Buitenland. SiiiuieiBlafBfl. De atichting van het slot Loevestein. VERSCHILLENDE BERICHTEN. In Frankrijk waren op 11 Aug. 322.423 steuntrekkenden of 84.000 meer dan het vorig jaar. Bij oefeningen van een eskader bom menwerpers liet een vliegtuig per ongeluk boven Kovno drie bommen vallen, die ge lukkig geen ander onheil aanrichten dan dat een kalf en een koe werden gewond en een voorbijganger licht gewond. Op het s.s. Rollon te Marseille is een stoomketel gesprongen. Drie personen zijn gedood en verscheidene gewond. In Britsch-Columbia woeden groote boschbranden. Meer dan 5000 mannen bestrijden het vuur. Te Riga werden vorige week door de rechtbank in 110 minuten niet minder dan 137 echtscheidingen uitgesproken! Er werden bij de Roehm-revolutie in Duitschland in totaal 1124 personen voor- loopig gearresteerd, doch op grond van het thans ingestelde onderzoek konden 1079 weer in vrijheid gesteld worden. Er bevinden zich dus thans nog 45 per sonen in hechtenis ten aanzien van wie iet onderzoek nog wordt voortgezet. In Italië acht men een verloving van aartshertog Otto met prinses Maria van Savoye zeer waarschijnlijk, indien de Habsburg-dynastie in Oostenrijk zou wor den hersteld. De familie Mitsoebisji, een van de rijkste geslachten van Japan, heeft een bedrag van 6 millioen jen beschikbaar gesteld voor de onderzoekingen op het gebied van luchtvaart en landbouw en voor de Japan- sche universiteiten. HET DUITSCHB VOLK TER STEMBUS. Zooals bekend moesten de Duitschers hun stem voor of tegen Hitier uitbrengen. Om 8 uur reeds was het, in tegenstel ling tot andere Zondagochtenden, druk op straat in Berlijn. Overal zag men de kiezers optrekken naar de stemlokalen in de verschillende deelen der stad en spoedig vormden zich hier lange rijen menschen, daar velen klaarblijkelijk vroegtijdig hun stem wilden uitbrengen, Om 10 uur was het heel druk in de stad en steeds weer ontmoette men de stoeten der Hitlerjeugd en groote versierde auto's met spreekkoren. Vele zieken en gebrekkigen werden naar de stemlokalen vervoerd. Ook overal elders in Duitschland is even druk gestemd. De einduitslag van de stemming is Van de 45.968.753 stemgerechtigden hebben gestemd 43.438.378, d.i. 94.5°/0, tegen 96.3°/0 op 12 November 1933. Hiervan brachten uit Ja-stemmen 38.279.514 Neen-stemmen 4.287.808 Ongeldig 757.756 Ter vergelijking geven wij de stemmen der laatste volksstemming, die van 12 Nov. 1933, toen gestemd werd over de goed keuring der politiek van de regeering, die de ontwapeningsconferentie en den Vol kenbond verlaten had. Toen was de uitslag Ja-stemmen 40.632.628 Neen-stemmen 2.101,191 Ongeldig 871.056 Het anntal ja-stemmen bedroeg ditmaal 88% tegen 93.4% op 12 Nov. 1933, het aantal neen-stemmen 9.9% tegen 4 6% in 1933. Een overweldigende meerderheid voor Hitier stond bij voorbaat vastin zooverre is er dus in dezen uitslag geen enkele verrassing. Alleen mag het opvallend en teekenend heeten dat ondanks de geweldige propaganda de veel geroemde eensgezind heid iets losser begint te raken, zoodat Hitier ruim 5% van zijn aanhang ver loren heeft. Het aantal personen, dat tegen hem durft stemmen, is sedert No vember van het vorig jaar precies ver dubbeld, maar niemand zal durven beweren dat alle 38-millioen ja-stemmers ook ge heel met de Hitler-politiek instemmen, hoewel erkend moet worden dat het stern- geheim volkomen gewaarborgd was. I Woensdagmiddag heeft mr. H. Hardenberg op het slot Loevestein een lezing gehouden over zijn nieuwe bevindingen nopens de stichting van het slot Loevestein. In de bijzondere ligging van het slot Loevestein ziet spreker een aan wijzing, dat de plaatselijke hydrogra fische gesteldheid aan de stichting van het slot niet vreemd is geweest. Daarom dient aan het onderzoek naar het ontstaan van Loevestein feitelijk een onderzoek naar den loop van Maas en Waal sedert de vroegste tij den vooraf te gaan. Uit de berich ten van Ceasar, Tacitus en Plinius, die allen melden, dat de Waal in de Maas valt