Ja, natuurlijk, mijn BRIL is van M. NORT Gediplomeerd Opticien Oit nummer bestaat uit 3 bladen A. Verschuur-Baert 5. 2>. Caskbnyz«a Co'; Bult KV. A. BA AI JENS, 31 AUGUSTUS. Agentschap van d tAmsterdaaische Baak Jf.V-, Amsterdam Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Vrijdag 31 Aug. 1934. GORINCHEM, Zusterhuis 6. PEN-JEL OPEKTA voor JAM en GELEI Buitenland. BESCHUIT 15 cent. Concours Hippique te Meeuwen. No. 5465 Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Dezen dag is voor ons volk Jtceü,s een eersten nat ionalen feestdag. Dit maal ligt er evenwel een sluier van rouw over, tengevolge van de ver liezen die Ons Koninklijk Huis in kort tijdsbestek heeft geleden. Voor onze jarige Vorstin is dezen dag in de eerste plaats een dag van smartelijk herinneren, immers het is stil en leeg om den troon der Oranjes geworden. De herinnering aan vorige jaren, toen dezen dag onder zulke geheel andere omstan digheden werd gevierd, wekken ge voelens van weemoed en smart. Hare Majesteit kan er zich echter van verzekerd houden, dat het Ne- derlandsche Volk deelgenoot is in deze gevoelens. Een oogenblik is het dit volk bang om het hart geweest, toen be richten kwamen, dat de gezondheids toestand van onze Koningin reden tot ongerustheid gaf. Met gevoelens van groote dank baarheid werden de berichten ont vangen over haar volledig herstel. Vooral in dezen tijd met zijn eco nomische ontwrichting en interna tionale politieke wrijving, leeft in ons volk het besef, dat de krachtige bewuste leiding, die Onze Vorstin, door Haar persoon aan het regee- ringsbeleid geeft, voor ons land een zegen is. Maar al ontbreekt heden aan de blijheid en opgewektheid, die de zen dag tot heden kenmerkte, wel het een en ander, daar staat tegen over dat de trouw en aanhankelijk heid grooter is geworden en ons volk zich nauwer schaart om Zijn Koninklijk Huis. Heel onze gene genheid concentreert zich thans om de beide vrouwen van het Oranje huis, onder wiens hoede ons land en ons volk zich veilig weet. Moge de goede God onze Konin gin nog lang sparen en moge het levensjaar dat heden voor Haar in gaat, de vervulling brengen van de wenschen, die Hare onderdanen diep in hun hart voor Haar koesteren. INDIJKING VAN DEN NOORD BRABANTSCIIEN BIESBOSCII. II (Slot). Alle polders in den Noordbrabant- schen Biesbosch zijn aangewezen op natuurlijke loozing op het aan getij onderhevig buitenwater, terwijl het meerendeel bij zware stormvloeden ge vaar loopt overstroomd te worden. En deze overstroomingen veroorzaken somtijds duizenden guldens schade, vooral wanneer zij komen wanneer de oogst ,nog te velde staat. En niet alleen betreft de schade dan de ge" heele of gedeeltelijke vernietiging van de igewassen, maar ook de kaden, waarin door het water meermalen ga ten worden geslagen wier dichting dik wijls groote sommen vordert. Dat de pachters bij het bepalen hunner pacht sommen dan ook ter dege rekening houden met de mindere of meerdere kans van overstrooming, ligt voor de hand. Het gebruik van den grond en daar mede zijn waarde in de verschillende polders loopen sterk uit een, wat een gevolg is van de ligging der polders en van de reeds uitgevoerde werken tot bescherming tegen buitenwater en tot betere loozing van het binnenwater. Het spreekt dus wel van zelf, dat eene indijking van den Biesbosch niet voor alle gronden dezelfde beteekenis zal hebben al hebben alle polders er in meerdere of mindere mate belang bij. Polders met goede omkading en goede waterloozing zullen dus uit den aard der zaak het minst van eene indijking profiteeren, ook al is eene indijking toch ook voor hen van belang, omdat ze dan geen of weinig onderhoud meer hebben aan hunne omkadingen. Een van de eerste zorgen, welke na de indijking aan de orde zullen komen, is wel de verbetering en uit breiding van het wegenwet. Voor het vormen van