„Ferm itan" Wormen Plaatselijk Uleuws. Binnenland. Procesverbaal van kasopneming bij het Burgerl. Armbestuur. De ontvangsten hebben bedragen f I975?7o; de uitgaven f 1222,74, zoo dat in kas moest zijn en ook werd bevonden een bedrag van f 734,96. Mededeeling toestand Burg. Arm bestuur. De Voorzitter deelt mede, dat van het Burg. Armbest. bij het gem.-best. bericht is ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat ten behoeve van de werkeloozen een bedrag van f 1723,40 is uitgegeven, wat alleen mogelijk was door verkoop van een paar ef fecten. Het bestuur meent dat het niet langer op dezen weg kan en mag voortgaan en het genoodzaakt is met 1 Aug. de uitkeeringen aan de werk- loozen stop te zetten, het bestuur is van oordeel, dat deze zorg door de gemeente moet worden overgenomen. De Voorzitter zegt dat de toestand van het Burgerlijk Armbest. werkelijk niet zonder eenigen zorg is en hoe wel het nog niet aan den grond zit, is te voorzien, dat er een tijd zal komen, als op de oude manier blijft doorgegaan, dat de toestand inder daad zorgelijk zal worden. B. en W. stellen zich evenwel voor als de bodem der kas bedenkelijk zichtbaar wordt, dan terstond met voorstellen bij den raad te komen om hiervoor maatregelen te treffen en zouden zij het Burgerlijk Armbe stuur op de pachten, die omstreeks Kerstmis binnenkomen een voorschot willen verstrekken. B. en W. zijn met het Burgerl. Armbest. in overleg getreden en dit gaat voorloopig met ondersteuning der werkloozen voort. Zooals bekend heeft het gemeentebe stuur met een paar werkloozen moeite gehad, die weigerden huishuur te be talen en daardoor met hun huisbaas moeite hebben gekregen, die hen op Straat zou hebben gezet. Zij zijn thans mee gaan betalen, terwijl het Arm bestuur ook een gedeelte bij betaalt. Het gevaar van op straat zetten is daarmede bezworen. De heer v. Herpt zegt, dat hij de rekening van het Armbestuur heeft nagezien en mede geadviseerd heeft deze goed te keuren. Hij wil er even wel de aandacht op vestigen, dat de ontvangsten van het Burgerl. Armb. voornamelijk zijn verkregen door den verkoop van een paar obligaties, die f 1672,25 opleverden, daardoor geeft de rekening ook een batig saldo te zien. Was er deze ontvangst niet ge weest, dan zou de rekening een na- deelig saldo van f 400 hebben aange geven. Doordat deze rekening aan ving met een batig saldo van f 1126,16, heeft het Burgerlijk Armbestuur in 1933 dus f 1500 ingebrokt.- Het is voor spr. dan ook een vraag of op dezen weg mag worden voortgegaan. De Voorzitter zegt dat in de verga dering van B. en W. dezelfde vraag is gesteld, doch het college zag op dat oogenblik nog niet den juisten weg die gevolgd moet worden en meenden dat met tijd gewonnen, reeds veel gewonnen was. De toe stand van het Burgerl. Armbest. heeft de volle aandacht van B. en W., het college hoopt binnenkort met voor stellen bij den raad te kunnen komen. De heer v. Herpt meent, dat, als nu reeds geteerd wordt op pachten die met Kerstmis ontvangen zullen worden, het weieens zou kunnen ge beuren dat het gaat als met hem die rekent op de erfenis van een sui keroom, daarop reeds uitgaven gaat doen en die dan later blijkt onterfd te zijn. Het zou dan wel eens kunnen blijken dat het slachten van een var ken, zooals het vorig jaar, niet vol doende zal zijn, dat men er zelfs met het slachten van een best gevende koe niet zal komen. De Voorz. merkt op, dat als er ie mand tegenstander van is, een varken te slachten (men bedoelde hiermede vanzelfsprekend de verkoop van ef fecten) hij dit is. Spr. is echter nog niet voldoende ingewerkt om reeds nu een oplossing aan de hand te doen, hij hoopt die evenwel spoedig te hebben gevonden. Mocht een lid van den raad een oplossing weten, dan houden B. en W. zich daarvoor gaarne aanbevolen. De heer Buijs, tevens lid van het Burgerl. Armbest. zegt, dat voor dat de bewuste brief aan het gemeente bestuur is verzonden, deze kwestie