De Grootmoeder. FEUILLETON. „Ferm itan" BOSSCHE RECHTBANK. BOTERDIEFSTALLEN. De Rechtbank deed' uitspraak in de zaak der boterdiiefstallen de Heesch, Nuland en Berlicum en veroordeelde: Th. A. B., vrachtrijder te Eindhoven, tot 12 maanden met aftrek van voor arrest (eisch 2 jaar). J. P. de K., koopman te Eindhoven, conform den eisch tot 2 jaar. F. F. J. A. H., koopman te Eind hoven, wegens heling tot 1 maand gev. C. A., koopman te Wijk, C. N. en D. v. d. P., boterhandelaren te Wijk, verdacht van heling, werden vrijge sproken (eisch f200). Ten aanzien van J. H. van M., 29 jaar, koopman te Eindhoven, werd een psychiatrisch onderzoek gelast. 73. Misschien weet gij iets van het dra ma; maar gij zult niet als getuige opgeroepen worden; gij hebt dus siechts één ding te doen, en dat is te zwijgen over alles wat gij weet." Zoo sprekende gaf de mooie me vrouw Charlotte mij te verstaan, dat de baron de Septème mij had herkend bij de Grotte des Loups. Dat wijf heeft u dus op het kas teel laten komen, om u om te koopen? Ja, mijnheer de markies, ant woordde de boer. Toen zij gespro ken had, stopte zij mij vijf duizend francs in de hand. En voor die ellendige som, zeide mijnheer de Prémorin met door tranen verstikte stem, heeft een vrouw bloedige tranen geschreid en is een onschuldige nu nog te Cayenne! O! Bourlot! Bourlot! vraag God om vergiffenis! Nu kon de oude strooper zijn tranen niet weerhouden; luide snikken ont snapten aan zijn borst. Mijnheer de Premorin wachtte een oogenblik en hernam daarna: Wat hebt ge mevrouw Charlotte geantwoord? Ik was erg in de war, mijnheer de VERGADERING der Kamer van Koop handel en fabrieken voor de Lang straat, te houden te Waalwijk op Woensdag 20 Juni 1934. De agenda vermeldt o.m.: 1. Correspondentie van de Kamer met den Inspecteur der P.T.T. te 's Her togenbosch, inzake betere bediening van het publiek in het postkantoor te Don gen. 2. Aanbieding der Rekening en ver antwoording over het dienstjaar 1933. 3. Aanbieding Jaarverslag 1933. 4. a) Voorstel van het Bureau om met andere Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland een adres te onderteekenen aan den Minister van Economische Zaken a.i. inzake toepas sing van art. 12 der Wet op de Kamers van Koophandel. b) Klachten over de wijziging van den treinenloop in de nieuwe dienst regeling der Nederlandsche Spoorwe gen ten aanzien van de route 's Her.o- genboschLage Zwaluwe, in verband met de aansluiting op eenige buiten- landsche treinen. c) Voorstel van het Bureau tot wij- zignig van de Reglementen voor de bevrachtingscommissies K en L. d) Schrijven van het gemeentebe stuur van Geertruidenberg, inzake ver betering der Rolbrug in die gemeente. e) Documentatie industrieterreinen in het gebied van de Kamer van Koop handel én Fabrieken voor de Lang straat. f) Mededeeling van den Inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar On derwijs in de Tweede Inspectie te 's Gravenhage inzake adviezen handels onderwijs. g) Bevordering Luchtvaart in N. Brabant. 5. a) Afschrift van een adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda aan den Minister van Eco nomische Zaken a.i. inzake den Eco- noinischen Voorlichtingsdienst. b) Afschrift van een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Neder-Betuwe aan den Mi nister van Economische Zaken a.i. in zake overmatigen invoer van fruit in blik. c) Schrijven van den Provincialen Groninger Slagershond inzake concur rentie, ondervonden van de baconfa- brieken. d) Afschrift van een schrijven van de Apeldoornsche W.inkeliersvereeni- ging aan den Minister van Sociale Zaken inzake ouderdomsverzekering van den