel overwegen waard. De heer! Michael is ook van mee ning, dat als Ged'. Staten van oordeel zjjn, dat Wijk en Eethen samen Veen be ter kunnen dragen dan wijk alleen, daarin opgesloten ligt, dat Veen na deel oplevert. De heer v. (d. Maaden merkt op, dat men overal tegen de vereeniging is, wat imioet men dan beginnen als: de zaken ,zjoto staan? Spr. ziet in de voor gestelde vereeniging geen vfotordeelen. De heer Wink blijft hi} zijn reeds vroeger geuite meening, dat al zou het rijk het dubbele van de nadeelien bijpassen, hii} vereeniging >nlog onge- wenscht acht. Alle heeren verklaren zich hierop tegen het Voorstel van vereenigen van Eethen bij Wijk, waarop de Voor zitter de vergadering sluit. HEUSDEN. Zaterdagavond concerteerde, onder leiding van den heer Job. van Berkel, de „Heusdensche Fanfare" voor het eerst in dit seizoen op de muziektent. Hetgeen ten gehoore werd gebracht, getuigde wederom van den goeden naam van den Dirigent en bewees, dat de leden ook in het afgeloopen win ter-seizoen ijverig heb- ben gestudeerd. De belangstelling voor dit concert wa3 ecbter niet groot. AALBURG. GEVONDEN VOORWERPEN. Een dameshoed. Terug te bekomen bij Van Esch, Korte Steeg C 99, alhier. Toen de vrouw van den boter- handelaar D. L. Duijster zich op het deksel van een twee meter diepen regenput bevond, bezweek het deksel onder het gewicht, zoodat zij er door zakte en in den put viel. Nadat zij uit haar gevan genschap verlost was, bleek, dat zij ge lukkig geen letsel had bekomen, zoodat zij het er met den schrik afbracht, ANDEL. De 7e openbare jaarvergadering van de vereeniging tot bevordering van het land- en tuinbouwonderwijs op Chr. grondslag voor Andel en omstreken, afd. v.' d. Chr. Boeren- en Tuindersbond, zal op Vrijdag 22 Juni a.s. in de openbare school alhier plaats hebben. Na verschillende zaken van huishoude- lijken aard komt aan de orde een rede, uit te spreken door den Weled. Gestr. Heer Chr. v. d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en 2e Voor zitter v. d. Chr. boeren en tuindersbond. Onderwerp „Het huidig Crisis stadium". CAPELLE. GEVONDEN VOORWERPEN. In de Nieuwstraat werd j.l. Vrijdag door een der zoons van mej. wed. P. J. v. Alphen een portemonaie met inhoud gevonden. De rechthebbende kan zich aldaar vervoegen tot het in ontvangst nemen van zijn eigendom. Bij het aan de Rijks-Kweekschool te 's Hertogenbosch gehouden examen nuttige handwerken, slaagde onze dorps- genoote Mej. H. Dekkers. Op de door de voetbalvereeniging „Neerlandia" georganiseerde seriewed strijden, behaalde de voetbalvereeniging „Excelsior" de 1ste prijs, een beker. DRUNEN. Door onbekende oorzaak is Maan dagmiddag brand uitgebroken in het café van den heer J. v. d. Meydenberg te Giesbergen onder Drunen. In een oogen- blik stond het met riet gedekte huis in lichte laaie. De vrouw, die haar kindje van vier weken uit het brandende huis haalde, kreeg ernstige brandwonden, even als het kind, zoodat onmiddellijk genees kundige hulp noodig was. Aangezien de mannen naar het veld waren, kon men het vuur niet bestrijden, zoodat al spoedig een groote landbouw- schuur werd aangetast. Vier varkens, 40 kippen en 1 koe kwamen in de vlam men om. De buren hadden inmiddels maatregelen genomen om hun vee in veiligheid te brengen. Doordat geen water bij de hand was rukte de brandweer niet uit. Weldra hadden de vlammen ook het groote met riet bedekte huis van den landbouwer M. Brekelman aangetast dat al spoedig in lichte laaie stond. Niets kon worden gered. De vonken kwamen terecht in de mastbosschen, waarvan ruim 30 H.A. verbrandden. Doordat men een gedeelte had omgehakt, was men het vuur om 5 uur meester. Het huis van v. d. Meydenberg was, naar wij vernemen, niet tegen brandschade verzekerd, dat van den landbouwer Bre kelman slechts zeer laag, zoodat de schade zeer groot is. DONGEN. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur brak brand uit in de boerderij van den landbouwer A. van Dongen. In een mi nium van tijd stond de met stroo gedekte boerderij in volle vlam. Hoewel de hand- brandspuit vrij spoedig ter plaatse was, brandden zoowel het woonhuis als de schuur en eenige bijgebouwtjes tot den grond toe af Vrijwel niets kon worden gered. Gelukkig liep het meeste vee in de weide, maar toch kwamen 2 zware varkens in de vlammen om, terwijl van een derde, dat „in den schouw" hing, niet veel meer te bespeuren was. Alle drie de varkens moesten Maandag geleverd wordenalles bijeen dus wel een groote schadepost, temeer daar slechts een lage verzekering de schade dekt. IIERPT. De te Geertruidenberg gehouden examen Lingerie, slaagde onze dorpgenoote Risa Verhoeven en Tiny Buijs te Luttel- herpt. Beide genoten hunne opleiding op de R.K. Naaischool te Heusden, onder leiding van zuster Ermelinde. Op het j.l. Zondag gehouden Koningschieten bij de handboogschutterij „Ons Genoegen" wist den heer Ant. v. Hooren voor 1934 het Koningschap te behalen met 449 punten in 40 pijlen. NEDERHEMERT. De WelEd. Gestr. Heer Mr. G. H. Bleeker, eertijds Griffier bij het Kanton gerecht te Heusden, is met ingang van 1 Juli, in gelijke betrekking benoemd bij het 2e klasse Kantongerecht te Zuidbroek (Gr Door zijn vertrek zal het kasteel dan geheel onbewoond worden. NIEUWENDIJK. Bij genoegzame deelname wordt de eerstvolgende weken des Donderdags om half 6 (O.T.) in het Instituutlokaal alhier een moeder-cursus gegeven. Vrouwen en -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2