meermalen in een bestuursvergade ring is besproken. Het is alle raads leden en ook de wethouders bekend, dat het Burgerl. Armbest steeds zoo veel mogelijk heeft verlicht. Het heeft spr. daarom verwonderd, dat deze zaak zoolang aan den haak heeft gehan gen. Het Burgerl. Armbest. had eer der een compliment van het gemeen tebestuur verwacht. Binnenkort zit men vermoedelijk voor zeer groote veranderingen met het oog daarop lijkt het spr. verstandig, dat de ge meente de zorg voor de werkloozen .overneemt. De Voorzitter merkt op dat de heer Buijs hem iets vooruitgeloopen is, aan het eind van de besprekingen over dit punt zou spr. eenige waar- deerende woorden willen wijden aan het adres van het Burgerl. Armbest. Als het lang heeft geduurd, de brief van het Burgerl. Armbest. dateert van 29 Juni, dan is dit een gevolg dat spr. zich nog niet voldoende heeft in gewerkt. Hij kan echter meedeelen, dat B. en W. volstrekt niet afwijzend staan tegenover het voorstel om de zorg voor de werkloozen op de schou ders van de gemeente te leggen. Hij wil opmerken, dat als hij er zich niet mede was gaan bemoeien, de be wuste personen op straat zouden zijn gezet en de gemeente en het Armbe stuur daardoor voor veel grooter uit gaven zouden zijn gekomen. Spr. zou willen vragen of de heeren zich met het voorstel van B. en W. om de kwestie nog even aan te houden, kunnen vereenigen. Spr. belooft dat B. en W. zoo spoedig mogelijk met een voorstel in dezen bij den raad zullen komen. De raad gaat hiermede accoord. De Voorzitter zegt dat het ^oor hem een aangename taak is een woord van waardeering te mogen ui ten aan het adres van het Burgerlijk Armbestuur. In den korten tijd dat spr. aan de gemeente verbonden is, heeft hij ervaren dat de Secretaris op bijzonder nette en accurate wijze de werkzaamheden van het Burgerlijk Armbest. verricht. Hij brengt dezen namens B. en W. oprechten dank. Hij dankt verder de leden van het Burgerl. Armbestuur voor de prettige wijze van samenwerking met het ge meentebestuur en hoopt dat deze sa menwerking gehandhaafd zal blijven en de tijdelijke zorgen daarvoor geen beletsel zullen vormen. Begrootingswijziging. De begroo ting wordt gewijzigd conform het voorstel van B. en W. Bij de rondvraag vestigt de heer v. d. Broek de aandacht op het to renuurwerk, dat moet noodig eens worden nagezien. De ingezetenen vin den het lastig, dat dit uurwerk zich niet meer laat hooren. De Voorzitter zegt dat B. en W. hiertoe reeds opdracht gegeven heb ben en als spr. zich niet vergist, is men er reeds mede bezig. Met ge ringe kosten zou het euvel te verhel pen zijn. De vergadering wordt hierop ge sloten. zooals made-, spoel- en maagwormeD, zoowel bij volwassenen als bij kin deren verdrijft men zeker en snel met de beroemde, lekkere Wormpoeders van Jacoba Maria Wortelboer, a 85 cent per doos bij Apothekers en Drogisten. Vergadering van den Raad der ge meente ANDEL, op Vrijdag 3 Aug., des nam. 6 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer A. D. v. d. Schans. Secretaris: Weled. Heer B. v. Ancïel. Afwezig de heer P. Hoesen als de Voorzitter de vergadering opent met voorlezing van het formuliergebed. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden goed gekeurd. Ingekomen stukken: Vërzoek van de Werkliedenvereen. Helpt Elkander, om bij de verpachting van het weiland in Andelerbroek de voorwaarden te stellen, dat de pach ter het land met de hand moet laten bewerken. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, omdat bij de verpachtin gen die de laatste jaren werden ge houden, zeer weinig ingezetenen van Andel pachters waren, meest werd ge pacht door personen uit andere ge meenten. Het college meent, dat het niet gewenscnt is, deze pachters voor waarden te gaan stellen, waardoor zij of zullen wegblijven of voor veel minder pachten, iets wat niet in het belang van de gemeente en van de werkeloozen is. Voor werkverschaffing heeft de ge meente geld noodig, door het stellen van die voorwaarden zouden de pach ten gedrukt worden en minder geld in de gemeentekas vloeien. B. en W. hebben daarom ook Voor dit schrijven geen vergadering belegd, omdat zij van oordeel waren, dat de raad in over- groote meerderheid van hetzelfde ge voelen zou zijn, zooals ook werkelijk uit persoonlijke gesprekken het geval bleek te zijn. De heer Hoesen, die inmiddels ter vergadering is gekomen, zegt het te betreuren, dat aan dit schrijven niet meer aandacht is geschonken. Er moet gestreefd worden naar werkverruiming, dit zou men bereiken door het stellen van de aangegeven voorwaarden. Nu gaat alles machinaal en worden arbei ders gepasseerd. Het is mogelijk, dat de verpachting iets minder opbrengt, doch aan de andere zijde heeft de gemeente minder uit te geven voor werkverschaffing en steun. Spr. is van meening, dat dit wel tegen elkaar zal opwegen. De Voorzitter wil gaarne aannemen, dat het verzoekschrift met heel goe de bedoelingen aan den raad is ingezon den, doch hij ziet er alleen in een heel mooi gebaar tegenover de werke loozen. Als het gaat over werkverrui ming, dan zijn B. en W. daar reeds lang over bezig, reeds lang voor dit adres binnenkwam. Spr. heeft er niet met alle raadsleden over gesproken, doch wel met enkelen en deze waren het met B. en W. eens. Waren alleen ingezetenen van Andel pachters, dan was het nog een ander geval, doch nu kan aan het stellen van deze voorwaar de niet worden gedacht. Er zou nu ver moedelijk een werkobject voor per sonen van elders in het leven worden geroepen, men kan toch ook nog niet de verplichting gaan steden, dat voor de werkzaamheden arbeiders uit An del worden genomen. De heer Hoesen wil de raadsleden toch in overweging geven, aan deze kwestie voor het volgend jaar de noo- dige aandacht te schenken. De heer Schouten is van meening, dat als de gemeente ging verpachten onder de voorwaarden als in het adres aangegeven, men de pachters zou gaan wegjagen. Zouden de pachters alleen uit Andel komen, dan zou de opbrengst nog lager zijn, hoe gering die thans dan ook al mag zijn. Men zou daardoor juist de menschen gaan treffen waar voor werkverruiming gevraagd wordt, die zouden van de mindere opbrengst allereerst de dupe worden. De heer Hoesen vergeet n.l. dat voor werk verschaffing slechts een persoon uit een gezin mag worden genomen, de pach ter is vrij en kan een heel gezin te werk stellen. Mogelijk dat dus voor sommige werkeloozen eenige werkver ruiming werd verkregen, voor het al gemeen zou deze weinig beteekenen. De Voorzitter meent, dat deze kwes tie het volgend jaar voor de verpachting nog weieens kan worden bezien, hij stelt voor ze nu^maar voor kennisge ving aan te nemen, waarmede de raad accoord gaat. (Slot in V volgend no.) HEUSDEN. 45 Aug. as. vertrekt alhier per autobus een bedevaart naar Meerselsche dreef (België). Door de Hengelsportvereeniging al hier zal Zondag 12 dezer worden deelge nomen aan de concoursen te Gorinchem en Best. In een twaetal ploegen zal hier aan worden deelgenomen. Het aantal zwemliefhebbers in de haven neemt gestadig toe. Op den Strijk dam is reeds een heel strand door de baders en zwemmers gevormd, ook de kampeerders hebben er hun tenten opge slagen. Pogingen worden aangewend om een blijvend zwembad te krijgen, de be hoefte aan een goede zwemgelegenheid wordt in deze gemeente steeds meer ge voeld. CAPELLE. Zaterdag jl. reed een vrachtauto van de Zuider tramwegmaatschappij bij het maken van een draai tegen het win kelraam van bakker W. K. aan, met het gevolg dat de daarin staande ruit geheel verbrijzeld en de daarachter uitgestalde waren geheel bedorven werden. De aan gerichte schade is voor betrokken bakker zeer groot. Jl. Zondag werd mej. W. V. al hier aangereden door een auto met het noodlottig gevolg dat zij dermate verwon dingen opliep, dat geneeskundige hulp moest worden ontbodee. Naar men ons mededeelt zal ge tracht worden in deze