Plaatselijk Nieuws. NEDERLANDSCHE VARKENS CENTRALE. Voor de vierde maal binnen enkele maanden is in de provincie Groningen knoeierij ontdekt, gepleegd door een zaakwaarnemer van de Nederlandsche •Varkens Centrale. Nu betreft het den vertegenwoordiger dier Centrale teWir- dum, gemeente Loppersum, die, evenals in de andere gevallen, valsche handtee- keningen heeft geplaatst om daardoor leveringen te kunnen doen door an deren dan de belanghebbenden. Ook heeft hij meer varkens doen opgeven dan de varkenshouders in werkelijk heid leverden. De zaakwaarnemer, de heer K., is ter beschikking der justitie te Gro ningen gesteld. VERDRONKEN^0" Zaterdagmiddag is in het Sportfond- senbad te Arnhem verdronken de 22- jarige P. Boeker, gewoond hebende te Oosterbeek. De jonge man, die de zwemkunst niet machtig was, blijkt aan de aandacht van het badpersoneel te zijn ontsnapt en zich in het diepe ge deelte begeven te hebben, waar zijn lichaam werd gevonden. Kunstmatige ademhaling, langdurig toegepast door een dokter, mocht niet meer baten. o— FAMILIEDRAMA TE HEERLEN. Zaterdagmorgen vroleg vond men op ongeveler 240 M. diepte van de schacht van de Oranje Nassaumijn IV te Heer- lerheidie het vreeselijk verminkte lijk van een man. Na onderzoek bleek, dat het 't lijk was van den Belgischen mijnwerker Scoriel, die enkele maanden werkzaam was op de mijn en bij zijn broer aan den Roodbrotekerweg te JHeerlierheide woonde. Op het terrein nabij de schacht vond men tien portefeuille, waaruit men de identiteit van den man kon .vaststellen. Tevens vond men een bebloed scheermes. Geconstateerd werd, dat de man in de schacht moet zijn gevallen. Na onderzoek in de woning bleek, dat de man een einde ,had gemaakt aan het Keven van zijn vrouw, die hij met behulp van het scheermes den ,hals had afgesneden. Alles wijst erop, dat de man in een vlaag van waahzin moet hebben gehandeld. TRAGISCH ONGELUK. Vrijdagavnod is de 38-jarige landbou wer J. Woltsma te Ooster-Nijkerk bij Dokkum op noodlottige wijze om het leven gekomen. Het door hem be stuurde paard gespannen voor een hooi- schudder, sloeg plotseling op hol. Dien tengevolge kwamen bestuurder en hooi- schudder in een langs den weg liggen de sloot terecht. De man, die in de pennen geraakte, werd vreeselijk ver minkt op het droge gebracht. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. o SPOORDIJK VERZAKT. De trein, die om vijf uur uit Leeuwar den naar Heerenveen vertrekt is Zon dagmiddag aan een groot gevaar ont snapt. Een veehouder, die zijn veie dat in de weide langs de spoorlijn LeeuwardenHeerenveen graasde, ging melken, ontdekte, dat de spoorlijn ver zakt was. Onmiddellijk waarschuwde hij het naastbijgelegen wachthuisje, dat op zijn beurt het hoofdstation waarschuw de. Bij onderzoek bleek, dat de berm waar de spoorlijn over loopt over een lengte van 2030 meter was wegge zakt door den zwaren regenval. Onder deskundige leiding werd de trein over de gevaarlijke plek gereden, zoodat er geen ongelukken gebeurden. .VERKEERSONGEVALLEN. Op den Floraweg te Amsterdam is Zondagavond een 3-jarig jongetje, dat bij zijn woning speelde, onder een ge meentelijke autobus geraakt. Het kind was op slag dood. Den chauffeur van den wagen treft geen schuld. Zondagmorgen vroeg is aan de Don gen vaart (N.B.) een ernstig ongeluk gebeurd. Een arts, die patiënten had bezocht, wilde met zijn auto drie fiet sers passeeren. Op het laatste oogen- blik zwenkte de 70-jarige C. V. den verkeerden kant uit. Hij kwam onder de auto terecht. De wagen kwam te gen een lantaarnpaal terecht. C. V. bekwam een schedelfractuur en een beenbreuk. De arts kwam er met vrij lichte kwetsuren af, C. V. is korten tijd later overleden. De auto werd ernstig beschadigd. Op den Oostsingel te Delft is Maan dagmorgen te half elf een auto, ko mende met groove snelheid uit de rich ting Den Haag, geslipt, tegen een boom gebotst en geheel vernield. De bestuurder, de heer P. J. Huyg, uit Bloemiendaal, werd zeer ernstig ge wond naar het St. Hyppolitusgesticht vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Met groote moeite werden een heer en een dame uit de vernielde auto ge haald. De damie had een lichte wond aan het hoofd bekomien. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ SOEST. Zaterdagmiddag heeft op de Soester- bergschestraat een ernstig auto-onge luk plaats gehad. Een uit Haarlem af komstige auto week uit een file der wagens, die terugkeerden van den Vliegdag te Soesterberg, naar den lin kerkant van den weg uit, juist op het oogenblik, dat van de andere zijde ook een auto naderde. De eerste auto sneed daarna weer naar rechts terug met het gevolg, dat hij werd aangereden door een daarachter rijdende auto uit Kor- tenhoef. Beide auto's sloegen om en werden totaal vernield. Alle elf inzittenden der beide auto's zijn gewond. T\v*ee dames uit den voor sten auto zijn in bewusteloozen toe stand per ziekenauto naar Haarlem ver voerd. De vier andere inzittenden van dezen wagen en de vijf personen die zich in den wagen uit Kortenhoef be vonden, konden, na door den genees heer van het sanatorium „Zonneglo ren" verbonden te zijn, zich in auto's naar hun respectieve woonplaatsen be geven. o DOODELIJKE VAL. De 35-jarige schilder P. J. Switzer te Rotterdam, viel, toen hij op een terrein aan den Nieuwe Havendijk bij de Waal haven een laadboom verfde en zich niet volgens het voorschrift een valriem met toebehooren had aangedaan, door het verliezen van het evenwicht van 17 meter hoogte eerst op het retu rn ingwerk langs den wal en vervolgens in het water tusschen den wal en het s.s. „Woree". Spoedig had men S. op het droge gehaald, doch hij bleek reeds tengevolge van een schedelbreuk en het breken van den halswervel te zijn overleden. RIJWIELBELASTINGPLAATJES. Van 23 Juli a.s. af zullen op de kan toren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingplaatjes voor het be lastingjaar 1934'35 (1 Augustus 1934 t.m. 31 Juli 1935). De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een postkan toor en i n het bijzonder op een hulp postkantoor tijdelijk geen bellasting- plaatjes voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een plaatje niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebrui ken. Voorts wordt er met nadruk op ge wezen, dat de controle op het gebruiken van geldige belastingplaatjes reeds da delijk na den aanvang van het nieuwe belastingjaar zal worden ingesteld. —O BRANDEN. Op den rand van de gem. Utrecht achter fort Lunetten in de Houten- sche vlakte is de boerderij „De Ke tel" van den heer De Wit totaal afgebrand. Een groote partij hooi, landbouw werktuigen en een deel van den in boedel gingen verloren. Eenig klein vee kon nog worden gered. De brand is ontstaan door hooibroei. Te Hoevelaken is bij den landbou wer W. Buitenhuis brand ontstaan in een hooiberg. Door den wind sloe gen de vlammen over naar de naast gelegen boerderij welke af brandde. Een deel van den inboedel kon nog in veiligheid worden gebracht. Te Dreumel (Betuwe) heeft een groote brand gewoed, waarbij twee boerderijen en een woonhuis in de asch zijn gelegd. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de boerderij van Schilt- man, die weldra geheel in lichter laaie stond. De vlammen sloegen over naar de nabijgelegen boerderij van Valburg en het woonhuis van Van Noort. In een oogwenk was het een geweldige vlammenzee en aan blus- schen viel niet te denken. De beide boerderijen met schuren en het woonhuis brandden tot den grond toe af. Van huisraad en inven taris kon zoo goed als niets gered worden. Wegens gebrek aan water kon de brandweer weinig uitrichten. o SMOKKELEN. De politie van Gent was er ach ter gekomen dat regelmatig sacha rine, waarvan de invoer in België is verboden, langs de Belgisch-Zeeuw- sche grens werd binnengesmokkeld over het dorp Clinge. Een loods, waar de gesmokkelde sacharine vermoedelijk werd bewaard werd door de politie bewaakt en zij slaagde erin twee Nederlanders te arresteeren op wie 50 kg. sacharine werd gevonden. Beiden zijn