en door de bedding van de Maas zeewaarts stroomt, alsmede uit de reconstructie van het oorspron kelijk beloop van de Maas, meent spreker te mogen concludeeren, dat Maas en Waal zich oudtijds niet bij Loevestein yereenigden, doch tus- schen Heerewaarden en Rossum na bij het nieuwe fort St. Andries. Ver moedelijk heeft in de 9e of 10e eeuw bij het punt van samenkomst van Maas en Waal een doorbraak plaats gevonden, waardoor later de Waal langs Bommel naar Woudrichem stroomde, om daar den loop van de tegenwoordige Merwede te volgen. Aan de hand der Annalen van het klooster Bern bij Heusden en van eenige oorkonden toont spreker aan, hoe omstreeks het begin van de 13e eeuw eene waterverbinding ontstaan is tusschen de Maas bij Hedikhuizen en de Waal beoosten Woudrichem, waarvan het beloop vrijwel overeen komt met het tegenwoordige Maas vak Hedikhuizen-Woudrichem. In den hoek, gevormd door deze waterver binding en de Waal, ontstand daarbij eén complex van eilanden en platen, die in 1264 door den heer van Alte- na in tyns werden uitgegeven aan het klooster Villers in het bisdom Luik. Dit gebied werd door de kloosterlin gen van Villers weder ingepolderd en bedijkt. Vandaar de naam Mon nikenland, welke deze streek tot op den huidigen dag toe draagt. Blijkens de kroniek van het kloos ter Villers keerde het Monnikenland omstreeks 1330 in het bezit der hee- ren van Altena terug. In dit gebied is het slot Loevestein verrezen. De eerste maal, dat men daarvan melding vindt gemaakt, is in een oorkonde uit 1368, die men tot dusverre over het hoofd heeft gezien. In h$t al gemeen kan worden aangenomen, dat een slot niet veel ouder is dan zijne eerste vermelding in eene oorkonde. Derhalve ligt het voor de hand, om den stichter van Loevestein te zoe ken in hem, die omstreeks 1368 be zitter van het Monnikenland was. Dit blijkt te zijn Dirk, bijgenaamd Loef van Horne, tevens heer zijnde van Altena. Loevestein kan dus beteeke- nen steenen huis of burcht van Loef. Spreker meent daarvoor eene beves tiging te vinden in de bewuste oor konde en verhaalt de voorgeschiede nis van deze oorkonde. Hieruit blijkt, dat Dirk Loef van Horne zich op slinksche wijze in het van de heerlijkheid Altena en het nabijgelegen Monnikenland had we ten te stellen ten koste van een min derjarigen neef, die de rechtmatige erfgenaam was. Ook leert men Dirk Loef kennen als. een onvervalsch- ten roofridder. Dit zal dan ook wel de reden zijn geweest, waarom hij juist den uithoek van het Monniken land als de plaats voor een slot heeft gekozen. Van nature beschermd door het water en emde door haar afge zonderde ligging, bood deze plek voor hem en zijne trawanten een veili ge wijkplaats, wanneer elders de grond onder hun voeten wat te warm werd. Tevens was het een uitgezocht punt om rijk beladen schepen, die langs Maas en Waal voorbijvoeren, aan te houden, zoodat men zich moei lijk eene betere plaats voor een roof ridder nest kon denken. Spreker komt tot de conclusie, dat de stichting van Loevestein tusschen 1357 en 1368 moet hebben plaats gevonden. Tot besluit volgen enkele mededeelingen aangaande de bouw geschiedenis van het slot. (N.R.Ct.j —O SCHEEPSRAMP: 45 DOODEN. Een Chineesch stoomschip, dat zich op de reis van Tsjinsjoe naar Zuid-Sa- chalin bevond, Is in een wervelstorm geraakt en met zijn bemanning van 45 koppen vergaan. OPSTAND IN AMERIKAANSCHE GEVANGENIS. In de gevangenis te Pontiac (Illinois) zijn 2.000 jeugdige gevangenen in op stand gekomen. Zij staken de drukkerij in brand "en dwongen de cipiers zich terug te trekken. De cipiers werden ernstig mishandeld', voordat men erin slaagde de gevangenen naar hun cellen terug te drijven. APPELWIJN ALS~BRANDBLUSCH- MIDDEL. In een dorp in Normandië was brand uitgebroken. De watervoorraad was zeer gering. Daarentegen had men overvloed van appelwijn. De boeren haalden daar om hun vaten appelwijn uit de kel ders en bluschten daarmede den brand. VOORZICHTIG MET PADDEN STOELEN. Te Groszneukirche in