No. 5461 Vrijdag 17 Aug, De Grootmoeder FORNUIZEN WILLEM DE BRUIN TWEEDE BLAD voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FEUILLETON. In is hei va ouds bekende vertrouwde adres voor BEHOORENDE BIJ HET Vergadering van den raad der ge meente WOUDRICHEM op Vrij dag 10 Aug. 1934, des nam. half 3. Voorzitter de heer Jac. v. d. Lely, burgemeester. Secretaris de heer Chr. v. Rijswijk. Afwezig het lid v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken van het for muliergebed, waarna de notulen der vergadering van 13 Juli j.l. door den Secretaris worden gelezen en on veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 13 Juli j.l. tot beleggen van kasgeld tot een maximum-bedrag van f 1000 bij de Coop. Boerenleenbank alhier. idem., houdende goedkeuring van de vastgestelde bouwverordening voor deze gemeente. idem., waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit tot het te gelde ma ken van certificaten N.W.S. tot een maximum-bedrag van f 2250, voor dekking der kosten van verbouw van het gemeentehuis. Schrijven van W. Baks Bzn. al hier, waarin wordt medegedeeld dat de benoeming tot lid der Schattings commissie voor de Rijksink.bel. door hem niet wordt aangenomen. Schrijven van den gemeente-opzich ter waarin deze den raad zijn dank overbrengt voor het beschikbaar stel len van een bedrag voor den verbouw van het gemeentehuis en de hoop uitspreekt dat de verbouw naar ge noegen zal zijn uitgevoerd. Schrijven van Ged. St., houdende machtiging om op de begrooting '34 uitgaven te doen tot drie vierden van de daarop uitgetrokken posten. Schrijven van de Ver. v. Gezinsver pleging en tot bestrijding der Tuber culose te Almkerk, houdende toezen ding van de rekening en een verslag van het Consultatiebureau voor zui gelingen der vereeniging. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Verzoek van de N.-Br. R.K. Blin- denzorgvereen. „St. Antonius van Pa dua" om ten behoeve der vereen, als subsidie voor 1935 een bedrag van 1 cent per inwoner op de begrooting te willen uittrekken. In verband met den slechten toe stand der gemeentefinanciën Avordt op voorstel van B. en W. met algem. stemmen besloten het verzoek niet in te willigen. Schrijven van het bestuur der Chr. Lagere Landbouwschool te Andel, waarin wordt verzocht een subsidie ten behoeve der school te mogen ontvangen, ten bedrage van f 5 per leerling, die gemelde school bezoekt. 90. Hij nam tegenover den baron een houding aan ,die half familiaar, halt eerbiedig was. Grüder, zeide de Italiaan wat breng je mij voor nieuws. Als antwoord gaf Grüder eenige brie ven over, die de baron nauwkeurig onderzocht. Zij waren in spionnentaal geschreven. Toen hij den eenen brief na den an deren had ontcijferd, gleed er een glim lach van voldoening over zijn lippen, en zeide hij: Grüder, overal is men tevreden over ons; de mededeelingen, die wij hebben gedaan, zijn kostbaar; men zal wei denken aan de diensten, die wij hebben bewezen. Ik doe mijn best, baron, ant woordde de ondergeschikte van den spion bescheiden. Ja, maar ik verwacht nog meer van je. Ik zal trachten u tevreden te stellen. Zijt ge reeds in relatie met mijn heer Delcambre, fournisseur van de marine. Ja- Nu dan? Het aantal leerlingen uit deze ge meente bedraagt 8. Aangezien gemelde school kan ge acht worden in een groote behoefte te voorzien en van groot belang is voor de landbouwende bevolking, stellen B. en W. voor een subsidie van f25 te verleenen voor het jaar 1934, welk voorstel met algem. st. wordt aangenomen. Schrijven van de Afd. Woudrichem van ,,Het Groene Kruis", Avaarin ver gunning wordt gevraagd om ten be hoeve van het houden van een bazar in het komend najaar gebruik te mo gen maken van het gymnastieklokaal der ie Openbare school alhier. