Binnenland» Buitenland. Marktberichten nader ingekomen, stukken te nemen en zoo noodig nadere bezwaren in te die nen. Bij de rongvraag bespreekt het lid van der Wiel of de mogelijkheid niet bestaat, dat meerdere arbeiders bij de werkzaamheden der waterleiding te werk gesteld kunnen worden en zoo dat niet mogelijk is, of de ploegen niet kunnen ruilen, aangezien het te voorzien is, dat dezen wrinter verschil lende landarbeiders niet uit hun bond zullen kunnen trekken, aangezien zij geen 6 weken in het particulier bedrijf zullen hebben gewerkt. Verder wijst hij er op, dat de zijtak van de Kreupele steeg zeer smal is, zoodat passeeren zeer moeilijk is, ter wijl deze tevens in niet te besten; staat verkeert. Hij vraagt of het niet mogelijk is dezen weg door werkloo- zen in orde te doen maken. Verdei] vraagt hij of er geen kans bestaat, dat de werklooze arbeiders dezer gemeente in een werkverschaffing kunnen wor den (Ondergebracht. De Voorzitter deelt mede, dat reeds herhaaldelijk er op is aangedrongen, om meerdere arbeiders bij de waterlei- dnigwerkzaamheden te kunnen plaat sen en ook om deze te doen omruilen, hetgeen echter tot heden zonder succes as gebleven. Hij stelt voor nogmaals deze aangelegenheid te zullen gaan be spreken. Het medegedeelde aangaan de verbetering van de Kreupele Steeg zaï door B. en W. onder oogen wor den gezien. Het lid Kuijpers deelt mede, dat de werkloozen alhier in armoede verval len en dat het dezen grieft, dat uit an dere gemeenten er geregeld werkloo zen bij de werkverschaffing betreffen de verbetering der Maas te Lithoyen worden geplaatst, terwijl er uit deze gemeente nog geen enkele werklooze te werk gesteld is geworden. Aangaan de de steun verleening en de werkver schaffing heeft een commissie uit het N.V.V. ,en de S.D.A.P. onderhande lingen gevoerd op het betrokken Depar tement en hij zou willen trachten alles in het werk te stellen om de werkloo zen naar een werkverschaffing te zen den. Teneinde dit te bereiken, stelt hij voor, dat het gemeentebestuur deze zaak eens met den Minister van Sociale Zaken zal gaan bespreken. Het lid van Wendel de Joode merkt op, dat hij gelezen heeft, dat te Loe- vestein een aantal werkloozen te werk zijn gesteld, om de grachten schoon té maken. Hij stelt voor, aan den Minis- ter van Defensie te verzoeken, dit ook in deze gemeente te doen plaats heb ben, aangezien dit een zeer goed en nuttig werkobject zou zijn. Na nog eenige besprekingen wordt overeenkomstig het voorstel van het lid Kuijpers besloten bij den Minister van Sociale Zaken audiëntie aan te vragen voor bespreking van een en ander. Bij de besprekingen aangaande de nieuw ingevoerde steunregeling stelt het lid Kuijpers voor, om de werkloo zen, die het laagste bedrag aan steun ontvangen, een tegemoetkoming te ver- Ieenen door het geven van huurtoeslag. Na breedvoerige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten aan den Minister van Sociale Zaken te ver- zoeken de steunregeling dezer gemeen te aan te vullen met een bepaling, dat aan de werkloozen een huurtoeslag wordt verleend ten bedrage van een derde gedeelte van de huishuur, welke maximaal Op f3.is te stellen. De heer Kuijpers deelt vervolgens nog mede, dat door hem een klacht is ontvangen, betreffende ongedierte in woningen in de Nieuwstad en Daalder- steeg. In verband daarmede verzoekt hij aan B. en W. of deze dienaangaan de een onderzoek willen doen instellen en