Het is een feit, Oil nummer bestaat uit 2 matten De Grootmoeder' UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. No5462 Woensdag 22 Aug. 1934. Wees niet dom, en stel de proef op de som. l*ND VAN ALTEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nnmmers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. dat de drukkerij VEERMAN te Heusden ook Uw aangewezen adres is voor het vervaardigen van Uw Handelsdrukwerken. Wij verzekeren U keurige afwerking en billijke prijsberekening. Firma L. .1. VEERMAN Drukkerij Binderij Tel. 19 KEESDEN. Vergadering van den raad der ge meente HEDIKHUIZEN, op Vrij dag 17 Augustus, des nam. 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer v. Heere- veld. Secretaris: Weled. Heer Couwenberg. Tegenwoordig alle leden. Alvorens met de afwerking van de agenda te beginnen, wijdt de Voor zitter eenige woorden aan het over lijden van Z. K. H. Prins Hendrik, waarin hij de goede karaktereigenschap pen van dezen liet uitkomen en zijn arbeid ten opzichte van het Roode Kruis en het reddingswezen. Met de bede, dat God1 H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana moge sterken in dit nieuwe verlies, eindigde spreker. De raadsleden verhieven zich daarop van hunne zetels en bewaarden eenige oogenblikken de stilte. De Voorzitter zegt vervolgens, dat hij heeft gemeend geheel in den geest van den raad1 te hebben gehandeld, toen hij direct na het bekend worden van het overlijden een telegram van deelneming aan H. M. de Koningin heeft gezonden. Op dit telegram is van het Kabinet van H. M. een schrijven ingekomen, waarin H. Majesteits dank wordt overgebracht voor het bewijs van medeleven. De Secretaris leest hierop de notu len der vorige vergadering, die onver anderd worden goedgekeurd. Wethouder van de Water zou naar aanleiding van de gelezen notulen wil- 91. x. EENE UITDAGING. Langen tijd had mevrouw Merson te Bercy gewoond, waar haar zoon een der beste leerlingen der polytech nische school was, en waar hij een uit stekenden leermeester had, mijnheer Gillot, dien men niet zoo spoedig te Bercy zal vergeten. Toen de jonge Henri op zeventien jarigen leeftijd, als teekenaar bij mijn heer Lionnet kwam, huurde zijn moe der een kleine woning in de rue Saint- Maur. Maar nu bewoondee de jonge archi tect, die, hoewel nog niet rijk, het spoe dig beloofde te worden, op den bou levard Magenta een gezellig gemeubeld apartement, bestaande uit zes kamers; de slaapkamer zijner moeder en de zijne, de salon, de eetkamer, het stu deervertrek en een groote zaal, waar voortdurend vier teekenaars, onder lei ding van den jongen meester, werk ten. Moeder en zoon hadden slechts een len voorstellen, op het genomen besluit om met 1 Jan. 1935 toe te treden tot het streekplan West-Brabant, terug te komen. Hij heeft hierover van een architect zooveel bezwaren gehoord, waaruit hem bleek, dat verbouwing van woningen onmogelijk gemaakt wordt, dat hij meent, dat alleen tot het streek plan toegetreden mag worden, als men er toe gedwongen wordt. De Voorzitter noemt het bezwaarlijk op een eenmaal genomen besluit terug te komen, daarbij is besloten voorloo- pig slechts voor een jaar toe te treden, men kan dus het volgend jaar weder zien. I De heer v. d. Heijden merkt op, dat het er maar van afhangt van wie men de inlichtiingen krijgt, van een voor- ,of tegenstander, i Besloten wordt het eenmaal geno men besluit te handhaven, de heer v. i d. Water wenschte aanteekening, dat hij heeft tegengestemd. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten, waarin wordt aangedrongen om een kleine wij ziging te brengen in de verkeersveror- dening op het Gementelijk Eleclr. Be drijf. i Besloten wordt aan het verlangen van Ged. Staten te voldoen. I Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 8 Augus tus, waaruit blijkt, dat alles in behoor- i Iijke orde is bevonden en in kas was een bedrag van f418.26. i Verzoek van de blindenvereeniging St. Antonius van Padua en van de R.K. Militaire vereeniging te Venlo, om sub- i sidie. Zal bij de behandeling der be- dienstbode; rmaar mevrouw Merson hielp altoos mede. Sedert twee jaar had de jonge ar chitect volop te werken; ja, zelfs meer, dan hij kon doen. Gij was gemakkelijk vooruit gekomen. Heel gemakkelijk vond hij werk; het ging, als het werk zijn huis werd binnengetooverd; ja, wij kun nen wel zeggen, dat de jonge man daarover heel verwonderd was. Zooals men wel d-enken kan, had mijnheer Lionnet zijn jongen bescher meling zijnen vrienden aanbevolen, dus had hij dadelijk veel werk; maar zijn beste en grootste klanten werden, zon der dat hij het zelf wist, in het ge heim door den markies de Prémorin! gerekommandeerd. Een der klanten was de markiezin de Saulien. Eens had de grootmoeder Henri Mer son bij zich laten roepen, omdat de markies de Prémorin haar had gezegd: Ik stel levendig belang in de toe komst van een jong architect, Henri Merson genaamd; hij is een verdien stelijk mensch, die het, zooals ik hoop, ver zal brengen; ik beveel hem u aan, mevrouw. Gij moet slechts in het oog houden, dat hij niet mag weten, dat hij door den markies de Prémorin ge rekommandeerd is. De markiezin had het adres van den architect opgeschreven, en korten tijd daarna, had zij hem den bouw van haar weeshuis, en een asyl voor vrouwen in de rue Saint-Jacques, opgedragen. grooting opnieuw aan de orde worden gesteld. Verzoek van de varkensfokvereeni- ging Haarsteeg, om subsidie. De heer Winkel vraagt of de ver eeniging ook een subsidie vraagt aan andere gemeenten, waarvan ingezete nen lid zijn. De .Voorzitter zegt, dit niet te weten. De heer v. d. Water zou dit verzoek ook bij de begrooting wi'llen behan delen. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, noemt het evenwel verblij dend, dat de ingezetenen niet bij de pakken blijven neerzitten, doch blijk geven ,dat zij hun handen uit de mou wen steken en vertrouwen koesteren op een betere toekomst. Verzoek van het bestuur voor te houden fokveedagen, om ook voor den dit jaar te houden fokveedag een kleine geldelijke bijdrage te mogen ontvangen. De Voorzitter zegt, dat de bevolking deze fokveedagen op prijs stelt, ze voor de gemeente ook van belang zijn, als centrum op dit gebied! bereikt zij meer bekendheid. Spr. zou daarom evenals het vorig jaar een subsidie van f 10. willen toekennen. Aldus wordt besloten. Verzoek van de verschillende kaste leins in de gemeente, om verlaging of afschaffing van de belasting op hun biljarts. De heer Winkel zou niet op het ver zoek ingaan. De heer v. d. Heijden voelt er wel voor, in verschillende andere gemeenten heeft men deze belasting ook reeds verlaagd, de kasteleins verdienen er hun belasting niet meer mede. De heer v. d. Water vraagt, wat de kasteleins nu voor hun biljarts moeten betalen, waarop de Voorzitter ant woordt van f50.voor 6 kasteleins vormt dit dus een bedrag van f300. voor de gemeente. De heer v. d. Water zou de belasting op f30.willen brengen. De Voorzitter geeft toe, dat de belas ting hoog is, maar dit geldt voor ieder een, de 150 opcenten gelden voor alle ingezetenen. Gaat men op dit verzoek in, dan kunnen ook anderen komen en men kan dan evengoed' de geheele personeele belasting opdoeken. De ge meente kan de opcenten evenwel niet missen, waar moet ze het bedrag op andere manier gaan zoeken. De heer v. d. Water zou dit verzoek ook bij de begrooting willen behan delen als het mogelijk is. De Voorzitter zegt, dat dit niet gaat, de Inspecteur moet hierover voor 1 September bericht hebben. De heer v. d. Heijden zou een kleine Het asyl bij het weeshuis, dat reeds sedert eenige maanden was voltooid, deed vele goede diensten. Het stond onder leiding van een liefdezuster, die het gezag voerde over verscheidene zus ters. De markiezin was verrukt over den bouw van het asyl die van de be kwaamheid en de uitstekende hoeda nigheden van den architekt getuigde; zij had Henri Merson ook de verbou wing van een groot en mooi huis, een soort van