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten on der de gebruikelijke voorwaarden hiervoor vergunning te verleenen. Verzoek van het bestuur der IJs club „Nooit Gedacht" en van de Mu- ziekvereen. „Kunst na Strijd", beiden alhier om ten behoeve van het hou den van een bazar op 1, 2 en 3 Nov. gebruik te mogen maken van de openbare school a. d. Oudendijk, on der mededeeling dat het onderwij zend personeel dier school bereid is gevonden de schooltijden op den vrij en Woensdagmiddag in te halen. Het lid Viveen vraagt of deze ba zar ook niet in het gymnastieklokaal der ie Openb. school zou kunnen worden gehouden. Het lid Schaap vindt het ook wel wat bezwaarlijk dat op gemelde da gen geen school kan worden gehou den. Het lid Holster stelt voor aan de betrokken vereenigingen te verzoe ken of de mogelijkheid bestaat dat de bazar in het gymnastieklokaal der le Openb. school kan worden ge houden, waarmede door de overige leden accoord wordt gegaan. Schrijven van Wed. P. G. Wilhelm en T. Blokland alhier Avaarin wordt verzocht het bedrag der Pers. bel. voor de in hunne dranklocaliteiten aanwezige biljarten te willen vermin deren, aangezien deze de belasting niet meer kunnen opbrengen. De Voorzitter deelt mede dat vol gens de wet op de Pers. belasting thans voor een biljart in hoofdsom f 20 moet worden betaald, waar dan de opcenten bijkomen. B. en W. stel len voor liet bedrag der hoofdsom te bepalen op f 12,50. Dit voorstel wordt met algem. st. aangenomen. Verzoek van den heer J. C. Spronk alhier, waarin hij vraagt om voor de berekening van de Pers. belasting zijn verlofslocaliteit gelijk te willen stellen met een winkel. De Voorzitter deelt mede dat vol gens de wet op de Pers. belasting voor verlofs- en dranklocaliteiten de volle belasting moet worden betaald, terwijl deze voor winkels slechts een derde bedraagt. B. en W. zijn van oordeel dat het billijk is dat deze localiteiten ook slechts voor een ge deelte in de belasting vallen en stel len daarom dan ook voor de drank en verlofslocaliteiten in de gemeente met betrekking tot de heffing van Personeele belasting gelijk te stellen met winkels, welk voorstel met alge meene stemmen wordt aangenomen. In de plaats van den heer W. Baks Bzn., die de benoeming niet heeft aangenomen, wordt vervolgens met algem. stemmen benoemd tot lid der Schattingscommissie voor de Rijks- inkomstenbelasting de lieer B. van Ik heb hem willen uithooren, maar hij heeft zich in het geheel niet uitge laten. Duivels! Alleen is het mij gelukt, in zijn magazijnen een commies te plaatsen, die ons toebehoort. Uitstekend. En die jongen is eerzuchtig! Zoo! Hij wil, behalve de beloofde som, nog een vreemde ridderorde hebben. Goed, hij zal het hebben. Heb je nu eindelijk wat gehoord van het mi nisterie van oorlog? Ja, baron, wat zal ik u zeggen, er is in Frankrijk meer patriottisme, dan men in Berlijn, Rome en Weenen denkt; tegenwoordig zou men in het leger zuike verraders als Bazaine niet meer vinden en in het ministerie, in de verschillende bureaux, zijn alleen eer lijke menschen. Daardoor ben ik op vele moeielijk- heden gestuit en toch heb ik vertrou wen gekregen in de vrouw van een kantoorlooper; door de vrouw zullen wij den man wel krijgen.. Dat is tenminste wat. Verlies dien mijnheer Rattier vooral niet uit het oog; hij is een belangrijk man, heeft hartstochten en schulden; met een beet je handigheid kan men hem wel doen