Rechtzaken BIJDRAGEN Plaatselijk Nieuws. len houden. Men mag natuurlijk niet I was de verontwaardiging en onrust zeggen, dat de moordenaars door over het optreden der Duitsche na- Berlijn zijn uitgezonden. Maar wat tionaal-socialisten in Oostenrijk in de was anders te verwachten bij het 1 laatste weken heel hoog gestegen, voorbeeld, dat Hitler en de zijnen I In de Italiaansche pers waren juist hebben gegeven, en nu zij voortgin-in de afgeloopen week heel ernstige gen de Oostenrijksche partijgenoo- waarschuwingen tot Berlijn gericht, ten van bommen en ontplofbare stof-Wij willen herinneren aan het arti- fen te voorzien, gelijk uit de arresta- kei van Gayda in de Giornale d'lta- tie in Zwitserland zoo juist nog weer lia gevolgd door andere artikelen, is gebleken j Na de ontmoeting met Hitier en Dollfus is vermoord, zooals vele Stresa had Mussolini geen vertrou- lieden door de nationaal-socialisten wen en geen hoop meer, dat er met reeds om het leven zijn gebracht: op laffe en onmenschelijke wijze. Zij hebben hem, zwaar gewond aan zijn lot overgelaten. Zoo vond hem Fey, aan wien hij opdrachten gaf voor zijn vrouw en kinderen. Een priester heeft men hem niet meer bijtijds kunnen bezor gen. Daar de wettige regeering over wonnen heeft, is Dollfuss, in tegen stelling tot de katholieke slachtof fers van de Duitsche nationalisten, in ieder geval echter zeker van een begrafenis overeenkomstig zijn geloof. Dollfuss is op het veld van eer Berlijn hierover goedschiks te pra ten viel. Nu zal Rome waarschijn lijk zekerheid wenschen, dat geen verder gevaar voor de onafhankelijk heid van Oostenrijk dreigt. Deze schok zal voldoende zijn ge weest, om Italië te overtuigen, dat er een einde moet komen aan de on zekerheid. Wij moeten nu afwachten, welken loop deze aangelegenheid neemt. Het gevaar zou heel groot zijn, wanneer Duitschland niet zoo nope- loos geïsoleerd stond. Wie zou het voor de nat.-soc. in deze aangelegen- gevallen. Kon men hem totnogtoe heid willen opnemen? Italië kan ze- al te groote toegeeflijkheid tegenover ker zijn van den steun van alle mo de nationaal-socialistische misdaden verwijten, nu hij door deze vijanden is vermoord, wordt de misdaad te afschuwelijker en komt het slacht offer ervan in een menschelijk schoo ner licht, juist omdat hij tegenover zijn vijanden een man des vredes is geweest. Men kon vragen of zijn toe geeflijkheid te verantwoorden was; het risico heeft hij zelf gedragen, de prijs ervan met zijn leven betaald. Op geen wijze kon het nationaal-so- cialisme, dat steeds duidelijker zijn onmenschelijke trekken ten toon gaat dragen, meer afbreuk geschieden dan het door zijn dood zeker zal lijden. De naam ervan zal steeds zekerder een gruwel worden in de wereld, zooals die der bolsjewiki dat is ge worden. Oostenrijk heeft daarvoor gendheden. Het kan niemand onver schillig zijn dat nu midden in Euro pa een minachting voor het mensche lijk leven zich ontwikkelt, zooals er in Rusland heeft bestaan en nog be staat. Nu het blijkt, dat het leven van het hmofd der regeering in een naburigen staat niet veilig is voor deze bewe ging, die in de heele wereld haar propaganda-apparaat aan het werk heeft, moet men verwachten, dat de anderen zullen opkomen voor dat gene, wat de eenige gelegenheid biedt, om aan den afkeer voor het nieuwe Duitsche stelsel practische uitdrukking te geven op het gebied der internationale politiek: Voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk die men nu met de meeste beslistheid echter, met het verlies van dezen gewaarborgd zal willen zien. staatsman, al te veel moeten opof feren. Als de gevoelens van het goedmoe dige Oostenrijksche volk ontketend zijn, kan het hevig worden in zijn wrok. Wij weten dat uit voorbeelden, waaraan wij niet behoeven te herin neren. Het is te verwachten, dat de storm nu zal losbarsten over de nat.