Voetbalsport. Buitenland. V eilingberichten. iflarkt berichten Rivierberichten. WIJK EN AALBURG. De herijk der maten en gewichten zal dit jaar worden gehouden in het gym nastieklokaal te Wijk en wel op Woens dag 12 September a.s. van 1012 en van 14 uur, voor de ingezetenen van Wijk. Op Donderdag 13 September a.s. van 101 uur voor de ingezetenen van Aalburg. In de plaats van tijdelijk onder wijzer aan de O.L. School alhier, den heer J. J. Ooms, is met ingaDg van 3 September benoemd de heer L. A. Kra nenburg. Heden Woensdag hoopt de heer Joh. Millenaar, bakker alhier zijn nieuwe bakkerij en winkel in gebruik te nemen. WERKENDAM. Heden Woensdagavond 7 uur, hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden, Ds. Verhagen van Middelburg. De alhier gehouden speldjesverkoop yoor het Militair Tehuis, heeft opgebracht f31.—. Alhier is opgericht een postduiven vereniging genaamd „Tot Weerziens", met aanvankelijk 21 leden. Het bestuur is samengesteld alsvolgtVoorz. M. A. Vos, Seer. A. W. de Koter (Keizerstr.), Penningm. M. de Vries (Slikstr.), en Comm. van Orde D. Biesheuvel. Zij die lid wenschen te worden (ook in de om geving van Werkendam), kunnen zich bij den Secretaris opgeven. Op de j.l. gehouden vergadering werden gekozen als kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, de heeren C. W. Deenik en A. Vos Sr. De heer A. Biesheuvel alhier, werk zaam op de Spieringpolder (Biesbosch) kwam te vallen van een kar geladen met zaad. Hierbij bleef hij met 't linkerbeen haken tusschen de spaken van een der wielen, met gevolg, dat 't been brak even onder de knie. Direct werd Dr. Schols alhier ontboden, op wien3 advies hij werd vervoerd naar het Ziekenhuis te Gorinchem. Biesheuvel was pas des morgens op deze polder in dienst getreden. Voor het bouwen van een 4-tal woningen, zonder timmerwerk, op een terrein aan de Groote Haarsche Kade, was laagste inschrijver J. v. d. Heuvel alhier, met f 4983. 1 WAARDHUIZEN. De WelEd. Heer C. Haspels hoofd der School met den Bijbel alhier, kreeg vorige week bericht van Amstelveen dat hij daar als zoodanig benoemd was aan de Geref. School. Wij teliciteeren den heer Haspels van harte geluk met zijn benoeming, maar onze blijdschap is nog grooter door het bedanken voor ,deze functie. Wij hadden hem noode zien vertrekken. Door de afd. Tielerwaard van de Vereen, tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, wordt een excursie geor ganiseerd naar Amsterdam op 15 Sept. a.s., ter gelegenheid van den 12en Im kersdag, tevens Land- en Tuinbouwten toonstelling. Zij die aan deze excursie wenschen deel te nemen, zouden zich alsnog kunnen opgeven bij den Secretaris dier afdeeling, den heer H. C. van Os, te Zuilichem. Over de afgeloopen maand zijn ter vleeschkeuring aangegeven 9 varkens en 14 schapen. HEUSDEN. Begunstigd door prachtig zomer weer werden Zondagmiddag de aange kondigde seriewedstrijden gehouden, uit geschreven door de v.v. P.S.V. alhier. De uitslag was als volgtle prijs, beker, Wilhelmina I, Wijk met 42 tegen H. F.C. Heusden. 2e pr. (schild.) H.F C. Heusden. 3e pr. Olympia, Vlijmen. 