Middenstander. e) Afschrift van een adres van den Nederlandschen Bond1 van slijters in ge distilleerd aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, houdende verzoek tot Wijziging der winkelsluitingswet om ook voor winkeliers, houders eener Slij tersvergunning, mogelijk te maken op Zondag een bepaald' aantal uren ge opend te zijn. e) Schrijven van den Bond van Be drijfsautohouders in Nederland inzake verbod van vervoer van personen per vrachtauto, indien het motorrijtuig niet is goedgekeurd voor personenvervoer. markies, ik herinner het mij niet meer. Ik stak de bankbiiletten in mijn zak en stamelde: „Ik zal niets zeggen," en ging weg. Ik was over mij zeiven ontevreden; beschaamd, met gebogen hoofd ging ik heen, want, mijnheer de markies„ ik gevoelde wel, dat ik een slechte daad deed. Ik liep als een wild dier door het bosch; o! ik weet zelf niet meer, hoe ik ging! Ik richtte mijn schreden naar de grotte des Loups; waarom? Dat wiist ik niet. Ik beklom de rotsen en zag in den afgrond. Ik kon dadelijk de plaats her kennen, waar de baron de Septème had gestaan en zijn uniform had weg geworpen. De afgrond was ongeveer vijftien of twintig meter diep, en men kon niets in de diepte ontdekken. Bourlot, zeide de markies zoudt ge nu nog den afgrond en de plaats, waar de kleeren zijn weggewor pen, kunnen herkennen? Ja, mijnheer de markies, en zoo zeker, alsof het gisteren gebeurd was. Sedert achttien jaar, sprak mijnheer de Prémorin zijn misschien de pantalon, de jas en de pet door den tijd verteerd. Maar dat doet er niet toe, ik zal, wat er nog overge bleven is, terugvinden, al zou ik de rots ook doen springen. De helling, zegt ge, is vijftien of twintig meter diep; denkt ge, dat het AANTAL WERKLOOZEN BENEDEN 300.000. Daling blijft aanhouden. De directie van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 21 tot en met 26 Mei het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit-1917 gesubsidi eerde vereenigingen bedroeg 585.600, van wie 85.200 landarbeiders. Bij 1062 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 26 Mei j.l. in totaal 315.074 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 300.950 mannen. Hiervan waren werkloos 292.949 personen, onder wie 283.353 mannen. Op 12 Mei 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 322.499. Hiervan waren werkloos 299.806 per sonen, onder wie 289.935 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoeken den is sedert 12 Mei 1934 gedaald met 7.425 het aantal werkloozen met 6.857. _Q_ DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben in de maand Mei opgebracht f30.297.287, waardoor zij f1.91 millioen beneden de raming gebleven zijn. Zij waren f4.75 millioen hooger dan in Mei 1933. De eerste vij fmaanden van dit jaar brachten op f 131.031.962 (vorig iaar f 123.852.733), waardoor zij f30 mil lioen beneden de raming voor dit tijdvak bleven. mogelijk zou zijn, met een haak alle voorwerpen uit de diepte te halen? Ja, mijnheer de markies. Goed, wij zullen zien. Hebt ge mij nog iets te zeggen? Ja, mijnheer de markies. Ga dan voort. Van de rotsen gekomen, gang ik werktuigelijk de deur van de kleine grot binnen. In zijn haast had de baron vergeten haar te sluiten, of had haar niet goed gesloten, want de sleutel was uit het slot. Ik ging in de tweede grot, en daar het daar bijna geheel donker was, stak ik een kaars aan, die ik in mijn zak had, en keek in het rond. Bij een steen, die als bank diende, zag ik een papier liggen. Ik raapte het op en zag, dat het oen brief was. Een brief! herhaaide mijnheer de Prémorin. Ja, in een enveloppe; op de en veloppe was iets geschreven