Firma L. J. VEERMAN Plaatselijk Nieuws. gehelderd. Zijn echtgenoote en de 23- jarige pleegzoon zijn gearresteerd, doch zij ontkennen iets van den moord af te ■weten, hoewel er veel bewijsmateriaal tegen laatstgenoemde is. Verondersteld wordt, dat er tusschen de beide mannen twist is ontstaan met de bekende tragi- scben aüoop. In deze richting wordt het onderzoek voortgezet. 1 DE MOORD TE HAARLEM. De dader bekent. De 21-jarige A. T. Oosterhof uit Zwolle, heeft bekend de 18-jarige mej. E. W. te Haarlem door worging van het leven te hebben beroofd. Hij wilde echter niets loslaten over de beweegredenen van zijn misdaad. Na den moord heeft hij de winkelcassa geleegd, waarin zich slechts drie gulden bevond. Daarna is hij weer naar boven gegaan en heeft uit de ka mer waar het slachtoffer lag, een geld kistje met honderd gulden en een acte- tasch meegenomen. De dader is reeds eerder met de justitie in aanraking ge weest wegens diefstal. Toen hij te Zwolle zijn signalement en portret in een krant zag, heeft hij zich bij de politie gemeld. o DOOR AUTO OVERREDEN. Zaterdag is in de Kerkhoflaan te 's Gra- venhage de 14-jarige jongen J. de H., wonende in de Van Brederodestraat, door een vrachtauto, bestuurd door den achtien- jarigen H. E. uit de Tollensstraat over reden en gedood. De bestuurder yan de auto is aange houden. De wagen is in beslag genomen. o LOCOMOTIEF UIT DE RAILS GESPRONGEN. De locomotief van den trein Aken Maastricht is Zondagavond nabij Maastricht in de bocht van Mariënwaard uit de rails gesprongen. De machine kantelde niet. Het verkeer op deze lijn is echter ge stremd. De passagiers zijn overgestapt in den specialen trein ValkenburgDen Haag. De trein naar het Noorden, die om 19.39 vertrekt, had meer dan een half uur vertraging. Persoonlijke onge vallen zyn niet voorgekomen. Een hulp trein is vertrokken om de lijn vrij te maken. o DE COMMUNISTEN EN DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. De Tribune, het communistische orgaan, bevat een oproep „om massa's werkende en werklooze arbeiders op Dinsdag 18 September naar den Haag te brengen, ten einde hun eischen aan de regeering te stellen op den dag, dat de Koningin het parlement opent". Het Landelijk Werkloozen Strijdcomitè stelt zich dan voor om aan den minister van sociale zaken een stuk te overhandigen, waarin een elftal eischen voorkomen. DE KONINGIN EN DE PRINSES IN HET VADERLAND TERUG. Maandagmorgen vroeg zijn H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in ons land teruggekeerd. Vroeger dan werd verwacht, arriveerde de „Tabinta" van de Stoombootmaatschappij Nederland aan boord van welk schip de thuisreis werd gemaakt, te IJmuiden. Om kwart voor vier reeds voer het schip deze haven binnen. Behalve het personeel, dat op dit tijdstip dienst deed, was niemand op de sluis als belangstel lende aanwezig. Om halfvijf werd de „Tabinta" geschut en daarna voer het schip langzaam naar Amsterdam. Om 8.06 werd de Hembrug gepasseerd en om 9 uur arriveerde de „Tabinta" voor het emplacement van de Stoomvaart maatschappij Nederland. ONWEER. Zaterdagavond tegen elf uur woedde een zwaar onweer boven Bergen op Zoom. Bliksemlicht en donderslag waren niet van de lucht. Te ongeveer kwart over elf sloeg de bliksem in een boerderij nabij de Dubbele Dreef welke geheel afbrandde. Eenige varkens kwamen in de vlammen om. Het vee was gelukkig in de wei. i o— Vergoeding voor ambtswoning voor burgemeesters enz. in Noord- Brabant. Ged. staten van Noord-Brabant hebben den gemeentebesturen in die provincie medegedeeld, dat zij, mede met het oog op de daling van de