Het is een feit, Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. und van alteha No5454 Woensdag 25 Juli 1934 Xtfees niet dom en stel de proef op de som I« Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. dat de drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen va,n Uw Handelsdrukwerken. Wij verzejzéren U keurige afwerking en billijke prijsberekening. Firma L J. VEERMAN Drukkerij Binderij Tel 19 HEISDEV Openbare spoedeischende vergade ring van den raad der gemeente SPRANG-CAPELLE, op Vrijdag 20 Juli des middags ten A uur. Wegens ongesteldheid van den Burgemeester wordt de raad voor gezeten door wethouder Middelkoop. Afwezig de heer Kerst. Als eenigste punt staat op de agen da Wijziging heffing opcenten per- soneele belasting. Van Ged. Staten is wederom terug ontvangen de begrooting 1934. Be halve eenige administratieve beme-r kingen bevat de nota handhaving van den eisch tot opvoering van de op centen personeele belasting tot 200 voor alle aanslagen. Ged. Staten be roepen zich daarbij op de vooschrif- ten daartoe door den (Minister van Binnenlandsche Zaken gegeven. B. en W. kennende het standpunt van den raad, hebben zich bereids in verbinding gesteld met het De partement van Binnenlandsche Zaken teneinde te trachten alsnog gedaan te krijgen, dat met de bestaande hef fing genoegen wordt genomen. Bii de gehouden bespreking is in- tusschen gebleken, dat de regeering niet dan in zeer bijzondere gevallen iets van de gestelden eisch laat val len, zoodat niet bereikt is wat bedoeld was. De betrokken ambtenaar ge voelde echter wel de bezwaren voor deze gemeente aan de gevorderde heffing verbonden en verklaarde zich bereid den Minister in overweging te geven goedkeuring eener heffing die als opbrengst zou geven 2 maal de hoofdsom verminderd met de verwachte kwade posten bii een heffing van 200 opcenten op aale aanslagen. Een dusdanige heffing zou moeten opbrengen 2 maal de hoofd som ad f8600 is f 17200 verminderd met f1200 is f16000. Dit bedrag kan worden verkregen bii de volgende regeling Huurwaarde 75 tot en met 12$ hoofdsom 1050 en 160 opc. is f 1680. Huurwaarde 126 tot en met 175 hoofdsom en 180 opcenten is f3960. Huurwaarde 176 tot en met en meer hoofdsom 4875 en 200 opc. is f9750 totaal f 1 5390, nadere grondslagen brengen nog f 1000 op zoodat de to tale opbrengst f16390 is. Bii deze regeling zijn van de hoogste heffing vrijgesteld alle perceelen met een huurwaarde beneden f 170. In de klasse 75/125 is 160 opc., vallen 425 perceelen. In de klasse 126/175 is 180 opc. vallen 300 perceelen en in de klasse boven 175 is 200 opc. vallen 200 perceelen. B. en W. stellen den raad voor de verordening thans aldus vast te stellen. Het college meent, dat hier mede het uiterste bereikt is, dat be reikt kan worden. Mocht de begroo ting voor 193 5 gunstiger beeld geven dan kan bii de vaststelling weer een andere heffing worden ingevoerd. Wethouder van den Willigen burg, die de bespreking mede heeft ge voerd in Den Haag, merkt op, dat op alle omstandigheden is gewezen o.a. op de lage loonstandaara enz., doch dat qgen niet verder kon afwijken dan B. en W. nu voorstellen. De heer Michaëls verklaart zich niet met B. en W. te kunnen vereeni gen. In Den Haag en Den Bosch denken ze, dat de menschen hier bijna geen onkosten hebben omdat ze niet weten, dat ze hier voor het licht 35 cent moeten betalen waarvoor ze daar maar 8 ct. betalen. En zoo is het met liet water ook. Bijna alles is hier duurder dan in de steden. Spreker begrijpt de houding van de regeering niet. Als het gaat om het steunpeil vast te stellen wordt de ge meente in de laagste klasse onder- gébracht en gaat het over belasting betalen dan brengt men ze in de hoogste klasse onder. De Voorzitter merkt op, dat neemt men 't voorstel niet aan, er een Rijks- accountant komt met al de gevol gen daaraan verbonden. Wethouder van den Willigenburg zegt, dat de regeering ibereid is de ge meente geld te geven maar dat ze daartegenover eischen stelt precies zooals alle geldschieters zulks doen. De heer Verheijden verwondert het niets, dat het zoo is geloopen. Voor acht jaar geleden beeft hii dat Ged. Staten al voorspeld. De heer de Bas zal ook tegen stemmen omdat er te veel onbillijk heden in het