No. 5455 Vrijdag 27 Juli De Grootmoeder. Ja, natuurlijk, mijn BRIL is van M. NORT Gediplomeerd Opticien TWEEDE BLAD Binnenland. GORINCHEM, Zusterhuis 6. Plaatselijk Nieuws. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Uit het dagelijksch leven, FEUILLETON. BEHOORENDE BIJ HET HET DUITS CHLAND VAN HEDEN. Al is het D.N.B., dat regelmatig Duitschland's persberichten uitzendt nog zoo vaag en leugenachtig in zijn berichtgevingen, al beweerde minis ter Goebels in zijn rede tot de bui- tenlandsche pers dat alles naar recht vaardige orde verloopen en er zoo goed als geen vuiltje aan de lucht was, toch lekt langzaam de algehee- le en afschuwelijke waarheid de we reld in en zien wij, buitenlanders, perplex óp naar den woedenden or kaan die uit Duitschland's donkeren onweershemel losgebarsten is. Het is ontzettend! Voor dit beestachtig uitleven van heidensche instincten, voor deze god vergeten en tryannieke machthebbe- rij zijn geen woorden te vinden. Wij wisten dat er ettelijke men- schen op één rij geplaatst zijn ge weest, betrokken of half- of niet-be- trokken bij een zoogenaamde revolu tie; wij wisten dat zij, zonder gees- telijken steun en ongeblinddoekt, als honden den dood ingeknald zijn. We wisten dat en huiverden. Maar nu het stilaan tot ons door dringt dat tallooze goede mannen uit persoonlijke wraak, uit haat we gens hun moed om op de nazi-régi- me-fouten te durven wijzen, laaghar tig uit het leven zijn weggeschoten, nu wij vernemen, dat de assche der verbrande lichamen van rechtvaardi ge, geloovige mannen per postpak ket aan de familie werd thuisgezon- den, nu hebben wij tranen van mede lijden naast een grof woord van die pe verachting voor zoo groote on- menschelijkheid. Nu zouden wij heel de beschaafde wereld willen toeroepen: „Staat op en protesteert!" Want in plaats van recht heerscht ginds moorddadige macht en in plaats van moraal en menschelijkheid is er beestachtige willekeur van een door eigenwaan bedwelmd driemanschap. HARRY POLL. belastingjaar meer dan f 10.000.ge weest, zoo mag geschonken worden */s van het inkomen tot een maximum van f 5000. Ik ben borg voor eenige duizenden guldens voor eene firma bij een Bank. Nu is de hoofdfirmant, voor wien ik eigen lijk borg was, uit de zaak gegaan terwijl zijn zoon daarvoor in de plaats is ge komen. Nu wilde ik mijne borgstelling opzeggen. Hoe kan ik dat het beste en zonder veel kosten doen X. X. U kunt bericht aan de Bank zenden dat u de borgstelling opzegt. Vanaf dien dag is u niet meer aansprakelijk voor nieuwe transacties. Voor de bestaande schuld blijft u aansprakelijk. Van de Bank kunt u eene bevestiging van uwe opzeg ging ontvangen. Vragen op rechtskundig gebied gAbonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Tot welk bedrag mag een vader jaar lijks aan zijn dochter cadeau geven zonder dat hiervoor successierechten ofschenkings- geld behoeft te worden betaald S. O. P. Een bedrag van f 2000.Is het in komen der ouders in het voorafgaande 84. Een vrouw, gij hebt haar gezien, is mij komen opzoeken, zeggende, dat zij van mijn broeder kwam, wiens por tefeuille zij mij' dan ook werkelijk liet zien. Er was mijn broeder een onge luk overkomen, hij kon zelf niet schrij ven en riep mij nu bij zich. Ik ge loofde de leugenachtige woorden van van die vrouw en ik volgde haar, zon der mijn moeder gewaarschuwd te hebben; dat had zij mij gezegd. Ja, dat had ik zoo wat geraden. Ik ben er van overtuigd, juffrouw Ge- neviève, gij, die niemand ter wereld ooit kwaad hebt gedaan, gij hebt een vreeselijken vijand. Kent gij hem? Een persoon ken ik, een jong meisje, juffrouw Cécile de Prémorin, die in staat zou zijn, mij in die vree- selijke val te brengen. O! juffrouw