huren op vrije wo ningmarkt, hebben afgezien van de voor genomen verhooging van den aftrek we gens genot van ambtswoning voor bur gemeesters, secretarissen en ontvangers, welke aan de gemeentebesturen is mede gedeeld bij brief van 23 November 1932. O— AUTO TEGEN BOOMEN GEBOTST. Zondagavond is op den Soesterbergsche- gtraatweg, onder de gemeente Soest, een ernstig ongeluk gebuerd. Een vrachtauto uit Zandvoort, bestuurd door A. Koning uit die gemeente, reed in de richting van Baarn. De wagen slin gerde hevig over den weg en botste tegen eenige boomen aan, waardoor de auto totaal vernield werd. Een man, die naast den chauffeur gezeten was, werd zwaar gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis „De Lichtenberg" bij Amersfoort was hij reeds overleden. De chauffeur zelf was niet ernstig gewond. Hij is naar het po litie bureau te Soest overgebracht, waar hij in arrest is gehouden. Hij verkeerde onder den invloed van sterken drank en deed zeer verwarde verhalen. De iden titeit van het slachtoffer heeft men nog niet vast kunnen stellen. De Raad der gemeente HEDIKHUIZEN kwam in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 7 Sept. onder voorzitterschap van J. van Heereveld, Burgemeester. De Raad stelt de aangeboden rekening van de gemeente en het G.E.B. over 1933 voorloopig vast, in den gewonen dienst met een batig saldo van f G91,54, en den kapitaaldienst met een batig saldo van f 2245,25. Het winstcijfer van het G.E.B. over 1933 bedraagt f2034,09. Volgens een schrijven van den Minister van Sociale Zaken kan de gemeenteraad zich vóór 15 Oct. a.s. verklaren omtrent de al of niet noodzakelijkheid, dat voor sommige winkelbedrijven de verkoopgele genheid op Zondag wordt uitgebreid en voor anderen wordt ingesteld. De raad legt nu een verklaring af, dat de huidige buitengewone omstandigheden het wenschelijk maken, de verkoopgele genheid op Zondag uit te breiden tot 6 volle uren t.w. voor den verkoop van brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijsen in te stellen een ver- kooptijd van 4 uren voor fruit en tabak. De diverse groepen van winkeliers zullen zich hierbij dienen aan te sluiten door het teekenen op lijsten, die hen daartoe zullen worden aangeboden. De Voorzitter wijst er nog op, dat hij ten behoeve der uniformiteit met wijk E van Vlijmen tevoren overleg heeft ge pleegd met zijn collega uit Vlijmen, zoodat ook daar de Gemeenteraad een dergelijke verklaring zal afleggen. De uren van openstelling zullen later door den Raad in overeenstemming met Vlijmen, ingevolge art. 9 der Winkelsluitingswet worden vastgesteld. B. en W. bieden den Raad de kohieren aan voor de heffing der straatbelasting over 4933 en der baatbelasting. Het kohier der straatbelasting wordt vastgesteld op f2156.32, dat der baat belasting op f 552.04. Weth. Winkel merkt op, dat thans beweerd wordt, dat deze belastingen, die geen gunstig onthaal zullen vinden, het werk zijn van den Raad van vier. Ook de Voorzitter heeft die bewering vernomen, daarom licht hij toe, dat deze belastingen zijn vastgesteld in de voltallige vergaderingen van 24 Aug. en 8 Sept. 1933. Dus ook de drie afgetreden raads leden hebben daartoe medegewerkt. Trou wens was aan deze heffing niet te ont komen, nadat de reducties ingevolge de Crisis-Pachtwet zoo'n groot gat in de begrooting hadden geslagen. Weth. Winkel wijst nog op het spe ciaal onbillijke der baatbelasting voor de bewoners van Luttelherpt, die tegelijk baat- en straatbelasting moeten betalen. Ook in Hedikhuizen doet zich een der- gelyk geval voor. De Voorzitter betreurt zulks, doch de wet laat