voorstel schuilen. Wethouder van den Willigenburg heeft nog niet gehoord, wat dan beter kan worden gedaan. De heer De Boer zou beginnen met de salarissen van de ambtenaren te verlagen vooral van de hoogere ambtenaren zou hii er een heel stuk af willen doen. Dan zou men een heel eind door de broerdigheid zijn. De heer Michaëls begrijpt de hou ding van de regeering niet. Ze kweekt de socialisten met bosjes. Moet nog meer uit Capelle geperst worden als zulks al iis gedaan, vraagt spreker. De heer Verheijden wijst er op, dat het volk reeds spreekt, dat er een grens bestaat. Het voorstel van B. en W. wordt met 8 tegen 2 stemmen verworpen. Voor stemden alleen de wethouder. Bij de rondvraag informeert de heer Verheijden naar een perceel grond genaamd „het chagrijn", Is dat perceel grond verhuurd. Voorzitter. Ja. De heer Michaëls weet, dat dit perceeltje niet is verhuurd, maar is weggegeven, althans de heer Joost Huismans mag er de vruchten van plukken. De heer De Boer zegt, dat de land bouwers over deze daad van B. en W. zeer slecht zijn te spreken. Er zijn wel meer flinke boeren in de gemeente dan den heer Huismans, naar sprekers meening had het door te verpachten nog geld voor de ge meente opgebracht. Tenslotte vroeg spreker of B. en W. wel het recht hebben om land ;g te geven. De Voorzitter wijst er op, dat geen grond is weggegeven. De heer v. d. Willigenburg meent, dat B. en W|. niet anders hebben kunnen handelen. Zelfs het land in orde laten maken gaat niet, aange zien dit veel te veel geld zou kosten. De heer Verheijden vindt het van B. en W. een zeer onvoorzichtige daad. De groote bouwboeren die met een auto op het raadhuis hun steun komen halen, hebben een dergelijk doceurtje niet zoo hard noodig, dan de kleine boeren die nog niet eens hun fiets meer kunnen bekostigen. De Boer. De landbouwers zijn ont stemd, jolmdat zooiets juist aan de best gesitueerde landbouwers wordt gegeven. De heer Michaëls zegt, de juiste toedracht der zaak te kennen en kan niet anders dan de houding van B. en W. goedkeuren. Wethouder v. d. Willigenburg zegt, dat in het vervolg eerst de meening van den raad in dergelijke gevallen zal worden gehoord. Verder wil hii nog opmerken, dat de heer Huismans alleen maar voor het in orde maken van het land de vaarschaar mag hebben. De heer Verheijden vraagt waar om de gemeente geld heeft gegeven aan het polderbestuur voor ophoo ging van de kaden. De heer Michael zegt, dat deze sub sidie is gegeven, omdat het water al tijd óver de kade liep en de kinderen daardoor de school niet konden bezoe ken, Daarna sluiting. Vervolg raadsverslag WOUDRICHEM. Schrijven van den Minister van Bin nenlandsche Zaken, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken om sa- larisen, weltye toch reeds aan den la gen kant zijn en waarvan met ingang vart 1' Juli 1934 door de betrokken amb tenaren een verhooging van pensioens bijdragen ad I1/2 pCt. moet worden be taald/met dit percentage te verhoogen. Tevens wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren, verge zeld van een uitvoerige toelichting, hou dende hetzelfde verzoek voor de leden van den bond in deze gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat de raad in deze aangelegenheid alleen kan oordeelen en beslisen aangaande de salarissen, welke door hem worden ge regeld, dus niet over die van Burge meester, Secretaris en Ontvanger. Aan gezien deze salarissen in deze gemeen te aan den lagen kant zijn, stelt de meerderheid van het college van B. en W. voor, het meerder bedrag van de pensioensbijdragen ad 11/2 pCt. voor rekening van de gemeente te nemen en het bedrag van het salaris der be trokken ambtenaren hiermede te ver hoogen. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat een voorstel om de salarissen van de gemeente-ambtenaren en werklieden te verlagen niet is aangenomen. Hij voelt er echter niets voor om zijn stem aan het voorstel van B. en W. te geven, waardoor geen einde komt aan den toestand in deze gemeente, dat de eene gemeente-arbeider aanzien lijk meer verdient dan de andere. Hij is van meening, dat het rapport Schou ten spreekt ,dat eerst de plooien moes ten worden glad gestreken en voelt er niets voor om het bestaande kreu- pelwerk te sanctioneeren. Het lid Holster zegt, dat hij als min derheid in het college van B. en W. zich niet met het voorstel heeft kun nen vereenigen. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1934 heeft hij een voorstel ingediend tot verlaging der salarissen en hij is van meening, dat de verhooging van het pensioenverhaal geen reden is de salarissen te verhoo gen. Hij meent, dat een ambtenaar zijn pensioenspremie zelf moet betalen, zoo als een particulier ook zelf voor 'de premie eener levensverzekering moet zorg dragen. Het lid van der Wiel zegt, dat het ncodig is, dat allerwege bezuinigd wordt, doch als het gemeentebestuur aan Gedeputeerde Staten een post aan wijst, waarop volgens hunne meening terdege kan bezuinigd worden, name lijk de jaarwedde van den gemeente ontvanger, daarop steeds nul op het re kest wordt ontvangen. Over het alge meen kan gezegd worden, dat 'de amb tenaren en werklieden in dienst dezer gemeente, wier wedden door den raad worden geregeld, een laag salaris heb ben hetgeen zij hard noodig hebben om daarvan rond te komen en daarom kan hij zich dan ook geheel met het voorstel van B. en W. ver eenogen om de salarissen dier personen met het bedrag der verhoogde pensioensbijdra ge te verhoogen, waardoor zij geen cent meer in handen krijgen, maar waar door wordt voorkomen, dat hun toch al niet te groot salaris wordt vermin derd. Het lid Kuijpers zegt, geheel met het door het lid van de Wiel medege deelde accoord te gaan en daaraan wei nig toe te voegen te hebben. Hij vraagt den Voorzitter of reeds bekend is, welk standpunt Gedeputeerde Staten inne men ten opzichte van deze aangelegen heid met betrekking tot de salarissen van de gemeente-ambtenaren, welke door dit college worden vastgesteld, terwijl hij het lid Holster opmerkt, dat de vergelijking tusschen een le vensverzekering van een particulier en de bijdrage voor pensioen van ambte naren niet opgaat, aangezien eerstge- melde daarin geheel zelfstandig en vrij kan handelen, terwijl den ambtenaar dit wordt opgelegd. Het lid Viveen zegt, dat de heer van Wendel de Joode het rapport Schou ten in het gesprek heeft gebracht, doch dat juist dit rapport de wenschelijk- heid uitsprak, dat eerst een uniforme pensioenverhaalregeling tot stand zou moeten komen, vooraleer men zou kun nen trachten om de jaarwedden onge veer in een uniforme regeling onder te brengen. Hij zegt, dat de raadi de be slissing heeft aangaande de jaarwedden Van het minder personeel, doch al zou hier ook deze aangelegenheid voor het hooger personeel aan de orde zijn, dan zou hij toch daarvoor stemmen, aange zien het toch reeds is komen vast te staan ,dat de economische toestand er zeer zeker niet beter op zal worden indien de salarissen en Ioonen naar beneden worden gebracht, waardoor de koopkracht ook van deze categorie van menschen nog meer gaat dalen. De Voorzitter deelt ter beantwoor ding van het lid Kuijpers mede, dat het standpunt van Ged. Staten ten opzichte van de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger niet bekend is. Het lid Schaap zegt nog, dat indien Ged. Staten de salarissen van de ge noemde ambtenaren zouden verhoogen met 11/2 pCt. wegens verhoogd pen sioenverhaal, hij zijn stem er niet aan zou geven, omdat voor de lagere amb tenaren niet te doen. Het lid Spiering is van meening, dat de raad aan de in deze gemeente aan de ambtenaren en werklieden toegekende lage salarissen niet moet gaan beknib belen. Daarna wordt met 4 tegen 3 stemmen overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Tegen stemden de leden van Wendel de Joode, Schaap en Hol ster. Schrijven van Ged. Staten, houdende eenige aanmerkingen tegen de ingezon den gemeentebegrooting voor het jaar 1934. In verband daarmede worden ee nige posten der begrooting gewijzigd. Verlaging van de posten betreffende de uitgaven, voor het openbaar onderwijs, is echter niet mogelijk, zoodat ook de vergoeding voor de bijzondere lagere school niet kan worden verlaagd. In verband met meerdere kosten van verbouw en meubileering van het ge meentehuis wordt de voor dit doel op de begrooting uitgetrokken post met f600.verhoogd en wordt tevens be sloten het indertijd daarvoor bestemd bedrag, verkregen door verkoop van certificaten N.W.S., tot dat bedrag te