naar het Huis van Bewaring te Dendermonde overgebracht. De aangehoudenen zijn de zoon en de dochter van een poli tieman uit Zeeland. Bij Gent zijn tevens twee Neder landsche motorrijders H. de K. en D. V. uit Westdorpe (Z.) gearre steerd, die een vrij groote hoeveel heid verdoovingsmiddelen bij zich hadden. Na door den rechter van instructie te Gent te zijn gehoord, zijn zij in de gevangenis aldaar op gesloten. OPDRACHTEN VOOR DE NED. METAALINDUSTRIE. Aan de N.V. Machinefabriek „Jaffa" te Utrecht, werden door den Rijkswa terstaat te Terneuzen opgedragen de eiëctromechanische bewegingsinrichtin gen voor 3 draaibruggen over het ka naal GentTerneuzen met de daarbij behoorende elelctrisch bewogen sluit boom en. Door den, Rijkswaterstaat te Zut- ten de electromechanische bewegings inrichting voor de deuren en schuiven en de kaapstanders voor een nieuw te bouwen sluis bij Hengelo. Door de Staatsmijnen te Heerlen twee grijperkranen voor de kolenover- Iaadhaveu te Stein (L.). KEERDAM DOORGESTOKEN. Tot nu toe onbekende personen heb ben van één der wijken in het water schap „De Zeven Blokken" te Smilde (Dr.) een 'keerdam doorgestoken. De geweldige droogte moet de oorzaak tot deze daad zijn, daar de slooten aldaar droog zijn en het vee geen wa ter heeft. Het gat in den dam deed het water rijkelijk in de slooten vloeien. Er is geen schade aangericht, maar daar het doorsteken van een dam on geoorloofd is stelt de politie een on derzoek in. n BLAUWE MAZELEN. Daar te Ravenstein blauwe mazelen voorkomen, zijn de scholen voorloó- pig voor veertien dagen gesloten. o KONGINGIN-EMMAPOSTZEGELS, Thans is verschenen een K. B., waar bij van Rijkswege ten bate der T.B.C.- bestrijdnig een bijzondere postzegel wordt verkrijgbaar gesteld, in de fran- keerwaarde van 6 cent. Het zegel draagt de beeltenis van wijlen H.M. de Koningin-Moeder. De netto-op brengst wordt ter beschikking gesteld van de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. o DISTRIBUTIE RUNDVLEESCH IN BLIK. Weer nieuwe verbruikers. De minister van binnenlandsche za ken heeft 'in een circulaire aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat naast de in vroeger circulaires in aanmerking komenden, de distributie van rund- vleesch in blik ook zal mogen geschie den aan gestichten, waar uitsluitend of nagenoeg uitsluitend armlastigen voor rekening van openbare kassen of instel lingen van weldadigheid worden ver pleegd, nadat daartoe voor ieder geval afzonderlijk toestemming van de Crisis- Rundveecentrale is verkregen. o LOONSVERLAGING IN HET MIJN BEDRIJF. Bij de vergadering der contactcom missie voor het mijnbedrijf is men het tot dusver niet eens geworden over de loonsverlaging. De directies hebben zich thans bereid verklaard tot een reeks concessies, zooals het verlagen van huren en kolenprijzen, het ontslag aan buitenlanders vóór Nederlanders, Sophia en Domaniale Mijn sluiten zich hierbij aan, indien de mijnwerkers de loonsverlaging van 5 pCt. aanvaarden; de overige mijnen stellen thans een verlaging voor van 3 pCt. O— BLOEDIG DRAMA TE TIEL. Zondagavond om 11 uur heeft zich te Tiel een bloedig drama afgespeeld. Een 40 jarige man kwam in het Kerkstraatje in de nabijheid van het volkslogement „Het Zwaantje De eigenaar en de eige nares van het logement stonden voor hun woning. Schynbaar had die persoon een veete tegen de eigenaars, want plotseling stoof hy op den eigenaar toe en siak hem met een mes in de zijde. Zyn echtgenoote wilde hem ter hulp komen, doch ook zij werd door den bruut in den buik gesto ken. Hierna vluchtte de dader naar het logement van R., waar hij door de politie werd gearresteerd. De slachtoffers werden naar het ziekenhuis overgebracht. De toestand van de vrouw baart zorg, doch die der man is niet ernstig. o Hevige ontploffing in een dynamiet- fabriek bij de Nederlandsch- Belgische grens onder Arendonck. Doode en gewonden. Men seint van de grens aan de Bossche Courant. Dinsdagmorgen 8.30 uur werd de geheele streek van de Noord-Brabantsche