- socialisten. Prins Stahremberg is uit Italië onmiddellijk naar Weenen ver trokken. Von Rintelen, de Oosten rijksche gezant te Rome, de groote man der christelijk-socialen, is mede naar Oostenrijk onderweg. Te Wee nen heeft Schuschnigg, de minister van Justitie, de leiding der zaken in handen genomen. Daar bevindt zich ook de harde Fey, waarschijnlijk zelf Hitler, die in bijna ieder vraag stuk tegenover het buitenland zich uitdrukkelijk heeft getoond, bleek tot nog toe onverzettelijk op dit eene punt. Dit wordt nu waarschijnlijk het groote vraagstuk voor de komende dagen of weken. Engelbert Dollfuss was den 4en October 1892 te Teuing in Neder- Oostenrijk geboren en is dus nog geen 42 jaar oud geworden. Hii was een zoon van boeren uit de ber gen en bezat de stalen energie en de stalen zenuwen, die dezen eigen pleegt te zijn. In het kleine lichaam van den bondskanselier leefde een (moedig hart. De jonge Dollfuss liep het gym nasium te Hollabrum af en studeer- gewond, en diep geschokt door het- de vervolgens te Weenen in de rech- geen hij in de macht van de beulen fen jfn *'e ^r^-in ^.e staathuis- van Dollfuss heeft moeten beleven, houdkunde. Zoo had hi, Xktstenn,- XT. t j kers en Duitschers gelijkelijk leeren Niet zacht zal de strafoefening zijn, kennen. Tpen de &oorlog uitbrak, die nu zeer zeker gaat beginnen. Het meidde ld,e jonge jurist hij was bloed der burgerwachten zal koken En ook dat van anderen. Het zal moeilijk zijn, dat alles in toom te houden. Hoe zal Berlijn op deze dingen re- ageeren Zal het den moed of de lafheid hebben het gebeurde te ver loochenen En hoe zal het zich gedragen, wan neer nu een felle strafoefening los barst over hen, die het steeds als zijn beschermelingen heeft beschouwd en waarvoor het ook inderdaad ver antwoordelijk is, omdat het hen steeds heeft opgezweept, van wape nen heeft voorzien, en bevorderd of geduld heeft dat zij, die een misdaad op Oostenrijksch gebied hadden be gaan, in Duitschland een asyl von den Ernstige woorden liggen ons op het hart, wat de internationale strek king van het gebeurde betreft. Wij willen niemand aan het schrikken brengen, en daartoe is ook geen re den, want gebeurtenissen, waarvan het gevaarlijke karakter zoo open en bloot ligt, hebben nog de beste kans onschadelijk te worden gemaakt. De wereld zal hierover niet insla pen, zooals het drie weken te lang heeft gedaan over den moord op op aartshertog Frans Ferdinand. En de vergelijking moet worden ge maakt: Van dezen moord is het ge vaarlijke voor den internationalen toestand onmiddellijker duidelijk dan van de misdaad van Serawejo. Toen kon de wereld, -zooals zij heeft ge daan, besef van gevaar ontveinzen. Dat zal zij nu niet doen. In Italië toen wel te Weenen, maar nog niet te Berlijn afgestudeerd zich aan als vrijwilliger. Hij bracht het spoe dig tot officier en heeft als eerste luitenant van de Tiroolsche „keizer- schutters" 37 maanden aan het front gestaan, waarbij hij herhaaldelijk we gens zijn dapper gedrag tegenover den vijand is onderscheiden. Toen de oorlog ten einde was, vol tooide Dollfuss zijh studie te Ber lijn. Al dadelijk na zijn studiejaren begaf hii zich in het vereenigings- leven van den landbouw. Hii was werkzaam in de „Vereinigung der deutschen Bauernvereine" en in de landbouwcorporatie (Preussenkasse). Vervolgens keerde hij terug in eigen land, waar hii secretaris werd van den Neder-Oostenrijkschen boeren bond en in Juni 1927 directeur van de landbouwkamer in Neder-Oosten- rijk. Hii toonde zich dadelijk een ijve rig, bekwaam en doortastend bestuur der en had spoedig in allerlei com missies en organen zitting. De stich ting en organisatie