4e pr. D.V.O. Haarsteeg. Op het prachtig gelegen terrein aan het Burchtplein was een talrijk publiek aanwezig, dat genoten heeft van de span nende wedstrijden. CAPELLE. JJ. Zondagmiddag werd op het sportterrein der v.v. „Capelle" voor den Brab. Voetbalbond een beslissingswedstrijd voor de na competitie gespeeld tusschen R.W.B. uit Besoijen en Kaatsheuvelsche Boys uit Kaatsheuvel. Deze wedstrijd eindigde in een 440 overwinning voor R.W.B. i SPRANG. Zaterdagmiddag speelde S D.O. II op eigen terrein een voetbalmatch tegen D.V.O. uit Meeuwen. Uitslag 3—0 in het voordeel van D.V.O. WERKENDAM. Door Ajax van Hardinxveld en S.V.W. (combin.) alhier werd Maandag avond een wedstrijd gespeeld, welke ein digde met gelijke stand en wel in 14. LI i o HONGAARSCH DORP DOOR HAGEL VERWOEST. Zaterdagavond heeft zich boven de in het wijngebied van Tokaye gelegen ge meente Tarcal binnen enkele minuten een ontzaglijke hagelbui, gepaard met een feilen storm, ontlast. De geheele streek was plotseling in het diepste duister ge huld. Er vielen hagelsteenen van 50 tot 60 gram. In enkele seconden had het geheele landschap een volkomen wintersch uiterlijk. De wijnoogst is vernield, zeer veel vee is om het leven gekomen, een boer werd, met zijn paarden, door de hagelsteenen gedood. Talrijke dorpsbe woners hebben voor een deel zeer ernstige wonden opgeloopen. De door het plaatsje woelende watermassa's zijn o m. een tegel fabriek binnengedrongen, waar de ketel ontplofte. Door den luchtdruk werden 48 huizen volkomen vernield. Honderd andere woningen werden door het nood weer verwoest. Het steeds hooger stijgende water dwong de bewoners hun toevlucht te zoeken op boomen, daken e. d. waar zij den geheelen nacht hebben doorge bracht. De lager gelegen deelen vormen één groot meer. De laatste berichten melden, dat men het plaatsje als vrijwel verwoest kan beschouwen. O DE CATASTROFE TE CAMPANA. De stad Campana is thans, na de tweede groote uitbarsting binnen een week, geheel aan de vlammen ten prooi. Nog slechts eenige ambtenaren der posterijen, agenten en matrozen zijn voorloopig achter ge bleven. Toen Zaterdag weer verscheiden petroleumreservoirs in de lucht vlogen werd de hitte ondraaglijk, zelfs de brand weer moest haar pogingen opgeven en kon niets meer uitrichten ter bestrijding van het vuur. Men heeft thans alle be schikbare voertuigen gerequireerd teneinde de 45.000 zielen tellende bevolking in veiligheid te brengen. Buiten de stad staat een groote speciale trein gereed om de politie-beambten en andere ambtenaren, die zich tot het laatste oogenblik in de brandende stad ophouden, weg te voeren. De schade wordt geschat op veel meer dan 42 millioen gulden. O BIJ HET SPEL VERDRONKEN. Bij de brug over het kanaal te Greven (Rijnland) zijn de beide kinderen van den schipper Bruns tijdens het spelen in het water gevallen. Het lijk van het 8 jarige meisje kon reeds worden geborgen, dat van het 6 jarig zoontje heeft men nog niet gevonden. O JAPANSCH SCHIP GEZONKEN. 97 personen worden vermist. Een telegram meldt uit Antoeng (Mandsjoerije), d.d. 31 Augustus: Op de Yaloe-rivier heeft een ontzet tende scheepsramp plaats gehad. Het Japansche stoomschip „Taian Maru" kenterde met 121 passagiers en beman ning aan boord en zonk. Zeven en negentig personen worden vermist. Men vr.eest, dat zij allen in de golven zijn omgekomen. Slechts vier en twintig personen, onder wie de ikapitein, zijn gered, i Naar het havenbestuur van Gensan mededeelt, zijn bij het vergaan van