Het is een BIJDRAGEN Wees niet dom, en stel de proef op de som. Gedacht" alhier en „Crescendo" van X ie u wend ijk, hetwelk reeds veel volk op de been bracht. Zooals wij van deze korpsen gewend zijn, wer den de muzieknummers prachtig uit gevoerd. Den heelen avond heersch- te op het terrein een gezellige drukte. Woensdag 15 Aug. v.m. 10 uur werd het concours geopend meteen rede van den Ed.Achtb. Heer H. Blok, burgemeester dezer gemeente tevens Eere-voorz. van het eoncours- comité, die sprak als volgt: Mijnheer de Voorzitter, leden van het Bestuur, génoodigden en verdere belangstellenden. Dames en Heeren, Laat ik mogen beginnen met allen die hier in welke kwaliteit ook, aan wezig zijn een hartelijk welkom toe te roepen; vervolgens zij het mij vergund het bestuur van de Ghr. Gemengde Zangvereen. „Halleluja", mijn vriendelijken dank te betuigen voor de uitnoodigingen die het mij deed om als eere-voorzitter van het eere-comilé op te treden en de ope ning van dit zang- en muziekcon cours te bewerkstelligen. Deze uit noodigingen stel ik zeer op prijs. Toen de Voorz. van de zangver- eeniging vergezeld van den lieer M. de Peuter, destijds mijn gevoelen kwamen vragen inzake een te hou den concours ter gelegenheid van het eerste lustrum dier vereeniging stond ik er 0111 verschillende redenen wat septisch tegenover. In de eerste plaats leken mij de ongunst der tijden en de onzekerheid waarin wij leven nu juist niet zoo geschikt om hier met zulk een plan voor den dag te komen, laat staan tot uitvoering te brengen. Dan wa ren er bezwaren 0111 het concours op een Christelijke feestdag te hou den en moest het naar een werkdag worden verschoven en wel naar een werkdag in de vacantiemaand bij uitnemendheid, Augustus, hetgeen voor verschillende vereenigingen een bezwaar zou kunnen opleveren en haar van inschrijving zouden kunnen nen weerhouden en tenslotte kwam bij mij de vraag op of Almkerk ge noeg bekendheid bezat en voldoende magnetische kracht zou bezitten 0111 deelnemers te trekken. Wat het eerste bezwaar betreft, blijft dit in zooverre bestaan, dat de menschen gelegenheid gegeven wordt hun geld te verteren, doch daar staat tegenover, dat zoo hier daartoe de gelegenheid ontbrak, die zich elders wel zou voordoen, ter wijl het dan beter is het geld in eigen gemeente uil te geven dan daarbuiten. Wat betreft het tweede en derde bezwaar, liet het zich aanvankelijk aanzien, dat die niet ongegrond wa ren. Waar het aan lag, of men den datum niet gunstig achtte of dat men de gemeente Almkerk niet vol doende kende, een feit was dat het met de inschrijvingen niet wilde vlot ten. Men meende echter niet bij de pakken te moeten blijven neerzitten en verlengde den tij d waarbinnen de inschrijvingen konden binnenkomen. En ziet het resultaat was verrasisend en wel zoo, dat èn werk- èn eere- comilé moesten worden samengeroe pen om te beslissen of alle 39 ver eenigingen, die hadden ingeschreven zouden worden toegelaten, of slechts een beperkt aantal. De heeren ble ken een ruim hart te hebben en be sloten tot het eerste. Waar het on mogelijk was om al die vereenigin gen op één dag te laten optreden, werd voorts op deze bijeenkomst besloten het concours op 2 dagen te houden en wel Woensdag 15 Aug. den geheelen dag en Zaterdag 18 Aug. des namiddags. Den laatsten dag werd gekozen met het oog op hen, die wegens hun werkzaamhe den op andere dagen verhinderd zou den zijn het concours te bezoeken. Het stemt mij tot groote vreugde, dat van de gelegenheid tot deelname zulk een ruim gebruik is gemaakt. Het is een waar succes geworden