gemeente een af- deeling van [de N.V. Nachtveiligheidsdienst op te richten. DUSSEN. Dezer dagen heeft zich bij de werkzaamheden aan de waterleiding alhier 'n klein incident voorgedaan. De bode van den Zuid-Holl. polder vervoegde zich n.l. met een drietal dienaren der wet bij de werkzaamhe den met 'tverzoek 't bewijs te toonen dat de leiding, op wegen, ressortee- rende onder den Zuid-Holl. Polder, kon worden aangelegd. Door bijzon dere omstandigheden kon hier niet direct aan worden voldaan, waarop de Majoor der Rijksveldwacht den arbeider gelastte het werk neer te I leggen. Hieraan werd voldaan. Pro ces-verbaal werd opgemaakt en zoo kregen de arbeiders een paar dagen j ongewilde vacantie. De zaak zal thans j verder worden onderzocht. Door de suikerfabrieken is de weegbrug alhier, behoorende aan den Boerenbond voor de a.s. bietencam pagne afgekeurd. Er zal door den Boerenbond spoedig een andere wor den geplaatst. .WAALWIJK. Naar wij vernemen zullen er met ingang van 1 Sept. geen perso- nentrams meer loopen naar Den Bosch en naar Tilburg. De rails wor den niet opgebroken, aangezien en kele goederen trams blijven loopen. Met ingang van 1 September zullen om het uur bussen rijden naar Den Bosch en Tilburg. ZALTBOMMEL. Alles per K.G. 6 Aug. Deutsch Evern I 4670 Boode bessen 9 10; Eldensche Blauwe 22 27 Blauwe pruimen 1012 Varkenspruimen 7 Pound Seedling 12 Amerikaansche Bramen 2737 Tomaten A 68 Clapp's Favorite 12 22 Kruid peren 24; Precose de Trevoux 42; Suikerperen 24 Calville 5 Charle Mowski 8Gamersche zuur 711 Yellouw Transparant 1016 Augurken I 1315 idem II 8 Staaksnijboonen 712; Stamsnijboonen 411; Staak- princessen 11—12; Boterboontjes 3; Wagenaars 3; Zilveruitjes 911 cent. Per 100 stuks. Perziken A 70; idem B 400120; Abrikozen 50 cent. Per stuk. Netmeloenen 2228 Gele komkommers 12; Roode kool 24; Savoije kool 46 Bloemkool 69 cent. Per bos. Kroten 1 cent. Per 100 K.G. Eerstelingen f4.10; Blauwpitten f 4.60 f 4.90 Eigenheimers f 4 20f 4 80 Bevelanders f4 10. DE KANOVAARDERS TERECHT. Omtrent het bericht elders in ons blad als zouden vier kanovaarders in den zoogenaamden „Kwaden Hoek" zijn verdronken, kunnen wij melden dat zij Zondagavond te elf uur be houden te Schiedam zijn aangekomen. o WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL 1935. Bij Kon. besluit van 27 Juli is benoemd tot commissaris-generaal voor de Nederlandsche deelneming aan de wereldtentoonstelling Brussel 1935 mr. T. J. Verschuur, oud-minis ter van economische zaken te Den Haag. o MANDENMAKERSBEDRIJF IN NOOD. Het Kamerlid Weitkamp heeft aan den minister van Economische Zaken het volgende gevraagd: Is het den minister bekend, dat de griendcultuur annex 'tmandenma- kersbedrijf in hoogst zorgvolle om- digheden verkeert Zoo ja, is dan de minister bereid om, evenals voor de boomkweekerij is geschied, ook dezen bedrijfstak te steunen opdat algeheele ondergang voorkomen worde o ONDER ZIJN KAR GERAAKT EN GEDOOD. Toen de ruim 60-jarige landbou wer J. Gommeren te Oud-Gastel, met paard en kar uit het land den Gas- telschendijk opreed, kwam het paard te vallen, waardoor ook G. struikel de. Hij kwam onder den met koren beladen wagen terecht, welke hem over het lichaam ging. De man was op slag dood. BINDENDVERKLARING OVER EENKOMSTEN. In het voorloopig verslag der 2e Kamer over het wetsontwerp verbin dende kracht van ondernemingsover eenkomsten verklaren verschillende leden meer te gevoelen voor een in grijpen in elk concreet geval bij spe ciale wet. Verscheidene leden, die zich met de strekking van het wets ontwerp konden vereenigen, pleiten voor een nadere aansluiting aan, en aanvulling van de Bedrijfsradenwet. O DAPPERE MEISJES. Aan de Borneokade te Amsterdam heb ben twee meisjes van elf en twaalf jaar een buurjongetje, dat dreigde te verdrin ken, met gevaar voor eigen leven gered. De achtjarige Foppie Tuinhout uit de Czaar Peterstraat was bezig stekeltjes te vangen aan de