het Japansche schip op de Jaloe volge'ns de tot nog toe ontvangen berichten 125 passagiers omgekomen. o 'N ZESDE DEEL DER BEVOLKING VAN AMERIKA WERKLOOS. Enorme uitgaven voor de steunverjeiening. Volgens een door dien secretaris van het steuncomité aan President Roose velt uitgebracht rapport bedroeg het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten in de maand1 Februari 20 tot 23 millioen, dus ongeveer -een zesde deel van de Amerikaansche bevolknig. De totale uitgaven aan sfceunverlee- ning sedert het jaar 1930 worden ge raamd op drie milliard dollar. Vergadering van den Raad der ge meente DE WERKEN EN SLEEU WIJK, op Donderdag 30 Augustus, des nam. 2 uur (Z.T.). Voorzitter: EdelAchtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer A. Knoot. Afwezig de heeren v. Burgel en Ros malen. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. Vaststelling v. de notulen der vorige vergadering, wordt aangehouden tot de volgende vergadering. Ingekomen stukken: Verzoek van het bestuur der Oranje vereniging, om een subsidie van 15 cent per kind voor het Oranjekindier-* feest, dat de vereeniging op 29 Augus tus heeft georganiseerd. Het aantal kinderen, dat er voor in aanmerking komt, bedraagt 250, zoodat het voor de gemeente een uitgaaf beteekent van f37.50. B. en W. stellen voor, het ver zoek in te willigen, aangezien de ver eeniging voor dit feestje een uitgaaf van f150 heeft, waartegenover de ge vraagde subsjdie dus laag genoemd mag worden. Verzoek van den Ned. Bond van Kof fiehuis-houders, afdeeling Giessendam, waarbij ook de caféhouders van de Werken en Sleeuwijk z>ijn aangesloten, om vermindering van de personeele belasting voor de verlofs- en vergun- ningslocaliteiten. B. en W. stellen voor, het verzoek in te willigen, de wet geeft de bevoegd heid, om deze belasting tot 1/3 terug te brengen. Het college zou deze verlaging ook willen toestaan, omdat men -in de gemeente de Zondagsluiting heeft en het als een onbillijkheid voelt, dat daartegenover de volle personeele belasting wordt geheven. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel aangenomen. De Voorzitter zou in verband met deze kwestie een besluit willen ne men, in welke klasse de gemeente voor 1935 zal worden geplaatst, terzake van de personeele klasse. B. en W. zijn van oordeel, om de gemeente, die het vorig jaar van de 7e in de 8ste klasse is ge bracht, daarin ook te handhaven, om nogeens af te zien, hoe of de regee- ringsmaatregelen voor het te stichten werkeloozensteunfonds zullen zijn. De bedoeling van dit fonds is, gemeenten die zeer door de werkeloosheid heb ben t-e lijden, uit dit fonds een uitkee- ring te verleenen. Voor de vorming van dit fonds moeten alle gemeenten ook 75 opcenten op de fondsbelasting gaan heffen, ook die gemeenten, die in de gunstige omstandigheid verkeerden geen opeenten behoeven te heffen. Volgens voorloopige berekening zou de gemeen te nit dit fonds een uitkeering ontvan gen van f7000.Het vorig jaar is de gemeente van de 7e naar de Ssffce klass'e gebracht, om ook die panden er in te betrekken, die er tot heden toe buiten vielen en waarvan de eigenaars minstens zoo goed kunnen betalen dan and'ere, die wel in de person, belasting moesten betalen en tevens om de 150 opcenten niet te moeten brengen op 2C0. De lieer v. 