geen uitzonderingen toe. Inmid dels mag worden gehoopt, dat althans de baatbelasting in 1935 zal kunnen worden gemist. De gewone dienst voor 1935 zal immers kunnen worden geopend met een batig saldo van bijna f1000, terwijl we in 1934 een nadeelig saldo van ruim f 4000 hadden te verwerken. De Voorzitter vestigt er bijzonder de aandacht op, dat in de straatbelasting een belangrijk percentage moet worden betaald door niet-ingezetenen, die toch ook allen profiteeren van de kosteD, die deze gemeente aan den hoofdweg heeft besteed. Tenslotte volgt een uitvoerige discussie over de werktijden - der arbeiders in de werkverschaffing. B. en W. hebben die tyden herzien en een nieuwe, h. i. billijke regeling getroffen. De opbrengst uit bij verdiensten is zoodanig berekend, dat die voor eenige arbeiders heeft geleid tot verkorting van werktijd. Den laatsten tijd was het herhaaldelijk voorgekomen, dat arbeiders hun bijverdiensten niet op gaven, in strijd met de hun bekende voorschriften. Thans wordt besloten, dat bij vast stelling van eenig verzuim in het ter kennis brengen aan B. en W. van ge noten bijverdiensten, dit tot onvoorwaar delijke wegzending uit de werkverschaffing aanleiding zal geven. (Bossche Crt Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente VEEN op Maandag 10 Sept., nam. half zeven. VoorzitterEdelAchtb. heer C. B. J. Landweer. Secretaris WelEd. heer J. H. Verbeek. Afwezig het lid van Ballegooijen. De voorzitter opent de vergadering, waarna de secr. het formuliergebed leest. Het lezen der notulen wordt aangehou den tot de volgende vergadering. Aan de orde is een schrijven van de ministers van Binnenl. Zaken en Financiën, waarin medegedeeld wordt, dat er geen bezwaar bestaat tot verhooging van den post steunverleening en werkverschaffing. Verder wordt aangedrongen om den post rijksbijdrage in de gemeentehuishouding van de begrooting 1933 af te voeren, indien niet aan de gestelde eischen van de regeering voldaan wordt. De Voorzitter zegt, dat deze kwestie aangehouden is, daar in de vorige ver gadering slechts 4 leden aanwezig waren waar deze kwestie reeds verschillende malen van alle zijden belicht is, stelt spr. voor, direct over te gaan tot stemming. De heer Timmermans zou deze zaak nog eens willen bespreken. De Minister vraagt inwilliging van zijn eischen. Spr. zou willen, dat de raad ook eens een vraag aan den minister stelde, nl. door wie de raadsleden gekozen zyn, door den minister of door de ingezetenen. De raad heeft zitting voor het belang der gemeente en dit is door de raadsleden steeds be hartigd het is niet, zooals de heer v. d. Pol eens in een rede deed uitkomen alsof de vier raadsleden niet steeds naar waarheid gehandeld hadden, de zaken zijn juist tegenover gesteld. Verder vraagt de heer Timmermans of het over alle eischen gaat, het punt van den gemeente ontvanger is voor de leden hoofdzaak. De Voorzitter zegt, dat het gaat over al de gestelde eischen in zyn geheel. Tegen inwilliging van de regeerings- eischen stemden de leden Timmermans, van Andel, 't Lam en Schreuders. Voor de beide wethouders v. Wijk en v. d. Pol. Volgende punt is de gunning van de verpachting van het bouwland „De Heuje." De Voorzitter schorst hierop de vergade ring. Nadat de vergadering heropend is, deelt de voorzitter mede, dat het land perceelsgewijs aan de huurders gegund is. De heer van Andel vraagt of het mo gelijk zou zijn, om meer geheimhouding te verkrijgen bij het uitbetalen van het armwezen soms is het mogelijk, dat op de lijst personen kunnen waarnemen, wat aan anderen uitbetaald wordt. Dit leidt tot