zoo noodig de betrokken woningen ter onbewoonbaarverklaring te willen voordragen. Daarna wordt de vergadering ge sloten. ERNSTIG INCIDENT IN AMSTERDAM. Op den 0. Z. Achterburgwal te Am sterdam heeft zich Zondagavond een ern stig incident voorgedaan, als gevolg waar van de politie van de vuurwapenen gebruik Leeft gemaakt. De oorzaak van het ge beurde was dat uit een der huizen een bloempot is geworpen, welke neerkwam in de onmiddellijke nabijheid van een pas- seerenden agent. De politieman, in de overtuiging, dat het voorwerp met opzet in zijn richting was gegooid, trok zijn revolver en lostte een sehot, dat door het raam van de eerste verdieping den vermoedelijken dader in het hoofd trof. Voor het slachtoffer, een nog jong persoon, die ernstig gewond werd, door den Geneeskundigen dienst was ge holpen, was er voor het huis een volks oploop ontstaan, welke zulk een dreigende houding aannam, dat een collega van den agent, die te hulp gekomen was, zich verplicht zag eenige schoten in de lucht te lossen. Dit optreden had tot gevolg, dat de menigte naar alle kanten weg vluchtte. De getroffene is naar het Wil- helmina gasthuis overgebracht. Nader vernemen wij, dat de veront waardiging van het publiek verklaard zou moeten worden uit de omstandigheid, dat de bloempot niet uit het raam gegooid is, maar door een hond, die over de ven sterbank leunde, met een poot uit het venster zou zijn geschoven. VERDRONKEN. Zaterdag is te Druten bij het zwemmen in de Maas een 55 jarige ingezetene ver dronken. He man was ongehuwd. Bij Velp is de 9 jarige F. Schoenmakers, die zich te water had begeven zonder te kunnen zwemmen, verdronken. Zijn broer tje, dat ook in levensgevaar verkeerde, werd gered. Te Arnhem is de 14 jarige J. Jansen in den Rijn verdronken. Ook hij was te water gegaan zonder te kunnen zwemmen. In de Waalhaven te Rotterdam is de 26 jarige Stienstra bij het baden ver dronken. DOODELIJKE VALT Aan de Schiekade te Rotterdam is de 70 jarige Mej. H. Middelkoop in haar wo ning van de trap gevallen. Zij is aan een hersenschudding overleden. ONTPLOFFING. Bij een pic-nic-partijtje te Blaricum is een primustoestel ontploft en uit elkaar gesprongen. Een 9 jarig knaapje werd door een der stukken en door brandende spiritus getroffen en ernstig aan het hoofd, borst, armen en beenen gewond. Zijn toestand is zeer zorgelijk. o—- HOTELRATTEN GEARRESTEERD. Te Zandvoort zijn twee hotelratten aangehouden, die in een hotel te Noord- wijk uit de kamers van logeergasten juweelen en sieraden ter waarde van f 4500 hadden gestolen. Meerdere hotels waren door hen opgelioht. o DOODSLAG. Te Ruinerwold ontstond een twist. Ze kere P. S. heeft daarbij den 25 jarigen P. K. met een mes in de hartstreek ge stoken, zoodat hij vrijwel op slag dood was. De dader is gearresteerd. O KNAAPJE OVERREDEN. Op de Heydendaalscheweg te Nijmegen is een 2-jarig kind van den heer Ver stegen, dat plotseling achter den tram vandaan kwam, door een auto overreden en zoo zwaar gewond dat het in het Ziekenhuis overleed. ONDER EEN KAH~GEVALLEN. Woensdag is te Wouwsche Plantage de 36 jarige arbeider M. Veraart van een kar gevallen en er onder geraakt. Hij is Zater dagmorgen in het R.K. Ziekenhnis te Roosendaal overleden. o TUSSCHEN MAAIMACHINE BEKNELD. Het 5 jarig zoontje van den landbouwer J. C. te Sambeek is tusschen een in wer king zijnde maaimachine bekneld geraakt. Ernstig gewond is het kind in het zieken huis