spreken. Maar eerst moet ik langs geheime wegen gaan. Onder uw leiding, baron, heb ik geleerd voorzichtig te handelen. Ik behoef u het Italiaansche spreek- S tra ten Bzn. Voorloopige vaststelling van de ge meenterekening over het dienstjaar 1933. Het lid Kuijpers brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit en zegt dat geen op- of aanmer kingen zijn te maken en kan voor stellen tot voorloopige vaststelling te besluiten. Overeenkomstig dit advies Avordt met 4 stemmen besloten de rekening voorloopig A-ast te stellen, Avat den Gewonen dienst betreft in ontvang sten op f75440,97, in uitgaven op f71869,68, alzoo sluitende met een batig slot van f3571,29 en in den Kapitaaldienst in ontvangsten op f40034,40, in uitgaven op f 40179,73, alzoo sluitende met een nadeelig slot van f145,33. De beide Avethouders hebben zich ingevolge het bepaalde in artikel 257 2e lid der Gemeentewet van mede stemmen onthouden. Goedkeuring rekening van het Bur- gerl. Armbest. over 1933. Het lid Kuijpers brengt ook over deze rekening verslag uit en deelt mede dat de rekening en bescheiden in orde zijn bevonden. Het is uiterst moeilijk over de verschillende uitga ven een oordeel te vormen, doch het lid der Commissie Schaap heeft in verband met zijn functie als lid van het Burgerl. Armbest. verschillende inlichtingen kunnen verstrekken. De comm. stelt voor de rekening goed te keuren in ontvangsten op een be drag van f3111,995, in uitgaven op f3091,845, alzoo met een batig slot van f20,15, Avaartoe met 4 stemmen wordt besloten. De leden Holster en Schaap hebben zich als lid van het Burgerl. Armbest. van medestemmen onthouden. Tot leden der commissie van on derzoek der gem.-begrooting en der begrooting van het Burgerl. Armbest. voor 1935 worden aangewezen de hee- ren v. Wendel de Joode, Schaap en Kuijpers. Aangezien het waarschijnlijk is dat de in de vorige vergadering geno men beslissing aangaande het geven van een huurtoeslag aan werkloozen door den Min. van Sociale Zaken niet zal worden goedgekeurd, wordt besloten de nadere regeling daarvan over te laten aan B. en W. In verband met de in de vorige vergadering genomen besluiten tot verhooging van de jaarwedden van verschillende gemeente-ambtenaren in verband met de verhooging van de bijdrage voor pensioen met i1/2 0j0 worden met algem. stemmen de jaar wedden en pensioengrondslagen van verschillende ambtenaren met ingang van 1 Juli 1934 nader vastgesteld. Naar aanleiding van het door het lid v. Wendel de Joode voorgestelde in de vorige vergadering om aan de bevoegde autoriteiten te verzoeken de grachten in deze gemeente bij wij ze van werkverschaffing te doen uit diepen, vraagt het lid Kuijpers of dit verzoek reeds is gedaan. Indien dit nog niet is geschied zou hij wil len voorstellen tegelijk te vragen om de haven in de Maas nabij de inun- datiesluis op diepte te brengen, aan gezien de visschers er thans bij lagen waterstand zoo goed als niet met hun schepen in kunnen varen. Wethouder Viveen deelt nog mede dat hij vernomen heeft dat in de ge meente Willemstad de grachten ook op deze wijze onderhanden zijn ge- woord niet te zeggen: „Chi va piano va sano!" Dat was het systeem van Talley rand, een verstandig man; hij is er door geslaagd, laat ons het dus ook beproeven. Men .ziet, dat die twee brave men schen ,den rol van spion met het zui verste .geweten vervulden. Zij behan delden .heel uitvoerig allerlei plannen. Maar ,om het algemeen belang bekom merden zij zich niet; eigenbelang was bij hen het voornaamste. Kom, sprak de baron Iaat ons nu over zaken spreken, die ons meer