'tSant zegt, dat hij maar het liefst 'zoo lang mogelijk van de 200 opcenten afbJLijft. De beer v. Driel merkt op, dat toen de gemeente in de 7e klasse was ge rangschikt, werkelijk verschillende in gezetenen- buiten de pers. belasting ble ven, die heel goed konden betalen. Spr. kan er zich goed mee vereenigen, om de gemeente voor 1935 in de 8ste klasse te laten. De heer v. 'tSant zegt, dat bij de in gezetenen over deze kwestie misver stand bestaat. De Voorzitter merkt nog op, dat de bedoeling in hoofdzaak is geweest, om de gemielente zelf te laten doen, wat zij maar eenigzins kan do-en. Met algemeene stemmen wordt hier op besloten, de gemeente voor de per soneele belasting in de 8ste klasse te handhaven voor 1935. Verzoek van de vereeniging St. Anto- nius van Padua voor blindenverzorging, om subsidie. Het voorstel van B. en W. om met het oog op de finantien afwijzend te beschikken, wordt met algemeene stem men aangenomen. Schrijven van het gemeentebestuur van Werkendam, over de kosten be waarschool, met verzoek om subsidie. De Voorzitter deelt mede, dat voor 1932 een subsidie van f60.was ver leend, terwijl toen slechts 4 kinderen uit 'de Werken de bewaarschool van Werkendam bezochten, voor 1933 is dezelfde 'subsidie uitgetrokken, doch het aantal kinderen is van 4 tot 13 ge stegen. De kosten hebben voor 1933 in totaal f 12.per leerling bedragen. B. en W. hebben bezwaar gemaakt, dit bedrag te verleenen, -omdat de raad -slechts f60.had uitgetrokken. B. 'en W. zouden het bedrag voor 1933 wilden «stellen op f12.per leerling, doch tevens willen berichten, dat voor 1934 niet meer dan f 6.zal worden betaald. Zij achten dit bedrag in over eenstemming met de kosten van het onderwijs in de gemeente, waarvoor t'6.50 per leerling is uitgetrokken. D'e heer Kramer vindt een bedrag van f6.hoog genoeg. Spr. ziet niet zooveel in dat ondierwijs. D'e Voorzitter zegt, dat ook B. en W. zich hebben afgevraagd of dat on derwijs nu wel van zooveel belang is. Het college is echter tot de conclusie gekomen, dat dit voor d'e Werken en voor Werkendam, een dicht bevolkte gemeente, toch wel het geval is. Met algemeene stemmen gaat de raad hierop accoord met het voorstel van B. en W. (Slot in 't volgend no.) Openbare vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Donderdag 30 Aug., des middags te half vier. Schrijven van Ged. Staten van Gel derland betreffende de salarisregeling van burgemeester, secretaris en ont vanger. Ged. Staten wijzen er op, dat de belastingopbrengst, al is deze tot het hoogste opgevoerd, geweldig is achter- uitgeloopen, zoodat maatregelen ter be zuiniging .moeten worden genomen. Het Rijk is al voorgegaan om de salarissen van de ambtenaren te verlagen en waar door verscheidene gemeentebesturen reeds meer malen is aangedrongen om de salarissen van burgemeester, secre tarissen en ontvangers te verlagen, stel len Ged. Staten voor, dat op de amb tenaren de geheele pensioensbijdrage zal worden verhaald, wat neerkomt op een salarisverlaging van 10 pCt. Waar d,e loonen in deze provincie aan d|en lagen kant zijn, stellen Ged. Staten voor niet verder met de salaris verlaging te gaan. De voorzitter deelt mede, dat het salaris van den burgemeester voor de ze gemeente van f16002000 bedraagt, dat van den secretaris van f13301710 en van