kasteel, opgedragen, dat zij te Saint-Germain-en-Laye bezat. Met dat werk was reeds een aan vang gemaakt. In dat huis was de markies de Sau lien, de vader van Gabrielle, gestorven, nadat hij, dOodelijk gewond in een duel, er heen was gedragen. Mevrouw Merson had haar zoon ge smeekt, zich van juffrouw Lionnet te verwijderen, haar niet meer te zieity niet meer aan haar te denken en alles te doen, om de noodlottige liefde te vergeten. Gij bemint elkaar, dat weet ik, had zij gezegd maar het is het groot ste ongeluk, diat u beiden kan gebeuren. Gij kunt geen aanspraak maken op de hand van juffrouw Lionnet, al waart ge nog zoo rijk, al hadt ge nog zoo'n mooie positie, gij zoudt haar niet kun nen huwen; er bestaat een hinderpaal tusschen u beiden, dien gij niet uit den weg kunt ruimen. Te vergeefs had de jonge man ge vraagd om hem de reden mee te deelen. tegemoetkoming geven en de opcenten voor de biljarts terugbrengen op 100. De Voorzitter zegt, dat dit een ver laging van f10.beteekent, voor de 6 caféhouders wordt het voor de ge meente f60. De heer v. Bokhoven wil het voor stel van den heer v. d'. Heijden steunen. Dit wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek van verschillende ingezenen om een vastrecht-tarief voor het elec- trisch licht in het leven te roepen^ Dee Voorz. zegt, dat de gem. Vlijmen zijn (standpunt ten opzichte van zijn electrisch bedrijf heeft gewijzigd. De ze gemeente, die tot heden van geen overgave van zijn bedrijf aan de P.N. E.M. wilde weten, heeft thans onder handelingen aangeknoopt om zijn be drijf over te doen. Hierdoor is het standpunt van spr. ook gewijzigd1, hij acht het nu ook beter dat getracht zal "worden om het bedrijf van de Haarsteeg ook over te doen, omdat Haarsteeg anders in deze omgeving de eenige gemeente zal zijn, die haar ei gen bedrijf dan nog heeft. Spr. acht het verstandiger nu onderhandelingen te openen, dan wanneer de gemeente dit later gedwongen zou moeten doen. Besluit de raad B. en W. te machtigen om met de P.N.E.M. in onderhandeling te treden, dan kan dit adres vanzelf vervallen. De he*er v. d. Heijden zegt, dat het zijn bedoeling was geweest in deze vergadering een voorstel te doen, om te trachte'n het bedrijf over te doen aan de P.N.E.M., spr. is eir dus van zelf voor. Met algemeene stemmen worden B. en W. hierop gemachtigd stappen te doen, om het bedirijf over te geven. De Voorzitter zegt, dat B. en W. den meesten spoed zullen betrachten. Aanbieding gemieenterekening en die van het G.E.B. 1933. De gemjeenterekening aangevende een ontvangst van f38910.03, sluit met een batig saldo van f976.55. De rekening van het G.E.B. geeft een ontvangst aan van f8750.en sluit met een' batig saldo van f2034.09. Beide reke ningen worden in hand)en gesteld' van een commissie, bestaande uit alle raads leden n.l. de heeren v. 'Bokhoven eni v. d. Heijden voor onderzoek. Benoeming van een armmeester (va cature H. v. d. Wiel), die uit de ge meente is vertrokken. B. en W. beve len ter benoeming aan H. v. Velthoven, diie met algemeene stemmen wordt be noemd. Die Voorzitter zegt, dat hij nog een aanvraag heeft gekregen van v. Bom mel voor een subsidie aan het Lyceum Maar steeds had zij geweigerd!, zeg gende Helaas! ge zult het nog vroeg ge noeg hooren! Ik leef slechts voor jouw geluk; zoolang in het stilzwijgen kan bewaren, zal ik mijn vreeselijk geheim in mijn binnenste opgesloten houden. Voor het oogenblik moet het je genoeg zijn te weten, dat juffrouw Geneviève nooit je vrouw kan zijn. O! geloof me, geloof me ,mijn zoon, denk niiet meer aan haar! De jonge man aanbad zijn moeder; hij had het volste vertrouwen in haar en nog noodt had hij! Iets tegen haar wil gedaan. Heel zeker was het, dat die hinderpaal moest bestaan. Dus moest hij van de hoop, om Geneviève te hu wen, afzien, Geneviève, die hij aan bad. Hij verwijderde zich dus van Gene viève en staakte zelfs zijn bezoeken bij mijnheer Lionnet, om niet bij het jon ge meisje te komen, wel begrijpende), dat hij