verhoogen. De Voorzitter doet tevens mededee- ling van gehouden besprekingen met een vertegenwoordiger van de N.V. Hoogovenslakken- en Natuursteen han del Mij. Rauen, Stark Co. te Utrecht en de dienaangaande ingekomen prijs- aanbieding met nota van kosten van onderhoud betreffende het asphalteeren van de Zandsteeg, waarover nader in geheime zitting zal worden medege deeld. Tevens brengt de Voorzitter ter spra ke, dat door de P.N.E.M. te 's Her togenbosch is medegedeeld, dat het bo- vengrondsch electrisch net in de Ves ting door een ondergrondsch net zaJ worden vervangen, waardoor al de straatlantaarns zullen komen te verval len, terwijl volgens de meening dier Mijl, deze door de gemeente zullen moetert worden bekostigd. Na breedvoerige bespreking wordt besloten aan de N.V. P.N.[E.M. te be richten, dat de gemeente volgens het contract van overname niet verplicht is de kosten van vernieuwing der, straatverlichting door dezen maatregel voor hare rekening te nemen, terwijl zijl tevens daartoe financieel onmachtig Is, aangezien daarvoor geen gelden aanwe zig zijn. Een ingekomen schrijven van het ge meentebestuur van Geertruidenberg, ont instemming te betuigen met een door den raad dier gemeente aan Ged. Sta ten van Noordbrabant gericht schrijven, om de salarissen van burgemeesters, se cretarissen en ontvangers van gemeen ten beneden 4000 zielen op behoorlijk peil te brengen, wordt voor kennisge ving aangenomen. In verband met een schrijven van Ged. Staten van 23 Mei j.l. houdende een tweetal bedenkingen tegen de in gezonden bouwverordening, wordt deze verordening met inachtneming dezer op merkingen opnieuw met algemeene stemmen vastgesteld. Door B. en W. wordt aangeboden cfe gemeenterekening over het dienstjaar] 1933. Als leden der commissie van on derzoek dier rekening en der reke ning van het Burgerlijk Armbestuur worden aangewezen de heeren Kuijpers, Schaap en, Spiering. In de plaats van den heer G. Struik, die als zoodanig heeft bedankt, wordeni als lid der Schattingscommissie inge volge de wet op de Rijksinkomsten- belasting door B. en W. aanbevolen dei heeren W. Baks Bzn. en B. van Straten Bzn. Als zoodanig wordt met algemee ne stemmen benoemd ,de heer W". Baks Bzn. Aangezien bij' de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's Graven- hage slechts een zeer klein renteper centage wordt gemaakt, wordt op voor stel van B. en W. met algemeene stem men besloten, het kasgeld tot een maxi mum-bedrag van f 1000.te beleggen bij de Coöp. Boerenleenbank te dezer plaatse, tot welk bedrag dit door Ged, Staten wordt goedgekeurd. Vervolgens komt aan de orde de be1- inoeming van leden <en plaatsvervan gende ledien van de stembureaux en het hoofdstembureau. Met algemeene stemmen worden be noemd tot leden van stembujreaju I (Ves ting) d'e heeren W. Viveen en M. D. van Wendel de Joode; tot plaatsvervan gende leden de heeren Chr. van Rijs wijk en J. L. G. Kingmans en tot plaatsvervangend voorzitter de heer C. M. Schaap. Met algemeene stemmen worden be noemd aan stembureau II (Oudendijk): Tot voorzitter de heer A. van der Wiel; tot leden de heeren A. B. Holster en J. Spiering en tot plaatsvervangende le den de heeren H. de Lorm en H. van Andel. Tot leden van het Hoofdstembureau worden met algemeene stemmen be noemd de heeren J. Kuijpers, A. B. Holster, C. M. Schaap en W. Viveen en tot plaatsvervangende leden de heeren Chr. van Rijswijk, A. v. d. Wiel en J. L. G. Kingmans. Op voorstel van B. en W. wordt met als stembureau voor stem district I (ves ting) aangewezen een lokaal der le openbare school alhier. Ter tafel komt nog een schrijven van den Secretaris van den Raad van State, houdende mededeeling, dat inzage kan worden genomen van de bescheiden aangaande de beroepen, ingesteld 'door den raad der gemeente Woudrichem en H. van Andel en andere ouders of ver zorgers van leerlingen der openbare la gere school te Oudendijk, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord brabant van 14 Maart 1934, waarbij is bevolen, dat de openbare lagere schooS te Oudendijk in de gemeente Woudri chem wordt opgeheven. Besloten wordt afschriften van de voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Ij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1