Binnenland. Herijk van maten en gewichten. Bekendmaking. Dit wil niet zeggen ,dat wij tegen alle sociale verbeteringen zijn, maar in den duren tijd was zulks voor onze gemeente onmogelijk en Veen heeft net ook niet gedaan, maar gewacht tot de omstandigheden gunstiger wa ren en woningen gebouwd krachtens de landarbeiderswet, .waarbij de ge meente geen schade lijdt en de bewo ners zijn gebaat. De |Raad ,van Wijk spreekt over een grootere <en krachtiger gemeenschap dan vereeniging van Wijk c.a. met V-een. Wij .willen toegeven, dat hierin mogelijk nog wel eenlg financieel voor deel zou tie bereiken zijn. Doch of zulks zou opwegen tegen het ongerief der groote afstanden, en de verschillende dorpen zeer slecht meer zonder verte genwoordigd zijn, hetwelk ook al tot onbillijkheden zo#i kunnen leiden, is leen open vraag. Wat weet b.v. iemand uit iVeen over toestanden in Drongelen of eeuwen. Dat Wijk door samenvoeging met Veen zou gestraft worden, klinkt voor Veen ook al zeer -onaangenaam. Wij denken (aan Vroegere tijden, dat iemand krijgsvolk ingekwartierd kreeg a's hij weigerachtig was zijn belasting te be talen. Ik meen te mogen zeggen, dat voor (Veen het ongerief veel grooter zal zijn (dan voor Wijk. Indien |i,n de toekomst de gemeende Veen- (door regeeringshulp, zonder de belastingschro-ef tot het nagenoeg, neen geheel onmogelijke te moeten aan draaien, op de been zou kunnen ge houden worden, wij zouden zulks zeer toejuichen. Gezien echter de toestand zooals die pp heden is, blijven wij bij pnZe eindconclusie, ook in de raads vergadering (uitgesproken (n.l. de wet houders, de 5 raadsleden waren een and'ere meen ing toegedaan), dat wij ons dn deze zaak neerleggen bij het b'eleiid'van de Hooge Regeering en van H'eeren Ged. Staten van Noord-Brabant. Ik (dank U. Als 4de spreker verkreeg de heer tj. Schreuders, lid van den gemeente raad van Veen het woord, die zei, dat hii zich grooten deels 'bij de woor den van den heer v. d. Pol kon aan sluiten. Spreker verklaarde verder, dat hii in de voorgestelde vereeniging voor Veen geen nadeel kon zien, hoe het met Wijk was, kon hii niet beoor- deelen. Het liefst zou hii Veen zijn zelfstandigheid zien behouden, doch hii is overtuigd, dat de gemeente dit zonder hulp niet kan. Het liefst (zouden de ingezetenen van W-een "hun gemeente door het rijk geholpen zien. (Waar dit vermoedelijk niet gaat en de gemeente niet in staat is zich zelf te hetpen, moet spreker zich bii het (voorstel van Gèd. Staten om Ween imet Wijk te vereenigen, neerleggen. De heer Roza verkreeg hierna we der het woord. Spreker zei, dat de woorden van de heeren v. d. Pol en jSchreuders voor hem aanleiding ziin, om nog even -een kort woord te zeg gen. In zijn betoog meent spreker izoo zakelijk en neutraal mogelijk te zijn geweest. Het spijt hem daarom, dat de heer v. d. Pol woorden heeft gebezigd, die naast de zaak staan. ISpreker wil daarop evenwel niet in gaan, hii wil ten opzichte daarvan, om een plattelandschwoord te gebruiken, alleen zeggen, dat nakaarten heel ge makkelijk is. Ten -opzichte van het gesprokene -door den heer Schreuders wil spreker opmerken, dat bij diens woorden juist om den hoek komt kijken, de reden waarom de ingezete nen van Wijk tegen de vereeniging zijn. De heer Schreuders erkend n.l., dat Veen geholpen moet worden en als het rijk, dat niet do-et, Wijk het wel mag doen. Dat is juist wat de 'ingezetenen van Wijk vrees inboe- zemd. Zij meenen, dat daaruit niets géboren zal worden dan twist en tweedracht. Spreker heeft dit tot he den nog niet zoo goed gevoeld als nu door de woorden van den heer Schreuders. De heer v. Helden komt ook nog even terug op de woorden van de hee- 'ren v. d. Pol en Schreuders. Spreker zet uiteen, dat het belastbaar inkomen dn Veen 75 gulden per ingezetene 5s en in Wijk f 170f 180. Er zal maar sprekers meening geen sprake van zijn, dat Veen opgeheven zal wor den tot de hoogte van Wijk alleen. Wijk zal worden omlaag getrokken, de ingezetenen van Wijk zullen voor Veen moeten betalen. In ieen rede heeft de heer v. d. Pol eens zelf ge zegd, dat Veen door de werkeloozen ïn een slecht daglicht is gekomen, doordat zi'i b.v. in Bathem zijn weg gejaagd. Iedere gemeente heeft ge noeg aan zich zelf en kan niet de zorg voor een andere gemeente op (zich nemen. Waar spreker voor Wijk geen voordeel, slechts nadeel ziet, kan en mag hii .zich niet anders dan te gen de voorgestelde vereeniging yer- klaren. Waar geen der heeren verder iets meer had te zeggen, sloot de Voor zitter de vergadering. 