direct aangaan. Waar zijn de onderhandelingen met dien trijken koopman, die overal zoo gezien is, en dien wij in het verderf kunnen .storten, door te verraden, dat hij ,twee jaar in de gevangenis is ge weest. .Is hij eindelijk van plan, ons stilzwijgen fluur te betalen? Het Avas onmogelijk, hem naar rede ,te doen luisteren. Maar begrijpt hij dan niet...,.;? Hij b.egrijpt alles heel goed; maar hij zeide ,dat hij nog liever uit de zaken ging, als het moest, dan zich door .onbekenden geld laten afpersen. Die .domkop! dat zal hij betalen. Met .den bankier Van Ruysdel ben ik beter geslaagd; daar zullen wij wel beter betaald worden. Gelukkig, die is tenminste een verstandig man. En de man, die zoo gaarne de bewijzen van den ontrouw zijner vrouAV wil hebben, om een nomen en zegt dat dienaangaande reeds in het college van B. en W. besprekingen zijn gevoerd. Besloten wordt voor een en ander de noodige stappen te doen. Nadat het lid Schaap nog de aan dacht er op gevestigd heeft dat de waterloozing nabij de Koepoort ten gevolge van de ophooging der straat aanzienlijk is verslechterd, wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zit ting. Openbare vergadering van den Raad der gemeente SPRANG-CAPELLE, op Vrijdag 10 Augustus, des mid dags ten half vier. Voorzitter: Weth. v. d. Willigenburg. Afwezig de Burgemeester, Middel koop en de Boer. Van Ged. Staten is bericht gekomen, dat de begrooting niet is goed gekeurd, omdat niet aan den eisch tot opvoering van de opcenten der personeele belas ting tot 200 voor alle aanslagen is voldaan. Michaels. Poppenkast en anders niets. De Voorzitter merkt op, dat men voor een groote moeilijkheid komt te staan, indien aan het verlangen van Ged. Staten niet wordt voldaan. Blijft de Raad op zijn standpunt staan, dan zal men geen betaling meer kunnen doen en ook geen steun meer kunnen uitkeeren aan de steuntrekkers. B. en W. handhaven daarom hun voorstel, in een vorige vergadering ge daan, wat toen met algemeene stem men is verworpen. Zeker is het niet dat idit voorstel zal worden aangeno men, :maar een kansje is er wel. B. en W. willen de verantwoordelijk heid niet op hun nemen, om nog lan ger het hoofd te bieden aan het ver langen van Ged. Staten. De heer Michaels verklaart, niet zoo gauw bang te zijn van die dreige menten. Dat maar 3/4 van de geraam de inkomsten mag Avorden uitgegeven is zoo, doch daarmede is B. en W. in gebreke gebleven. Had men gedaan wat men in Bergen op Zoom heeft gedaan, dan had men voor dit vraagstuk niet kom'en te staan. Voorzitter. Ik moet opmerken dat B. en W. niet in gebreke zijn gebleven. De heer Michaels zou het eenmaal ingenomen standpunt wille zien ge handhaafd. Wat geschiedt er als de raaa nogmaals het ingenomen stand punt handhaaft? Dan komen er een paar reden van Ged. Staten om zoo genaamd inlichtingen te geven, doch overrompelen dan de boel juist zooals ze in Dongen hebben gedaan. Daar zei den ze, dat de leden van den raad dan voor de gevolgen kwamen te staan, met het gevolg, dat 6 leden hun stand punt verlieten. De Voorzitter zegt, dat hun voorstel is 2 maal de hoofdsom verminderd met de verwachte kwade posten bij een heffing van 200 opcenten op alle aan slagen. Een dusdanige heffing zou moe ten opbrengen opbrengen 2 maal de hoofdsom ad f8600 Is f17200, A-ermin- derd met f1200 is f16000. Dit bedrag kan worden verkregen bij de volgende regeling: Huurwaarde 75 tot en met 125 f1050 en 160 opcenten is f1680. Huur waarde 126 tot en met 175, hoofdsom f2200 en 180 opcenten is f3960. Huur waarde 176 en meer hoofdsom f4875 en 200 opcent«n is