te Boxmeer opgenomen. Zijn toe stand is zorgwekkend. EEN LEELIJKE TRAP. Bij het trainen met een voetbal te Roggel gaf een der spelers een 3 jarig zoontje van bakker M. S., dat in het zand aan het spelen was, een trap in het aan - gezicht, met het gevolg dat eenige tanden en het kaakbeen totaal verbrijzeld werden. Het kind werd naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. O— SCHIP IN BRAND. Geheel in rook gebuid en met een bran dende lading lijnkoeken is het Roemeen- sche stoomschip S. F. Nicolae den Water weg binnengeloopen en tegenover de sein post voor anker gegaan. Op de Noordzee was de brand ontdekt. Draadlooze tele grammen werden uitgezonden en bij aan komst van het schip lagen sleep booten en bergingsvaartuigen gereed om hulp te verleenen. Twee sleepbooten trokken het schip van Maassluis naar Rotterdam, nadat de Zwarte Zee met een schuimblusch- apparaat het vuur bestreden had. De brand is waarschijnlijk door broeiing ont staan. REVOLVERAANSLAG TE OSS. Zekere vrouw van B. heeft Maandag morgen half zeven in de „Rooie" (achter de fabrieken van Zwanenberg) te Oss een moordaanslag gepleegd op haar schoon zusters. Zij heeft verschillende keeren geschoten met een revolver, doch de zusters werden niet geraakt. De kogel trof een 19 jarige jongen van Verdoelen. Dr. Beek werd gewaarschuwd en ver leende geneeskundige hulp. Zijn toestand is niet ernstig. Dadelyk werd aangifte gedaan bij de marechaussee, die de vrouw arresteerde. Zy heeft bekend de moordaanslag gepleegd te hebben. De revolver waarmee gescho ten is, is op haar gevonden. De oorzaak moet zijn een oude veete. ONVOORZICHTIG RIJDER. De motorrijder P. S. te Overschie is tegen een gesloten tolboom gereden. In zorgwekkenden toestand is hij naar Rot terdam overgebracht. —O BUITENLANDSCHE OORLOGSSCHE PEN IN ONS LAND. Een Poolsch transportschip en drie onderzeëers zijn te Amsterdam aange komen en hebben ligplaats gekozen aan den steiger van de HollandAmerikalijn. Namens het gemeentebestuur werd het flottilje begroet. DOOR AUTO OVERREDEN. Te Wolvega is op den Heerenveenschen- weg het 7 jarig zoontje van den heer T. Holwenta in de nabijheid van zijn woning door een auto overreden. De jongen werd opgenomen met een ernstige hoofdwond en gebroken beenen en is naar het zieken huis overgebracht. MATROOS VERONGELUKT. Te Marseille is een matroos, behoorende tot de Nederlandsche bemanning van het s.s. „Baloeran" van den Rott. Lloyd, van hel eerste klas dek op de havenkade ge slagen. De man is met gespleten schedel opgenomen. Het lijk is naar Rotterdam overgebracht. O— DOODELIJKE SPRONG. In het nieuwe strandbad te Hoorn sprong het 10-jarig zoontje van den heer Hendriks van den springplank bij den duiktoren, waar het water 3 meter diep is. Hij verdween in de diepte en kwam niet meer boven. Toen men hem aan wal bracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. O SAMENWERKING TUSSCHEN COM MUNISTEN, S.D.A.P. en O.S P. Het partijbestuur van de Communistische Partij Holland heeft een brief gericht tot het partijbestuur en de afdeelingen en de leden van de S.D.A.P. en een soortgelijk schrijven aan het partijbestuur en de afdeelingen der O. S. P., waarin wordt voorgesteld ter voorbereiding van een ge meenschappelijke actie tegen fascisme en oorlogsgevaar op 1 Augustus a s. in de voornaamste steden van Nederland ge meenschappelijke bijeenkomsten te beleg gen, waar uitsluitend de gemeenschappe- lyke