Dit nummer bestaat uit 2 matten Het is een feity tSPRUTOL Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN 1934 De ongeregeldheden te Amsterdam en elders in ons land Het overlijden van Prins Hendrik. No. 5450 Woensdag 11 Juli Zomer sproeten Binnenland. ==r Wees niet dom en stel de proef op de som. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur ea Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. De relletjes van Woensdag en Don derdag te Amsterdam hebben tot ge volg gehad, dat de regeering besloot deze krachtdadig te onderdrukken. Vrij dag werden verschillende eenheden naar Amsterdam geredigeerd. Mare- ehaussée, zoowel te paard als te voet,, militaire politie, 300 grenadiers en ja gers, onder leiding van generaal baron van Voorst tot Voorst, Mariniers, voor zien van eenige mitrailleurs, zoeklich ten en twee groote gepantserde auto's, de Wisent eni de Bison. Het zijn ont zagwekkende lichamen, ongevoelig voor de strijdmiddelen der Amsterdamsche oproerigen: steenen. en balken, gegooid van de hooge daken. Het zijn wagens uit Arnhem; zij komen rechtstreeks van oefeningen op de heide naar de hoofdstad, in totaal 3 pantserauto's en 4 rupswagens. Hun verschijning heeft in de opstandige stadsdeelen een stom me ontzetting teweeg gebracht; hun aanwezigheid' heeft dan ook een be langrijk deel bijgedragen aan de on derdrukking van het verzet. Pogingen, om barricaden op te wer pen en relletjes te maken, werden tel kens in de kiem gesmoord. Niettegen staande dit, werden toch in de oproe rige wijken verschillende winkelruiten ingeworpen en winkels leeg gehaald. Niet zood'ra kreeg de politie hiervan be richt of met politieauto's rukte ver sterking aan, w'erden heele buurten afgezet en werd' gesommeerd ramen te sluiiten. Volgde men dit bevel nilet spoedig op, dan werden de revolver en karabijn gebruikt en werd1 er voort durend geschoten. Bij het optreden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd in verschillende buurten van de zoeklichten van de genie gebruik ge maakt. Toen het Zaterdagochtend weer licht werd, bletek opnieuw welk een treurig beeld' d;e meeste straten in de stads wijken, waar de onlusten hadden ge woed, toonden. Zoowiel in de Jordaan als ih d'e Spaarndammerbuurt' in die buurt Y-Y en; in Oost moesten' de stra tenmakers opnieuw het plaveisel her stellen, wat op vele plaatsen slechts mogelijk was, nadat de opgeworpen barricaden' waren opgeruimd. Ook de gemeentelijke electriciteitswerken had den druk werk met het herstellen der vernielde straatverlichting. Zoowel in de jordaarf als ini de Spaarndammer buurt bleef de politie den geheeleni «acht patrouilleeren. In Oost was het pas laat in d'en nacht rustig. Tegen drie uur irt den nacht hadden de oproer lingen aan het einde van de Molukken- straat een tramhuisje in brand gesto len, waarvoor de brandweer moest uitrukken, die het vuur spoedig had bedwongen. In Amsterdam-Noord is het, wat de Btoemenbuurt betreft, den geheeleni Zaterdagmorgen zeer rumoerig geble ven. Marechaussee-patrouilles trokken voortdurend door de straten en straat jes in deze wijk. Open ramen werden, gezien den opstandigen geest onder de bewoners, nergens geduld. Overigens is d'e blokbebouwing in dit, in hoofd zaak uit gemeentewoningen bestaande stadsdeel, bij uitstek geschikt voor het vderen van -een soort guerilla en de bewoners maken daarvan ook dank baar gebruik. Nauwelijks was op een bepaald punt eten groep onruststokers verjaagd, of op 'oen ander punt werd het plaveisel weer opgebroken. Marechaussée en po litie trokken dan weer haastig naar de bedreigde plaats, doch voor zij daar kwam'en, hadden de daders door tuin tjes ien stegen een goed heenkomen ge zocht. M'oermalen klonk het geluid van schoten. Aan den Hazelaarsweg heeft het ge peupel een vleeschwagen aangehouden en den inhoud er van geplunderd. Zaterdagmiddag brachten de minis ter-president, dr. H. Colijn en de mi nister van Defensie Mr. D. L. N. Deckers, een bezoek aan Amsterdam, waar zij 'een conferentie hebben gehou- d'en ten stadhuize. Aan