Opper-Silezië was een vrouw paddenstoelen in het bosch gaan zoeken. Zij at ze met haar zoon en haar schoondochter op, doch kort daarna d'eden zich bij alle drie vergiftigingsverschijnselen voor Hoe veel geneeskundige hulp werd ingeroe pen, zijn alle drie personen overleden, —o ZEVEN ZONEN IN DE BERGEN VERLOREN. In het Mont-Blanc gebied werd kort geleden in een gletscher-spleet het lijk van een bergbeklimmer gevonden. Dit is thans geïdentificeerd als het lijk van d'en alpinist Frans Kainzbauer uit Weenen, die sedert een jaar was ver mist. De oude vrouw Kainzbauer heeft zeven zoons gehad en alle zeven hebben in de bergen den witten dood ge vonden. Frans was haar jongste zoon. o NIEUW GEWEER UITGEVONDEN. De Amerikaansche legerautoriteiten onderzoeken momenteel een nieuw ge weer, dat is uitgevonden door den in Amerika geboren Duitscher H. Gerlich. De kogels van dit geweer zouden een snelheid hebben van 1600 meter per seconde en in staat zijn op niet al te grooten afstand door de stalen bepantsering van tanks heen te drin gen. DE STRATOSFEERTOCHT. Cosyns en v. d. Eist veilig geland. Men ,heeft zich Zaterdagavond en Zondagmorgen noodeloos ongrust ge maakt over het lot van ir. Cosyns en v. d. Eist. Aangezien de ballon des nadhts ,nog stjeeds in de lucht was, terwijl Cosyns verklaard had in ieder geval voor donker te zullen landen, vreesde men dat de ballonvaarders óf wel dood óf wel bewusteloos waren en dus geen landing konden uitvoeren. Deze vrees werd nog versterkt door het feit dat een een radio-amateur te Praag 's middags om 1.5 uur het S. O.S.-teeken met het teeken B 9 had op gevangen. ,De seinen werden steeds zwakker en hielden ten slotte geheel op. ,De Praagsche bladen vermoedden, dat tde seinen afkomstig waren van den stratosfecrballon. Alles is echter goed afgeloopen, want Zondagmorgen werd bericht ontvangen, dat de ballon in den loop van den nacht veillig geland was bij het dorp Senouwa bij Muschka Sabodka in Joie- go-SIavië. Ir. Cosijns en v. d. Eist wa ren wel gezond, en vertrokken nog derazelfden .dag naar Ljoeblanja, terwijl de ,halloni werd ingepakt en naar Bel gië .verzonden. Vroegere berichten meldden, dat de ballon vanuit België over Luxemburg en Beieren op zeer groote hoogte naar Oostenrijk dreef. Daar werd hij eindelijk om 5 uur op ongeveer 3000 M. te Sankt Gilgen in Salzkammergut gezien. Daarna werd hij waargenomen te Aussee, voorts te Trofaiach in Stier marken, ,om 7 uur op 3000 M. boven Graz. Ten Z. van Fehring ging de ballon de grens over. Even bleef de ballon boven Joego-SIavisch gebied, waar zij gezien werden bij Marburg en bij Zagreb. Daarna dreef de ballon weer naar Hongarije. Later moet hij weer naar Joego-Slavië zijn gedreven, waar hij zooals gezegd, in den loop van den nacht is gedaald. „SPOOKVLIEGERS". Reeds geruimen. tijd zijn door Noor- sche radio-luisteraars geheimzinnige vliegtuigberiehten gehoord, wat weder tot geruchten over „spookvliegers" aan leiding gegeven heeft. Een voor de hand liggende verklaring voor de „spookvliegers" wordt in de Scandinavische bladen gepubliceerd. Door zoogenaamde kruispeilingen zc« een Russisch zendstation ontdekt zijn, dat zich op een rotsplateau in de na bijheid van Soraka aan de Witte Zee bevindt. Verder werd geconstateerd, dat daar ook een vliegveld is, dat een radio verbinding met de vliegtuigen onder houdt met behulp van een uit cijfers bestaande code. In vele kringen heeft dit bericht groot opzien gebaard. Opmerkenswaardig is het, dat, naar verluidt, de generale staf van Noor wegen de pers verzocht heeft, voor- loopig niets meer over deze aangele genheid te publiceeren. DE GRAF ZEPPELIN. Zaterdagavond om kwart over ach ten is de Graf Zeppelin, het Duitsche luchtschip, voor zijn zesde reis naar Zuid-Amerika uit Friederichshafen ver trokken. Er waren 9 passagiers, 165 K.G. post en 159 K.G. vracht aan boord. Tot de lading behoorde een nieuwe schroef voor het vliegtuig van de Duitsche vliegster Elly Beinhorn. Echter zijn de doodvonnissen