van het verzeke ringsinstituut voor landarbeiders in Weenen, Neder-Oostenrijk en het Burgenland was grootendeels zijn werk. Ook werkte hii Jiet phm voor een invoermonopolie van granen en meel uit. In Juli 1930 werd Dollfuss als ver tegenwoordiger van den landbouw in het beheer van de Oostenrijksche den ien October 1930 president van bondsspoorwegen benoemd. In Sep tember werd hii 'reeds vice-president, den raad van beheer. Snel ging toen zijn opgang, 'in Maart 1931 werd hii minister van landbouw, 20 Mei 1932 bondskanselier als opvolger van Bu- resch. Met zijn 39 jaar was hij, naar de N.R.C. opmerkt, een der jongste premiers van Europa. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE 's-BOSCH op Woensdag 25 Juli 1934. Kantonrechter: Mr. F. J. M. I. Baron van Hövell tot Westerflier. Ambt. O.M.: Mr. C. L. v. Ysendijk. Griffier: Mr. E. Verbeek. Loopen over verboden grond: B. E., Zaltbommel f5; J. H. J. S., Zaltbommel f5; H. L. Zuilichemf5. Drankwet: J. G. T., Waalwijk f20; J. v. A., Waalwijk f 40. Weigering aansl. waterl.: Verzet. J. J. S.; G. N. v. A.; P. W.; W. H.; A. K.; G. J. R.; F. A. v. d. B.; ,C. v. T.; J. W.; J. K.; J. B.; J. v. B.; C. v. T.; M. A. v. R.; M. v. P.; A. J. d. R.; A. S.; H. M. W.; A. G. S.; A. A. B.; F. H.; allen te I Capelle; J. R., Sprang-Capelle; A. P. de B., Vrijhoeve-Capelle, allen niet-ontvankelijk. VleeschkeuringswetP. H., Dus- sen f25; A. T. A., Ammerzoden f 15. Wet openb. midd. van vervoer: H. v. E., Gameren f 10. Arbeidswet: PI. L. v. B., Nieuw- kuijk 2Xf3- Trekhondenwet: L. v. Z., Ammer zoden 2Xf4- StraatschenderijC. S., Kaatsheu vel; L. M.; B. K.; C. v. Z.; A. R.; A. M. v. D.; A. M. d. J.; H. J. S.; G. J. v. d. S.; G. J. d. J.; D. K.; C. A. S.; allen te Sprang-Capelle; J. A. D., Heusden, ieder f 5 boete. A. V., Sprang-Capelle, vrijspraak; M. v. G, Waardenburg f15. Art. 428 Str.G. v. L., Drunen f 5. Aardappelen verv. z. vergunning: M. v. O., Gameren f 10; A. v. W., Gameren f 20. Overtreding motor- en rijwielwet.: H. J. v. V., Zaltbommel f15; J. M. V., Loon op Zand, vrijspraak; A. J. d. G., Hedel f 10; W. v. S.,'Wou- drichem f3; J. H. v. T., Zaltbom mel f3; J. K., Oudheusden f5. POLITIERECHTER 's-BOSCH. Uitspraken van 23 Juli. Beleediging: J. v. D., Sprang f 10 of 10 d. h. Mishandeling: A. S., Sprang f 5 subs. 2 d. h. Geschiedenis van het Land van Heusden en Aitena en den Bounuielerwaard. 17. De voorn. Balduinus, de 2e heer van Heusden, is overleden omtrent het Jaer 870, en zijne huijsvrouwe Sophia 890, zijnde begraaven te Oudheusden en hebben nagel a aten dese 2 zo on en: 1. Edmondus die in Engeland ge bleven is, en aldaer met een staat) voorsien. 2. Robertus die de vader int be zit is gesuccedeert. Nota. In drie zaeken off omstandigheden varieren die van dese zaeke schrijven. 1. Welke naam is geweest van den Koning, Vader van de voorn. Sophia, zommige zeggen Eduard, dog zoo dat ze hem ook Edmondus noemen. Ik hebbe nagesien die historie en het Re gister van de Koningen van Engeland, alwaer wel dese naam gevonden werd Edmondus, maer de tijd komt niet wel over een. 2. Off de voorn. Sophia ontdekt en bekend is geweest bij het Leven van Edmond liaer Vader, off bij de rege- ringe van Elfredus, zijnde een zoon van den voorn. Edmond. d'e Engelse Cronijk steld den tijd zoo dat het moet wesen na den Dood van Edmond. 