den ontvanger van f340440. De heer Pereboom merkt op, dat in vele plaatsesn besloten is het salaris met die 10 pCt. pensioensbijdrage te verhoogen. De voorzitter zou daartoe niet over gaan, wijl Ged. Staten een dergelijk besluit toch niet zullen goedkeuren. De heer Van de Werken meent, dat de salarissen wel met 10 pCt. kunnen worden verlaagd, doch dat daarmede dan ook moet worden volstaan. Wordt besloten Ged. Staten te be richten, dat de Raad tegen de voorge stelde regeling geen bezwaar heeft. Bespreking vervoer van schoolkin- deren. De voorzitter deèlt mede, dat in een vorige Vergadering besloten is, omi te informeeren, wat de kosten zullen zijn van het overzetten der kinderen die de openbare school in Heusden en in Aalburg gaan bezoeken. Voor Heus den zullen de kosten f140 bedragen en voor Aalburg f 50. De heer v. d. Werken valt de kosten mede. De heer Van Vliet vindt de kosten geweldig hoog. Niet ,dat de veerman veel rekent, maar als uitgaaf post voor de gemeente wordt het bedrag hoog. Aalburg is nog geen 4 K.M. en Heus den juist 5 K.M., dat kan beter door de kinderen worden geloopen, vooral omdat het overzetten Jijdens de win termaanden niet van gevaar ontbloot is. Bovendien fietsen de tmeeste kinderen. De heer v. d. Werken merkt op, dat er veel kinderen zijn, die niet kun nen fietsen. Biji sneeuw, regen of wind kan men de kinderen niet zoo lang la ten fietsen. De heer Van Vliet wil de verant woording, om de kinderen met het veer over te zetten, niet op zich nemen. De heer De Gaaijj zou 'bij de Regee ring aandringen, om dat geld terug te krijgen. De Voorzitter zegt, dat het te pro- beeren is, doch hij durft sterk betwij felen dat de Regeering daarop zal in gaan. De heer Wolfers geeft toe, dat de afstand naar Heusden juist 5 K.M. is, doch aangezien het verkeer langs dien weg zeer druk is, zou hij de kinderen het liefst laten overzetten. Met 4 tegen 2 stemmen wordt be sloten de kinderen te laten overzetten. Tegen stemden de heeren Van Vliet en Pereboom. Electrificatie chr. school te Nederhe- mert Noord. Wordt besloten de school van elec- frisch licht te voorzien. Vaststelling rekening dienst 1933. De heer Wolfers zegt, dat de com missie van onderzoek alle bescheiden heeft nagezien en in orde bevonden. De ontvangsten voor deze gewonen dienst bedragen f 27485.38 en de uitga ven f24261.87, zoodat er een goed slot is van f 3223.51 Voor den kapitaaldienst bedragen de ontvangsten f 572.42 en die uitga ven f2169.42, zoodat er een nadeelig saldo is van 41597. Aanbieding begrooting dienst .1935. Wordt 'voo'r de leden ter visie ne- dergelegd. De voorzitter deelt mede, dat door den heer Plereboom ,na afloop van de vorige Vergadering hfet .denkbeeld aan de hand is gfedaan om het oud'e school huis in te trichten voor Raadhuis. De h'eer Plereboom zegt op deze gedachten te zijn teruggekomen na dat hij hefeft gezi'en, dat het zeer veel geld zal kosten om het schoolhuis voor raadhuis in te richten. De heer Wolfers zou daar nooit toe over willen gaan, wijl h'et raad huis 'niet hüer maat in Ned'erhemert Noord behoort te staan, aangezien daar vervveg de m'eeste menschen wonen. Alle leden vzijn h'et met deze ziens wijze eens. De heer Wolfers wijst er nog op, dat het aantal venters geweldig toe neemt, zefer ten laste van de ingezete nen. Hij