27-jarige ongehuwde Reinder Bul door het hemelvuur getroffen en ge dood: Bul, die met zijn vader op het land aan het werk was, is getroffen, toen een een schuilplaats zocht on der de te velde staande korenschoven. DE NIEUWESPELLING. De staatscourant bevat de volgende mededeeling vanwege het Ministerie van Onderwijs In de programma's voor het eindexamen der gymnasia en het daarmee gelijk ge steld examen,' vermeld in artikel 12 der Hooger Onderwijswet voor de eindexamens der hoogere burgerscholen, voor het on- derwijzersexamen en het eindexamen der kweekscholen, en voor hoofdonderwijzers examen is door een aanvulling van de desbetreffende algemeene maatregelen van bestuur het volgende opgenomen „Bij het schriftelijk werk volgt de can- didaat de schrijfwijze volgens De Vries en te Winkel met de navolgende afwijkingen 1 De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De ee b'ijft echter aan het einde van een woord, als mede in afleiding en samenstellingen van woorden op -ee 2. De 0 wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De 00 blijft echter vóór ch in de woorden gooche len, goochem, loochenen, alsmede in hun afleidingen en samenstellingen 3. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt. Echter be houdt het achtervoegsel -isch de thans gangbare spelling 4. De verbuigingsuitgangen e en en van het lidwoord een, van geen en van de bijvoeglijk gebruikte bezittelijke voor naamwoorden mijn, uw, zijn, hun, haar worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als Hare Hoogheid, te zijnen huize, waar deze uitgangen in de be schaafde gesproken taal worden gehoord 5. De naamvalsuitgang -n bij lid woorden, voornaamwoorden, bijvoegelijke naamwoorden of daarmee gelijkstaande verbuigbare woorden, wordt behalve in staande uitdrukkingen, als onder 4 bedoeld, slechts gebruikt in het enkelvoud bij de namen van mannelijke personen en bij de namen van dieren, die uitsluitend een mannelijk individu aanduiden 6. Bij de voornaamwoordelijke aan duiding van zelfstandigheden en bij het gebruik van genitiefvormen als der, dezer, des richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik." Op het schriftelijk examen M.U.L.O. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Chr. M.U.L 0. ontving in antwoord op eeD vraag betreffende de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij de M.U.L.O.- examens een ministerieel antwoord, het welk hierop neerkomt, dat de nieuwe spellingsafwijkingen (de z.g. spelling Mar- chant) bij het schriftelijk werk van de M.U.L O.-examens moeten worden toege past. Evenwel vestigt de minister er nadrukkelijk de aandacht op, dat ter ver mijding van onnoodige kosten, invoering van de vereenvoudigde schrijfwijze op de scholen geen aanleiding behoort te zijn om thans gebruikt wordende en nog niet versleten boeken door nieuwe te vervangen. o NED. CENTRALE VOOR EIEREN EN PLUIMVEE. Met ingang van 1 Sept. heeft zich de centralisatie van de crisis-diensten voor pluimvee, eieren en gedroogde garnalen voltrokken. Op dien datum zijn n.l. de stichting eieren-import centrale, de stichting voor export van eieren en pluimvee, zoomede de stichting Nederlandsche garnalen-cen trale, allen gevestigd te Apeldoorn, in de stichting Nederlandsshe pluimveecentrale te Apeldoorn opgenomen. In verband hiermede zijn de statuten en reglementen van laatstgenoemde Cen trale gewijzigd en aangevuld, waarbij tevens de naam gewijzigd is in Neder landsche Centrale voor Eieren en Pluim vee. Bij de eieren-monopolie beschikking 1934, welke op 1 September in werking is getreden, is thans in plaats van de eieren import-centrale, de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee aange wezen als monopoliehoudster voor den invoer van eenden- en kippen-eieren in schaal en van niet meer in schaal aan wezige bestanddeelen van vogel-eieren. DOOR HET HEMELVUUR GETROFFEN. Tijdens een kort onweer is Donder dagmiddag te St. Anna-parochie de HEIMACHINE