gehuchten zal, althans vocr- loopig, nog geen kans bestaan, daar het groot grondbezit in den Biesbosch Over wegend is en dit een beletsel vormt voor de vestiging van eene eenigsziins belangrijke bevolkingsgroep. Ook is te verwachten dat voor velen het risico, aan vestiging verbonden, nog te groot zal zijn, zoodat eerst zal dienen te worden afgewacht welken invloed de indijking op de kribben en kreeken EN 15 ets. per pakje. - INMAAKVLIES. - IN MAAK KRUI DEN. DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. van den Biesbosch zal hebben. Nu moet men niet denken, dat door enkele indijking de Biesbosch de vol maaktheid nabij komt. Is de indijking op zich zelf voltooid dan zullen er toch nog op allerlei gebied groote voorzieningen moeten worden getrof fen. Een gevolg hiervan is, dat de Bies bosch eerst veel later in belangrijke mate van de gewijzigde omstandighe den ten volle zal profiteeren. Natuurlijk zullen de gezamenlijke wer ken eene aanzienlijke waardevermeerde- meerdering der gronden met zich bren gen, hoewel zij voor alle gronden niet dezelfde zal zijn. De verwachting is aldus: 2000 H.A. met eene gemiddelde waar devermeerdering van f600 per H.A.; 2000 H.A. met eene gemiddelde waar- deveermeerdering van f400 per H.A.; 1000 H.A. met eene gemiddelde waar devermeerdering van f200 per H.A.; 2000 H.A. met eene gemiddelde waar devermeerdering van f100 per H.A.; Of in totaal eene waardevermeer dering van f2,400,000. Dit totale bedrag is aan den zeer lagen kant berekend. De bedragen voor een deel zijn hoo- ger dan die, welke voor andere ge bieden zijn geraamd, hetgeen zijn oor zaak vindt in de omstandigheid, dat de vruchtbaarheid van den bodem niet overal dezelfde is. Daarenboven zijn tamelijk groote stukken, welke thans behooren tot de rietgorzen en slikken en welke na de indijking dadelijk voor bekading in aanmerking komen, niet in de becijfering begrepen. Stellig zou het niet juist zijn om de helft der geraamde waardevermeer dering als een bate voor het gebied aan te merken, daar niet ontkend kan worden dat de gronden sedert de ver legging van den Maasmond in minder gunstige omstandigheden zijn komen te verkeeren. Het is dan ook billijk om niet meer dan een vierde of f600.000 als directe bate te beschouwen. Met grond kan van belanghebbenden flinke medewerking worden verwacht. Evenwel zullen zij zeer zeker een voor behoud maken met betrekking tot den waterafvoer vanuit het Land van Al tena en ten aanzien van het peil van het buitenwater. Men wil n.l. feen voor het gebied van het Land van Altena afzonderlijken, den Biesbosch niet bezwarenden afvoer van water, geheel buiten den Bies bosch om. Mocht zulks niet mogelijk telbf. no. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen} Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gdden d Depositorentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directid T. BOONSTRA zijn dan verlangt men de stichting ee- ner bemalingsinstallatie, waarvan de kosten zoowel van stichting als van exploitatie ten laste van het Rijk en in geen geval ten laste van den Bies bosch worden gebracht. Voorts wenscht men waarborgen, dat het laagwaterpeil niet alleen het gemiddelde, doch ook het laagste thans bereikbare peil, na uitvoering der voorgenomen werken niet ongunstiger wordt dan het thans is. Voor eene goede landbouwtechniek worrdt een laag peil van het buiten water noodig geoordeeld. MOORDENAAR TERECHTGESTELD. Maandagmorgen is op de binnenplaats van de gevangenis te Stetin door onthoof ding terechtgesteld Bernhard Rothenburg, die zijn moeder en zijn tante had vermoord. AUTO IN KANAAL GESTORT. 6 DOODEN. Bij Livorno (Italië) is een auto met 6 passagiers in een kanaal gestort. Alle inzittenden bleken, toen de auto was ge licht, te zijn omgekomen. 