deze confe rentie namen behalve de beide minis ters deel, de burgemeester van Am sterdam, dr. N. de Vlugt, de hoofd commissaris van' po'itie van Amster dam, d'e heer H. Versteeg en de kolo- nfel commandant van de brigade grena diers en jagers J. J. G. baron van Voorst tot Voorst en diens adjudant. H'et gevolg van deze conferentie is geweest, dat zonder pardon tegen de onruststokers werd opgetreden. Zon der voorafgaande waarschuwing werd onmiddelijk van de vuurwapens gebruik gemaakt, als men straten trachtte op te breken, naar de politie werd ge gooid enz. Hoewel men ook Zaterdag avond nog op verschillende plaatsen krachtig moest optreden, is het aan dit krachtig optreden te danken, dat d'e rust thans vrijwel hersteld is. Dat d'e regeering vast besloten is voor goed een einde aan de onlusten te maken, blijkt ook uit d'e inbeslagname van de „Tribune", bet Communistische dag blad'. Zaterdagmiddag hebben justitie en politie onder leiding van mr. dr. J. A. van Thiel een inval gedaan in de druk kerij en de redactiebureaux van het communistisch dagblad „De Tribune", gevestigd Amstel 85 te Amsterdam. Niemand was hier op bedacht en plot seling stond' een aantal „Overval-au- to's"' met talrijke agenten en de man schappen der geheele Centrale Recher che voor het gebouw. De toegangen tot het gebouw werden bezet en 28 man van het personeel, die nog aanwe zig waren mochten het gebouw niet meer verlaten, terwijl ook niemand1 meer tot het gebouw werd toegelaten. De officier van Justijtie was ver gezeld van de substituut-officieren van justitie mr. L. de Blecourt en mr. A. A. L. F. van Dullemen, den commissaris van de Centrale Recherche, den heer IJzendijke en d!e inspecteurs, de heeren Posthuma en Rummeling. De omgeving van het gebouw werd door agenten in uniform afgezet, zoo dat niemand kon passeeren. De twee bestelauto's van het dagblad, die voor het gebouw stonden, mochten niet naar tie garage terugkeeren. De geheele Amsterdamsche stads editie werd door de autoriteiten in beslag genomen, waarna monteurs de drukpersen demonteerden zoodat het onmogelijk is, de krant nog af te druk ken. Kranten en drukpers-onderdeelen werden in politie-vrachtwagens gela den en naar het Paleis van Justitie overgebracht. Verder meldt de Tel., dat de regeering besloten heeft, in de eerste plaats te Am- handhaven en als het niet anders wil, korte m'etten te maken met allo on ruststokers. De Tribune-pers is thans tot stil stand gebracht en daardoor is waar schijnlijk voorloopig een einde gemaakt aan blijkbare opruiing van die zijde, j De regeering, in samenwerking met j d'e gemeentebesturen, zal dus met alle kracht iedere ordeverstoring tegen- gaan en, zoo noodig met geweld, on derdrukken; doch daarnaast is zij voor nemens zooveel mogelijk de diepere oorzaken van de relletjes weg te .ne men. In dit verband schenkt de Justitie bijzondere aandacht aau de handelin gen van partijen als de C.PJH. en de O.S.P. De wet van 1855, tot regeling en beperking der uitoefening van 't recht van vereeniging en vergadering, be paalt in art. 2, dat vereenigingen, strij dig met de openbare orde verboden zijn. En volgens art. 3 wordt met de openbare orde strijdig geacht elke ver eeniging, welke tot doel heeft, onge hoorzaamheid aan of overtreding van de \vet of een wettelijke verordening. De officier van justitie kan dan in bepaalde gevallen bij den burgerlijken rechter de vervallenverklaring der ver eeniging van haar hoedanigheid van rechtspersoon vorderen, waarna ge dwongen liquidatie volgt. Zoodra tius van! eenig verband van b.v. tie C.P.H. of de O.S.P, met de relletjes blijkt, zijn de dagen van die partijen geteld en dan is het tevens uit met haar vertegenwoordiging van open bare lichamen, al9 Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraden. Ook is d:e mogelijkheid niet uitge sloten, dat de regeering een spoedwet bij d;e Staten-Generaal aanhangig zal maken om tot dit in het belang v,an handhaving van het gezag en van de openbare orde zijnde, doel te geraken. Maandag zijn reeds weder