niet ongetraft den klank van haar .stern zou kunnen hooren. Hij kon zich van Geneviève verwijderen, trach ten haar niiet te zien, van zijn zoetste verwachtingen afzien, zooals zijn moe der verwachtte, maar zijn geliefde uit zijn gedachten en zijn hart verdrijven, o! dat was hem onmogelijk! Een lief de, zooals de zijne, kon slechts met den dood eindigen. Hij wilde alle opofferingen doen en zag niet tegen lijden op. Zijn liefde was ongelukkig. Wat deed dat er toe! te 's Bosch, voor het bezoeken van deze onderwijsinrichting, door een van zijpe kinderen. Indertijd heeft het ge meentebestuur met van Bommel een compromis getroffen voor de R.K. Han delsschool te Waalwijk, die door een van zijn kindieren wordt bezocht. Wil zijn dochtertje tot het Lyceum toege laten kunnen worden, dan moet de gemeente een subsidie verleenen van f 100.Spr. meent, dat men daar aan niet kan ontkomen, zou van Bom mel zijn kind naar een H.B.S. of gym nasium sturen, dan zou het de ge meente zeker f300.kosten. M;et algemeene stemmen wordt tot het verleenen van een subsidie van f 100.besloten. Bespreking werkverschaffing. De Voorzitter zegt, dat met het oog op bet naderend einde van de werk zaamheden aan het fort, uitgezien moet worden naar een nieuw object voor werkverschaffing. B. en W. meenen dit gevonden te hebben in de afgraving van (djen Bokhovenschendijk. Spr. heeft deze kwestie in een ingelanden verga dering ter sprake gebracht en daarin werd besloten de noodige stappen te doen, om tot uitvoering van dit werk te kunnen overgaan. Het ligt in de be doeling den dijk af te graven en den vrijkomenden grond te gebruiken voor het ophoogen van de lagere gedeelten, terwijl daarvoor ook gebruikt zal wor den den uitkomenden grond! die uit de te graven slooten zal komen. Deze slooten zullen door het terrein worden gegraven op 15 meter afstand. De Hei demaatschappij heeft een begrooting opgemaakt en de ksoten geraamd op f18000.'vermoed wordt dat het werk 2 'jaren zal duren. B. en W. vragen machtiging om de voorbereidende maat regelen voor dit werkobject in over leg met het polderbestuur te treffen. Het college is van oordeel, dat de men- schen zoolang mogelijk te werk gesteld moeten worden en een steunregeling slechts als laatste hulpmiddel moet wor den aangegrepen. Deiheer v. Bokhoven is bet daarmede volkomen eens. De heer v. d. Water acht dit werk minder 'geschikt voor den winter, het minste water dat er komt loopt de boel onder en moet het werk gestaakt worden, :bet zal daarom naar zijne meening noodig zijn een steunregeling in het leven te roepen. B. en W. worden gemachtigd voor een en ander die noodige maatregelen, te treffen. E^e Voorzitter brengt nog ter sprake de nagrasverpachting. Op voorstel van dten heer v. Bokhoven wordt besloten, dte 4 perceelen tweeledig in te doen Hij zou veel lijden. Dat deed er nog minder toe. Voor Geneviève te lijden scheen hem hemelsch toe! Ophouden Geneviève te beminnen. Was dat mogelijk? Hij wiilde door en voor zijn liefde leven! En gaf de liefde hem geen kracht, geen moed, geen wil, deed' zij hem niet vurig verlangen om vooruit te ko men? O! Geneviève vergiste zich niet, toen zij met door tranen verstikte stem zeide: „Ik lijd en hij lijdt ook!". Ja, Henri leed, hij leed verschrikkelijk, en hij' kon zichzelf wijsmaken, dat lij den voor Geneviève zoet was, maar dikwijls had hij toch oogenblikken, waarop hij, geheel ontmoedigd, zijn be staan verwenschte. Maar wat was toch die hinderpaal, die hem van Geneviève scheidde? Wat was het geheim dan, dat zijn moeder bewaarde? Het moest wel verschrik kelijk zijn! Niettegenstaande alles legde de jon ge man groote vlijt aan den dag. Wan neer hij niet in de werkplaatsen bij de arbeiders was, was hij in de tee kenkamers te vinden, of in zijn cabi net, waar hij bezig was met zijn plan nen, of met de oprichting of het de coreeren der gebouwen, waarvan hij de architect was. (Wordt vervolgd.) i voor het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1