strijd, tegen fascisme en oorlogsvoor* bereiding|ann de orde zal worden gesteld. —O DANK AAN DE POLITIE. Te Amsterdam heeft het hoofd der politie dr. De Vlugt, en de hoofd commissaris de heer Versteeg, bij speciale dagorder de politie van hoog tot laag hun tevredenheid betuigd met hun optreden tijdens de laatste ongeregeld heden en tot beteugeling daarvan. Zij spreken den wensch uit, dat de onlusten volkomen tot het verleden be* hooren en verleenen aan alle politie dienaren drie dagen extra verlof, terwijl de loopende straffen zijn kwijtgescholden. ONWEER. Tijdens een hevig onweer is Zaterdag avond de bliksem geslagen in de boerderij van J. Damman in Den Hooghorst bij Dalfsen. Slechts eenig huisraad kon gered worden. Eenige varkens en pinken kwa men in de vlammen om. De boerderij alsmede de hooiberg brandden tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Te Apeldoorn werden eenige boomen door den bliksem getroffen en stortten ter aarde. Voorts trof de bliksem de cherpische fabriek „Flora", zonder daar overigens noemenswaardige schade aan te richten, terwijl eveneens de boerderij van den heer D. J. Angelier aan de Papegaaibrug door het hemelvuur ge troffen werd. Het vuur werd spoedig gebluscht. o RADEN VAN ARBEID. Bij K. B. is een wijziging gebracht in de ambtsgebieden van de raden van arbeid. Daarbij worden met ingang van 1 Jan. 1935 opgeheven de raden van arbeid te Brielle, Heerenveen, Deventer, Tiel en Tilburg. Het tegenwoordige ambtsgebied van den raad van arbeid te Brielle wordt gevoegd bij dat te Dordrecht. Dat van den raad van arbeid te Deventer komt te behooren bij den raad te Zwolle. Het ambtsgebied van den opgeheven raad van arbeid van Heerenveen wordt bij Leeuwarden gevoegd, het ambtsgebied van Nijmegen wordt vergroot met dat van den tegenwoordigen raad van arbeid te Tiel, terwijl het rayon van den raad van arbeid te Tilburg gevoegd wordt bij den raad van arbeid te Den Bosch. Tenslotte gaat een gedeelte van het ambtsgebied van den raad van arbeid te Amsterdam over naar Alkmaar. ZWENDELARIJ MET BENZINE. Ondernemer te Zwolle in de val. Te Zwolle hebben de ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen een inval gedaan bij een grooten benzine en olie handel te Zwolle. Deze onderneming werd reeds lang van verdacht de benzine met petroleum te vermengon, waardoor het mogelijk was, z g. „goedkoope" benzine op de markt te brengen, daar de prijs der petroleum en ook de te betalen accijns lager zyn. Een uitgebreid onderzoek bracht aan het licht, dat de petroleum door een Duitsch ontkleuringsmiddel, dat als ge malen steen" de grens overging, werd ontkleurd en eenigszins ontvet. Bij den inval Vrijdagmorgen bleek, dat een groote hoeveelheid petroleum met dit middel werd bewerkteen groot deel was reeds ontkleurd. Vyf duizend liter van deze vloeistof is in beslag genomen. Het vermoeden bestaat, dat niet alleen deze onderneming zich aan het vermengen van benzine met ontkleurde petroleum heeft schuldig gemaakt, maar dat ook andere ondernemingen in het land ge knoeid hebben. 