een adres waarschijnlijk en op de eerste en op de tweede bladzijde van den brief stond ook wat geschreven. Wiie had dien brief geschreven? Wat stond er in? Dat weet ik niet, mijnheer, ik kan lezen noch schrijven. Ik dacht da delijk, dat hij uit den zak van den baron de Septème was gevallen. Bourlot, wat hebt ge met dien brief gedaan? Ik heb hem in mijn zak gestoken. En heb je hem nog? Ja, mijnheer de markies. Je hebt hem! riep mijnheer de Prémorin uit. De oude boer haalde een oud, vuil papier te voorschijn, en gaf het aan den markies over, zeggende: Dat as de brief, mijnheer! Mijnheer de Prémorin nam hem haas tig aan, en las op de enveloppe: Monsieur Le baron de Septème Hotel du Bon-Normand a Mortagne. Mijnheer de Prémorin nam den brief uit de enveloppe en las de onderteeke- ning. O! Charlotte! dat dacht ik wel! prevelde hij. Hij las het volgende: „Lieve Alphonse! „Het o-ogenblik is gekomen, waarop ge mij kunt bewijzen, dat ge mij lief- hebt. Gij 'moet niet meer weifelen, niet langer wachten; ik kan het niet meer uithouden, or moet een einde aan komen. Eiken dag, 'elk oogenblik, zijn er nieuwe scènes van jaloezie. Hij kwelt mij, die man! Hij wordt hoe langer hoe somberder; ik ben bang, dat hij den een of ande ren dag zijn verstand zal verliezen, en mij zal dooden! „Maar ik wil niet sterven, ik wil leven voor u, mijn veel beminden Alphonse, en voor uw kind, dat ik Weldra ter wereld zal brengen. „Ik zeg u nogmaals, bevrijd mij van WIE IS VRIJGELOOT? Zooals men weet is de naam Bern. Cats als nummer één aangewezen: voor de lichting 1936. Het aantal vrijgelote personen zal 10 a 14 pCt. bedragen. Er is veel kans, dat van den naam Bernardus Cats af tot den laatste, die onder de Z wordt ingeschreven, en zelfs nog de eersten, die onder: A vermeld worden, allen tot gewoon dienstplichtige 'bestemd zullen wor den, voor zoover zij niet wegens vrij stelling, afkeuring of een dergelijke 7eden uitvallen. Van Alsem tot Van den Berg is de kans twijfelachtig en van Van den Berg tot Bernardus Cats, geboren 31. Maart, is de kans vrii groot. Toch Ihoude men er rekening mede, dat de werkelijke uitkomsten afhan kelijk zijn van verschillende gege vens, die eerst later bekend worden. Al de gemaakte schattingen kun- nen zoowel mede- als tegenvallen. mijn tyran, zooals ge mij hebt beloofd* Ik behoor u toe mijn leven lang; neem uw eigendom! Den 5 October, binnen drie dagen moet ik van hem bevrijd zijn! „Vergeet niets van hetgeen wij heb ben afgesproken en neem alle voor zorgsmaatregelen; ik van mijn kant, zal alles voorbereid hebben. „Vrij!.... O! hoe zal ik u kunnen beminnen,, hoe zullen wij elkaar be minnen! Nog drie dagen! Laat ons vooral voorzichtig zijn; verscheur dien brief, evenals alle andere. „Zoo ik hoop, zal ik binnen veertien dagen te Keulen zijn, en zult ge bij mij komen. Eeuwig de uwe Charlotte." Waarom had de baron de Septème dien brief niet verscheurd? Waarschijnlijk om te kunnen bewij zen, dat Charlotte Letellier zijn mede plichtige was, in geval hij als moor denaar van den armen Sosthène de Prémorion vervolgd zou worden. Nadat hij den brief had gelezen, richtte hij zich in zijn volle lengte op. Zijn gelaat was vertrokken, zijn lippen beefden, zijn oogen vlamden; hij was bleek als een lijk en trilde over zijn geheele lichaam. (Wordt vervolgd.) marktberichten GORINCHEM, 18 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 44 runderen, 6 nuchtere kalveren, laramereD, 303 biggen, 2 varkens en 49 overloopers. Prijzen bij matigen handel Zware kalf koeien f 140230. Melkkoeien f 410160. Kalfvaarzen f 110150. Guiste vaarzen f Vaarkoeien f Pinken f Stieren t 60100. Graskalveren f Nuchtere fokkalveren f 640. Nuchtere kalveren voor export f 25. Drachtige varkens f 20—40. Natte zeugen f Overloopers f 1018. Biggen f640. Oude schapen f oude schapen met lammeren f Lammeren f GORINCHEM, 18 Juni. Bij een geringe aanvoer van pluimvee besteedde men ter pluimveemarkt achter de kerk voor: oude kippen f 0.65—1.00 jonge hennen f0 901.10; oude hanen f 0.651.00; jonge hanen 20 60 ct. jonge konijnen 2045 ct.; duiven 10 15 ct.alles per stuk. GORINCHEM, 18 Juni. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 38.616 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren fl.952.40: idem extra f 2.80 eendeneieren f 2.35f 2 45 Ganzeneieren f4.00 alles per 400 stuks. Op de weekmarkt golden de eieren 2J/4 a 2Y2 ct. per stuk. Koeboter fl.70; margarine fl.10, beide per K G. BREDA, 18 Juni. Op de heden gehouden veemarkt wareü aangevoerd 81 stuks vee, t. w. 30 stuks hoornvee, 51 biggen en 0 paarden. Prijzen Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2932 2628 Vette koeien 24—27 2123 Ossen Stieren 2628 24—26 De handel was lui. ROTTERDAM, 18 Juni. Aanvoer 564 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 30—32 26—28 22—24 II echtzaken. 1 —o— lllviiieiilaiMi. VERDRONKEN. Zondagavon'd is te Sliedrecht het 13- jarig zoontje van den metselaar K bij het baden in de Merwede verdronken. Het lijkje is later opgehaald. Te Dordrecht is de 10 jarige J. Lode- wijks spelende in de Merwede gevallen en verdronken. Te Zwolle is de 9 jarige H. v. Wijk, die een stokje uit het water wilde halen, in de Willemsvaart gevallen en verdronken. Zondagmiddag is aan het Thoolsche gat te Bergen op Zoom de 29 jarige Landa te water geraakt en verdronken. Te Ter A pel is de 18 jarige jongeman K. in het Nieuwe Kanaal bij het baden verdronken. Zaterdag is in de Waal tusschen Nij megen en Erlekom de 17 jarige J. A. bij het zwemmen verdronken. Te Lange Ruige Weid is de 16 jarige A. P. de Wilt bij het zwemmen ver dronken. O Wormen zooals made-, spoel- en maagwoimen, zoowel bij volwassenen als bij kin deren verdrijft men zeker en snel met de beroemde, lekkere Wormpoeders van Jacoba Maria Wortelboer, a 85 cent per doos bij Apothekers en Drogisten. GROOTE BRAND. Bij de regeering is bericht ontvangen, dat in de kampong Mojohoeloe, gelegen op het eiland Timor, 52 huizen en 47 loemboengs zijn afgebrand. VERKEERSONGELUKKEN. Te Egmond aan Zee is zekere Krab door een auto overreden en gedood. Hij had zich plotseling omgekeerd waardoor een zak aardappelen, die hij op den rug droeg, door de auto werd geraakt. Te Silvolde is het zoonije van den heer Rensen door een vrachtauto overreden, zijn toestand is bedenkelijk. Te Doetinchem is het 9 jarig dochtertje van den arbeider Brugman dror een vracht auto overreden en levensgevaarlijk gewond. Te Amsterdam is een auto, waarin de chauffeur de Ruiter en zijn verloofde zaten, in den Amstel gereden. Met behulp van een roeiboot en stokken werden beide personen, die niet zwemmen konden, gered. Op St. Anna te Nijmegen is een jonge knecht, zekere li., met zijn rijwiel door de tram gegrepen en zwaar gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. Op het spoorwegrangeerterrein te Win terswijk is de spoorweg-assistent Droppers onder een treindeel geraakt en zoodanig verwond, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. Op den hoek van den Cremerweg in Den Haag is Zaterdag een motorrijwiel met zijspan van de Haagsche politie, ver moedelijk door het nemen van een te scherpe bocht, over den kop geslagen. De 36 jarige agent van de motorbrigade G. W. van D. bekwam een fractuur van zijn linkerbovenkaak, van