voor het Bestuur van Halleluja, haar Directeur en alle andere personen, die mede het initiatief namen tot het houden van dit concours. Met dit succes wensch ik hen van harte geluk. Het doet mij echter niet al leen veel genoegen, dat de zangver- eeniging met het uitschrijven van dit concours zoo bijzonder is ge slaagd, doch het vervult mij ook met groote blijdschap, dat zoovele vreem delingen zich lieten overhalen naar Almkerk te komen. Ik hoop, dat zij van dit besluit geen spijt zullen heb ben en de meest aangename herin neringen aan Almkerk zullen mede- nemen en haar een tot weerziens zullen toeroepen. Al is Almkerk geen toeristenoord, toch is het wat natuurschoon be treft geenszins misdeeld. Zij die voor landschapschoon voelen zullen het met mij eens zijn, dat Almkerk en het Land van Altena, waarin de ge meente ligt, waard zijn bezocht te worden. Wanneer ge even de gele genheid hebt, begeef U dan maar naar de Almbrug en richt Uw oog naar de zijde waar Uitwijk en Waardhuizen liggen en ge zult on getwijfeld tot de erkenning komen, dat ik niet te veel heb gezegd. Nog schooner is dit plekje en trouwens de geheele streek, wanneer gij in het voorjaar, in den bloeitijd, dit landschap met een bezoek vereert. M.i. behoeft deze streek niet voor de Betuwe onder te doen, alleen moet er nog flink propaganda wor den gemaakt en wachten wij op een vaste verbinding met Holland, die ons uit ons isolement zal verlossen en voor velen de deuren zal openen tot een oord van rust en ontspan ning ver van het stadsgewoel, waar liet aangenaam is te toeven. Mijnheer de Voorzitter gij zult het mij wel niet euvel duiden, dat ik de gelegenheid te baat nam om propa ganda te maken voor ons mooie dorp en haar omgeving. Thans wil ik weder tot het con cours terugkeer en. Niet alleen de in schrijving der deelnemende vereeni gingen stemmen ons dankblaar, ook de uitkomst van de inschrijving voor het mogen hebben van ververschings- en andere tenten, zoomede de op brengst van de geplaatste advertenties in het tekstboekje gaven ons reden tot tevredenheid en brachtensamen ruim f 7 50.op. Waar het houden van een concours groote offers vraagt, was dit een niet onwelkome inkomst en zal dit in niet onbelang rijke mate bijdragen tot het welslagen van den financiëelen opzet. Leerde voorts de uitkomst, dat de door mij genoemde bezwaren konden worden ontzenuwd, zoo is er een gezonde basis verkregen waarop dit concours kan worden gehouden. Het kan niet anders dan de leden van „Halleluja" tot groote dankbaarheid stemmen, (dat de plannen om haar vijf-jarig bestaan op zulk een wijze te gedenken als zii zich voor oogen stelden, aanvan kelijk zoo goed zijn geslaagd. „Halleluja" neemt met eere een plaats in in de rij van vereenigingen, die Almkerk telt. Opgericht met me dewerking van - mijn ambtgenoot en voorganger, burgemeester Bergmey- er, mocht zij zich in 'een steeds toe nemende belangstelling verheugen en klom haar ledental van 35 in 1929 tot 45 in 1934. Onder de bekwame leiding van haren directeur, den heer A. Christ van Sprang-Capelle, wist zij zich met eere een plaats te ver overen in de rii harer zusteren en op verschillende concoursen prijzen te behalen. Onder haar leden schuil den en schuilen nog verschillende uitstekende krachten, zoodat zii in de weinige jaren van haar bestaan vier eerste prijzen en één tweede prijs wist te behalen, het laatst werd een eerste prijs behaald in de eerste af deeling. Ik moge haar toeroepen, ga zoo voort en blijf U met hart en ziel wijden aan de veredeling van de schoone zangkunst, een van de heer lijkste