de Prémorin! Juffrouw Geneviève, dat is de vijand! Kent gij haar? Neen, maar ik weet, wie haar moe der is; de appel zal wel niet ver van den boom vallen. O! vader Anselme, ik beef voor mijn broeder! Integendeel, gij kunt gerust zijn; uw broeder loopt geen gevaar; op hem Ó2-JARIGE AMSTERDAMMER VERSTIJFD DOOR RHEUMATI- SCHE PIJNEN. Loopt nu weer „als de beste." „Ik ben op het oogenblik 62 jaar oud en leed als sinds lange jaren aan rheumatiek in de beenen, die hoe langer hoe erger werd. Ten slotte was het zoo ernstig, dat ik vanaf mijn 60e tot voor kort als het ware verlamd te bed moest blijven. Daar ik zeer levenslustig ben, werd alles geprobeerd, doch niets hielp. Ein delijk kwam op raad van een kennis, die goed succes heeft gehad -met uw middel, ook Kruschen Salts aan de beurt en zie, 3 maanden reeds nadat ik begonnen was Kruschen Salts te gebruiken, kon ik in de ka mer loopen met een stok, en daarna ging het zienderwijze vooruit. Tegen woordig maak ik eiken dag een och tendwandelingetje door de Amstel- laan, en als de beste hoor! En dit al les schrijf ik uitsluitend toe aan Kru schen. Dank, dank, dank ervoor! S. Z. te A. De oorzaak van rheumatiek is een teveel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontstaan is doorte trage werking der inwendige organen (o.a. ingewanden en nieren). En indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaardig urinezuur en andere afvalstoffen, die uw gezond heid kunnen benadeelen, zich steeds meer in uw lichaam op. De zes ver schillende zouten in Kruschen nu, sporen deze afvoerorganen tot be tere werking aan, zóó dat alle opge hoopte schadelijke afvalstoffen uit het lichaam verwijderd worden. De pij nen worden nu gestild, gezwellen slinken, verstijfde ledematen worden weer lenig. Daarna zal „de kleine dagelijksche dosis" U inwendig schoon houden, vrij van afvalstoffen, overtollig urinezuur en dus ook vrij van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bii alle apothekers en dro gisten h f o.go en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralen de gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maat- schappii Amsterdam voorkomt. Adv. o DE ROOFOVERVAL TE DE-URNE. Een dader gearresteerd? In verband met den roofoverval op den 76-jarigen H. Geven te Deur- ne-Hanenberg in den nacht van 3 was het niet gemunt, maar op u. O! ik zie het spel van uwe ellendige vij andin nu duidelijk in. Wanneer mijnheer Albert Lionnet niet ver van Parijs is gebracht, wordt hij zeker hier in de stad in het een of andere huis opge sloten gehouden. Men moest hem la ten verdwijnen, u erg ongerust maken om u in de val te krijgen. Ik vergis mij niet juffrouw, en de portefeuille van uw broeder is er het bewijs van. Nu is het drama afgespeeld en de afloop is gelukkig niet de verwachte geweest. Het is uw vijandin niet ge lukt, men heeft uw broeder niet meer nood.ig, en vandaag of morgen zult gij hem wel zien. O! was het maar waar! Ge zult 'tzien, juffrouw. En nu, vader Anselme, zou ik wel eens willen weten..'. Wat, juffrouw? Hoe gij opeens met uw kameraad zijt gekomen, juist op het oogenblik, dat ik mij verloren waande. O! dat is heel eenvoudig. Nadat het rijtuig in den faubourg had stil ge houden, kwam de vrouw mij vragen of ik haar het huis van mijnheer Lion net kon wijzen; zij vroeg mij ook, ot er een concierge was. Die vraag vond ik heel vreemd. Ik begon haar te wantrouwen, nam haar eens goed op en zag weldra, dat de eerlijke uit drukking op haar gelaat slechts hui chelarij was. Ik had een akelig voor gevoel. op 4 Juli door gemaskerden ge pleegd, werd op verzoek van den Burgemeester te Deurne in Oss door de Kon. Marechaussée gearresteerd zekere C. Zwaar geboeid is