Borneokade, toen hij plot seling voorover in het water viel. Foppie kon niet zwemmen en verdween in de diepte. Dat zag de twaalfjarige Saartje Tates, die daar met haar vriendinnetje, de elfjarige Maria Antoinette Bredius aan het spelen was. Saartje bedacht zich niet lang. Zij trok haar jurkje uit en sprong te water. Juist kwam Foppie weer boven en van dat moment maakte zij gebruik om het knaapje te pakken. Doch deze deed, wat drenkelingen wel meer doen als men hen tracht te redden hij pakte zijn redster bij de keel, zoodat deze in levensgevaar kwam. Maar Marietje, die met spanning het voorval had gevolgd, sprong daarop op haar beurt te water. Zij maakte Foppie's hand los van Saartje's keel, daarna namen de twee moedige meisjes het knaapje tusschen haar in en zwommen naar den kant. Onderweg hebben zij hem nog getroost, roepende „Wees maar stil, wij zullen je wel red den Behouden bracht men Foppie op het droge en gaf hem de cape van een der meisjes om het lichaam. Toen passeerde een politieagent die zich over het drietal ontfermde en zorgde, dat ze spoedig thuis kwamen, om zich van droge kleeren te voorzien. GEMEENTELOONEN OP RIJKSPEIL. Schrijven der regeering aan de gemeentebesturen. Naar de Tel. verneemt, heeft de re geering thans aan verschillende ge meentebesturen den wensch te ken nen gegeven, dat de loonen en salaris sen van het gemeentepersoneel zullen worden gebracht op rijksbasis en dat hiermee rekening zal worden gehouden bij het opmaken der begrooting voor 1935. Aan sommige gemeentebesturen is zelfs gevraagd te bevorderen, da^ de verlaging nog dit jaar zal ingaan. o NEGEN AUTO'S OP ELKAAR. Van de dertig inzittenden slechts vier gewond. Zaterdagmiddag reed tegen half vier een auto uit Zwolle op de Merwede-i kanaalbrug bij Muiden. De bestuurder wilde uitwijken voor een defecte auto/ die aan den kant van den rijweg stond. Hoewel hij niet meer dan 30 K.M. per uur reed en niet sterk had geremd', slipte hij en botste tegen de auto aan. Hij kwam zoo te staan, dat ook een vrachtauto, die van tegengeste'den kant kwam, tegen zijn auto botste. Inmid dels kwamen van beide zijden auto's, die alle remden en alle slipten. Voorts is een aantal motorrijders, die van weerszijden kwamen, over elkaar en tegen de auto's getuimeld1. Men mocht nog blij zijn, dat uit den warwinkel alleen een dame, die in de auto van Zwolle had gezeten, tamelijk ernstig ge wond werd. Zij is naar het burgerzie kenhuis te Amsterdam vervoerd. Van de automobilisten, die in totaal bij de wirwar waren betrokken er zijn 9 auto's op elkaar gereden zijn er slechts vier licht gewond. Zij konden ter plaatse en b'.j artsen te Diemen eni Muiden worden verbonden. Vijf motorrijders kregen lichte kneu zingen. Twee auto's werden zoodanig gehavend, dat zij moesten worden weg gesleept. De burgemeester van Muiden zal zich met den rijkswaterstaat in verbinding stellen ten einde een onderzoek -naar het wegdek in te stellen. Er zijn na melijk nog meer kleine slipgeva len op dit gedeelte gebeurd, ofschoon het niet harder geregend heeft dan de laat ste \veken het geval is geweest. MAN ONDER DEN TREIN. Een 27-jarige motorrijder, behooren de tot de gemeentelijke arbeiders-re serve te Amsterdam, die met zijn mo tor den spoorwegovergang nabij het Schinkelhad passeerde, is door een trein, ufi Aalsmeer komende, overreden en gedood. VOOR DE NIEUWE KERK TE DELFT. Het défilé langs het graf van Z. K. H. Prins Hendrik in de Nieuwe Kerk te Delft heeft f 12.000 opgebracht. Het fonds tot restauratie van het kerkge bouw is door toevoeging van deze som gestegen tot f73.000. O KNAAP DOOR AUTO OVER REDEN. Te Rothem, gemeente Meerssen? is het ongeveer zevenjarige zoon tje van de familie Kaanen door een personenauto overreden en gedood. Het jongetje stak den weg over en liep onder een passeerenden Belgischen per sonenauto. De bestuurder kon het on-; geluk niet voorkomen. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4