Kempen en die der Acht Zaligheden opgeschrikt door een ontzettenden knal. Doodelijk ontsteld stoven de menschen hun huizen uit, maar niemand kon ontdekken wat er gaande was. Het vermoeden rees dat er een ontplofGng had plaats gehad in een fabriek. Een onzer correspondenten belde derhalve direct de Belgische grens gemeente Arendonck op, alwaar een dyna- mietfabriek ligt. Weldra had de angstige bevolking een antwoord op haar gissingen. Het bleek n.l. dat in de dynamietfabriek onder Arendonck een geweldige ontplof- fiag plaats had gehad, vermoedelyk ont staan in de wasebkamer. Tien minuten na het noodlottig ODgeval deelde men onzen correspondent reeds mee, dat er één doode en verscheidene gewonden waren. Er heerschte groote ontreddering en verwarring. By zonder heden ontbreken nog. Men seint ons nader van andere zyde Een depót in de nabyheid der dynamiet fabriek is in de lucht gevlogen. De in dit huisje opgeslagen springstoffen zonden naar men beweert door de warmte tot ontploffing zijn gekomen. Het depót vloog met een geweldigen knal in de lucht en de arbeider Couwenberg, vader van 2 kinderen, die op eenigen afstand in de heide werkzaamheden aan het verrichten was kwam onder de puinhoopen terecht, tengevolge waarvan hij spoedig is over leden. o— H. M. DE KONINGIN SPREEKT. Een Koninklijk dankwoord tot Haar volk, over de Nederlandsche zenders. Maandagmiddag om half een heeft H.M. de Koningin via de beide zenders Hilversum en Huizen de volgende rede uitgesproken: „Het is mij een behoefte des harten., Mijn volk, zoowel hier te lande als in Ned. Indië, Suriname en CuragaOj mede namens Mijn dochter, onzen warmen dank te betuigen voor de treffende en geheel eenigè wijze, waarop het van zijn genegenheid en aanhankelijkheid voor Mijn innig geliefden echtgenoot bij zijn zoo plotseling verscheiden heeft blijk gegeven, zoowel door den bloe men schat aan zijn baar neergelegd, als door den treffenden afscheidsgroet hem ten paleize en bij zijn Iaatsten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ont roerd, dat hij zich door zijn goed hart en vriendelijkheid en eenvoudige in borst zooveel vrienden heeft gemaakt. Dat zijn arbeid voor ons volk en zijn algeheele toewijding aan deszelfs be langen in zoo'n ruimen kring waardee ring vindt, vervult ons evenzeer met erkentelijkheid. Moge zijn streven en arbeid door allen, die met hem heb ben samengewerkt, met dezelfde toe wijding en voortvarendheid worden voortgezet. Behoef ik u de verzekering te ge ven, dat de spontane en laatste hulde, aan hem bewezen, en uw hartelijk deelnemen in onze smart voor ons een groote, een wezenlijke troost is? Bij hoogtijen en opeenvolgende her denkingen zijn hechte banden tusschen Mijn volk en Mij en Mijn Huis ge vlochten, en leven onvergetelijke herin neringen aan liefde, trouw en aanhan kelijkheid in Mij voort. Hoezeer hebben wij die in de wee moedige dagen, welke wij dit jaar doorleefden, bevestigd gezien. Ik weet, dat zijn witte uitvaart uitdrukking en vorm heeft gegeven aan hetgeen in veler harten leeft. Steeds heeft hij an deren opgewekt, het nieuwe leven, dat hen wacht, te zien in het licht en de blijdschap, die voor hen aanstaande zijn. Mocht zijn wensch vervuld worden, dat de indruk, die zijn uitvaart zou achterlaten, voor velen een blijvenden zegen zij. Wat Ons betreft, Wij willen niet in de eerste plaats zien op wat wij in onze geliefde ontslapenen binnen het korte tijdsbestek van vier maanden verloren, doch wel op den zegen, die Wij ontvingen, den zegen van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere beteekenis voor ons kreeg. Wij willen den blik opwaarts richten naar het licht, naar den vrede, welke thans deel zijn van hen, die wij afstonden, en ons iederen dag opnieuw met hen verblijden in hun geluk. Ik dank God voor al hetgeen mij ge spaard bleef, voor hetgeen Mijn innig geliefd kind voor 'Mjij is, en voor de liefde van Mijn Volk, aan welks be langen Mijn beste -krachten te wijden, Mij steeds een vreugde e n voorrecht is. Voor