de man ter con frontatie naar Deurne overgebracht. DE NIEUWE KERK TE DELFT. Door 60.000 personen bezichtigd. Sinds de plechtige uitvaart van prins Hendrik is de Nieuwe Kerk te Delft door ongeveer 60.000 personen bezocht geweest. De opbrengst is plm. f 10.000 meer dan na de uitvaart van koningin Emma in Maart j.l. o ZET GEEN KIND OP HET STUUR VAN DE FIETS. Te Culemborg is een man, die op een fiets reed en daarbii een kind op het stuur meenam, met rijwiel en al over den kop geslagen, door dat een voetje van het kind tusschen het voorwiel geraakte. De man werd bewusteloos opgenomen en in zorg- wekkenden toestand naar het zieken huis gebracht. De kleine bekwam slechts gering letsel. O DE SABOTAGE OP NAUTILUS. Een zuiver persoonlijke daad. Het onderzoek naar de aan boord van H. M.s. Nautilus plaats gehad hébbende sabotage, heeft het 'resul taat gehad dat ae in arrest gestelde schepeling heeft bekend carborum- dem in de voor de machine te be zigen olie te hebben gemengd en zand en kopersoldeer in de betalen oliepijpjes van de hoofdmachine te hebben geworpen. Aanleiding tot de ze daad was ontvredenheid over het feit dat aan zijn verzoek om over plaatsing geen gevolg was gegeven. Het betreft hier een zuiver per soonlijke daad. Van eenig conflict is geen sprake. De verdachte bevindt zich in arrest en zal waarschijnlijk voor den zeekrijgsraad terecht staan. STRENGER STRAFFEN OP ROEKELOOS RIJDEN. Nieuwe Motor- en Rijwielwet een stap in de goede richting. Het oordeel van den A.N.W.B. Dat de nieuwe Motor- en Rijwielwet, waarvan de inhoud dank zij de ac tiviteit van de „koningin der aarde" thans reeds in millioenen exempla ren in ons land verspreid is, met strenger bepalingen zou komen voor roekelooze weggebruikers zal wel nie mand verwonderd hebben, aldus schrijft ons de A.N.W.B.-Toeristen- boncï voor Nederland. Menigeen zal echter desondanks wel even opgeke ken hebben bij het vernemen van de mogelijkheid om rijbewijzen in be paalde gevallen voor den tijd van tien jaren in te trékken. Wit jzien in het wetsontwerp als maximum voor een verkeersvergrijp thans drie jaren ge vangenisstraf voorgesteld, wat voorze ker geen kleinigheid is! [Maar aan den anderen kant is het misdrijf, waarvoor die sanctie geldt ook heel ernstig (het bij een aanrijding veroorzaken van eens anders dood terwijl de da der van dit feit idoor alcohol beneveld is). En zoo is het met meer feiten het gevaleen aanzienlijke verzwaring van de straffen. o DE MUITERS VAN DE ZEVEN PROVINCIËN. Heden uitsprak gedaan. Het hoogmilitair Gerechtshof deed uitspraak inzake de Zeven Provin ciën-affaire betreffende de straffen voor de negen officieren hierbij be trokken. Het Hof verklaarde de officieren schuldig. In het vonnis ging het Hof in op de opzettheorie. Het Hof zou zwaar straffen, indien niet sinds tal van jaren ten gevolge van velerlei Toen zij uw huis was binnengegaan, vertelde de koetsier mij waar zij thuis hoorde. Gij kunt u dus mijn verwon dering voorstellen en ook mijn schrik, toen ik u met haar naar buiten zag komen en in het rijtuig stappen, ik had u wel willen toeroepen, niet mee te gaan, maar het rijtuig reed weg, toen ik inzag, dat gij in een val ge lokt zoudt worden. Mijn eerste gedachte was, naar den commissaris van politie te loopen; maar die heeren en hunne agenten hebben nooit haast en ik gevoelde, dat er geen minuut te verliezen was. Op dat oogenblik kwam een huur rijtuig voorbij; ik sprong er in, riep den koetsier toe: „Boulevard Sebastopol, bij de kerk Saint-Leu!" waar ik geluk kig een kruier vond, dien ik langen tijd kende en op wien ik kon rekenen. Zonder mij een uitlegging te vragen, stapte hij in. In de rue de Rivoli vond ik ook een anderen