een ge deelte der militairen uit Amsterdam vertrokken. In totaal zijn 6 personen gedood en voor zoover kon wórden nagegaan 120 meer of minder ernstig gewond. Tal van arrestatie's werden verricht. Zaterdagavond is het in de binnen stad te Rotterdam zeer rumoerig ge weest. De relletjes begonnen op de Veemarkt on in de zijstraten en ver plaatsten zich later op den avond naar den Goudschen Singel en omgeving. De politie is den geheelen avond' .met een groote macht aan het chargee ren geweest. In de Breedestraat namen de ongeregeldheden een zeer ernstigen omvang aan. De straat werd' openge broken en de lantaarns werden uit gegooid. Vanaf de daken werd tie po litie bekogeld met steenen. De politie heeft in deze straat re volverschoten gelost. Bij de charges werd' met de blanke sabel geslagen. Eenige personen werden gewond. Op den Goudschesingel ontstond onder de bezoekers die zich tusschen de markt- kraampjes bevonden, groote onrust. Om elf uur duurden de relletjes nog voort. Te 's Gravenhage moest de politie eveneens krachtig optreden, doch w.as de toestand spoedig meester. In Utrecht heerschte Zondag vol komen rust, die trouwens nog niet verstoord is geworden, ondanks de pamfletten, waarmede vooral in de ar beiderswijken druk wordt gewerkt. Te Groningen werd de politie in verband met het verspreiden van pam fletten Zondag de voorzitter van het W.S.C. te Groningen de 34-jarige H. B. aangehouden wegens opruiing. Zaterdag was in dit verband aange houden de vice-voorz. C. genaamd. Voorts is nog de leider en propa gandist van de C.P.H. te Groningen de 35-jarige L. v. d. V. in dit ver band gearresteerd. Verder moest de politie in Capelle a. d. IJssel, te Zuilen, te Enschedé, te IJmuiden en te Deventer optreden; de relletjes hadden daar echter niet veel te beteekenen. Alleen in IJmui den werd de burgerwacht opgeroepen om verschillende gebouwen te bewa ken. De Rotterdamsche politie heeft den 2 6-jarigen beheerder van het Rotter damsche kantoor van de Tribune D. W. v. Os uit de Zwarte Paardenstraat aangehouden en opgesloten. In het kantoor is een aantal exemplaren van het communistische weekblad Maas echo in beslag genomen. In dit blad, bestaande uit een paar cyclostiele vel len werd het Rotterdamsche proleta riaat opgewekt het voorbeeld van de Amsterdamsche massa's te volgen. Voorts is de 38-jarige A. J. Fey uit de Beverstraat aangehouden als ver dacht van het uitgeven en drukken van de Maasecho. Nog meer arres tatie's in kringen van communisten en O.S.P.'ers wordt verwacht. Van Os en Fey zijn bestuursleden van de ge westelijke afdeeling van de C.P.H. Verder arresteerde zij alle bestuurs- dat de drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Wij verzekeren U keurige afwerking en billijke prijsberekening. Firma L. J. VEERttAN Drukkerij Binderij Tel 19 HEUSDEN. leden en een aantal functionarissen van de federatie Rotterdam van de O.S.P. In een pand aan de Boezem kade waar men een bestuurslid wilde aanhouden, trof men vijf man in con ferentie bijeen. Zij zijn alle vijf naar het hoofdbureau van politie overge bracht. In totaal zijn 10 personen aangehouden. Na overleg met den officier van justitie zijn G. A. van Oorschot, voorzitter; E. H. Happel, bestuurslid; C. J. Coppens en P. H. Appels, colporteur, naar het huis van bewaring overgebracht. Zij zullen worden vervolgd wegens het versprei den of doen verspreiden van pam fletten met opruienden inhoud. Snel recht. Reeds heden Woensdag zullen zich voor den politierechter verschillende personen te verantwoorden hebben, die deelgenomen hebben aan de on geregeldheden in de Jordaan, in Am sterdam Noord en elders, resp. we gens poging tot zware mishandeling van een ambtenaar in functie, zware mishandeling van een ambtenaar, en diefstal. Zaterdagavond heeft de 32-jarige fabrieksarbeider G. te Krommenie zich aldaar schuldig gemaakt aan op ruiing. Hij verkocht op straat pam fletten waarin op communistische wij ze te keer werd gegaan tegen de steunverlaging. Felle critiek werd uit geoefend op het optreden der