den aanvang van deze rede speelde het orgel van de Groote Kerk te den Haag twee coupletten van het Wilhelmus; na afloop 'weerklonk het Wien Neerlands Bloed. HEUSDEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rijwielbelastingmerk, een zakmesje en een sigarenschaartje. Inlichtingen marechaussée kazerne alhier. Zaterdagavond gaf het Kinderkoor „Frisch Gezongen", onder leiding van den Heer Runge uit Zalt-Bommel, met mede werking van de mondaccordeon-vereen. uit Zalt Bommel, een concert op de Vischmarkt. Zoowel de zangnummers als die van de Bommelsche vereeniging werden keurig uitgevoerd en werden alle luid toegejuicht, wat dan ook dubbel en dwars verdiend is. De honderden luisteraars zelden waren er zoo velen hebben werkelijk een avond van kunstgenot gesmaakt. ANDEL. Voor het examen handenar beid is geslaagd de heer Andr. Ver doorn alhier. Dezer dagen had G. v. Duist alhier, het ongeluk bloedvergiftiging aan de hand te krijgen, tengevolge waarvan hij zich onder geneeskundi ge behandeling moest stellen. De heer J. F. Calame is van een ziekteverlof van enkele maan den, heden in functie getreden als Hoofd der Bijz. school alhier. Zoo wel de ingezetenen als de kinderen der school zijn zeer ingenomen, dat de heer Calame zijn werk weer heeft kunnen hervatten. AALST. Woensdagavond van 10 1/2 11 uur had alhier een oefening plaats van den luchtbeschermingsdienst. Is op andere dagen ons |dorp op dien tijd in rust verzonken, thans (was vooral de jeugd in spanning, of dat er werke lijk een heusche „luchtaanval" !zou plaats vinden en was het druk op den weg. Voor het overige had de oefening een vlot verloop, dank zii medewer king van de politie. Tot voorlezer in de Ned. Herv. Kerk is door den Kerkeraad be noemd H. van Ooijen Azn. Tot organist aan de Ned. Herv, Kerk alhier is door den ker keraad benoemd de heer H. van Ooijen Azn. ALMKERK. Dezer dagen slaagde onze dorpsgenoot de heer T. A. Kloots te Utrecht voor 't examen slagersvak school. Dit is de eerste in onze ge meente die voor dit examen slaagde, daarom wenschen wij hem langs de zen weg van harte geluk met het behaalde succes. EETHEN. De Ontvanger der Directe Be lastingen en Accijnzen te Waalwijk brengt onder de aandacht van be langhebbenden, woonachtig in de ge meente Eethen, wijken E, F en G, dat voor hen gelegenheid bestaat tot het aanvragen van kostelooze rijwiel- merken te Dussen B No. 171 op Woensdag 18 en 25 Juli 1934 des avonds van 7 tot 9 uur en op Zater dag 21 en 28 Juli 1934 des mid dags van 3 tot 5 uur. WIJK EN AALBURG. Op Zaterdagavond 8.30 uur (Z.T.) zal de fanfare „Onderling Genoegen" te Aalburg, nabij het kruis baar 2e Zomer- Concert geven. WASPIK. Vrijdag 1.1. ontvingen de Z.Eerw. Paters Carmelieten van de St. Theresia- kerk te Waspik-Boven een bezoek van Zijne Hoogw. Excellentie Monseigneur Laurentius Pereira, Bisschop van Kottar in Travancore (Zuid-Engelsch-Indië). Bij aankomst van den trein om twaalf uur werd Z.H.E. aan het station ver welkomd door de Eerw. Paters Carmelieten, den Zeereerw. Heer Pastoor Huijbers en den WelEerw. Heer Kapelaan Van Houtert. In den loop van den dag werd nog een bezoek gebracht aan den ZeerEerw. Heer Pastoor, de Eerw. Zusters, den Edel- Achtbaren Heer Burgemeester en de familie G. van Son. Zaterdagmorgen droeg Z.H.E. om half zeven in de Paterskerk een stille H. Mis op, die door een groot aantal parochianen werd bijgewoond. Monseigneur Kottar ontving zijne op leiding bij de Eerw. Paters Carmelieten en is de eerste Bisschop die onder de Jacobieten heeft gewerkt. In de op 1.1. Zaterdag gehouden vergadering van de Heerensociteit, ge vestigd in het Hotel Van Iersel, werd tot Voorzitter gekozen de Heer A. P. Brokx, tot Vice-Voorzitter de heer P. Brokx, tot Secretaris de heer B. van Scbijndel en tot Penningmeester de heer M. van Iersel. Aan de R.K. Voetbal vereeniging „Hercules" is door Burgemeester en Wet houders vergunning verleend tot het houden eener verloting, O—— s*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2