uitingen waarmede God het menschelijk leven heeft begiftigd. Moge Uw vereeniging nog meer in innerlijke kracht en bloei toenemen en moge het resultaat van dit con cours zoodanig zijn, dat dit voor U en Uwen directeur een spoorslag zii op den ingeslagen weg. Nog rest mij woorden van harte- lijken dank te spreken aan allen, die hun medewerking aan dit concours wilden verleenen. In de eerste plaats wil ik noe men de deelnemende vereenigingen met haar directeuren. Zij zijn de pi laren waarop dit concours rust. Zon der hen zou van een concours geen sprake zijn geweest. Mocht gij van Uw komst naar hier geen spijt heb ben, doch integendeel daaraan de aangenaamste herinneringen bewaren. Dan wil ik noemen de heeren Cools, Erdelman en Flessing, die zich beschikbaar hebben gesteld om als leden der jurie te fungeeren. Ge zien het groot aantal deelneemsters zal Uw taak niet gemakkelijk zijn zij het U gegeven Uw werk met op gewektheid en tot ieders tevredenheid te verrichten. Vervolgens de heeren leden van het eere-comité, die door hun naam dat de drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Wij verzekeren U keurige afwerking en billijke prijsberekening. Firuia E. J. VEERMAN Drukkerij Binderij Tel 19 HEUSDEN* te geven aan deze zaak moreelen 1 steun hebben verleend en luister heb ben bijgezet aan het geheel. In het bijzonder doe ik dit collega Berg- meyer, de vroegere eere-voorzitter der zangvereeniging, die zoo vrien delijk wilde zijn het concours met een enkel woord te sluiten. Ook, en niet het minst, wil ik de leden van het uitvoerend- of werk comité danken voor al hetgeen zii ir.Averschillende functies hebben ge daan ter voorbereiding en verders regeling van dit concours. De heer de Peuter, die aanvankelijk als Voor zitter optrad en een zeer belangrijk aandeel heeft gehad in de ontwikke ling der plannen, moest helaas we gens gezondheidsredenen deze func tie overdragen aan den heer C. de Boer. We hopen, dat de heer de Peuter spoedig algeheel moge her stellen, zoomede dat deze dagen voor hem het bewijs mogen leveren, dat hij goed heeft gezien met de tot standkoming van dit concours te be vorderen. Een woord van dank komt voorts toe aan den directeur, den Voorzit ter en de leden van het béstuur van „Halleluja" voor al wat zij deden voor het welslagen van dit concours. Vooral het aandeel, dat de Directeur, en heer Christ, en de Voorzitter, de heer Verschoor, daaraan hebben ge had is niet gering. Mogen ook zii allen de voldoening smaken, die zii zich daarvan hebben voorgesteld. Dan wil ik woorden van hartgron- digen dank richten tot hen, die in welken vorm ook, prijzen voor dit concours beschikbaar stelden, alsme de aan hen, die een garantiefonds 'bij een brachten. Zij hebben 'daardoor het werk van het uitvoerend comité aanmerkelijk verlicht en de totstand koming van dit concours zeer bevor derd. Nog komt een woord van dank toe aan den heer Van Dis, die op redelijke voorwaarden zijn terrein be schikbaar stelde en aan degenen, die door het pachten der verschillende gelegenheden en het plaatsen van ad vertenties de zaak financiëel steun den. En tenslotte een woord van har- telijken dank aan de muziekvereeni- gingen, die hetzij belangeloos, hetzij tegen eenige vergoeding hunne mede werking toezegden, t.w. de muziek verenigingen „Nooit Gedacht" te Almkerk en „Crescendo" te Nieu- wendijk, die het openingsconcert ga ven; de harmonie „Sophia's veree niging" te Loon op Zand, die heden avond een concert hoopt te geven en de muziekvereenigingen „Kunst na Arbeid" te Capelle en „Uterpe" te 's-Gravenmoer