OMGEVALLEN. Bij de werkzaamheden voor de fun deering van de nieuwe Moerdijkbrug, aan den Hollandschen wal, is Maandagmorgen een Morrison-heimachine tijdens het op- hijschen van een cementen paal van een stelling in den werkput gevallen. Zes arbeiders en de maohinist geraakten daarbij te water. Te laatste was er nogal ernstig aan toe en heeft vermoedelijk een arm- en een beenbreuk opgeloopen. Hij is naar het ziekenhuis te Dordrecht ver voerd. De anderen werden geredzij hebben slechts lichte verwondingen ge kregen. o— VERDRONKEN. Zaterdagavond is de 43 jarige Neder, landsche schipper A. Terpstra, machinist aan boord van het binnenschip Stad Am sterdam III, dat gemeerd lag in het Willemsdok te Antwerpen, overboord ge vallen en verdronken. DOOR AUTO AANGEREDEN. De 47 jarige wielrijdster S. Behing uit Peize is op den Heerenweg te Groningen aangereden door een auto en zoo zwaar gewond, dat zij spoedig na de aanrijding is overleden. SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Belgische douanen hadden vernomen, dat Nederlandsche Sacharine in België werd binnengesmokkeld. Te Wontergem werd een zwaar met hooi beladen vracht auto aangehouden. Na een nauwkeurig onderzoek ontdekten de douanen onder het hooi een partij sacharine. De auto bestuurder en zijn metgezellen, twee Ne derlanders uit Breskens werden gearres teerd. o BRAND TE ROTTERDAM. Te Rotterdam heeft aan den Bergweg een felle brand gewoed in het gebouwen complex van de bakkerij der firma T. den Hartigh. Een houten loods brandde uit. Vlak bij zijn de stallen van 35 paarden. Met groote moeite hebben politieagenten en burgers de paarden langs een nauwe gaDg, die heel dicht bij de vuurzee was gelegen, in veiligheid weten te brengen. De bakkerij geraakte in brand, maar hier werd het vuur spoedig gebluscht. Het vuur deelde zich mede aan een groot steenen pakhuis van de firma M. Vromen en Co., gelegen achter de bakkerij en uitkomende aan den voorkant aan de Heer Vrankestra&t. In dit pakhuis, dat 60 bij 30 meter groot is, was een groote partij papier opgeslagen. De brandweer wist het vuur te bedwingen. Er bestond ook gevaar voor de om liggende woningen, die door de bewoners werden verlaten. De schade, die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand heeft men niet kunnen vaststellen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK BIJ LAREN. Twee zwaar gewonden. Op den nieuwen Rijksweg ter hoogte van de grens Laren—Eemnes is Zondag middag omstreeks kwart voor zes een motorrijwiel in botsing gekomen met een auto, bestuurd door mevr. F. B. uit Haarlem. Mej. B., die achter het stuur van de auto zat, stak geruimen tyd, voordat zij den weg naar de theeschenkerij „De Witte Bergen" wilde inrijden, haar richting aanwijzer uit. Toen zij den weg over stak, kwamen juist van tegenovergestelde richting twee motorrijders aan. De motor rijder J. S. B. Rings uit Zandvoort met op de duo een dame, vloog in volle vaart tegen de auto op. De duorijdster werd van de motorfiets geslingerd, vloog over de auto heen en kwam aan de andere zijde van den weg te liggen. Zij bleef met een zware hersenschudding en een bloedende hoofdwonde bewusteloos liggen. De motorrijder kwam op een berm rechts van den weg te liggen en was er nog erger aan toe. Hij had een schedel- basisfractuur en een dubbele dijbeenbreuk bekomen, benevens ernstige inwendige kneuzingen. Beide slachtoffers zijn, nadat de eerste hulp verleend was door een dokter uit Aarle-Rixtel, die toevallig in de thee schenkerij zat, per ziekenauto naar de Majella-Stichting te Bussem vervoerd. De auto kwam in een greppel rechts van den weg en werd licht beschadigd. De inzittenden bekwamen lichte verwondingen door glasscherven. De tweede motorrijder, die achter den heer J. S. B. Rings reed, moet schuld hebben aan het ongeluk, Daar hij echter doorreed is hij onbekend gebleven. De identiteit van de duorijdster kon nog niet worden vastgesteld. o NOODLOTTIGE BRAND. Drie kinderen verbrand. Zondagmorgen tegen half zes is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in de boerderij van de weduwe Vosselman in de Achteienk te Ernst bij Apeldoorn. Terwijl de moeder met twee zoons van resp. 14 en 15 jaar naar de weide was gegaan om koeien te melken, bleven 7 