nog op het laatste oogenblik door den Bonds president verzacht. Aberger kreeg le venslange zware kerker en Hagen 20 jaar .zware kerker. TWEE LENTES^ EEN JAAR. In Joego-Slavië is het thans voor de tweede maat van dit jaar lente. In verscheiden deelen van het land staan de .seringen voor de tweede maal in bloei. Ook de vruchtboomen bloeien opnieuw en de boeren verwachten een tweede .appel-, aardbeien-, pruimen- en kersenoogst. De eerste lente in Joego- Slavië was dit jaar zeer vroeg en zeer warm. EEN VLIEG-ONGELUK. Vier dooden. Volgens een bericht van Reuter uit Rome, is thans bekend geworden, dat den 26en Juli een bombardementsvlieg tuig, dat vier menschen vervoerde, bij de landing in brand' geraakt. Vier men schen kwamen om het leven. -o- OVERSTROOMING IN MANDSJOERIJE. 120 Personen verdronken. 700 Huizen verwoest. Volgens uit Antoeng, Sjinwiyoe en Dairen ontvangen berichten is een zeer uitgestrekt gebied óm de Zuidelijke sectie van den spoorweg Antoeng- Moekcfen, overstroomd nadat de rivieren Yaloe en Aihoe buiten haar oevers wa ren getreden tengevolge van den aan houdenden regenval. De politie heeft medegedeeld, ,dat 120 personen zijn ge dood. .700 Huizen zijn verwoest en 8000 huizen staan onder water. De trein uit Foesan, die op wegwas naar Moekden, is bij het station Hama- tang .blijven steken. Driehonderd passa giers konden niet uit de rijtuigen, aan gezien het water de wagons binnen drong. Het verkeer langs de lijn An- tong-Moekden was op acht plaatsen gestagneerd. De autoriteiten van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorwegmaat schappij, sectie Antoeng, leiden het bergingswerk. een trein gegrepen. De brokstukken van de auto lagen over grooten af stand van den spoorweg verspreid en op en tusschen de locomotief waren deelen van de auto gedron gen. De locomotief was aan de voor zijde geheel bestoven met meel, waar mede de auto geladen was. De heer Nas werd zwaar gewond in de sloot langs de spoorbaan ge vonden. Zijn toestand is levensge vaarlijk. Motorrijder in botsing. Onder de gemeente Margatenreed een motorrijder uit Maastricht, tegen een auto, welke geen achterlichten voerde en bovendien plotseling stop te. De schok was zeer hevig. Het motorrijwiel werd vernield. De man is in bewusteloozen toestand opgeno men in het ziekenhuis te Maastricht. Ernstig gewond. Op de brug over het Merwedeka- naal te Amsterdam reed een motor rijder in volle vaart tegen een auto. De berijder werd ernstig gewond opgenomen evenals de duo-rijdster. 3 gewonden bij aanrijding. Te Amsterdam had een botsing plaats tusschen een motorrijwiel en een auto. De motorrijder de 24-jari- ge G. Stapper uit Velzen en zijn duo- passagiere, mej. Clazina Steenberg, werden op straat geslingerd, waar zij bewusteloos bleven liggen. De bestuurder van de auto kwam met den schrik vrij, doch de naast hem zittende mej. M. Stoffelen, wo nende te Amsterdam liep lichte ver wondingen op aan hoofd en armen. De bestuurder van het motorrij wiel is zeer ernstig gewond. De duo rijdster heeft een hersenschudding opgeloopen. Beiden zijn naar het zie kenhuis vervoerd. VEROORDEELINGEN IN OOS TENRIJK. De krijgsraad te Weenen heeft vonnis gewezen in de zaak dergenen, die mede plichtig waren geweest aan den over val in het gebouw van den Radio-om roep. De voornaamste beklaagde, Do- mes, werd veroordeeld tot den dood door den strop. Alle andere beklaag den kregen levenslange tuchthuisstraf. Voor Domes werd een verzoek om genade ingediend bij den President Deze heeft het verzoek afgewezen. Het doodvonnis is Zaterdagavond om half acht vertrokken. Te Innsbruck zijn Aberger en Ha gen ,uit Saalfelden wegens overtreding van de wet op de ontplofbare stoffen tot den strop veroordeeld. De zaak tegen achttien andere beklaagden werd verwezen: naar de rechtbank in Salz burg. VERKEERSONGELUKKEN. Vier personen gewond. Te Amsterdam is bij den Omval een ernstig verkeersongeval geschied. Een 46-jarig Amsterdamsch koop man, die als bestuurder van