die Zaterdag een con cert zullen geven. Ik eindig met de wensch, dat dit concours een waar succes moge wor den en dat deze dagen rustig mo gen verloopen en geen wanklank de feestvreugde moge storen, waartoe ik de medewerking van een ieder, die bii ,dit concours op eenigerlei wijze is betrokken, inroep. Thans verklaar ik het concours voor geopend. Na een daverend ap plaus op deze rede werd een aan vang gemaakt door de jury der 'be oordeeling van de verschillende ver eenigingen welke deze dag waren overgekomen. De uitslag van dezen iste dag is als volgt 4e Afdeeling: „Halleluja", Eethen, 2e pr. met 292 p.; „Sursum Corda", Vuren 2e pr. 287 p.; „De Lofstem", Ruinpt- Deil le pr. 307 p.; „Con Am ore", Sliedrecht 3e pr. 258 p.; „Irene", Herwijnen le pr. 306 p.; „Excelsi or", Bodegraven 2e pr., Alg. Stem. 3e Afdeeling: „Sursum Corda", Hardinxvekl le pr. 324 p.; „Het Nachtegaaltje", Sleeuwijk 2e pr. 275 p.; „De Ba zuin", Leerbroek 2e pr. 261 p. 2e Afdeeling: „Excelsior", Vuren 2e pr. 267 p.; „Soli Deo Gloria", Werkendam le pr. 321 p.; „Zanglust", Slikkerveer le pr. 314 p. le Afdeeling: „Zang en Vriendschap", Ilpendam 2e pr. 287 p.; „De Lofstem", Ca pelle a. d. IJsel le pr. 323 p.; „Looft den Heere", Sleeuwijk lepr. 315 p.; „Zanglust", Sliedrecht 2e pr. 267 p.; „Zang en Vriendschap", Giesscn-Nieuwkerk 3e pr. 245 p. Afd. Uitmuntendheid: „Sursum Corda", Halfweg le pr. 335 p.; „De Lofstem", Papendrecht le pr. 342 p. Eere-Afdeeling „De Bazuin", Leerdam 2e pr. 289 punten. Superieure Afdeeling „Harp en Luit", Vuren le pr. 365 p., met bijzondere felicitatie van de Jury. Deze vereeniging behaalde het hoogst aantal punten van dezen dag. Met een prachtig concert, gege ven door de Kon. Erk. Harmonie „Sophia's vereeniging" te Loon op Zand werd deze uitstekend geslaagde concoursdag beëindigd. Geschiedenis van het Land van Heusden en Altena en den Bouiiiieler waard. 20. Dat is een heel couragieus en aen- sienlijk heer geweest, als heeft geble ken omtrent het Jaer 1288, inde slag van Woeringen, alwaer hij den Her tog van Brabant met zijn broeder dien de; Butk. segt, dat de Heer van Heus den, te weten Jan de Vile, den slag begon en gevangen werd en dat nog- tans de banier van Heusden daerom niet naeliet gevoert te werden, be schermt zijnde van Arnoud Klerk, Ar noud van der Sluijse, en Dirk van Heusden, Heer van Oudheusden. Dog daer en heeft de voornoemde Butkens eenen misslag dat hij meent dat dese Arnoud en Dirk cousijns waren van den Heer van Heusden, daer het zijne broeders waren. Van dese en zijn graf schrift zal op een andere plaats ge sproken werden. Butkens f342. 4. Eene Dogter, getroud met Otto van Arkel, de eerste Heer van Heuke- lom én Asperen. 5. Jan, Heer van Heesbeen, die Rid der genaamt werd en in zijn wapen voerde een goud Rad in een geel off rood veld, waer af komt het geslagt van die van Heesbeen. Inde Kronijk, divis. 19 Cap. 21, wor den Jan, Heer van Heusden, Johan Heer van Heesbeen, en Arnoud, Heer van der Sluijs, onder de vermaerdste Eedelen en Heeren gestelt van dien tijd, en van de laatste twee staat des Heeren Jan van Heusden gebroeders. 