kinderen van 4 tot 14 jaar allen thuis achter. In een kamer van de boerderij is toen plotseling brand uitgebroken, Een der zeven kinderen, die rook had waarge nomen, waarschuwde de overigen en liep toen snel naar een buurvrouw. Inmiddels konden vier van de zeven zich naar buiten in veiligheid brengen. Drie meisjes van 4, 5 en 6 jaar zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat de boer derij, alsmede eenige schuren en de in boedel geheel verloren gingen. Een paar kalveren en een stier kwa men in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. De lijkjes van de drie slachtoffers zijn naar een nabij gelegen schuurtje gebracht. De moeder is met haar overgebleven kinderen bij de familie Tellenge onder gebracht. Nader wordt gemeld, dat de brand moet worden toegeschreven aan het spelen met lucifers door de kinderen, die zijn omgekomen. Het oudste meisje van 9 jaar werd wakker, toen de kinderen begonnen te schreien. Zij ging het vertrek binnen om te zien wat er aan de hand was en ontdekte toen dat een der vloer kleedjes in brand stond. Zy ging toen snel een emmer water halen, doch zij kon geen emmer vinden. Toen zij terug kwam stond de geheele kamer in lichte laaie. Zij slaagde erin een der kinderen te grijpen, doch de drie andere, de 4 jarige Frederika, de 5 jarige Grada en de 6 jarige Hermina konden niet worden gered en zijn allen in hun bedjes ver brand. De twee jongens van het gezin die in een aangrenzend vertrek sliepen konden nog op tijd ontkomen. Van alle kanten kwam hulp opdagen en de brand weer van Vaasen was eveneens spoedig ter plaatse. Tegen de vuurzee kon echter niets worden gedaan. Een buurman heeft nog getracht van buiten af een raam te openen, teneinde de kinderen te bevrijden, doch helaas moest hij deze poging opgeven. De moeder was door het gebeurde rade loos. DE KONINGIN EN DE PRINSES TE OSLO. Uit Oslo wordt aan de Msb. gemeld 4 Sept. Geheel onverwachts zijn de Koningin en de Prinses reeds gisteren in het begin van den avond van Aas- gaardstrand naar Oslo vertrokken en aan het „Grand Hotel de Oslo" afgestapt. Er wachtte den hoogen gasten aldaar een aardige ontmoeting. In de hall van het hotel waren n.l. vele Nederlanders aanwezig, daar de Nederlandsche zaak gelastigde op denzelfden avond een diner gaf aan de leden van de Nederlandsche kolonie ter eere van den verjaardag der Koningin. De Koningin en de Prinses werden in de hall van het hotel luide toegejuicht en verwelkomd met het Wilhelmus. De Nederlandsche zaakgelastigde heeft de hooge gasten begroet. Ook op straat voor den ingang van het hotel liepen de voorbijgangers geest driftig te hoop Vriendelijk knikkend en wuivend heb ben de Koningin en de Prinses zich, na een kort oponthoud in de hall, naar haar appartementen begeven. De Koningin en de Prinses verlieten om kwart voor een het Grand Hotel te Oslo en waren des avonds ongeveer 7 uur terug in haar hotel te Aasgaardstrand. H M. ontving op haar verjaardag een ruiker in de Noorsche kleuren van den Koning en de Koningin van Noorwegen. Een 84 jarige inwoonster van Aasgaard strand zond eveneens een bloemstuk. VERLAGING BIJSLAG OP ROGGE EN GERST. De regeering heeft de laatste weken met aandacht de stijgende beweging van de prijzen op de graanmarkt gevolgd en zich de vraag gesteld of hieruit wijzigin gen moeten voortvloeien voor de tot nu toe gevolgde landbouwcrisispolitiek. Voor den oogst 4934 van rogge en gerst is indertijd aan de landbouwers een uit- keering van f 3.50 per 100 K.G. in uit zicht gesteld, omdat moet worden aan genomen, dat bij de toen geldende markt prijzen met dien bijslag een prijspeil was bereikt, waarbij het bedrijf in stand kon blijven. Nu de prijzen zich op een eenigs- zins hooger peil blijven bewegen, heeft de minister van economische zaken den bijslag verlaagd en wel den bijslag bij denaturatie van rogge van f3.50 op f 3 en den bijslag voor de verbouwde gerst van f 3.50 op f 2.50. In verband met de verlaging van de denaturatie vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewinst op ongedenatureerde rogge verminderd worden van f 5 op f 4.50. DE MOORD TE AMSTERDAM. Begrafenis van het slachtoffer. De 8-jarige Sonja Beugeltasch is op de Joodsche begraafplaats te Diemen begraven vanuit