3. Off de voorn. Sophia bekend is geworden bij het Leven van haeren man oft daer na. Dionisicus Mutsaert schrijft daer van aldus: „Men schrijft als de Vader haer al hadde doen zoeken, dat zij eijndelijk na haer mans Dood tot Heusden ge vonden is, spinnende na hare gewoonte purpere zijde op een rood wieltge. Dat verders de Koning haer Vader (ik zieg haer broeder Elfredus alsoo de Vader overleeden was) door tussen spreeken van goede vrienden te vrede gestelt zijnde haer twee zoonen, Edmond en Robbert, tot zig heeft ontbooden, min nelijk ontfangen en tot gedagtenisse van haers moeders staat en fortuijne, tot een wapen gegeven heeft een pur pere rad in een verguld veld. Wat mij aangaat, ik meijne dat de voorn. Sophia haer broeder in Engeland be kend is geworden, en haere twee zoo nen daer na toe gesonden heeft bij 't Leeven van haer man. III. Robertus, de jongste zoone van de voorn. Baldewijn, is zijn vader ge succedeert in de Heerlijkheijd van Heusden en daer van geworden de III Heer, alsoo zijn Broeder Edmond, de oudste zoon van den voorn. Balduinus, in Engeland was gebleven en tot groo- ten staat gevordert. Het wapen heeft de voorn. Robertus gehouden, dat hem van Elfredus zijnen oom was gegeven, in Engeland. Hij bekwam uut Enge land niet alleen veel gelts, maer werd nu en dan rijkelijk uut Engeland voor sten jmet groote schenkagien, waar door hij heel magtig is geworden, hij hadde een reijse gedaan na het Heij- lige Land, dat is na Jerusalem, alwaer hij Ridder geslagen werd, en wederge- koomen zijnde, heeft hij zig ten huwe lijk gegeven met Aleijda of Addeleijda, Dogter van den Grave van Sutphen, en werd gesegt gestigt te hebben de ka- steelen Poederoijen, Brakel en Aalst, en meer andere kasteelen en dorpen, zoodat de Jurisdictie vant Land van Heusden in dien tijcf zig heeft uutge- strekt over de Maze, en dat is ook wel 'gelooflijk, terwijl de Maze dan; daer nog zoo breed niet en was, en dat die van Aalst ter kerke gingen te Wijk, gelijk in andere volgende Cap. van dese zaek wijdloopig zal gehan- delt werden. Dese voorn. Robertus is overleden omtrent het Jaer 907, off gelijk ande ren schrijven 914 en heeft zijne begra- venisse binnen Heusden, agterlatende een eenigen zoon met name Edmundus. Nota. Omtrent dese tijd heeft zekere jonge zoone van den Grave van Teijsterbant, genaamt Folquinus, getrout een Dogter van den Heer van Heusden, waer me de hij kreeg de Heerlijkheijd; van Ber ne, zijnde een gehugt \an Heciikhuijsen, en daerom ook genaamt Bernhuijse en het is waerschijnlijk dat het de eene Dogter zij geweest van den voorn. Rob bert, van dese zaeke is ook in het II Cap. gesprooken, en zal daer na nog meer van gesproken worden. IV. Edmundus is zijn Vader gevolgt int besit en de regeeringe van de Heer lijkheijd van Heusden, en geworden de IV Heer, en troude Hildegond'e Dog ter van den Grave van Zijp? en over leed omtrent het jaer 929, en liet na ©en zoon genaemt Jan. V. Jan is in zijns Vaders plaats geworden de Ve heer van Heusden, en was getroud met Margareta, Dog ter van den Grave van Loon off Loss, gelijk zommige spreeken, hij overleed omtrent het Jaer 956, off gelijk an deren schrijven 966, agterlatende zij nen zoon, Robbert de 3e tof een na volger. VI. Robbrecht de III van dien naam is in zijns Vaders plaats gesuccedeert en geworden de VI heer van Heusden, hij t'roude met Geertruijd des Graa- ven Dogter van Spanheijm, en werd ge segt gestigt te hebben de Dorpen Herpt, Vlijmen en Hedikhuijsen. Dat zommige schrijven dat hij ge trout zoude hebben Maria, de Dog- ter van den Heer van Arkel, kan ook waaragtig wesen ten aensien van een tweede huwelijk, hij is overleden om trent het Jaer 972 off 982, nalaten de een zoon. VII. Balduinus de lie van dien Na me, is zijn vader int besit van alles en in de jurisdictie van Heusden ge succedeert, en geworden de VIIe heere, hij nam ten huwelijk Aleijda, de Dog ter van den Heere van Gennip; hij werd gesegt een mededoogend heer te zijn geweest, omdat hij de zijnen grooten onderstand deede, in een ge- meene sterfte, hij is overleden omtrent het Jaer 1028, nalatende: 1. Jan, zijn navolger. 