kameraad, die even vastbe raden en braaf was, als zijn collega. „Nu zijn wij met ons drieën," zeide ik, „dat is genoeg." Wij hadden echter geen andere wa penen, dan onze sterke armen en dat was toch niet genoeg. Op den hoek van de rue de Richelieu kocht ik drie revolvers. Een goede gelegenheid om mijn kameraden eens een cadeautje te geven. Eindelijk kwamen wij in de rue Par- gon aan en stapten op eenige passen van het huis uit. opvattingen en invloeden het gezags- idee in beteekenis zou hebben inge boet, ook bij de Marine waaraan de autoriteiten niet reeds paal en perk is gesteld. Het Hof sprak de volgen de vonnissen uit Luitenant ter zee iste klasse W. F. J. Fels 6 maanden, eisch 1 jaar en 6 maanden; de luitenant der zee tweede klasse E. M. Hornsveld vier maanden, eisch 1 jaar en drie maan den; L. D. de Kroon vijf maanden, eisch 1 jaar; Dè Bekker drie maan den, eisch zes maanden. De officie ren van den marine-stoombootdienst 2e klasse C. M. W. v. Balkom vier maanden, eisch vijf maanden; Leen- dert de Wilde vijf maanden, eisch 1 jaar; G. Smits vier weken, eisch twee maanden, luitenant ter zee 3e klasse Ant. baron de Vos van Steen- wijk drie dagen, eisch vijf dagen; officier van gezondheid 2e klasse H. C. Bosch zeven dagen, eisch drie maanden. De vonnissen tegen de heeren Fels, Bekker, Hornsveld, De Kroon. De Wilde en Van Balkom (bevatten tevens ontslag uit den militairen dienst. o LIJK OPGEHAALD. Uit de Dijksloot, gelegen aan den Rijksstraat weg te Duivendrecht, is het lijk opgehaald van een naar schat ting 55-jarigen man. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. BURGEMEESTER OVERVALLEN. Zekere W. te Belfeld (Limburgj belde aan het huis van den burge meester van Belfeld. De burgemees ter, de heer J. Herbers, opende zelf de deur. Onmiddellijk werd hii door W. aangevallen en er ontstond een worsteling, waarbii het den burge meester gelukte, zijn aanvaller naar buiten te werken. De politie, die inmiddels gewaar schuwd was, arresteerde W. en heeft hem per auto naar de gevangenis .te Roermond vervoerd. De beweeg redenen van den overval zijn onbe kend. DOODELITK ONGELUK OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG BIJ WEERT. Onachtzaamheid van den seinwach- ter van blokpost 75 op de spoor lijn WeertRoermond, die verzuimd had de afsluitboomen ter plaatse neer te laten, heeft het leven gekpst van een 52-jarigen wielrijder, die op het oogenblik, dat hij den overweg, welke gelegen is in den drukken Rijksstraatweg, overreed, werd gegre pen door den met een vaart van 60 a 7o K.M. voorbij suizenden sneltrein. ANDEL. Dinsdag a.s. zal de Herv. Meis- jesvereen. „Dorcas" een reisje maken naar Amersfoort e.o. Onderweg had ik mijn vrienden reeds gezegd, wat ons te doen stond. Wij schelden niet aan, maar klom men op den muur, die niet hoog was, sprongen in den tuin en drongen met geweld het huis binnen. Twee vrouwen begonnen te schreeuwen, maar wij lie ten ons niet afschrikken en hadden hen in een oogwenk aan handen en voeten gebonden. Wij hebben altijd touwen bij de hand. In den gang hoor den wij het geruisch van een wor steling, uw gillen juffrouw; ik her kende uw stem, en....... de rest is u be kend. Doch nooit moet gij er met iemand over spreken; niemand mag weten, dat gij een voet in zulk een huis hebt ge zet. Gij moet het zelf ook vergeten, evenals gij een akeligen droom vergeet. Wees echter voortaan op uw hoede te gen nieuwe strikken, die men u zou kunnen spannen. Gij hebt gelijk, vader Anselme, ik zal 'over die vreeselijke geschiedenis zwijgen. Ja, als ik naaJr mijn gevoel te werk ging, zou ik nog van avonü de misdaad bekend maken, en alle schul digen zouden gestraft worden. Maar ik moet zwijgen, omdat