f9750, totaai f 15I9Q. Nadere grondslagen brengen nog f 1000 op, zoodat de totale opbrengst is f16390. Bij deze regeling zijn aan de hoogste heffing vrijgesteld alle per- ceelen met een huurwaarde bene-deri f176. In de klasse 75125 is 160 opcenten, vallen 425 perceelen, in de klasse 126 175 is 180 opcenten vallen 300 per ceelen en in de klasse boven 175 is 200 opcenten, 200 perceelen. De heer de Bas zegt, dat voor hem de steunuitkeering het zwaarst weegt. Nimmer zal hij er aan medewerken, deze stap te doen zetten al is het maar voor een paar Aveken en daar om zal hij van zijn eerst ingenomen standpunt afstappen en met het voor stel van B. en W. medegaan. De heer Michaels blijft op het een maal door Wem ingenomen standpunt staan. Ged. Staten bekogelen ons, al dus spr., Aviel met dreigementen, doch daar moet men niet zoo> gauw bang voor zijn, wij 'kennen de toestanden hier beter dan de heeren uit Den Bosch en uit Den Haag. Waarom moe ten de menschen zulke zware lasten: op die schouders worden gelegd die velen, izelfs de meesten, niet zullen ALLES ONDER LANGDURIGE VOLLE GARANTIE scheiding tot stand te brengen, Avil die het geld ervoor betalen? De ,zaak is bijna in orde, en ik hoop zelfs, nog een goed zaakje te doen, door de vrouAV de inlichtingen te .laten betalen, die wij haar over haar man geven. Een .slimme combinatie, zeide de baron lachende; gij zijt een in genieus ^mensch, Grüder. Ge hebt mij zoo dikwijls gezegd, dat ,ik van alles moest profiteeren. Ja, en ik kan ook trotseh op mijn leerling zijn. En, voegde de baron er op komieken toon bij, als ik er aan denk, dat het had kun nen gebeuren, dat Avij elkaar noodt had den ontmoet. Hoeveel goede hoedanig heden die gij bezit, en waarop wij beiden recht hebben trotseh te zijn, zouden verborgen zijn gebleven, indien ons gelukkig gesternte ons niet te Munchen, in dat goede Beieren, te za- men had gebracht. Herinnert gij het u, Grüder? Het is reeds acht jaar geleden, en wij Avaren beiden nog jong; gij Avaart arm en ik ook niet heel rijk, en Avij hadden veel goede verwachtin gen. Toen had ik ook geen klein idee, van hetgeen Avij nog eens te zamen zouden kunnen doen. Beiden begre pen wij, Avat wij aan elkaar zouden hebben. En Aveet ge Avat wij nu zijn? Een groote macht! Onze eerste pogingen Avaren moeie- lijk; maar Aveldra Averd ons Averk veel- zijdiger, en hadden wij het geluk, zul ke verstandige menschen te vinden, die begrepen, hoeveel partij zij van ons konden trekken. En nu, Grüder, hebben wij belangrij ke geheimen in ons bezit, wij kennen vele familiën. Het is waar, wat gij zegt, baron, wij vermogen veel, Avij zijn een groote macht. En toch verblindt mijn tegen- i Avoordige grootheid mij niet; eiken dag denk ik aan 's werelds vergankelijkheid, en Aveet, dat de fortuin grillig is; dat maakt mij angstig. De baron begon te lachen, en zijn hand op Grüer's schouder leggende, zeide hij: Beste vriend, gij hebt vandaag een melankolieken dag; maar gij moet niet alles zoo zwart inzien; zulke gedachten maken den mensch zAvak. Kom, kom, geen Avanhoop; A'erjaag die sombere gedachten en laat ons ons werk voortzetten. Ik ben tevreden over u; ga voort met mij van alles, Avat ge doet, op de hoogte te houden; de kleinste klei nigheden zelfs kunnen belangrijk zijn. Hebt ge Grillet gesproken? Ja, de arme drommel had het geld', dat ik hem van u bracht, hard noodig. Ge kunt op hem rekenen; hij zal u alle mogelijke diensten beAvijzen. Goed. De baron zond Grüder Aveg en nam den draad zijner gedachten weder op. (Wordt vervolgd.) Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 5