een per sonen-auto uit de richting Diemen kwam, wilde den spoorwegovergang bij Blooker's Cacaofabriek passeeren op het oogenblik dat de boomen reeds dalende waren. Zijn snelheid bedroeg ongeveer 60 KM. Vóór hem reed op zijn fiets een krantenbezor ger, die het bruggetje naar Bertel's Oliefabrieken aan den Omval wilde opgaan en daartoe een teeken gaf. Daar de remmen van de auto wei gerden werd de krantenbezorger aan gereden en sloeg tegen den weg. Nauwelijks was dit geschied of de auto greep, doorschietende, een echt paar, dat links van den weg liep, botste vervolgens tegen een lantaarn paal, 0111 tenslotte, voor hij tot stil stand kwam, een zich midden op den weg bevindende wielrijdster omver te rijden. Drie van hen werden in het zie kenhuis opgenomen n.l. de kranten bezorger, die vermoedelijk een her senschudding had opgeloopen, als mede het echtpaar, waarvan de man een gecompliceerde beenbreuk en de vrouw een gebroken pols en hoofd wonden bad bekomen. De wielrijd ster had slechts enkele ontvellingen aan het linkerbeen. Motorrijder over den kop geslagen. Tusschen 's-Graveland en Weeisp sloeg de motorrijder N. K., te Anke veen, doordat zijn voorband sprong, met zijn motor over den kop. Iv.,die per auto naar huis werd vervoerd bekwam een lichte hersenschudding en eenige hoofdwonden. Sergeant-Majoor te Breda op slag gedood. De Sergeant-Majoor De B., afkom stig uit Scheveningen kwam te Breda in botsing met een vrachtauto. De B. kwam naar Bx-eda in ver band met de legeroefeningen, die al daar worden gehouden. De B. werd vi'eeselijk verminkt en was op slag dood. Overleden. In het gasthuis te Middelburg is het slachtoffer van het motoronge luk bij Lewedorp overleden. De man laat een vrouw en vijf kinderen na. De onbewaakte overweg. Op den onbewaakteix overweg bij Groessen is de auto van den hande laar in koloniale waren LI. Nas door WETSONTWERP. Ingediend is een wetsontwerp be treffende de contingenteering van den invoer van haarden, kachels en haardkachels. INBRAAK. In een kantoorgebouw aan de Leu- vehaven te Rottexxlam is ingebroken en een bedrag van f2000 aan bank papier gestolen. Van de daders geen spoor. o BEKNELD GERAAKT. Te Vlake is de 18-jarige Weststrate uit Ierseke tusschen de wielen van een betonmolen geraakt. Beide bee- nen werden verbrijzeld. Zijn toestand is ernstig. VERDUISTERING. De firma O. te Zwolle zond haar 14-jarigen loopjongen J. W. de V. naar de bank met f 400 om te wis selen. De jongen is met medeneming van zijn rijwiel verdwenen. De poli tie verzoekt zijn opspoixng. Reeds eerder was de jongen eenige malen weggeloopen. o VERDRONKEN. ILet 21/2-jarig zoontje van den heer IJ., veehouder te Workum, is in een onbewaakt oogenblik in hel water de diepe Dolke geraakt en verdron ken. Het 10-jarig zoontje van den heer S. uit Leeuwarden-, dat bij den heer Z. in Workum logeerde is eveneens in hetzelfde water bij het can o-varen te water geraakt en verdronken. LIJK GEVONDEN. Onder de gemeente Schinnen is door kinderen in het bosch het lijk van een onbekenden man. Op het li chaam werden geen sporen van ge weld gevonden. Het signalement luidt als volgt: lang ongeveer 1.70 M., blond naar, gekleed in blauw colbertcostuunx, op de armen zijn eenige vrouwen geta- toueerd en de letters E.V.M. en het jaartal 1926. BEKNELD GERAAKT. De 34-jarige havenarbeider D. E. te Rotterdam is bij het lossen van kolen beklemd geraakt tusschen een knijper en den wand van een wagen. Met zware inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis vervoerd. ZEILKANO OMGESLAGEN. Zateixlag is in het Friesche Gat drijvende gevonden een vouwkano met zeiltuig, genaamd „Rijnduvel". In de kano was slechts een leege tasch aanwezig. Het vaartuig droeg een Duitsche vlag. Men vermoedde eerst dat de inzittende veixlronken was, doch uit Schiermokkikoog werd gemeld, dat de eigenaar van de kano zich op Ameland bevond. In de na bijheid van dit eiland was de kano omgeslagen. o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4