onaangenaamheden. De Voorzitter zegt hierin te zullen voorzien. De heer Timmermans vraagt of het wel noodig geweest is, dat de motorspuit dienst moest doen bij den brand van het café ,,'t Neusje van den Zalm". Verder vraagt spr. of de menschen die daar een paar dagen en nachten dienst hebben gedaan, reeds daarvoor zijn uitbetaald. De Voorzitter antwoordt, dat de spuit voorzeker noodig was, daar men ook rekening had te houden met de belendende gebouwenwat de uitbetaling aangaat, wordt medegedeeld, dat de dienst gedaan hebbende personen van buiten de ge meente waren, ook is de rekening nog niet ingekomen. Verder vraagt de heer Timmermans, of er al een beslissing is van Ged. Staten in zake een stukje grond door de ge meente in erfpacht gegeven aan Fr. Tim mermans. De Voorzitter zegt, dat de betreffende stukken reeds geruimen tijd geleden ver zonden zyn, goedkeuring is nog niet ver leend, daar de grond 30 jaren in gebruik moet zijn geweest en dit is hier niet het geval. In de najaarszitting zal echter over deze zaak nader beslist worden. De heer Schreuders vraagt of de woon wagen standplaats niet overgebracht kan worden naar de Groene Steeg, daar men op de tegenwoordige standplaats er nog al eens hinder van ondervindt. De Voorzitter zegt, dat dit niet kan, daar deze steeg onder Wijk behoort. De heer van Andel merkt op, dat deze steeg bij slecht weer ook niet berijdbaar is. Vei der vestigt deze nog de aandacht op de verschillende vuilnis- en mesthoopen langs den weg. Spr. zou het erg wensche lijk vinden, indien hierin verandering ge bracht kon worden. De heer v. d. Pol is van meening, dat de politieverordening hierin voorziet. De Voorzitter zegt een en ander te zullen onderzoeken. De heer v. d. Pol vestigt nog de aan dacht op de verordening tot het vasthou den van bonden. De meeste menschen laten de honden losloopen. De Voorzitter zegt, dat de tijd dat de honden vast moeten liggen, byna om is, zoodat het de moeite niet meer is om nog strenge maatregelen te nemen. Hierna wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. OPHEFFING VAN EEN SCHOOL TE WOUDRICHEM. De gemeente in beroep bij den Raad van State. De Raad van State behandelde het beroep van den raad van Woudrichem en Van ouders van leerlingen van een openbare lagere school aldaar, tegen een besluit van Ged. Staten van Noord- Brabant tot opheffing van een openbare lagere school te Woudrichem-Oudendiijk. Mr. Hes pleitte voor het gemeente bestuur van Woudrichem. Hij wees er op, dat het wenschelijk is, te Ouden dijk een school te houden, ook met het oog op het verschil in geaardheid der bevolking. Het schoolhoofd in de Vesting is een oud-varensman, dat te Oudendijk iemand met een akte voor land- en tuinbouw. Dit typeert het verschil. Wordt de school opgeheven, dan moeten de kinderen naar de andere school, in de Vesting langs een weg waarover een druk autoverkeer plaats I vindt. De school, welke men wil opheffen, telt 55 leerlingen en zal er in April 60 tellen. Zij heeft nog een, zij het beperkte toeneming in het leerlingental te wachten. De bezuiniging, welke haar opheffing brengen zal, is f 100 voor de gemeente en voor het Rijk het sala ris van een schoolhoofd. Namens de ouders sprak de heer Van Andel, aandringende op het doen voortbestaan van de school. De burgemeester van Woudrichem, de heer Van der Lely, zei, dat als de school verdwijnt, er zich niet licht nieu we bewoners ter plaatse zullen vesti gen. Men zal eerder naar andere ge meenten gaan. Op een vraag van Staatsraad Kooien antwoordden de burgemeester en de heer Holster, dat er inderdaad een tegenstelling