4' g# GROOTE BRAND BIJ ANTWERPEN. Zondagmiddag ongeveer 2 uur is brand uitgebroken in de opslagplaats van de kaarsenfabriek der firma Roubaix Couden- hove te Borgerhout nabij Antwerpen. Het vuur vond gretig voedsel in de hoeveel heden olie en vetten, welke daar waren opgeslagen. Spoedig stond de opslagplaats in lichterlaaie. De brandweer van Bor gerhout bestreed met al het materiaal deze vuurzee en moest de assistentie in roepen van de Antwerpsche brandweer. Onverwachts deed zich een ontploffing voor in de opslagplaats, met het gevolg, dat een der gevels instortte. Acht brand weerlieden werden onder het neervallende puin bedolven. Ijlings schoten burgers en arbeiders van de fabriek toe, om de manschappen te bevryden. Toen het opruimingswerk, dat met groote moeilijkheden gepaard ging, ver genoeg gevorderd was, bleek, dat 2 brandweerlieden gedood waren, terwijl de 6 anderen zwaar gewond zijn. Vier van deze gewonden verkeeren in hopeloozen toestand. Dank zij het krachtig ingrijpen van de brandweer van Antwerpen, kon de fa briek zelf behouden blijven. Om 6 uur in den avond was de opslagplaats uit gebrand. o PANAMA GETEISTERD DOOR 'N AARDBEVING. Zaterdagochtend om kwart voor negen is de havenstad Puerto Armeulles aan de Stille-Zuidzeekust van Panama (Midden- Amerika) door een hevige aardbeving ge teisterd. Verscheidene personen zijn daar bij gedood en velen gewond. Voorts is enorme matriëele schade aangericht. Talrijke gebouwen zijn inge stort. Ook is een uit beton vervaardigde werf, waarvan de waarde op 300.000 dollar wordt geschat, geheel vernield. In de stad is de staat van beleg af gekondigd. Ook in andere deelen van het land is groote schade aangericht, o.a. in diverse plaatsen van de provincie Chiriqui, waar eveneens tal van huizen zijn ingestort. De bevolking der geteisterde streken is door een paniek aangegrepen en kampeert in de open lucht. Het voor de kust van de provincie Chiriqui gelegen eiland Sevilla is als ge volg van de aardbeving verdwenen. Op een aantal andere eilanden zijn groote scheuren in den bodem ontstaan. NOODLOTTIG ONWEER. Boven de vroegere residentie Peterhof in de buurt van Leningrad heeft zich een buitengewoon zwaar onweer ontlast, waar bij 6 personen zijn gedood, 6 zwaar ge wond, terwijl 40 personen meer of minder ernstige brandwonden opliepen. DE BERUCHTE BANDIET JOHN DILLINGER GEDOOD. Van officieele zijde wordt thans uit Amerika bevestigd dat da beruchte gangster John Dillinger gedood is. Dillinger had in een kleine bioscoop in Chicago een misdadigersfilm bekeken toen hij bij het verlaten van de bioscoop zich plotseling gesteld zag tegenover 45' agenten der federale politie, die onmid dellijk het vuur op hem openden en hem letterlijk met hun kogels doorzeefden. Een in de nabijheid staande vrouw werd door een schot dat Dillinger minste, zwaar gewond. Het lijk van Dillinger schijnt door de hoeveelheid der op hem afgevuurde schoten zeer verminkt te zijn. De politie weigert journalisten bij het lijk toe te laten. Toen de federale politie vera am, dat Dillinger de bioscoop was binnen gegaan zette zij alle uitgangen af met agenten der crimineele politie. Hiermee is het leven van Dillinger, die bekend stond als staatsvijand no. 4, ge ëindigd. Tal van moorden en beroovingen had den hij en zijn bende op hun geweten. De politie heeft maanden lang tever geefs jacht op hem gemaakt. Met virtuositeit wist hij steeds te ont snappen aan de voor hem gespannen hinderlagen en strikken. Ditmaal evenwel heeft de politie hem te pakken gekregen en afrekening gehou den op een afdoende en huiveringwek kende manier. O— 250 MENSCHEN VAN HITTE OM- GEKOMEN. De ongekende hittegolf, die sinds eenige dagen het gebied der Vereenigde Staten teistert, is nog in hevigheid toegenomen. Te St. Louis bedroeg de temperatuur 