ik niet wil, dat uw goede naam in het schandaal zou gemengd worden! Uw naam mag niet met dien van deze ellendelingen te zamen genoemd worden! Gij zijt gered, en dat is aiies! Maar toch zal de prefect van politie ge waarschuwd, het huis onderzocht wor- AALST. Zaterdagavond gaf de muziekver- eeniging „Prins Hendrik", onder leiding van den heer J. van Berkel uit Ammer- zoden, met medewerking van de mu- ziekvereen. uit Zuilichem, een goed geslaagd concert. De uitgevoerde num mers werden verdienstelijk ten gehoore! gebracht. Ondanks het buiig weder was er veel belangstelling; de verkoop van Moern.- pjes bracht f35.35 op. j CAPELLE. Onder buitengewone belangstel ling is de nieuwe muziektent, die dooi! het eensgezind samenwerken van' zang- en muziekvereeniging en darde zij den financiëelen steun van velen, zoowel uit deze als andere gemeenten, in de kom van ons dorp is verrezen^ j.l. Zaterdagavond in gebruik geno men. Aan weerszijden van de Binnen haven, waar de kiosk geplaatst is, heerschte een ongekende drukte door de honderden belangstellenden, dia deze opening en de daaropvolgende concerten bijwoonden. Ongeveer 7 uur vereenigden de be stuursleden van het fonds tot stich ting en instandhouding der muziek tent zich met de genoodigden, waar onder we o.m. opmerkten de beide wethouders en den secretaris, alsme de enkele leden van den raad der, gemeente Sprang-Capelle, benevens! bestuursleden van de gem. zangver* „'t Rozeknopje" en het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid", zich bij de muziektent. De burgemeester de zer gemeente was door ziekte verhin,- derd de plechtigheid bij te wonen* De voorzitter van het fonds, de heer J. Michaël, sprak een welkomst woord, waarna de loco-burgemeester; de heer R. Middelkoop, tevens be schermheer van het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", na het uitspre ken der hiernavolgende rede, het symbool der opening voltrok. „Mijne heeren, voorz., bestuursl. en leden der vereenigingen „Kunst na Arbeid" en ,,'t Rozeknopje". Daar Burgemeester Meijer door on gesteldheid verhinderd is om heden avond uw nieuwen muziektempel te' openen, is tot mij, als zijn plaatsver vanger, het vereerende verzoek ge richt om deze symbolische handeling) te verrichten. Een verzoek, waaraan; ik zeer gaarne voldoe. Een muziektempel toch is een voor werp, waaraan jarenlang sterke be hoefte is gevoeld door uw vereeni gingen. Zonder zulk een bouwsel was het onmogelijk om uw volle „kun nen" voor het publiek te brengen* Er is in vroegere jaren een podium' geweest, waarop de executanten wel is waar beter te zien kwamen, maai; den, en het zal niet lang duren of die stallen van Au glas zijn gereinigd. Na een korte stilte vroeg Qeneviève: Waar zijn wij nu, vader Anseime.^ In de avenue des Champs-Elysées, juffrouw. En hoe laat kan het zijn? Zes uur ongeveer denk ik. Ik kan dus voor het diner thuis zijn; maar als mijn moeder weet, dat ik uit was, zal zij mij ondervragen1, Dat is waar, daaraan had ik niet gedacht. Mijn God, wat zal ik dan antwoor den? Gij moogt geen leugens vertellen; maar, wanneer het moet.... Kom, laat ons een klein leugentje bedenken. Gis teren is mevrouw Lionnet, ongerust over haar zoon, den commissaris vani politie gaan spreken. Ja- En die heeft beloofd, onderzoek te zullen doen, en van morgen om tie» uur zijt gij nog eens naar het com missariaat gegaan? En men heeft ons geantwoord^ dat men nog niets had gehoord. En hebt gij uw moeder die bood schap overgebracht? j Ja- Dan kunnen wij nu zeggen, dat gijj van middag er weer heen waart, en men nog niets van mijnheer Albert Lionnet had vernemen. (Wordt vervolgd), J I jWcttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5