zijn. neus en een hersenschudding. De eveneens 36 jarige agent dezer brigade J. van R heeft een fractuur aan den rechterschouder, kneus- wonden aan het hoofd en een lichte her senschudding bekomen. Zondag is op den onbewaakten over weg te Apeldoorn een auto door een trein gegrepen. De auto werd eenige meters meegesleurd. De 24 jarige F. Peters werd op slag gedood. De bestuurder R. de Graaf, werd levensgevaarlijk gewond, terwijl de 19 jarige G. Peters, een broer van F. Pe ters, en de 46 jarige R. Kars slechts ge ringe verwondingen aan het gelaat en aan de handen opliepen. Alle 4 personen waren te Apeldoorn woonachtig. Zij had den een auto gehuurd om een tochtje te maken. De auto werd totaal versplinterd. Het lijk van Peter3 is in beslag geno men. De zwaar gewonde is naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. De twee lichtgewonden konden naar huis terug- keeren. o BOSCHBRANDEN. Onder de gemeente Bakel is Zaterdag middag een felle boschbrand uitgebroken, waardoor 40 H.A. bosch zijn vernield. Verschillende niet verzekerde boomgaarden werden een prooi van het vuur. Na twee uur was men het vuur meester, dat be streden werd onder leiding van de veld- wacht te Bakel. o— TEGEN EEN TOURINGCAR OPGE REDEN. Zaterdagnacht tegen 1 uur heeft op den Rijksweg tusschen Den Bosch en Tilburg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een persoon het leven verloor en twee andere personen zeer ernstig werden gewond. Een personenauto, komende uit de rich ting Tilburg, botste tegen een touringcar, welke on vei licht langs den weg stond. In de personenauto waren gezeten de ge broeders K. Viguur en J. Viguur en hun neef G. Viguur. Een van de drie inzit tenden, de heer G. Viguur, overleed eenige- oogenblikken na het ongeluk. De beide anderen werden in levensgevaarlijken toe stand naar het Groot-Ziekenhuis te Den Bosch veavoerd. o 40-URIGE WERKWEEK. De Nederlandsche regeeringsgedelegeer- de op de intern, arbeidsconferentie stemde tegen de 40-urige werkweek. o VEREENVOUDIGING VAN ONZE SPELLING. In de algemeene vergadering van de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling is een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat het compromis-voorstel van Minister Marchant zoo spoedig mogelijk zal worden verwe zenlijkt. o BRAND. Doordat een scheerspiegel voor het raam, stond en de zonnestralen erop vielen, ge raakten te Leeuwarden in een woning gordijnen, behang en beddegoed in brand* Het vuur werd gebluscht. o VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. In het huis van bewariDg te Leeuwar den is opgesloten de landbouwer R. H. uit Metslawier, verdacht van brandstichting in zijn boerderij. o GEHULDIGD. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, is Zaterdag ter gelegenheid van zija zilveren jubileum hartelijk ge huldigd. Ter gelegenheid daarvan is een Burgemeester Maarschalk.bank aangeboden terwijl 's burgemeesters portret in het stadhuis een plaats zal vinden. o VERBODEN. De Minister van Justitie heeft het In ternationaal Anti-Oorl gs Congres, dat einde Juli te Bentveld zou worden ge houden, verboden. o SCHILDERIJ AANGEKOCHT DOOR PRINS HENDRIK. Z. K. H. Prins Hendrik heeft aange kocht een schilderij van den kunstschilder C. W. Smith te Maassluis Het doek stelt voor de Middelvliet te Maassluis met ijs bedekt en met Prinses Juliana op d& schaats. Naar wij vernemen zal het doek een plaats krijgen op Het Loo. o SLACHTOFFER VAN DE WARMTE* Te Anloo is de 59 jarige landbouwer F. II., toen hij water schepte voor de koeien, door de warmte plotseling over leden. O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4