het Binnengasthuis. De politie had uitgebreide maatregelen genomen en het verkeer omgelegd. Achter de rouwkoets schreden duizenden, die, volgens Joodsch gebruik, op deze wijze hun medeleven wilden toonen. Voorop liep de Opper rabbijn, A. S. Onderwijzer en Rabbijn L. H. Sarlouis en andere 'vooraanstaande personen uit de Joodsche gemeente. On der de belangstellenden bevonden zich verder de Commissaris van Politie, de Jong, Inspecteur de Kater, Rechercheur Polle, die de gruwelijke vonst in het bananenpakhuis had gedaan en vele anderen. Vele vrouwen, in den stoet en langs den weg, kondeü haar tranen niet be dwingen. Langs de geheele route, die de stoet volgde, hadden zich duizenden belang stellenden opgesteld. Tot de Plantage Middenlaan liet de politie degenen, die de rouwkoets te voet volgden, meeloopen. Toen vormde zich de lange stoet auto's één auto met byna 40 bloemstukken van familieleden, buurtgenooten, een speel- tuinvereeniging, schoolvriendinnetjes en ook van het personeel van het politie bureau aan het J. D. Meyerplein en een 15-tal volgauto's reed achter den rouw- wagen en reed naar de synagoge in de Linnaeusstraat, waar opnieuw een massa belangstellenden stonden te wachten. Tot de grens der gemeente gaven op deze wijze de menschen uiting aan hun deelneming. Honderden hadden zich ook begeven naar de begraafplaats te Diemen, waar de stoet te ruim half één aankwam. In het Reiniging3huis op de begraaf plaats, waar de secretaris Dr. Sluys de Ned. Israël. Hoofdsynagoge vertegen woordigde, sprak Rabbijn Sarlouis naar aanleiding van de spreuk „Zij, die naar huis gaan, rusten doch zij, die achter blijven dragen de zorgen." vrouw verbrandT Te Neerkant is de vrouw van den landbouwer K., die bij bet aanmaken van het fornuis met petroleum ernstige brandwonden aan gelaat en bovenlijf had opgeloopen, aan de gevolgen daarvan overleden. O DE ZIEKTE VAN WEIL. De 49-jarige bezoeker van de gemeente lijke zweminrichting aan den Hooge Rijn dijk te Leiden, bij wien zich een ernstig geval van de ziekte van Weil heeft voor gedaan, is aan de gevolgen hiervan over leden. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN HEUS DEN, maken bekend: dat dit jaar voor den Herijk der Maten en Gewichten zitting zal worden gehouden te HEUSDEN in het lokaal der voorm. U.L.O. school (Burchtplein), op MAANDAG 10 SEPTEMBER 4934 van 1042 en 13 uur voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met een der letters A t/m H op DINSDAG 41 SEPTEMBER 4934 van 912 en 14 uur voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met een der letters I t/m Z. Aan belanghebbende wordt in herin nering gebracht 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden. IJzeren maten binnen en buiten geverfd. Blikken maten blank geschuurd. Koperen gewichten afwasschen en ook de gaten reinigen. IJzeren gewichten mogen niet gepot lood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. Wijzigingen der maten, zooals aange- soldeerde deksels enz., worden niet toegelaten. Lengtematen met bijzondere merkteekens worden geweigerd. 2. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1934 gestempeld moeten zijn met de letter h en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het IJkkantoor te 's Bosch, Wolvenhoek 2, eiken Woensdag en Donderdag van 912 en van 24 uur. 3. dat de maten en gewichten, welke worden gestempeld met bet afkeurings- merk J||tt niet in winkels enz. mogen teruggebracht worden. 4 dat betaald moet worden voor het onderzoek van maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren van ge wichten (justeerlooon) en wel ten bate van 's Rijks schatkist. 5. dat de miligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het IJkkantoor herijkt kunnen worden. (Op zending per post franco, met insluiting van een postbewijs tot een bedrag over eenkomende met de som van 10 ct. voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de bij de laatste verificatie afgegeven geze gelde enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld voor nieuwe, zullen moeten worden voldoen). HEUSDES, 1 September 4934. Burgemeester en Wethouders van Heusden, W. J. N. WIJS, Burgemeester, A. YAN DELFT, Secretaris. J t

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2