415 graden Fahrenheit. In tal van steden in het Midden-Westen werden tempera turen van meer dan 100 graden geregi streerd. Overal heerscht ernstig water gebrek. Te New York heeft gedurende korten tijd een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met een vloedgolf, die de duizenden baders op Coney Island overrompelde. In wilde paniek trachtten allen weer den beganen grond te bereiken. Een der baders is verdronken. Het totaal aantal porsonen, dat ten gevolge van de buitengewone hitte in de Vereenigde Staten om het leven is gekomen, is gestegen tot 250. Ter voorkoming van een herhaling der ontzettende droogte, heeft Roosevelt, naar de minister van Landbouw Wallace heeft medegedeeld, een reusachtig bebosschings* program uitgewerkt, dat onmiddellijk zal worden uitgevoerd en waarvan de kosten 75.000.000 p.St. bedragen. Dit plan voorziet in het aanleggen van een duizend mijl langen woudgordel van de Canadeesche grens door Noord Dakota, Nebraska Kansas, Oklahoma en Texas tot aan de Mexiciansche grens. Het ministerie van Landbouw heeft reeds een bedrag van 45 030.000 p.St. beschikbaar gesteld voor de bebossching van 7284 Hectare grond. o— DE OVERSTROOMINGEN IN POLEN. De overstroomingen, waardoor Polen op het oogenblik wordt geteisterd, zyn de grootste ramp, waardoor het land sedert eeuwen is bezocht. De overstroo mingen hebben een gebied ter lengte van honderden kilometers tot een breedte van 30 K.M. onder water gezet. De bevolking van 45 dorpen heeft een toevlucht op de daken moeten zoeken, terwijl in talrijke andere dorpen de be woners naar de bovenverdiepingen van hun huizen hebben moeten vluchten. Slechts met behulp van vliegtuigen kan aan de ongelukkigen voedsel worden ver schaft, daar alle overige verbindingsmid delen ontbreken. Een leger van 50.000 soldaten is by het reddingswerk behulpzaam. De oogst van het betrokken gebied is geheel verloren, zoodat hongersnood dreigt. Ook is reeds op verschillende plaatsen typhus uitge broken, daar er gebrek aan goed drink water is. Ook in Roemenië. Groote overstroomingen zijn voorge komen in de Boekowina, waardoor een grootgedeelte van den oogst verloren is gegaan. Voor zoover op het oogenblik bekend, zijn 42 personen verdronken. Ook veel vee is omgekomen. GORINCHEM, 23 Juli. Op de veemarkt waren heden aange voerd: 404 runderen, nuchtere kalveren, lammeren, 226 biggen, 2 varkens en 482 overloopers. Prijzen bij matigen handel Zware kalf koeien f 440250. Melkkoeien f 440480. Kalf vaarzen f 440460. Guiste vaarzen f Vaarkoeien f - Pinken f Stieren f Graskalveren f 18-—30. Nuchtere fokkalveren f 840. Nuchtere kalveren voor export f 2 5. Drachtige varkens f3560. Natte zeugen f Overloopers f 4220. Biggen f640. Oude schapen f oude schapen met lammeren f Lammeren f GORINCHEM, 23 Juli. Bij een matige aanvoer van pluimvee besteedde men ter pluimveemarkt achter de kerk voor: oudekippen f 0.50 0.70 jonge hennen f4.404.20; oude hanen f 0.600.75 jonge hanen 3045 ct. jonge konijnen 2535 ct.slachtkonijnen f 0.85f4.40; alles per stuk. GORINCHEM, 23 Juli. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 35.502 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 2.002.50 jonge hen- neneieren f eendeneieren f 3.50— f Kalkoeneieren f 3.50, alles per 100 stuks. Op de weekmarkt golden de eieren 2 a 2YS ct. per stuk. Goeboter f4.70; margarine f4.40, beide per K.G.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2