bestaat tusschen de boe ren van Oudendijk en de visschers van Woudrichem, al zijn er niet meer zoo veel vechtpartijen als vroeger. De Koninklijke beslissing volgt later. in verschillende maten -: en kwaliteiten :- BOEKHANDEL HBÜSDEN HEÜSDEN. De Eerw. Zuster Arnolda (in de wereld mej. Arkerstein), Overste van het R.K. Liefdegesticht alhier, die hier ruim 5 jaren werkzaam was en velen aan zich verplichtte, heeft de op dracht gekregen terug te keeren naar het Moederhuis te Tilburg, in afwach ting van een nadere beschikking. Wederom staat in 't Nieuwsblad voor 'tland van Heusden en Altena enz. een advertentie tot aanmelding van leerlingen voor den teekencursus 1934 —1935 te geven aan de avondteek en- school te Heusden. Het is van 'tallergrootste belang voor ouders en opgroeiend geslacht, dat er gelegenheid bestaat om na het Verlaten der lagere school nog te .kun nen genieten van verder onderwijs. Voor d'e ouders toch moet het ge ruststellend zijn te weten, dat hun kin deren onder goede leiding de lessen volgen en dat er een groot opvoedend1 element uitgaat vau een goed georden de school op de jeugd en dat een school meer maatschappelijke deugden bijbrengt dan de straat. Voor hen, die de lessen willen vol gen, wordt de gelegenheid geopend om zich verder te ontwikkelen, waar door evenzoo velen hun kans zien vergrooten om btij anderen een voorsprong te hebben bij het ver krijgen van werk en een hooger loon; want nog altijd geldt: „Loon naar werk'' en „Plaats voor de bekwamen''. Velen, vooral die met een getuigschrift den cursus verlieten, plukken daarvan de goede vruchten. Ouders, moedigt uw jongens aan tot deelneming! Ook U strekt het tot eer en voordeel, indien uw kind zich be kwaamt! Jongens, meldt U aan voor den cur sus en volgt alle lessen, want niemand uwer weet, waartoe bij later geroepen zal worden of welke talenten in U sluimeren, die door het onderwijs ge wekt worden en tot wasdom komen! Moge het Bestuur een grooten toe loop kunnen boeken, opdat niet door te geringe deelneming de cursus ge vaar zou loopen te verdwijnen. Werkt allen mee tot behoud van deze onderwijsgelegenheid. Reeds meermalen heeft men in diverse dagbladen kunnen lezen over de drijvende tentoonstelling Klein Ar- tis, het schip, dat ingericht is door de Kon. Erk. Vereeniging „Natura Ar tis" te Rotterdam en dat een uitge breide verzameling dieren praeparaten bevat vanuit alle werelddeelen. Dit schip nu, zal volgens een in dit nummer voorkomende advertentie, vanaf Vrijdag 14 Sept. tot en met Zon dag 16 Sept. in de Haven alhier lig plaats hebben, waar het dan voor een ieder te bezichtigen is. Een volledige opsomming te geven van al "het bezienswaardige in Klein Artis is ondoenlijk, men moet niet ver geten ,dat meer dan 2000 dieiten en voorwerpen aanwezig zijn. Men kan in vervoering geraken van de schitterende gekleurde visschen en tropische vogels, vroolijke oogenblikken beleeft men bij de aapjes, interessant is het skelet van de Christus-visch. Op dit skelet kan men duidelijk de gekruisigde Christus figuur zien, geflankeerd door engelen en weenende vrouwen, terwijl de keer zijde voorstelt een Priester tijdens de praefatie in de H. Mis. Dit skelet, het welk door kustbevolking, waar de Christusvisschen gevangen worden, ge woon als kruisbeeld in huis wordt ge bruikt, is een geschenk van de R.K. Missie van Curasao. Zoo zouden we nog vele interessante dingen op kunnen noemen, doch wij hopen met bovenstaande gegevens on zen lezers opgewekt te hebben een be zoek aan Klein Artis te brengen. De entrée is zeer laag, want het be stuur der veteeniging staat op 't stand point dat iedereen in de gelegenheid, moet zijn om het mooie en bewonde renswaardige in de Schepping te zien en leeren begrijpen. Daarom lijkt ons een bezoek van de scholen ook nuttig, daar door den leider een populaire en tevens leer zame verklaring wordt gegeven. Onge twijfeld zullen velen een bezoek bren gen. Een attractie op zichzelf is het zeker dat het den bezoekers toegestaan is, zelt de dieren te voederen. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. Na den buitengewoon warmen dag van Zaterdag ontlastte zich ten Noorden van Heusden omstreeks half twaalf in den nacht een zwaar onweer. Felle bliksemstralen kliefden voortdu rend de lucht en zetten den horizon in een gloed van vuur. Vanaf den! stadswal was het een groot en angst wekkend gezicht, dat nog werd ver hoogd, door twee hevige branden, die men in Noord-Westelijke richting waar nam. De gemeentebode C. van Eg- gelen alhier, is met ingang van 15 Sep tember benoemd tot bode van het Wa terschap „Den Hoogen Maasdijk van het bovenland van Heusden". Tot vice-voorzitter der muziek- vereen. „Fanfare der H. Familie" al hier, is benoemd de heer Harry Poll, die de aangeboden functie welwillend aanvaard heeft. Donderdagavond werd in Hotel „Concordia" eene ledenvergadering ge houden der „Heusdensche Winkeliers- vereeniging". Na opening door den voorzitter, werden de ingekomen stuk ken behandeld. Met algemeene stem men werd besloten naar aanleiding van een schrijven van B. en W., inzake verruiming verkoopgelegenheid op Zon dag, den raad1 te verzoeken een ver ordening te willen vaststellen, waardoor deze verruiming mogelijk is. Eene com missie werd benoemd, welke met B. en W. hieromtrent een bespreking zal houden. Door verschillende leden werd ge klaagd, dat vooraanstaande personen in deze gemeente hun inkoopen buiten de stad doen. Door het voeren van ac tie „Koopt in Heusden", zal getraëht worden, hierin verbetering te brengen. Tot leden der kascommissie voor het nazien den rekeningen en bescheiden over 1933 bij den Penningmeester, wer den benoemd de heeren Joh. de Mol, H. v. Herwaarden en H. Vos. Na nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard, sloot de voorzit ter onder dank de vergadering. Zaterdagavond gaf de „Heusden sche Fanfare" onder leiding van den heer Joh. van Berkel, haar aangekondigd con cert op de tent. Het was een prachtigen avond, waarvan velen gebruik hadden gemaakt om dit laatste concert in dit seizoen te gaan beluisteren. Het programma werd geopend met het spelen van het Volkslied. De nummers werden zeer verdienstelijk uitgevoerd, wat uit het applaus der aanwezigen, waarmede de uitvoering werd beloond, was af te leiden. Ten slotte werd de „Lang zal Zij leve marsch" ter eere van H. M. de Koningin nog gespeeld, waarmede de zomerconcer- ten weer tot het verleden behoorden. Van harte wenschen wij de beide ver- eenigingen in hun voornemen om de muziektent voor het volgende seizoen op een betere plaats, nl. het Wilhelmina- plein, te verkrijgen, succes toe. Dit zou zeker in de eerste plaats aan beide ver- eenigingen, maar ook aan het luisterend publiek en niet minder aan de plaats Heusden zelf zeer ten goede komen. Het voortdurend obstakel van lawaai om de tent, ook van het doorgaand ver keer, zou hiermede voor goed zijn opge lost. A.s. Zondagmorgen vertrekt hier op den gewonen tijd de 'processie naar de Meerselsche Dreef (België) ter eere van O.L. Vrouw van Lourdes. De deelnemers maken de "reis vice-versa per auto. Aangezien dit jaar de publieke V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1934 | | pagina 2