2. Alphaidis of Alveradis getroud daer na met Dirk heer van Brederoo- de; Dog dese Alphaidis is bij Goudhoeve, to. 110, een Dogter van heer Jan van Heusden, sterft 1063. VIII. Jan, de 11 van dien Name, is in zijns Vaders plaats geworden de VIII heer van de heerlijkheijd Heus den en heeft ten huwelijk gehad Mach- titda, des heeren Dogter van Steijnvor- den, hij heeft ook gebout het kasteel van Hemert, en overleet int Jaer 1073, nalatende: 1. Robbertus zijnen navolger. 2. Aleijda, getroud met Jan, de 3e van dien naam en 5e heer van Arkel, dewelke, uut vreemde Landen thuijs komende onderwegen overleed. IX. Robbert, de IV van dien name en een zoone van de voorgaande Jan, is geworden de 9e heer an Heusden en getroud geweest met Johanna, des Heeren Dogter van Aitena, waerom hij ook geworden is heer van Aitena, hij is overleden omtrent het Jaer 1092, nalatende dese twee zoonen: 1. Balduinus, zijn navolger. 2. Arnoud off Arnoldus, dewelke 11a zijns broeders Dood ook heer van Heus den is geworden. X. Balduinus, de III (of IV als Bal duinus van Teijsterbant gerekend word) van dien name, werd na het overlijden zijns Vaders de Xe heer van Heusden en nam tot een huijsvrouwe des heeren dogter van de Lippe, hij werd in de Duijtsche Cronijk, divis 10 Cap. 13, gestelt onder de voornaamste Eede- len, Baronnen, en Heeren van dien tijd, hij overleed omtrent het Jaer 1110, zon der kinderen na te laten. BENEDEN-LANGSTRAAT. Met den hooibouw is het voor spoedig gegaan. Zoowel over kwa liteit als kwantiteit is men te vre- den. De prijs van het nieuwe hooi bedraagt thans f9f 10 per 500 K.G. DUSSEN. Tot het verleggen der stroo ming in de Maas, laat men onder deze gemeente een aantal zinkstuk- ken, bestaande uit gevlochten hout en keien, zinken. Hierdoor wordt de strooming meer naar het midden der rivier gebracht. De Dussensche Burgerwacht mag zich den laatsten tijd in een groeiende belangstelling verheugen. Onder commandant J. Ansems is het ledental gegroeid tot vijftig, terwijl maandelijks schietoefening wordt ge houden. De uitslag van Zondag j.l. luidt: 1 Seb. v. Velthoven 96 pnt.; 2 Alb. v. d. Pluijm 94 pnt.; 3 Lou de Bodt 84 pnt.; 4 C. Lensvelt 87 pnt.; 5 Hub. v. Dijk 84 pnt.; 6 Ant. v. d. Pluijm Gzn. 80 pnt.; 7 J. Ansems 80 pnt.; 8 Henri v. Moer gestel 74 pnt.; 9 R. Donkersloot 73 pnt.; 10 W. de Wit 71 punten. 's-GRAVENMOER. De opbrengst voor de zending in de busjes van 23 April tot 9 Juli heeft bij de Geref. Kerk alhier f 22,73 opgebracht. LAND VAN ALTENA. Nauwelijks zijn enkele percee- len erwten geoogst of de dorschma- chine doet zijn werk. We hoorden over de afkomst niet klagen, terwijl reeds enkele partijtjes verkocht wer den voor 10 a 11 cent per K.G. WOUDRICHEM. Bij besluit van 1 Juli 1934 is op de statuten van de Vereeniging voor Neutraal Bijzonder Onderwijs, gevestigd te Oudendijk (gem. Woudrichem) de Koninklijke goedkeuring verleent. WERKENDAM. Door de postduivenvereeniging „Stormvogels" werd een wedvlucht gehouden met jonge duiven vanuit Vilvoorde (B.) afstand 103 KM. uit slag als volgt: 1 en 2 Vogel-Bakker; 3, 7 en 13 de Boon-Mik; 4, 6, 17, 24 en 32 Groeneveld; 5, 6, 11, 22, 23 v. Kooy; 8, 27, 29, 33 en 37 J. A. Visscher en v. Berchum; 9, 10, 19, 20 en 25 Deenik; 12, 21 en 39 de Koning; 14, 15 en 31 Doesburg; 18 en 34 den Breejen; 26 en 42 Kuiper; 28 Klop; 30 J. Groeneberg; 35 Dubbeldam; 36 de Vries; 38 Biesheuvel; 40 Vink; 41 de Jong- Buik. Aankomst ie duif nam. 1 u. 52. A.s. Zaterdag wedvlucht met jonge duiven vanuit Gembloux (B.), 144 KM. Zaterdagmiddag zal er ook 'n groote wedstrijd plaats vinden, de laatste van dit seizoen met oude dui ven, van Dax (Spanje) afstand 1003 K.M. GEVONDEN VOORWERPEN. EEN RIJWIELBELASTINGMERK. Terug te bekomen bij J. Koot, Putter- straat O. 43, Heusden. TOT DE Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10