6. Dirk van Heusden, Héér van Oud heusden, Butkens verhaalt, pag. 307, dat omtrent het Jaer 1285, de Heer van Cuijk, Gouverneur van de Stad Tiel, zig tegen de Geldersche int veld vertoonde en tot zijne hulpe riep den Heer van Heusden, die een braave Compagnie Ridders te velde bragt en onder die Jan van Heesbeen, Arnoud van der Sluijs, Dirk van Heusden, en andere meer; hij was mede in de slag van Woeringen en sterft binnen Ceu- len van zijn quetsure. Butk. 344, 342. Nota, dese Dirk van Heusden, en Dirk, Heer van Oudheusden, zijn twee verscheijde Heeren geweest, als blijkt uut desee Butkens d. loco XIX-Jan, de VII van dien name, werd in zijns vaders plaats de 19e Heer van Heus den en troude Aleijd, Dogter van den Heer van Witgenstein, en daer na Eren- gaerd, Dogter van den Heer van Wi- k er a et. Het schijnt, dat dese Jan de Vile eenige vijandschap tegen den Hertog van Brabant opgenomen en de Gelder sche geadsisteert heeft, omtrent het Jaer 1286, en daer op kwam de Her tog met een Leger inneemen Tiel, Bommel en Heusden, met zeker casteel, omtrent de Maeskant gelegen, dat bij Divelus genaamt werd Malrepas, dog dit is bijgelegt, en heeft de voornoem de Jan daer op den Hertog van Bra bant, int Jaer 1288, inde slag van Woeringen wederom gedient, als te voo- ren verhaalt is, met zijne Broeders en andere Ridders meer. Nota, bij tijde van dese Jan de Vile heeft Graaf Floris van Holland, int jaer 1290, open hoff gehouden in den Haage en in de volle zaal gegeven zijn Orde en Ridderschap van S. Jacob en verscheijde Heeren en Ridders, en on der andere an Diirk Grave van Kleve, Jan, Heer van Heusden, mitsgaders den Heer van Altena; wanneer nu dese met malkandéren an tafel zaeten, zoo heeft de voornoemde Grave van Kleef an Graaf Floris geschonken uut een li- berael hert en, an hem overgedraagen zijn Heerlijkheijd Heusden, waer van daer na brieven van opdragt gepasseert zijn, waer op de voornoemde grave van Kleef, Jan, Heer van Heusden, en zijnvan hun eed heeft ontsla gen, mits dat zij de voornoemde Heer lijkheijd weder te leen van den Grave voornoemd zoude ontfangen, zoo dat dan tertijd de voornoemde Heerlijk heijd een Leen is geworden van Hol land; doch de nacomelingen van den voornoemden Grave van Kleef hebben met dese overdragt niet te vreed'e ge weest, en, de Hertog van Brabant heeft dat zelve ook niet welgenoomen, ap- parentelijk zijnde daer tegen eenige voorgaende Tractaten en Conditiën voor dien tijd tussen hem en de voornoemden Heeren gemaekt. Nota. Dese Jan, de Vile had ook een zeer schoone en bevallige Dogter, dewelke de voornoemde Grave van Hol land hadde gedefloreert, waerom dat hij hem vijand geworden is, heijme- lijk, en met Gerrit van Velsen en andere Heeren, tegen hem geconspireert heeft, als int XIXe Cap. zal verhaalt wer den; dit was de oorsaek dat de voor noemde Heer, beneffens andere most uut den Lande vlugten, doende een reijse na het Heijlige Land, hij over leed anno 1303, nalatende dese kin deren: 1. Een Dogter, waer uut Graaf Flo-, ris een soon hadde, met name het Wit te, zijnde de öerste Heer van Haam stede in Zeeland, voerende in zijn wa pen een Hollandschen Leeuw met een radeken op de borst. Beschrijv. van Dordregt, pag. 304. „Als de Heerlijkheijd van Haamstede bij Zierikzee, door overlijden van Jan, Heer van Haamstede, vervallen was an de Graeflijkheijd, zoo- is deselve bij Floris de Ve gegeven an zijn zoon het Witte, buijten huwelijk gebooren bij een Dogter van den Heer van Heus den, welkes afkomelingen daerom het wapen tran Holland gevoert hebben met een radeken op het Leeuwen borst. 2. Jan, zijn navolger. 3. Jan, Heer van Drongelen, uut het eerste bedde, voerende in zijn wapen een silvere rad in een blauw veld, hij heeft gehad een zoone, met name Willem, en die wederom vijff zoonen, als Robbert, Jan, beijde Heer van Dron gelen, Herbert, Tierrij en Arnoud. Butk. pag. 458. 4. Jan, Heer van Elshout, uut het tweede bedde, voerende een goud Rad in een swart veld. (Wordt vervolgd). TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 10