geeft in ovie'rweging een vent- verbod in het leven te roepen. De vioorzitter zal daaromtrent in na burige gemeenten informeeren err lah ter met een worsted komen. B.Ct. HAAGSCHE VEILING. Grossiersveiling van 3 September. Pruimen Reine Victoria I 615 ct.; II 25; Belle de Louvain I 914; II 48 Reine Claude 31 Belle Epin 3 5 Zure Kwetsen 9 Zoete Kwetsen 2122 Jefferson 25—-27 Catharina* pruim 711 Pond Seedling 4113 ct. Peren: William Duchesse I 742;. II 25; Beurié de Merode I 79; II 2 5; Beurré Hardi 816; Beurré Lebrun 68 Bruine Heereperen 35; Jutten I 4016 II 47 Doctor Julius I 712; II 46; Triumph de Vienne extra 20—22; I 9—45; II 4-8; Margriet de Marlot I 69 II 25 Bon Loaisse I 25 30; II 4145; Souvenir de Congres 911 Sijsjes I 8—41; II 36; Clapps Favorite I 844 II 47 Bergamotten 2-6 Fransche Wijnperen I 8 42 II 47 Damperen 25 Maagdeperen 2—6 Bon Chrétien William 6 —9Seigneur d'Espère I 4016 II 69 Perzikperen 24 Knolperen 13 Vijgeperen I 57 II 24 Koningspeer 46. Appelen Bloemé I 79 II 46 Schrijvers 2 6; Fransche Paradijsappel 13; Keulsche Paradijsappel 45; Transparant de Croncel I 743; II 2—5; Mark's Godlin I 7—13; II 3 6; Lanes Prince Albert 46; Jac Lebel 68 Goudreinetten (val) 36 Witappel 57 Eva* appel 35 Keizer Alexander 43; Zweden I 4016; II 58; Signe Tillish 4116;Konings- zoet 25 Keswich 68 Princes Noble 68 Zigeunerinnen 1627 Roode Calvin 25 Koningspippeling 46 Cox Pomona 79 The Queen 35 Hertogin Elza 58Zijden Hemdjes 57; Peas gons non such 1118; Honderdmark 46; Gravenstein 3 5; Woudhuizen 46 Gieséling 26 Sterappel 36; Kandij zoet 35; Lord Cheffield 7—9 ct. DiversenMoerbeien 58Noten I 7—11 II 4—6 ct. Alle prijzen per K.G. GORINCHEM, 3 Sept. Veemarkt. Aangevoerd: 192 runderen, 8 nuchtere kalveren, 5 varkens, 194 landvarkens (overloopers), 175 biggen. Prijzen per stukZware kalfkoeieu f 160—220. Melkkoeien f 130—190. Kalfvaarzen f 120180. Graskalveren f 20—35. Stieren f 80140. Nuchtere fokkalveren f 812. Nuchtere kalveren voor export f 35. Drachtige varkens- f3560. Natte zeugen f2035. Over loopers f 1218. Biggen f 812. De handel was in rundvee redelijk» in varkens matig. GORINCHEM, 3 Sept. Eierveiling. Aangevoerd 31.722 stuks. Prijzen per 100 stuks: Kippeneieren f 2.753.30. Jonge henneneieren f 1.90 2 45. Eendeneieren f 3.003.10. Kalkoeneieren f 4.00. GORINCHEM, 3 Sept. Boter- en eieren- markt. Eieren 28/4 3y2 ct. per stuk. Goeboter f 1.70. Margarine f 1.10. Beide per K.G. GORINCHEM, 3 Sept. Pluimveeveiling. Aanvoer 182 stuks. Prijzen per stuk Oude kippen 25— 90 ct. Oude hanen 4570 ct. Jonge hanen 2055 ct. GORINCHEM, 3 Sept. Pluimveemarkt. Aanvoer gering. Prijzen per stuk Slachtkippen 40 50 ct. Oude hanen 4555. Jonge hennen f 0.901.25. Jonge hanen 2050 ct. Fxportkonijnen f 0.701.00. Jonge ko nijntjes 1530 ct. GORINCHEM, 3 Sept. Boonenmarkt. Aanvoer niet groot. Prijzen per K.G.Snijboonen 1315 ct. Princesseboonen 1416 ct. Idem zonder draad 15 ct. ROTTERDAM, 3 Sept. Aanvoer 905 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 30—32 26—28 23—25 Op 4 Sept. in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2.02 val 2 Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 0.36 was 42 Crévecoeur (Maas) 0.37 was 11 St. Andries (Maas) Venlo Maastricht i ZUILICHEM.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 4