politie. In een der pamfletten, dat gericht was aan de arbeiders en arbeidersvrouwen stond o.a.Weigert Uw kinderen naar school te sturen, organiseert een schoolstaking. In dit geval werd snel recht ge daan. De man werd Zaterdagavond gearresteerd en Maandag reeds stond hij ter zake opruiing voor den poli tierechter te Haarlem terecht. De of ficier van justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf. De politierechter ver oordeelde den man, die al eerder veroordeeld was, tot 3 maanden ge vangenisstraf met bevel tot onmiddel lijke inhechtenisneming, en vernieti ging van de in beslag genomen pam fletten. Ra,adslid gearresteerd. De voorzitter van de R. S. P. te Dordrecht en lid van den gemeenteraad aldaar, de heer Schmid, is Zaterdag ge arresteerd wegens opruiing in een pam flet, tiat door de R. S. P. was verspreid. Hij is naar l;et Huis van Bewaring overgebracht. Troepen geconsigneerd. Wij vernemen, dat Zaterdag de inwo nende militairen in het garnizoen te 's Bosch zijn geconsigneerd, d.w.z. 't 24 uurs verlof is ingetrokken. De onderoffi cieren en officieren in de stad zijn in Den Bosch geconsigneerd. Men meldt uit Breda: In verband' met de relletjes in ver schillende deelen van ons land, zijn de troepen in Breda in garnizoen lig gend geconsigneerd om op eerste be vel 'naar de bedreigde streken uit te rukken. De nieuwe verloven zijn alle ingetrokken. Naar wij vernemen zijn deze maat regelen Maandag ingetrokken, alleen de garnizoenen van Rotterdam, Am- sterdam en 's Gr,avenhage blijven gen con sign eer d. AARDAPPELFXPORT NAAR DUITSCHLAND. Duitschland beeft voor de maand Juli het invoerrecht op aardappelen verlaagd van 6 tot 2 mark per 100 K.G. o DOOR TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Op de lijn SittardHeerlen op eesrt onbewaakten overweg is d'e 53-jarlgei invalide mijnwerker F. Kröpfl uit Sifo tard door een trein overreden en gen dood. De machinist van een goederem trein, die naar Heerlen reed, zag op de andere lijn een man liggen. Hij waarschuwde ploegwerkers, die d,aafi aan het werk waren, die direct op om derzoek uittogen. Toen zij ter plaats waren aangekomen, gaf de man nog eenige teekenen van leven, hij over-i leed echte rkort daarna. De machinisf van den goederentrein, die den mart had overreden, had niets van het om geval bemerkt. Maandagmorgen is het défilé langs de baar van Z.K.H. den Prins aange vangen. In tegenstelling met het défilé tef eere van de Koningin-Moeder is dei baar met het stoffelijk overschot niet in de geopende deuren van het Pa leis opgesteld, maar in het achterge- j deelte van de vestibule, dat van het voorste gedeelte door gordijnen is gescheiden en door luchters wordt verlicht. Over de kist ligt een wit kleed, aan het hoofdeinde ervan is 1 een wit kussen geplaatst, waarop dö vele decoraties van den Prins zijn: bevestigd. Dwars hierover heen lig gen de twee sabels van den Prins ert zijn admiraalssteek. Aan het voeten einde van de kist ligt de bos roodei rozen, die de Koningin daar heeft neergelegd, nadat de kist in de cha- pelle ardante was opgebaard. Rond om de kist liggen vele kransen. De doodenwacht aan het hoofdein de van de baar wordt gehouden door heeren van de hofhouding en hel militaire huis, één aan iedere zijde, die om het uur worden afgelost. Bij het begin van het défilé ston den er jhr. von Muehlen, de oud- adjudant van den Prins en kapitein! Phaff, oud-adjudant van de Koningin. Aan het voeteneinde voor de kisl staan twee kamerdienaren. In da voorvestibule van het Paleis wordeil de bloemen neergelegd, die bezorgd zijn. Er komen er nog steeds bij ert het aantal kransen en bloemstukken is tot dusver grooter dan voor de Koningin-Moeder. Een heerlijke geul stijgt uit den bloemenschat op. Het défilé werd geopend door bur gemeester en wethouders van Deil Haag, gevolgd door den secretaris en den chef van het kabinet van den burgemeester en alle leden van deni gemeenteraad. Voor hen uit droegen twee boden van het stadhuis, in uni- voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1