2 groote pakkeD, ieder 10 stuks inhoudende In ieder pak een bon, 15 bons geven recht op een groote bus- k°ck. BONBONS, CHOCOLADE, BISQUITS wekelijks versche aanvoer van fabriek. Botermarkt 88 HEUSDEN. Telefoon 52. Depot C. JAM1N. ONTPLOFFINGSRAMP IN AR GENTINIË. Reeds twintig dooden, tien tallen gewonden. De stad Campana grooten- deels verwoest. Te Campana, c.a. 100 K.M. ten Noor den van Buenos Aires, aan de monding van de Parana gelegen, zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag de reusachtige reservoirs van de staatspe- troleumraffinaderij ontploft. Onmiddellijk na de ontploffing brak een brand uit, die oversloeg naar alle in de nabijheid gelegen reservoirs, waarin 50.000 ton benzine en petroleum waren opgeslagen. Weldra stond een groot ,deel der stad in vlammen. Naar Reuter meldt is de ontploffing veroorzaakt, doordat een beambte, in strijd met de voorschriften, in de buurt van de tanks had gerookt. Vrijwel de halve stad is door de ontploffingen verwoest. De .bevolking is in wilde paniek de stad ,ontvlucht. De 1500 brandweer lieden, politie en vrijwilligers konden tegen de geweldige vuurzee zoo goed ais diets uitrichten. De vlammen gre pen steeds meer en meer sneller om zich heen en dreigden de ganschestad i in de asch te Ijeggen. De .vlammen, die een hoogte van ongeveer 30 meter bereikten, veriicht- ten den hemel als ware het volop dag« Vrouwen ,en kinderen, uit hun slaap i opgeschrikt, renden angstig gillend in nachtigewaad door de straten en vlucht ten ijlings voor de snel om zich heeni grijpende vlammenzee. Door de red dingsmanschappen werden met koorts achtige haast honderden houten bui zen neergehaald, ten einde het over slaan van de vlammen naar het cen trum der stad te verhinderen. Daal, het telefoon- en telegraafgebouw reeds dadelijk een prooi der vlammen was geword'en, «waardoor- elke verbinding; met de buitenwereld was verbroken, werden (de 'reddings- en blusschings- werkzaamheden ^eer bemoeilijkt. Toen ih'et bericht van de explosie eni den .brand te Buenos Aires bekend werd, .werden met den grootst mogel'if- ken spoed brandweercorpsen, uitge rust met de modernste brandbluschmict- del'en, per extra-treinen naar Campana afgezonden. ,Welk een geweldige hit te de brand veroorzaakte, blijkt uit het feit, ,dat de spoorwegrails in de buurt als sneeuw voor de zon wegsmolten. Nader .wordt gemeld, dat vrijwel de halve ,stad reeds in puin ligt. Bij del eerste «ontploffing die zoo ontzaggelijk! was, dat vvijd in den omtrek de grond schudde alsof een zware aardbeving! ontstond, izijn ,op zijn minst 20 personen gedood en tientallen ernstig gewond. Naar -schatting .stonden 50 millioen gal lons olie ,in lichterlaaie. De ontploffing; verwoestte onmiddellijk de lichtvoor ziening van die stad, waarop onder de bevolking een paniek ontstond', die met geen pen te beschrijven is. Elke nieuwe ontploffing deed de wanhoop en de angst van de uit hun huizen ge- vluchten, dite zinneloos her en der ren den, stijgen. .Inmiddels snelden hon derden vrijwilligers, waaronder vele cowboys uit de omliggfende pampa's naar het jjerrein van de ramp, waar zij met bovenmenschelijke inspanning eiï grooten persoonlijken proed erin slaag den nog tal van mannen en vrouwen te redden. De groote luchtmanoeuvres boven Parijs zijn begonnen. Circa 500 vliegtuigen nemen aan de manoeuvres deel. Voor het eerst nemen aan deze manoeuvres ook sportvliegtuigen deel. —O Het Engelsche Hof maakt de verloving bekend van Prins George, den vierden zoon van het Britsche koningspaar, met Prinses Marina van Griekenland. Prins George, die deel uitmaakt van de Engel sche marine, is 20 December 1902 geboren. Prinses Marina is de derde dochter van Prins Nicolaas van Griekenland en geboren op 30 November 1906. Begunstigd door mooi zomerweer werd Zaterdag 25 Augustus alhier, het concours-hippique gehouden, uit geschreven door de landelijke jRij- voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 1